Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Avengers (2012)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Nαι δεν υπαρχει ,σορυ που δεν το διευκρινισα αν και νομιζα οτι δεν χρειαζεται χιχι,oποιος μεγαλωσε με Ηulk στον ANT1 και Amazing Spiderman στην TV μεσω VHS θα ξεχωριζε τα αποσπασματα,anyway ο Thor ειναι απο καποιο special του Hulk και πληροφοριακα ειχε κανει αλλο ενα με τον Daredevil!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

κριτική από cinemag.gr (ηλ.περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ) :

 

Η πιο αξιόλογη κινηματογραφική μεταφορά κόμικς μέχρι σήμερα είναι μια πλούσια σε θέαμα, χιούμορ και ουσία περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας που θα αφήσει ικανοποιημένους μέχρι και τους μη φαν του είδους.

 

Όταν η Marvel ανακοίνωνε πως το γιγαντιαίο πρότζεκτ της μεταφοράς του κόμικς των “Avengers” θα αναλάμβανε ο τηλεοπτικός auteur και κόμικ φαν Τζος Γουίντον, το βασίλειο των geeks ξεσπούσε σε δάκρυα χαράς. Ο Γουίντον, εκτός από δημιουργός της καλτ “Buffy, the Vampire Slayer” και του αριστουργηματικού “Firefly”, είχε θητεύσει και ως συγγραφέας στην ίδια τη σειρά κόμικς των “Avengers”, αποτελώντας την ιδανική - αν και όχι τόσο προφανή για τα χολιγουντιανά στούντιο- επιλογή.

Δύο χρόνια και 220 εκατομμύρια δολάρια αργότερα, το ρίσκο της Marvel και η συναισθηματική επένδυση των fanboys/girls μοιάζουν να αποδίδουν καρπούς, αφού το μεγαλύτερο κινηματογραφικό crossover όλων των εποχών όχι μόνο ετοιμάστηκε χωρίς προβλήματα και καθυστερήσεις, αλλά αποτελεί και την καλύτερη μεταφορά κόμικς στη μεγάλη οθόνη που έχουμε δει μέχρι σήμερα.

Στο έπος των “Εκδικητών” συναντιούνται υπερήρωες σαν τον Iron Man (Ρόμπερτ Ντάουνι Τζούνιορ), τον Hulk (Μαρκ Ράφαλο), τον Thor (Κρις Χέμσγουερθ) και τον Captain America (Κρις Εβανς), τους οποίους έχουμε ήδη γνωρίσει στα δικά τους σινε-φραντσάιζ. Η αφηγηματική πρόκληση ήταν να δημιουργηθεί μία νέα περιπέτεια που θα ένωνε τις τύχες όλων των ηρώων απέναντι σε έναν κοινό στόχο, λαμβάνοντας υπόψη τις προηγούμενες ταινίες και οδηγώντας τους χαρακτήρες όπως οι τελευταίες είχαν υπαγορεύσει.

Η σκηνοθετική πρόκληση (ή τουλάχιστον μία από τις πολλές) ήταν να αντιμετωπιστούν με τέτοιο τρόπο οι σταρ της ταινίας (από τον Ντάουνι Τζούνιορ και την Γκούινεθ Πάλτροου μέχρι την Τζοχάνσεν) ώστε κάποιος να μη νιώσει παραγκωνισμένος και δημιουργήσει προβλήματα στην υπερπαραγωγή.

Με δύο λόγια, ο Τζος Γουίντον έπρεπε να μεταμορφωθεί στο σκηνοθετικό αντίστοιχο του Νικ Φιούρι - και τα κατάφερε, παρουσιάζοντας ένα σενάριο τόσο καλογραμμένο που θα έπρεπε να διδάσκεται σε μαθήματα συγγραφής: οι “Εκδικητές” διαθέτουν υποδειγματική δομή, άφθονο και αβίαστο χιούμορ και, κυρίως, χαρακτήρες που ξεδιπλώνονται με άνεση και συνέπεια στα 135 χορταστικά λεπτά της ταινίας.

Με ιερό σεβασμό στην αισθητική και την ψυχή του κόμικς, ο Γουίντον πετυχαίνει σε απόλυτο βαθμό αυτό που όλοι οι προγενέστεροι σκηνοθέτες αντίστοιχων μεταφορών προσπαθούσαν με διαβαθμισμένης επιτυχίας αποτελέσματα: να αποδώσουν την αίσθηση του χάρτινο καρέ στην μεγάλη οθόνη. Στην παραζάλη της μεγάλης μάχης του φινάλε των “Εκδικητών”, ένα μονοπλάνο μας μεταφέρει στη δράση του κάθε ήρωα, επιβεβαιώνοντας του λόγου του αληθές.

Από την διασκεδαστική και μπιτάτη πρώτη ώρα μέχρι τις επικές μάχες και την ένταση της δεύτερης, ο σκηνοθέτης, με όχημα την ιστορία του κομπλεξικού Λόκι που απειλεί με καταστροφή τη Γη αν δεν επέμβουν οι Εκδικητές, μιλάει για αυτό που πραγματικά τον ενδιαφέρει: τη δυναμική μιας ομάδας ανθρώπων με εξαιρετικές ικανότητες και τεράστια εγώ.

H αλληλεπίδραση του μεγαλοπιασμένου και πανέξυπνου Ιron Man με τον ιδυοφυή Μπρους Μπάνερ/Hulk, αλλά και με το (κυριολεκτικά) βγαλμένο από άλλη εποχή καλόπαιδο του Captain είναι μερικά μονάχα ψήγματα από την καθαρή διασκέδαση που μας προσφέρουν οι “Εκδικητές”. Είναι στους χιουμοριστικούς διαλόγους, στα κλεισίματα του ματιού στους φαν και σε κάθε είδους μικρή λεπτομέρεια που αυτή η ταινία φανερώνει το μεγαλύτερο ατού της: σέβεται τη νοημοσύνη του θεατή. Και ναι, επιπλέον του προσφέρει εξαιρετικής ποιότητας εφέ και δράση στο εντυπωσιακό (αλλά όχι κατ' ανάγκη απαραίτητο) 3D.

Σε όσες διαστάσεις και να τη δείτε πάντως, το σίγουρο είναι ότι αποκλείεται να σας απογοητεύσει.

 

Φαίδρα Βόκαλη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Νever trust the critics...

 

Αν και έχω ακούσει πάρα πολύ καλά΄λόγια για την ταινία! Ωστόσο είναι προτιμότερη μια γνωμη από μέλος του GC παρά από κριτικό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νever trust the critics...

 

Αν και έχω ακούσει πάρα πολύ καλά΄λόγια για την ταινία! Ωστόσο είναι προτιμότερη μια γνωμη από μέλος του GC παρά από κριτικό!

 

συμφωνώ, αλλά μέχρι να τη δω, δεν μπορώ να αντισταθώ σε "εξωτερικές" κριτικές! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ φοβάμαι μήπως δω κανένα spoiler! :help: Ήδη είδα το μισό comment σε ένα site (Comic Vine) που είχε spoilers. :wall: Τελευταία στιγμή έκλεισα τα μάτια μου! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

μόλις γύρισα από το σηνεμά, πολύ φάση είχε η ταινία, την ξανάβλεπα άνετα! (εννοώ άμεσα)

 

την ευχαριστήθηκα την προβολή, πήγα μάλιστα στην πρώτη της ημέρας που ήταν και αρκετά νωρίς (4 το απόγευμα) και είχε πλάκα γιατί τέτοια ώρα μόνο οι "καμμένοι" ήμασταν εκει μέσα... αυτό σημαίνει πως δεν υπήρχαν στην αίθουσα ενοχλητικοί "άσχετοι", δεν υπήρχαν "άσχετοι" γενικώς, που απλά βγήκανε την βόλτα τους και είπανε να δούνε μια ταινία.

 

Ήμασταν λίγοι και καλοί, με το που ξεκίνησε οι ταινία, όλοι μόκο! Για να φανταστείτε, με το που τελείωσε η ταινία και ξεκίνησαν να πέφτουν οι τίτλοι τέλους, δεν σηκώθηκε ούτε ένας από την θέση του!!! Όταν όμως για παράγειγμα φτάσει στο τέλος της μια από της προβολές που παίζουν την στιγμή αυτή που γράφω... (που λόγω της ώρας θα περιλαμβάνει και μπόλικους "άσχετους"...) το μισό σηνεμά θα έχει βγει έξω από το πρώτο δευτερόλεπτο των τίτλων τέλους... τι πράγματα είναι αυτά;!;!

 

αν και μετά την "κρυφή" σκηνή (που δεν την έχουν όπως συνήθως στο τέλος αλλά ακριβώς μετά τον εισαγωγικό γύρω των τίτλων τέλους) έμεινα μόνο εγώ, ο κολλητός και ενας ακόμα τύπος............. (ρεμάλια! και μου το παίζουν και σκληροπυρηνικοί των κόμικς... να καθήσετε μέχρι τέλους ρε!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

(ρεμάλια! και μου το παίζουν και σκληροπυρηνικοί των κόμικς... να καθήσετε μέχρι τέλους ρε!)

 

Στο τέλος η πολλή κοκα κόλα επιφέρει άλλες σημαντικές ανάγκες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μολις επεστρεψα.Απλα ανατριχηλα δεν το συζηταμε, ηταν σα να διαβαζεις ενα κομικ,τι θελετε θεαμα?Περισσοτερο και πιο καλοσκηνοθετημενο και απο ταινια του Michael Bay,character interaction,iconic σκηνες σχεδον αψογο,χαλαρα η καλυτερη ταινια των Marvel Studios και ισως καλυτερη ταινια της Μαρβελ.Να σας πω και κατι αλλο?Οσο καλο ειναι το dark knight τους Avengers θα τους βλεπω πιο συχνα σε βαθος χρονου,μακαρι να κρατουσε και αλλο κανα 25 λεπτο ακομα και θα το εδινα 10αρι.Τωρα παιρνει 9,5!!Δεν περιγραφω αλλο.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ρε η ταινια ηταν απιθανη περαν καθε ελπιδας και νοημοσυνης. Τι να λεμε τωρα δε θελω καν να το αναλυσω - θα την εβλεπα ξανα και ξανα και ξανα και ξανα και ξανα. Η καλυτερη υπερηρωική ταινία όλων των εποχών, δίπλα στον σκοτεινο Ιππότη. H πιο πορωτικη δραση που εχεις δει ποτε στην οθονη. Το πιο απιθανο ροστερ που υπηρξε ποτέ στο σινεμά και η πιο αστεια μεταφορά κομικ που εχω δει. Ή όπως είπα και στο πρώτο ποστ: OHHHHHH YEAAAAAAAAAH :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μόνο εμένα με παράτησαν οι φίλοι μου και τελικά δεν πήγα... ΔΕ Μ' ΑΓΑΠΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόνο εμένα με παράτησαν οι φίλοι μου και τελικά δεν πήγα... ΔΕ Μ' ΑΓΑΠΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!

 

μα να μην πας επειδη δεν πηγαν οι φιλοι σου;;;; να πας χωρις τους φιλους σου :P !!!!!!!!!!

 

όντως εξαιρετική η ταινία, ήθελα κι άλλο!!! Μόνη παρφωνια η Γιόχανσον, θα μπορούσε να λείπει, δεν έκανε για το ρόλο... κατα τα άλλα, μαζί με το x-men 2 είναι η πιο αξιοπρεπής μεταφορά υπερηρωικού κόμικ που εχω δει, με σωστη αναλογια δρασης & χιούμορ και ξερει να χρησιμοποιεί την αργή κίνηση λίγο και ΜΟΝΟ εκει που πρέπει!

 

 

 

:yahoo::respect::yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5858
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   284
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Tαινιάρα,την είδα σήμερα σε γαλλικό σινεμά,ένα όνειρο ζωής πραγματοποιήθηκε! :):beer:

 

 

 

:yahoo::respect::yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24785
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  81
  • Reputation:   588
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Απλά δεν έχω λόγια. Όποιος δεν πήγε να τρέξει. Απλά δεν υπάρχει αυτό που είδα χθες. Υπερθέαμα. Ήθελα ΚΙ ΑΛΛΟ. Μου φάνηκε σαν ένα επ. σαν να έβλεπα το pilot από σειρά. Θέλω ΚΙ ΑΛΛΟ. Από βδομάδα ξαναπάω.. ΤΕΛΟΣ.

 

Το μόνο που με στεναχώρησε ήταν το ότι δεν ακούσαμε από τον Captain μια συγκεκριμένη φράση... :/ και έχω μείνει με ένα "γιατί". Στην επόμενη I guess.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ναι ρε συ και γω θα θελα να ακουστει δυνατα απο τον Καπ η συγκεκριμενη φραση αλλα ισως να μη γινονταν λογω της συγχησης και το οτι αλλοι πολεμουσαν στον αερα και αλλοι στο εδαφος.Δεν εχει ξαναπερασει τοσο γρηγορα ωρα στο σινεμα παντως και ο Wheddon ειπε οτι κοπηκε αρκετο υλικο απο την ταινια πανω απο μισαωρο.Ελπιζω σε κανα bluray να δουμε τι χασαμε αν και παλι η ταινια ηταν κορυφη στις 2 ωρες και 20 λεπτα.Το μονο ισως που με ξενισε ηταν οι Chitauri.Παντως αμα η mid credit σκηνη συνεχισει εχουμε να δουμε ακομα πιο ωραια πραγματα.Αρκει να μην το δωσουν σε αλλο σκηνοθετη οπως συνηθιζουν θαναι μεγαλο λαθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4372
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  190
  • Reputation:   651
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το μόνο που με στεναχώρησε ήταν το ότι δεν ακούσαμε από τον Captain μια συγκεκριμένη φράση... :/ και έχω μείνει με ένα "γιατί". Στην επόμενη I guess.

 

Εγώ υποψιαζόμουν ότι θα την ακούγαμε από κάναν RDJ, κάτι που θα ήταν τουλάχιστον ασέβεια. Χαίρομαι πάντως που δεν πέσαν στην "παγίδα" μιας υπερβολικά Iron-Man centric ταινίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

πηγα και την ειδα χθες...

ενα εχω να πω...η ταινια τα σπαει...

εχει φοβερα εφε...πολυ δυνατες μαχες και ωραιες ατακες...

βλεπεται ανετα 2η φορα αν και ειναι λιγο μεγαλη...

 

δεν ειδα το secret end ... dammit...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εγώ τα 'πα στο άλλο τόπικ. Θα συνοψίσω την άποψη μου με 3 λέξεις: Τα σπάει!

 

Με την κόντρα που υπήρχε μεταξύ Ιron Man και Captain άρχισα να σκέφτομαι ότι το Civil War δεν είναι μακριά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ τα 'πα στο άλλο τόπικ. Θα συνοψίσω την άποψη μου με 3 λέξεις: Τα σπάει!

 

Με την κόντρα που υπήρχε μεταξύ Ιron Man και Captain άρχισα να σκέφτομαι ότι το Civil War δεν είναι μακριά...

 

Αυτό όλοι το θέλουμε :giati: αλλά αναρωτιέμαι πως θα ήταν μόνο με 6 ήρωες; :thinking: Εκτός και αν η Marvel πάρει πίσω τα δικαιώματα των Spider-man, Fantastic Four και X-Men! :idea::pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

μπα δεν νομιζω να γινει το civil war γιατι για να γινει θελει βασεις απο πολλες επερχομενες ταινιες , οποτε θα μπορουμε να μιλαμε για κατι τετοιο μετα το 2016-18 ας πουμε...

εχουν να γινουν ακομα πολλα και να ενταχθουν πολλοι ηρωες...ηδη φημολογούνται ταινίες , doctor strange , shang chi etc

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

μπα δεν νομιζω να γινει το civil war γιατι για να γινει θελει βασεις απο πολλες επερχομενες ταινιες , οποτε θα μπορουμε να μιλαμε για κατι τετοιο μετα το 2016-18 ας πουμε...

εχουν να γινουν ακομα πολλα και να ενταχθουν πολλοι ηρωες...ηδη φημολογούνται ταινίες , doctor strange , shang chi etc

 

Οι πιο σίγουρες από τις πιθανές λένε πως είναι ο Ant-Man και οι Guardians of the Galaxy. :hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Οχι civil war για το ονομα του θεου απορω πως αρεσε αυτο το πραγμα.Ξεκινησε καπως καλα αλλα το characterization πηγε περιπατο κανοντας τους Reed/Tony σχεδον villains.Mono το art του Mcniven ειναι καλο κατα τα αλλα αθλιο για μενα.Ο Robert Downey jr παντως χλωμο να συνεχισει ως iron man μετα την τριτη ταινια απο οτι φαινεται.Ελπιζω παντως να τον ψησουν να παιξει και στο σηκουελ των Avengers και μετα αμα θελει ας φυγει(δε το θελω αυτο αλλα και η ηλικια ειναι ενας παραγοντας).Σιγουρα θα το ξαναδω και μεσα στη βδομαδα παντως σε καμια καθημερινη προβολη για να γλυτωσω τους φλυαρους πιτσιρικαδες που μου σπανε τα νευρα αλλα αυτο ειναι αλλο τοπικ.

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:respect:

 

:lol:

 

Όλοι τους συνταξιούχοι τώρα...! :P

Ο Thor του τότε δεν μοιάζει με αρεοπαγίτη έτσι όπως είναι με τα γουνάκια στους ώμους...! :P

 

assets_LARGE_t_420_18931536_type12128.jpg

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Οι πιο σίγουρες από τις πιθανές λένε πως είναι ο Ant-Man και οι Guardians of the Galaxy. :hop:

 

Ant-Man... :thinking::giati: Τους τελείωσαν κιόλας οι ήρωες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το είδα και εγώ χθες! Τι να πω... πήγα στην βραδινή προβολή και ήταν :awesome:. Χάρηκα ιδιαίτερα κιόλας που ήταν και 25-30ρηδες που ήξεραν τους χαρακτήρες από τα comics :yahoo:. Για την ταινία τι να πω αφού θα πάω πάλι μέσα στην εβδομάδα αυτό λέει αρκετά. Η δράση όσο και οι ατάκες(που έκαναν την ταινία ακόμα καλύτερη για μένα) μας έκαναν όλους να φωνάζουμε μέσα σαν μικρά παιδιά (Παναγιά μου τι λέω :P). Ευχάριστη έκπληξη πιστεύω ήταν ο Ruffalo ο οποίος δεν περίμενα να ήταν τόσο καλός(άλλωστε δεν θυμάμαι να τον έχω ξαναδει σε ταινία :thinking:) από την άλλη σε μερικές σκηνές η Johansson σου την έδινε λίγο αλλά οκ δεν ήταν και τόσο μεγάλο θέμα. O RDJ όπως πάντα απολαυστικός και οι υπόλοιποι το ίδιο διασκεδαστικοί. Οι σκηνές με τον Cap/Thor/Iron man αλλά ακόμα περισσότερο αυτές του Thor/Hulk ήταν κάτι παραπάνω από εκπληκτικές. Πολύ καλή σκηνοθεσία/εφέ/σκηνικά κτλ αλλά θα ήθελα να διαρκούσε λίγο παραπάνω. Αυτό που λέει ο jimtsel, πέρασε πολύ γρήγορα η ώρα και δεν κατάλαβα πως. Βαθμολογία θέλω πολύ να βάλω 10/10 αλλά ένα 9,5 πιστεύω είναι πιο σωστό.

Τώρα κάνω υπομονή μέχρι να ξαναπάω... :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Η ταινία είναι πάρα πολύ καλή. Τα εφέ, η υπόθεση και γενικά το όλο στήσιμο ήταν αρκετά καλό. Προσωπικά απόλαυσα απίστευτα το τελευταίο 45λεπτο της ταινίας. Το γρήγορο teamwork ήταν εκπληκτικό και ευτυχώς η κάμερα δεν ήταν κουνημένη οπότε βλέπαμε αρκετά καλά τις μάχες των ηρώων. Τεράστιο μειονέκτημα για μένα ήταν οι φτωχές ερμηνείες των Thor και Cpt America (Λιγότερο). Εκπληκτική η ερμηνεία του Hawkeye για μένα που χωρίς να έχει σημαντικό ρόλο έκλεψε την παράσταση και του Loki (που τον βοηθούσε και ο ρόλος). Α και φυσικά του Mark Ruffalo που ξεπέρασε κάθε προσδοκία σαν Hulk.

 

Ένα 9 στα 10 νομίζω το καλύπτει πλήρως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Παναγιά μου, το είδα! Ήταν απίθανο! Απίθανο! Η ιστορία σε κρατούσε και εξελισσόταν γρήγορα, υπήρχε όμως χώρος για χιούμορ και interaction. Όλοι οι ηθοποιοί έπαιξαν καταπληκτικά και οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) έπαιξαν καλύτερα απ'ότι έπαιξαν στις δικές τους ταινίες. Το interaction ήταν το απόλυτο μου όνειρο! Είχε κλασσικές στιγμές με την τριάδα, είχε Hulk και Thor, είχε τον Nick Fury πιο :awesome: από ποτέ.

 

Η σκηνοθεσία ήταν εξαιρετική. Πράγματι, η κάμερα δεν ήταν κουνημένη και η δράση ήταν "πεντακάθαρη". Και οι σκηνές ξύλου ήταν άψογα χορογραφημένες, υπήρχε ελάχιστο slow-mo στις σωστές στιγμές και πιστολίδι.

 

Κάθε χαρακτήρας είχε αρκετό screen time. Εμφανώς λιγότερο είχαν οι Hawkeye, Widow και οι της SHIELD. Ο RDJr πιο φορμαρισμένος από ποτέ. Όλη η αίθουσα γελούσε σαν χαζή με κάθε του ατάκα. Ειδικά στο "πρόβλημα στύσης" παραλίγο να πέσω κάτω από τα γέλια. :lmao:

 

Και ο Hiddleston έφερε πάλι εις πέρας τον ρόλο του Loki με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Ένιωθες πως έβλεπες πράγματι τον θεό της σκανδαλιάς. Χαλαρά στο δικό μου "πάνθεον" με τους καλύτερους comic villains (Nicholson, Ledger, Molina, McKellen και ίσως Dafoe).

 

Αν μπορούσα, θα πήγαινα να την δω ξανά. Το Blu - Ray θα το αγοράσω σίγουρα! :best:

 

Και φυσικά έκατσα να δω την mid-credits scene, η οποία ήταν το λιγότερο επική! :giati: Είμαι σίγουρος πως κάποιος απλός θεατής που πήγε να δει την ταινία δεν θα καταλάβαινε το νόημα της τελευταίας φράση του κακού., ενώ κάποιος αναγνώστης λογικά θα το έπαιρνε χαμπάρι. ;)

 

9,5/10 ή αν το πάω καθαρά φανμπούστικα, 10/10! :div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4509 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Τόσο καλό ρε παιδιά? Εδώ το φέρνει αύριο, οπότε μια από τις επόμενες μέρες θα πάω να το δω, ελπίζω να έχετε δίκιο !! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήγαμε σήμερα κομβόι Mall και φοβόμουνα. Από τη μία 1η φορά θα βλέπαμε ΟΜΑΔΑ υπερηρώων στη μεγάλη οθόνη και ελλόχευε ο κίνδυνος του να είναι κάτι κιτς και πατάτα ενώ από την άλλη, οκ, in Whedon we trust. Buffy, Angel & αριστουργηματικό run στο Astonishing X-Men goddammit! Και ευτυχώς........Ω ΝΑΙ!!!!! ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΝΝΝΝΝΝΑΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!

 

10'/10!!!!!!!! :giati:

 

 

 

σσ.Χουλκ σμας κεράσει!!!!!!! ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΠΟΡΩΣΕ Ο ΧΑΛΚ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ!!!!!!!! :xm:

 

post-556-0-64636800-1335659075_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5246
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  117
  • Reputation:   161
  • Achievement Points:  117
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9.5/10 για να παρει το 10αρι το avengers 2

 

:up:

 

 

η ταινία ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ

τα 142 λεπτα περνάνε σαν 2, επιτέλους κι ενας Χαλκ που γουστάρεις, ολοι καλοι τι να πω τελειο και το κορυφαίο ΟΛΩΝ

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΧΙ lOVE STORY ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΡΑΣΗ!!!

 

Θα πάω παλι μεσ την βδομάδα σιγουρα!

:popcorn: :popcorn: :popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

[κτλ κτλ κτλ] Ειδικά στο "πρόβλημα στύσης" παραλίγο να πέσω κάτω από τα γέλια. :lmao:[κτλ κτλ κτλ]

 

Εγώ απορώ πως δεν έφτυσα το νερό που έπινα τότε... :lmao:

Γιατί η σκηνή με τον Loki και τον Hulk :lmao:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.