Μετάβαση στο περιεχόμενο

PALESTINE


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
PALESTINE
Σενάριο/Kείμενα:
Joe Sacco
Σχέδιο:
Joe Sacco
Hμερ. έκδοσης:
2006
Εξώφυλλα:
1 + 2 Οπισθόφυλλα + 1 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό,Πολιτικό
Μέγεθος:
18.5 x 27.5
Σελίδες:
312
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Γιολάντα Τσιαμπόκαλου
Πρωτότυπος τίτλος:
Palestine Fantagraphics 2001
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
960-89453-0-5

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1590
  • Content Count:  5012
  • Reputation:   34418
  • Achievement Points:  5020
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Palestine_0001.jpg Palestine_0001z.jpg

 

Τιμή: 25 €

O Joe Sacco είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση δημοσιογράφου. Πρώτον γιατί όταν αποφασίζει να ασχοληθεί με κάποιο θέμα (ειδικά όταν πρόκειται για πολεμική σύρραξη) δεν αρκείται να ρωτήσει τους εμπλεκόμενους και να παρουσιάσει τις απόψεις τους, αλλά πηγαίνει και μένει στην περιοχή ώστε να δει αλλά και να βιώσει ιδίοις όμμασι τι πραγματικά συμβαίνει. Και δεύτερον, τα ρεπορτάζ του δεν καταλήγουν σε κάποια εφημερίδα, περιοδικό ή βιβλίο πεζού κειμένου αλλά σε κόμικς. Το έκανε στη Βοσνία και έβγαλε τρία σχετικά βιβλία (Safe area Gorazde, The fixer, War 's end - μάλιστα για το πρώτο κέρδισε και ένα Eisner), το έκανε στη Βόρεια Κόρεα (Pyongyang: A Journey in North Korea), και φυσικά και στην κατεχόμενη Παλαιστίνη δημιουργώντας το εν λόγω βιβλίο.

Ο Sacco έμεινε δύο μήνες στην περιοχή, τέλος 1991 και αρχές 1992. Περιηγήθηκε σε διάφορες πόλεις και οικισμούς, μίλησε με πολλούς κατοίκους, έγινε αυτόπτης μάρτυρας καταδρομικών επιχειρήσεων των Ισραηλινών και ένοιωσε το κλειστοφοβικό κλίμα απόγνωσης στο οποίο ζουν καθημερινά εκατομμύρια άνθρωποι. Το αποτέλεσμα ήταν ένα λεπτομερές και πολύ δυνατό κόμικ καταγραφής στιγμών και συναισθημάτων. Κυκλοφόρησε αρχικά σε 9 τεύχη μεταξύ 1993 και 1996, και κατόπιν σε τόμους. Το 1996 κέρδισε γι' αυτή του τη δουλειά το American Book Award.

 

Επίσης κυκλοφόρησε και σκληρόδετο, έχοντας ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο με την έκδοση με το μαλακό εξώφυλλο.

Palestine_0001a.jpg Palestine_0001A.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επετέλους! :clap2::thanks:

 

Αναρωτιόμουν πότε θα το παρουσιάσει κάποιος :) Προφανώς είναι λίγο βαρύ (ως θέμα, ως σχέδιο και ως κόστος) :)

 

:best:

 

:cheers5:

 

ΥΓ Πότε κυκλοφόρησε από την ΚΨΜ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1590
  • Content Count:  5012
  • Reputation:   34418
  • Achievement Points:  5020
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το 2006. Το έγραφε στον τίτλο, το πρόσθεσα και στην παρουσίαση. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

?????

Θα επαιρνα ορκο οτι ειχα διαβασει παρουσιαση εδω παλιοτερα και οτι μαλιστα ειχα γραψει και την αποψη μου για το κομικ...Τι μου συμβαινει;;;Εχω αρχισει να τα χανω;Βλεπω φαντασματα παρουσιασεων;Η μηπως ειναι προφητικα οραματα;Κριμα...ειμαι μολις 25...

 

Τελος παντων,ας γραψω τις εντυπωσεις μου...

Ξεκινωντας απο την ποιοτητα εκδοσης,τη βρισκω υψηλοτατη.Αν και η τιμη των 20κατι ευρω ειναι λιγο τσιμπημενη,δεν τολμω ομως να σκεφτω ποσο θα εκανε αν κυκλοφορουσε απο αλλη (ονοματα δε λεμε) εκδοτικη.

Οσο για το ιδιο το κομικ,δεν ειναι μια ιστορια με αρχη,μεση,τελος,με αγωνια για το τι θα γινει μετα,με καθηλωτικα κλιφχανγκερς στο τελος καθε κεφαλαιου...Τιποτα απο ολα αυτα.Ειναι απλα και καθαρα μια δημοσιογραφικη καταγραφη της καταστασης στην Παλαιστινη.Της καθημερινης ζωης των ανθρωπων εκει,των δυσκολιων που αντιμετωπιζουν και φυσικα του πολεμου και της ιντιφαντα.Προσωπικα ολο αυτο μου φανηκε απιστευτα ενδιαφερον παροτι ολο το βιβλιο το διαβασα σε 3-4 δοσεις και οχι με τη μια.Θελω να πω εδω οτι η σκοπια που βλεπει τα πραγματα ο Σακο ειναι φιλοπαλαιστινιακη και αυτο ειναι εμφανες αλλα οχι σε ενοχλητικο βαθμο.Αυτα για την ιστορια.

Το σχεδιο ειναι ασπρομαυρο αλλα εντυπωσιακοτατο κατα τη γνωμη μου.Εχει απιστευτες λεπτομερειες ενω η ελλειψη χρωματος αντισταθμιζεται απο την τεχνικη που χρησιμοποιει ο Σακο γεμιζοντας καθε επιφανεια με διαφορετικο τυπο διαγραμμισης.Νομιζω οτι ειναι ακριβως το σχεδιο που ταιριαζει σε αυτου του ειδους τα κομικς.

Συνολικα,θεωρω οτι απο τα κομικς που εχουν κυκλοφορησει τα τελευταια χρονια,το Palestine μπαινει πολυ ευκολα και ανετα στο τοπ τεν με τα καλυτερα ενω βρισκεται και στο προσωπικο μου τοπ 5 μαζι με Μαους,Περσεπολις,Dark Knight Returns και αλλο ενα που δεν θυμαμαι ποιο ειναι :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82074
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια παρουσίαση του κόμικ. Δεν ήξερα ότι ο δημιουργός ήρθε στην Ελλάδα για τη προωθηση του κόμικ.

 

post-3787-12825549883629_thumb.jpg

post-3787-12825551950227_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82074
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είναι πολύ καλό. Όσο μου φάνηκε μη φιλικό ως προς την ανάγνωση τόσο μου άρεσε. Συνηθίζεις το πυκνό κλειστοφοβικό του λόγο γρήγορα και δέχεσαι εύκολα το τόσο underground σκίτσο που όρισαν οι εκφραστές του. Δε φοβάται να δείξει την υποκρισία στα θέματα θρησκείας της Παλαιστίνης. Η άλλη πλευρά δε χρειάζεται να σχολιαστεί από εμένα.

 

Μου θύμισε τις ιστορίες της γενοκτονίας των Ποντίων, ψιλά γράμματα για πολλούς.

Τα αξίζει τα λεφτά του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6394
  • Reputation:   63194
  • Achievement Points:  6457
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ξαναδιάβασα χτες και σήμερα το Palestine, αγγλιστί όμως.

Πραγματικά ένα φοβερό βιβλίο, δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω τίποτα άλλο.

Δυο πράγματα μόνο:

1. Το βιβλίο γράφτηκε 20 χρόνια πριν. Αναρωτιέμαι αν και πόσο έχει αλλάξει η Παλαιστίνη.

2. Το ελληνικό εξώφυλλο. Οι εικόνες επιλέχτηκαν άραγε επειδή είναι πιο πιασάρικες; Το αγγλικό εξώφυλλο έχει πολύ λιγότερη ένταση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9568
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το τελείωσα χτες και μόνο καλά λόγια έχω να πω για αυτό το βιβλίο! Πραγματικά το στιλ του Sacco σου περνάει τον κλειστοφοβικό χαρακτήρα της περιοχής, με όλα αυτά τα πυκνά καρέ και την ασφυκτική ροή εικόνων! Και είναι αυτό που λέει και ο Ξεπετα, οτι δεν φοβάτε να δείξει και τον ανούσιο φονταμενταλισμό που εμφανίζεται κάποιες φορές και στην πλευρά των Παλιστινίων...

Επίσης, δεν μπορώ να μην σχολιάσω την απίστευτη έκδοση! Πήρα την σκληρόδετη και πραγματικά μετράει πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ήταν ένα κόμικ που ήθελα να διαβάσω λόγω θεματολογίας, αλλά και για να δω τι σόι πράγμα είναι τελικά αυτό ο Sacco, ο κομίστας-δημοσιογράφος.

Με τίποτα δεν περίμενα ένα τόσο δυνατό κόμικ. Ο Sacco μας παρουσιάζει ένα ρεπορτάζ, όπως θα έπρεπε να είναι: ρεαλιστικό, αμερόληπτο, χωρίς φανφάρες.

Όπως πολύ σωστά αναφέρει στον πρόλογό του ο Κουκουλάς, τα κόμικς είναι τέχνη κι έτσι δεν πρέπει να παραβλέπουμε την σπουδαία καλλιτεχνική μεριά του Palestine. Προσωπικά, βρήκα τη ροή πολύ στρωτή και λάτρεψα το σχεδιαστικό στυλ του Sacco.

Η ελληνική έκδοση είναι σε υψηλά στάνταρ, εκτός από το γεγονός ότι μερικά καρέ ήταν κομμένα πάνω-πάνω με αποτέλεσμα να μην φαίνονται καθαρά κάποια captions.

Προτείνεται με κλειστά μάτια σε σκεπτόμενα ατομα, είτε αγαπούν την 9η τέχνη, είτε όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55496
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν λέω ο Saco καλός φαίνεται ως πολεμικός ανταποκριτής (αν και σίγουρα όχι αντικειμενικός) αλλά αυτό το σχέδιο το κατέστρεψε το κόμικ για μένα. Δεν ξέρω, ρεπορταζιάρικο κόμικ με underground αμερικάνικο σχέδιο δεν πάει. Φορτωμένο ως τα μπούνια, αντί για ένα πιο απλό και δυνατό σχέδιο που αφήνει την ιστορία να μιλήσει από μόνη της αντί να την πνίγει με εξωφρενικές γκριμάτσες και σελίδες τίγκα στις υπερκαλύψεις και το μελάνι. 

 

Για πρώτη φορά από τότε που μπήκα στο φόρουμ παρατάω κόμικ στην μέση. Ίσως μετά από χρόνια να το δω αλλιώς, ίσως να παραμένει ακόμα αφόρητο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21718
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Αλεξ αν θες την γνωμη μου, το σχεδιο του Sacco ειναι απολυτα ταιριαστο με το ειδος κομικ που κανει. Αν προσεξεις τα καρε κρυβουν πολλες λεπτομερειες καθως ειναι γνωστος για την ακριβεια που θελει να προσδιδει στα εργα του. Κοιταζοντας τα καρε προσεκτικα μπορει να αποκομισει κανεις εικονα για αρκετα πραγματα που μπορει να μην αναφερονται με λογια στις ιστοριες. Πχ το πως ειναι τα σπιτια, πως ντυνονται οι ανθρωποι κλπ. Πραγματα σημαντικα που θα απουσιαζαν με ενα πιο αφαιρετικο τροπο σχεδιασης. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to PALESTINE
  • 2 years later...

  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2088
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντικαταστάθηκε το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του τεύχους σε μεγαλύτερη ανάλυση.

:blob6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to PALESTINE
  • 2 years later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1995
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε σήμερα.

 

Ιδιαίτερο κόμικ που στην ουσία είναι το ρεπορτάζ του δημιουργού και δημοσιογράφου στο ταξίδι του στην Παλαιστίνη, σε μια κόμικς απόδοση.

 

Δεν έχει την κλασσική δομή ενός κόμικ, καθώς δεν έχει συγκεκριμένη ροή. Αποτελείται από διάφορες ιστορίες που κατέγραψε ο δημοσιογράφος.

Δεν έχει πολλά μπαλονάκια με διαλόγους και στην ουσία οι διάφορες ιστορίες, αποδίδονται με μορφή περιγραφών με μπόλικο κείμενο στα καρέ και με διαφορετικές τεχνικές στην απόδοση των ιστοριών. 

Άλλες ιστορίες έχουν μικρές περιγραφές και πολλά καρέ, αλλά μπαλονάκια και μια ροή που θυμίζει περισσότερο κλασσικό κόμικς, ενώ άλλες είναι σχεδόν ολόκληρο κείμενο με 2-3 εικόνες. Γενικά είναι αρκετά πικνογραμμενο και σαν κείμενο και σαν καρέ. Το διάβασα όλο με μιας και μου πήρε αρκετές ώρες για να το ολοκληρώσω. 

 

Οι ιστορίες που έζησε ο συγγραφέας σου περιγράφουν την καθημερινότητα και τις δυσκολίες από πλευράς Παλαιστινίων. Αν και οι ιστορίες είναι αποκλειστικά από μεριάς Παλαιστινίων, θεωρώ ότι ο συγγραφέας παραμένει ουδέτερος και σχετικά κυνικός σε αρκετά θέματα και δεν παίρνει κάποια θέση. Αν και το ταξίδι έγινε το 1991, επομένως πιθανόν πολλά να έχουν αλλάξει από τότε σε μια τέτοια περιοχή, σίγουρα διαβάζεις πολλά για τις συνθήκες διαβίωσης των ανθρώπων εκεί. Βαρύ και σκληρό σε πολλά σημεία.

 

Το σχέδιο πλούσιο με λεπτομέρεια, κλασσικό underground αμερικανικό στυλ. Του πάει αρκετά και σε βάζει στο όλο κλίμα των ιστοριών που διαβάζεις. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να λειτουργήσει άλλο σχέδιο σε ένα κόμικ με τέτοια θεματολογία.

 

Η έκδοση είναι πολύ όμορφη και στιβαρή. Κρίμα που δεν πρόλαβα την σκληρόδετη η οποία από ότι βλέπω έχει εξαντληθεί.

 

Προτείνετε γενικά σε όσους αρέσουν τα πιο κοινωνικοπολιτικά κόμικ, σε όσους θα ήθελαν να διαβάσουν κάποια πράγματα για την ζωή και τις συνθήκες στην Παλαιστίνη και για όποιον θέλει να διαβάζει μια στο τόσο και κάτι διαφορετικό. Όπως είπα στην ουσία είναι πρώτα ρεπορτάζ και μετά κόμικς και σίγουρα είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα ανάγνωση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.