Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το Ελληνικό κόμικ [ χώρος κουβεντούλας ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Gaidjin, εγώ προσωπικά αν έβλεπα το δεύτερο τευχάκι να βγαίνει μετά από 1 χρόνο (ακόμα και 6 μήνες) θα ένιωθα προσβεβλημένος και ότι ο εκδότης με κοροϊδεύει σαν αναγνώστη.

Εκείνο είναι το επόμενο μεγάλο πρόβλημα. Η περιοδικότητα των Ελληνικών Εκδόσεων. Για ανθολογίες στέκει η ετήσια κυκλοφορία, για τα άλλα όχι και τόσο. Γι'αυτό μια 2η σταθερή εκδήλωση θα ήταν μια εξαιρετική αφορμή για 6μηνη κυκλοφορία και περισσότερες δουλειές. Οι οποίες όμως θα πρέπει να στηριχτούν από το αναγνωστικό κοινό, αφού ότι δεν στηρίζεται, καταρρέει εν μια νυκτί.

 

Για πιο συχνή κυκλοφορία θα έπρεπε να υπάρχει κάτι περιοδικό, σαν το 9, που δεν υπάρχει πια... :( Μακάρι να ξαναϋπάρξει κάτι παρόμοιο, καθώς ήταν ένα πολύ καλό μέσο που αύξανε όπως έγραψε και ο Γιώργος παραπάνω. το κοινό που θα ερχόνταν σε επαφή με τα κόμικς κάθε βδομάδα. Τα κόμικς υποτίθεται πως είναι λαϊκό μέσο, για όλους ανεξαρτήτως ηλικίας και μετά υπάρχουν κάποια είδη κόμικς που αφορούν μικρότερη ομάδα ατόμων. Τα ψαγμένα, τα ενήλικα & τα underground.

 

Το μόνο περιοδικό αυτή την στιγμή στην Ελλάδα, είναι τα web comics, με επικεφαλής το So Comic. Πόσα μέλη άραγε του GC το παρακολουθούν; Χμ, πάω να κάνω δημοσκόπηση. Done.

 

Όσον αφορά τους δημιουργούς, υπάρχει ένας αστικός μύθος που πατώντας στην ετήσια κυκλοφορία λέει πως οι Έλληνες δημιουργοί δεν είναι ιδιαίτερα παραγωγικοί. Ισχύει, αλλά για ελάχιστους. Οι περισσότεροι έχουν μεγάλη όρεξη για σκίτσα & ιστορίες απλά δεν υπάρχει το εκδοτικό μέσο. Εξού και όσοι παίζουν μπάλα με εξωτερικό βγάζουν κάθε λίγο και λιγάκι δουλειές, βλ.Διαλυνά, Γκογκτζιλά, Κυριαζή, Ρουμπούλια, Καπάδαη, Καμπάδαη κτλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα σου δείξω το δικό μου αν μου δείξεις το δικό σου!  :cat1:

-Κάνε κλίκ στο "Bierland" στην υπογραφή μου για να δεις σενάριο οπού αναγκάστηκα να μάθω και σχέδιο για να το φέρω σε ζωή. Είναι το πιο σοβαρό σύμπαν στο οποίο έχω δουλέψει. 2 κεφάλαια και ongoing.

-Στο "Διάφορα Αδιάφορα" φαίνεται η εξέλιξη του σχεδίου μου σε έλα άλφα χρονικό διάστημα. Ξεκίνησα απ'το 0 (..και έφτασα στο 0.5, χαχα). Το αναφέρω γιατί είναι σοβαρή πιθανότητα να αναγκαστείς να σχεδιάσεις τα ίδια σου τα σενάρια στο μέλλον.

-Στην ενότητα "Σενάριο" πρέπει να κυκλοφορούν κανα 3 σενάρια μου.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο μου επιτρέπεται να μιλήσω για το θέμα, γιατί σίγουρα δεν είμαι αυθεντία, αλλά κάθε δεξιότητα βασίζεται σε α) εμπειρία (πρακτική), β) γνώση (θεωρία). Θα είναι καλό, πέρα απ'το να γράφεις για εξάσκηση, να το μελετάς κιόλας. Εγώ προσωπικά διάβασα την Θεωρία Dramatica (Bιβλίο, Κόμικ, Appendix), και μου έχουν προτείνει να διαβάσω το "On Writing" του Stephen King.

 

 

Gaidjin, εγώ προσωπικά αν έβλεπα το δεύτερο τευχάκι να βγαίνει μετά από 1 χρόνο (ακόμα και 6 μήνες) θα ένιωθα προσβεβλημένος και ότι ο εκδότης με κοροϊδεύει σαν αναγνώστη.

Συνήθως δεν είναι τόσο απλό. Υπάρχει έλλειψη χρόνου και οικονομικών πόρων. Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χα... ο ισολογισμός της Compupress. http://www.compupress.gr/econo/isologismos2013.pdf

 

 

Ημερολογιακό έτος-Πωλήσεις-Κέρδη προ φόρων
2002____________4025102______98344
2003____________6108839______39497
2004____________6796186______189013
2005____________6250105______181351
2006____________6812576______262597
2007____________7749601______306316
2008____________7440966______279529
2009____________6341965______167635
2010____________6805460______72875
2011____________9747887______24156
2012____________9100364______9118

 

 
επισημαίνω ότι η Anubis ουσιαστικά είναι imprint της Compupress.
 
και οι Μοντέρνοι Καιροί (αν και εδώ γίνεται λίγο της επι χρήμασι αφού ο Γιαννίκος μπλεκόταν με το Alter και γενικώς χοντρές μπερδεψοδουλειές (για να μην πω τίποτα χειρότερο και με μπανάρει κανείς)). Οι οποίοι δεν έχουν δημοσιεύσει (ή έστω δεν βρίσκω το κατάλληλο ΦΕΚ) ισολογισμούς τα 2 τελευταία χρόνια....
 
Ημερολογιακό έτος-Πωλήσεις-Κέρδη προ φόρων
2002____________16007862______735938
2003____________11750195______649966
2004____________17164378______779229
2005____________52767333______4784974
2006____________75880869______5181050
2007____________118767903______6892887
2008____________126039202______5015488
2009____________110709701______3699306
2010____________53918085______1482642
 
(για την οποία Modern Times βλέπω εδώ http://www.biblionet.gr/com/191/Modern_Times ότι τη διακίνηση των πωλήσεων την κάνει κάποια Web Entertainment.... όπου ψάχτηκα λίγο για αυτήν και βρήκα τα εξής φοβερά και τρομερά οικονομικά στοιχεία από το 2008 που ξεκίνησε (αφού έχει αλλάξει και 3 επωνυμίες άμα τις μέτρησα καλά) (και σαφώς και έχει Δ.Σ. με επώνυμα Γιαννίκος :) ))
 
2008____________0______-9890
2009____________187______-11807
2010____________750______-10410
2011____________590______-5526
2012____________114455______-30449
 
 
:cheers5:
 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H Μοdern Times πώς κρατιέται ακόμα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πρόσεξε μέχρι πότε είναι δημοσιευμένοι ισολογισμοί :) Πρόσεξε και ποιος λέει ότι διακινεί τα εμπορεύματά της. :) και άμα πατήσεις στο λινκ για βιβλιονετ που έδωσα επάνω και πατήσεις αναλυτικά οι τίτλοι, ο τελευταίος είναι 8/12/11. Και αν καταλαβαίνω καλά, το Tivo και ο Κόσμος του Επενδυτή έβγαιναν μέσω της εταιρείας Bestend η οποία βγήκε σε εκκαθάριση αρχές του 12.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

H Modern Times παραδόξως υπάρχει ακόμα και κατεβαίνει και στις εκθέσεις βιβλίου, όπως διαπίστωσα το καλοκαίρι. Όμως απλά υπάρχει για να διακινεί το στοκ της που είναι τόσο επίκαιρο όπως οι κάλτσες του Κολοκοτρώνη (θέλει κανείς τις βιογραφίες ποδοσφαιριστών 12ετίας; )

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αποκλείεται να το κάνει ως ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ & ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (με διακριτικό τίτλο MODERN TIMES AEE και ΑΦΜ 094383934 ). Εάν αγοράσεις κάτι και τσεκάρεις την απόδειξη που θα σου δώσουν, εγγυημένα θα αναγράφει κάτι άλλο. 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H Modern Times μετά το κόψιμο όλων των Αμερικανικών σειρών της (γιατί είχε χάσει πλέον τα δικαιώματα από ό,τι φαίνεται), στράφηκε εξ'ολοκλήρου στα παιδικά εικονογραφημένα & dvd, βλ.Ζουζούνια κτλπ.

 

Το τελευταίο κόμικ που έβγαλε ήταν τα επίτομα της Φρουτοπίας, τα οποία ολοκλήρωσε τέλη του 2011.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αποκλείεται να το κάνει ως ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ & ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (με διακριτικό τίτλο MODERN TIMES AEE και ΑΦΜ 094383934 ). Εάν αγοράσεις κάτι και τσεκάρεις την απόδειξη που θα σου δώσουν, εγγυημένα θα αναγράφει κάτι άλλο. 

 

:cheers5:

Δεν ξέρω πως το κάνουν. Σημασία έχει πως πλασάρονται. Το περίπτερο τους στην έκθεση έγραφε Modern Times πάντως. Μπορεί να το γύρισαν στο Αγγλικό. Όπως και να 'χει, το ότι υπάρχουν ακόμα είναι η μεγαλύτερη έκπληξη για μένα, όχι οι νομικές μανούβρες, που δεν είναι κάτι νέο στον χώρο.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βρίσκω πάντως σχεδόν αδιανόητα τα νούμερα της Anubis. Πουλάς 9Μ για να σου μείνουν 9Κ???..... Φαντάσου τώρα να τα πούλαγε και φτηνότερα :) (που δε νομίζω ότι θα πούλαγε αρκετά περισσότερα ώστε να έρθει μια η άλλη)

 

:cheers5:

 

υγ εκεί με ξενίζει κι όλας το ότι αυξάνεται κατά πολύ ο τζίρος και μάλιστα στη στιγμή που έχει ξεκινήσει η κρίση (και είναι εμφανές και στους ισολογισμούς της Ακτίνας και των Καιρών με την μείωση πωλήσεων που έχουν). προφανώς αυτό είναι μια πρόσθετη δραστηριότητα (δεν αυξηθήκαν οι πωλήσεις των υπερηρωικών δλδ... απλώς έκαναν κάτι καινούργιο λχ αποφάσισαν να βγάλουν και manga ή να πουλάνε και αυτοκίνητα (αυτά τα λέω ως παραδείγματα-αποσαφήνιση του τι εννοώ με "πρόσθετη δραστηριότητα"))

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αν δεις τους ισολογισμούς των τραπεζών στο τέλος κάθε χρόνου, όπως δημοσιεύονται στις εφημερίδες, έχουν μηδενικά κέρδη. Όλα μαγειρεμενα, όλα κρυμένα.

 

Τώρα βέβαια περνάνε και αυτοί δύσκολα. Να λέμε και αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδή είχαμε μιλήσει για το γεγονός ότι οι καλοί Έλληνες σεναριογράφοι μετριούνται στα δάχτυλα, ενώ υπάρχουν πολλά παιδιά με ιδέες, θέλω να παραθέσω κάτι. Ανακαλύφθηκε πριν λίγες μέρες, το blog ενός απ'τους αγαπημένους μου κωμικούς, απ'το 2003, ενώ ήταν ακόμα κολλεγιόπαιδο. Τον έχω παρακολουθήσει απ'τα χρόνια που έβγαζε μαζί με τον κολλητό του μικρά βιντεάκια στο YouTube, μέχρι σήμερα, που έκλεισε συμβόλαιο με την TBS. Ξαναβλέποντας το blog του, είπε:

 

 "This blog is a good example of writing as much as you can, as early as you can, because the faster you get the "shitty" years out of the way, the better."

 

Κανείς δεν θα γράψει αριστούργημα με την πρώτη του προσπάθεια. Γράψτε όσο πιο πολύ είναι ανθρωπίνως δυνατόν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ίδιο μας έλεγαν και ο Γιώργος με τη Λένα τότε στο σεμινάριο κόμικς της Λέσχης. Βγάλτε την "καφρίλα" που έχετε μέσα σας ώστε αργότερα να κάνετε κάτι πραγματικά καλό.

 

Οπότε αυτό πηγαίνει και για τους σχεδιαστές. Η εξάσκηση πρέπει να είναι συνεχής. Κάτι σαν το ποδήλατο. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Wiccan492. Μην είσαι τόσο απόλυτος αναφορικά με την περιοδικότητα των κόμικς. Με την άποψή σου αναιρείς ως πετυχημένο ένα σύστημα που στην Γαλλία κυρίως και στην υπόλοιπη δυτική Ευρώπη λειτουργεί με εξαιρετικά αποτελέσματα και παράγονται αριστουργήματα των 48 σελίδων ανά ένα χρόνο. Δεν νομίζω να κοροϊδεύουν τον κόσμο εκεί. Αντιθέτως, έχει αναφερθεί ξανά και ξανά αυτό στην Ελλάδα, αλλά προφανώς δεν αναφέρεται και το ότι οι δημιουργοί δεν μπορούν να ζήσουν από τις πωλήσεις κόμικς ΜΟΝΟ στην Ελλάδα. Αν λοιπόν κάποιος αναγκάζεται να κάνει και άλλη δουλειά για να ζήσει, δεν μπορεί να παράγει πολλές φορές πάνω από 1 έγχρωμη σελίδα την εβδομάδα...

 

Επίσης, θυμίστε μου να μην τσαντίσω τον germ. Ποτέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βρίσκω πάντως σχεδόν αδιανόητα τα νούμερα της Anubis. Πουλάς 9Μ για να σου μείνουν 9Κ???..... Φαντάσου τώρα να τα πούλαγε και φτηνότερα :) (που δε νομίζω ότι θα πούλαγε αρκετά περισσότερα ώστε να έρθει μια η άλλη)

 

:cheers5:

 

υγ εκεί με ξενίζει κι όλας το ότι αυξάνεται κατά πολύ ο τζίρος και μάλιστα στη στιγμή που έχει ξεκινήσει η κρίση (και είναι εμφανές και στους ισολογισμούς της Ακτίνας και των Καιρών με την μείωση πωλήσεων που έχουν). προφανώς αυτό είναι μια πρόσθετη δραστηριότητα (δεν αυξηθήκαν οι πωλήσεις των υπερηρωικών δλδ... απλώς έκαναν κάτι καινούργιο λχ αποφάσισαν να βγάλουν και manga ή να πουλάνε και αυτοκίνητα (αυτά τα λέω ως παραδείγματα-αποσαφήνιση του τι εννοώ με "πρόσθετη δραστηριότητα"))

Η Anubis έχει κάνει μεγάλο άνοιγμα και στα βιβλία τσέπης (αισθηματικά, best sellers και δεν συμμαζεύεται), χτυπώντας άμεσα την Χάρλενικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επίσης, θυμίστε μου να μην τσαντίσω τον germ. Ποτέ.

Είναι one-man-εφορία, αφού. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Wiccan492. Μην είσαι τόσο απόλυτος αναφορικά με την περιοδικότητα των κόμικς. Με την άποψή σου αναιρείς ως πετυχημένο ένα σύστημα που στην Γαλλία κυρίως και στην υπόλοιπη δυτική Ευρώπη λειτουργεί με εξαιρετικά αποτελέσματα και παράγονται αριστουργήματα των 48 σελίδων ανά ένα χρόνο. Δεν νομίζω να κοροϊδεύουν τον κόσμο εκεί. Αντιθέτως, έχει αναφερθεί ξανά και ξανά αυτό στην Ελλάδα, αλλά προφανώς δεν αναφέρεται και το ότι οι δημιουργοί δεν μπορούν να ζήσουν από τις πωλήσεις κόμικς ΜΟΝΟ στην Ελλάδα. Αν λοιπόν κάποιος αναγκάζεται να κάνει και άλλη δουλειά για να ζήσει, δεν μπορεί να παράγει πολλές φορές πάνω από 1 έγχρωμη σελίδα την εβδομάδα...

 

Επίσης, θυμίστε μου να μην τσαντίσω τον germ. Ποτέ.

 

Σωστή η τοποθέτηση, στη Γαλλία (και όχι μόνο) το σύστημα της ετήσιας κυκλοφορίας δουλεύει άψογα.

(εδώ δεν είναι Γαλλία βέβαια...)

 

Όσον αφορά πάντως το ρυθμό κυκλοφορίας στον οποίο αναφέρθηκαν πολλοί, θεωρώ κι εγώ πρακτικά αδύνατον να υπάρχει συχνή κυκλοφορία (μηνιαία ή διμηνιαία π.χ.) για ελληνική σειρά κόμικς που στηρίζεται μόνο σε ένα δημιουργό ή ομάδα. Για όσους είναι έξω από το χορό μπορεί να ακούγεται λογικό, αλλά τέτοιος ρυθμός παραγωγής είναι πρακτικά αδύνατος με τις παρούσες συνθήκες (προφανώς ο δημιουργός δεν ζει από αυτή την απασχόληση) και αυτό θα πρέπει να το καταλάβουμε. Η μόνη περίπτωση που μου έρχεται αυτή τη στιγμή και πλησιάζει κάτι τέτοιο είναι αυτή του "Μύθου" του Κώστα Φραγκιαδάκη που ειδικά στον πρώτο κύκλο της σειράς είχε έναν απίστευτο ρυθμό παραγωγής (και τον θαυμάζω γι΄αυτό :) )

Άρα λοιπόν συχνή κυκλοφορία στα περίπτερα μπορεί να υπάρξει μόνο με περιοδικά τύπου "9" ή Real Comics, για τις άλλες δουλειές πάμε σε ετήσια ή εξαμηνιαία (άντε και 3 το χρόνο) παρουσία, με διανομή στα περίπτερα (αξίζει να διερευνυθεί) ή όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29810
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  142
  • Reputation:   491
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Συγνώμη παιδιά, αλλά νομίζω ότι έχουμε παρανοήσει... Είναι δυνατόν να ξεκινήσει ένας έφηβος ένα κόμικ (π.χ. το The Last Man) στα 15 του και να το ολοκληρώσει στα 50 του; Αν είναι δυνατόν! Ποιος ζει ποιος πεθαίνει! Εκτός αν μιλάτε γι' αυτές τις κομικές σαχλαμάρες που μοιάζουν με γελοιογραφίες εφημερίδων και στην ουσία δεν έχουν υπόθεση.

 

Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Συγνώμη παιδιά, αλλά νομίζω ότι έχουμε παρανοήσει... Είναι δυνατόν να ξεκινήσει ένας έφηβος ένα κόμικ (π.χ. το The Last Man) στα 15 του και να το ολοκληρώσει στα 50 του; Αν είναι δυνατόν! Ποιος ζει ποιος πεθαίνει!

 

Είσαι λίγο άδικος. Μπορούν να βγουν και όμορφα πράγματα χωρίς να είναι 30-40-50 τεύχη στη σειρά. Αυτοτελή ώστε να μην νοιώθεις ξεκρέμαστος.

 

Εκτός αν μιλάτε γι' αυτές τις κομικές σαχλαμάρες που μοιάζουν με γελοιογραφίες εφημερίδων και στην ουσία δεν έχουν υπόθεση.

 

Τι να σου πω εδώ. Ότι έχεις άδικο; Δίκιο έχεις. Νοιώθω λίγο ότι η γενιά του 9 μας απογοήτευσε από ένα σημείο και μετά. Θαυμάζω αυτούς που πήγαν εξωτερικό, κατανόησαν ότι είναι σκιτσογράφοι και οχι one man show, και οι δουλειές τους έγιναν γνωστές γιατί το αξίζουν, και όχι γιατί είναι 30-40 άτομα απεναντι σε ένα αγοραστικό κοινό 2000-3000 ατόμων που διψάει για όμορφα πράγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

οι ισολογισμοί που αναρτήθηκαν δεν βοηθάνε την συζήτηση θεωρώ, ειδικά απ την στιγμή που δεν αναφέρονται τα έξοδα που αφορούν τα "δικαιώματα" (που όπως εξηγώ και παραπάνω είναι ο λόγος που κλείνουν τα ξενόφερτα περιοδικά, και ο λόγος που ακόμα αντεχουν τα ελληνικά παρόλες τις πολύ-πολύ λιγότερες πωλήσεις τους! Πριν την κρίση 5 στα 10 περιοδικά ήταν ξενόφερτα, τώρα είναι το 1 στα 20... Τα ελληνικά περιοδικά, αν και δυσκολεύονται, αρκετά αντέχουν... τα ξένα, όπως το μίκυ, είναι που κλέινουν το ένα μετά το άλλο)

 

Και αφού βάζετε ισολογισμούς, γιατί δεν βάζετε και τους ισολογισμούς της Ντόρας, της μικρής εξερυνήτριας;; Η Ντόρα γιατί ακόμα βγαίνει ενώ ο μίκυ όχι; Θέλετε να μου πείτε πως τα πήγαινε καλύτερα σε πωλήσεις απ ότι τα μίκυ μάους; (που η Ντόρα τουλάχιστον θα πουλήσει και μερικές 100ντάδες ίσως... πήγαινε μια βόλτα στα περίπτερα να δεις τι κόμικς βγαίνουν... θα τρελαθείς) Τα λεφτά που πηγαίνουν στα δικαιώματα κάνουν την ουσιαστική διαφορά όταν πέφτει η αγορά γενικώς (τα δικαιώμτα της Ντόρας, εννοείται είναι πολύ πιο φθηνά, έτσι; )

 

δεν θα αναφερθώ στην περίπτωση του να είναι μαγειρεμένοι οι ισολογισμοί (δεν με απασχολεί αυτό) αλλά το μόνο που μας δείχνουν είναι το πώς τα πήγε η εταιρεία, οκ, για να έκλεισε προφανώς και δεν τα πήγαινε καλά. Αλλά μπορείς απ τους ισολογισμούς να καταλαβάινεις τι εφταιξε;; Το εμπόρευμα ή η διαχείρισή του;; Όχι! Μπορείς για παράδειγμα απ τους ισολογισμούς της ανούμπις να συμπαιράνεις με ασφάλεια αν τα αμερικάνικα τεύχη πουλάνε ή όχι;; Όχι, δεν μπορείς! Βγαίνουν τόσα πράγματα απ την ανούμπις που χάνεις την μπάλα! δεν ξέρεις ποιο από αυτά πηγαίνει καλά σε πωλήσεις και ποιό όχι (όχι απ τους ισολογισμούς). Απ τις 50 εκδόσεις της μόνο οι 10 μπορεί να τα πηγαίνουν καλά. Αυτές οι 10 είναι η απόδειξη πως υπάρχει ενδιαφερόμενο κοινό... οι υπόλοιπες 40 όμως μπορεί να είναι η απόδειξη πως δεν θα έπρεπε να βγάζει τόσες πολλές εκδόσεις μαζεμένες η ανούμπις. Ο ισολογισμός τι μας δείχνει στην τελική; το εμπόρευμα ή το πως το διαχειρίζεται η εταιρεία; Τι κρίνεται στην μια περίπτωση και τι στην άλλη;!;

 

5-6.000 πωλήσεις Μίκυ-Μάους ανα τεύχος τις θεωρείτε λίγες;; Για να επιβιώσει ο εκδοτικός ναι, είναι λίγες, αλλά προσωπικά δεν θεωρώ λίγο τόσες χιλιάδες κόσμο να αγοράζει μίκυ μάους κάθε βδομάδα εν μέσω κρίσης. Αν αύριο βγει μια ελληνική σειρά κόμικς (η οποία δεν θα χρειαστεί να πληρώνει δικαιώματα) ΔΕΝ χρειάζεται να πουλήσει 6000+ για να επιβιώσει. Αν καταφέρει να πουλήσει 1500 αντίτυπα θα της είναι αρκετά, 1500 αντίτυπα για ελληνική έκδοση κόμικς βέβαια, το δέχομαι, είναι πάρα πολλά...

 

Gaidjin, μπορείς σε παρακαλώ να μας κατατοπίσεις λίγο σε αυτό;;

Αν σου έρθει αύριο ένας έλληνας κομίστας με ένα κόμικ 120 σελίδων (έτοιμο-τελειωμένο) και επιχειρήσεις να το στηρίξεις. Και πεις πως το βγάζεις στα περίπτερα σε 5 τεύχη για τους επόμενους 10 μήνες (ανά δίμηνο το τεύχος) με τιμή 3,5 ευρώ και έγχρωμο. Πόσες πωλήσεις πρέπει να πετύχεις ανά τεύχος για να ολοκληρώσεις το εγχείρημα;;

 

το καταλαβαίνω πως θα προτιμήσεις να το βγάλεις σε μια έκδοση στα βιβλιοπωλεία (με τιμή ας πούμε στα 16 ευρώ)... θες να μας εξηγήσεις τι γίνεται στην μια περίπτωση και τι στην άλλη;; Ως εκδότης, ποιός ο εμπορικός στόχος σου στην περίπτωση των τευχών και ποιός στο τομάκι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(α) από τους ισολογισμούς, όταν σε 3 ομοειδείς επιχειρήσεις βλέπεις να πέφτει ο τζίρος τις ίδιες εποχές και με τους ίδιους περίπου ρυθμούς (σε 2 από αυτές 50% σε 3 χρόνια) και ταυτόχρονα εκμηδενίζονται τα κέρδη (ή γίνονται ζημιές) θεωρητικά αντιλαμβάνεσαι πιο εύκολα κάποια πράγματα (που εγώ λόγω επαγγέλματος τα βλέπω και τα ζω). Όπως λχ το ότι σε αυτή τη χώρα για να βγάλεις πλέον κέρδος πρέπει να πουλάς πράγματα που έχουν άμεση σχέση με την επιβίωση (και μάλιστα να τα πουλάς φτηνότερα από τους ανταγωνιστές σου) και όχι πολυτέλειες. Οπότε εάν πριν 10 χρόνια δεν μπορούσαν να σταθούν επαγγελματικά εγχώριες δουλειές, σήμερα είναι τελείως ανέκδοτο (για να μην πω τίποτα παραπάνω) το να περιμένεις ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο. 

 

α-1 Εδώ να σημειώσω ότι η αγγλική εισβολή στας ΗΠΑ έγινε από ανθρώπους που έλιωσαν τα μολύβια τους φτιάχνωντας "χαζομαρούλες" των 3-4 σελίδων ξανά και ξανά και ξανά και ξανά για την 2000AD και τους λοιπούς. (και όποιος τσιμπήσει ή τις Αθώες Εποχές του Γούση ή το Products of Love and Chaos της Ζογλοπίτου θα δει ξεκάθαρα πως η ποιότητα ανεβαίνει όσο περνάνε τα χρόνια)

 

α-2 Άσε δε που άμα κάνει πως βγαίνει "ανθολογία", το πισόπλατο μαχαίρωμα που θα πέσει και η αγάπη που θα διαμοιραστεί, θα ακολουθεί πλήρως το Βυζαντινό τελετουργικό :D

 

(β) Στας Γαλλίας τα κόμικ πρώτα δημοσιεύονταν σε εβδομαδιαία περιοδικά. Μετά συλλέγονταν και έβγαιναν. Έτσι βγήκε το Αστερίξ. Έτσι βγήκε το Λούκυ Λουκ. Έτσι βγήκε και το Μανιφέστο του Κυριαζή όμως :) Και εκεί όμως εντέλει το λαϊκό κομικ απεβίωσε. Πρώτα όμως σαν καλά σκυλάκια του Παβλόφ έμαθαν να διαβάζουν κόμικ. Διασκεδαστικά κόμικ. Όχι με κλαίει η μάνα μου στο μνήμα και γαργαλιέμαι εκεί κάτω και επειδή δεν με ξύνει κανείς, έχω μαυρίλες, έχω μουντίλες και δείτε πόσους τόνους ανασφάλειας και ευαισθησίας κουβαλάω. (ψόφα! :D ) Το να μιλάμε για Γαλλία έως ένα βαθμό μου ακούγεται σα να αναρωτιούνται οι Γάλλοι γιατί δεν μπορούν να κρατάνε πενήντα μέρες νηστεία (τόσο είναι η μεγάλη :D ) και να την λήγουν τρώγοντας μια σούπα από χόρτα και εντόσθια και μετά σουβλίζοντας ένα αρνί. (μια χαρά έθιμο if you ask me, αλλά και εμείς ως σκυλάκια του Παβλόφ το μάθαμε και ως σκυλάκια του Παβλόφ πάμε για 10 λεπτά να δούμε βεγγαλικά και να ακούσουμε κάποιον να τραγουδάει)

 

webcomics, english, foreign markets.

 

:cheers5:

 

 

εδιτ ο Αδάμαστος ήδη καταχωρείται σε διάφορα "best of 2013". Το έκανε χτες/προχτές το περιοδικό Σινεμά (στην ηλεκτρονική του μορφή), το έκανε και τουλάχιστον άλλο ένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29462
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  26
  • Reputation:   200
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Οπότε... με αυτά και μ'αυτά είναι ασφαλές να πούμε οτι οι μέρες του "graphic novel" και του  βιβλιοπωλείου εχουν τελειώσει για τα κόμικς?. Ή μάλλον καλύτερα πως λειτουργούν μόνο ώς by- product ενος φτηνότερου, μαζικού μέσου. Του περιπτέρου, δηλαδη, που λειτουργεί ακόμα και τώρα..(το είδαμε και στη περίπτωση του Μίλτου Περσίδη.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Gaidjin, μπορείς σε παρακαλώ να μας κατατοπίσεις λίγο σε αυτό;;

Αν σου έρθει αύριο ένας έλληνας κομίστας με ένα κόμικ 120 σελίδων (έτοιμο-τελειωμένο) και επιχειρήσεις να το στηρίξεις. Και πεις πως το βγάζεις στα περίπτερα σε 5 τεύχη για τους επόμενους 10 μήνες (ανά δίμηνο το τεύχος) με τιμή 3,5 ευρώ και έγχρωμο. Πόσες πωλήσεις πρέπει να πετύχεις ανά τεύχος για να ολοκληρώσεις το εγχείρημα;;

 

το καταλαβαίνω πως θα προτιμήσεις να το βγάλεις σε μια έκδοση στα βιβλιοπωλεία (με τιμή ας πούμε στα 16 ευρώ)... θες να μας εξηγήσεις τι γίνεται στην μια περίπτωση και τι στην άλλη;; Ως εκδότης, ποιός ο εμπορικός στόχος σου στην περίπτωση των τευχών και ποιός στο τομάκι;

Γενικά η θεωρία του "break even" βγαίνει στα μισά του τιράζ. Αν μπορείς να κάνεις καλό υπολογισμό, βγαίνει στο 40%. Μιλάμε πάντα για Ελλάδα, να μην ξεχνιόμαστε.

Αν πας στα περίπτερα, τότε αν είσαι τυχερός, μπορεί να χρειαστεί να πουλήσεις γύρω στο 25% για να βγάλεις τα τυπογραφικά (10000 τιράζ). Αν βάλεις μέσα δικαιώματα και έξοδα προώθησης και λειτουργικά και όλα τα υπόλοιπα, πάλι πας στο 35%. Πόσο νομίζετε ότι θα πουλούσε ένα κόμικ 22 σελίδων με τιμή 3.5 € στο περίπτερο; 3500 κομμάτια; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29462
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  26
  • Reputation:   200
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γενικά η θεωρία του "break even" βγαίνει στα μισά του τιράζ. Αν μπορείς να κάνεις καλό υπολογισμό, βγαίνει στο 40%. Μιλάμε πάντα για Ελλάδα, να μην ξεχνιόμαστε.

Αν πας στα περίπτερα, τότε αν είσαι τυχερός, μπορεί να χρειαστεί να πουλήσεις γύρω στο 25% για να βγάλεις τα τυπογραφικά (10000 τιράζ). Αν βάλεις μέσα δικαιώματα και έξοδα προώθησης και λειτουργικά και όλα τα υπόλοιπα, πάλι πας στο 35%. Πόσο νομίζετε ότι θα πουλούσε ένα κόμικ 22 σελίδων με τιμή 3.5 € στο περίπτερο; 3500 κομμάτια; 

10.000 τιράζ? Υπερβολικά μεγάλο το νούμερο για Ελληνικό κόμικ, νομίζω...και πολύ κοντά στα στάνταρ του Τερζόπουλου. Κοντά στα 5.000 μου φαίνεται πιό ρεαλίστικό. Με στόχο-ας είμαστε ρεαλιστές- τις 1.500 πωλήσεις. (Για αρχη!) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αν θέλεις να πας περίπτερο, δεν μπορείς να κάνεις μικρότερο τιράζ. Με 5000 θα έχεις το αποτέλεσμα που προκάλεσε την απάντηση του geokon712 στην αρχή/μέσα/whatever κατάλαβες τι εννοώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οπότε... με αυτά και μ'αυτά είναι ασφαλές να πούμε οτι οι μέρες του "graphic novel" και του  βιβλιοπωλείου εχουν τελειώσει για τα κόμικς?. Ή μάλλον καλύτερα πως λειτουργούν μόνο ώς by- product ενος φτηνότερου, μαζικού μέσου. Του περιπτέρου, δηλαδη, που λειτουργεί ακόμα και τώρα..(το είδαμε και στη περίπτωση του Μίλτου Περσίδη.)

Η μάρκετινγκ επινόηση του όρου "graphic novel" αποσκοπούσε στο να εξελιχθούν τα κόμικ στα μάτια του κοινού σε κάτι πιο σοβαρό (Γιατί πολλοί φαντάζομαι λέγανε και στην Αμερική "Στην ηλικία τους εμείς διαβάζαμε Χέμινγκγουεη, τώρα διαβάζουν μόνο κόμικξς αυτού του... Μπρους Λη, και μικυ-μάου του Κάρλ Μαρξ"), και από ψιλικατζίδικα να πωλούνται μαζί με τα βιβλία. Αν τα ψιλικατζίδικα είναι το μέλλον, τα "graphic novel" είναι το μετά-μέλλον. Και να αφήνουμε αυτό το στάδιο, θα ξαναπάμε σε εκείνη τη φάση σε κάποια στιγμή. Στοιχηματίζω ότι σε 20-30 χρόνια θα έχουμε κάποιο παρόμοιο όρο. 

 

Η ιστορία δεν κάνει κύκλους, κάνει ημικύκλια!   :cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εχω να πω τόσα πράγματα, που δεν ξέρω από που ν' αρχίσω. Αναγκαστικά λοιπόν θα κάνω μια γρήγορη τρερχάλα γύρω απ' τα θέματα που αγγίξατε και θεός βοηθός:

 A. Περίπτερο/βιβλιοπωλείο: Όπως εξηγεί ο Gaidjin, όλα είναι θέμα economy of scale: Για το περίπτερο θες μια γερή επένδυση, είτε αυτή ειναι στην αθώα μορφή του μεγάλου τιράζ, είτε είναι στη μορφή του πενηντάρκου "αθώα" σφηνωμένου στο πακέτο για "να το προσέξεις το παιδί". Επίσης, αν κάποιος νομίζει οτι το κριτήριο του περιπτέρου για ένα έντυπο ή εναν αγοραστή είναι η Ποιότητα ας κάνει μια βόλτα στις πωλήσεις κι ας γυρίσει με το Πρωτο Θέμα,  την Espresso, το Ciao και το "Άχραντα Μυστήρια των Αρχαίων Ελ" παραμάσχαλα.

Β.Για αυτούς που γκρινιάζουν για το ότι δεν τους αρέσουν τα ελληνικά κόμικς ή  "η γενιά του 9"¨ή "τα και καλά πολιτικά και χιουμοριστικά" ή ό,τι άλλο, παιδιά υπάρχει λύση για σας, και ενα μόνιμο πρόβλημα για μας και όποιον άλλον καλλιτέχνη εδώ ή στο εξωτερικό.Όπως το έθεσε πολύ εύστοχα ο Paskiewiz, κάθε καλλιτέχνης έχει να ανταγωνιστεί ό,τι έχει προηγηθεί επί αιώνες στην τέχνη του, σύν ό,τι άλλο υπάρχει Εκει Έξω σε entertainment. Aν ο Έλληνας Καλλιτέχνης δεν ικανοποιεί το Ongoing/Superhero/Industry Standard/Multiverse/Relaunch μοντέλο των ονείρων σας, υπάρχει Εκεί Έκω το origonal τέτοιο οπότε δεν καταλαβαίνω τη γκρίνια ότι δεν παραδώσαμε το genre της καρδιάς σας.

Γ. Ο Ελέφαντας στο Δωμάτιο: Γιατί Ελληνικό κόμικς και Τι Σημαίνει Ελληνικό Κόμικς; "Ελα ρε  φίλε, το μ@λάκα κάνεις; Κάτι που να είναι γραμμένο στη γλώσσα μας και να αφορά τη Δική Μας Πραγματικότητα". Really now? Γιατι όταν αφορά τη δική σας πραγματικότητα το κατηγορείτε είτε σαν πολιτικό είτε σαν μιζεροτέτοιο, κι αν δεν είναι τίποτα απ τα δύο σαν π.χ. του Κυριαζή, σας ικανοποιεί μόνο όταν  έχει πλέον τη σφραγίδα του αγγλόφωνου. Είναι θέμα γλώσσας; Το μεταφρασμένο "Killing Joke" τότε είναι ελληνικό. Είναι θέμα Ελληνικής Θεματολογίας; Τότε ποιό είναι πιό ελληνικό: το "Ηοmo" του Καμένου ή το "Ρεμπέτικο" του Πρντόν;

 Όπως έγραφε ο Γιώργος Τζιώτζιος για τον κινηματογράφο, έτσι και τα Κόμικς, είναι μια Δική τους Χώρα. Το αγαπημένο σας αμερικάνικο κόμικ έχει ιταλό σχεδιαστή, τούρκο σεναριογράφο, καναδό leterrer και ισπανό colourist. "Which one is responsible? Who makes the world?" οπως τέθηκε το ερώτημα τσο Watchmen, το κορυφαίο αμερικάνικο κόμικ γραμμένο από έναν εγγλέζο που τα τελευταία χρόνια δεν έχει μετακινηθεί ούτε δύο εκατοστά απ' το Northampton.

 

Όπως καταλάβατε, δεν έδωσα ούτε μισή απάντηση-απλά προσπάθησα να ξεκαθαρίσω ποιά είναι η Ερώτηση. :) Καλημέρες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

Γιατί Ελληνικό κόμικς και Τι Σημαίνει Ελληνικό Κόμικς; "Ελα ρε  φίλε, το μ@λάκα κάνεις; Κάτι που να είναι γραμμένο στη γλώσσα μας και να αφορά τη Δική Μας Πραγματικότητα". Really now?
Ετς.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Οπότε... με αυτά και μ'αυτά είναι ασφαλές να πούμε οτι οι μέρες του "graphic novel" και του  βιβλιοπωλείου εχουν τελειώσει για τα κόμικς?. Ή μάλλον καλύτερα πως λειτουργούν μόνο ώς by- product ενος φτηνότερου, μαζικού μέσου. Του περιπτέρου, δηλαδη, που λειτουργεί ακόμα και τώρα..(το είδαμε και στη περίπτωση του Μίλτου Περσίδη.)

 

Παντως αν δουμε προς Αμερικα μερια , η αγορα των κομικς απο τα περιπτερα ειχε ηδη αρχισει να μειωνεται απο το 1970. Η νοοτροπια του περιπτερου ( newsstand για την ακριβεια αλλα ας πουμε οτι αναλογικα ειναι το ιδιο ) αντικατασταθηκε απο τη φιλοσοφια του Direct Market οπου το κομικσαδικο/βιβλιοπωλειο μπορουσε να παραγγελνει μονο τα κομικς που ηθελε απο τις εκδοτικες. Μαλιστα θεωρηθηκε οτι αυτη η πατεντα εδωσε βημα και σε μικροτερες εκδοτικες να κανουν γνωστους τους τιτλους τους περα απο τις Marvel-DC.

 

Σε παγκοσμια κλιμακα νομιζω οτι σιγα σιγα θα παμε προς ψηφιακες εκδοσεις και οσα τυπονονται σε χαρτι θα ειναι κυριως τομοι και οχι τευχη :)

 

A και τα τευχη απο οσο εχω δει δεν ειναι ποτε πιο φθηνα απο τα "graphic novels" :)

 

 

Β.Για αυτούς που γκρινιάζουν για το ότι δεν τους αρέσουν τα ελληνικά κόμικς ή  "η γενιά του 9"¨ή "τα και καλά πολιτικά και χιουμοριστικά" ή ό,τι άλλο, παιδιά υπάρχει λύση για σας, και ενα μόνιμο πρόβλημα για μας και όποιον άλλον καλλιτέχνη εδώ ή στο εξωτερικό.Όπως το έθεσε πολύ εύστοχα ο Paskiewiz, κάθε καλλιτέχνης έχει να ανταγωνιστεί ό,τι έχει προηγηθεί επί αιώνες στην τέχνη του, σύν ό,τι άλλο υπάρχει Εκει Έξω σε entertainment. Aν ο Έλληνας Καλλιτέχνης δεν ικανοποιεί το Ongoing/Superhero/Industry Standard/Multiverse/Relaunch μοντέλο των ονείρων σας, υπάρχει Εκεί Έκω το origonal τέτοιο οπότε δεν καταλαβαίνω τη γκρίνια ότι δεν παραδώσαμε το genre της καρδιάς σας.

 

E δεν παει ακριβως ετσι . Οσοι λεμε οτι θα θελαμε να δουμε και κανα αλλο genre αλα ελληνικα δεν το λεμε επειδη δεν εχουμε να διαβασουμε κατι . Plenty of fish in the sea. Θα χαιρομουν ομως να  βλεπα κατι που να συνδιαζε το horror πχ με την ελληνικη πραγματικοτητα χωρις ομως να βγαζει μιζερια. Ειπες για το Watchmen , το watchmen ειναι ενα καταπληκτικο κομικ που εχει κατι να πει παραπανω απο τις "τυπικες αμερικανιες" ( και το οποιο εχει εκδοθει απο εναν απο τους πιο mainstream εκδοτικους οικους παγκοσμιως) . Αλλα δεν κλαψομ&*&^ζει , ειναι διασκεδαστικο και ταυτοχρονα σου δινει κατι να σκεφτεις. Καλυτερο ακομα παραδειγμα το V for Vendetta του ιδιου, που ειναι πολιτικο. 

 

Οσον αφορα το ελληνικο κομικ , αυτο που πιστευω και αφορα τα κομικς ανεξαρτητως καταγωγης , ειναι οτι αν ειναι καλο οι πιθανοτητες να εκτιμηθει ειναι μεγαλυτερες. Ασχετως διανομης , γλωσσας κλπ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πάντως δεν είναι αργά να μπορέσει ο χώρος να ωριμάσει. Να αντιμετωπίσει με σεβασμό τον αναγνώστη, και αφού ξεπεράσει τα ψυχολογικά του αδιέξοδα, να παρουσιάσει κάτι άλλο εκτός από τα ψυχολογικά του αδιέξοδα.

 

Με στεναχωρεί αυτή η νόρμα των σεναρίων. Ακυβέρνητο καράβι. Όπου μας βγάλει. Κάποιοι το παραδέχτηκαν. Όσο και να θέλω να φέρω ελληνικά παραδείγματα μου είναι δύσκολο. Όσο και να μας προτρέπει ο Πρόεδρος να είμαστε περισσότερο ειλικρινείς με τους έλληνες καλλιτέχνες είναι δύσκολο να κάνεις κάτι τέτοιο. Αυτό είναι μάλλον για προσωπικές συζητήσεις. Το καταλαβαίνω. Ανθρώπινο είναι. Στριμώχνεις μια γάτα στη γωνία; Θα σε φάει η γάτα. Νιάργκχ!! Ναι, αλλά έτσι δεν πρόκειται ποτέ να αυξηθούν οι πωλήσεις για να φτάσουμε σε υγιή οικονομικά επίπεδα.

 

Και εδώ έρχεται το greekcomics. Μου αρέσει αυτό το άναρχο στυλ, που ο καθένας μπορεί να ασχοληθεί με ένα θέμα και να το προωθήσει. Χώρος διακίνησης ιδεών. Ξέρω κάτι καλό και στο δείχνω. Έχεις να μου προτείνεις κάτι να διαβάσω; Ένα ξέρω, τίποτα δεν ξέρω. Δεν έχω διαβάσει Τεν Τεν, δεν έχω διαβάσει Love and Rockets, 8 ball, Berserker. Έχω υλικό εδώ που μας προτείνει ο καθένας…!

 

800 χιλιόμετρα κάνω κάθε χρόνο για το Comicdom. Στο τραίνο της επιστροφής διαβάζω και ξεφυλλίζω την πραμάτεια που αγόρασα. Πόσες φορές να είπα μέσα μου: Πάλι κορόιδο με έπιασε αυτός… Και πολύ καλά έκανε. Ούτε συμβόλαιο υπογράψαμε, ούτε καμιά άλλη συμφωνία.

 

Και μιλάω με τον John Wagner. Τι ισορροπημένος άνθρωπος. Ο Stan Lee της Μεγάλης Βρετανίας. Και ο άνθρωπος μιλάει σαν να είναι ο γείτονάς σου την ώρα που σκαλίζει τον κήπο του και τα λέμε έχοντας ανάμεσα μας έναν μικρό φράχτη.
Και έχω απέναντί μου έναν David Lloyd που μου λέει «εσύ είσαι αυτός με τον ωραία ερώτηση;». Ποιον να πρωτοθυμηθώ. Αρνητική αύρα από κανέναν ξένο. Τιμή μας που μπαίνει στη διαδικασία να μας γνωρίσει τόσους σημαντικούς καλλιτέχνες το Comicdom.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.