Μετάβαση στο περιεχόμενο

300 (2006)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  564
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  49
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την είδα και εγω ένα εχω να πω μην χασετε αυτη την ταινία αξίζει!!!!

 

Άλλα ευχομαι να μην πέσετε σε αίθουσα που να κάθονται άτομα στις γύρω θέσεις νομίζοντας ότι ήρθαν να δουν ένα ντοκυμαντέρ και όχι μια ιστορία βασισμένη σε ΚΟΜΙΞ και να σχολιάζουν άσχετα κάθε φορά και να φωνάζουν στην αιθουσα και να λένε τι βλεπουμε και πως χαλάει την ιστορία του τόπου μας :devil::devil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χο! την είδα στο Gold Class στο The Mall με το βαφτησιμιό μου. Ξάπλα, κρίμας που δε μπορούσα να ανάψω και κανά τσιγάρο, υπό εξαιρετικές συνθήκες :) Ησυχία, ποτάκι από δίπλα... χλίδα ;)

 

δυστυχώς μου είναι δύσκολο να τη κρίνω αφού νομίζω πως και η πρωτότυπη ιστορία αλλά και το κόμικ είναι καλύτερα και δεν μπορώ να την δω αυτόνομα ως ταινία. Η αλήθεια είναι ότι δεν εκστασιάστηκα. Πολύ στόμφος και κουβέντες/ατάκες οι οποίες δε με πείσαν (γινόντουσαν για να γίνουν χωρίς να υποστηρίζονται από τους χαρακτήρες και την ιστορία/πλοκή). Πιθανότατα, ο μόνος αντικειμενικός τρόπος είναι να δω πως θα περάσει το τεστ του χρόνου για εμένα και αν σε κάποια χ χρόνια θα τη βλέπω ευχάριστα ή όχι.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1610
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  4
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Λοιπόν κόσμε...Μόλις γύρισα από την ταινία...Κυριολεκτικότατα...Δεν μπορώ να θυμηθώ καλυτερη ταινία στην ζωή μου...Πείτε με εθνικιστή, η ακόμα και τυφλό...Εγώ ένα ξέρω... Μέχρι πριν απο 2:30 ώρες η αγαπημένη μου ταινία ηταν το Lord of the Rings: The fellowship of the ring. Τα γούστα μου δεν άλλαξαν, το top 5 μου όμως σίγουρα άλλαξε!!! Εκπληκτική σκηνοθεσία, απίστευτη φωτογραφία, τρομερά καλοδουλεμένη στο γενικότερο σύνολο της... Πραγματικά, ακόμα και όσοι απο εσάς πιστεύετε πως δεν αξίζει την προσοχή σας, σας προτείνω, αν σκοπεύετε γενικά να την δείτε, πηγαίνετε στο cinema... Μην κάνετε το λάθος να την νιοικιάσετε... Ειναί μία ταινία που της αξίζει άνετα μια θέση στην μεγάλη οθόνη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

δυστυχώς μου είναι δύσκολο να τη κρίνω αφού νομίζω πως και η πρωτότυπη ιστορία αλλά και το κόμικ είναι καλύτερα και δεν μπορώ να την δω αυτόνομα ως ταινία. Η αλήθεια είναι ότι δεν εκστασιάστηκα. Πολύ στόμφος και κουβέντες/ατάκες οι οποίες δε με πείσαν (γινόντουσαν για να γίνουν χωρίς να υποστηρίζονται από τους χαρακτήρες και την ιστορία/πλοκή). Πιθανότατα, ο μόνος αντικειμενικός τρόπος είναι να δω πως θα περάσει το τεστ του χρόνου για εμένα και αν σε κάποια χ χρόνια θα τη βλέπω ευχάριστα ή όχι.

 

:beer:

 

Και μένα είναι η αλήθεια πως δεν μου έκανε ιδιαίτερη αίσθηση, πολύ εφφέ για το τίποτα και αυτές οι ατάκες μου ήρθαν κάπως και όπως λέει και ο Νίκος, δεν με έπεισαν. Πάντως για hollywood δεν το λες κακό :P

 

[offtopic] Άντε να έρθει το ghostrider να δούμε κανά εφφέ της προκοπής ;) [/offtopic]

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  680
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  26
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6295 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

...η ταινία ήταν απίστευτη...ύμνος στην αυταπάρνηση και στην πολεμική αξία των Σπαρτιατών και πιο μακριά των Αρχαίων Ελλήνων...πιστή μεταφορά του Κόμικ...ίσως απο τις λίγες φορές που το Χολυγουντ εκθεάζει την πολεμική αξία των Ελλήνων τόσο τρανταχτά...μέσω της εικόνας πολλά χαζοαμερικανάκια θα θαυμάσουν τον Λεωνίδα και αν και η ταινία δεν είναι ιστορική βγάζει το ηρωικό ιδεώδες των προγόνων μας...

 

Υ.Γ.Επιτέλους μία ταινία που δεν έδειξε τους Έλληνες σαν Gay...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  864
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  60
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Η ταινία 300 κατά την γνώμη μου είναι φοβερή..

Επιτέλους και κάτι καλό για εμάς τους Έλληνες..

 

:clap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου την άποψη μου περί της ταινίας. Όσοι παρακολουθούν αυτά που έχω γράψει στο παρελθόν θα ξέρουν ότι την ταινία την περίμενα πως και πως και είχα δει τα trailers ουκ ολίγες φορές. Αυτό όμως με τη σειρά του είχε το αποτέλεσμα όταν είδα την ταινία να μην ενθουσιαστώ τόσο όσο όταν είχα πρωτοδεί το trailer. Δε λέω καλή ταινία σίγουρα, αλλά προσωπικά δεν πέθανα κιόλας. Αυτά που με χάλασαν (για τα καλά της ταινίας δεν έχει νόημα να πω, τα είπαν ήδη οι προλαλήσαντες) ήταν η πολύ έντονη χρήση της blue screen η οποία φαινόταν πολύ στην ταινία. Το trailer κρατούσε μερικά λεπτά και δε σε κούραζε, εδώ όμως ψιλοκαταντούσε μονότονο. Ή για να το πω αλλιώς, παρόλο που όλη η ταινία υποτίθεται ότι εξελισσόταν outdoors εμένα μου έκανε "μπαμ" το ότι οι ηθοποιοί ήταν μέσα σε ένα studio... Όπως και να το κάνουμε ο φωτισμός είναι διαφορετικός. Επιπλέον με κούρασε και λίγο αυτό το slow motion που έκανε στις μάχες. Δε λέω πολύ εντυπωσιακό εφφέ, αλλά μετά την 273η φορά που το έκανε σε κούραζε κάπως... Έφτασα κάποια στιγμή να εύχομαι να το σταματήσει για να δούμε λίγο και τη μάχη σε real time. Τέλος με ψιλοχάλασε που πρόσθεσε κάποια πράγματα που δεν ήταν στο κόμικ (ουσιαστικά όλες οι σκηνές με τη γυναίκα του Λεωνίδα). Ο σκηνοθέτης είπε ότι το έκανε για να δείξει για τι πολεμούσε ο Λεωνίδας και για να "κολλάνε" τα λόγια που λέει στο τέλος πριν πεθάνει. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι η ταινία θα ήταν μια χαρά και χωρίς αυτα.

 

Anyway, αυτές είναι οι απόψεις μου για την ταινία. Πέρασα ευχάριστα, η ταινία είναι καλή, απλά δε νομίζω να κάτσω να την ξαναδώ πολύ σύντομα. Μετά από μερικούς μήνες σίγουρα, απλά για την ώρα με κάλυψε πιστεύω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Για δείτε και αυτό που τσίμπησα από το IsoHunt

post-673-1174095193_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:clap: :clap: :clap:

 

WOW!!!!!!!! Αυτό που λέμε ΠΙΣΤΗ μεταφορά του κόμικ!!!!!!!! Όντως έχουν κάνει καλή δουλειά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1102
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  24
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Υπέροχη ταινία, ξέροντας κάποιος το αντίστοιχο κόμικ. Εκπληκτικά εφφέ κίνησης, ιδιαίτερα στις σκηνές των μαχών. Όπως ακριβώς φαντάζεται κανείς τις μάχες, διαβάζοντας το κόμικ. Μουσική επιπέδου Lord of the rings, αλλά που μπορεί να σταθεί και μόνη της εκτός ταινίας.

 

Ότι και να λένε οι επικριτές της ταινίας ένα είναι σίγουρο: τα παιδάκια που θα δουν την ταινία, σίγουρα θα θυμούνται για πάντα τον Λεωνίδα και τους τριακόσιους του. Και αυτό είναι το σημαντικότερο.

Επεξεργασία από dimdom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πηγα.Στοπ.Στην αρχη ημουνα επιφυλακτικος.Στοπ.Με το που ξεκινησε η πρωτη μαχη πειστηκα πως ειναι πολυ καλη.Στοπ.Με το που ειδα το εκπληκτικο και επικοτατο τελος που υμνει και τους Ελληνες (επιτελους!!!) ανατριχιασα.Στοπ.Συμπερασμα?Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΞΕΝΗ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΑΠΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΕΝΔΟΞΟΥΣ.Στοπ.Απλα τρομερη & καταπληκτικη++ηταν σαν να διαβαζες το κομικ στο πολυ,πολυ καλυτερο!!!!

 

:hooray: :hooray: :hooray: :hooray: :hooray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έτσι όπως γυρνούσα έπεσα πάνω σε αυτό, πολλοί ίσως το έχουν δει στο 9 στο τεύχος 300 (εγώ παντως όχι :) )

 

http://derveniotis.blogspot.com/2007/03/blog-post_2367.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Και

βλέπουμε τι κάνει ο κόσμος άμα βαριέται και δεν έχει τι να κάνει...
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

...η ταινία ήταν απίστευτη...ύμνος στην αυταπάρνηση και στην πολεμική αξία των Σπαρτιατών και πιο μακριά των Αρχαίων Ελλήνων...πιστή μεταφορά του Κόμικ...ίσως απο τις λίγες φορές που το Χολυγουντ εκθεάζει την πολεμική αξία των Ελλήνων τόσο τρανταχτά...μέσω της εικόνας πολλά χαζοαμερικανάκια θα θαυμάσουν τον Λεωνίδα και αν και η ταινία δεν είναι ιστορική βγάζει το ηρωικό ιδεώδες των προγόνων μας...

 

Υ.Γ.Επιτέλους μία ταινία που δεν έδειξε τους Έλληνες σαν Gay...

 

άντε ομοφυλόφιλους μπορεί να μην τους είπε αλλα τους αρχαίους Αθηναίους αν δεν απατώμαι τους αποκαλεί παιδεραστές. (Αλλά εμένα δε με ενόχλησε καθόλου- ότι γινόταν και τότε και τώρα γίνεται)

Μόλις χθες είδα την ταινία. και ήταν μια καλή ταινία, την οποία άνετα την έβλεπα ξανα.

Έχει και τα αρνητικά της, όπως λέει ο φίλος Sneaker πχ για τις σκηνές μάχης και τους φωτισμούς αλλά αν προσπαθούσε να δώσει ζωντανές σκηνές με κανονική ταχύτητα 1ον θα χανόταν η αίσθηση του καρέ καρέ που παραπέμπει στο κόμικ και τα γυρίσματα δε θα ολοκληρωνόταν σε 90 μέρες. Τόσο θα χρειαζόταν μόνο για τις μάχες...Η φωτογραφία δε μπορεί να κριθεί με την κλασσική έννοια, καλύτερα εντάσσεται στη κατηγορία ζωγραφική θα έλεγα και αυτό όμως έχει τις βάσεις του (μεταφορά κόμικ και όχι μεταφορά από κόμικ).

Όσο για τη σκηνές με τη γυναίκα του ήταν από τις πιο συγκινητικές στο έργο. Αν και προβλέψιμο ότι θα κατέληγε σε αυτή τη "μικρή συνδιαλλαγή" με το Θέρων, που όμως το σώζει η στιχομυθία με τη σκηνή που τον σκοτώνει. Πλέον δε χρειάζεται να προειδοποιώ για σπόιλερ νομίζω?

Γενικά θα τη χαρακτήριζα ως μια ταινία με πολύ καλό εως άριστο σενάριο (καιρό είχα να δώ κάτι αντίστοιχο στις κατηγορίες που ανήκει) το οποίο για εμάς είναι και συναισθηματικά φορτισμένο αν θέλετε, την οποία αξίζει να δει κάποιος και μόνο για αυτή τη νέα τεχνοτροπία που φέρνει.

 

ΥΓ Δεν ξέρω για τον υποτιτλισμό στη Ελλάδα αλλά στη κόπια που είδα εγώ στην Κύπρο ήταν λίγο κάπως σε σημεία σημεία. Θα μπορούσε να είναι λίγο πιο ποιητικός νομίζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Όσο για τη σκηνές με τη γυναίκα του ήταν από τις πιο συγκινητικές στο έργο. Αν και προβλέψιμο ότι θα κατέληγε σε αυτή τη "μικρή συνδιαλλαγή" με το Θέρων, που όμως το σώζει η στιχομυθία με τη σκηνή που τον σκοτώνει. Πλέον δε χρειάζεται να προειδοποιώ για σπόιλερ νομίζω?

 

Συγγνώμη, αγαπητέ τουρμποβόλε, αλλά εσύ δηλαδή πιστεύεις πως η "μικρή συνδιαλλαγή" όπως την ονομάζεις εσύ ταίριαζε με τον τόσο άτεκτο χαρακτήρα της Γοργούς, όπως προσπαθεί να μας τον παρουσιάσει αρχικά η ταινία; Δηλαδή, είπε στο Λεωνίδα "Ή ταν ή επι τας", και μετά ξαπλώθηκε αυτή "επί τας" για να του σώσει το τομάρι; Αλλά βέβαια πρέπει να θυμόμαστε πως ο Θέρων την έκανε να... πονέσει, άρα δεν το ευχαριστήθηκε, κι έτσι έκανε κι αυτή τη... ΄θυσία" της.

Αυτο δε το απίθανο με το ξίφος που μαζί με την κοιλιά του Θέρονα σκίζει και το πουγκί του, και χύνονται τα "αργύρια" της προδοσίας που "έτυχε" να κουβαλάει μαζί του μέσα στην ίδια τη συνέλευση των γερόντων, έτσι ώστε να αποκαλυφθεί χωρίς δακτυλικά αποτυπώματα και ηλεκτρονικούς κοριούς ο προδότης, μόνο ένας αμερικανός σεναριογράφος θα μπορούσε να το συλλάβει για να δικαιολογήσει την ανύπαρκτη στο κόμικ παράπλευρη ιστορία με τη βασίλισσα.

Αν μαζί με την εντυπωσιακή σκηνογραφία, έστω και εικονική, το έργο είχε και κάπως πιο σεμνούς και συμμαζεμένους διαλόγους, σίγουρα θα μου προκαλούσε μεγαλύτερο ενδιαφέρον και περισσότερη εθνική υπερηφάνεια.

Θ.Μ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μερικές τελείως σκόρπιες σκέψεις για τους 300 γιατί ....

βαριέμαι να τις βάλω σε σειρά. Και γιατί μάλλον δεν κολάνε με τις απόψεις που διαβάζω εδώ μέσα...αλλά δε βαριέσαι...

 

------------------------------

Σαν μεταφορά κόμικ η ταινία είναι άριστη, μοναδική εμπειρία.

---------------------------------------------

Σαν ιδεολογικό μήνυμα, γιατι εκ των πραγμάτων υπάρχει, η ταινία είναι φασιστική και επικίνδυνη.

-----------------------------------------

Κάνετε όλοι το λάθος να διαβάζετε τους Σπαρτιάτες σαν τους Αρχαίους ημών προγόνους (που ούτως ή άλλως για πολλούς ήταν στρατοκράτες και φασίστες ευγονιστές για να μη μπω και προδότες ενώπιον όλου του ελληνισμού - διαβάστε λίγο για την Ανταλκίδειο ειρήνη περίπου 100 χρονάκια μετά τις Θερμοπύλες). Είμαι σίγουρος ωστόσο πως οι Αμερικάνοι θεατές βλέπουν τους 300 σαν τα δικά τους παιδιά ενάντια στη νέα δύναμη του άξονα του κακού (Ιράν). Η πολιτική συγκυρία είναι σύμπτωση δηλαδή; Την ώρα που το πεντάγωνο ετοιμάζει επίθεση στο Ιράν βγαινει κατά σύμπτωση το 300; Τι λες ρε! Γιατί άραγε δεν βγήκε το Persepolis; Που είναι και πραγματικό αριστούργημα, πραγματικό έργο τέχνης; (ίσως και γιατί δεν θα το βλεπε κανένας αλλά τέλοςπάντων).

---------

Το πόσο πολύ έχει παρεξηγηθεί ο Περσικός Πολιτισμός και εξαιτίας του .....πατέρα της Ιστορίας Ηροδότου (με τέτοιο πατέρα δεν είναι να απορείς που κατάντησε πόρνη της εξουσίας), δεν λέγεται. Θα πω μόνο ότι ο παπούς του Ξέρξη, ο Κύρος ο Μέγας, εξέδωσε την πρώτη χάρτα ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην ιστορία της Ανθρωπότητας που άμα τη διαβάσετε θα εκπλαγείτε πόσο σύγχρονη φαντάζει σήμερα. (και πόσο εξωπραγματική θα ακουγότανε στους... Σπαρτιάτες). Για τον Κύρο γίνεται εκτενής αναφορά και στη Βίβλο όπου αναγνωρίζεται η μεγαλοσύνη του και η δικαιοσύνη του. Φυσικά άλλωστε, μια και ήταν αυτός που απελευθέρωσε τους Εβραίους από τους Βαβυλωνίους και τους επαναπάτρισε.Το βιβλίο του Ησαϊα μάλιστα αναφέρεται στο Κύρο ως Μεσσία (βασιλιά που εχει στέψει ο Θεός). Τι σχέση έχουν ολά αυτά με τα τέρατα του Μίλλερ; Του επίτιμου δημότη Σπάρτης; (χαχαχα)

 

--------------------------

Έχετε ακούσει ποτέ για τη δεξιότητα της ενσυναίσθησης; είναι η δυνατότητα να μπορείς να δεις τα πράγματα έτσι όπως θα τα έβλεπε ένας άλλος συνάνθρωπός σου. Αν είσαστε Ιρανός και βλέπατε τους 300 τι θα λέγατε;

Και μη μου πείτε έτσι ήταν το κόμικ. Άλλη η εμβελεια και ο αντίκτυπος ενός κόμικ και άλλη μιας ταινίας και δη blockbuster. Έξάλλου οταν ο σκηνοθέτης άλλαξε το κόμικ για να βάλει 3-4 σκηνές γυμνού στο έργο δεν είδα να διαμαρτυρήθηκε κανένας. Αλλά και η ιδεολογία του κόμικ ποια ήτανε; Δεν ήταν φασιστική; Δεν υπάρχει ένα άρωμα φασιμού σε πολλά έργα του Miller και όχι μόνο σε αυτό; Δηλαδή το Dark Night τι ήτανε ; Το Robocop τι ήτανε; Θέλω να πω ότι επειδή ο Miller έδειχνε τον Xerxes σαν εξωγηίνο ζόμπι τραβεστί, όφειλε κι ο Σνάιντερ και κάνει το ίδιο; Σιγά!

----------------------------------

Κατά σύμπτωση πολεμική ταινία έκανε κι o Eastwood φέτος : το Flags of our fathers. Επειδή όμως ο Eastwood είναι αληθινός καλλιτέχνης και ευαισθητοποιημένος άνθρωπος έκανε δυο ταινίες . Μια που δείχνει τη μάχη της Ιβοτζίμα από τη μεριά των Αμερικανών και μια από τη μεριά των Ιαπώνων (Letters from Iwo jima). Και οι δυο βαθύτατα αντιπολεμικές.

------------------------

Είναι δυνατόν να λέμε ότι επειδή είναι φιλλεληνική η ταινία είναι και σπουδαία;

Θα μου πεις εδώ που οι περισσότεροι ασπάζονται την άποψη ότι ο Έλληνικός είναι ο περιούσιος λαός και ότι όλη η οικουμένη του χρωστάει όλα είναι πιθανά!

--------------------------

Τελικά ο κινηματογράφος είναι τέχνη; Η τέχνη σε ποιους απευθύνεται ; Δεν είναι η παγκοσμιότητα της απήχησής της κριτήριο για την εκτίμησή της; Πίστεύετε ότι υπάρχει έστω και ένας μουσουλμάνος και όχι μόνο που τους 300 δεν θα τους δει σαν αμερικανούς semper fi;

----------------------

 

Κατά τη γνώμη μου οι 300 έχουν όλα τα προσόντα να είναι η αγαπημένη ταινία των προγονόπληκτων, των στρατόκαβλων, των εθνικόφρονων, των ποπκορνάκηδων, των τουρκοφάγων, των χρυσαυγίτων, των αφελών. Και όσων νομίζουν πως η τριλογία του Lord of the Rings είναι το υπέρτατο αριστούργημα στην ιστορία του κινηματογράφου.

 

-------------------

Όταν τη βλέπεις σου αρέσει, όταν τη σκέφτεσαι όμως.......

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1433
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  31
  • Reputation:   38
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σίγουρα η πιο ενδιαφέρουσα άποψη από όσες έχω διαβάσει για την ταινία και συμφωνώ σχεδόν με όλα. Παρόλα αυτά όμως, ακόμα και έτσι, εμένα η ταινία μου άρεσε! Μήπως είμαι πολύ μοβόρος τελικά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε bonadrug ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου αλλά θα βρισκαν μεγαλύτερη απήχηση αν συζητούσες την ταινία με τον Δανίκα,Παρόλα αυτά εσύ αναγνωρίζεις τουλάχιστον ότι ήταν καλογυρισμένη και όχι μόνο ένα φασιστικό πτυελοδοχείο και ύμνος στην πολιτική του Τζορτζ Μπους και υιος στον Περσικό κόλπο.Το θέμα είναι ποιος πραγματικά θέλει να μπλέξει τις ταινίες με την πολιτική.Γιατι οι εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες που πήγαν να το δουν ούτε λάτρεις του κόμιξ είναι ούτε του Φρανκ Μίλερ(αλλιώς θα χαν τρέξει να δούν το Sin City που ναι αριστούργημα και cult και must ταυτόχρονα κατ εμέ).Το πιθανότερο είναι να πήγαν να περάσουν ένα ξένοιαστο 2ωρο παρακολουθώντας εν γνώση τους ενα χολιγουντιανό θέαμα με τις γνωστές υπερβολές για ένα θέμα που ειχαν διαβάσει στο σχολείο και αποτελεί ύμνο στην αυταπάρνηση και των ηρωισμό κάποιων Ελλήνων και σίγουρα όχι όλου του έθνους.Για το τι ήταν ο Ηρόδοτος οι Σπαρτιάτες οι Αθηναίοι και οι Πέρσες νομίζω τα γράφουν οι ιστορικοί και σίγουρα ανα 2 δεν συμφωνούν μεταξύ τους οπότε γιατί να συμφωνήσουμε εμείς?Eίναι θέματα με πολλές απόψεις και σίγουρα σε λίγες γραμμές εδώ μέσα δεν αναλύονται.

 

Εκείνο όμως που έχω πραγματικά βαρεθεί είναι η συνωμοσιολογία περί του timing που βγήκε η ταινία σε σχέση με τα μεγαλεπήβολα σχέδια του George Bush για το Ιράν.Ρε παιδιά έλεος.Ειπαμε να διαβάζουμε πίσω απο τις γραμμές αλλά παραείναι εύκολοι αυτοί οι συσχετισμοί όσο εύκολο είναι να χαρακτηρίζουμε τους αμερικάνους ηλίθιους ενώ είναι 200 χρόνια μπροστά απο μας τους έξυπνους.Εγώ δεν είδα τις ίδιες συνειδήσεις να εξεγείρονται υπέρ των Περσών όταν στον Αλέξανδρο κάποιοι με αφορμή την ταινία τον χαρακτήριζαν Μέγα Μακελάρη.Τι έχουν να πούν οι ιστορικοί και εμείς περι αυτού.Μήπως δεν ήταν μακελάρης τελικά;Μήπως δεν έσφαξε την Ελλάδα ολόκληρη προτού επεκταθεί στην Ασία.Το ότι ήταν ευφυής τον κάνει λιγότερο Τύραννο απο τον Κύρο τον Ξέρξη τον Χίτλερ η τον Τζόρτζ Μπους.Δεν μπορέι νά χουμε διαφορετικά κριτήρια όποτε εμείς το θυμόμαστε.

 

Οσο για το δήμο Σπάρτης και τον επίτιμο πολίτη Φρανκ Μίλερ εγώ σέβομαι το ότι οι άνθρωποι βρήκαν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να διαφημίσουν το μόνο πράγμα απο το οποίο μπορούν να περιμένουν κέρδη για τον τόπο τους τον τουρισμό.Γιατι αν περιμένουν απο μάς το κράτος της Αθήνας κονομήσανε

 

Μεγάλος και τρανός ο Κλίντ και σπουδαίες οι ταινίες που γυρνάει τα τελευταία χρόνια.Πραγματικά είμαι μεγάλος φαν αλλα και αυτός στα νιάτα του είχε ξεπαστρέψει το μισό Μεξικό που ταν όλοι καθάρματα.Επίσης σαν επιθεωρητής Κάλαχαν δεν ήταν και πολύ δημοκρατικός αλλα και ο ίδιος που γυρνάει όλες αυτές τις αντιπολεμικές ταινίες είναι γνωστός υποστηριχτής του Βush Jr και φυσικά μέχρι σήμερα δεν έχει καταδικάσει τους Ράμπο στην Μέση Ανατολή.Στην τελική δεν χρωστάει και σε κανέναν να καταδικάζει η να υπερθεματίζει αλλα να μη λέμε ότι μιλάει το έργο του γι αυτόν.Άλλο ταινίες και αλλο πραγματικότητα για τους δημιουργούς τους και όποιος δεν το καταλαβαίνει πλανάται οικτρά.

 

Τέλος δικαίωμα του καθενός να θεωρεί αριστούργημα του κινηματογράφου τον Άρχοντα ή τους 300 και όχι το Μετρόπολις του Φρίτς Λάνγκ ή τις ταινίες του Κουροσάβα ή του Μπέργκμαν.Σιγουρα άμα τις γουστάρει δεν είναι προγονόπληκτος όυτε φασίστας ούτε φιλοαμερικάνος (ποπκορνάκιας μπορεί δεν είναι και κακό) αλλά ίσως το μάτι του να χορταίνει με το παραμύθι τα μυθικά τέρατα και όλες τις αμερικανιές και το μυαλό του με αυτά να ξεφευγει απο την καθημερινότητα που τον κυνηγά.Καλό θα ταν να σταματήσουμε να κυνηγάμε τις ταινίες γιατι και πίσω απο πολλές αναγνωρισμένες σαν ποιοτικές και κουλτουριάρικες μπορούμε να ανακαλύψουμε φασιστικές αντιλήψεις παιδεραστία ομοφοβία και κακούργα κοινωνία

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Corvus μαζί σου η αντιμετώπιση της Βασίλισας ότι πιο ξενέρωτο στην ταινία

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Οπου διαβαζω topics σχετικα με την ταινια παρατηρω ενα ανησυχητικο φαινομενο. Ο κοσμος μπερδευει την μυθοπλασια με τα ιστορικα γεγονοτα, την τεχνη με την ιστορια. Το οτι βασιστηκε σε ενα ιστορικο γεγονος (το οποιο μεταφερει αρκετα πιστα) για να γραφτει το κομικ, δεν σημαινει οτι ο ανθρωπος πρεπει να κανει διατριβη πανω στην αρχαια ελληνικη ιστορια. Εξαλλου ουτε ο Miller υποστηριξε οτι εκανε ιστορικο κομικ. Και δεν τον ενδιεφερε αλλωστε να κανει κατι τετοιο.

 

Το Hollywood εχει γραμμενους εμας και την ιστορια μας, οπως επισης και την αμερικανικη κυβερνηση. Το ενδιαφερει να κανει ταινιες για το μεσο Αμερικανο (τους Ευρωπαιους τους εχουν γραμμενους) και να βγαλει πολλα, παρα πολλα λεφτα. Ουτε συνομοσιες για το Ιραν ετοιμαζει, ουτε τον Περσικο και τον Ελληνικο πολιτισμο θελει να βλαψει. Λεφτα θελει. Μονο λεφτα. Ψυχραιμια, πριν γραφετε τετοιες απιστευτες αναλυσεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Λοιπόν: Σίγουρα άλλο πράγμα το κόμικ, άλλο η ταινία και άλλο η ιστορία. Από εκεί και μπρος όμως βλέπει κανείς σ΄αυτή ό,τι ο ίδιος μέσα του κουβαλάει. Μπορεί κανείς να δει φιλοαμερικανισμό, εθνική ανάταση, περνώ-καλά -και-δε-με-νοιάζει και ένα σωρό άλλα. Άλλωστε οι αναγνώσεις ενός έργου είναι όσες και οι αναγνώστες του. Με μία μόνο επιφύλαξη: να γνωρίζει επαρκώς το αντικείμενό του.

Έτσι δεν μπορούν να σταθούν επιχειρήματα για τους Σπαρτιάτες σαν τους Αρχαίους ημών προγόνους (που ούτως ή άλλως για πολλούς ήταν στρατοκράτες και φασίστες ευγονιστές για να μη μπω και προδότες ενώπιον όλου του ελληνισμού - διαβάστε λίγο για την Ανταλκίδειο ειρήνη περίπου 100 χρονάκια μετά τις Θερμοπύλες) επειδή απλώς η συγκεκριμένη θεώρηση της Σπαρτιατικής κοινωνίας είναι απλώς ξεπερασμένη ακόμη και για τη μετεμψύχωση του Λένιν. (Δεν επεκτείνομαι για να μη μου τα χώσετε και πάλι οτι κάνω μάθημα ιστορίας. Όποιος έχει απορίες, pm.) Επίσης καλό θα είναι να διαβάσουμε ολόκληρη την ιστορία του Ηρόδοτου για να διαπιστώσουμε τη μεγάλη εκτίμησή του στο περσικό κράτος (και τις πολλαπλές διασυνδέσεις του μέσα σε αυτό).Τον Ξέρξη ίσως δεν τον συμπαθούσε γιατί τον θεωρούσε υπερφίαλο και αλαζόνα -δεν το γενικεύει όμως. Γενικά οι αρχαίοι δε μισούσαν τους Πέρσες αλλά τους ήταν αδιανόητο ότι δεν υπήρχαν ανεξάρτητες πόλεις κράτη, η ύψιστη μορφή πολιτικής ύπαρξης ακόμα και για τον Αριστοτέλη, αιώνες αργότερα και ενώ η πόλις κράτος είχε πεθάνει. Δε διαφωνώ ότι το Χόλιγουντ είναι παμπόνηρο και ότι αθωότητα στην τέχνη δεν υπάρχει αλλά δυσκολεύομαι να δω τη σύνδεση Μίλερ -Μπους-Ιράν. Μπορεί βέβαια να γέρασα και να έχουν ατονήσει τα επαναστατικά αντανακλαστικά μου :D

Φίλε LouisLamogio δεν μπορώ να σε καταλάβω. Γράφεις ένα κατεβατό για να υπερασπιστείς το (αυτονόητο) δικαίωμα του να δει κανείς την ταινία χωρίς σκοτούρες και αναλύσεις και κάνεις ολόκληρη ...ανάλυση γι΄αυτό. Δε διαφωνώ ιδιαίτερα με τις θέσεις σου αν και δεν αποφεύγεις τα κάπως ανιστόρητα κλισέ λ.χ Εγώ δεν είδα τις ίδιες συνειδήσεις να εξεγείρονται υπέρ των Περσών όταν στον Αλέξανδρο κάποιοι με αφορμή την ταινία τον χαρακτήριζαν Μέγα Μακελάρη.Τι έχουν να πούν οι ιστορικοί και εμείς περι αυτού.Μήπως δεν ήταν μακελάρης τελικά;Μήπως δεν έσφαξε την Ελλάδα ολόκληρη προτού επεκταθεί στην Ασία. Αν αναφέρεσαι στην καταστροφή της Θήβας να σου υπενθυμίσω ότι οι αρχαίοι υμων πρόγονοι ήταν πολιτικοί, όχι Μογγόλοι ή Αλβανοί πλιατσικολόγοι ούτε Μανιάτες να διψούν για εκδίκηση. Όσο βρισκόταν στην Ασία δεν κουνήθηκε κανείς στην Ελλάδα -όσο χρυσάφι και αν έριξαν οι Πέρσες κανείς δεν κουνήθηκε εναντίον του. Γιατί άραγε; Και τελικά, ποιός πόλεμος δεν είναι σφαγή; Οι ηθικολογίες δεν έχουν σχέση με την ιστορία που κρίνει αποτελέσματα και (σπανιότερα) κίνητρα, όχι καλό και κακό.

 

Ναι dimis, το Χολιγουντ θέλει λεφτά, μόνο λεφτά, αλλά παρεμπιπτόντως εξυπηρετεί και άλλα πράγματα (θυμάσαι βέβαια το Μακάρθυ και τις επιτροπές του). Γιατί στις περισσότερες ταινίες ή σειρές υπάρχει πάντα θετική αναφορά σε Εβραίο και όχι σε Ιρλανδό, Ιταλό ή Έλληνα, πόσο μάλλον σε Άραβα (εκτός από κοροϊδία); Και φυσικά είναι γνωστό ότι απέχω πολύ από συνωμοσιολογίες και αντισιωνισμό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καταρχήν alagt17 :beer: τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις στο σκοπό του κειμένου μου.Ο φίλος bonudrug σημειώνει κάποιες σκέψεις και γω γράφω πάνω σε συγκεκριμένα σημεία που διαφωνώ η θέλω να τοποθετηθώ δεν γράφω κανα κατεβατό απο μόνος μου.Και δευτερον το να χαρακτηρίζεις ανιστόρητο κλισέ τους χαρακτηρισμούς για τον Αλέξανδρο δεν είναι συνετό εκτός αν στέκεσαι μόνο στους φιλέλληνες ιστορικούς ή σε αυτά που μάθαμε στο σχολείο.Επειδή όμως ιστορικοί υπάρχουν πολλοί και έχουν διαφορετικές απόψεις καταγεγραμμένες αυτα που λέω δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου.Στην τελική εσύ βλέπεις ευγενή κίνητρα στην προσπάθεια του Αλέξανδρου να κατακτήσει τον κόσμο;Οι Πέρσες δεν νομίζω να τα είδαν το ίδιο.Ούτε οι Έλληνες που είχε κατακτήσει για αυτό πλην των Μακεδόνων και των απογόνων των στρατηγών καμία άλλη πόλη δεν ενδιαφέρθηκε να διατηρήσει τα κεκτημένα του Αλέξανδρου μετά το θάνατο του.Όσο για το αν κουνήθηκαν οι Ελληνες όσο ήταν στην Ασία ο Αλέξανδρος τι να πώ...Και οι Έλληνες καναν 400 χρόνια να κουνηθούν στους Τούρκους δεν σημαίνει ότι αγαπούσαν τον Αλέξανδρο η περιφρονούσαν το χρήμα των Περσών.Μάλλον δεν είχαν την δύναμη να αντισταθόυν κάτι που συμβαίνει και στις σύγχρονες τυραννίες.Πόσο μάλλον όταν έβλεπαν τον Αλέξανδρο να σκοτώνει τους ίδιους τους στρατηγούς του στην παραμικρή υποψία ότι τον υπονόμευαν ακόμα και αν του χαν προσφέρει τόσα όσα ο Παρμενίων.Στην τελική φίλε alagt17 όσο ηθικολογία θεωρείς ότι είναι το μακελάρης αλλο τόσο είναι να θεωρούμε τον Αλέξανδρο τιμητή της Ελλάδας με ότι έφτιαξε.Όπως γίνεται πάντα το καλό με το κακό συνυπάρχουν ειδικά σε πρόσωπα της μεγαλοφυίας του Αλέξανδρου.Το να παρουσιάζεις μόνο τα καλά και ήταν πολλά του Αλέξανδρου είναι πιο επικίνδυνη ηθικολογία παρά να τον χαρακτηρίζεις σφαγέα που είναι ο κάθε πολέμαρχος στο κάτω κάτω.Όσο για την Θήβα θα συμφωνήσω μαζί σου.Αυτές οι τακτικές ισοπέδωσης των πόλεων αναπτύχθηκαν ιδιαίτερα απο την πατρίδα της Δημοκρατίας την Αθήνα που χε κάνει κυριολεκτικά σκόνη την Μήλο.

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Πολλά έχουν ειπωθεί για τον Αλέξανδρο τόσο από Έλληνες όσο και ξένους ιστορικούς. Θα περιοριστώ σε ελάχιστες παρατηρήσεις. Η καταστροφή της Θήβας εξαφάνισε την πιθανότητα ελληνικής εξέγερσης ενάντιά του όσο βρισκόταν στην Ασία. Θυμίζω ότι τόσο η Αθήνα όσο και η Σπάρτη απέτυχαν να εξουδετερώσουν τους Πέρσες από δυνητικό κίνδυνο εξαιτίας του ότι αλληλοϋποβλέπονταν. Έτσι απέτυχε η προσπάθεια του Αγησίλαου που παραλίγο να πετύχει ό,τι και ο Αλέξανδρος αλλά τα χρήματα των Περσών ώθησαν Αθήνα-Θήβα εναντίον του και έτσι γύρισε πίσω. Αν ο Αλέξανδρος ήταν ο αιμοσταγής τύραννος που παρουσιάζεις θα έπρεπε να καταστρέψει και την Αθήνα-και οι Αθηναίοι πολέμησαν μαζί με τους Θηβαίους εναντίον του. Ήταν όμως πολιτικός, δε νοιαζόταν για βεντέτα. Η Θήβα ήταν ακόμα ισχυρή, είχε φθαρεί λιγότερο από τον πελοποννησιακό πόλεμο σε σχέση με Αθήνα -Σπάρτη και μπορούσε να του προκαλέσει σοβαρά προβλήματα. Επαναλαμβάνω ότι ηθικολογία του στυλ "οι καημένοι οι...." δεν έχει νόημα στην ιστορία. Η ηθική σχετίζεται με φιλόσοφους και ιερείς. όχι με πολιτικούς και ιστορικούς.

 

Όσον αφορά το χαρακτήρα του Αλέξανδρου να λάβεις υπ'οψη ότι αλλιώς ξεκίνησε την εκστρατεία και αλλιώς κατέληξε. Ξεκίνησε νέος, με φιλοδοξία να διαλύσει την Περσική αυτοκρατορία -όραμα όλων των ελλήνων μετά τα περσικά, άσχετα αν η καθεμιά το διεκδικούσε αποκλειστικά για τον εαυτό της. Περιστοιχίζονταν από φιλόδοξους στρατηγούς που μοιράζονταν το ίδιο όραμα μ΄αυτόν. Όταν πλησιάζει προς το τέλος είναι πια ψυχικά γερασμένος, σωματικά εξαντλημένος και πολύ πιο κυνικός-συχνά ανεξέλεγκτος στις αντιδράσεις του (διόλου περίεργο για όσους έχουν διαβάσει την παθολογία του πολέμου στο Θουκυδίδη). Τώρα πια πρέπει να διαχειριστεί μιαν αυτοκρατορία και οι παλιοί σύντροφοι είναι εμπόδια σ΄αυτό: δυσανασχετούν, συνωμοτούν, συμπεριφέρονται σα να βρίσκονται στον μικρόκοσμο της μακεδονικής αυλής. Σ' ένα τέτοιο περιβάλλον χάνει μέτρο και λογική γρήγορα, βλέπει παντού συνωμοσίες, περιστοιχίζεται από κόλακες, γίνεται πια ένας τυπικός ασιανός δυνάστης και εξοντώνει όποιον νομίζει ότι του αντιστέκεται. Είναι η πιο συνηθισμένη ιστορία στον κόσμο η εξέλιξη αυτή. Η συμβολή του όμως στη διαμόρφωση του σύγχρονου κόσμου είναι τεράστια. Ολόκληρο το σύστημα αξιών του ελληνικού πολιτισμού πέρασε στην Ανατολή (ο εξελληνισμός της Μ.Ασίας ολοκληρώνεται την εποχή των διαδόχων του) και έπειτα, έχοντας ήδη διαμορφωθεί σε ενιαίο πολιτιστικό σχήμα (θυμίζω την ελληνιστική κοινή) τουλάχιστον για το μεγαλύτερο μέρος της μεσογειακής περιοχής, περνά στους Ρωμαίους που το μεταφέρουν στη Δύση. Οι πολιτισμοί της ανατολής ήταν αξιολογότατοι αλλά όλοι τους ήταν κατά βάση μεσσιανικού χαρακτήρα, όχι ανθρωποκεντρικοί. Γι'αυτό και δεν μπόρεσαν να γίνουν κοινό σύστημα αξιών. Ο ελληνικός ήταν κατά βάση ανθρωποκεντρικός και έτσι κατάφερε να γίνει κοινό σημείο αναφοράς. Πόσο άλλαξε και ο χριστιανισμός στ'αλήθεια από μια ιουδαϊκή σέχτα σε παγκόσμια θρησκεία -τι θα κατάφερνε χωρίς την ελληνική παιδεία; Μπορεί όλα αυτά να μοιάζουν τετριμμένα αλλά δεν είδα και κανέναν σοβαρό ιστορικό να τα αμφισβητεί:

 

Εν τέλει, ανάμεσα στην παραδοσιακή αντίληψη της ιστορίας που θεοποιεί τους αρχαίους Έλληνες (απαράδεκτους σε πάμπολλες περιπτώσεις ακόμα και με τα μέτρα της εποχής τους) και τη σύγχρονη που ψάχνει για να απομυθοποιήσει και εκεί που δεν υπάρχει μύθος, υπάρχει πολύς ενδιάμεσος χώρος. Αν κινούμαστε εκεί ανάμεσα, δεν υπάρχει φόβος να πέσουμε πολύ έξω στις κρίσεις μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, αλλα και μια αλλη αντιμετωπιση ειναι αυτη: The cool one!!

TONIGHT WE DINE IN OUR HOME'S

 

:lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγώ δεν περιέγραψα τον Αλέξανδρο σαν αιμοσταγή τύραννο παρά περιέγραψα ένα κομμάτι απο τα αρνητικά της προσωπικότητας του.Ϊσα ίσα εν μέρει δικαιολόγησα την συμπεριφορά του σαν πολέμαρχος όχι όμως και τα κίνητρα του.Δεν επιμένω γιατί βλέπω ότι τα κείμενα μου κρίνονται αποσπασματικά και δεν έχει νόημα να συνεχίζεται η αντιπαράθεση.Καθένας μπορεί να διαβάζει και να ερμηνεύει την ιστορία με τον τρόπο του.Το καλύτερο βέβαια είναι να διαβάζει όσο το δυνατόν περισσότερες και διαφορετικές προσεγγίσεις νομίζω ότι συμφωνούμε σε αυτό.

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με την κατακλείδα σου γι αυτό και την επαναλαμβάνω.

 

Εν τέλει, ανάμεσα στην παραδοσιακή αντίληψη της ιστορίας που θεοποιεί τους αρχαίους Έλληνες (απαράδεκτους σε πάμπολλες περιπτώσεις ακόμα και με τα μέτρα της εποχής τους) και τη σύγχρονη που ψάχνει για να απομυθοποιήσει και εκεί που δεν υπάρχει μύθος, υπάρχει πολύς ενδιάμεσος χώρος. Αν κινούμαστε εκεί ανάμεσα, δεν υπάρχει φόβος να πέσουμε πολύ έξω στις κρίσεις μας.

 

(alagt17 1η Απριλίου 2007)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1433
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  31
  • Reputation:   38
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι η ταινία σε όποιο φόρουμ και να κοιτάξεις, ελληνικό ή ξένο, έχει προκαλέσει μακροσκελέστατες αντιδράσεις, θετικές και αρνητικές! Αυτό δεν είναι ένα μέτρο επιτυχίας για το οποιοδήποτε έργο;

Από 'κει και πέρα να καθόμαστε και να κρίνουμε τους 300, ένα κόμικ (γιατί αυτό κατά βάθος είναι) με βάση την ιστορία είναι το ίδιο άτοπο με το να κρίνουμε το Ghost Rider (από το οποίο μόλις γύρισα, πολύ μου άρεσε btw) με βάση τα θρησκευτικά, το Superman με βάση τη φυσική, το Spiderman με βάση τη βιολογία και το Flash με βάση τη γυμναστική! Στα μαθήματα του λυκείου θα το ρίξουμε τώρα; Ας κάνουμε ένα διάλειμα και ας δούμε τις ταινίες για αυτό που κατ'ουσία είναι, ένας ευχάριστος τρόπος για να περάσεις ευχάριστα καναδυό ώρες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα: δεν μπορουμε " να κρίνουμε τους 300, ένα κόμικ (γιατί αυτό κατά βάθος είναι) με βάση την ιστρία είναι το ίδιο άτοπο με το να κρίνουμε το Ghost Rider (από το οποίο μόλις γύρισα, πολύ μου άρεσε btw) με βάση τα θρησκευτικά, το Superman με βάση τη φυσική, το Spiderman με βάση τη βιολογία και το Flash με βάση τη γυμναστική!".

 

Μπορούμε όμως να τις κρίνουμε όλες με βάση την ιδεολογία τους , το μήνυμα που εκπέμπουν; ή μήπως δεν έχουν κανένα μήνυμα; Ορίστε λοιπόν ποια είναι η ιδεολογία του Frank Miller , οπως παρουσιάζεται μέσα από συνεντεύξεις του που αναδημοσεύει η Ελευθεροτυπία. Ένας φασίστας, αμόρφωτος και ηλιθιότερος του Μπους και ...επίτιμος δημότης Σπάρτης (για να μη ξεχνιόμαστε) . Χαρείτε τον....

 

«Στο Ιράκ πολεμάμε το φασισμό»

 

 

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ

 

 

«Ακούω συχνά τους ανθρώπους να αναρωτιούνται γιατί επιτεθήκαμε στο Ιράκ. "Επειδή πολεμάμε τον ολοκληρωτισμό", απαντάω. Κανείς δεν αναρωτήθηκε γιατί μετά το Περλ Χάρμπορ επιτεθήκαμε στη ναζιστική Γερμανία. Το κάναμε επειδή έπρεπε να συντρίψουμε τον παγκόσμιο φασισμό. Και τώρα κάνουμε κάτι αντίστοιχο, αφού έτσι κι αλλιώς το Ιράκ μάς χτύπησε πρώτο».

 

 

 

Αυτή είναι η φιλοσοφία του Φρανκ Μίλερ όπως την αποκαλύπτει στις πρόσφατες συνεντεύξεις του. Ο Μίλερ είναι ο σχεδιαστής του κόμικς «300» στο οποίο βασίστηκε η ομώνυμη ταινία που έγινε ανάρπαστη στις κινηματογραφικές αίθουσες της χώρας μας. Και δεν κρύβει τις προθέσεις του πίσω από το προπαγανδιστικό του κόμικς συγκρίνοντας την τότε Περσία με τους σημερινούς φανατικούς ισλαμιστές.

 

«Για κάποιους ανεξήγητους λόγους», όπως υποστηρίζει, «κανείς δεν καταλαβαίνει ότι είμαστε ενάντια στη βαρβαρότητα του 6ου αιώνα, που αντιπροσωπεύουν οι σύγχρονοι εχθροί μας. Αυτοί αποκεφαλίζουν ανθρώπους, κακομεταχειρίζονται τις γυναίκες και γενικότερα δεν έχουν καμιά σχέση με τον πολιτισμό μας. Ο δικός τους πολιτισμός δεν έχει προσφέρει τίποτα στην ανθρωπότητα. Ζω σε μια πόλη όπου τρεις χιλιάδες γείτονές μου σκοτώθηκαν από αεροπειρατές που κατέλαβαν αεροπλάνα τα οποία οι ίδιοι ήταν ανίκανοι να κατασκευάσουν».

 

Ισοπεδωτικός και μονοδιάστατος, ο Μίλερ συνεχίζει το φιλιππικό του ασκώντας κριτική στον Μπους ότι δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. «Ο Μπους έκανε λάθος όταν μετά την 11η Σεπτεμβρίου κινητοποίησε μόνο το στρατό και όχι όλο το έθνος», όπως ισχυρίζεται. «Δεν εξήγησε στους Αμερικανούς πολίτες ότι η επίθεση στο Ιράκ έπρεπε να είναι μια συλλογική απάντηση απέναντι στον κοινό εχθρό».

 

Πάντως ο Μίλερ ποτέ δεν είχε κρύψει τις ιδέες του. Ηταν πάντα με το μέρος της ασφάλειας και της τάξης, είτε όταν σχεδίαζε τους υπερήρωες όπως τον Μπάτμαν και τον Daredevil είτε όταν έγραφε τα σενάρια για τις ταινίες Ρόμποκοπ 2 και 3, όπου ο μπάτσος ρομπότ επιδιδόταν σε ένα λουτρό αίματος των «κακών». Τους «300» τούς είχε σχεδιάσει στα τέλη του '90, όταν ακόμα δεν είχε εμφανιστεί η «ισλαμική απειλή» που τόσο αρέσκεται να προβάλλει. Ομως, με την ευκαιρία της πρόσφατης ταινίας, μπορεί να μιλάει άνετα για την ανάγκη δημιουργίας ηρώων και το ζήτημα του πατριωτισμού. Και όλα αυτά στις ΗΠΑ, όπου οι πρόσφατες δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι η πλειονότητα των πολιτών επιθυμεί να αποσυρθούν τα στρατεύματα από το Ιράκ. Ισως επειδή δεν είναι τόσο πατριώτες όσο θα ήθελε ο Μίλερ. Ή, όπως το θέτει ο ίδιος, «όλος ο δυτικός κόσμος συμπεριφερόμαστε ως μια παρηκμασμένη αυτοκρατορία που αδυνατεί να αντισταθεί στην υπάρχουσα τρομοκρατική απειλή».

 

«Καλομαθημένοι»

 

Με άλλα λόγια, ο Μίλερ δεν είναι ευχαριστημένος από τις στρατιωτικές επιχειρήσεις στο Ιράκ και το Αφγανιστάν. Πιθανότατα θα ήθελε και μια αντίστοιχη επέμβαση στο Ιράν όπου κατοικούν οι απόγονοι των βάρβαρων Περσών. Αλλωστε ομολογεί ότι η «αμερικανική αυτοκρατορία» καταρρέει επειδή οι καλομαθημένοι συμπολίτες του αρνούνται να χύσουν το πολύτιμο αίμα τους όπως στο Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

 

Και επειδή οι Αμερικανοί, στους οποίους απευθυνόταν κυρίως, μάλλον αδιαφόρησαν για τον ηρωισμό των Σπαρτιατών, έχει ετοιμάσει ένα νέο κόμικς με το θρυλικό Μπάτμαν και τίτλο «Holy Terror» (Ιερός Τρόμος). Σύμφωνα με τον Μίλερ, ο ήρωας επιστρατεύεται για να υπερασπίσει την Γκόθαμ Σίτι από τους τρομοκράτες της Αλ Κάιντα, μπερδεύοντας την 11η Σεπτεμβρίου με την προπαγάνδα μέσω των σκίτσων.

 

Ο όψιμος πατριωτισμός ως «αυτοπροστασία»

 

 

 

Ο Φρανκ Μίλερ βγαίνει από τα δεξιά ακόμη και στον Μπους :

«Στη δεκαετία του '60 ήμουν παιδί. Ως έφηβος δεν έζησα το κίνημα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και τη σεξουαλική επανάσταση, αλλά τις συνέπειές τους. Οι δάσκαλοί μου στο Γυμνάσιο ήταν πρώην χίπι και βετεράνοι του Βιετνάμ, έτσι έμαθα περισσότερα για τον Τζον Λένον παρά για τον Τόμας Τζέφερσον... Ποτέ δεν μπόρεσα να χωνέψω τις βλακείες του όχλου των αποκαλούμενων "παιδιών των λουλουδιών", αλλά πείστηκα ότι η σημαία μας ήταν ένα κουρέλι και ο πατριωτισμός ένα απολίθωμα». Ετσι εξηγεί ο Φρανκ Μίλερ την πολιτικοποίησή του σε ένα κείμενο που έγραψε την 11η Σεπτεμβρίου του 2006.

 

Οπως εξηγεί, τέσσερα χρόνια πριν, το πρωί της επίθεσης, όταν τα αεροπλάνα σάρωσαν τους δίδυμους πύργους, συνειδητοποίησε όψιμα ότι ο πατριωτισμός είναι σημαντικός για την επιβίωση του έθνους. «Ο πατριωτισμός είναι αυτοπροστασία. Ετσι, όταν βλέπω τώρα αυτό το κουρέλι (τη σημαία) συνειδητοποιώ ότι είναι ανεκτίμητο», καταλήγει. Και προφανώς εξαιρετικά επικερδές. Αλλωστε, σε αυτούς τους καιρούς, μια ιστορία με τον Μπάτμαν ενάντια στον Μπιν Λάντεν πουλάει πολύ περισσότερο. Η βιομηχανία του φόβου όπως τη θεμελίωσε ο πρόεδρος Μπους μπορεί να εμπνεύσει ακόμα και σχεδιαστές κόμικς. Ιδιαίτερα αν είναι τόσο αδαείς που μπορούν να διαγράφουν με αφορισμούς ολόκληρα κινήματα διαμαρτυρίας. Τόσο προκατειλημμένοι ώστε να θεωρούν ολόκληρους λαούς «τρομοκράτες». Και τόσο μπερδεμένοι ώστε να πιστεύουν ότι η θυσία των Σπαρτιατών θα εμπνεύσει τους μελλοντικούς κατακτητές του ισλαμικού κόσμου.

 

 

 

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 12/04/2007

 

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 12/04/2007

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Καμιά αντίρρηση φίλε μου: αρχιφασίστας είναι όποιος τα λέει αυτά και δε νομίζω να χωρά πια αμφισβήτηση ότι ο κ. Μίλλερ είναι οπαδός του Ακατανόμαστου Τεξανού. Δυστυχώς όμως και πάλι δε λύνεται το πρόβλημά μας για το αν το 300 είναι έργο προπαγάνδας ή όχι. Οι πιθανότητες είναι τρεις

α) Είναι προπαγανδιστικό έργο που προετοιμάζει το δρόμο για εισβολή στο Ιράκ. Δεν μπορώ να πω σίγουρα όχι, απλώς μου φαίνεται too much. Άσε που πιστεύω ότι τέτοια νοήματα και διασυνδέσεις υπερβαίνουν τις δυνατότητες των νευρωνικών δικτύων στον εγκέφαλο του μέσου Αμερικάνου (όχι ότι εδώ βέβαια σκίζουμε....)

β) Στο έργο διαθλώνται και διαχέονται οι απόψεις του εν λόγω φασισταρά. Μμμμ....δε μου κάνει και άσχημα...θα το πάρω.

γ) Το έργο είναι τελείως άσχετο με τα πολιτικά του πιστεύω. Καλά, είπαμε γέρασα και τα βλέπω όλα σχετικά, όμως δε στραβώθηκα κιόλας (τελείως). Δεν υπάρχει αθωότητα στην τέχνη, το είπα ήδη. Θα μου πει κανείς ότι και ο Πάουντ ήταν εκφωνητής του Μουσολίνι αλλά δεν εξετάζουμε (και σωστά) το έργο του συστηματικά από τέτοια οπτική γωνία. Πράγματι, αλλά όταν το θέμα πλησιάζει επικίνδυνα ζητήματα ιδεολογικά ένας έλεγχος δε βλάπτει...αρκεί βέβαια να κρατάμε στο νου μας ότι τα έργα τέχνης (καλά ή όχι) από τη στιγμή που γεννιούνται ξεπερνούν τις προθέσεις των δημιουργών τους -όποιες και αν είναι αυτές- και αυτονομούνται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1439
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  16
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγώ νομίζω πως αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι ο τρόπος που εμείς αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα και όχι το αν το "300" ήταν φασιστικό ή προπαγανδιστικό ως κόμικ ή ως ταινία. Ακόμη και να ήταν έτσι, αν μια "προπαγάνδα" φτάσει σε αυτιά και μάτια ανθρώπων που έχουν δική τους άποψη, προσωπική κρίση και είναι ενημερωμένοι, δεν θα καταφέρει τίποτα. Εκεί λοιπόν είναι το πρόβλημα και όχι στο Χ ή Ψ κόμικ ή ταινία.

 

Επίσης, πιστεύω πως είναι σωστό αυτό που είπε ο dimis, ότι άλλο πράγμα η μυθοπλασία και άλλο η ιστορία. Η τέχνη πρέπει να είναι εξ ορισμού ελεύθερη - αν αρχίσουμε να βάζουμε κανόνες και όρια, το έχουμε χάσει. Τι θέλουμε, ένα "Politically correct" (όπως λεν και οι Αμερικάνοι) αποστειρωμένο και clean-cut αποτέλεσμα; Έχω διαβάσει το "300" και το είδα και στο σινεμά και ούτε φασίστρια ένιωσα, ούτε μ' έπιασε καμιά κρίση πατριωτισμού ή επεκτατισμού, ούτε αναγνώρισα πουθενά τον Μπους (μα ποιος άρρωστος νους μπορεί να τον ταυτίσει με τον Gerard Butler;! :lol: ) και το Ιράκ. Αν λοιπόν ο καθένας έχει λίγο μυαλό και το βάζει να σκέφτεται, δεν έχει φόβο από καμιά "προπαγάνδα", σκόπιμη ή μη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.