Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΚΑΤΑ ΜΑΚΑΤΑ


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37096
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι είχα δει τα εξώφυλλα και ήταν από την DigiTime όπως το ίδιο και αυτό που έχω και ο δίσκος είναι λειτουργικότατος! Πιθανότατα να μεταγλωττίστηκαν όλες οι ταινίες της σειράς γιατί όταν ήμουν πιο μικρή θυμάμαι που υπήρχαν στο ντι βι ντι κλαμπ που νοικιάζαμε ταινίες με τα αδέρφια μου και σίγουρα οι τίτλοι που θυμάμαι ήταν περισσότεροι από 6. Μάλιστα το εξώφυλλο από τον πρίγκιπα βάτραχο μου είχε κάνει εντύπωση και το θυμάμαι περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα γιατί το έβλεπα φάτσα κάρτα στη κατηγορία με τα παιδικά. Εκτός αυτό είχα μιλήσει κάποτε με κάποιον που δούλευε στην DigiTime σχετικά με τα παιδικά dvd που κυκλοφόρησαν απο την συγκεκριμένη εταιρεία και είχε στη συλλογή του τον πρίγκιπα βάτραχο αλλά όχι τα υπόλοιπα παραμύθια. Βέβαια εγώ τότε του είχα στείλει για τα dvd Άννα το κορίτσι της χαράς και Νιλς Χόλγκερσον. Να μη σου κάνει εντύπωση που δεν μπορείς να τα εντοπίσεις πλέον η που οι περισσότεροι τα είχαν και τα έχασαν η χάλασαν τα δισκάκια. Πέρασαν και ποσά χρόνια από την κυκλοφορία τους. Ένα άλλο σημαντικό στοιχείο που έμαθα είναι ότι ποτέ δε διανεμήθηκαν στα ντι βι κλαμπ παρά μόνο στα περίπτερα και όσα ντι βι κλαμπ τα είχαν τα είχαν προμηθευτεί παράνομα. Πάντως ο Μπιμπίλας είχε αναφέρει ότι όλοι οι τίτλοι κυκλκοφορησαν στην Ελλάδα. Δεν ξέρω τι λόγο έχει (έχουν) να λέει ψέματα... ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μπορεί όντως να λένε αλήθεια. Πάντως ξέρω σίγουρα πως ο Συνταξιδιώτης δεν κυκλοφόρησε με την παλιά συλλογή επειδή το μενού είνι φτιαγμένο με το λογότυπο από την δεύτετη συλλογή και οι φωνές είναι άλλες από αυτές που υπήρχαν στην παλιά συλλογή.

 

Με ποιόν μίλησες από την εταιρία; Μήπως μπορεί να το κάνει αντίγραφο αυτό που έχει;

Ο Μπιμπίλας πότε το είπε αυτό; Σε συνέντευξη ή σε πρωσοπική συζήτηση μαζί σου; Πάντως συμμετείχε στις πρώτες τέσσερεις μεταγλωττίσεις, μετά αλλάζουν οι φωνές και το στούντιο μεταγλώττισης.

 

 Σχετικά με αυτό που έχεις εσύ, μπορείς να ανεβάσεις μια σάρωση-φωτογραφία του εξωφύλλου να δούμε πως μοιάζει και ίσως να το κάνεις αντίγραφο για όσους ενδιαφέρονται για την συλλογή;

Επεξεργασία από Γιώργος Παλάσκας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37096
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άντεεε αντί να γράψω ντι βι ντι κλαμπ έγραψα ντι βι κλαμπ...τέλος πάντων. ?Δεν θυμάμαι καθόλου το όνομά του και πάνε χρόνια που είχα μιλήσει μαζί του μέσω Facebook. Διαγράφω τις συνομιλίες πάντα. Ο Μπιμπίλας το είχε αναφέρει μέσα από το προσωπικό του προφίλ στο Facebook σε μια συζήτηση που είχα πάρει κι εγώ μέρος και μιλούσαν για τις μεταγλωττίσεις που έχει κάνει! Η συγκεκριμένη σειρά παίζει να κυκλοφόρησε και σε βιντεοκασέτες γιατί έχω πετύχει τα τρέιλερ από τα παραμύθια βέβαια δεν τα έχω πετύχει ποτέ σε βιντεοκασέτα αλλά δεν το έψαξα ιδιαίτερα. Παρεπιπτόντως αν δεν κυκλοφόρησαν όλοι οι τίτλοι ποιος ο λόγος ύπαρξης των τρέιλερ και της διαφήμισης “κυκλοφορούν για τους μικρούς μας φίλους’’ η κάπως έτσι... ?Ναι κάποια στιγμή με την πρώτη ευκαιρία θα μπορέσω να σκανάρω το εξώφυλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37096
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αααα και τώρα που το θυμήθηκα...κάποτε υπήρχε μια σελίδα στο Facebook υπό τον τίτλο Retro TV & Vintage Toys (ή τουλάχιστον κάπως έτσι) που μάλλον πρέπει να διαγράφτηκε λόγο πνευματικών δικαιωμάτων. Ο διαχειριστής / ες (αν και νομίζω ήταν ένα άτομο) είχε ανεβάσει ολόκληρες τις ταινίες από Χιονάτη, Τα καινούργια ρούχα του αυτοκράτορα, Μπλάνκα Φλορ και Ο πρίγκιπας βάτραχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

15 λεπτά πριν, Lalabel είπε:

Παρεπιπτόντως αν δεν κυκλοφόρησαν όλοι οι τίτλοι ποιος ο λόγος ύπαρξης των τρέιλερ και της διαφήμισης “κυκλοφορούν για τους μικρούς μας φίλους’’ η κάπως έτσι... ?

Το διαφημιστικό ήταν ένα μονοκόματο βίντεο 20 λεπτών και λογικά μεταλγωττίστηκε πρώτο. Εάν δεν βγήκαν όλα, τότε είναι πολύ λογικό να βάλανε το τρέιλερ με την προοπτική να τα βγάλουν όλα αλλά να μην μπορέσανε λόγω του κλεισίματος της εταιρίας. Εξάλλου, το μόνο σίγουρο είναι πς οι ταινίες δεν μεταγλωττίστηκαν όλες μαζί, όμως χωριστά. Ότι μεταγλώττιζαν το έβγαζαν. Για VHS αμφιβάλλω λίγο. Εάν και η συγκεκριμένη εταιρία έβγαζε VHS, έχω μιλήσει με διάφορους συλλέκτες και δεν τα ξέρει κανένας σε VHS. Μάλλον δεν βγήκανε, εκτός και εάν είναι πολύ σπάνια. 

Αναμένουμε το εξώφυλλο ή/και τα αντίγραφα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37096
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εννοείς το διαφημιστικό στα dvd. Στη βιντεοκασέτα που είχα πετύχει το τρέιλερ δεν ήταν μονοκόμματο. Αν δεν κυκλοφόρησαν σε βιντεοκασέτες τότε γιατί να συμπεριλάβουν τα τρέιλερ σε βιντεοκασέτα / ες; Είναι λίγο περίεργο. Το ότι δεν τα ξέρει κανένας από αυτούς που ρώτησες δεν σημαίνει κάτι. Και μένα μου έλεγαν για την ταινία ''Η Γοργόνα'' ότι δεν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα κι όμως την βρήκα και σε βιντεοκασέτα και σε dvd παρακαλώ! Άγνωστο πόσοι τίτλοι κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα σε dvd και βιντεοκασέτα, κανένας δεν ξέρει τον ακριβή αριθμό και δεν αναφέρομαι μόνο στη συγκεκριμένη συλλογή αλλά γενικότερα. Κάθε μέρα ανακαλύπτω σειρές και ταινίες που δεν ήξερα ότι προβλήθηκαν στην χώρα μας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Διαγράφηκαν σχόλια που "ξέφυγαν" και παρέμειναν μόνο αυτά που είναι κόσμια και εντός θέματος.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, Lalabel είπε:

Κάθε μέρα ανακαλύπτω σειρές και ταινίες που δεν ήξερα ότι προβλήθηκαν στην χώρα μας...

 

Υπάρχουν βέβαια επίσημοι οδηγοί όπως εκείνος που έβγαζε και ανανέωνε η "Audio Visual", όπως και ένας άλλος από το περιοδικό "Θέαμα" που ήταν επίσης πολύ καλός. Της "Audio Visual" αργότερα έβγαλε και εκδόσεις για Blu-Rays, αλλά και πιο εξειδικευμένες όπως για μουσικά DVDs και μόνο! Σε συνδυασμό με τα προσπέκτους των DVD clubs και αγοράζοντας από εφημερίδες υλικό που δεν κυκλοφορούσε στην Ελληνική Αγορά (πολλά απ' αυτά VCDs & SVCDs βέβαια...), είχε κανείς μια πολύ καλή εικόνα. Αλλά ναι και πάλι είναι πολλές οι περιπτώσεις ημιbootleg εκδόσεων που έβγαιναν και διανέμονταν στη ζούλα, είτε προς ενοικίαση, είτε προς πώληση. Τον ακριβή αριθμό δεν τον έχουμε, έχουμε όμως μια πάρα πολύ καλή εικόνα. Όσοι ασχολούμασταν σοβαρά με το "σπορ" βέβαια. Ποια "Γοργόνα" σου είχαν πει ότι δεν είχε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα σε βιντεοκασέτα και DVD; Το "Splash!" με τη Daryl Hannah και τον Tom Hanks; Δεν είμαστε καλά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

On 27/1/2021 στο 8:07 ΠΜ, Γιώργος Παλάσκας είπε:

Επίσης μιας που κάθισα να απαντήσω ας αναφέρω πως μίλησα με ένα διαδυκτιακό κατάστημα με καινούργια και μεταχειρισμένα DVD και ανέφερε πως διέθετε κάποτε 8 τίτλους της παλιάς συλλογής από την DigiTime όμως πουλήθηκαν. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια η ψέματα όμως. Όταν τον ρώτησα ποιούς τίτλους διέθετε, μου έδωσε μια λίστα με τα 6 παραμύθια που έχω ο ίδιος σε φωτογραφίες από την πρώτη συλλογή + το "Ο Πρίγκιπας Βάτραχος" και το "Ο Ψεύτικος Πρίγκιπας".

Το κατάστημα στο οποίο αναφέρομαι είναι το Nowloading. Μου τις γράφει ως πρώτη και δεύτερη συλλογή αλλά είναι απλά ο τρόπος που τα είχαν πακετάρει σε τετράδες από την εταιρία.

20210113_225005.thumb.jpg.19d42084ce958922ecc4cf885065ccdb.jpg

 

Ο ιδιοκτήτης της DigiTime μοίραζε τα DVD σε περίπτερα σε εξεφτελιστικές τιμές. Δεν έγινε ποτέ διανομή, όμως όποιο video club ή κατάστημα (σαν αυτό επάνω) ήταν οργανωμένο και τα ζητούσε, μπορούσε να τα πάρει χωρίς αυτό να θεωρείτε παράνομο (απ' ότι κατάλαβα από αυτά που μου είπε ο άνθρωπος που δούλευε εκεί μέσα, ο Χρήστος Ζμέτης).

 

Επίσης, επεξεργάστηκα το σχόλιο με τις πληροφορίες που μοιράστηκα για να διορθώσω κάποια πράγματα όσον αφορά την σειρά με την οποία βγήκαν τα DVD στην έκδοση του περιοδικού. Πρόσφατα βρήκα το DVD "Ο Συνταξιδιώτης" και ο κωδικός που αναγράφεται είναι AKD-4, άρα δεν μεσολάβησαν άλλα παραμύθια μετά το AKD-3.

Επίσης να αναφέρω πως το μενού του DVD "Ο Συνταξιδιώτης" είναι φτιαγμένο με το λογότυπο της έκδοσης του περιοδικού, το οποίο φανερώνει πως δεν κυκλοφόρησε ποτέ με την παλιά έκδοση, αλλιώς θα είχαν πάρει το μενού έτοιμο, όπως σε αυτά που κυκλοφόρησαν και με την παλιά έκδοση.

20210128_112438.thumb.jpg.3ee91375e66dd6c26cf7ca4c471e4d30.jpg

 

Τέλος, να αναφέρω πως επικοινώνησα με ένα γερμανικό κανάλι που παίζει τις ταινίες μέχρι και σήμερα. Με παρέπεμψε στην εταιρία παραγωγής να ρωτήσω εκεί. Δυστιχώς κανένας από τους δύο δεν έχει τις μεταγλωττισμένες εκδόσεις. Η εταιρία παραγωγής προσφέρθηκε να προσπαθήσει να μου φτάξει αντίγραφο από την original γλώσσα της συλλογής όμως δεν είναι ιδιαίτερα σπάνια.

Screenshot_20210128-114025_Gmail.thumb.jpg.8cc23ad30c90b42b4e924948c00bdfd0.jpgScreenshot_20210128-113937_Gmail.thumb.jpg.a57e41e2da8c5738db65b5396dd69130.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37096
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Υπάρχουν βέβαια επίσημοι οδηγοί όπως εκείνος που έβγαζε και ανανέωνε η "Audio Visual", όπως και ένας άλλος από το περιοδικό "Θέαμα" που ήταν επίσης πολύ καλός. Της "Audio Visual" αργότερα έβγαλε και εκδόσεις για Blu-Rays, αλλά και πιο εξειδικευμένες όπως για μουσικά DVDs και μόνο! Σε συνδυασμό με τα προσπέκτους των DVD clubs και αγοράζοντας από εφημερίδες υλικό που δεν κυκλοφορούσε στην Ελληνική Αγορά (πολλά απ' αυτά VCDs & SVCDs βέβαια...), είχε κανείς μια πολύ καλή εικόνα. Αλλά ναι και πάλι είναι πολλές οι περιπτώσεις ημιbootleg εκδόσεων που έβγαιναν και διανέμονταν στη ζούλα, είτε προς ενοικίαση, είτε προς πώληση. Τον ακριβή αριθμό δεν τον έχουμε, έχουμε όμως μια πάρα πολύ καλή εικόνα. Όσοι ασχολούμασταν σοβαρά με το "σπορ" βέβαια. Ποια "Γοργόνα" σου είχαν πει ότι δεν είχε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα σε βιντεοκασέτα και DVD; Το "Splash!" με τη Daryl Hannah και τον Tom Hanks; Δεν είμαστε καλά...

Είναι πάρα πολλές οι σειρές και οι ταινίες που εξαφανίστηκαν κυριολεκτικά και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ αναφορά γι' αυτές στο διαδίκτυο. Μπορώ να γράψω κάποιους τίτλους αν θέλετε! Είναι κρίμα που δεν τα διέσωσαν στην Ελλάδα όπως σε ΟΛΕΣ τις χώρες του κόσμου. Χάθηκαν πάρα πολλοί αξιόλογοι τίτλοι με τα χρόνια, ειδικά από κινούμενα σχέδια. Ναι, ναι! Για το ''Splash'' μιλάω, το οποίο δεν είναι καθόλου σπάνιο εννοείτε, απλά είχα φτάσει να το ψάχνω σε τουλάχιστον 15 DVD CLUB σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας και πουθενά δεν υπήρχε, μέχρι που το βρήκα σε αγγελίες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

23 ώρες πριν, Lalabel είπε:

Είναι πάρα πολλές οι σειρές και οι ταινίες που εξαφανίστηκαν κυριολεκτικά και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ αναφορά γι' αυτές στο διαδίκτυο. Μπορώ να γράψω κάποιους τίτλους αν θέλετε! Είναι κρίμα που δεν τα διέσωσαν στην Ελλάδα όπως σε ΟΛΕΣ τις χώρες του κόσμου. Χάθηκαν πάρα πολλοί αξιόλογοι τίτλοι με τα χρόνια, ειδικά από κινούμενα σχέδια. Ναι, ναι! Για το ''Splash'' μιλάω, το οποίο δεν είναι καθόλου σπάνιο εννοείτε, απλά είχα φτάσει να το ψάχνω σε τουλάχιστον 15 DVD CLUB σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας και πουθενά δεν υπήρχε, μέχρι που το βρήκα σε αγγελίες...

 

Άλλο να μη βρίσκεται κάτι πλέον και άλλο να μην υπάρχει σαν κυκλοφορία... Το 2ο για τη συγκεκριμένη ταινία είναι από τ' άγραφα, μιας και πρέπει να κυκλοφόρησε ήδη στα 5 πρώτα χρόνια κυκλοφοριών DVDs στα χώρα μας, μην πω λιγότερα! Και σε βιντεοκασέτα είχε κυκλοφορήσει και μάλιστα με διαφορετικό εξώφυλλο. Ούτε στις άλλες χώρες τα διέσωσαν, πάντως, να ξέρεις. Κι εκεί σπανίζουν. Αν και η αλήθεια είναι ότι σε άλλες χώρες αντιμετωπίζουν διαφορετικά την πειρατεία και έχουν χοντρά πρόστιμα, επομένως και ο βιντεοκλαμπάς μπορεί να υπάρχει, όπως και οι streaming πλατφόρμες έχουν πολύ περισσότερους χρήστες, την ίδια ώρα που σ' εμάς κλείνουν οι διανομείς και τα DVD club το ένα πίσω απ' τ' άλλο. Κι όσοι βάζουν "Netflix" είναι καθαρά τεμπέληδες. Για τη "βολή" τους, μιας και δε θέλουν να μπουν στο τρυπάκι να κατεβάζουν, με ότι συνεπάγεται αυτό βέβαια σε ποιότητα και ποσότητα παραγωγών που επιλέγουν να παρακολουθήσουν. Αλλιώς δε θα 'χε χρήστες καθόλου. Πως να κυκλοφορήσεις λοιπόν κάτι το οποίο όχι δεν αγοράζει αλλά ούτε καν νοικιάζει ένας καταναλωτής; Άνοιξε ένα θέμα στη Γενική Συζήτηση και γράψε ότι θέλεις εκεί πέρα! Εδώ ας μην το ξεχειλώσουμε άλλο καλύτερα μιας και δεν αφορά πλέον το περιοδικό η συζήτηση που κάνουμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37096
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Άλλο να μη βρίσκεται κάτι πλέον και άλλο να μην υπάρχει σαν κυκλοφορία... Το 2ο για τη συγκεκριμένη ταινία είναι από τ' άγραφα, μιας και πρέπει να κυκλοφόρησε ήδη στα 5 πρώτα χρόνια κυκλοφοριών DVDs στα χώρα μας, μην πω λιγότερα! Και σε βιντεοκασέτα είχε κυκλοφορήσει και μάλιστα με διαφορετικό εξώφυλλο. Ούτε στις άλλες χώρες τα διέσωσαν, πάντως, να ξέρεις. Κι εκεί σπανίζουν. Αν και η αλήθεια είναι ότι σε άλλες χώρες αντιμετωπίζουν διαφορετικά την πειρατεία και έχουν χοντρά πρόστιμα, επομένως και ο βιντεοκλαμπάς μπορεί να υπάρχει, όπως και οι streaming πλατφόρμες έχουν πολύ περισσότερους χρήστες, την ίδια ώρα που σ' εμάς κλείνουν οι διανομείς και τα DVD club το ένα πίσω απ' τ' άλλο. Κι όσοι βάζουν "Netflix" είναι καθαρά τεμπέληδες. Για τη "βολή" τους, μιας και δε θέλουν να μπουν στο τρυπάκι να κατεβάζουν, με ότι συνεπάγεται αυτό βέβαια σε ποιότητα και ποσότητα παραγωγών που επιλέγουν να παρακολουθήσουν. Αλλιώς δε θα 'χε χρήστες καθόλου. Πως να κυκλοφορήσεις λοιπόν κάτι το οποίο όχι δεν αγοράζει αλλά ούτε καν νοικιάζει ένας καταναλωτής; Άνοιξε ένα θέμα στη Γενική Συζήτηση και γράψε ότι θέλεις εκεί πέρα! Εδώ ας μην το ξεχειλώσουμε άλλο καλύτερα μιας και δεν αφορά πλέον το περιοδικό η συζήτηση που κάνουμε...

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω μαζί σου σε όλα. Τουλάχιστον για την Ιταλία ξέρω από πρώτο χέρι ότι διασώθηκαν ΟΛΑ γιατί τα συλλέγω. Αυτά που σπανίζουν είναι μετρημένα στα δάχτυλα, ειδικά από κινούμενα σχέδια. Επίσης, λόγο ότι οι Ιταλοί είναι πολύ φανατικοί με τα παλιά κινούμενα σχέδια και ιδίως τα άνιμε που είχαν γεμίσει τον κόσμο με ενθουσιασμό, με το που κυκλοφορεί μια παλιά σειρά σε DVD γίνεται ανάρπαστη και εξαντλούνται αμέσως από τα ράφια, ας μην αναφέρω τις λάιβ συναυλίες που κάνουν με τα τραγούδια των τίτλων αρχής από τα άνιμε...πρέπει να κάνεις μια καλύτερη αναζήτηση πάνω σε αυτό και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου. Άσε που υπάρχουν άπειρα ιταλικά φόρουμ για να τα κατεβάσεις. Η πειρατεία δεν αντιμετωπίζεται σε όλες χώρες το ίδιο. Τέλος η συζήτηση (μου απευθύνθηκες και σου απάντησα).

 

PS: Σε πληροφορώ πως αν κυκλοφορούσαν οι παλιές σειρές (Κάντυ Κάντυ, Καρουζέλ, Σάντυμπελ κτλ), όχι μόνο θα τις αγόραζαν και θα τις νοίκιαζαν αλλά θα είχαν γίνει το ίδιο ανάρπαστες όπως στην Ιταλία!

Επεξεργασία από Lalabel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  38492
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  798 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψάχνω αυτή την σειρά εδώ και χρόνια αλλά άκαρπες οι οποίες προσπάθειες.  Από δανικά Από ξαδέρφια βρήκα την Σταχτοπούτα( που όπως πολύ σωστά θυμάται ο Γιώργος παλασκας, μου είχε χαλάσει), τα καινούργια ρούχα του αυτοκράτορα, την ωραία κοιμωμένη και αυτό που ήδη είχα, τον συνταξιδιώτη.  Δυστυχώς όπως φαίνεται είναι φύσιν αδύνατο να βρεθούν τα υπόλοιπα, και φαίνεται ότι όσοι τα έχουν κάνουν gate keeping (μιλάω για γνωστούς μου) . Η δυσκολία είναι μεγαλύτερη  ,καθώς μένω σε χωριό 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38492
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  798 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/11/2020 στο 11:09 ΠΜ, Γιώργος Παλάσκας είπε:

 

 

Έχω λάβει και σχόλιο στο youtube από κάποιον που έλεγε πως διέθετε (το πέταξε λόγο φθοράς) την Σταχτοπούτα από την έκδοση του περιοδικού αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την ύπαρξή του οπότε δεν μπορείς να το συμπεριλάβεις στην λίστα σίγουρα.

 

Εγώ είμαι αυτός, και τελικά ο ξάδερφος μου δεν έκανε ποτέ την μετατροπή του συνταξιδιώτη ( αν θυμάσαι την συζήτηση). Από δύο ξάδερφες μου βρήκα τα ίδια dvd που ανέβασες κι εσύ, εκτός από την χιονατη και τις γαλότσες. Τον συνταξιδιώτη αναγκάστηκα να μάθω μόνος μου πως να το κάνω μετατροπή.  Αν έχεις πληροφορίες , δώσε τα φώτα σου 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

@ Picatsos  Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που παρέθεσες.

 

Πριν από 1 ώρα, Picatsos είπε:

Αν έχεις πληροφορίες , δώσε τα φώτα σου 

 

Δυστυχώς, παρόλο που εξακολουθώ μέχρι και σήμερα να ρωτάω για αυτή την συλλογή, δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι άλλο. Το μακροσκελές κείμενο που έγραψα στην αρχή της συζήτησης περιγράφει άψογα τις γνώσεις που έχω ακόμα. Δεν έχω μάθει τίποτα καινούργιο. Αυτή την στιγμή έχω στην κατοχή μου τα εξής μεταγλωττισμένα DVD:

 

Σταχτοπούτα (1η έκδοση)

 

Οι μαγικές γαλότσες (1η έκδοση)

 

Τα καινούργια ρούχα του αυτοκράτορα (1η και 2η έκδοση)

 

Η ωραία κοιμωμένη (1η και 2η έκδοση)

 

Η χιονάτη και οι 7 νάνοι (2η έκδοση)

 

Ο συνταξιδιώτης (2η έκδοση)

 

Επίσης μπορούμε να είμαστε βέβαιοι για την κυκλοφορία της χιονάτης στην 1η έκδοση (επειδή έχει βρεθεί το εξώφυλλο της εταιρίας) και για την ύπαρξη μιας ακόμα μεταγλώττισης (!), η οποία δεν λέει να βρεθεί, "οι τρεις χρυσές τρίχες του ήλιου" (επίσης επειδή έχει βρεθεί το εξώφυλλο της εταιρίας από την 1η έκδοση).

 

Ξέρω επίσης ότι η σταχτοπούτα έχει κυκλοφορήσει με χάρτινη θήκη, επειδή το έχω δει σε φωτογραφία σε μια αγγελία την οποία άμα θέλετε την παραθέτω. Να σημειωθεί πως δεν ήταν VCD, αλλά απλώς βάλανε το DVD της πρώτης έκδοσης σε χάρτινη θήκη με το ίδιο artwork. Μήπως αυτή είναι η έκδοση της σταχτοπούτας από το περιοδικό που είχες; Ή ήταν σε πλαστική θήκη με τον τίτλο "τα παραμύθια ζωντανεύουν" σαν τα υπόλοιπα;

 

Έχω μια ακόμα άκρη που δεν έχω εκμεταλευτεί πλήρως και αυτή είναι ένας γνωστός γνωστού ο οποίος δούλευε στην digitime και σίγουρα ξέρει άμα υπάρχει υπόλοιπο απόθεμα dvd και που βρίσκεται, αλλά δεν είναι πολύ συνεργάσιμος. Ίσως αν μαζευτούμε αρκετά άτομα και ρωτήσουμε όλοι μαζί κάτι να γίνει... κατά τα άλλα είναι όπως τα λες. Μου έχει αποδειχτεί και σε εμενα πως οι υπόλοιπες μεταγλωττίσεις, εάν υπάρχουν, είναι φύσιν αδύνατο να βρεθούνε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  38492
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  798 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 21/7/2022 στο 10:55 ΜΜ, Γιώργος Παλάσκας είπε:

@ Picatsos  Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που παρέθεσες.

 

 

Δυστυχώς, παρόλο που εξακολουθώ μέχρι και σήμερα να ρωτάω για αυτή την συλλογή, δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι άλλο. Το μακροσκελές κείμενο που έγραψα στην αρχή της συζήτησης περιγράφει άψογα τις γνώσεις που έχω ακόμα. Δεν έχω μάθει τίποτα καινούργιο. Αυτή την στιγμή έχω στην κατοχή μου τα εξής μεταγλωττισμένα DVD:

 

Σταχτοπούτα (1η έκδοση)

 

Οι μαγικές γαλότσες (1η έκδοση)

 

Τα καινούργια ρούχα του αυτοκράτορα (1η και 2η έκδοση)

 

Η ωραία κοιμωμένη (1η και 2η έκδοση)

 

Η χιονάτη και οι 7 νάνοι (2η έκδοση)

 

Ο συνταξιδιώτης (2η έκδοση)

 

Επίσης μπορούμε να είμαστε βέβαιοι για την κυκλοφορία της χιονάτης στην 1η έκδοση (επειδή έχει βρεθεί το εξώφυλλο της εταιρίας) και για την ύπαρξη μιας ακόμα μεταγλώττισης (!), η οποία δεν λέει να βρεθεί, "οι τρεις χρυσές τρίχες του ήλιου" (επίσης επειδή έχει βρεθεί το εξώφυλλο της εταιρίας από την 1η έκδοση).

 

Ξέρω επίσης ότι η σταχτοπούτα έχει κυκλοφορήσει με χάρτινη θήκη, επειδή το έχω δει σε φωτογραφία σε μια αγγελία την οποία άμα θέλετε την παραθέτω. Να σημειωθεί πως δεν ήταν VCD, αλλά απλώς βάλανε το DVD της πρώτης έκδοσης σε χάρτινη θήκη με το ίδιο artwork. Μήπως αυτή είναι η έκδοση της σταχτοπούτας από το περιοδικό που είχες; Ή ήταν σε πλαστική θήκη με τον τίτλο "τα παραμύθια ζωντανεύουν" σαν τα υπόλοιπα;

 

Έχω μια ακόμα άκρη που δεν έχω εκμεταλευτεί πλήρως και αυτή είναι ένας γνωστός γνωστού ο οποίος δούλευε στην digitime και σίγουρα ξέρει άμα υπάρχει υπόλοιπο απόθεμα dvd και που βρίσκεται, αλλά δεν είναι πολύ συνεργάσιμος. Ίσως αν μαζευτούμε αρκετά άτομα και ρωτήσουμε όλοι μαζί κάτι να γίνει... κατά τα άλλα είναι όπως τα λες. Μου έχει αποδειχτεί και σε εμενα πως οι υπόλοιπες μεταγλωττίσεις, εάν υπάρχουν, είναι φύσιν αδύνατο να βρεθούνε...

 

On 12/11/2020 στο 11:09 ΠΜ, Γιώργος Παλάσκας είπε:

 

Ακριβώς, αυτές έχουν σίγουρα κυκλοφορήσει με το περιοδικό. Βρήκε ακριβώς τις ξένες εκδόσεις!

 

Έχω λάβει και σχόλιο στο youtube από κάποιον που έλεγε πως διέθετε (το πέταξε λόγο φθοράς) την Σταχτοπούτα από την έκδοση του περιοδικού αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την ύπαρξή του οπότε δεν μπορείς να το συμπεριλάβεις στην λίστα σίγουρα.

 

Έτσι, μας μένουν τα τεύχη 67 και 68 όπου κυκλοφόρησαν το 4ο και το 5ο DVD της σειράς που όμως δεν ξέρουμε ποιές ταινίες είναι... λογικά είναι δύο από τις παρακάτω τρεις:

1) Σταχτοπούτα

2) Οι Μαγικές Γαλότσες

3) Τα Τρια Χρυσά Μαλλιά Του Ήλιου

Το λέω επειδή αυτές έχουν σίγουρα μεταγλωττιστεί.

 

On 21/7/2022 στο 10:55 ΜΜ, Γιώργος Παλάσκας είπε:

@ Picatsos  Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που παρέθεσες.

 

. Να σημειωθεί πως δεν ήταν VCD, αλλά απλώς βάλανε το DVD της πρώτης έκδοσης σε χάρτινη θήκη με το ίδιο artwork. Μήπως αυτή είναι η έκδοση της σταχτοπούτας από το περιοδικό που είχες; Ή ήταν σε πλαστική θήκη με τον τίτλο "τα παραμύθια ζωντανεύουν" σαν τα υπόλοιπα;

 

 

Ναι αυτό ήταν! Δεν θυμάμαι αν ο συνταξιδιωτης είχε πλαστική θήκη ή χάρτινη 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

11 ώρες πριν, Picatsos είπε:

Ναι αυτό ήταν! Δεν θυμάμαι αν ο συνταξιδιωτης είχε πλαστική θήκη ή χάρτινη 

Ο Συνταξιδιώτης είχε πλαστική θήκη. Το ξέρω επειδή το διαθέτω μαζί με το εξώφυλλό του. Επίσης η μεταγλώττισή του πρέπει να έγινε ειδικά για την δεύτερη σειρά και να μην υπήρχε στην πρώτη, αφου το μενού του είναι το εξώφυλλο της δεύτερης σειράς. Αναρρωτιέμαι αν η εταιρία έκανε και άλλες μεταγλωττίσεις για την δεύτερη έκδοση που δεν υπήρχαν στην πρώτη έκδοση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  39429
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ ΤΟΥ ΤΕΥΧΟΥΣ 62 ΤΟΥ "ΑΚΑΤΑ ΜΑΚΑΤΑ " 

Το συγκεκριμένο έχει τραβηχτεί απο βιντεοκάμερα που ο πατέρας μου έβαζε να τραβάει την τηλεόραση για  κινουμενα σχέδια για να τα βλέπουμε επειτα και το συγκεκριμένο το έχω τραβήξει και με την κάμερα του κινητού μου... Άρα έχει περάσει πολλές διαφορετικές εγγραφές βίντεο

 

οπότε η ποιότητα και ο ήχος δεν είναι τα καλύτερα... Ελπίζω να βοήθησα και με την πρώτη ευκαιρία να παραδωθεί έστω με καλύτερο ήχο από κάποιον που γνωρίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόνο το 3ο βίντεο παίζει. Τα 2 παραπάνω τι είναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

On 13/12/2022 στο 2:22 ΠΜ, NikolasD19 είπε:

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ ΤΟΥ ΤΕΥΧΟΥΣ 62 ΤΟΥ "ΑΚΑΤΑ ΜΑΚΑΤΑ " 

Αν το 69 βγήκε τον Σεπτέμβριο του 2008 τότε το 62 θα πρέπει να βγήκε τον Φεβρουάριο του 2008 (αφού το περιοδικό ήταν μηνιαίο. Λογικό ακούγεται, αφού και στο βίντεο διαφημίζουν αποκριάτικες μάσκες και σερπαντίνες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39429
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 15/12/2022 στο 1:28 ΠΜ, Mandrake είπε:

Μόνο το 3ο βίντεο παίζει. Τα 2 παραπάνω τι είναι;

Το ίδιο βίντεο που για κάποιον λόγο δεν ανέβηκαν και έμειναν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα κατεστραμμένα βίντεο αφαιρέθηκαν από το ποστ. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  39429
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά θέλω να ρωτήσω: 

πώς ξέρουμε ότι βγήκαν 69 τεύχη ΑΚΑΤΑ ΜΑΚΑΤΑ και όχι 70 π.χ;

 

Επισης τα ΖΑΒΟΛΑΚΙΑ είχε βγει μόνο 1 τεύχος ή ένα τεύχος είναι γνωστό προς στιγμή ότι υπήρχε πριν κλείσει η εταιρεία;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

41 λεπτά πριν, NikolasD19 είπε:

πώς ξέρουμε ότι βγήκαν 69 τεύχη ΑΚΑΤΑ ΜΑΚΑΤΑ και όχι 70 π.χ;

Ξέρουμε ότι έχουν κυκλοφορήσει σίγουρα 72 τεύχη γιατί έχει βρεθεί το τεύχος 72. Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζουμε κάτι...

 

42 λεπτά πριν, NikolasD19 είπε:

Επισης τα ΖΑΒΟΛΑΚΙΑ είχε βγει μόνο 1 τεύχος ή ένα τεύχος είναι γνωστό προς στιγμή ότι υπήρχε πριν κλείσει η εταιρεία;

Νομίζω έχει αναπτυχθεί σε άλλο θρεντ ότι κάποιος τηλεφώνησε για την σειρά και του είπαν πως δεν θα συνεχίσει μετά το πρώτο τεύχος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39429
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μοιράζομαι το εξώφυλλο του τεύχους 60 ΑΚΑΤΑ ΜΑΚΑΤΑ

IMG_20230920_160927.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

18 ώρες πριν, NikolasD19 είπε:

Μοιράζομαι το εξώφυλλο του τεύχους 60 ΑΚΑΤΑ ΜΑΚΑΤΑ

 

Να υποθέσω ότι το εξώφυλλο δεν είναι σκαναρισμένο, αλλά φωτογραφημένο? :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39429
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 ώρες πριν, Indian είπε:

 

Να υποθέσω ότι το εξώφυλλο δεν είναι σκαναρισμένο, αλλά φωτογραφημένο? :) 

 

 

:beer:

Καλησπέρα ναι, είναι φωτογραφημένο. Δεν έχω σκάνερ ή κάπου να βρω αυτή την στιγμή 🙂

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

13 ώρες πριν, NikolasD19 είπε:

Καλησπέρα ναι, είναι φωτογραφημένο. Δεν έχω σκάνερ ή κάπου να βρω αυτή την στιγμή 🙂

 

Δυστυχώς για να περαστούν στην βάση δεδομένων θα πρέπει να είναι σκαναρισμένα σε ανάλυση 300dpi και με ελάχιστο ύψος τα 2000px. :sorry:

 

Ευχαριστούμε, πάντως, για την προσφορά. Θα αφήσω το τεύχος στο ποστ σου μιας και δεν το έχουμε. :thanks:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.