Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fantastic Four: Rise Of The Silver Surfer (2007)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

μόλις 2 κριτικές? :)

 

μα'στα. Έχοντας ψαρώσει από το απίστευτα cool trailer με τον SS έκατσα και την είδα (εν αντιθέσει με την πρώτη, που ούτε και πρόκειται). 2 αστεράκια (στα 5). Δεν ήταν μπαλαφάρα, θα μπορούσε όμως πολύ άνετα να είναι καλύτερη. Τρομερά εύκολο το τέλος, δεν με έπεισε (ίσως αν ήμουν 5....), μερικά από τα αστειάκια ήταν πολύ καλά/χρήσιμα, μερικά τελείως άχρηστα (ειδικά οτιδήποτε slapstick με τον Mr F), απίστευτα cool ο SS. Άλλη μια ταινία που χρειαζόταν καλύτερο σκηνοθέτη/σεναριογράφο.

 

Βλέπω το παλμαρέ των σκην/σεναρ, τραγικά ανύπαρκτο... Άντε ο ένας έχει καμπόσα επεισόδια Twin Peaks, οι άλλοι όμως... και το χειρότερο είναι ότι ο σκηνοθέτης έχει αναλάβει και τη μεταφορά του αγαπημένου μου The Losers.... oh well....

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3897
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εμένα μου άρεσε.Εντάξει απο τους Φανταστικούς ποτέ δεν είχα και πολλές απαιτήσεις,γιατί και το κόμικ δεν είναι ιδιαίτερα σκοτεινό ή φιλοσοφημένο.Πιστεύω οτι οι ταινίες ήταν πιστές στο κόμικ κατα το μεγαλύτερο μέρος τους και γενικά στο feeling του κόμικ.Η δράση είναι παρούσα και καλογυρισμένη και υπάρχει εμβάθυνση στους χαρακτήρες και στις σχέσεις μεταξύ τους.Σίγουρα κάποια πράγματα και τραβηγμένα ήταν και εξυπνακίστικα και παιδαριώδη.Δυστυχώς αυτό είναι γενικό κακό απο τις μεταφορές κόμικς στην οθόνη.Προσπαθούν να έχουν μέσα λίγο απ'όλα.Και γέλιο και περιπέτεια και κλάμα και ρομάντζο.Κι όλα αυτά για να πιάσουν και καινούργιο κοινό που δεν έχει διαβάσει τα κόμικς ή δεν γνωρίζει τις ιστορίες.Ολα γίνονται για το κέρδος παιδιά.Αν φτιάχναν τις ταινίες μόνο για τους πιστούς κι αληθινούς φαν των βιβλίων,τότε θα είχαν χάσει πολλά λεφτά.Φτιάχνουν τις ταινίες με γνώμονα την μάζα.Ξεχνούν όμως οτι μερικά κόμικς δεν είναι έτσι.Δεν έχουν δηλαδη λίγο απ'όλα.Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις αλλά σε γενικές γραμμές συμβαίνει αυτό που περιέγραψα νομίζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήρθε και η ταφόπλ...εμ, το τέλος. :D

 

No Fantastic Four 3?

Source: MTV

March 20, 2008

 

We're not really surprised by Chris Evans' comments to MTV, because 20th Century Fox and Marvel Studios are leaning more towards a Silver Surfer spin-off with a script by J. Michael Straczynski than they are moving forward with a third Fantastic Four movie.

 

"I'm pretty sure we won't do [another] one," Evans said, adding that as far as he's concerned, it's "a closed book."

 

Marvel Studios' Kevin Feige last summer said the Silver Surfer movie had been "moved to the forefront" of discussions. And just last month, Straczynski said the spin-off will cover the origin of the character and will feature Galactus.

 

Πηγή

 

 

 

Personal Note: συμφωνώ 1000%! :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27013
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έλα τώρα... περιμένατε κάτι καλύτερο απ΄τον Tim Story; Το άτομο είναι "πιτσιρίκι" με ΟΛΗ τη σημασία της λέξης. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεφύγει από την Αμερικάνικη μαλάκινση. Είμαι εκνευρισμένος γιατί κάτι τέτοιοι μου καταστρέφουν όνειρα που είχα από μικρός για μεταφορές σε ταινίες από κόμιξ της "Μarvel Comics". Φτάνει ο καιρός να τα δούμε και τι βλέπουμε; Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον germanicus19 για το τέλος το οποίο ήταν απότομο και δεν έπεισε για κανένα λόγο. Ο Silver Surfer με την κοσμική δύναμη που του είχε δώσει ο Galactus έφτανε το ένα χιλιοστό της δύναμής του αν θυμάμαι καλά. Το να γίνει η "άφιξη" και να τον διώξει έτσι απλά ήταν τουλάχιστον ΑΣΤΕΙΟ. Όσο για τον Galactus καλούτσικη η εκδοχή του αν υποθέσουμε ότι είναι απ'τα πιο αρχαία πλάσματα του σύμπαντος της Marvel αλλά δεν τον απολαύσαμε όσο θα έπρεπε και τώρα βάζουν και "λουκέτο" στους "Fantastic Four". Απόλαυσα όσο μπορούσα την ταινία αλλά τελικά απογοητεύτικα...

 

P.S. Θα διαφωνίσω με τον Alexandros -E- όσον αφορά ότι οι ήρωες και να μην υπήρχαν δεν θα μας πείραζε. Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις ασχοληθεί αλλά οι συγκεκριμένοι ήρωες στο συγκεκριμένο σύμπαν αν έλειπαν τα πράγματα θα ήταν πάρα μα πάρα πολύ διαφορετικά. Είναι πολύ χρήσιμοι και οι ιστορίες τους είναι κορυφαίες. Οι ιστορίες τους αν μη τι άλλο είναι κι ένας μεγάλος "σύνδεσμος" μεταξύ Γήινων, εξωγήινων και πλασμάτων από άλλες διαστάσεις. Το ότι τους "χαλάνε" δύο κινηματογραφικές ταινίες δεν τους κάνει λιγότερο χρήσιμους και απολαυστικούς στα κόμιξ. :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5246
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  117
  • Reputation:   161
  • Achievement Points:  117
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

παντα πιστευα οτι οι Fantastic four ειναι η πιο γελοια ομαδα της marvel

αυτο δε θα τους βοηθουσε και στις ταινιες

ηταν στραβο το κλιμα το εφαγε κι ο γαιδαρος δηλαδη

 

 

Παντα ομως ειχαν πολυ καλους villain

 

ο Dr Doom ειναι ισως ο καλυτερος σε ολο το marveluniverse

μονο και μονο για αυτον ειδα το 1 κι ανακαλυψα οτι τον ειχαν χαλασει κι αυτον!!!!

τρελη πατατα το 1 :crying:

 

το 2 το ειδα μονο και μονο για το silver surfer :mafia:

κι ευτυχως ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ειδαμε κατι της προκοπης στις ταινιες FF :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5952 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν και ποτέ δε κατάλαβα το λόγο ύπαρξης μιας ομάδας σαν του FF.

Υπόψην, οι 4 φανταστικοί είναι η πρώτη ομάδα της Μάρβελ και γενικά οι πρώτοι Silver Age υπερήρωες. Το ότι πλέον έχουν ξεχαστεί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Η ταινία τώρα, ήταν μετριότατη: μέτριο σενάριο, κακές ερμηνείες (ειδικά ο Doom), σκηνοθεσία και εφέ απλά λειτουργικά, αν το δεις ξέροντας ότι είναι πατάτα τότε θα έχεις και κάποιες ευχάριστες εκπλήξεις, αλλιώς καλύτερα pass.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5246
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  117
  • Reputation:   161
  • Achievement Points:  117
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

στο οτι ειναι οι πρωτοι ειναι ισως κι ο λογος που εχουν καποια τρανταχτα μειονεκτηματα

 

κι εξηγουμαι

 

Το αορατο κοριτσι??? Ενταξει το 1960 μπορει να εμοιαζε καλο αλλα τωρα........

ας οψεται το αορατο πεδιο :confuse:

 

Ο Κυριος Φανταστικος-Λαστιχενιος περα απο τα βιβλια που ειναι ψηλα στη βιβλιοθηκη :D

δε βλεπω κατι αλλο χρησιμο γελοια δυναμη κι αυτη :lol::lol:

 

Ενταξει περα απο τη πλακα το προβλημα στους FF πιστευω ειναι οτι δεν ανανεωνονται ως ομαδα

 

οι X-men για παραδειγμα εχουν καποια σταθερα μελη αλλα η συνθεση της ομαδας αλλαζει συνεχεια

 

θα μου πεις κι ο Superman τοσα χρονια με το σωβρακο απ εξω κανει καριερα

 

:thinking::thinking: περιεργο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6647
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από περιέργεια άρεσε σε κανέναν η ταινία?

Σίγουρα περίμενα κάτι καλύτερο. Την είδα 1 φορά, αλλά αυτό ήταν. Δεν την ξαναβλέπω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1366
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6082 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πχ μια αλλαγή που μου έρχεται έτσι πρόχειρα στο μυαλό είναι όταν το Πράγμα είχε χάσει τις δυνάμεις του και την θέση του στην ομάδα είχε πάρει ο Λουκ Κέητζ. Στη συνέχεια αν θυμάμαι καλά ο Ρίντ έφτιαξε έναν εξωσκελετό παρόμοιο με τον Πράγμα για να τον φοράει ο Μπέντζαμιν Γκρήμ.Εώς ότου ανέκτησε ξανά τις δυνάμεις του. :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5246
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  117
  • Reputation:   161
  • Achievement Points:  117
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ναι κι εχει μπει για ενα φεγγαρι κι Σι-Χουλκ στην ομαδα

 

κι η Μεδουσα (αυτη με τη μαλλουρα)

 

αποτυχημενες αλλαγες σχεδον ολες και δε μπορουν να συγκριθουν με τους Χ-men ουτε εδωσαν το κατι παραπανω

 

 

αποψη μου παντα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27013
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοίταξε να δεις. Οι "Τέσσερις Φανταστικοί" δεν είναι μία ομάδα όπως τους "X-Men" ή τους "Εκδικητές". Δεν είχε σκοπό ποτέ να αλλάξει τα μέλη της γιατί απλά ήταν τέσσερις φίλοι/συνεργάτες που έπαθαν από ατύχημα αυτό που έπαθαν. Οι "X-Men" είναι στην σχολή του Ξαβιέ που προσπαθεί να συγκεντρώσει τους μεταλλαγμένους ενώ οι "Εκδικητές" είναι μία υπερομάδα που "έχει" η κυβέρνηση για μεγαλύτερες απειλές σε όλον τον κόσμο. Οπότε λογικό είναι και αλλάζει μέλη και πρόεδρο! Έχει σημασία, λοιπόν, το background της κάθε ομάδας. Δεν είναι ότι "παρατήσανε" τους ήρωες και δεν τους φρεσκάρανε/αναβαθμίσανε. :)

 

Ο Ρηντ Ρίτσαρντς και μόνο του ότι είναι από τα μεγαλύτερα μυαλά στο σύμπαν της Marvel, αυτό φτάνει. Δεν έχει να κάνει με τις δυνάμεις του τόσο. Άλλωστε οι απειλές που αντιμετωπίζουν είναι πανσυμπαντικές και πανδιαστατικές (ή και μαγικής φύσεως πολλές φορές!) όπου χρειάζεται η ευφυία του! Ιστορίες γεμάτες επιστημονική φαντασία!! Ακόμη και στο σύμπαν των "Ultimates" είναι, ίσως, η μοναδική σειρά που αξίζει κάπως! Όσο για τις δυνάμεις των υπολοίπων επίσης τις έχουν αναπτύξει σε μεγάλο βαθμό! Για πάρε μια γεύση του ΤΙ μπορεί να κάνει το "Αόρατο Κορίτσι" πλέον!

 

Ακόμη στο θέμα "αλλαγές" να επισημάνω την μακροχρόνια αλλαγή του Μπεν Γκριμ (Thing) με την θηλυκή "Thing" που είχε γίνει μια Marvel Girl αν θυμάμαι καλά! Κι επίσης τη συμμετοχή της Crystal για κάποιον καιρό στην ομάδα κάνοντας τα μέλη 5! :):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είχα να βάλω κάμποσους μήνες να δω dvd (πως κατάντησα έτσι εγώ ο diehard σινεφίλ! :sad1::P ), οπότε όταν με έπιασε να δώ κάτι χτες, σκέφτηκα αμέσως το FF2, καθώς ζήταγα κάτι άμυαλο και εύπεπτο.

 

Η κριτική μου εναρμονίζεται με αυτήν το germ.

 

...2 αστεράκια (στα 5). Δεν ήταν μπαλαφάρα, θα μπορούσε όμως πολύ άνετα να είναι καλύτερη. Τρομερά εύκολο το τέλος, δεν με έπεισε (ίσως αν ήμουν 5....), μερικά από τα αστειάκια ήταν πολύ καλά/χρήσιμα, μερικά τελείως άχρηστα (ειδικά οτιδήποτε slapstick με τον Mr F), απίστευτα cool ο SS. Άλλη μια ταινία που χρειαζόταν καλύτερο σκηνοθέτη/σεναριογράφο.

 

Σαφώς δεν έγραψα μόνο για να παραθέσω την ετεροχρονισμένη άποψη μου. Όσοι προτιμάτε να περιμένετε λιγάκι να βγεί μια ταινία σε dvd με τα έξτρα της - ασχέτως αν την έχετε δει και στο κινηματογράφο ή όχι - αντί να την κατεβάζετε σε divx με το που βγεί, θα ανταμείφθητε με το καλύτερο στοιχείο της παραγωγής: Το 45λεπτο ντοκυμαντέρ που ασχολείται με τον Silver Surfer και την πορεία του μέσα στον χρόνο, μέσα στις εικονογραφημένες σελίδες.

Συγγραφείς όπως ο Steve Englehart, Jim Starlin, J. M. DeMatteis, Ron Marz και φυσικα ο Stan Lee, μιλάνε για τον χαρακτήρα και πως τον αντιλήφθηκαν όταν ανέλαβαν να γράψουν τα χρονικά του.

Ο Stan Lee πάνω κατω λεέι αυτά που έχει πει ένα εκατομμύριο φορές (αλλά ως γνήσιος entertainer έχει πάντα τον τρόπο να σε κερδίζει). Η αποκάλυψη είναι οι υπόλοιποι κύριοι.

Μην παραλείψετε να το δείτε. :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τα χειρότερα λέει η Jesica Alba για την εμπειρία της στην ταινία εδώ. Τα νεύρα της είχαν φτάσει στο ταβάνι λόγω του τρόπου που δούλευε μαζί της ο σκηνοθέτης. Δεν έχει άδικο σε αυτά που λεει, από την άλλη τα λεφτά τα πολλά (όσα ηταν τέλος πάντων) γι' αυτό το λόγο είναι τόσα.

 

Βέβαια έχω δει ηθοποιούς σε κάτι σίριαλ της πλάκας να αξίζουν όσκαρ συγκρίνοντάς τους με το ανύπαρκτο παίξιμο της Alba. Ζήτω η Μιμή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μιλαει η Jessica Alba για ηθοποιοια τι αλλο θα ακουσουμε θεε μου.Λες και σε αλλες ταινιες επαιζε διαφορετικα.Να το ελεγε αυτο καμια Meryl Streep να πω οκ αλλα απο την Alba συγνωμη ακουγεται αστειο.Παντως οι ταινιες των FF ειναι απαραδεκτες και ειναι κριμα γιατι με τον καταλληλο σκηνοθετη και το σωστο σεναριο θα μπορουσανε να ηταν φοβερες cosmic ταινιες.Ο μονος που μου αρεσε απο το cast ηταν ο Chris Evans ο οποιος ηταν ομολογουμενως πολυ καλος torch.Καλα ο Doom(ισως ο απολυτος comic book villain)ηταν για τα πανυγηρια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Fantastic Four: Rise Of The Silver Surfer
  • 1 year later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1798 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σήμερα είδα(στο STAR) την ταινία, η οποία παίκτηκε προ 12 χρόνια στους κινηματογράφους. :clap2:

Ας όψετε που είχα και 10 χρόνια να δώ τηλεόραση και τώρα έχω πέσει με τα μούτρα στις βραδυνές ταινίες.:lol:

Λοιπόν, μέτρια ταινία, ίσως και γιατί πλέον έχουν γυριστεί τα Avengers, Captain America και ένα σωρό άλλα, και πάλι όμως νομίζω ότι πρόκειται για μέτρια ταινία.

Ο Ίαν Γκράφαν ως Μίστερ Φαντάστικ με πολύ ''ξύλινο'' παίξιμο... η Τζέσικα Άλμπα φοβερή σε ομορφιά κάπου έβγαζε συναίσθημα όμως δεν της πάει να είναι σούπερ-ηρωίδα.. μοντέλο ίσως.:wow:

Ο Κρίς Έβανς δεν κάνει για Πυρσός, κάνει όμως για Κάπτεν Αμερικα(εκεί μου αρέσει πολύ). Ο Μίχαελ Τσικλις μόνο το Πράγμα δεν θυμίζει, περισσότερο μοιάζει με Lego.:lol:

Ο Τζούλιαν Μακ Μάχον έπρεπε να δώσει περισσότερα, έχει το ''υφος'' του κακού, αλλά κάπου ήταν ανεπαρκής.:out:

Ο Σίλβερ Σέρφερ λίγα πράγματα. Ο Γκαλάκτους ανύπαρκτος, ένα σύννεφο είδα μόνο. :shit2:

Ο Αντρέ Μπράουγκερ(Στρατηγός Χάγκερ) ίσως και να ήταν ο καλύτερος στον ρόλο του.:antekale:

 

Βαθμολογία: 5.0/10 με το ζόρι.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.