Μετάβαση στο περιεχόμενο

300 (2006)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Я не говорю на греческом языке :lol:

 

έγραφα και δεν είδα ότι απάντησες :lol::lol::lol:

 

4 I do not say in the Greek language????????? :lol::lol::lol::lol:

 

Πολύ καλό πάντως!!!!!! Ευφυέστατο!!! :lol::lol::lol:

Επεξεργασία από NetGhost
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Με καλέσατε (germanicus) και ήλθα άκων (σαν τους Θηβαίους) και κινδυνεύοντας να γίνω γραφικός. Οι Θεσπιείς σαφώς και συμμετείχαν εθελοντικά. Η μικρή πόλη τους αντιστάθηκε μαζί με τις Πλαταιές στους Πέρσες και καταστράφηκαν και οι δύο -μόνες αυτές στη Βοιωτία. Οι 700 Θεσπιείς αντιπροσώπευαν το σύνολο σχεδόν των οπλιτών της πόλης στις καλυτερες στρατεύσιμες ηλικίες (20-45). Τέτοια ήταν η λειψανδρία στις Θεσπιές μετά τα μηδικά, ώστε αναγκάστηκαν να πολιτογραφήσουν Θεσπιείς ξένους για να επιβιώσει η πόλη. Δεν υπήρχε κάτι περισσότερο επώδυνο για μια ελεύθερη πόλη κράτος από αυτό (το αμέσως χειρότερο ήταν η υποδούλωση) Αντίθετα οι Θηβαίοι όντως έμειναν χωρίς τη θέλησή τους. Απόδειξη ότι τελικά το έσκασαν στους Πέρσες κατά τη διάρκεια της μάχης. Κατά τη μάχη των Πλαταιών πολέμησαν με σθένος.....μαζί με τους Πέρσες και προξένησαν με το ιππικό τους μεγάλη ζημιά στους Έλληνες απέναντί τους (Αθηναίους κυρίως αλλά και άλλους). Μετά ισχυρίστηκαν ότι δεν έφταιγαν αυτοί αλλά η ηγεσία τους (ολιγαρχική), την οποία και παρέδωσαν μετά από 10ήμερη πολιορκία των υπολοίπων Ελλήνων στους Σπαρτιάτες (φυσικά οι τελευταίοι τους θανάτωσαν)

Τέλος θα πρέπει στην τελική δύναμη των Σπαρτιατών να συνυπολογιστεί και ακαθόριστος αριθμός ειλώτων που στρατεύονταν με τους κυρίους τους ως ψιλοί -ελαφρά οπλισμένοι, χωρίς θωράκιση και ασπίδα (ο κάθε οπλίτης μπορούσε να έχει από 1-6. Υποθέτω ότι μετέφεραν και τις όποιες, λίγες πάντα, αποσκευές του κυρίου τους)

Α, και να μην το ξεχάσω. Οι Θηβαίοι κατά τη διάρκεια του Πελοποννησιακού πολέμου κατέστρεψαν Θεσπιές και Πλαταιείς με τη βοήθεια των Σπαρτιατών και παρά τους όρκους που οι τελευταίοι είχαν δώσει να σέβονται και να τιμούν τις Πλαταιές, όπου δόθηκε η καθοριστικότερη μάχη του πολέμου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

.........

(1) Τέλος θα πρέπει στην τελική δύναμη των Σπαρτιατών να συνυπολογιστεί και ακαθόριστος αριθμός ειλώτων που στρατεύονταν με τους κυρίους τους ως ψιλοί -ελαφρά οπλισμένοι, χωρίς θωράκιση και ασπίδα (ο κάθε οπλίτης μπορούσε να έχει από 1-6. Υποθέτω ότι μετέφεραν και τις όποιες, λίγες πάντα, αποσκευές του κυρίου τους)

 

 

(2) Οι Θηβαίοι κατά τη διάρκεια του Πελοποννησιακού πολέμου κατέστρεψαν Θεσπιές και Πλαταιείς με τη βοήθεια των Σπαρτιατών και παρά τους όρκους που οι τελευταίοι είχαν δώσει να σέβονται και να τιμούν τις Πλαταιές, όπου δόθηκε η καθοριστικότερη μάχη του πολέμου.

 

Είναι εύκολο να με παραπέμψεις σε κάποιες πηγές για τα (1) και (2) μιας και τα αγνοώ;

 

Εν τέλει όμως που θέλουμε να καταλήξουμε; ότι η ιστορία έχει καταγράψει κάποιους σαν ήρωες ενώ δεν ήσαν ή ότι έχει αγνοήσει και κάποιους άλλους; Για να είμαι ειλικρινής αυτό δεν είναι ξεκάθαρο σε μένα.

 

Φιλικά ΠΑΝΤΑ όλα μου τα σχόλια και χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση που δεν αποσκοπεί στο να μάθουμε κάτι παραπάνω από όσα ξέρουμε.

 

:beer: σε όλους τους συμμετέχοντες στην κουβέντα! Εβίβα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(1) συγκεκριμένα για τις Θερμοπύλες, δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει σχετική αναφορά. Υπάρχει για τις Πλαταιές. Δες λχ στη wiki "The Spartans sent 45,000 men under the command of Pausanias, 5,000 Spartiates (full citizen soldiers), 5,000 perioeci and 35,000 helots;" Θα σε γελάσω για το που αλλού υπάρχουν αναφορές σε πηγές, είναι όμως κοινός τόπος ότι συνέβαινε (άρα απολύτως λογικό να συνέβη και στις Θερμοπύλες).

 

Δειγματοληπτικά τσέκαρε τη μάχη της Κορώνειας 394πΧ.

 

και ενώ το έψαχνα λίγο περισσότερο, έπεσα στο review βιβλίου ονόματι Slaves, Warfare and Ideology in the Greek Historians. Ρίξτου μια ματιά. Στη συγκεκριμένη μάχη η μόνη αναφορά που βρίσκω (εν τάχει) για ύπαρξη είλωτων είναι στην ιστορία του άρρωστου Εύρυτου που έλαβε μέρος στη μάχη .

 

(2) Για την καταστροφή των Πλαταιών σε μια έκφανση realpolitik ρίξε μια ματιά πάλι στη wiki, (φαντάζομαι η πηγή είναι στον Θουκυδίδη).

 

για εμένα, αυτή η κουβέντα έχει ως σκοπό απλά τη κουβέντα με ανθρώπους που έχουν κάποια κοινά ενδιαφέρονται μ'εμένα :) για να καταλάβω τι ρώταγες ("που πάει") έπρεπε να ανατρέξω στα προηγούμενα post για να δω πως εξελίχθηκε :) Και όπως το ξανασκέφτομαι δικαιώνομαι σε αυτό που έλεγα στον alagt17 για το ρόλο αυτών των ταινιών στο να γίνεται κουβέντα και να μαθαίνουμε και 5 πράγματα παραπάνω :) Βέβαια, αυτό επαφίεται στο είναι του καθενός. Όποιος δεν είχε εξ'αρχής αγάπη στην ιστορία ή για εγωιστικούς (σχεδόν πάντα, και δεν αναφέρομαι απλά στο "εγώ ξέρω" αλλά και στο "εγώ ανοίκω σε αυτή την ομάδα, άμα τη θίξεις, θίγεις κι εμένα") λόγους παραμένει κολλημένος σε μια λανθασμένη άποψη, ότι και να πούμε :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:clap: Πρώτα-πρώτα οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ :thanks: σε όλους εσάς αλλά ειδικά τον φίλτατο germanicus που με αυτή την κουβέντα με κάνατε να διαβάσω ξανά στην ιστορία πράγματα και γεγονότα που δεν είχα προσέξει πριν! Κι εμένα, συμφωνώντας απόλυτα με τον προλαλήσαντα germanicus, ο λόγος που κάνω και συνεχίζω αυτή την κουβέντα είναι και να μάθω τι γνώμη έχουν άνθρωποι με κοινά με μένα ενδιαφέροντα και δεύτερον να δω εάν κάτι το ξέρω ή το έχω μάθει στραβά. Δεν πιστεύω πως επειδή έχω τις εμπειρίες ή τις γνώσεις που έχω πως είμαι αλάνθαστος ή ξερόλας.

 

Τώρα όσον αφορά στις δύο μου ερωτήσεις.

 

(1) Με ενδιαφέρει να δω αν έχει δίκιο ο φίλτατος alagt17 για την μάχη των Θερμοπυλών. Έχω την αίσθηση πως δεν υπήρξαν είλωτες μαζί με τους Σπαρτιάτες. Εχτές ξαναδιάβασα αρκετά προσεκτικά όλη την Πολύμνια και δεν συνάντησα κάτι τέτοιο. Πάντως θέλω πολύ να μάθω και θα χαρώ ιδιαίτερα αν κάποιος μπορεί να με παραπέμψει σε πηγή που θα διευκρινίζει αυτό το γεγονός. Ο Ηρόδοτος αναφέρει τους 300 και μόνο από την πλευρά των Σπαρτιατών.

 

(2) Εδώ καλύφθηκα πλήρως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ουώου! Μια μέρα έλειψα και το σχόλιό μου άναψε φωτιές! Πάνω που μου'ρθε flash ότι έγραψα πατάτα και μπέρδεψα Θεσπιείς με Θηβαίους :oops:

Παρ'όλ'αυτά ήταν πολύ ενδιαφέρον το να διαβάσω όλες τις πηγές και τις απόψεις που παραθέσατε :)

btw, ΤΟ ΒΗΜΑ είχε κάνει πριν μερικά χρόνια ένα πολύ ενδιαφέρον ένθετο για την συγκεκριμένη μάχη και μπορείτε να το βρείτε online εδώ.

 

Πράγματι λοιπόν οι Θεσπιείς είχαν απόλυτα ηρωική στάση και, τολμώ να πω, έδειξαν μεγαλύτερη ανδρεία από τους Σπαρτιάτες μιας και μείναν στο πεδίο της μάχης από δική τους επιλογή και όχι από τον στρατιωτικό ψυχαναγκασμό που χαρακτήριζε τους Σπαρτιάτες συμμάχους τους.

 

Σε αντίθεση με τους Θεσπιείς, οι Θηβαίοι αποδείχθηκαν λιγόψυχοι (ή όχι άμμεσα ενδιαφερομενοι...?) και, όπως έγραψε και ο Ηρώδοτος (Βιβλίο Ζ, 222), έμειναν στο πεδίο της μάχης υπό την απειλή των συμμαχικών όπλων...

 

Μήπως ξέρει κανείς για ποιόν λόγο ο Λεωνίδας έβαλε στο μάτι τους Θηβαίους και όχι κάποια άλλη συμμαχική δύναμη? Είχε προηγηθεί κάποιο γεγονός? Λιγοψυχία στο πεδίο της μάχης, προδοσία, κάτι?

Επεξεργασία από zoo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Κι εγώ περιμένω πως και πως την ταινία. Το κόμικ πάντως RULES!!!!! :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μήπως ξέρει κανείς για ποιόν λόγο ο Λεωνίδας έβαλε στο μάτι τους Θηβαίους και όχι κάποια άλλη συμμαχική δύναμη? Είχε προηγηθεί κάποιο γεγονός? Λιγοψυχία στο πεδίο της μάχης, προδοσία, κάτι?

 

Αν ρίξεις μια ματιά στα χωρία που παραπέμπουμε λίγο πιο πάνω, είναι εμφανές τόσο από τις περιγραφές του Ηροδότου, όσο και του Πλουτάρχου ότι οι Θηβαίοι ήταν "φίλα προσκείμενοι" προς τους Πέρσες! Ο Εφιάλτης Θηβαίος ήταν! Αν δεν υπήρχε αυτός η μάχη των Θερμοπυλών δεν θα είχε χαθεί! Γι' αυτό ίσως και ο Ηρόδοτος είναι τόσο επικριτικός ως προς τον Λεωνίδα. Τον κατηγορεί πως δεν έπρεπε να έχει κρατήσει "φιλεχθρικές" δυνάμεις στη μάχη. Ίσως έχει δίκιο ο πατέρας της ιστορίας. Από την άλλη βέβαια ο Λεωνίδας κράτησε με το ζόρι τους Θηβαίους γιατί αυτοί είχαν σκοπό να ενταχθούν στη δύναμη των Περσών!

 

Αθάνατοι Έλληνες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν ρίξεις μια ματιά στα χωρία που παραπέμπουμε λίγο πιο πάνω, είναι εμφανές τόσο από τις περιγραφές του Ηροδότου, όσο και του Πλουτάρχου ότι οι Θηβαίοι ήταν "φίλα προσκείμενοι" προς τους Πέρσες! Ο Εφιάλτης Θηβαίος ήταν! Αν δεν υπήρχε αυτός η μάχη των Θερμοπυλών δεν θα είχε χαθεί! Γι' αυτό ίσως και ο Ηρόδοτος είναι τόσο επικριτικός ως προς τον Λεωνίδα. Τον κατηγορεί πως δεν έπρεπε να έχει κρατήσει "φιλεχθρικές" δυνάμεις στη μάχη. Ίσως έχει δίκιο ο πατέρας της ιστορίας. Από την άλλη βέβαια ο Λεωνίδας κράτησε με το ζόρι τους Θηβαίους γιατί αυτοί είχαν σκοπό να ενταχθούν στη δύναμη των Περσών!

 

Αθάνατοι Έλληνες!

Now it all makes sense! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

αντιγράφω από το περιοδικό Panzer 31/ Μάρτιος-Απρίλιος 2007:

 

"Χίλιοι περίπου περίοικοι και άγνωστος, αλλά οπωσδήποτε σημαντικός, αριθμός ειλώτων εξοντώθηκαν στις Θερμοπύλες, πολεμώντας στο πλευρό των Σπαρτιατών, των Θεσπιέων και των Θηβαίων. Ο Ηρόδοτος, πάνω στον ενθουσιασμό του για τους τριακοσίους Σπαρτιάτες του Λεωνίδα, τους λησμόνησε, αλλά ευτυχώς τους ανέφεραν ο Διόδωρος και ο Ισοκράτης" σελ. 28 "Σπαρτιάτης Οπλίτης".

 

Για να μην τους αναφέρει όμως ο συγγραφέας στη Βιβλιογραφία του άρθρου, δεν θα με ξένιζε αν το διάβασε κάπου αλλού και όχι στις ίδιες τις πηγές. πχ αν δεχτώ ότι τα σχετικά αποσπάσματα του Ισοκράτη είναι αυτά που παρουσιάζονται εδώ τότε δεν είναι και τόσο ακριβές το "χίλιοι περίοικοι και..." :)

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Θέλετε να δείτε 300 δευτερόλεπτα από την ταινία 300; Επισκεφτείτε το παρακάτω site:

 

http://www.mtv.com/overdrive/?name=movies&...&vid=136403

 

 

 

 

ps: Για όσους δεν τα πάνε καλά με τα μαθηματικά τα 300 δευτερόλεπτα είναι 5 ολόκληρα λεπτά... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Θέλετε να δείτε 300 δευτερόλεπτα από την ταινία 300; Επισκεφτείτε το παρακάτω site:

 

http://www.mtv.com/overdrive/?name=movies&...&vid=136403

ps: Για όσους δεν τα πάνε καλά με τα μαθηματικά τα 300 δευτερόλεπτα είναι 5 ολόκληρα λεπτά... :P

 

Μας έφτιαξες φίλε μου.... Δεν είδα και το video χθες στο COMICDOM CON ATHENS και το χρειασόμουν το promo....

 

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πω ρε φίλε... 5 λεπτά είδα σε streaming ποιότητα και με ήχο από το pc και η αδρεναλίνη ανέβηκε! Σκέψου τι έχει να γίνει από Πέμπτη!!!

Many Thanx!!! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μεταφέρω αυτούσιο το σχόλιο που διάβασα στο sport24 για την ταινία.

 

"Ας σωπάσουν, γιατί δεν ξέρουν για τι πράγμα μιλάνε

Αν λοιπόν η ίδια η Σπάρτη, τιμά το δημιουργό του κόμικ 300 (που στο κάτω κάτω για τους προγόνους τους, είναι η ιστορία), πως όλοι αυτοί που δεν ξέρουν τίποτα για τον Φρανκ Μίλερ και τη δουλειά του, κατακρίνουν την ταινία, που άλλωστε είναι η αυτούσια μεταφορά του κόμικ; Ναι ο Λεωνίδας έχει κοιλιακούς φέτες, ο Ξέρξης είναι τεράστιος και γεμάτος σκουλαρίκια, ο Εφιάλτης είναι ένα τέρας, οι Πέρσες χρησιμοποιούν ρινόκερους. Κανείς δεν είπε πως πρόκειται για ντοκιμαντέρ του Discovery. Η ταινία 300 , είναι σαν την ταινία Sin City. Είναι 7η τέχνη, μαζί με 9η. Είναι αριστούργημα! Αρκεί να δεις το τρέιλερ για να το καταλάβεις."

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θέλετε να δείτε 300 δευτερόλεπτα από την ταινία 300; Επισκεφτείτε το παρακάτω site:

 

http://www.mtv.com/overdrive/?name=movies&...&vid=136403

 

:goodp:

 

Απίθανο! Άντε να έρθει και στο σινεμά. Εγώ πωρώθηκα πάντως, οπότε θα ζωστώ το σπαθί μου και θα αρχίσω να κυκλοφορώ με αυτό. Και ας τολμήσει κανείς να μου πει κουβέντα.

 

Έχω να κάνω και κάτι δουλίτσες σε μερικές υπηρεσίες....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγώ πωρώθηκα πάντως, οπότε θα ζωστώ το σπαθί μου και θα αρχίσω να κυκλοφορώ με αυτό. Και ας τολμήσει κανείς να μου πει κουβέντα.

Έχω να κάνω και κάτι δουλίτσες σε μερικές υπηρεσίες....

 

Θα αρχίσεις και να κυκλοφορείς φορώντας μόνο το βρακάκι και κόκκινη χλαμύδα στην πλάτη; Έτσι για να μπεις καλύτερα στο κλίμα της ταινίας το λέω :P

 

Πάντως θα πρέπει να φροντίσεις και λίγο τους κοιλιακούς σου άμα είναι για να ταιριάζει καλύτερα με το outfit!!!

(εκτός κι αν τους έχεις ήδη προφανώς)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μπα αν βάλω χλαμύδα θα μοιάζω πιο πολύ με το Μαζεστίξ.

Βλ. κατηγορία ένας, ενιαίος και μεγάλος..... :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Άντε, επειδή ήσασταν καλά παιδάκια (φάγατε όλο το φαγητό, κάνατε το homework κλπ) πάρτε άλλο ένα βιντεάκι να έχετε:

 

http://www.superherohype.com/news/topnews.php?id=5297

 

(Δεν είναι όπως το προηγούμενο - είναι συνέντευξη της ηθοποιού που κάνει τη γυναίκα του Λεωνίδα. Pas male...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επισης οποιος συλλεγει φιγουρες (σαν του λογου μου, γκουχ-γκουχ), εχουν βγει ο Λεωνιδας, η γυναικα του, ο Εφιαλτης & ενας τερατομορφος Περσης... ;)

 

 

Παντως παιδια να μου το θυμηθειτε, εμεις θα ειμαστε στη μειοψηφια-ελιτ που θα γνωριζει την αληθεια πως η ταινια βασιζεται σε ενα εκπληκτικο graphic novel/ Κ-Ο-Μ-Ι-Κ και ΔΕΝ ειναι ιστορικη αναπαρασταση οπως η πλειονοτητα (η οποια δε γνωριζει την υπαρξη καν του κομικ, εδω στο Σταρ ειπε ενας κριτικος πως ητανε μια ωραια ταινια με μερικη αρχαια αναπαρασταση & καποια ιστορικη βαση, βασισμενο στο μυθιστορημα του Φρανκ Μιλλερ-βιβλιο ειναι ρε παιδια και δεν το ξερω?).....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όχι ότι θα με εξέπληττε η ύπαρξη κόσμου που δεν ξέρει τι και πως, αλλά να θυμίσω πως ένας τρόπος απόδοσης της έννοιας "graphic novel" στα ελληνικά είναι το "γραφικό μυθιστόρημα" :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αμαν!Λες να το πε ετσι? Να παρει, δεν πηγε το μυαλο μου καθολου, αλλα σκεψου δηλαδη οσοι απεχουν απο την ενασχοληση με την 9η τεχνη τι θα καταλαβανε...Ιδωμεν τις επομενες μερες τα περαιτερω... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι και σε ένα τηλεοπτικό σποτ που διαφήμιζε την ταινία έτσι το είπε: "Βασισμένο στο μυθιστόρημα του Frank Miller"

 

Τι να πεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1285
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  50
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άντε πάλι... Πρωί-πρωί είδα το δήμαρχο τη Σπάρτης (!!) να επαινεί την ταινία για την ιστορική της ακρίβεια!! Θεέ μου, δε θα το αντέξω άλλη μια εβδομάδα με clips της ταινίας του στιλ "εδώ η αφήγηση υπερβάλλει", "εδώ ο Εφιάλτης πέρασε από άλλο μονοπάτι από αυτό που περιγράφει η ταινία..." κτλ. Έλεος!

 

Simos

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1499
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Άντε πάλι... Πρωί-πρωί είδα το δήμαρχο τη Σπάρτης (!!) να επαινεί την ταινία για την ιστορική της ακρίβεια!! Θεέ μου, δε θα το αντέξω άλλη μια εβδομάδα με clips της ταινίας του στιλ "εδώ η αφήγηση υπερβάλλει", "εδώ ο Εφιάλτης πέρασε από άλλο μονοπάτι από αυτό που περιγράφει η ταινία..." κτλ. Έλεος!

 

Simos

πολύ καλό :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Λοιπόν, μόλις επέστρεψα κι εγώ από την ταινία "300". Ομολογουμένως ήταν εντυπωσιακή, αν και, κατά περίεργο τρόπο, κι ας με αποκαλέσουν "αιρετικό", δεν μου πέρασε όλο το έντονο πάθος που περίμενα. Οι υπερβολικά ψηφιακές εικόνες σε κάποιες στιγμές σε άφηναν άφωνο από το δέος αλλά σε κάποιες άλλες εξέπεμπαν μια παράξενη ψυχρότητα που δεν έπειθε. Το γεγονός, δε, πως τα πελώρια σπαρτιατικά δόρατα μπαινόβγαιναν μέσα από σάρκες, κόκαλα, πανοπλίες και ασπίδες σαν να ήταν όλα καμωμένα από μισολιωμένο βούτηρο με έκανε να χάνω την απαραίτητη "αναστολή της δυσπιστίας" που είναι απαραίτητη για να βυθιστείς μέσα σε μια ταινία. Οι σκηνές που οι Σπαρτιάτες πολεμούσαν με τα ξίφη ήταν πιο καλοφτιαγμένες και αληθοφανείς.

Οι χαρακτήρες, δυστυχώς, ήταν περισσότερο "χάρτινοι" και από αυτούς των κόμικ, δισδιάστατοι, και χωρίς αληθινό πάθος. Ο Μπάτλερ διασώζεται κάπως, μα κι αυτός όχι απόλυτα.

Σε κάθε περίπτωση, η ταινία παραμένει πιστή στο ομώνυμο κόμικ του Μίλερ στο μεγαλύτερο μέρος της, όσον αφορά τους χαρακτήρες και τις απεικονίσεις τους, τους διαλόγους, την αφήγηση, ακόμα και τα ίδια τα καρέ του. Το μόνο εμφανώς εμβόλιμο κομμάτι ήταν αυτό που αφορούσε τη σύζυγο του Λεωνίδα. Κάπου, δε, με ενόχλησε το γεγονός πως, σύμφωνα με το σκηνοθέτη και το σενάριο, η περήφανη βασίλισσα υπέστη τέτοιον ακραίο εξευτελισμό μόνο και μόνο για μια ευκαιρία να σώσει το Λεωνίδα, όταν σε όλο το υπόλοιπο έργο μας την δείχνει τόσο άτεγκτη. (Δείτε την ταινία και θα καταλάβετε).

Τελικά, φοβάμαι πως ισχύει αυτό που ειπώθηκε και στο φετινό Comicdom. Το ένα μέσο δεν περνάει εύκολα στο άλλο, και ένα καλό κόμικ δεν γίνεται αυτομάτως καλή ταινία, όπως και το αντίθετο.

Αν μη τι άλλο, όμως, το "300" μας θυμίζει, έστω και με τις υπερβολές του, τη γενναία θυσία κάποιων ηρώων που έδωσε στους υπόλοιπους Έλληνες το θάρρος να αντιμετωπίσουν την περσική εισβολή, ακολουθώντας τα ιδανικά τους. Γι' αυτό και μόνο, ας είμαστε υπόχρεοι που κάποιοι ανέλαβαν να το προβάλλουν σε ολόκληρο τον κόσμο, έστω και μέσα από τα ζωντανεμένα καρέ ενός κόμικ (ή ίσως, μιας και η αγάπη μας για τα "εικονιστορήματα" είναι δεδομένη, ακριβώς για το λόγο αυτό).

Θ.Μ.

Επεξεργασία από Corvus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1499
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Παραθέτω ένα ωραίο poster :clap: έχω και άλλα αν κάποιος ενδιαφέρεται να τα ανεβάσω

post-1499-1173470785_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Άντε πάλι... Πρωί-πρωί είδα το δήμαρχο τη Σπάρτης (!!) να επαινεί την ταινία για την ιστορική της ακρίβεια!! Θεέ μου, δε θα το αντέξω άλλη μια εβδομάδα με clips της ταινίας του στιλ "εδώ η αφήγηση υπερβάλλει", "εδώ ο Εφιάλτης πέρασε από άλλο μονοπάτι από αυτό που περιγράφει η ταινία..." κτλ. Έλεος!

 

Simos

 

Κι όμως φίλε Σίμο! ένα σωρό κόσμος βρήκε νόημα στη ζωή του μ' αυτή την ταινία! :lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

KingKonan, πάρε να'χεις και το ελληνικό πόστερ... :D:beer:

post-556-1173637948_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1181
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τελικά είδαμε την ταινία το Σάββατο. Πολύ καλή παιδιά, μην τη χάσετε... Τωρα θέλω να πάρω και το comic... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1181
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εμπορικά πάντως πάει πολύ καλα:

 

Στο πρώτο τετραήμερο προβολής τους στις ελληνικές αίθουσες έκοψαν πάνω από 300.000 εισιτήρια, ξεπερνώντας κατά πολύ την Πολίτικη κουζίνα ή τη Λούφα και παραλλαγή: Σειρήνες στο Αιγαίο.

[από www.in.gr]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.