Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Avengers (2012)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ο Alan Moore βρισκει "ανησυχητικη" την επιτυχια των Avengers κανοντας παραλληλα και κριτικη στο υπερηρωικο ειδος, στην εφημεριδα Guardian.

 

Νομιζω οτι ο ανθρωπος το εχει χασει πια και την εχει ακουσει πολυ ασχημα με την παρτη του, εχει γινει ο απολυτος μαιντανος των mainstream ΜΜΕ που οσο απεχθανεται αλλο τοσο τον εχουν κανει φιρμα.

 

edit : Το αρθρο ειναι  σχετικα παλιο 22/11/2013,  τωρα το προσεξα, σορρυ αν εχει ξαναμπει :)

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η ταινία μόλις έχασε την 3η θέση στην κατάταξη των πιο εισπρακτικά πετυχημένων ταινιών όλων των εποχών από το Jurassic World το οποίο έχει βγάλει μέσα σε 40 μέρες $1,524,640,390 και συνεχίζει ακάθεκτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καημένο σινεμά, που κατάντησες.

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Είδα τις προάλλες το 1ο Avengers. Καθώς το έβλεπα συνειδητοποίησα ότι κάποιες σκηνές μου ήταν οικείες... από το τρέιλερ ίσως; να το είχα πετύχει σε καμιά τηλεόραση και να είχα δει μέρη της ταινίας; πάντως πέρα από τις σκηνές αυτές, γενικά δε μου έδινε την εντύπωση ότι την ταινία αυτή την είχα ξαναδεί. Και όμως, την είχα ξαναδεί μόλις 1,5 χρόνο πριν. Το κατάλαβα στο πολύ τέλος, και μετά είδα ότι την είχα σημειώσει και στο Imdb. Και γενικά είμαι άνθρωπος που όχι απλά θυμάται μια ταινία, αλλά θυμάμαι πού την είχα δει, με ποιον, ονόματα ηθοποιών, σκηνοθετών, χρονιά κυκλοφορίας κλπ.

 

Που σημαίνει ότι την πρώτη φορά που την είδα με άφησε παντελώς αδιάφορο. Τη δεύτερη φορά; Ίσως όχι στον ίδιο βαθμό, αλλά δεν πέταξα και τη σκούφια μου. Ωραία εφέ, δράση, αλλά ενώ μου αρέσουν οι ταινίες από κόμικς (και ας μην διαβάζω αυτού του είδους τα κόμικς) αυτή με άφησε με μέτριες εντυπώσεις. Marvelάκηδες συγνώμη!

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

O σεναριογράφος-σκηνοθέτης της ταινίας, Joss Whedon, εξομολογείται ότι έβγαλε περισσότερα χρήματα από την παραγωγή του ιντερνετικού μιούζικαλ Dr Horrible's Sing-Along Blog, απ' ότι στο πρώτο Avengers. Χρηματικά ποσά δεν αναφέρθηκαν.

 

To Dr Horrible's Sing-Along Blog ήταν μια "ελαφριά" ιδέα που δημιούργησαν το 2007-2008, τότε που οι παραγωγές τηλεοπτικών προγραμμάτων διεκόπηκαν λόγω απεργίας των συγγραφέων. Ζητούσαν ένα ποσοστό της τάξεως 1% (ή κάτι τέτοιο) των κερδών από τα DVD των δημιουργιών τους.

 

Μια φτηνή παραγωγή που προωθήθηκε στο iTunes, και κατόπιν σε DVD.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τύφλα να έχουν οι Avengers.  :D

 

MythbustersS16E10.jpg

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και για όσους δεν το έπιασαν...

 

7a3uYAX.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένα gifάκι που όλο έλεγα να βάλω κι όλο το ξέχναγα...


 


post-2298-0-26525100-1501020392_thumb.gif


Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Απόσπασμα από καταχώρηση στο blog μου, με λίγες παρεμβάσεις ώστε να διαβάζεται το κείμενο (πρόκειται για χρονολόγιο όπου ο γιος μου βλέπει όλα τα Μάρβελ και έγω μαζί του βλέπω ή ξαναβλέπω τις ταινίες αν μέρει και μέσα από τα μάτια του μικρού):

 

Και κλείνει η Phase One με την ταινία στην οποία οφείλει την ύπαρξή του και τη δημοφιλία του το MCU (my 2c). Μία ταινία που καταργεί κάθε ένοια λογικής. Από ποια άποψη; Μα αν πιάσεις σχεδόν κάθε τομέα της ταινίας ξεχωριστά θα δεις ότι πάσχει. Το σενάριο; Το εύρημα και η πλοκή; Το κάστινγκ; Τι να πω. Βλέπουμε ξαφνικά στην αρχική ομάδα έναν άλλο Χουλκ. Και όχι απλά άλλο στη φάτσα, αυτό έγινε και με τον πωστονλεν φίλο του Άιρον Μαν, αλλά άλλο ήρωα. Το μόνο κοινό τους ήταν το χρώμα και το μέγεθος. Μπήκε ένα σωρό κόσμος και ντουνιάς σε μία ιπτάμενη μηχανή με αποκλειστικό σκοπό να στραβώσουν τα πράματα και μάλιστα να στραβώσουν μέχρι τέλους. Έχουμε κάτι αδιευκρίνιστους κακούς που έρχονται να μας καταστρέψουν για λόγους που πανάθεμα και αν κατάλαβε κανείς. Έχουμε τον μπαντας Τζουλς από το Pulp fiction με βασική του ιδιότητα να σπάει τα νεύρα όλων των άλλων. Μπαίνει και ο Λόκι που έφυγε, αλλά ξαναήρθε γιατί είναι θεός, αλλά τελικά είναι απλά εξωγήινος. Με λίγη από θεό για τα δικά μας κριτήρια, αλλά όχι με τα δικά τους και ουφ και ξαφνικά μετατρέπει με το καλημέρα σε δικούς του τον γέρο που ξέραμε και έναν υπερήρωα που πανάθεμά μας κι αν ξέραμε ότι υπάρχει καν. Δικαιώνοντας φυσικά την αξία του build up που έκανε τόσα χρόνια η Μάρβελ, μια και ο Χωκάης εν τέλει χωρίς την αντίστοιχη ταινία ήταν μία αμήχανη παρουσία.

 

image.jpeg

 

BUT

 

Όλα αυτά είναι σκέψεις που ίσως τις κάνεις αν κλείσει επιτέλους το σαγώνι σου καμία ώρα μετά το τέλος της ταινίας. Η δράση ο τρόπος που είναι δομημένη αυτή, η σκηνοθεσία, τα πιασάρικα πλάνα δεν είμαι σίγουρος ότι δίνουν περιθώρια για λογική κριτική. Ο ενθουσιασμός του γιου μου ήταν σίγουρα πέρα από κάθε λογική και προσδοκία. Τελείωσε η ταινία και το παιδί ήταν απολύτως σίγουρο ότι δεν υπάρχει κάτι σημαντικότερο από τους Αβέντζερς, Σούπερμαν, Σπάιντερ-Μαν, Μπατμαν, Γιούνγκερμαν, όλα αυτά δεν υπάρχουν στην υπερηρωική κουλτούρα; Γιατί; Γιατί δεν είναι Avengers. & _

 

Αυτό το ποστ με ταλαιπώρησε λιγάκι γιατί πριν το κάνω διάβασα 18 σελίδες θέμα. Πολύ build up, πολύ hype, το στούντιο έπαιξε εξαιρετικά το παιχνίδι της δημοσιότητας, τους συγχαίρω. Η αλήθεια είναι ότι και σε αυτήν την ταινία με παραξένεψαν κάποιες κριτικές από όσους το είδαν 2 και παραπάνω φορές. Κι αυτό γιατί την πρώτη φορά εντυπωσιάζεσαι, αλλά με τη δεύτερη παρακολούθηση νομίζω ότι οι σεναριακές τρυπάρες περνάνε δυσκολότερα απαρατήρητες. Βρισκόμαστε σε υπερηρωικό σύμπαν, άρα δεν είναι λογικό να τρυπιέται η πιο απόρρητη εγκατάσταση για πλάκα, έστω και με υπερδυνάμεις. Δεν είχε καμία λογική η συσσώρευση όλου του ντουνιά σε αυτό το ιπτάμενο κάτι, ενώ γενικά με ενοχλεί (προσωπικά εμένα τον σχεδόν 50αρη) αυτή η ατέρμονη εναλλαγή των ηρώων από παντοδύναμοι σε απλοί και ξανά πίσω κλπ κλπ κλπ. Γενικά υπάρχει και εδώ (σχεδόν παντού υπάρχει) η τάση να κάνουν οι "καλοί" ένα σκασμό ανοησίες που η μόνη τους λογική είναι να στήσουν το τελικό σετάπ. Εξακολουθώ να καταλαβαίνω πάντως στο έπακρο το πως αυτή η ταινία έκανε το MCU αυτό που είναι και εξακολουθώ να θεωρώ ότι στο είδος της πρόκειται για υπερταινιάρα.

 

Και σε μία αποτίμηση της πρώτης φάσης, αυτό που μένει 7 χρόνια μετά είναι το πως πέτυχε η Μάρβελ απλά και μόνο επειδή έκανε πράξη το think big. Δεν περιορίστηκε σε 2-3 ταινίες βλέποντας  και κάνοντας. Έδεσε έναν αρχικό κορμό 6 ταινιών τις οποίες βλέποντας εκ των υστέρων υπήρχε σαφές πλάνο να γίνουν πολλές περισσότερες. Αρκετές φορές διάβασα στο τόπικ το μαγικό αριθμό 24 που ήταν η πρόβλεψη των πόσων ταινιών θα βγάλει η Μάρβελ στην 20ετία. Ε η ταινία 24 θα είναι σε λίγους μήνες η Black Widow. 9 χρόνια πριν λήξει αυτό το όριο. Και από σειρές έχουμε γύρω στις 30 σεζόν από περίπου 10 τίτλους. Δεν ειρωνεύομαι τους φίλους που συζητούσαν, απλά το γράφω για να δείξω πως όταν ένας κολοσσός αποφασίσει να αλλάξει επίπεδο και να κάνει πράξη το think big, η δικιά μας φαντασία είναι πολύ πενιχρή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 7/18/2019 at 5:16 PM, Kurdy Malloy said:

Και σε μία αποτίμηση της πρώτης φάσης, αυτό που μένει 7 χρόνια μετά είναι το πως πέτυχε η Μάρβελ απλά και μόνο επειδή έκανε πράξη το think big. Δεν περιορίστηκε σε 2-3 ταινίες βλέποντας  και κάνοντας. Έδεσε έναν αρχικό κορμό 6 ταινιών τις οποίες βλέποντας εκ των υστέρων υπήρχε σαφές πλάνο να γίνουν πολλές περισσότερες. Αρκετές φορές διάβασα στο τόπικ το μαγικό αριθμό 24 που ήταν η πρόβλεψη των πόσων ταινιών θα βγάλει η Μάρβελ στην 20ετία. Ε η ταινία 24 θα είναι σε λίγους μήνες η Black Widow. 9 χρόνια πριν λήξει αυτό το όριο. Και από σειρές έχουμε γύρω στις 30 σεζόν από περίπου 10 τίτλους. Δεν ειρωνεύομαι τους φίλους που συζητούσαν, απλά το γράφω για να δείξω πως όταν ένας κολοσσός αποφασίσει να αλλάξει επίπεδο και να κάνει πράξη το think big, η δικιά μας φαντασία είναι πολύ πενιχρή

 

 

Δεν μου αρκεί ως εξήγηση. Η DC λχ έχει αποτύχει παταγωδώς. Δεξιά-αριστερά βλέπω πάρα μα πάρα πολλούς που προσπαθούν να στήσουν franchise και τρώνε τις μάπες τους με τη μια. Αλλού βρίσκεται το μυστικό τους. (δεν ξέρω που. δεν έχω κατασταλάξει :) )

Πάντως, όπως έχω πει και αλλού, ζούμε στην καλύτερη εποχή :) Από άποψη διασκέδασης είχαμε την τύχη να δούμε τα πρωτόλεια Kill Bill + Lord of the Rings (που άπλωσαν μια ιστορία σε 2-3 ταινίες) και τους απογόνους τους, ήτοι MCU, GoT και Harry Potter που εξ'αρχής ήταν προγραμματισμένα να κρατήσουν για πολλά χρόνια. Κάποια με τρομερά συγκεκριμένη πλοκή (HP), κάποια με πιο χαλαρή δομή (MCU). 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν ξέρω. Για την DC η εξήγηση είναι αρκετά απλή αν και μερικές ταινίες δεν έχω δει. Κυρίως δεν έχω δει το Justice League. Κάνανε ότι δεν έπρεπε να γίνει. Κακό ή καθόλου build up για το μεγάλο team movie. Ξεκίνησαν ένα χρόνο μετά τον Νόλαν αλλά χωρίς να πατήσουν στον Νόλαν. Ένας ξεκαρφωτος Superman κανένας DCEU Batman, κανένα introduction movie στις δευτεράντζες, ανεξάρτητο παράλληλο tv universe. Και τσουπ φάε μια Justice. Ξαναλέω δεν την έχω δει. Δυσκολεύομαι όμως να πιστέψω ότι θα είναι τόσο χειρότερη από την ανεκδιήγητη Avengers 2: Η ώρα του Ούλτρεξ. Όταν όμως έχεις χτίσει την πιλάφα σου 6 χρόνια με 11 ταινίες που ο θεατής νοιώθει ότι κάπου σε πηγαίνουν όλα αυτά, έχεις πιο θετική ανταπόκριση. Ότι και να μου πει κάποιος, αν νομίζουμε ότι το αντικειμενικό για αυτές τις 23 ταινίες είναι να έχει μόνο 1 στο Β+ στο Cinemascore, όλες πάνω από την μέση στις ντομάτες και το Metacritic, τότε και κάνουμε λάθος. Οι Marvel, Disney, MCU έχουν δουλέψει πολύ σε κάθε επίπεδο για την επιτυχία αυτή, πράγμα που δεν έκανε η DC, πιθανολογώ λόγω του ότι πίστευαν ότι έχουν τους δύο δημοφιλέστερους υπερήρωες διαχρονικά που πουλάνε ότι και να γίνει. Η Μάρβελ όμως παρά τις στρατευμένες καλές κριτικές, πήρε και τις γενναίες αποφάσεις με τη μία, όπως το διαζύγιο με τον Νόρτον, ενώ η DC ανέχονταν τον Άφλεκ ως τώρα. Τέλος: το στήσιμο για την 23η καθοριστική ταινία ξεκίνησε στην 4η με τον μπλε κύβο. Πιστεύει κανείς ότι στις πρώτες ταινίες της DC υπάρχει κάποια ανάλογη σκέψη;

 

Τα άλλα franchises δεν τα συγκρίνω γιατί είχαν μια γραμμική και συνεχή σειρά ταινιών και όχι "ταινίες εντός ενός σύμπαντος" που κάνουν στη Μάρβελ και πάνε να κάψουν και οι δίπλα.

 

Κλείνοντας, νομίζω ότι η επόμενη τριετία είναι κρίσιμη. Η Μάρβελ θέλει χρόνο για να ξαναπάρει μπροστά σε επίπεδα Avengers. Αν η DC εκμεταλλευτεί το κενό για να φτιάξει ήρωες και ένα γαμάτο event μπορεί και να ισορροπήσει η κατάσταση. Δυνατές υπερηρωικές από την DC δεν μπορούν να κοντράρουν ούτε η Σκάρλετ ούτε ο Τσα Τσινγκ όσο και αν τον εκθειάσουν οι απανταχού Ασιάτες σαν τον overrated Τιτσάλα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το γαμάτο event για την "DC" φαίνεται να έχει προετοιμαστεί για την επόμενη τηλεοπτική σαιζόν στο "CW". Κινηματογραφικά δε νομίζω πως τους σώζει ούτε ο κυρίαρχος του Απόκολιπς. Το θετικό στη "DC" είναι ότι δεν υπάρχει η δυσβάσταχτη ελαφρότητα της Disney...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.