Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE ARRIVAL (LA OU VONT NOS PERES) [ SHAUN TAN ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190056
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

L__367__o__346__vont_nos_pm__336_res___Page___001.jpg

Το The Arrival είναι ένα κόμικ από το 2006 του Αυστραλού Shaun Tan (γεν. 1974) συγγραφέα και σχεδιαστή βραβευμένων παιδικών βιβλίων. Το συγκεκριμένο κόμικ μου τράβηξε το ενδιαφέρον διότι κέρδισε φέτος το βραβείο για καλύτερο άλμπουμ στην Ανγκουλέμ... Επιπρόσθετα ψιλιάστηκα ότι ήταν βουβό, άρα θα το καταλάβαινα (και όντως είναι). Ο πρώτος μου φόβος βλέποντας το "σκίτσο" ήταν πως θα ήταν βαρύ και κουλτουριάρικο. Μερικοί ίσως να το βρούνε έτσι. Προσωπικά το βρήκα εξαιρετικό. Ένας συνδυασμός φωτορεαλισμού με Woodring... (arie τρέχα!)

Αφηγείται χωρίς λόγια, καθαρά με σύμβολα, εικάζω αναγνωρίσιμα από όλους, την ιστορία ενός μετανάστη, που αφήνει την οικογένεια του και πάει σε ένα ξένο τόπο, γεμάτο μυστήρια δυσνόητα απίθανα και ίσως ακαταλαβίστικα πράγματα... Φαντάζομαι κάπως έτσι πρέπει να ένοιωθε ο οποιοσδήποτε Έλληνας που είχε μεταναστεύσει λχ σε μια Αμερικη ή σε μια Γερμανία.
 

L__367__o__346__vont_nos_pm__336_res___Page___028.jpg L__367__o__346__vont_nos_pm__336_res___Page___041.jpg

 

Πολύ λογική και η βράβευση του αλλά και η πρόταση για Hugo (το ένα από τα δύο σημαντικότερα βραβεία επιστημονικής φαντασίας) για "καλύτερη παρεμφερή δουλειά" και "καλύτερο καλλιτέχνη".

λινκς
wiki Shaun Tan
Επίσημο site του Shaun Tan

:cheers5:

ΥΓ "La ou vont nos peres" = εκεί που πάνε οι πατέρες μας (ο γαλλικός τίτλος του κόμικ. δεν ξέρω αν κυκλοφορεί σκανάρισμα και του αγγλόφωνου, προσωπικά ως γαλλόφωνο της Dargaud το είδα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Νίκο είχα αναφερθεί σχετικα παλιότερα και εγώ εδώ.

Το συγκεκριμένο έργο δεν έχεικαθόλου λόγια, άρα δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα γλώσσας.

Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα και εγώ-μου άρεσε πάρα πολύ και πραγματικά οι ομοιότητες με τον Woodring είναι φανερές!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190056
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22771
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το κομικ, ως προς το σενάριο, δειχνει ότι εχει συγκεκριμένο σκοπό, τον οποίο επιτυγχάνει και δε ξεφευγει καθόλου με διαφορα γυρω-γυρω.. Επίσης, παρ'όλο που ειναι χωρις λόγια, η ροή δεν ήταν  προβληματική.

 

Το σχεδιο παει στο ρεαλιστικό σχεδον σε όλο το κομικ, με υπέροχες λεπτομέρειες. Απίστευτες εικόνες! Κολλάς..

 

Εχει και μια ατμόσφαιρα παραμυθιου, θα μπορουσαμε να πουμε, λόγω των στοιχειων που χρησιμοποιει.

 

Τα καρε μου θυμιζαν φωτογραφιες ή και καρτες..

 

Γενικά, το κομικ σίγουρα αξίζει να διαβαστει απο τον καθενα! :)

 

μερικες εντυπωσιακες σελίδες:

 

post-13626-0-88511300-1408905329_thumb.jpg post-13626-0-62513800-1408905393_thumb.jpg post-13626-0-60562800-1408905460_thumb.jpgpost-13626-0-07243700-1408905478_thumb.jpg

 

 

:beer:

Επεξεργασία από Strativarious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.