Μετάβαση στο περιεχόμενο

www.bookdepository.com


dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Παίζει το Mastercard5, αλλά δίνει μόνο 5%, να ξέρεις!!

 

Δεν ξέρω αν αξίζει....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Γενικά πόσο γρήγορα σας έρχονται τα δέματα από τη μέρα που τα στέλνουν;

Είναι και χωρίς tracking πανάθεμα τά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, Paliakoudis είπε:

Γενικά πόσο γρήγορα σας έρχονται τα δέματα από τη μέρα που τα στέλνουν;

Είναι και χωρίς tracking πανάθεμα τά

Υπό νορμάλ συνθήκες ίσχυε το 4-8 εργάσιμες που γράφει. Από εκεί και πέρα, μετά τον κορωνοϊο, το χάος. Τον Μάρτιο πχ μια παραγγελία μου ήρθε γύρω στον μήνα. Μετά σταμάτησα γιατί λέω δεν γίνεται να περιμένω τόσο καιρό κάθε φορά και χωρίς tracking, θα με φάει η αγωνία. Ιούλιο-Αύγουστο που ξεκίνησα πάλι να παραγγέλνω, ήταν πολύ καλοι οι χρόνοι, 8-10 εργάσιμες ας πούμε. Μέχρι Σεπτέμβρη το ίδιο. Αυτή τη στιγμή περιμένω παραγγελία από 6 Οκτωβρίου και δεν έχει έρθει. Είμαι δηλαδή γύρω στις 15 εργάσιμες. Άκουσα σε άλλο γκρουπ να λέει ένας ότι του ήρθε πρόσφατα παραγγελία από 28/9. Άρα μάλλον έχουμε πάει γύρω στις 20 εργασιμες. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Γύρω στον μήνα πλέον, συν πλην 10 ημέρες, από δικες μου πρόσφατες αγορές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

8 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Υπό νορμάλ συνθήκες ίσχυε το 4-8 εργάσιμες που γράφει. Από εκεί και πέρα, μετά τον κορωνοϊο, το χάος. Τον Μάρτιο πχ μια παραγγελία μου ήρθε γύρω στον μήνα. Μετά σταμάτησα γιατί λέω δεν γίνεται να περιμένω τόσο καιρό κάθε φορά και χωρίς tracking, θα με φάει η αγωνία. Ιούλιο-Αύγουστο που ξεκίνησα πάλι να παραγγέλνω, ήταν πολύ καλοι οι χρόνοι, 8-10 εργάσιμες ας πούμε. Μέχρι Σεπτέμβρη το ίδιο. Αυτή τη στιγμή περιμένω παραγγελία από 6 Οκτωβρίου και δεν έχει έρθει. Είμαι δηλαδή γύρω στις 15 εργάσιμες. Άκουσα σε άλλο γκρουπ να λέει ένας ότι του ήρθε πρόσφατα παραγγελία από 28/9. Άρα μάλλον έχουμε πάει γύρω στις 20 εργασιμες. 

 

Δεν είναι μόνο η πανδημία, στις αρχές του έτους τα ΕΛΤΑ κάνανε πολλές περικοπές κι απολύσεις, πλέον λιγότερο προσωπικό έχει να κάνει τη δουλειά που παλιότερα την κάνανε περισσότεροι. Πρώτη φόλα για μένα ήταν παραγγελίες που έφυγαν τέλη Φεβρουαρίου και σε μένα ήρθαν μέσα Απριλίου (ενάμισης μήνας) μέχρι πρόσφατα, που παραγγελία που έφυγε 20 Αυγούστου έφτασε στις 10 Σεπτεμβρίου, ακριβώς τρεις εβδομάδες, το μισό από πριν. Πάνε σιγά σιγά τρεις βδομάδες κι απ' όταν έφυγαν κι άλλα πράγματα και δε ξέρω αν θα πρέπει να τα περιμένω στους ίδιους χρόνους ή αν το προηγούμενο ήταν μία τυχαία εξαίρεση.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι για το μεγαλύτερο μέρος των καθυστερήσεων ευθύνεται η παραμονή σάκων στο αεροδρόμιο, φεύγουν από Αγγλία και ενεργοποιούνται στην Ελλάδα όποτε το θυμηθούν, τουλάχιστον στις αποστολές με tracking, ταχυδρομείο και κούριερ, εκεί μαζεύονται τα περισσότερα παράπονα του κόσμου. 8-10 εργάσιμες, ίσως γι αυτό να φταίει το ό,τι είσαι στην Αθήνα, εδώ σίγουρα δε φτάνουν πλέον σε τόσο σύντομο διάστημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, Paliakoudis είπε:

 

Δεν είναι μόνο η πανδημία, στις αρχές του έτους τα ΕΛΤΑ κάνανε πολλές περικοπές κι απολύσεις, πλέον λιγότερο προσωπικό έχει να κάνει τη δουλειά που παλιότερα την κάνανε περισσότεροι. Πρώτη φόλα για μένα ήταν παραγγελίες που έφυγαν τέλη Φεβρουαρίου και σε μένα ήρθαν μέσα Απριλίου (ενάμισης μήνας) μέχρι πρόσφατα, που παραγγελία που έφυγε 20 Αυγούστου έφτασε στις 10 Σεπτεμβρίου, ακριβώς τρεις εβδομάδες, το μισό από πριν. Πάνε σιγά σιγά τρεις βδομάδες κι απ' όταν έφυγαν κι άλλα πράγματα και δε ξέρω αν θα πρέπει να τα περιμένω στους ίδιους χρόνους ή αν το προηγούμενο ήταν μία τυχαία εξαίρεση.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι για το μεγαλύτερο μέρος των καθυστερήσεων ευθύνεται η παραμονή σάκων στο αεροδρόμιο, φεύγουν από Αγγλία και ενεργοποιούνται στην Ελλάδα όποτε το θυμηθούν, τουλάχιστον στις αποστολές με tracking, ταχυδρομείο και κούριερ, εκεί μαζεύονται τα περισσότερα παράπονα του κόσμου. 8-10 εργάσιμες, ίσως γι αυτό να φταίει το ό,τι είσαι στην Αθήνα, εδώ σίγουρα δε φτάνουν πλέον σε τόσο σύντομο διάστημα.

Μπορεί να τα παραλέω, ημερολογικά πάντως σίγουρα δεν πέρασαν πάνω από 2,5 βδομάδες για να μου έρθει την τελευταία φορά. Τώρα πάλι στην αναμονή είμαι όπως είπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Προσωπικά, έχω κάνει παραγγελία η οποία έφυγε στις 30/9 από Αγγλία, αλλά ακόμα δεν έχει έρθει. Ευτυχώς που διαβάζω μηνύματα ότι πλέον κάνουν γύρω στο μήνα πάνω κάτω, γιατί με έχει λούσει κρύος ιδρώτας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εμένα ήρθαν σήμερα τελικά, και τα 3 της ίδιας παραγγελίας, που είχαν γίνει dispatched 6/10 και 10/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4128
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   360
  • Achievement Points:  105
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5986 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

παραγγελια 8 και 9 Οκτωβριου, παρελαβα στις 29 και τα δυο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Με το νέο χρόνο, ο τζάμπας πέθανε και από Αγγλία. Το BD έχει κλείσει τις αποστολές προς Ευρώπη μέχρι να δει τι θα κάνει. 

 

Για όσους δεν το ξέρουν από 1 Γενάρη, οι αποστολές από Αγγλία αντιμετωπίζονται από το τελωνείο ως οποιαδήποτε άλλη χώρα. Αυτό σημαίνει ότι οποιαδήποτε αγορά άνω των 22€ είναι υποψήφια για χρέωση τόσο ελέγχου τελωνείου όσο και ΦΠΑ.

 

Πολύ δυσάρεστο για μένα τουλάχιστον που είμαι τακτικός αγοραστής ξενόγλωσσων από bookdepo και άλλα βρετανικά sites. Σαν παλιός χρήστης ηλεκτρονικών αγορών από το εξωτερικό, σκέφτομαι πραγματικά τις χρυσές εποχές χωρίς τελωνεία και κλαίω :crying:  Κίνα, Αμερική Αγγλία είναι όλα πλέον ασύμφερα για αγορές... και εντός Ευρωπαικής Ένωσης δεν θα μας χαρακτήριζα και τους πιο value for money. Για να μην σχολιάσω το γεγονός ότι δεν έχουμε ούτε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα με τεράστια ποικιλία (ακόμα και τα Amazon μας είναι κατώτερα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να δώσω και εγώ μια εικόνα που έχω. Όπως έχω αναφέρει ξανά, η εταιρεία που εργάζομαι έχει σαν κύρια αγορά εξαγωγών την αγγλική (και ειδικά το Amazon), συνεπώς τον τελευταίο καιρό έχω περάσει ουκ ολίγες ώρες σε webinars και calls γύρω από το Brexit, τελωνεία, δασμούς κτλ. Κατ' αρχάς αυτά που θα σας δώσω είναι ξεκάθαρα τι πληροφόρηση έχω πάνω στο θέμα μέχρι τώρα, προφανώς δεν είναι Ευαγγέλιο και μπορεί να έχει αλλάξει κάτι και να μην το έχω πάρει ακόμα χαμπάρι ή να μην έχω ενημερωθεί. Αυτή τη στιγμή το Brexit έτυχε να έρθει μαζί με δύο συγκυρίες: 

 

1. Τα Χριστούγεννα όπου η κατανάλωση σε αγαθά είναι υψηλή και ειδικά σε φαγητό όπου οι Άγγλοι εισάγουν.

2. Την πανδημία, η οποία έχει φέρει τα πάνω κάτω στην αγορά.

 

Το βασικό που περιμέναμε ήταν μια διακρατική συμφωνία. Από την άλλη, η ΕΕ επιδίωξε κοινή συμφωνία αλλά χωρίς συνέχιση του προηγούμενου καθεστώτος των ελεύθερων μεταφορών, γιατί με βάση αυτό η Αγγλία θα έβγαινε αρκετά κερδισμένη. Επίσης για όποιους συνεργάζονται με Αγγλία και μεταφορικές, οι τελευταίες αποστολές για Αγγλία της DHL που είναι εκ των leaders στις μεταφορικές, έγιναν τη 21η του Δεκέμβρη, ακριβώς λόγω του ότι και εκείνοι δε γνωρίζανε το καθεστώς. 

 

Την Τετάρτη που ήταν η τελευταία μέρα στη δουλειά πριν επιστρέψω τη Δευτέρα, έμαθα πως οι ανταλλαγές σε αγαθά θα είναι ελεύθερες κάτι που επιβεβαιώνεται και από άρθρο που είδα εδώ και εδώ. Ωστόσο θα γίνονται έλεγχοι και θα κατατίθενται τελωνειακά έγγραφα με αποτέλεσμα να χρειάζονται εταιρείες ή agents να διευκολύνουν την κατάσταση αυτή άρα μάλλον η εξυπηρέτηση θα παίρνει περισσότερες μέρες. Όσον αφορά τις μικρές συναλλαγές και επειδή όπως είπα είμαστε σε συνεργασία με Amazon, το Amazon UK είναι σε συνεχείς συζητήσεις με τους υπεύθυνους της κάθε πλευράς προκειμένου να δει πως θα προχωρήσει όλο αυτό για να δει τι θα κάνει με τις πωλήσεις του στην υπόλοιπη Ευρώπη. Αναλογιστείτε ότι τα webinars και οι διατάξεις του πως προχωράμε ξεκίνησαν γύρω στο Νοέμβριο, ενώ είναι γνωστό το Brexit εδώ και πολύ καιρό, αλλά πολλές εξελίξεις καθυστέρησαν λόγω πανδημίας. 

 

Το συμπέρασμα μου είναι ότι προς στιγμήν λίγα πράγματα έχουν οριστικοποιηθεί γύρω από το κομμάτι τελωνείων και δασμών και όλοι πλέουν σε αχαρτογράφητα νερά, καθώς αρκετά μπορεί να αλλάξουν. Πολλές παραγγελίες μπορούν να μπουν on hold ή να ακυρωθούν, πολύ απλά γιατί δεν έχει γίνει η κατάλληλη ενημέρωση σε όλες τις πλευρές. Παρ' όλα αυτά δεν αποκλείω να αλλάξουν κάποια πράγματα στους επόμενους 1-2 μήνες και να διευκολυνθούν οι μικροί καταναλωτές και οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

 

Επίσης ειδικά για το Amazon δε θα απέκλεια να περάσει μέρος του στοκ του σε κόμικς και άλλα αγαθά μεγάλης κίνησης σε αποθήκες της Γερμανίας, το θέμα είναι ποια θα είναι η νέα τιμή, γιατί λίγο η ανατίμηση σε ευρώ, λίγο τα εσωτερικά κόστη μεταφοράς, λίγο και το κόστος μεταφοράς στην Ελλάδα, μπορεί να έρθει κοντά στο κόστος στο ράφι στην Ελλάδα. Βέβαια γλυτώνεις μεταφορικό Αγγλίας σε σύγκριση με μεταφορικό Γερμανίας που παραδοσιακά συμφέρει πολύ. Πάντως κρατήστε αυτό περί ελεύθερων μεταφορών σε αγαθά που ακούστηκε τις τελευταίες μέρες, θα περιμένω να δω τις επόμενες εβδομάδες τι ενημέρωση θα έχω από τη δουλειά και θα ανεβάσω αν έχω κάποιο update ή μήπως κάνω κάποιο demo order για να δω τι θα ζητήσουν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτή τη στιγμή πάντως η Amazon UΚ χρεώνει δασμούς σε κάθε παραγγελία εξωτερικού. Θα δούμε τι (και αν) θα αλλάξει στο μέλλον...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δε βρήκα κάπου στο site του BD να αναφέρει ότι για να στείλει στην Ελλάδα έχει αλλάξει κάτι. Βρήκατε κάτι άλλο? Το θέμα είναι ότι στο BD βρίσκω βιβλία που απλά δε μπορώ να βρώ αλλού και αυτό δημιουργεί θέμα. Αν παραγγείλω βιβλίο σήμερα που κοστίζει 40€, θα μου το στείλουν κανονικά (δωρεάν μεταφορικά) αλλά θα χρεωθώ τέλος εκτελωνισμού, ΦΠΑ κτλ όταν φτάσει εδώ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το BD ΔΕΝ στέλνει εκτός Ηνωμένου Βασιλείου μέχρι νεωτέρας, όπως ακριβώς αναφέρεται παραπάνω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εναλλακτική υπάρχει? Έψαξα ένα βιβλίο που ήθελα. Στο BD είναι στα 22€ ενώ αν το παραγγείλω μέσω του γερμανικού amazon είναι μαζί με τα μεταφορικά 30€. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά για να μπορέσει να θεωρηθεί εναλλακτική λύση. Σήμερα τους ρώτησα μέσω του λογαριασμού τους στο facebook και μου απάντησαν ότι μέρα με τη μέρα βλέπουν τί θα γίνει και που θα καταλήξει η κατάσταση με τις αποστολές εντός ΕΕ. Ακόμα δεν έχουν όμως κάποιο νέο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Aργά ή γρήγορα θα στέλνει και επειδή αυτό που κυρίως επιβάλλουν τα τελωνεία είναι ο ΦΠΑ που στα βιβλία είναι μόνο 6%, πιστεύω ότι εμφανώς παραγγελίες βιβλίων δε θα τις σταματάνε, όπως γίνεται σε μεγάλο βαθμό και με το αμερικάνικο Άμαζον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Από χρόνους παράδοσης πως πάει τελευταία σε σας;

Έχω κάποιες παραγγελίες που φύγανε μέσα στον Δεκέμβρη, από πρώτη του μήνα κιόλας, κι ακόμα δεν έχει εμφανιστεί τίποτα, υπολειτουργούν πάλι εξτρά τα ταχυδρομεία; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

@Paliakoudis φίλος μου παρήγγειλε οκτώ βιβλία τέλη Σεπτεμβρίου από BD και του έφυγαν στις 8 Οκτωβρίου, δηλαδή ακριβώς τρεις μήνες πριν. Μέχρι σήμερα δεν του έχει φτάσει ούτε ένα από τα βιβλία. Χτες το βράδυ το συζητούσαμε, πως είναι πολύς ο καιρός που έχει περάσει για να θεωρηθεί αμελητέο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εμένα κάτι κόμικ που είχαν φύγει 11/11 και 27/11, έφτασαν σήμερα. Δυστυχώς επικρατεί χάος στα ΕΛΤΑ, εξού και η η μεγάλη αναμονή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4128
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   360
  • Achievement Points:  105
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5986 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 1/8/2021 at 4:10 PM, Angel.tze said:

@Paliakoudis φίλος μου παρήγγειλε οκτώ βιβλία τέλη Σεπτεμβρίου από BD και του έφυγαν στις 8 Οκτωβρίου, δηλαδή ακριβώς τρεις μήνες πριν. Μέχρι σήμερα δεν του έχει φτάσει ούτε ένα από τα βιβλία. Χτες το βράδυ το συζητούσαμε, πως είναι πολύς ο καιρός που έχει περάσει για να θεωρηθεί αμελητέο.

πληρωμη 7/12, dispatched 11/12 απο αγγλια και εφτασαν στην σχετικα προβληματικη ταχυδρομικα σαντορινη μεσα στη βδομαδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μόλις ελήφθη.

 

image.thumb.png.df2225b41bfd38c597a6629558835c3e.png

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Φαρμακείο πάντως έγινε το bookdepository.
Είχα καιρό να πάρω κάτι από εκεί και γενικά να κοιτάξω τιμές.
Μπήκα χθες από περιέργεια και σε πολλά κόμικς είδα αύξηση μέχρι και 50% σε σχέση με λίγους μήνες πριν.

Δεν ξέρω αν είναι λόγω της πανδημίας ή του brexit.
Πχ τα Thorgal της cinebook τα είχα πάρει πριν καναδυό χρόνια στα 7€ περίπου το ένα.
Τώρα έχουν πάει πάνω από 11€  :confuse:

Τα Blake & Mortimer τα έπαιρνα γύρω στα 9€ και τώρα έχουν 14 :bash:

Aπαγορευτικό έγινε πλέον :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

"additional customs processes" είναι δυστυχώς αυτό που περιμέναμε. Τώρα δεν ξέρω αν θα εφαρμοστεί έλεγχος στην Ελλάδα.

 

Οι τιμές τους δεν είναι αυτές. Σήμερα είναι όλα πιο ακριβά και σχεδόν όλες οι εκπτωτικές τιμές έχουν αφαιρεθεί. Ίσως ετοιμάζουν νέα τιμολόγηση δεδομένου των νέων συνθηκών.

 

 

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ως προς παραδόσεις προ-Brexit, αποστολές 1, 9 κι 11 Δεκεμβρίου τις παρέλαβα πριν μια βδομάδα, στις 14. Ήταν περίεργο γιατί ενδιάμεσα υπήρχαν και κάποια ακόμη πακέτα που δεν μου ήρθαν (αποστολές 6 κι 9 Δεκεμβρίου). Πήγα σήμερα να ρωτήσω και δεν υπήρχε κάτι ξεχασμένο στο όνομά μου. Εξήγησα την φάση και μου είπαν ότι είναι θέμα της διαλογής που γίνεται στην Αθήνα και (καταλαβαίνω πως) δεν υπάρχει κάποια «αυστηρή» σειρά προτεραιότητας. Ίδωμεν. Οι τιμές όντως έχουν ανέβει αρκετά, χοντρικά είδα αύξηση μέχρι και 50%, που στη θεωρία δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν στα βιβλία μέχρι 22€ αφού αυτά δεν χρεώνονται στο τελωνείο.

 

Αν το bookdepository άνοιγε αποθήκες κάπου στην κεντρική Ευρώπη όπως κάνουν πολλά κινεζομάγαζα για να αποφεύγεται το τελωνείο για τους Ευρωπαίους, εμένα δε θα με χαλούσε κιόλας. :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λογικά αυτό θα κάνουν ,να ανοίξουν δηλαδή αποθήκη-κατάστημα εκτός Βρετανίας !

Εμένα μου κάνει εντύπωση που φαίνονται σα να έχουν αιφνιδιαστεί από τις εξελίξεις γιατί διαφορετικά θα είχαν παρουσιάσει κάποια εναλλακτική λύση για να ξεπεράσουμε τον σκόπελο του τελωνείου!

Διαφορετικά αυτοί θα χάσουν πελάτες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχώς όντως ακρίβυνε πολύ το bookdepository. :( Είδα κάτι τόμους Disney Masters που ήθελα να πάρω και σε όλους έχουν βγει οι εκπτώσεις. Κρίμα. Μακάρι να αλλάξει. Συμφωνώ απόλυτα με όλους σας και εμένα μου κάνει εντύπωση @guskoin που αιφνιδιάστηκαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

7 ώρες πριν, guskoin είπε:

Εμένα μου κάνει εντύπωση που φαίνονται σα να έχουν αιφνιδιαστεί από τις εξελίξεις γιατί διαφορετικά θα είχαν παρουσιάσει κάποια εναλλακτική λύση για να ξεπεράσουμε τον σκόπελο του τελωνείου!

Διαφορετικά αυτοί θα χάσουν πελάτες!

Αυτό μου κάνει και μένα εντύπωση. Κανένα πλάνο από Amazon και Bookdepository για τις σχετικά προγραμματισμένες αλλαγές στις σχέσεις Ευρώπης-Αγγλίας. Εκτός κι αν δεν περίμεναν σημαντικές αλλαγές στις εμπορικές συναλλαγές απο το 2021.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εχει παραλαβει κανενας τιποτα απο bookdepo post Brexit? Η απο το Αγγλικο Αmazon?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καλησπέρα σε όλους,

επειδή σκέφτομαι να κάνω μια μικρή παραγγελία της τάξης των 15€ από το συγκεκριμένο σάιτ, μήπως έχει παραλάβει κάποιος πρόσφατα δέμα και γνωρίζει εάν πλέον επιβαρυνόμαστε και τελωνειακούς δεσμούς?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πριν από 1 ώρα, Metatron89 είπε:

Καλησπέρα σε όλους,

επειδή σκέφτομαι να κάνω μια μικρή παραγγελία της τάξης των 15€ από το συγκεκριμένο σάιτ, μήπως έχει παραλάβει κάποιος πρόσφατα δέμα και γνωρίζει εάν πλέον επιβαρυνόμαστε και τελωνειακούς δεσμούς?

Για οτιδήποτε έρχεται εκτός ΕΕ έχει ατέλεια τα 22€. Δηλαδή αν το συνολικό κόστος δεν ξεπερνάει τα 22€ μαζί με μεταφορικά κλπ δεν πληρώνεις τίποτα έξτρα. Οπότε είσαι μια χαρά. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.