Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Avengers (2012)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ναι, μιλάω σχεδόν αποκλειστικά για τον κινηματογράφο.

 

Όχι οτι οι Avengers δεν θα προχωρήσουν ξεχωριστά στα κόμικ, κατά τις προθέσεις των δημιουργών πους τούς έχουν αναλάβει εκείνη τη στιγμή.

 

:oops: Εγώ πριν μιλούσα για τα κόμικς για την DC και την Marvel. Και η Marvel δεν είναι πάντα υπεύθυνη για τα κινηματογραφικά reboots. Φταίνε τα studio που τους έχουν παραχωρηθεί τα δικαιώματα για τον εκάστοτε ήρωα. Π.χ. για το reboot των X-Men και το αναμενόμενο reboot των F4, δεν φταίει η Marvel. Για τα Spider-man δεν φταίει η Marvel. Απλά οι τελευταίες ταινίες της κάθε σειράς δεν είχαν επιτυχία και για αυτό τα ξανάρχισαν από την αρχή. :beer:

 

Για τo Hulk από την άλλη, υπεύθυνη είναι η Marvel, αλλά ήταν σωστή επιλογή, γιατί ξεκίνησαν έτσι το shared universe.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα ο Σπάιντυ δεν είναι το μόνο reboot. :idea:

 

Captain America
____
1944
__
1990
__
2011

Hulk
____________ _
2003
__
2008
Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μα ο Σπάιντυ δεν είναι το μόνο reboot. :idea:

 

Captain America
____
1944
__
1990
__
2011

Hulk
____________ _
2003
__
2008

 

Τον Hulk τον ανέφερα. :PPP: Τον Cap προσπαθούσαν να το ξεχάσω. Του '44 δεν το έχω δει. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα σου έβαζα και Χ-Μen με Wolverine που είναι πρήκουελ αμφιβόλου χρονολογικής αξιοπιστίας, αλλά σου χαρίζομαι επειδή έχει τον ίδιο ηθοποιό. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Θα σου έβαζα και Χ-Μen με Wolverine που είναι πρήκουελ αμφιβόλου χρονολογικής αξιοπιστίας, αλλά σου χαρίζομαι επειδή έχει τον ίδιο ηθοποιό. :P

 

Dude, post #421. :P Για το X-Men δεν φταίει η Marvel, αλλά η Fox. Και για τον DD και για τον Spider-man (Sony) και για τους F4.

 

Και επειδή το παρακάναμε με το spam, πάρτε

κλιπάκι από το Item 47. Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια χαρά ον-τόπικ είμαστε. Και σε όποιον αρέσουμε. :moutra:

 

 

Αυτό μικρού μήκους δεν είναι; Πόσα κλιπάκια θα βγάλουν ακόμα!; Θα μείνει μέρος της ταινίας που δεν έχουν δείξει;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μια χαρά ον-τόπικ είμαστε. Και σε όποιον αρέσουμε. :moutra:

 

 

Αυτό μικρού μήκους δεν είναι; Πόσα κλιπάκια θα βγάλουν ακόμα!; Θα μείνει μέρος της ταινίας που δεν έχουν δείξει;

 

 

Για τους άλλος δεν θα μπορέσουμε. :idea:

 

Θα είναι ~12 λεπτά, οπότε έχει ακόμα πράμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ρε Tightwad πραγματικά πολυ μπλα μπλα ( :blabla: ) χωρις να γνωρίζεις

 

Αν και είναι αρκετά προφανές νομίζω, οτι δεν απαντούσα στο σχόλιο του. Αλλά, ΟΚ, θα τσιμπήσω--

 

ωραια αφου τσίμπησες λοιπόν η μαγική λέξη ήταν τα Frontline και όχι τα tie ins που μας ανέλυσες

παρακάτω ο dark σου δίνει μια περίληψη τι είναι, για περισσότερο info googlaρε ή καλύτερα διάβασε κανένα απο αυτά

 

Υ.Γ. Το Frontline είναι μια σειρά που τρέχει παράλληλα με το κεντρικό event και δείχνει τις αντιδράσεις του κόσμου στα διάφορα, κοσμογονικά γεγονότα.

 

οπότε μπορούμε να μιλήσουμε για μια οποιαδήποτε σειρά, κωμωδία,δραματική, τρόμου whatever που απλα

θα διαδραματίζεται στο συμπαν των avengers.. χωρίς να έχει το παραμικρό κολάν μέσα απλα με τον υπότιτλο

"κόσμος των avengers" για μούρη κτλ

 

 

Εδώ μιλάμε για factoid με ημερομηνία λήξης.

 

ναι. ημερομηνία λήξης οι avengers. lol (νομίζω υπάρχουν 70 χρόνια και ακόμα κρατάνε :P)

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ας διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας κύριοι.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πες τους τα ρε sandman :lol:

 

WARNING

 

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ SPOILER - ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΗΣΕΙΣ!

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ρε Tightwad πραγματικά πολυ μπλα μπλα ( :blabla: ) χωρις να γνωρίζεις

Καλά, την επόμενη φορά θα γράψω και επιστημονική διατριβή στα υποσύμπαντα της Μάρβελ, αλλά το να μου απετάξεις ενα βομβάτο dodge του στύλ "δεν γνωρίζεις/δεν νιώθεις/δεν καταλαβαίνεις/δεν έχεις έρθει σε νιρβάνα με τον Θόρ ακόμα" δεν το αποφεύγω.

 

Quotαρε συγκεκριμένα τα πεδία της άγνοιας μου λοιπόν, εφόσον είναι τόσα πολλά και εμφανή, παρά να αποφεύγεις ολόκληρο μου το πόστ αναγγέλωντας τρανά "Δεν νιώθεις, φίλε, δεν νιώθεις." :sad1:

 

 

 

 

ωραια αφου τσίμπησες λοιπόν η μαγική λέξη ήταν τα Frontline και όχι τα tie ins που μας ανέλυσες

παρακάτω ο dark σου δίνει μια περίληψη τι είναι, για περισσότερο info googlaρε ή καλύτερα διάβασε κανένα απο αυτά

Η μαγική λέξη δεν είναι τα τα Frontline και να χτυπιέσαι, αγαπητέ, γιατί το επίθετο 'Frontline' στο 'Frontline Tie-Ins' είναι, περιγραφικό, όπως και τα περισσότερα επίθετα, απ'οτι έχω μάθει απ'τη 1η Δημοτικού του ουσιαστικού τους. Σε αυτή του τη χρήση, το frontline προσδίδει το (χρονολογικό, και τοπολογικό) σέττινγκ για τα tie-ins. Δεν αλλάζει την σημασία της υπόλοιπης φράσης.

 

Είναι σαν να σε ρωτώ αν πρέπει να κάνει η BioWare First Contact War Tie-Ins, και να μην δέχομαι την συνολική κριτική των tie-ins, γιατί δεν- βασικά τι δεν; Επ; Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα σου. Επιτίθεμαι στο concept των in-cinematic universe tie ins και εσύ με σταματάς και μου λες οτι δεν μιλάω συγκεκριμένα για τα Frontline Tie-Ins. Δηλαδή τι θα ήθελες να κάνω, πασά μου, για να μιλήσω για τα frontline tie-ins; :P

 

Θα έπρεπε να πετάξω παραδείγματα από ταινίες μικρού μήκους που δεν έχουν βγεί/ανακοινωθεί ακόμα; Να μυρίσω τα δάχτυλα μου, δηλαδή; Eγώ μιλώ με τα δεδομένα που έχω μπροστά μου, "A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer", "Τhe Consultant". Για το "Item 47" δεν θα μιλήσω γιατί δεν έχει βγεί. Εγώ παίρνω αυτά που έχω και σου λέω οτι τα concept των tie-ins αυτού του σύμπαντος (που δηλαδή δεν έχουν τους κύριους χαρακτήρες και βασίζονται σε factoid της πλάκας) είναι μάπες-φάπες και αν περιμένετε να βγούν σε τηλεοπτική σειρά, γελιέστε του κερατά.

 

Για τρίτη ή τέταρτη φορά θα ξαναεπαναληφθώ. Μόνο μερικοί καμμένοι θα καθίσουν να τα δούν, και το όλο κόνσεπτ των καμμένων ενος σύμπαντος που μέχρι το 2020/5 θα έχει σβήσει και ξαναγραφτεί είναι απο μόνο του άκυρο.

 

 

οπότε μπορούμε να μιλήσουμε για μια οποιαδήποτε σειρά, κωμωδία,δραματική, τρόμου whatever που απλα

θα διαδραματίζεται στο συμπαν των avengers.. χωρίς να έχει το παραμικρό κολάν μέσα απλα με τον υπότιτλο

"κόσμος των avengers" για μούρη κτλ

Πρώτον, σώωωωωωπαααα :P και δεύτερον, κάνεις τραγικό λάθος.

 

Κάνεις λάθος, γιατί τα επεισόδια θα πρέπει να είναι ορθά κατά το canon timeline του Marvel Cinematic Universe, δηλαδή θες-δεν θες θα μπούν κάπου ανάμεσα στις ταινίες, ακόμα και αν είναι το χρονικό διάστημα μεταξύ ταινιών Phase 1 και 2. Ως εκ τούτου, θα τους λείπει η δράση και το σεναριακό ενδιαφέρον, που φυσικά θα φορτωθεί 100% στις ταινίες και όχι στο χρονικό διάστημα που δεν δείχνουν, θα βασίζονται σε ενα factoid που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του, κτλ, κτλ.

 

Με βάση όλα αυτά, και το τηλεοπτικό κοινό, περιμένετε εσείς πετυχημένα Avengers tie-ins στην τηλεόραση. :lol:

Στις εκδόσεις collectors και blu-ray ας μείνουν και πολύ τους είναι.

 

 

 

 

ναι. ημερομηνία λήξης οι avengers. lol (νομίζω υπάρχουν 70 χρόνια και ακόμα κρατάνε :P)

Αχ, πλακατζή μου εσύ.

 

 

Οι "Avengers" ακόμα και στην παλιά τους μορφή δεν έχουν κλείσει τα 50 τους χρόνια. Kαι πες μου για μια στιγμή ότι οι Avengers του '60 έχουν ιδιαίτερη σχέση με τους σημερινούς Avengers, ιδιαίτερα τους New και τους Secret (αν και μπορείς να τους θεωρήσεις ξεχωριστό "ρόστερ" αντί για ενα ενοποιημένο). Αυτά τα λεω για "ορεκτικό", γιατί ξέρεις να διαβάζεις, και ξέρεις οτί αναφέρομαι στο Marvel Cinematic Universe (Xoλλυγουντιανό Marvel Universe), το οποίο όπως είπα τα έχει μετρημένα τα χρόνια του.

 

Δεν νομίζω οτι υπάρχει έστω ενας σοβαρός άνθρωπος που πιστεύει οτί το κινηματογραφικό universe θα συνεχίσει για πάνω απο μια δεκαετία απο τώρα (δεν θα φτουρήσει καν τόσο), και θα βγάζει συνεχώς sequel σαν τα κόμικ. Είτε θα το ολοκληρώσουν σε μια απ'τις προαναφερθείσες φάσεις, είτε η όλη παραγωγή θα καταρρεύσει απο μια ταινία-ντόμινο.

 

Αν ξαναδείς σε 15-20 χρόνια Avengers στο σινεμά, σου εγγυώμαι οτι θα είναι reboot.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μπαινω σα σφηνα γιατι μπορω...

 

αυτο το πραγμα εβγαλε πεντε κυκλους και ναι,εγω που δεν εχω διαβασει σχεδον τιποτα απο μαρβελ ψηνομαι να το δω

 

οποτε ο,τι μα ο,τι και να βγει απο μαρβελ σε σειρα μονο και μονο απο πρωτοτυπια θα "καω" οπως λες και θα κατσω να το δω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν είναι tie-in σε κάποιο ηλίθιο factoid αυτό, ωρέ. Αυτό είναι κοτζάμ feature films/τηλεοπτική σειρά με δικό της υπόβαθρο. ;)

 

Tie-in θα ήταν εφόσον πρωταγωνιστούσε ο δημιουργος των σούπερ ελαστικών σωβράκων του Hulk απ'το feature film.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

όποτε καταλάβεις οτι τα Front Line είναι τίτλος κόμικ και κατι τέτοιο θελουν να φτιάξουν ξαναμιλάμε..

 

πχ http://en.wikipedia.org/wiki/Civil_War:_Front_Line

 

άλλα μάλλον δεν το ήξερες και μου λες για επίθετα κτλ και παρεξηγιέσαι κιολας..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν μπορώ να καταλάβω πως σου δημιουργήθηκε η αντίληψη ότι έχω παρεξηγηθεί, αλλά με αναγκάζεις να επαναληφθώ για κοντά στη πέμπτη φορά, και κοντεύω να παρεξηγηθώ πραγματικά. :angel:

Γιατί δεν με προσέχεις; :sad1: Δεν με αγαπάς πια; :crying:

 

 

Λοιπόν, μιλάμε για πολύ απλά πράγματα, τα οποία δεν χρειάζονται να γίνονται τόσο περίπλοκα.

  1. Ο Χρήστος πρότεινε να δούμε τα πράγματα απ'την πλευρά των καθημερινών ανθρώπων.
  2. Εγώ είπα ότι δεν θα γίνει σειρά λόγω μπάτζετ (που το έγραψα απαντώντας στο πόστ #409, και όχι στον Χρήστο.)
  3. Με ρωτάς αν έχω ιδέα τι είναι τα Frontline tie-in των events (στο άσχετο).
  4. Εγώ επιτίθεμαι ως ανταπόκριση στην ιδέα να γίνουν τα tie-in (γενικά) σειρά, γιατί έχουν βγεί ήδη 2 άθλια tie-in. Έχω εξηγήσει γιατί η ιδέα των tie-in θα είναι βαρετή. Πιάνουν ένα factoid, πρέπει να ακολουθήσουν μια χρονολογική σειρά (πριν-και μετά γίνουν ενδιαφέροντα πράγματα). Ιδιαίτερα το να γίνουν tie-ins στο κινηματογραφικό σύμπαν είναι τρελό. Σπατάλη αφοσοίωσης, για ενα canon που θα υπάρξει μόνο για λίγα χρόνια, ενώ το κομικίστικο canon εξελίσσεται διαρκώς.

Τώρα το πώς εσύ δεν τα θεωρείς αυτά ως βάσιμη κριτική δεν μπορώ, αλήθεια να καταλάβω (μου λες οτι δεν ξέρω, αλλά τι ακριβώς δεν ξέρω, και χαλάει όλο το επιχείρημα; )

 

__5. Όπως είπα στο #418: "Είτε θα δείξουν κάποιο σημαντικό γεγονός, οπότε έτσι κι αλλιώς το budget θα είναι τεράστιο, ή θα δείξουν __κάτι αδιάφορο που δεν ενδιαφέρει καθόλου, μα καθόλου τον μέσο τηλεθεατή." "factoid με ημερομηνία λήξης"

.

__6. Με ρωτάς γιατί δεν κάνω κριτική συγκεκριμένα στο Frontline. Όπως είπα στο #431, είναι σαν να σε ρωτάω: "πρέπει να κάνει η __BioWare First Contact War Tie-Ins". Δηλαδή το Mass Effect: Evolution έχει βγεί σε μορφή κόμικ, εμένα γιατί δεν μου απαντάς αν γιατί __αυτό συγκεκριμένα δεν πρέπει να γίνει τηλεοπτική σειρά. Και οι δύο ερωτήσεις "Γιατί δεν κάνεις κριτική στο Frontline tie-in" και "Γιατί __δεν κάνεις κριτική στο First Contact War tie-in" είναι εξίσου γελοίες. Έχουν βγεί σε τηλεοπτική/κινηματογραφική μορφή για να τους __ασκήσει κάποιος κριτική; Όχι. Ποιός ξέρει κατα πόσο θα αλλάξει το σενάριο, ή τι σκηνοθέτης θα σου πέσει. Ως εκ τούτου, μπορείς να __ασκήσεις μόνο κριτική στην ιδέα των κινηματογραφικών tie-ins γενικότερα γιατί έχεις δεδομένα. Έχουν βγεί ήδη 2 tie-ins. Και εσύ μου __ζητάς να μυρίσω τα δάχτυλα μου και να σου πω αν από μόνα τους (χωρίς τα γενικότερα προβλήματα των tie-ins) τα επεισόδια του __Front Line θα ήταν καλά.

 

Αλλά αν επιμένεις, εγώ να τη κάνω τη "κριτική", όσο σαχλό είναι να κριτικάρω την προοπτική του να βγεί κάτι σε κινηματογραφική μορφή. Challenge Accepted δηλαδή. :blob3:

 

Το Embedded βασίζεται σε ενα πλότ-πόιντ που σιγά μην νοιάξει τον μέσο τηλεθεατή. Γιατί εμένα πχ, να με ενδιαφέρει οτι βάλαν όλους τους υπερήρωες να δείξουν τις ταυτότητες τους (στο SRA αναφέρομαι :lol:), ή οι (πολιτικές) διαμάχες της πλευράς του Iron Man και του Captain America; Αν είναι να παίξεις με το SRA, ρίξε μια απλή ιστορία Civil War στο χορό.

 

To The Accused απαιτεί γνώση για τα γεγονότα που οδήγησαν και ακολούθησαν την καταστροφή του Stamford

 

 

Aς το φωνάξουμε όλοι μαζί!

 

Factoid! Factoid! Factoid!

WOO!

 

 

 

 

 

 

Και αν δεν σου φτάνει αυτό, παρόλο που ο ρυθμός του είναι πιο αργός απ'οτι θα έχεις συνηθίσει απο Μάρβελ και στα 6 τεύχη (αν και υπάρχουν διακυμάνσεις), πάλι απαιτούνται να φανούν οι κύριοι χαρακτήρες. Οπότε; Μένει κάποιο επιχείρημα είτε για τα tie-ins είτε για το να γίνει τηλεοπτική σειρά το Frontline; :thinking:

Επεξεργασία από The_Sandman
Αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αν ξαναδείς σε 15-20 χρόνια Avengers στο σινεμά, σου εγγυώμαι οτι θα είναι reboot.

 

Με το ρυθμό που δουλεύει η Μάρβελ σήμερα, σε 20 χρόνια θα έχουνε βγει συνολικά 24 ταινίες Avengers, περισσότερες κι από αυτές του Τζειμς Μποντ (ο οποίος μη ξεχνάμε πως έκανε επίσης reboot πριν από μερικά χρόνια). Δεν μπορεί μια σειρά 24 ταινιών να σου φαίνεται πρόσκαιρη ή αποτυχημένη, όπως κι αν το δει κανείς. Ακόμη και στις 15 ταινίες κι αν φτάσουνε, μια χαρά θα είναι και θα έχουν και κάθε δικαίωμα να κάνουν reboot χωρίς κανείς μα κανείς να μην μπορεί να τους κατηγορήσει για ευκαιριακές και πρόσκαιρες ''χολιγουντιανές'' τακτικές.

 

Ανέφερε ήδη ο Dark Chris πολλές φορες πως όλα αυτά τα reboot που αναφέρεις ως ''παραδείγματα'' είναι κινηματογραφικές παραγωγές της Fox και της Sony. Η Marvel Studios και η Marvel γενικότερα δεν είχε καμία σχέση με τις παραγωγές των Spiderman, DD, και F4, εκτός φυσικά από την παροχή των αυθεντικών σεναρίων. Οπότε δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τις αποτυχίες άλλων εταιριών ως επιχείρημα για την (όπως λες) αναπόφευκτη μελλοντική επανεκκίνηση της Μάρβελ.

 

Συμμερίζομαι την απαισιοδοξία σου για το Χόλλυγουντ και για το πόσα μπορεί να κάνει. Όμως οι άνθρωποι της Marvel Studios προέρχονται από μια εντελώς διαφορετική κουλτούρα και έχουν δείξει πως έχουν πιο ''κομιστική'' λογική. Μην ξεχνάς, εξ' άλλου πως το εν λόγω στούντιο έχει ήδη καταφέρει κάτι που πριν από 4 χρόνια θα φαινόταν ακατόρθωτο: Ένα νέο είδος κινηματογραφικού franchise, τα μέρη του οποίου δεν αλληλοσυνδέονται με χρονική αλληλουχία, αλλά με κοινό σύμπαν. Στο παγκόσμιο σινεμά, είναι η πρώτη φορα που συμβαίνει κατι τέτοιο.

 

Εφ' όσον λοιπόν οι τύποι έχουν πετύχει ήδη κατι σπουδαίο, ποιοί είμαστε εμείς να προδιαγράφουμε πως δε θα πετύχουν και κάτι ακόμη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Με το ρυθμό που δουλεύει η Μάρβελ σήμερα, σε 20 χρόνια θα έχουνε βγει συνολικά 24 ταινίες Avengers, περισσότερες κι από αυτές του Τζειμς Μποντ (ο οποίος μη ξεχνάμε πως έκανε επίσης reboot πριν από μερικά χρόνια). Δεν μπορεί μια σειρά 24 ταινιών να σου φαίνεται πρόσκαιρη ή αποτυχημένη, όπως κι αν το δει κανείς. Ακόμη και στις 15 ταινίες κι αν φτάσουνε, μια χαρά θα είναι και θα έχουν και κάθε δικαίωμα να κάνουν reboot χωρίς κανείς μα κανείς να μην μπορεί να τους κατηγορήσει για ευκαιριακές και πρόσκαιρες ''χολιγουντιανές'' τακτικές.

Ποιός έκανε λόγο για 24 ταινίες; :wow:

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτός ο ρυθμός σταματάει την 'προσκαιρότητα' της σειράς. Σε 10 ταινίες ηθοποιοί όπως πχ ο Ντάουνυ Τζούνιορ θα αναγκάσουν απο μόνοι τους παραγωγούς να κάνουν reboot. Παιδιά, ο Ντάουνυ κοντεύει φτάσει τα 50 (ενώ στα κόμικ "ξεκίνησε" γύρω στα 21) και ο Tζάκσον έχει πατημένα τα 60. Σας φαίνεται ρεαλιστικός ενας εξηντάρης Iron Man ή ενας εβδομηντάρης Fury; Για την ηλικία του Fury δεν θα μιλήσω γιατί του άλλαξαν μέχρι και τα επίπεδα μελανίνης. :lol:

 

Aλλά πραγματικά, αυτό μου λες με εκπλήττει. Βγήκε κάποιος επίσημος που είπε οτι στοχεύουν σε τέτοιο αριθμό ταινιών; Γιατί με τέτοια μυαλά δεν θα χρειαστούν τρελά μπάτζετ (πολύ μεγαλύτερα των παραγωγών Τζέημς Μπόντ), υπερήλικους ηθοποιούς ή οικονομικές κρίσεις για να το βυθίσουν το πλοίο. Βγήκε φέτος δηλαδή, το 2012, ενώ χρεοκοπούν ολόκληρα κράτη και πολυεθνικές και μας είπε οτι αυτοί είναι διατεθειμένοι να το κάνουν Μπόντ εκεί πέρα;

 

Όσο για το reboot του Bond θα στο θέσω έτσι. Σας άρεσε εσάς; :thinking:

 

 

Ανέφερε ήδη ο Dark Chris πολλές φορες πως όλα αυτά τα reboot που αναφέρεις ως ''παραδείγματα'' είναι κινηματογραφικές παραγωγές της Fox και της Sony. Η Marvel Studios και η Marvel γενικότερα δεν είχε καμία σχέση με τις παραγωγές των Spiderman, DD, και F4, εκτός φυσικά από την παροχή των αυθεντικών σεναρίων. Οπότε δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τις αποτυχίες άλλων εταιριών ως επιχείρημα για την (όπως λες) αναπόφευκτη μελλοντική επανεκκίνηση της Μάρβελ.

 

Συμμερίζομαι την απαισιοδοξία σου για το Χόλλυγουντ και για το πόσα μπορεί να κάνει. Όμως οι άνθρωποι της Marvel Studios προέρχονται από μια εντελώς διαφορετική κουλτούρα και έχουν δείξει πως έχουν πιο ''κομιστική'' λογική.

Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη απαισιοδοξία για το Χόλλυγουντ. Είναι μια τοποθεσία στο Αμέρικα. :lol:

 

Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Το σενάριο και τη σκηνοθεσία αμα θεωρήσεις οτι τα έγραψε το "Χόλλυγουντ" μια φορά, να το θεωρήσεις χίλιες φορές, γιατί έτσι γίνεται σε κάθε παραγωγή, είτε τον παραγωγό τον λένε Μάρβελ ή οτι να 'ναι.

 

Ο παραγωγός είναι (κυρίως) ο τύπος που βάζει τα λεφτά, κάνει κάτι δευτερεύουσες, μη καλλιτεχνικές ενέργειες και καπνίζει το (σοκολατένιο) πουράκι. Όχι, δεν πιστεύω με τίποτα οτι έγινε προηγουμένως reboot κυρίως λόγω των παραγωγών. Ίσως έχετε πρόβλημα μαζί τους εσείς που ενδιαφέρεστε πιο πολύ σε αυτά τα πράγματα.

 

Επίσης, θα σε διορθόσω ελάχιστα φίλε, αν μου επιτρέπεις. Στην ουσία, ο παραγωγός είναι η Ντίσνευ, την οποία εγώ προσωπικά θεωρώ τα τελευταία χρόνια άθλια παραγωγό. Το κανάλι της είναι γεμάτο άθλιες καθημερινές σειρές, προώθησε τους Πειρατές της Καραϊβικής για περισσότερες ταινίες κάτι που κατέστρεψε τον βασικό ζουμί της ιστορίας (είμαι σε θέση να το αιτιολογήσω αυτό) και μείωσε κατά την άποψη μου την συνολική ποιότητα της σειράς, κτλ.

 

 

Μην ξεχνάς, εξ' άλλου πως το εν λόγω στούντιο έχει ήδη καταφέρει κάτι που πριν από 4 χρόνια θα φαινόταν ακατόρθωτο: Ένα νέο είδος κινηματογραφικού franchise, τα μέρη του οποίου δεν αλληλοσυνδέονται με χρονική αλληλουχία, αλλά με κοινό σύμπαν. Στο παγκόσμιο σινεμά, είναι η πρώτη φορα που συμβαίνει κατι τέτοιο.

 

Εφ' όσον λοιπόν οι τύποι έχουν πετύχει ήδη κατι σπουδαίο, ποιοί είμαστε εμείς να προδιαγράφουμε πως δε θα πετύχουν και κάτι ακόμη;

E; Oι ταινίες του Cinematic Universe είναι στον ίδιο βαθμό στο ίδιο σύμπαν και έχουν την μεγαλύτερη χρονολογική αλληλουχία απο πχ Narnia ή Neverending Story ή Αlien ή δεν ξέρω και γω τι. Αναφέρω συγκεκριμένα τις ταινίες Narnia γιατί η παραγωγός τους είναι η Ντίσνευ, ή ίδια παραγωγός του Cinematic Universe.

 

Δεν θέλω να προδιαγράφω την αποτυχία κανενός (ΟΚ, για τις 24 ταινίες θα το κάνω, γιατί είναι σαν να μου λέει ο κολλητός μου οτι θα πάει να ανεβεί το Έβερεστ) και ας κάνουν όσες ταινιούλες μπορούν μέχρι να γίνει reboot (γιατί θα γίνει reboot ή δεν θα ξαναγίνουν ταινίες Avenger, είναι θέμα αν όχι budget, ηλικιακό και σεναριακό. Και οι ηθοποιοί γερνούν και οι σεναριογράφοι δεν μπορούν να ξεπετούν συνέχεια ιστορίες) και μακάρι αυτές οι ταινίες να είναι επιτυχημένες.

 

Αλλά! Μια τηλεοπτική σειρά βασισμένη σε tie-ins ακόμα και να γίνει με κάποιο τρελό τρόπο, δεν θα έχει απήχηση για τους λόγους που ανέλυσα προηγουμένως. Είναι σεναριακά αδιάφορη, οικονομικά ακριβή, κτλ, κτλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Χμ. :thinking:

 

Ποιός έκανε λόγο για 24 ταινίες; :wow:

 

 

Μα εσύ ειπες οτι το franchise θα ''σταματήσει σε 20 χρόνια'' και σου εξηγώ πως αν είναι να σταματήσει σε 20 χρόνια θα έχουν βγεί τόσες πολλές ταινίες (σε 5 χρονια βγηκαν 6 ταινιες αρα σε 20 χρονια θα βγουν 24) που καταρρέει η αποψή σου οτι πρόκειται για πρόσκαιρο franchise. Γιατί εγώ ''πρόσκαιρο'' χαρακτηρίζω ένα franchise που κρατά λιγότερο από 8 το πολύ ταινίες (με τα σύγχρονα δεδομένα). Οι Εκδικητές έχουν ήδη ξεπεράσει κατά πολύ τα standards των μέχρι τώρα χολυγουντιανών κινηματογραφικών σειρών. Ηδη έχουμε συνολικά πάνω από δέκα ταινίες οι οποίες έχουν γυριστεί ή πρόκειται να γυριστούν. Δέκα ταινίες είναι πάρα πολλές. Δέκα ταινίες σημαίνει πως το franchise έχει ήδη ξεπεράσει την φάση του ''πρόσκαιρου''. Το να λες οτι το σύμπαν των Εκδικητών είναι πρόσκαιρο σημαίνει πως θεωρείς τις 10 ταινίες ''λιγες''. Δεν είναι λίγες. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει κανένα άλλο franchise με τόσα πολλά Installments εκτός από τον Μποντ. Δηλαδή για σένα τι είναι το ιδανικό; Να συνεχίσουν οι ταινίες για 80 χρόνια; Εδώ ούτε στα κόμικς δεν έχουν αντέξει τόσο πολύ χωρίς reboot.

 

Αν αυτό εννοείς (οτι δηλαδή οι Εκδικητές δεν θα αντέξουν 80 χρόνια) τότε συμφωνώ μαζί σου. Σε αυτό που δεν συμφωνώ είναι πως τα 20, 30 χρόνια που μπορεί να αντέξουν οι Εκδικητές είναι λίγα. Όχι. Είναι υπεραρκετά. Και αν με ρωτάς πως ξέρω οτι θα κρατήσουν τόσο πολύ, έ, δεν το ξέρω στα σίγουρα, αλλά οι δημιουργοί του cinematic universe έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά στο να συστήσουν στο κοινό το νέο σύμπαν και τους χαρακτήρες του, οπότε αν κρατήσουν βήμα ταχύ και υψηλές απαιτήσεις στα φιλμ τους... γιατί όχι; Ο Μποντ τα κατάφερε. :D

 

 

 

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτός ο ρυθμός σταματάει την 'προσκαιρότητα' της σειράς. Σε 10 ταινίες ηθοποιοί όπως πχ ο Ντάουνυ Τζούνιορ θα αναγκάσουν απο μόνοι τους παραγωγούς να κάνουν reboot. Παιδιά, ο Ντάουνυ κοντεύει φτάσει τα 50 (ενώ στα κόμικ "ξεκίνησε" γύρω στα 21) και ο Tζάκσον έχει πατημένα τα 60. Σας φαίνεται ρεαλιστικός ενας εξηντάρης Iron Man ή ενας εβδομηντάρης Fury; Για την ηλικία του Fury δεν θα μιλήσω γιατί του άλλαξαν μέχρι και τα επίπεδα μελανίνης. :lol:

 

 

Μα ποιός σου λέει πως η αλλαγή ηθοποιών θα είναι πρόβλημα για το continuity? Δεν έχει ήδη αλλάξει ο Χαλκ μια φορά χωρίς πρόβλημα; :thinking:

 

 

Aλλά πραγματικά, αυτό μου λες με εκπλήττει. Βγήκε κάποιος επίσημος που είπε οτι στοχεύουν σε τέτοιο αριθμό ταινιών; Γιατί με τέτοια μυαλά δεν θα χρειαστούν τρελά μπάτζετ (πολύ μεγαλύτερα των παραγωγών Τζέημς Μπόντ), υπερήλικους ηθοποιούς ή οικονομικές κρίσεις για να το βυθίσουν το πλοίο. Βγήκε φέτος δηλαδή, το 2012, ενώ χρεοκοπούν ολόκληρα κράτη και πολυεθνικές και μας είπε οτι αυτοί είναι διατεθειμένοι να το κάνουν Μπόντ εκεί πέρα;

 

 

Σου εξήγησα τη λογική με την οποία έβγαλα τον αριθμό 24. Στη Μάρβελ έχουν πατήσει το γκάζι και φαίνεται από τις ανακοινώσεις στο Κομικντομ. Ναι, υπάρχουν επίσημες ανακοινώσεις για άλλες 4 ταινίες τα επόμενα 3 χρόνια. Ο ρυθμός που άρχισε το 2008 συνεχίζει αμείωτος. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ''τέτοια μυαλά''. Οι τύποι πηραν πεντε υπερήρωες που μέχρι τότε τους ήξεραν μόνο οι ούλτρα καμένοι κομιξάκηδες και έβγαλαν 5 από τις καλύτερες υπερηρωικές ταινίες όλων των εποχών (είχαν κριτική αποδοχή από κοινό, comicfans αλλά και κριτικούς) και κατάφεραν (μέσα σε 5 μόλις χρόνια) να πορώσουν τους θεατές με χαρακτήρες που μέχρι τότε τους ήταν άγνωστοι. Και τελικά έβγαλαν μια ταινία που μόνο geek movie θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω, η οποία έγινε η τρίτη επικερδέστερη ταινία όλων των εποχών! Κερδισαν άπειρα λεφτά, δημιουργησαν ένα νεό franchise με άπειρες δυνατότητες και ταυτόχρονα απέκτησαν το σεβασμό των κριτικών, του μέσου θεατή ΚΑΙ του τρελού κομιξάκια. Αν αυτό σου φαίνεται επιχειρηματική αποτυχία, πάω πάσο.

 

 

Όσο για το reboot του Bond θα στο θέσω έτσι. Σας άρεσε εσάς; :thinking:

 

 

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό.

 

 

Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Το σενάριο και τη σκηνοθεσία αμα θεωρήσεις οτι τα έγραψε το "Χόλλυγουντ" μια φορά, να το θεωρήσεις χίλιες φορές, γιατί έτσι γίνεται σε κάθε παραγωγή, είτε τον παραγωγό τον λένε Μάρβελ ή οτι να 'ναι.

 

Ο παραγωγός είναι (κυρίως) ο τύπος που βάζει τα λεφτά, κάνει κάτι δευτερεύουσες, μη καλλιτεχνικές ενέργειες και καπνίζει το (σοκολατένιο) πουράκι. Όχι, δεν πιστεύω με τίποτα οτι έγινε προηγουμένως reboot κυρίως λόγω των παραγωγών. Ίσως έχετε πρόβλημα μαζί τους εσείς που ενδιαφέρεστε πιο πολύ σε αυτά τα πράγματα.

 

Εδώ διαφωνούμε. Θεωρώ πως σε κατι τόσο μεγάλο, με τόσα πολλά ''κλαδιά'', όπως το cinematic universe, όπου κάθε ταινία έχει διαφορετικό δημιουργικό team, οι μόνοι που υπάρχουν για να διατηρούν την αλληλοσυνέχεια και την αλληλοσυμπλήρωση των φιλμ είναι οι παραγωγοί. Κανένας άλλος. Πως αλλιώς εξηγείς πως όλες οι ταινίες των Εκδικητών ήταν καλές ως πολύ καλές και έχαν και τέλειο continuity; Το μόνο κοινό που είχαν είναι η εταιρία παραγωγής.

 

Επίσης, ναι, πιστέυω πως οποιοδήποτε reboot έχει γίνει σε άλλα Franchise οφείλεται σε αποφάσεις των παραγωγών. Ειδικά στον high grossing κόσμο των υπερηρωικών φιλμ, ο παραγωγός κάνει πολύ περισσότερα από ''δευτερεύοντες ενέργειες''. Ο παραγωγός αποφασίζει αν και πότε θα βγεί ένα φιλμ, με ποια άλλα φιλμ θα συνδέεται, αν θα είναι συνέχεια, ρημπούτ, ρημέικ ή πρίκουελ, και επίσης προσλαμβάνει αλλά και δοιώχνει κατά βούληση όποιον σκηνοθέτη θέλει αλλά και μερικούς ακόμη συντελεστές. Τι άλλο θες για να πειστείς πως αυτοί ορίζουν το παιχνίδι; Τι άλλο θες για να δείς πως η Marvel Studios κάνει κάτι σωστά;

 

Ξέρω πάρα πολύ καλά τι κάνει ο καθένας σε μια χολιγουντιανή παραγωγή και δε χρειάζεται να μου το ξεκαθαρίσεις. Και ξέρω πως σε τόσο πολυδάπανα φιλμ, η διαφορετική εταιρία παραγωγής πετυχαίνει εντελώς διαφορετικά πράγματα. Η Sony δεν μπόρεσε να φτιάξει ούτε τετραλογία. Η Mαρβελ φτιάχνει δεκαλογία. Δεν ξέρω πως αλλιώς να σου το εξηγήσω. Μιλάς υποτιμητικά για κάτι που είναι ξεκάθαρα η πιο πετυχημένη επιχείρηση στο χώρο του θεάματος τα τελευταία 20; 30 χρόνια; Πως θα το έκανες εσύ καλύτερα δηλαδή;

 

 

 

 

Επίσης, θα σε διορθόσω ελάχιστα φίλε, αν μου επιτρέπεις. Στην ουσία, ο παραγωγός είναι η Ντίσνευ, την οποία εγώ προσωπικά θεωρώ τα τελευταία χρόνια άθλια παραγωγό. Το κανάλι της είναι γεμάτο άθλιες καθημερινές σειρές, προώθησε τους Πειρατές της Καραϊβικής για περισσότερες ταινίες κάτι που κατέστρεψε τον βασικό ζουμί της ιστορίας (είμαι σε θέση να το αιτιολογήσω αυτό) και μείωσε κατά την άποψη μου την συνολική ποιότητα της σειράς, κτλ.

 

 

Δεν με διορθώνεις, προσθέτεις σε αυτό που είπα. Οκ, οχι Marvel Studios, Disney. Τα αποτελέσματα παραμένουν ίδια. Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, έχεις αρκετά

δίκια, αλλά δεν έχουν σχέση επί του παρόντος.

 

 

 

E; Oι ταινίες του Cinematic Universe είναι στον ίδιο βαθμό στο ίδιο σύμπαν και έχουν την μεγαλύτερη χρονολογική αλληλουχία απο πχ Narnia ή Neverending Story ή Αlien ή δεν ξέρω και γω τι. Αναφέρω συγκεκριμένα τις ταινίες Narnia γιατί η παραγωγός τους είναι η Ντίσνευ, ή ίδια παραγωγός του Cinematic Universe.

 

 

Οι σειρές που αναφέρεις έχουν την κλασσική, συμβατική δομή. Rocky 1, Rocky 2, Rocky 3, Rocky 4. Κάθε ταινία της σειράς έχει τους ίδιους χαρακτήρες, οι οποίοι συνεχίζουν αυτό που έκαναν στην προηγούμενη ταινία. Η νοηματική σύνδεση των ταινιών βασίζεται στην χρονική αλληλουχία των γεγονότων που εξιστορούν. Στους Εκδικητές, η κάθε ταινία έχει εντελώς διαφορετικούς χαρακτήρες και η χρονική σχέση των γεγονότων του κάθε φιλμ είναι δευτερεύουσας σημασίας. Αυτό που μετράει είναι πως όλα συμβαίνουν στο ίδιο σύμπαν. Κατι τέτοιο δεν έχει ξαναγίνει ποτέ στο σινεμά.

 

 

Δεν θέλω να προδιαγράφω την αποτυχία κανενός (ΟΚ, για τις 24 ταινίες θα το κάνω, γιατί είναι σαν να μου λέει ο κολλητός μου οτι θα πάει να ανεβεί το Έβερεστ) και ας κάνουν όσες ταινιούλες μπορούν μέχρι να γίνει reboot (γιατί θα γίνει reboot ή δεν θα ξαναγίνουν ταινίες Avenger, είναι θέμα αν όχι budget, ηλικιακό και σεναριακό. Και οι ηθοποιοί γερνούν και οι σεναριογράφοι δεν μπορούν να ξεπετούν συνέχεια ιστορίες) και μακάρι αυτές οι ταινίες να είναι επιτυχημένες.

 

''οι σεναριογράφοι δεν μπορούν να ξεπετούν συνέχεια ιστορίες''? Μήπως θες να το ξανασκεφτείς αυτό; :P Πόσα story arcs Avengers έχουν βγει ποτέ άραγε; Και πόσα θα βγούν ακόμη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ. :thinking:

Mχ. :thinking:

 

 

Μα εσύ ειπες οτι το franchise θα ''σταματήσει σε 20 χρόνια'' και σου εξηγώ πως αν είναι να σταματήσει σε 20 χρόνια θα έχουν βγεί τόσες πολλές ταινίες (σε 5 χρονια βγηκαν 6 ταινιες αρα σε 20 χρονια θα βγουν 24) που καταρρέει η αποψή σου οτι πρόκειται για πρόσκαιρο franchise. Γιατί εγώ ''πρόσκαιρο'' χαρακτηρίζω ένα franchise που κρατά λιγότερο από 8 το πολύ ταινίες (με τα σύγχρονα δεδομένα). Οι Εκδικητές έχουν ήδη ξεπεράσει κατά πολύ τα standards των μέχρι τώρα χολυγουντιανών κινηματογραφικών σειρών. Ηδη έχουμε συνολικά πάνω από δέκα ταινίες οι οποίες έχουν γυριστεί ή πρόκειται να γυριστούν. Δέκα ταινίες είναι πάρα πολλές. Δέκα ταινίες σημαίνει πως το franchise έχει ήδη ξεπεράσει την φάση του ''πρόσκαιρου''. Το να λες οτι το σύμπαν των Εκδικητών είναι πρόσκαιρο σημαίνει πως θεωρείς τις 10 ταινίες ''λιγες''. Δεν είναι λίγες. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει κανένα άλλο franchise με τόσα πολλά Installments εκτός από τον Μποντ. Δηλαδή για σένα τι είναι το ιδανικό; Να συνεχίσουν οι ταινίες για 80 χρόνια; Εδώ ούτε στα κόμικς δεν έχουν αντέξει τόσο πολύ χωρίς reboot.

Δηλαδή αν γίνουν από 8 σε 10 θα σταματήσουν να είναι πρόσκαιρες μέσα σε 2 ταινίες; :)

 

Πρόσκαιρο, αγαπητέ, είναι (νομίζω εξ'ορισμού, δηλαδή αντικειμενικά) το σύμπαν που κρατάει σε βάθος χρόνου. Ταινίες (ή κινούμενα σχέδια) βγαίνουν πάνω στο έργο του Τόλκιν απ'τα σέβεντις, αλλά δεν νομίζω ότι φτάνουν με τίποτε τις 8 ταινίες. Δηλαδή είναι πρόσκαιρο το κινηματογραφικό σύμπαν που συνεχίζει επι 40 χρόνια επειδή δεν έφτασε τις 8 ταινίες; Είναι ο Ιντιάνα Τζόουνς πρόσκαιρος επειδή έφτασε μόνο τις 4; Είναι ο Χάρρυ Πόττερ επειδή έφτασε μόνο 8 και όχι 9 ή 10;

 

Νομίζω οτι υπάρχει κάποιο λάθος επικοινωνίας, γιατί μου ρωτάς συνεχώς τι θεωρώ ιδανικό στον κινηματογράφο, χωρίς να είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι αν το Marvel Cinematic Universe θα πρέπει να γίνει τηλεοπτική σειρά με βάση κάποια factoids. Φυσικά και δεν είπα οτι οι Avengers θα συνεχίσουν 20 χρόνια (δηλαδή μέχρι το 2032) αλλά οτι αν θα είναι στον κινηματογράφο θα είναι σε ρημπούτ.

 

Αλλά και πάλι. Το κινηματογραφικό σύμπαν του Χάρρυ Πόττερ που κράτησε κοντά στα 20 χρονάκια. Αν έπαιρναν κάποιο πρόσκαιρο factoid (δηλαδή που άλλαξε απ'τα βιβλία και κράτησε μόνο για λίγα χρόνια στο σινεμά) και το έκαναν τηλεοπτική σειρά θα το έβλεπες; Πχ, θα πεταγόσουν πρώτος πρώτος να έβλεπες τον Βίο και την Πολιτεία του Λούλούκου; :lol:

 

Nα απαντήσω όμως τι θεωρώ ιδανικό για τον κινηματογράφο. Εγώ προσωπικά χόρτασα με μια φάση Avengers. Άντε με το καλό να κάνουν άλλες 2 φάσεις με καλή ποιότητα για να χορτάσετε και εσείς οι λιγούρηδες, χαχα. Το ιδανικό για μένα πλέον θεωρώ είναι να κάνουν όσες ταινίες θα ευχαριστήσουν αυτούς που ενδιαφέρονται για παραπάνω σερβίρισμα. Αυτό δεν σημαίνει οτί δεν καταλαβαίνω οτί οι ηθοποιοί είναι μιας κάποιας ηλικίας και ότι αργά ή γρήγορα (γρήγορα) θα πρέπει να γίνει ρημπούτ. Ως εκ τούτου, ναι τα factoid ειδικά κατασκευασμένα γι'αυτό το σύμπαν είναι πρόσκαιρα και αν βάλουν μπρος μια σειρά (η οποία θα βγεί μετά απο 5 χρόνια), το franchise θα είναι στα τελευταία του, και στο τέλος δεν θα υπάρχει χρησιμότητα ή ενδιαφέρον για τα φακτοίντ. Γιατί απλούστατα, θα βγούν καινούρια στο reboot του 2032. :D

 

Αν αυτό εννοείς (οτι δηλαδή οι Εκδικητές δεν θα αντέξουν 80 χρόνια) τότε συμφωνώ μαζί σου. Σε αυτό που δεν συμφωνώ είναι πως τα 20, 30 χρόνια που μπορεί να αντέξουν οι Εκδικητές είναι λίγα. Όχι. Είναι υπεραρκετά. Και αν με ρωτάς πως ξέρω οτι θα κρατήσουν τόσο πολύ, έ, δεν το ξέρω στα σίγουρα, αλλά οι δημιουργοί του cinematic universe έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά στο να συστήσουν στο κοινό το νέο σύμπαν και τους χαρακτήρες του, οπότε αν κρατήσουν βήμα ταχύ και υψηλές απαιτήσεις στα φιλμ τους... γιατί όχι; Ο Μποντ τα κατάφερε. :D

Ρε. Εγώ σε 20 χρόνια λέω οτι θα έχουν ήδη βγεί reboot αν είναι γραφτό να βγούνε και εσύ μου λες οτι θα αντέξουν 30 χρόνια. Ο Samuel Jackson θα είναι 90. Μαζέψου. :lol:

 

 

 

 

Μα ποιός σου λέει πως η αλλαγή ηθοποιών θα είναι πρόβλημα για το continuity? Δεν έχει ήδη αλλάξει ο Χαλκ μια φορά χωρίς πρόβλημα; :thinking:

Xμ; Τι σχέση έχει ο παλιός Χάλκ (αν καταλαβαίνω σε ποιόν αναφέρεσαι) απ'τον καινούριο, πέρα απ'τα πολύ βασικά του κόμικ. (Γίνεται πράσινος όταν τα παίρνει, ως άνθρωπος είναι ο τάδε και μπλα μπλά, κτλ κτλ, κοκ) . Ο Μπόντ πχ, δεν έχει πλέον καν continuity, γιατί αν ήταν όλες οι ταινίες canon, θα έπρεπε να σώζει τον κόσμο μια φορά στους 2 μήνες.

 

Επίσης δεν υπάρχει πια Σοβιετική Ένωση, η τεχνολογία των εξαρτημάτων του αλλάζει συνεχώς, κτλ. Με λίγα λόγια ο Μπόντ έχει πολλά διαφορετικά σύμπαντα continuity ανα reboot.

 

 

Σου εξήγησα τη λογική με την οποία έβγαλα τον αριθμό 24. Στη Μάρβελ έχουν πατήσει το γκάζι και φαίνεται από τις ανακοινώσεις στο Κομικντομ. Ναι, υπάρχουν επίσημες ανακοινώσεις για άλλες 4 ταινίες τα επόμενα 3 χρόνια. Ο ρυθμός που άρχισε το 2008 συνεχίζει αμείωτος. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ''τέτοια μυαλά''. Οι τύποι πηραν πεντε υπερήρωες που μέχρι τότε τους ήξεραν μόνο οι ούλτρα καμένοι κομιξάκηδες και έβγαλαν 5 από τις καλύτερες υπερηρωικές ταινίες όλων των εποχών (είχαν κριτική αποδοχή από κοινό, comicfans αλλά και κριτικούς) και κατάφεραν (μέσα σε 5 μόλις χρόνια) να πορώσουν τους θεατές με χαρακτήρες που μέχρι τότε τους ήταν άγνωστοι. Και τελικά έβγαλαν μια ταινία που μόνο geek movie θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω, η οποία έγινε η τρίτη επικερδέστερη ταινία όλων των εποχών! Κερδισαν άπειρα λεφτά, δημιουργησαν ένα νεό franchise με άπειρες δυνατότητες και ταυτόχρονα απέκτησαν το σεβασμό των κριτικών, του μέσου θεατή ΚΑΙ του τρελού κομιξάκια. Αν αυτό σου φαίνεται επιχειρηματική αποτυχία, πάω πάσο.

Δηλαδή εσύ θεωρείς επίσημο άνθρωπο που βγαίνει και λέει. Ε, γκάιζ, θα κάνουμε άλλες 24 ταινίες. Έχουμε έτοιμα τα μπάτζετ και γράφουμε τα σενάρια, ως σοβαρό; Ευτυχώς δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Αν έχεις το μπάτζετ κύριε μου, άντε ανακοίνωσε τριλογία + extended version α λα Jackson. Μη μας τρελαίνεις με διψήφιους αριθμούς.

 

 

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό.

Έχει, γιατί (αν και τελειώς άσχετο με το θέμα, το οποίο το πιάσαμε στην 1η παράγραφο και μετά ψιλοπαρατήσαμε) αν είναι να γίνουν reboot τελείως άθλια, καλύτερα να μην γίνουν καθόλου και να μείνουν μόνο οι καλές ταινίες να θυμόμαστε.

 

Εδώ διαφωνούμε. Θεωρώ πως σε κατι τόσο μεγάλο, με τόσα πολλά ''κλαδιά'', όπως το cinematic universe, όπου κάθε ταινία έχει διαφορετικό δημιουργικό team, οι μόνοι που υπάρχουν για να διατηρούν την αλληλοσυνέχεια και την αλληλοσυμπλήρωση των φιλμ είναι οι παραγωγοί. Κανένας άλλος. Πως αλλιώς εξηγείς πως όλες οι ταινίες των Εκδικητών ήταν καλές ως πολύ καλές και έχαν και τέλειο continuity; Το μόνο κοινό που είχαν είναι η εταιρία παραγωγής.

Φαντάζομαι οτι είχαν και ο ένας τον άλλον στις επαφές του κινητού τους. :lol:

 

Noμίζω υπερεκτιμάς υπερβολικά τον ρόλο των producer. Yπάρχουν φυσικά οι executive producers που στη βιομηχανία των βιντεοπαιχνιδιών κοντρολλάρουν ένα design team (a la Casey Hudson και Mass Effect) αλλά αυτό δεν ισχύει στον δυτικό κινηματογράφο. Αποκλείω (λίγο υπεροπτικά) την πιθανότητα να μην κάθισαν οι σεναριογράφοι και ίσως οι σκηνοθέτες στο ίδιο τραπέζι να διαβάσουν τα σενάρια και να ανταλλάξουν σημειώσεις. Τώρα αν ο producer τους έκλεισε το ξενοδοχείο, συγχαρητήρια, αλλά ας μη ξεχνάμε οτι οι παραγωγοί δεν είναι καλλιτέχνες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επίσης, ναι, πιστέυω πως οποιοδήποτε reboot έχει γίνει σε άλλα Franchise οφείλεται σε αποφάσεις των παραγωγών. Ειδικά στον high grossing κόσμο των υπερηρωικών φιλμ, ο παραγωγός κάνει πολύ περισσότερα από ''δευτερεύοντες ενέργειες''. Ο παραγωγός αποφασίζει αν και πότε θα βγεί ένα φιλμ, με ποια άλλα φιλμ θα συνδέεται, αν θα είναι συνέχεια, ρημπούτ, ρημέικ ή πρίκουελ, και επίσης προσλαμβάνει αλλά και δοιώχνει κατά βούληση όποιον σκηνοθέτη θέλει αλλά και μερικούς ακόμη συντελεστές. Τι άλλο θες για να πειστείς πως αυτοί ορίζουν το παιχνίδι; Τι άλλο θες για να δείς πως η Marvel Studios κάνει κάτι σωστά;

Ορίζουν το παιχνίδι στο βαθμό οπού οι άνθρωποι που έιχαν μπλεχτεί μαζί με τους παραγωγούς σε προηγούμενα πρότζεκτ (ακόμα και άσχετου είδους), τους πηγαίνουν στο γραφείο τους design documents και αυτοί αν τους αρέσει, δίνουν το πράσινο φως για να ξεκινήσει. Έτσι συμβαίνει στην Ντίσνευ (και ως εκ τούτου, στη Μάρβελ), καρατσεκαρισμένο.

 

Πολύ λίγες περιπτώσεις παραγωγών έχω ακούσει να τους έρχεται πρωτοβουλία. Βασικά μόνο ο Lucas μου έρχεται τώρα, που ήταν και σεναριογράφος και σκηνοθέτης σε πολλά απ'τα πρότζεκτ του.

 

Ξέρω πάρα πολύ καλά τι κάνει ο καθένας σε μια χολιγουντιανή παραγωγή και δε χρειάζεται να μου το ξεκαθαρίσεις. Και ξέρω πως σε τόσο πολυδάπανα φιλμ, η διαφορετική εταιρία παραγωγής πετυχαίνει εντελώς διαφορετικά πράγματα. Η Sony δεν μπόρεσε να φτιάξει ούτε τετραλογία. Η Mαρβελ φτιάχνει δεκαλογία. Δεν ξέρω πως αλλιώς να σου το εξηγήσω. Μιλάς υποτιμητικά για κάτι που είναι ξεκάθαρα η πιο πετυχημένη επιχείρηση στο χώρο του θεάματος τα τελευταία 20; 30 χρόνια; Πως θα το έκανες εσύ καλύτερα δηλαδή;

Τι σε ενόχλησε στον χειρισμό της Σόνυ; Απο πραγματικό ενδιαφέρον το ρωτώ.

 

Οι σειρές που αναφέρεις έχουν την κλασσική, συμβατική δομή. Rocky 1, Rocky 2, Rocky 3, Rocky 4. Κάθε ταινία της σειράς έχει τους ίδιους χαρακτήρες, οι οποίοι συνεχίζουν αυτό που έκαναν στην προηγούμενη ταινία. Η νοηματική σύνδεση των ταινιών βασίζεται στην χρονική αλληλουχία των γεγονότων που εξιστορούν. Στους Εκδικητές, η κάθε ταινία έχει εντελώς διαφορετικούς χαρακτήρες και η χρονική σχέση των γεγονότων του κάθε φιλμ είναι δευτερεύουσας σημασίας. Αυτό που μετράει είναι πως όλα συμβαίνουν στο ίδιο σύμπαν. Κατι τέτοιο δεν έχει ξαναγίνει ποτέ στο σινεμά.

Έχεις δίκιο για τον Ρόκυ (που δεν ανέφερα βέβαια) και το Neverending Story, αλλά νομίζω οτι κάνεις λάθος για τη Νάρνια ή το Alien. Tι σχέση έχουν; Εμφανίζονται κάποιες φορές παλιότεροι χαρακτήρες, οπότε δεκτό. Τέλος πάντων, δεν θα ξεκαθαρίσουμε αν το Alien είναι πιο πρωτοποριακό απ'του Avengers. :P

 

 

''οι σεναριογράφοι δεν μπορούν να ξεπετούν συνέχεια ιστορίες''? Μήπως θες να το ξανασκεφτείς αυτό; :P Πόσα story arcs Avengers έχουν βγει ποτέ άραγε; Και πόσα θα βγούν ακόμη;

Δεκτόν! Αλλά αν πχ μια ολόκληρη φάση = ενα story αrc, είναι σαν να πρέπει να βγάζεις κάτι του στύλ Civil War σε κάθε διαφορετική φάση. Όλα αυτά τα λεω απο ενδιαφέρον στη συζήτηση και μπορείς να τα αγνοήσεις, αν θέλεις. Το μόνο ον τόπικ μέρος είναι οι πρώτες λίγες παράγραφοι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Mχ. :thinking:

 

 

Χμχ. :thinking:

 

Δηλαδή αν γίνουν από 8 σε 10 θα σταματήσουν να είναι πρόσκαιρες μέσα σε 2 ταινίες; :)

 

Πρόσκαιρο, αγαπητέ, είναι (νομίζω εξ'ορισμού, δηλαδή αντικειμενικά) το σύμπαν που κρατάει σε βάθος χρόνου. Ταινίες (ή κινούμενα σχέδια) βγαίνουν πάνω στο έργο του Τόλκιν απ'τα σέβεντις, αλλά δεν νομίζω ότι φτάνουν με τίποτε τις 8 ταινίες. Δηλαδή είναι πρόσκαιρο το κινηματογραφικό σύμπαν που συνεχίζει επι 40 χρόνια επειδή δεν έφτασε τις 8 ταινίες; Είναι ο Ιντιάνα Τζόουνς πρόσκαιρος επειδή έφτασε μόνο τις 4; Είναι ο Χάρρυ Πόττερ επειδή έφτασε μόνο 8 και όχι 9 ή 10;

 

 

Ε, καλα μωρε κι εσυ τωρα μην τα παιρνεις ολα τοσο τοις μετρητοις. Νομιζω κατάλαβες τι προσπαθω περίπου να πω. Και ναι, μετά το 6ο, 7ο Installment, η κάθε νέα ταινία είναι κατόρθωμα. Παρ' όλα αυτά πιάνω τη λογική σου (σημείωση: προφανώς εκ παραδρομής έγραψες οτι πρόσκαιρο ειναι ο,τι κρατάει σε βάθος χρόνου ;) ). Ωστόσο, εξακολουθώ να θεωρώ πως η σειρά Εκδικητές έχει ήδη γράψει τη δική της ιστορία (ασχετα με αριθμό ταινιών) και άρα δεν είναι πρόσκαιρη. Μου λες πως ο κινηματογραφικός Τολκιν δεν είναι πρόσκαιρος, ακόμη και αν έχουν γυριστεί ξανά και ξανά οι ίδιες ιστορίες (reboot με άλλα λόγια). Άρα και reboot να κάνουν οι Εκδικητές, πάλι πρόσκαιροι δε θαναι. :P Oh Well, το αν οι Εκδικητές του σινεμά είναι ή όχι διαχρονικοί είναι μάλλον υποκειμενικό οπότε δεν νομίζω να συμφωνήσουμε ποτέ. Η άποψή σου σεβαστή απόλυτα. :)

 

Νομίζω οτι υπάρχει κάποιο λάθος επικοινωνίας, γιατί μου ρωτάς συνεχώς τι θεωρώ ιδανικό στον κινηματογράφο, χωρίς να είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι αν το Marvel Cinematic Universe θα πρέπει να γίνει τηλεοπτική σειρά με βάση κάποια factoids. Φυσικά και δεν είπα οτι οι Avengers θα συνεχίσουν 20 χρόνια (δηλαδή μέχρι το 2032) αλλά οτι αν θα είναι στον κινηματογράφο θα είναι σε ρημπούτ.

 

Δεν υπάρχει λάθος επικοινωνίας. Δεν ασχολήθηκα ποτέ με το αν θα πιάσει μια Μαρβελική τηλεοπτική σειρά και δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που διαφώνησα μαζί σου και για το οποίο συζητάω είναι αν οι Εκδικητές έχουν τη δυναμική να συνεχίσουν χωρίς reboot και για πόσο.

Nα απαντήσω όμως τι θεωρώ ιδανικό για τον κινηματογράφο. Εγώ προσωπικά χόρτασα με μια φάση Avengers. Άντε με το καλό να κάνουν άλλες 2 φάσεις με καλή ποιότητα για να χορτάσετε και εσείς οι λιγούρηδες, χαχα. Το ιδανικό για μένα πλέον θεωρώ είναι να κάνουν όσες ταινίες θα ευχαριστήσουν αυτούς που ενδιαφέρονται για παραπάνω σερβίρισμα. Αυτό δεν σημαίνει οτί δεν καταλαβαίνω οτί οι ηθοποιοί είναι μιας κάποιας ηλικίας και ότι αργά ή γρήγορα (γρήγορα) θα πρέπει να γίνει ρημπούτ. Ως εκ τούτου, ναι τα factoid ειδικά κατασκευασμένα γι'αυτό το σύμπαν είναι πρόσκαιρα και αν βάλουν μπρος μια σειρά (η οποία θα βγεί μετά απο 5 χρόνια), το franchise θα είναι στα τελευταία του, και στο τέλος δεν θα υπάρχει χρησιμότητα ή ενδιαφέρον για τα φακτοίντ. Γιατί απλούστατα, θα βγούν καινούρια στο reboot του 2032. :D

 

Μα ρε συ ολο αυτοακυρώνεσαι! ''Αλλες δύο φάσεις''?? Δηλαδή άλλες 12 ταινίες? Τώρα θα μου πείς πως είμαι υπερβολικός παλι. Μα μόνος σου το λές.

 

Xμ; Τι σχέση έχει ο παλιός Χάλκ (αν καταλαβαίνω σε ποιόν αναφέρεσαι) απ'τον καινούριο, πέρα απ'τα πολύ βασικά του κόμικ. (Γίνεται πράσινος όταν τα παίρνει, ως άνθρωπος είναι ο τάδε και μπλα μπλά, κτλ κτλ, κοκ) . Ο Μπόντ πχ, δεν έχει πλέον καν continuity, γιατί αν ήταν όλες οι ταινίες canon, θα έπρεπε να σώζει τον κόσμο μια φορά στους 2 μήνες.

 

 

Ρε συ Ταηντγουοντ, το Incredible Hulk και το Avengers λαμβάνουν χώρα στο ίδιο σύμπαν αλλά ο Μπρους Μπαννερ ενσαρκώνεται από άλλο ηθοποιό σε καθε ταινία. Ενημερώσου ντε!

Οπότε σταματα να μου πετάς το επιχείρημα για την ηλικία του Σάμιουελ Τζακσον. Οι τύποι δεν έχουν πρόβλημα να αλλάζουν ηθοποιούς κατά βούληση.

 

Παρ' όλα αυτά έχεις δίκιο στο οτι δεν μπορώ να συγκρίνω το σύμπαν του Μποντ με αυτό των Εκδικητών. Για τους λόγους που ανέφερες.

 

Δηλαδή εσύ θεωρείς επίσημο άνθρωπο που βγαίνει και λέει. Ε, γκάιζ, θα κάνουμε άλλες 24 ταινίες. Έχουμε έτοιμα τα μπάτζετ και γράφουμε τα σενάρια, ως σοβαρό; Ευτυχώς δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Αν έχεις το μπάτζετ κύριε μου, άντε ανακοίνωσε τριλογία + extended version α λα Jackson. Μη μας τρελαίνεις με διψήφιους αριθμούς.

 

Μη με βάζεις να λέω τα ίδια και τα ίδια. Διάβασε ξανά τα προηγουμενα ποστ μου για να καταλαβεις από που προκύπτει το 24.

Έχει, γιατί (αν και τελειώς άσχετο με το θέμα, το οποίο το πιάσαμε στην 1η παράγραφο και μετά ψιλοπαρατήσαμε) αν είναι να γίνουν reboot τελείως άθλια, καλύτερα να μην γίνουν καθόλου και να μείνουν μόνο οι καλές ταινίες να θυμόμαστε.

δεκτό.

 

 

Noμίζω υπερεκτιμάς υπερβολικά τον ρόλο των producer. Yπάρχουν φυσικά οι executive producers που στη βιομηχανία των βιντεοπαιχνιδιών κοντρολλάρουν ένα design team (a la Casey Hudson και Mass Effect) αλλά αυτό δεν ισχύει στον δυτικό κινηματογράφο. Αποκλείω (λίγο υπεροπτικά) την πιθανότητα να μην κάθισαν οι σεναριογράφοι και ίσως οι σκηνοθέτες στο ίδιο τραπέζι να διαβάσουν τα σενάρια και να ανταλλάξουν σημειώσεις. Τώρα αν ο producer τους έκλεισε το ξενοδοχείο, συγχαρητήρια, αλλά ας μη ξεχνάμε οτι οι παραγωγοί δεν είναι καλλιτέχνες.

Ορίζουν το παιχνίδι στο βαθμό οπού οι άνθρωποι που έιχαν μπλεχτεί μαζί με τους παραγωγούς σε προηγούμενα πρότζεκτ (ακόμα και άσχετου είδους), τους πηγαίνουν στο γραφείο τους design documents και αυτοί αν τους αρέσει, δίνουν το πράσινο φως για να ξεκινήσει. Έτσι συμβαίνει στην Ντίσνευ (και ως εκ τούτου, στη Μάρβελ), καρατσεκαρισμένο.

 

Πολύ λίγες περιπτώσεις παραγωγών έχω ακούσει να τους έρχεται πρωτοβουλία. Βασικά μόνο ο Lucas μου έρχεται τώρα, που ήταν και σεναριογράφος και σκηνοθέτης σε πολλά απ'τα πρότζεκτ του.

 

Διαφωνώ ακόμη, αλλά οκ. :)

 

Έχεις δίκιο για τον Ρόκυ (που δεν ανέφερα βέβαια) και το Neverending Story, αλλά νομίζω οτι κάνεις λάθος για τη Νάρνια ή το Alien. Tι σχέση έχουν; Εμφανίζονται κάποιες φορές παλιότεροι χαρακτήρες, οπότε δεκτό. Τέλος πάντων, δεν θα ξεκαθαρίσουμε αν το Alien είναι πιο πρωτοποριακό απ'του Avengers. :P

Ρε συ το Marvel Cinemtic Universe έχει κομιστική λογική. Αυτό που λέω είναι ξεκάθαρο. Δεν μπορώ να το αναλύσω παραπανω. Υπάρχει τεράστια διαφορά. Το Αλιεν ειναι γραμμή. Το Αβεντζερς είναι δέντρο.

 

 

Δεκτόν! Αλλά αν πχ μια ολόκληρη φάση = ενα story αrc, είναι σαν να πρέπει να βγάζεις κάτι του στύλ Civil War σε κάθε διαφορετική φάση. Όλα αυτά τα λεω απο ενδιαφέρον στη συζήτηση και μπορείς να τα αγνοήσεις, αν θέλεις. Το μόνο ον τόπικ μέρος είναι οι πρώτες λίγες παράγραφοι. :)

Ναι ρε παιδι μου, κάτι τέτοιο εννοώ. :thinking: Και στην τελική, γιατί όχι; Μη σου πω μπορείς να χώσεις και δυο-τρία στορυ αρκς σε μία φάση.

 

:beer:

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

με το ρυθμο που το πατε συντομα θα μιλαμε για "τι θα ειναι το 1000οστο ποστ στο θεμα avengers?"

 

:P

 

κανονιστε να τη ματιασετε τη μαρβελ και να μη βγαλει τελικα τη σειρα αυτη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδή έχει δίκιο ο dimious200, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα τα επιχειρήματα σου χωρίς να σε κουωτάρω για να μην τρώω χώρο. Αν μου έχει ξεφύγει κάτι, παρακαλώ να μου το επισημάνεις. :)

 

Πρώτον, για να γίνει reboot, θα πρέπει να έχει γυριστεί κάτι μια φορά, και να είναι και στο ίδιο μέσο. Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών έχει γυριστεί και σε καρτούν και live action, με πολλές ταινίες, χωρίς κάποια να επαναλαμβάνεται κάτι, αλλά και ας είναι στο ίδιο σύμπαν. Το να θεωρείς ρημπούτ την έκδοση της Επιστροφής του Βασιλιά του Τζάκσον σε σχέση με

είναι σαν να λες ότι το πρώτο επεισόδιο των animated series του Σούπερμαν, αποτελεί την πηγή του ρημπούτ του πιλοτικού επεισοδίου του Smallville. Και εφόσον έπιασα και το reboot, ας πιάσω και τη προσκαιρότητα. Είναι δυνατόν να είναι πρόσκαιρη μια τηλεοπτική σειρά πάνω στο Σιλμαρίλλιον που έγινε λόγω της δημοφιλίας των ταινιών του Τζάκσον, ενώ ο Τζάκσον δεν έχει παραλλάξει τα δεδομένα των βιβλίων του Τόλκιν, ένα απ'τα πιο διαβασμένα και ανελυμένα βιβλία που έχουν γραφτεί απο άνθρωπο; Αν έβγαζε καινούρια πλοτ ποιντ, ε τότε ναι, με το παραπάνω. Θα ήταν πρόσκαιρη και δεν θα ασχολιόταν κανείς με τα factoid της.

 

Oι Avengers τώρα, πού όπως είπαμε αν τους συγκρίνουμε με τους ορίτζιναλ ή τους νέους ή τους σπέσιαλ θα κόβουμε τις φλέβες μας, που έχουν τα σενάρια των ταινιών τους να βασίζονται σε κάτι καινούριο (ας μη γελιόμαστε-- η Μάρβελ έπρεπε να βγάλει νέα κόμικ για να υποστηρίξει την ταινία, γιατί αν ο Μωάμεθ δεν πάει στο βουνό... *αναστεναγμός*, [ας μην ξαναλέμε τα ίδια του στύλ οι Εκδικητές υπάρχουν απ'την εποχή του πολέμου του Βιετναμ, έγιναν τα γεγονότα της ταινίας σε κάποιο κόμικ μου ξέφυγε;]) θα μείνουν δηλαδή στην ιστορία; Μα τι να πω. Αν αναφέρω οποιοδήποτε άλλη κινηματογραφική "βασισμένη (τσούκου)" σε κόμικ υπάρχει περίπτωση να πείσω κανένα;

 

Oh Well, το αν οι Εκδικητές του σινεμά είναι ή όχι διαχρονικοί είναι μάλλον υποκειμενικό οπότε δεν νομίζω να συμφωνήσουμε ποτέ.

Υπο ποιά έννοια μπορεί ο χρόνος να είναι υποκειμενικός; Και αν μου πετάξεις καμιά ατάκα Αινσταίν από σχετικότητα θα σε κυνηγάω! :minigun:

The Incredible Hulk λένε πολλά πράγματα, τα οποία με εξαίρεση την ταινία του 2008, δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το σύμπαν της ταινίας του 2012, και ισχύει αυτό το επιχείρημα σου (φυσικά όχι η απαράδεκτη γενίκευση ότι μπορούν να αλλάξουν το μισό κάστ επειδή άλλαξαν τον Νόρτον για τους χ και ψ λόγους η οποία παραμένει αναπόδεικτη), αλλά μετά από μια ανάλυση των επιχειρημάτων σου εχώ μπερδευτεί.

 

Λοιπόν, ΟΚ. Πρώτον, οι ταινίες θα συνεχίσουν για πολλά-πολλά χρόνια, με τους ηθοποιούς να αλλάζουν για να συνεχίσουν να βγαίνουν νεες ταινίες, ενώ θα βγαίνουν τελείως νέα story arc (και πολλαπλά, παρακαλώ, ανά φάση), ταυτόχρονα δεν θέλεις να μιλήσεις για την τηλεοπτική σειρά η οποία θα βασιζόταν στο σύμπαν, και αποδέχεσαι οτι ο Μπόντ δεν εξελίσσεται σε ενα continuity universe. ΟΚ, δεν ξέρω τι θεωρείς εσύ ως reboot, αλλά αν δεν θεωρείς την αλλάγη (αν όχι των ηθοποιών) των συνθηκών που ορίζουν ενα σύμπαν ως σύμπαν ως reboot τότε δεν υπάρχει η περίπτωση να συνεννοηθούμε. Είναι σαν δυο προϊστορικοί άνθρωποι, με τον ένα να λέει το λάχανο σαρδέλα και ο άλλος το καρπούζι σνίτσελ και να πρέπει να βγει άκρη σε μια ανταλλαγή τροφίμων.

 

Λοιπόν. Έχουμε τους Chitauri, τους κακούς της ιστορίας, έχουμε την οργάνωση S.H.I.E.L.D και έχουμε και τις διάφορες σχέσεις μεταξύ των χαρακτήρων. Με το που θα κλείσουν αυτά τα πλοτ ποιντ, ποιός είναι ο βασικός κορμός του σύμπαντος; Από που και ως που υπάρχει σύμπαν; Όταν περιμένεις να βγουν τελείως νέα story arc συνέχεια, και ας έχουν κλείσει τελείως αυτά τα παλιά, εγώ θα πρέπει να φανταστώ ότι o Captain America του 1944 θεωρείται cannon σ'αυτό το σύμπαν που έχει δημιουργηθεί γιατί έχει κυριολεκτικά στον ίδιο βαθμό συνδετικούς κρίκους με τις προηγούμενες ταινίες με τον τελείως ξεχωριστό κορμό του τελικού σύμπαντος... δηλαδή what the duck ρε φίλε. :P O Μπόντ του Σων Κώννερυ (εφόσον δεχτούμε οτι δεν είναι πρόβλημα να αλλάζουν οι ηθοποιοί) είναι δηλαδή στο ίδιο σύμπαν με τον Μπόντ το Κρέγκ, κάτι παράδοξο σύμφωνα με τα προηγούμενα λεγόμενα σου, αλλά σωστό με βάση τη λογική σου περι story arc και των συνθηκών που ορίζουν ένα σύμπαν.

 

Και όλα αυτά όταν αγνοούμε το θέμα το οποίο άνοιξα, την ματαιότητα της τηλεοπτικής σειράς λόγω της προσκαιρότητας του σύμπαντος, μιας σειράς δηλαδή που θα έπρεπε να βασίζεται πάνω σε factoid, ενώ εσύ συγκεκριμένα προτείνεις, για να συνεχίσει η σειρά, να παρατηθούν τα παλιά πλοτ ποιντ και να βρεθούν καινούρια. Μα δηλαδή, μπερδεύομαι με αυτά που μου λες.

 

Όχι, το 24 δεν προκύπτει από πουθενά. :)

Κανείς δεν πρότεινε ότι οι Avengers θα κρατήσουν 20 χρόνια, επίσημος ή ανεπίσημος, είτε τον λένε Marvel ή Tightwad. Kαι δεν νομίζω οτι πιστεύει κανείς οτι θα βγεί οποιαδήποτε κινηματογραφική σειρά 24 ταινιών χωρίς να βασίζεται γερά σε κάποιο ήδη δημοφιλές μέσο. Αρα ας το αφήσουμε.

 

Τέλος, χωρίς να θέλω να γίνω φορτικός, θα ήθελα παρακαλώ να εξηγήσεις σε ποιο κομμάτι διαφωνείς με τον ορισμό της λειτουργίας των producers που παρέθεσα.

Επεξεργασία από The_Sandman
Αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ετσι οπως τα λες στο κομματι με τον Μποντ τοτε οι ντισνευακηδες θα πρεπε να μιλανε για ριμπουτ σε καθε μα καθε τευχος του τερζοπουλου!στο ενα υπαρχει λουφας ντακ στο αλλο οχι,στο αλλο εχουμε ιστοριες Μαρρυ με φουμφο,στο αλλο σκρουτζ σε θησαυροφυλακιο με θολο,στο αλλο σκρουτζ σε ορθογωνιο θησαυροφυλακιο...

 

το σημαντικο εινια οτι η σειρα θα κυκλοφορησει (η συζητηση αυτη ξεκινησε απο την αμφισβητηση εκ μερους σου οτιθα βγει η σειρα αυτη) και οι avengers ας κρατησουν οσα χρονια μπορεσουν με οτι ιστοριες εχουν να βγαλουν,αλλωστε καμια ιστορια τους δε βασιζεται 100% σε στορυ αρκ κατευθειν απο τα κομικ (πχ οι πρωτοι αβεντζερς ειχαν αντ μαν και wasp,εδω οι σεναριογραφοι δεν τους βαλανε) και προφανως οταν ερθει η ωα για νεα σεναρια οταν το πρωτο εκτυλισσεται στο 2010 δε θα γραψουν ενα σενααριο με βιετκονγκ κλπ!

εγω παντως με

hulk 1

iron man

hulk 2

iron man 2

captain america 1

thor 1

avengers 1

iron man 3

captain america 2

thor 2

avengers 2

+τηλεοπτικη σειρα

+ ??????

 

ειμαι πολυ ικανοποιημενος και ας κανουν ριμππουτ απο την επομενη κιολας ταινια μετα το avengers 2(ο spiderman εκανε στις 3)

 

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5751
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4742 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

κι εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος αρκει να μην κανουν reboot το marvel-avengers universe και να το τραβηξουν οσο πιο πολυ παει...να βαλουν μεσα και αλλους ηρωες και πολλα γνωστα στορυ αρκς...(ειναι δυσκολο αλλα οχι αδυνατο για τη μαρβελ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

The Incredible Hulk λένε πολλά πράγματα, τα οποία με εξαίρεση την ταινία του 2008, δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το σύμπαν της ταινίας του 2012, και ισχύει αυτό το επιχείρημα σου (φυσικά όχι η απαράδεκτη γενίκευση ότι μπορούν να αλλάξουν το μισό κάστ επειδή άλλαξαν τον Νόρτον για τους χ και ψ λόγους η οποία παραμένει αναπόδεικτη),

 

μπερδεύεσαι; :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εγώ μπερδεύτηκα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ετσι οπως τα λες στο κομματι με τον Μποντ τοτε οι ντισνευακηδες θα πρεπε να μιλανε για ριμπουτ σε καθε μα καθε τευχος του τερζοπουλου!στο ενα υπαρχει λουφας ντακ στο αλλο οχι,στο αλλο εχουμε ιστοριες Μαρρυ με φουμφο,στο αλλο σκρουτζ σε θησαυροφυλακιο με θολο,στο αλλο σκρουτζ σε ορθογωνιο θησαυροφυλακιο...

Kαλά βρες εσύ "ντισνεάκια" που πιστεύει οτι πέρα απο το έργο Γκόντφρεντσον και Ρόσα υπάρχει 'continuity' και φέξε μου.

 

Αυτή την αντεπίθεση του στύλ "μα το κάνετε και σεις!!!!!!!!" θα ήθελα να την εξηγήσεις σε όλους μας, παρακαλώ. Μίλησε κανείς για σήριαλ πάνω στο έργο του Βαν Χόρν; Σου είπε κανείς να σταματήσεις να βλέπεις τις ταινίες της Μάρβελ και να διαβάσεις Σκάρπα; Μάλλον θα πιστεύεις οτι διαβάζω και σταθερά Τερζόπουλο ή τέτοιο επιχείρημα -παύλα- κεραυνός εν αιθρία δεν θα έπεφτε.

 

TIL: O Bαν Χόρν βαρυστομαχιάζει και γράφει ιστορίες για πουτίγκα Ταπιόκας, και ως εκ τούτου ο Τζέημς Μπόντ είναι μια ακριβής σειρά με σοβαρή χρονολογική δομή , κτλ κτλ κτλ, δεν υπάρχουν reboot, κτλ, κτλ. OK. :cool:

 

το σημαντικο εινια οτι η σειρα θα κυκλοφορησει (η συζητηση αυτη ξεκινησε απο την αμφισβητηση εκ μερους σου οτιθα βγει η σειρα αυτη) και οι avengers ας κρατησουν οσα χρονια μπορεσουν με οτι ιστοριες εχουν να βγαλουν,αλλωστε καμια ιστορια τους δε βασιζεται 100% σε στορυ αρκ κατευθειν απο τα κομικ (πχ οι πρωτοι αβεντζερς ειχαν αντ μαν και wasp,εδω οι σεναριογραφοι δεν τους βαλανε) και προφανως οταν ερθει η ωα για νεα σεναρια οταν το πρωτο εκτυλισσεται στο 2010 δε θα γραψουν ενα σενααριο με βιετκονγκ κλπ!

Ναι, δεν καταλαβαίνω τι θες να περιγράψεις με τους Βιετκόνγκ και τι σχέση θεωρείς ότι είχαν με αυτούς τα κόμικ του '60, αλλά τι είδους ζώου διάβασες τα εντόσθια και κατέληξες ότι θα γίνει τηλεοπτική σειρά;

 

Oχι για να ξέρω. Μετά από σειρές του τύπου Πατάτοville, θέλω να μετρώ και προσδοκίες. :thinking:

 

ειμαι πολυ ικανοποιημενος και ας κανουν ριμππουτ απο την επομενη κιολας ταινια μετα το avengers 2(ο spiderman εκανε στις 3)

Ωραία;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Με το που πατησα καταχωρηση στο προηγουμενο ποστ το μετανιωσα,αληθεια,δεν κανω πλακα!!!

 

εκει που ηθελα να καταληξω εγω ειναι οτι εσυ με μανια υποστηριζεις οτι το ριμπουτ ειναι να ξηλωσουμε τελειως την ιστορια του ηρωα και με αυτα που ελεγα παραπανω εννοουσα οτι οι σεναριογραφοι ειναι ικανοι να κανουν μικρες αλλαγες ωστε οι ταινιες να βγαινουν στο πνευμα της εποχης (οπως οτι βαζουν κινητα στις ταινιες ασχετα αν το '62 δεν υπηρχαν,το οτι ο Μποντ σταματησε να δρα στο γενικοτερο πνευμα του ψυχρου πολεμου που σταματησε να υπαρχει μπλα μπλα μπλα)

 

τεσπα,εδω διαβασα κατι ωραια εντοσθια,μονο μην ανοιξεις το λινκ αν δεν καψεις φυλλα δαφνης κα δεν κανεις 4-5 σπονδες....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευτυχώς υπάρχουν τα λεξικά, οπότε δεν θα χρειαστεί να καταναλώσουμε χρόνο κάνοντας ντημπέητ σε ορισμούς λέξεων. :)

 

reboot: To start anew with fresh ideas in a way that is consistent with the principals of the original, but not unnecessarily constrained by what has taken place before.

 

rumor: A piece of false, slanderous and/or mean-spirited story that somebody tells about someone else. These stories are usually told because the victim of the rumor is smarter, more popular, wealthier, more successful, harder working, or nicer than the person who is spreading the rumor.Said rumor spreader often spreads remors becuase he has become jealous and wants to hurt the person who he is spreading a rumor about.

 

To δεύτερο πηγαίνει στα άρθρα που δυστυχώς παρερμηνεύτηκαν ως επικύρωση της σειράς. Ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

 

Από το να σχολιάζουμε την μανία μου με τη λέξη reboot, καλύτερα να σχολιάσουμε τι επίπτωση θα είχε ενα reboot στην πιθανότητα να γίνει τηλεοπτική σειρά. Την οποία ναι θεωρώ οτι δεν θα γίνει, αλλά οχι μόνο λόγω του reboot. Απ'τη μια δεν μπορούν να γίνουν βασικά γεγονότα ή να μπουν γνωστοί χαρακτήρες λόγω budget απο την άλλη το να γίνουν tie-in σε ενα factoid που δεν θα έχει σημασία στο reboot θα είναι σεναριακό άθλιο και οικονομικά ηλίθιο. Και αυτά δεν τα λέω τώρα. Απ'το πρώτο πόστ τα ανέφερα.

 

Γιατί μου λέτε όλοι οτι τα reboot δεν είναι κακά ή οτι είναι δεκτό το cannon της σειράς του κινηματογράφου να μην έχει σχέση με τα κόμικ; Σας είπα εγώ οτι είναι κακό; Εγώ σας είπα οτι δεν μπορεί να γίνει μια τηλεοπτική σειρά πάνω στο cannon της σειράς του κινηματογράφου. Δηλαδή, θα με ρωτήσεις, αν βασιστεί η σειρά πάνω στα κόμικ θα αλλάξει κάτι;

 

Και ναι και όχι. Πάλι το πρόβλημα του μπάτζετ ισχύει, αλλά τα factoid στα οποία μπορεί εναλλακτικά να βασιστεί η σειρά είναι αρκετά γνωστά στους κομιξόφιλους και μπορούν να ενδιαφέρουν κόσμο. Αν είναι animated κάτι γίνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.