Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΚΑΤΑ ΜΑΚΑΤΑ


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΚΑΤΑ ΜΑΚΑΤΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Μαίρη Καρπέτα
Σχέδιο:
Μαίρη Καρπέτα
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
2002
Εξώφυλλα:
2 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 1-62, 64-68)
Τεύχη:
69
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Περιοδικό
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Πολυθεματικό
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
24.0 x 33.0
Σελίδες:
60
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

AKATAMAKATA_0063.jpg  AKATAMAKATA_0069.jpg

 

Πρόκειται για παιδικό περιοδικό ποικίλης ύλης, λίγο εκπαιδευτικό, ψυχαγωγικό, γνώσεων, με θέματα από το χώρο της εκπαίδευσης, της οικολογίας, του κινηματογράφου, της τεχνολογίας. Με κουίζ, σταυρόλεξα, παιχνίδια, χρωμοσελίδες. Και τέλος με κόμικς. 4 έγχρωμες σελίδες πιάνει το κόμικ της Μαίρης Καρπέτα Πάντα και Λέων με πρωταγωνιστές ένα Πάντα και ένα Λιοντάρι.
Εντύπωση προκαλεί ότι η μια από τις δυο δισέλιδες ιστορίες του κόμικ χρησιμοποιείται για να διαφημίσει το σαμπουάν κατά της ψείρας Laviten!

Μια ιδέα από το κόμικ. Sorry για το scan αλλά 24Χ33 είναι αυτές οι σελίδες, much too much for my scanner!
 

post-2265-1222614441_thumb.jpg post-2265-1222614452_thumb.jpg

1 εξώφυλλο από τον ftsgr.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  62
  • Reputation:   123
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Τι λες...? και νόμιζα πως το "άκατα μάκατα" ήταν απλά αττάκα που λέγαμε παιδάκια!

Να 'σαι καλά που μας ενημέρωσες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

δεν είναι ακριβώς ατάκα. Αυτό το πράγμα λέγεται (στα βιβλία φυσικά και όχι στη καθομιλουμένη) "λάχνισμα". (σε ποιόν θα λάχει δλδ)

 

και ένα που βρήκα ψάχνοντας να δω από που βγαίνει (δεν βρήκα κάτι σχετικό, αλλά βλέποντας τα άλλα, εικάζω ότι θα υπάρχει κάπως κάποια επιρροή από ξένες γλώσσες...)

 

Ανέβηκα σ' ένα βουνό

και είδα ένα γουρούνι.

Το κοίταξα καλά καλά

και σου 'μοιαζε στη μούρη.

Γω, γω, γω,

συ, συ, συ,

το γουρούνι είσαι εσύ!

 

Όποια καλή ψυχή ξέρει από που έρχεται και το άκατα μάκατα ή το α μπε μπα μπλομ, ας το πει ;)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

άκατα μάκατα

σου κουτουμπέ

άμπερ φάμπερ

ντο μινέ

 

άκατα μάκατα

σου κουτουμπέ

άμπερ φάμπερ

βγε....

 

 

ίσως από αυτό - το πιο διάσημο τετράστιχο της εποχής μου για να τα "βγάζουμε" στα διάφορα παιχνίδια.... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πόσες είναι συνολικά οι σελίδες με κόμικς; Ή μόνο το κόμικ της Μαίρης Καρπέτα έχει μέσα; :thinking:

 

Υ.Γ. Επίσης, 58+4; Δεν κολλάει... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

58 αριθμημένες (ξεκινάει από το 3 η αρίμηση, 2 το οπισθοφυλλο = 60 -- τσ τσ τσ παραξενιάρη..............

μόνο το κόμικς της Καρπέτα - 4 σελίδες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

οκ. Μεταφέρθηκε στα Παρελκόμενα. Πολύ μικρό ποσοστό κόμικς αναλογικά με τις σελίδες του για τα ποικίλης ύλης.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  62
  • Reputation:   123
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

άκατα μάκατα

σου κουτουμπέ

άμπερ φάμπερ

ντο μινέ

 

άκατα μάκατα

σου κουτουμπέ

άμπερ φάμπερ

βγε....

 

 

ίσως από αυτό - το πιο διάσημο τετράστιχο της εποχής μου για να τα "βγάζουμε" στα διάφορα παιχνίδια.... :lol:

 

 

Γιες για! Με πρόλαβες!

το λέγαμε και έβγαινε κάθε φορά ένας και όποιος έμενε ...αναλάμβανε τις "βρώμικες δουλειές"...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

άκατα μάκατα

σου κουτουμπέ

άμπερ φάμπερ

ντο μινέ

 

άκατα μάκατα

σου κουτουμπέ

άμπερ φάμπερ

βγε....

 

 

ίσως από αυτό - το πιο διάσημο τετράστιχο της εποχής μου για να τα "βγάζουμε" στα διάφορα παιχνίδια.... :lol:

 

βρε συ Μανώλη.... δεν έχω γεράσει και τόσο :) το είπα. λάχνισμα :) Η απορία μου είναι οι λέξεις από που έρχονται. πχ αυτό το ντο μινέ, κάλλιστα μπορεί να πηγάζει από το domine. το άμπερ φάμπερ, εγώ το θυμάμαι ως άμπε φάμπε (μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια)... να είναι από το Α Μπε Σε Ντε? (απτα γαλλικά αν δεν απατόμαι.. abcd κλπ) και ούτω καθ'εξής. Μια τέτοια εξήγηση αναρωτιέμαι αν υπάρχει :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ και για τους λάτρεις τέτοιων "ετυμολογιών", έμαθα σήμερα γιατί ενίοτε βαφτίζουμε τους γαϊδάρους "κυρ Μέντιος".... Από την αρχαία πόλη της Χαλκιδικής Μένδη, που είχε στα τετράδραχμα της τον Διόνυσο καβάλα σ'ένα γαϊδούρι. (εικόνα τετράδραχμου - δυό λογάκια ακόμα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το είχα πάρει πιο παλιά αλλά το είχα ξεχάσει εντελώς.

Το εξώφυλλο από το τεύχος 63.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Σχετικά με το κόμικ. Το κείμενο είναι της Μαίρης Καρπετά. Το σχέδιο υποθέτω ότι είναι του/της post-189-1223159632_thumb.jpg

Εάν βγάζετε τι λέει η υπογραφή πείτε το μου κι εμένα.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έγινε και σ'αυτό εδώ η παρουσίαση;; Ωραίος!! :clap2: Να δούμε τι άλλο θα μείνει στο τέλος! :) Η φράση έχει το "άμπε φάμπε" κι όχι "άμπερ φάμπερ". Λες όμως bonadrug "της εποχής μου" όμως είναι και της δικής μου εποχής όπως και της Luna που είναι 21 χρονών! Μήπως τελικά είναι πολύ παλιότερο απ'ότι νομίζουμε; Εμένα πάλι γιατί μου μοιάζουν με λόγια από μαγικό ξόρκι ή κατάρας, όπως είναι το "Hocus Pocus" ή το

 

"Double, double toil and trouble

Fire burn and cauldron bubble

Cool it with a baboon's blood

Then the charm is firm and good

Fillet of a fenny snake,

In the caldron boil and bake;

Eye of newt, and toe of frog,

Wool of bat, and tongue of dog,

Adder's fork, and blind-worm's sting,

Lizard's leg, and owlet's wing,—

For a charm of powerful trouble,

Like a hell-broth boil and bubble."

 

William Shakespear απ'τον "Macbeth"

 

Googlάρωντας βρήκα το εξής:

"Ekate pekate cukate me, figule fa.gule domine. Ektum pektum kufer tuc, kvinte kvante figo buc" και κάποια παρόμοια, μόνο που δεν καταλαβαίνω την γλώσσα. Μοιάζουν με Λατινικά αλλά δεν πρέπει να είναι.

Μία εξήγηση πάντως δίνουν κι εδώ!

 

Επίσης εδώ μας λέει πως κάποιος "Μάκης" ξέρει τι σημαίνει. :P

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ξέρει κανένας τίποτα σχετικά με το DVD "Ο Συνταξιδιώτης" που υπάρχει κάτω αριστερα στο τεύχος 69; Ψάχνω την συγκεκριμένη συλλογή DVD αρκετό καιρό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

On 23/8/2020 στο 3:43 ΜΜ, Γιώργος Παλάκσας είπε:

Ξέρει κανένας τίποτα σχετικά με το DVD "Ο Συνταξιδιώτης" που υπάρχει κάτω αριστερα στο τεύχος 69; Ψάχνω την συγκεκριμένη συλλογή DVD αρκετό καιρό...

Δεν τα γνωρίζει κανένας; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απ' ότι καταλαβαίνω είναι μία σειρά ταινιών με τίτλο "Τα Παραμύθια Ζωντανεύουν!". Εγώ συγκεκριμένα έχω το "Χιονάτη", το οποίο δυστυχώς δε βρήκα στην "IMDB" για ποια ταινία πρόκειται και δεν έχω καταγράψει στο αρχείο μου από ποιο τεύχος το πήρα. Ο Αγγλικός τίτλος είναι "Live Action Fairy Tales: Snow White", αλλά δεν το έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή για να δω συντελεστές κτλ. Βρίσκεται σε άλλο σπίτι. Επειδή μ' ενδιαφέρει κι εμένα, δε μας κάνεις μια λίστα με τις ταινίες που εσύ γνωρίζεις κι από ποια τεύχη του περιοδικού αυτού εδόθησαν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο, βρήκα το δικό μου DVD εδώ αλλά δυστυχώς είναι σε άθλια ποιότητα αλλά αναγνωρίζω το εξώφυλλο απ' το δικό μου. Επίσης εδώ βρήκα μια άλλη ταινία με τίτλο "Η Ωραία Κοιμωμένη" ("Sleeping Beauty") που κυκλοφόρησε απ' την ίδια σειρά. Δε ξέρω πως δουλεύει το σύστημα αγοραπωλησιών εκεί, αλλά να υποθέσω πως αυτός ο "palaskasm" που αναζητά και τις δύο, είσαι εσύ;

 

SnowWhite_Cover.jpg.9f8a6f3c88f2ca93a26abb579eea0319.jpg  SleepingBeauty_Cover.jpg.43bd71e7cb3b34cc994c55551b405dfc.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εγώ είμαι, ναι. Τις ψάχνω αρκετά χρόνια και έχω καταφέρει να συλλέξω 6 από το σύνολο των 18 (!) ταινιών της σειράς. Έχουν ενδιαφέρουσα ιστορία και γνωρίζω αρκετά πράγματα. Θα παραθέσω όλες τις πληροφορίες που έχω μαζέψει για όποιον ενδιαφέρεται και τα ψάχνει.

 

Απ' όσο ξέρω είναι γερμανο-τσέχικες παραγωγές της δεκαετίας '80 και '90 που σπάνια συναντάς στα site με online ταινίες ακόμα και στην αυθεντική γλώσσα. Τα ξένα DVD υπάρχουν όλα στο Amazon.

 

Παραθέτω την λίστα με τους τίτλους με την σειρά που εμφανίζονται στο διαφημιστικό των ελληνιών DVD.

 

1) Η Χιονάτη Και Οι 7 Νάνοι

2) Τα καινούργια Ρούχα Του Αυτοκράτορα

3) Ο Πρίγκιπας Βάτραχος

4) Ο Συνταξιδιώτης

5) Η Ωραία Κοιμωμένη

6) Ο Γενναίος Ραφτάκος

7) Σταχτοπούτα

8) Μπλάκνα Φλόρ, Η Κόρη Του Δαίμονα

9) Οι Μαγικές Γαλότσες

10) Ο Γενναίος Ιππότης Που Δεν Ήταν Ικανός Για Τίποτα

11) Τα Τρία Χρυσά Μαλλιά Του Ήλιου

12) Ο Γενειοφόρος Βασιλιάς

13) Το Νερό Της Ζωής

14) Ο Ψεύτικος Πρίγκιπας

15) Ο Πρίγκιπας Του Αλατιού

16) ο Πιστός Τζον

17) Μάμα Χόλλε

18) Ο Μικρός Κλάους Και Ο Μεγάλος Κλάους.

 

Επίσης παραθέτω την λίστα με τα ξένα ονόματα και τις ξένες ημερομηνίες παραγωγής.

 

1) Schneewittchen und das geheimnis der zwerge (1992)
2) Des Kaisers neue Kleider (1993)
3) Der Froschkönig (1991)
4) Der Reisekamerad (1990)
5) Dornröschen (1990)
6) Taugenichts, der tapfere Ritter (1982)
7) Aschenputtel (1989)
8) Der Teufel und seine Tochter (1990)
9) Die Galoschen des Glücks (1986)
10) Das tapfere Schneiderlein (1988)
11) Die 3 goldenen Haare des Sonnenkönigs (1982)
12) König Drosselbart (1984)
13) Das Wasser des Lebens (1988)
14) Der falsche Prinz (1985)
15) Der Salzprinz (1982-3)
16) Der treue Johannes (1986)
17) Frau Holle (1985)
18) Der große und der kleine Klaus (1988)

 

Μεταγλωττίστηκαν πρώτα στα αγγλικά και έπειτα και στα ελληνικά.

 

Οι ταινίες αυτές είχαν και άλλη έκδοση πριν την κυκλοφορία τους στο περιοδικό. Συγκεκριμένα, πρώτη φορά βγήκαν από την εταιρία DigiTime Junior το 2004-2005. Από εκεί έμαθα εγώ για την εν λόγω σειρά από ένα αντιγραμμένο DVD της ταινίας "Σταχτοπούτα" από Video Club. Το αρχικό όνομα της συλλογής είναι "κλασική παιδική ταινιοθήκη". Παραθέτω τα εξώφυλλα που έχω καταφέρει να βρω από την πρώτη έκδοση της DigiTime. Κάποια είναι αυθεντικά από πρωσοπική συλλογή και κάποια αποτέλεσμα ωρών αναζήτησης στο ίντερνετ. 

 

20201111_001353.thumb.jpg.afb70fcfd5513067fd09bb4f72ba058d.jpg

 

Ο ιδιοκτήτης των πνευματικών δικαιωμάτων της ελληνικής μεταγλώττισης ήταν (μέχρι που έκλεισε το 2009) η δισκογραφική εταιρία AlfaMi S. A.

 

Μερικά παραμύθια μεταγλωττίστηκαν στο στούντιο της Art Factory και μερικά στο στούντιο '87 (Οτιδήποτε πληροφορίες έχω συλλέξει σχετικά με την μεταγλώττιση τις έχω δώσει στην σελίδα https://www.greekdubdb.com).

 

Από την DigiTime βγήκαν (τουλάχιστον, μπορεί να υπάρχουν και παραπάνω) 6 παραμύθια πριν κλείσει. Συγκεκριμένα, με την σειρά που τα έβγαλε και τον κωδικό προϊόντως:

1) Σταχτοπούτα (DGJ210)

2) Οι Μαγικές Γαλότσες (DGJ211)

3) Τα Καινούργια Ρούχα Του Αυτοκράτορα (DGJ216)

4) Η Ωραία Κοιμωμένη (DGJ217)

5) Τα Τρία Χρυσά Μαλλιά Του Ήλιου (DGJ231)

6) Η Χιονάτη Και Οι 7 Νάνοι (DGJ232)

 

Απ' οσο καταλαβαίνω το DGJ2XX αναφέρεται στο DiGi time Junior και τον αριθμό έκδοσης του δίσκου.

 

Οι προμηθευτές που τα πηγαίναν σε video club ήταν οι εταιτίες Digital Media και Despec Hellas.

 

Αφού έκλεισε η DigiTime, ο ίδιος ιδιοκτήτης με το επώνυμο Πανταλέων (εξού και το κόμικ του περιοδικού αλλά και η σειρά  DVD της DigiTime πάντα και λέων) το γύρισε σε τύπο και άρχισε να εκδίδει το περιοδικό άκατα μάκατα με σκοπό να πρωοθήσει τα παιδικά της πρώην εταιρίας του. Η σειρά άρχισε να εμφανίζεται με τα νέα εξώφυλλα στο περιοδικό από το τεύχος 66 τον Ιούνιο του 2008. Σε αυτήν την έκδοση, το όνομα της σειράς είναι "Τα Παραμύθια Ζωντανεύουν!" ή "Live Action Fairy Tales". Παραθέτω τα εξώφυλλα που έχω βρει. 

 

20201111_001435.thumb.jpg.0aca51f1baf1da32c5c2f6463d835b96.jpg

 

Συγκεκριμένα, από το περιοδικό βγήκαν (τουλάχιστον) 4 DVD με την παρακάτω σειρά:

1) Τα Καινούργια Ρούχα Του Αυτοκράτορα (Τεύχος 66 - Ιούνιος 2008 - AKD-1)

2) Χιονάτη (Τεύχος 67 - Ιούλιος 2008 - AKD-2)

3) Η Ωραία Κοιμωμένη (Τεύχος 68 - Αύγουστος 2008 - AKD-3)

4) Ο Συνταξιδιώτης (Τεύχος 69 - Σεπτέμβριος 2008 - AKD-4)

 

Απ' όσο καταλαβαίνω το AKD-X αναφέρεται στο ΆΚατα μάκατα Dvd και τον αριθμό έκδοσής του.

 

Η σειρά διακόπηκε άξαφνα, για ακόμα μια φορά, με το τέλος του περιοδικού. Φαίνεται από τις ράχες των DVD πως σκοπεύανε με την ολοκλήρωση τους να σχηματίσουν το όνομα της σειράς "Live Action Fairy Tales". Κρίμα που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, θα φαινόταν πολύ ωραίο στο ράφι!

 

Θέλω να αναφέρω πως, έχωντας μερικά DVD και από τις δύο σειρές, είναι ενδιαφέρον εώς και αστείο το γεγονός πως στην δεύτερη έκδοση κρατήσαν τα παλιά μενού με τις γραματοσειρές των τίτλων όπως εμφανίζονται στα εξώφυλλα της κλασικής παιδικής ταινιοθήκης αλλά και όλα τα τρέιλερ σχετικά με DVD που είχε βγάλει η DigiTime! 

 

Μετά από πολύ ψάξιμο, έχω βρει σύνολο 5 ταινίες. Κάποιες είναι από την πρώτη συλλογή, κάποιες από την δεύτερη και κάποιες τις έχω και από τις δύο συλλογές. Διαθέτω τις ταινίες:

1) Σταχτοπούτα (DigiTime)

2) Οι Μαγικές Γαλότσες (DigiTime)

3) Τα Καινούργια Ρούχα Του Αυτοκράτορα (Digitime & Άκατα Μάκατα)

4) Η Ωραία Κοιμωμένη (DigiTime & Άκατα Μάκατα)

5) Η Χιονάτη Και Οι 7 Νάνοι (Άκατα Μάκατα)

6) Ο Συνταξιδιώτης (Άκατα Μάκατα)

 

Διαθέτω κανάλι στο YouTube όπου ανεβάζω το υλικό που βρίσκω. Για όποιον ενιαφέρεται να το δει:

 

 

Έχω ανεβάσει και τις ταινίες αλλά προς το παρόν είναι μπλοκαρισμένες λόγο πνευματικών δικαιωμάτων. Θα προσπαθήσω να τις ξανακάνω διαθέσιμες. 

 

Πολλές από τις πληροφορίες που γνωρίζω για το περιοδικό τις γνωρίζω από τον σχεδιαστή του κόμικ πάντα και λέων. Γνώριζα από παλιά την ύπαρξη δεύτερης έκδοσης όμως όταν βρήκα αυτήν την σελίδα και κατάλαβα πως είχε βγει με αυτό το περιοδικό, επικοινώνησα με την σελίδα πάντα και λέων στο Facebook. Ο άνθρωπος που σχεδίασε το περιοδικό και που έχει την περίεργη υπογραφή λέγεται Χρήστος Ζμέτης. Δούλευε και στην DigiTime πιο παλιά σχεδιάζοντας τους γνωστούς χαρακτήρες πάντα και λέων και μάλιστα με πληροφόρησε πως η εταιρία DigiTime έκλεισε μέσα σε ένα βράδυ χωρίς να αφήσει κανένα ίχνος πίσω της. Επίσης από δικιά του πληροφόρηση, τα εξώφυλλα των DVD σχεδιάστηκαν από τον γραφίστα Κώστα Καστανιά. Ο Χρήστος Ζμέτης είναι αυτός που μου παραχώρησε το DVD της Χιονάτης (το μόνο που έμεινε από την πρωσοπική του συλλογή του περιοδικού). 

 

Σύνολο, μπορούμε να συμπεράνουμε πως υπάρχει ελληνική μεταγλώττιση για τουλάχιστον 7 ταινίες:

1) Σταχτοπούτα

2) Οι Μαγικές Γαλότσες

3) Τα Καινούργια Ρούχα Του Αυτοκράτορα

4) Η Ωραία Κοιμωμένη

5) Τα Τρία Χρυσά Μαλλιά Του Ήλιου

6) Η Χιονάτη Και Οι 7 Νάνοι

7) Ο Συνταξιδιώτης

Για τους υπόλοιπους τίτλους δεν γνωρίζω καν εάν μεταγλωττίστηκαν... Αυτό ίσως μπορεί να το απαντήσει κάποιος συλλέκτης που έχει όλες όσες βγήκαν.

 

Το ξέρω πως το κείμενο βγήκε μεγάλο αλλά ήθελα να συμπεριλάβω κάθε πληροφορία που γνωρίζω ώστε να βοηθήσω και άλλα άτομα που τα ψάχνουν. Είμαι ανοιχτός σε οτιδήποτε θέλει κάποιος να διορθώσει στις πληροφορίες μου με βάση τις δικές του γνώσεις. Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ή έχει κάποια ταινία ας ενημερώσει και αυτός.

Επεξεργασία από Γιώργος Παλάσκας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εσύ έχεις κάνει διατριβή με τη σειρά αυτή των ταινιών και ζητούσες από εμάς πληροφορίες; :)  Στη σύντομη αναζήτηση που έκανα, "έπεσα" πάνω στη σελίδα σου στο YouTube, απλώς δεν ήμουν σίγουρος εκατό τοις εκατό ότι επρόκειτο για την ίδια σειρά. Εδώ μας εξηγείς τι ακριβώς συμβαίνει. Ή διαφήμιση αυτή της σειράς όπου ακούγεται ο Σπύρος Μπιμπίλας, υπάρχει σε κάθε DVD που έχεις; Και ο Σπύρος Μπιμπίλας συμμετέχει σε όλες τις μεταγλωττίσεις; Αν ναι, θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με εκείνον απευθείας! Είμαι βέβαιος πως έχει κρατήσει τη δουλειά του, στην προσωπική του συλλογή και θα σου έφτιαχνε, τουλάχιστον, αντίγραφα! Είναι σχολαστικός! Μ' έβαλες πάλι στην πρίζα και μπήκαν στις αναζητήσεις μου. Εάν μάθω κάτι νεότερο, θα ενημερώσω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ναι όντως γνωρίζω αρκετά πράγματα απλά ήλπιζα πως ίσως υπάρχε κάποιος που να διαθέτει αρκετά τεύχη ώστε να μου "γεμίσει" μερικά κενά εδώ κι εκεί... Μέχρι πρόσφατα πίστευα πως ο Μπιμπίλας είναι αυτός που έκανε όλες τις μεταγλωττίσεις στο στούντιο της Art Factory μιας και είχα 4 παραμύθια που είχε κάνει και είχε συμμετάσχει και στο διαφημιστικό. Όταν όμω βρήκα την Χιονάτη, είδα πως αυτή έγινε από τον Νίκο Πόγκα στο στούντιο '87. Απ' ότι φαίνεται μάλλον πηγαίναν για να γίνουν όλα με τον Μπιμπίλα αλλά αλλάξανε στην πορεία. Έχω μιλήσει ήδη με τον Σπύρο Μπιμπίλα μέσω Facebook και, παρόλο που μου είπε πως θα κοιτάξει στο αρχείο του εάν τα έχει, τον είδα λίγο δυστακτικό στην διαμοίραση του υλικού του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Mandrake, εδώ μπορείς να δεις τις ταινίες που έχω καταφέρει να βρω:

 

Σταχτοπούτα:

 

Οι Μαγικές Γαλότσες:

 

Τα Καινούργια Ρούχα Του Αυτοκράτορα:

 

Η Ωραία Κοιμωμένη:

 

Όταν καταφέρεις να πάρεις στα χέρια σου το DVD "Χιονάτη", θα μπορούσες να ανεβάσεις μια σάρωση του εξωφύλλου, διότι το διαθέτω χωρίς εξώφυλλο; :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, ασφαλώς! Είχα σκοπό να το κατεβάσω άλλωστε για να το δώσω στον tracker "Κόσμος του Φανταστικού", οπότε θα σου σαρώσω και το εξώφυλλο και το label αν θέλεις! Απλώς κάνε υπομονή. Άλλη μια τρανή απόδειξη φίλε @Γάντζοςότι το "Letterboxd" είναι αρπαχτάρα. Προσπαθώ να βρω τις ταινίες της παραπάνω λίστας για να τις περάσω στη watchlist μου και ήδη τις 5 ΔΕΝ τις βρήκε (ξεκίνησα για κάποιο λόγο απ' το τέλος) κι έχω αρκετές ακόμη να ψάξω. Έπρεπε να τις βάλω στην "IMDB" ώστε να τις βρει και να μου δώσει τον πρωτότυπο τίτλο, για να τον δώσω μετά στο "Letterboxd" να τις βρει. Ναι, αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να 'χω πάντοτε μία "IMDB" μαζί μου να κάνω δουλειά με εναλλακτικούς τίτλους, προπαντώς εάν πρόκειται για τίτλους εκτός Αγγλικής γλώσσας! Για ελληνικούς τίτλους κλάφτα Χαράλαμπε... Δε βρίσκει ούτε το 1/100, χώρια του ότι κάποιους πρέπει να τους ψάχνεις στα ελληνικά, στα Greeklish αλλά ΚΑΙ στα Αγγλικά μεταφρασμένους, προκειμένου να τους βρεις!! Απίστευτη ευκολία... Και μεταξύ άλλων, φυσικά, υπάρχουν διπλοκαταχωρήσεις, όπου όταν τους κάνω reports για ν' αναιρέσουν εκείνη με τον Αγγλικό τίτλο ή τον Greeklish, οι "υπεύθυνοι" επιλέγουν πάντοτε να κρατήσουν τον Αγγλικό τίτλο! Χάλι...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 11/11/2020 στο 1:51 ΠΜ, Γιώργος Παλάκσας είπε:

Συγκεκριμένα, από το περιοδικο βγήκαν (πάλι) 6 DVD με την παρακάτω σειρά:

1) Τα Καινούργια Ρούχα Του Αυτοκράτορα (Τεύχος 64 - Απρίλιος 2008 - AKD-1)

2) Χιονάτη (Τεύχος 65 - Μάιος 2008 - AKD-2)

3) Η Ωραία Κοιμωμένη (Τεύχος 66 - Ιούνιος 2008 - AKD-3)

4) ??? (Τεύχος 67 - Ιούλιος 2008 - AKD-4)

5) ??? (Τεύχος 68 - Αύγουστος 2008 AKD-5)

6) Ο Συνταξιδιώτης (Τεύχος 69 - Σεπτέμβριος 2008 - AKD-6)

 

Τίποτα... 9 στις 10 ΔΕΝ τις έβρισκε το "Letterboxd". Ας είναι καλά η "IMDB"! Θα σταθούμε λίγο σε αυτές που ανέφερες μιας και τις είχε δώσει το περιοδικό, για να μην είμαστε και εντελώς εκτός θέματος. Επομένως έδωσε σίγουρα τις ταινίες:

 

 

1. "Τα Καινούργια Ρούχα του Αυτοκράτορα" ('94):

[imdb=tt0107301]

 

2. "Η Χιονάτη και οι 7 Νάνοι"/"Χιονάτη"/"Η Χιονάτη" ('92):

[imdb=tt0105326]

 

3. "Η Ωραία Κοιμωμένη" ('90)

[imdb=tt0100626]

 

4. "Ο Συνταξιδιώτης" ('90)

[imdb=tt0246305]

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

On 12/11/2020 στο 10:08 ΠΜ, Mandrake είπε:

Επομένως έδωσε σίγουρα τις ταινίες:

 

Ακριβώς, αυτές έχουν σίγουρα κυκλοφορήσει με το περιοδικό. Βρήκε ακριβώς τις ξένες εκδόσεις!

 

Έχω λάβει και σχόλιο στο youtube από κάποιον που έλεγε πως διέθετε (το πέταξε λόγο φθοράς) την Σταχτοπούτα από την έκδοση του περιοδικού αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την ύπαρξή του οπότε δεν μπορείς να το συμπεριλάβεις στην λίστα σίγουρα.

 

Έτσι, μας μένουν τα τεύχη 67 και 68 όπου κυκλοφόρησαν το 4ο και το 5ο DVD της σειράς που όμως δεν ξέρουμε ποιές ταινίες είναι... λογικά είναι δύο από τις παρακάτω τρεις:

1) Σταχτοπούτα

2) Οι Μαγικές Γαλότσες

3) Τα Τρια Χρυσά Μαλλιά Του Ήλιου

Το λέω επειδή αυτές έχουν σίγουρα μεταγλωττιστεί.

Επεξεργασία από Γιώργος Παλάσκας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ίσως εάν κάποιος διαθέτει τα τεύχη 67 ή 68 μπορεί να μς λύσει την απορία καθώς και εάν κάποιος διαθέτει το τεύχος 69 μπορεί να μας φτιάξει κάνα δυό αντίγραφα του Συνταξιδιώτη για όσους μας ενδιαφέρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Δεν είναι τέλειο αλλά οφείλω να το παραθέσω. Ορίστε το εξώφυλλο του τεύχους 72 λοιπόν. Ευχαριστούμε @Zmetis Chris!!

 

20201127_204551.thumb.jpg.914c2a42418ae9be61b281f654798c55.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "Ο Μυστικός Κήπος" είναι ταινία κινουμένων σχεδίων; :thinking: Δε φαίνεται καθαρά... Στο "Facebook" είναι επίσημη σελίδα; Εγώ δεν έχω πρόσβαση. Ας ρωτήσει κάποιος ποιο ήταν το τελευταίο τεύχος για να ξέρουμε...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ναι είναι κινούμενα σχέδια. Η σελίδα που έδωσε ο @Zmetis Chris είναι δική του σχετικά με το κόμικ πάντα και λέων. Έχουμε μιλήσει γι αυτό. Μου είπε πως δεν γνωρίζει ποιό είναι το τελευταίο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βλέποντας τα εξώφυλλα στην κορυφή της συζήτησης, παρατήρησα ότι σε ένα από τα δύο ότι διαφημίζει την ταινία "Τα χρονικά του Σπαίντεργουικ".

Επί την ευκαιρία λοιπόν να πω ότι είναι καλή ταινία για όποιον του αρέσει ότι έχει σχέσει με ξωτικά - γκόμπλινς κ.τ.λ. Μάλιστα παίζει και ο μεγάλος Nick Nolte μέσα. Την προτείνω ανεπιφύλακτα για να περάσετε ευχάριστα την ώρα σας...  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

3 ώρες πριν, rythmhawk είπε:

Βλέποντας τα εξώφυλλα στην κορυφή της συζήτησης, παρατήρησα ότι σε ένα από τα δύο ότι διαφημίζει την ταινία "Τα χρονικά του Σπαίντεργουικ".

Επί την ευκαιρία λοιπόν να πω ότι είναι καλή ταινία για όποιον του αρέσει ότι έχει σχέσει με ξωτικά - γκόμπλινς κ.τ.λ. Μάλιστα παίζει και ο μεγάλος Nick Nolte μέσα. Την προτείνω ανεπιφύλακτα για να περάσετε ευχάριστα την ώρα σας...  

 

Απ' οτι φαινεται δεν ειχαν κυκλοφορησει το dvd αλλα ειχαν κανει διαγωνισμο με σχετικα δωρα. Ειναι δυσκολο να μην το προσεξεις αφου πιανει ολο το πρωτοσελιδο. :lol:

Δεν το εχω δει αλλα φαινεται ωραιο, οντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  37096
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψάχνοντας στο google για τις ταινίες της συγκεκριμένης συλλογής έπεσα στη συζήτησή σας! Να σημειώσω επίσης ότι έχουν μεταγλωττιστει σίγουρα οι εξής τίτλοι: Μπλάνκα Φλορ, Ο Πρίγκιπας Βάτραχος και Μάμα Χόλλε (έχω την Μπλάνκα Φλορ) ☺️

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

3 ώρες πριν, Lalabel είπε:

Ψάχνοντας στο google για τις ταινίες της συγκεκριμένης συλλογής έπεσα στη συζήτησή σας! Να σημειώσω επίσης ότι έχουν μεταγλωττιστει σίγουρα οι εξής τίτλοι: Μπλάνκα Φλορ, Ο Πρίγκιπας Βάτραχος και Μάμα Χόλλε (έχω την Μπλάνκα Φλορ) ☺️

Πώς γνωρίζεις ότι μεταγλωττίστηκαν; Έχεις δει τα εξώφυλλα των DVD από κάποια από τις δύο συλλογές; Η ΜπλάνκαΦλορ που διαθέτεις εσύ από ποιά συλλογή είναι και κατά πόσο είναι λειτουργικός ο δίσκος;

 

Επίσης μιας που κάθισα να απαντήσω ας αναφέρω πως μίλησα με ένα διαδυκτιακό κατάστημα με καινούργια και μεταχειρισμένα DVD και ανέφερε πως διέθετε κάποτε 8 τίτλους της παλιάς συλλογής από την DigiTime όμως πουλήθηκαν. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια η ψέματα όμως. Όταν τον ρώτησα ποιούς τίτλους διέθετε, μου έδωσε μια λίστα με τα 6 παραμύθια που έχω ο ίδιος σε φωτογραφίες από την πρώτη συλλογή + το "Ο Πρίγκιπας Βάτραχος" και το "Ο Ψεύτικος Πρίγκιπας".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.