Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Dark Knight (2008)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Λένε διάφορα από χθες,αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν έχει κάτι σοβαρό,κάτι καταγματάκια,αλλά η κοπέλα που επέβαινε είναι χειρότερα....Να σημειωθεί ότι ο Φρίμαν είναι 71 χρονών και παρ' όλα αυτά την γλύτωσε.Είπαν ότι μάλλον αποκοιμήθηκε πάνω στο τιμόνι....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116947
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ήδη έχουν ξεκινήσει οι φήμες για τον κακό της επόμενης ταινίας. Πιστεύεται πως θα είναι ο Riddler και πως θα τον υποδυθεί ο Johnny Depp. Και όπως συνήθως το κάθε site παραπέμπει σε άλλο ώς πηγή της είδησης. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3897
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Να καταθέσω κι εγώ την αποψή μου μιας και την είδα χθες απο πειρατικό DVD σε υπολογιστή.Η αλήθεια είναι οτι το μετάνιωσα γιατί τέτοιες ταινίες πρέπει να βλέπονται στην μεγάλη οθόνη,αλλά η ανυπομονησία μ'έκανε να μην μπορέσω να κρατηθώ.Η ταινία ήταν πολύ καλή.Πάρα πολύ καλή. Θα συμφωνήσω με αρκετούς-σχεδόν όλους-τους προλαλήσαντες.Η ταινία πρέπει να ειδωθεί με τελείως διαφορετικό μάτι απο απλά μια μεταφορά κόμικ στο σινεμά.Είναι μια εξαιρετική ταινία,όπως ήταν και το Begins.Αυτή εδώ όμως πιστεύω οτι έχει ακουστεί περισσότερο γιατί την προήθησαν καλύτερα και να δείτε που θα έχει πολλές υποψηφιότητες στα προσεχή όσκαρ-και δεν εννοώ μόνο τις τεχνικές κατηγορίες!Ηθελα να σταθώ κι εγώ λιγάκι στον Λέτζερ γιατί έχουν ακούσει τόσα και τόσα τ'αυτάκια μου και τώρα που έχω κι εγώ δει την ταινία μπορώ να μιλήσω εμπεριστατωμένα.Το παληκάρι έχει κάνει τρομερή δουλειά.Μπράβο του.Μακάρι να κερδίσει και το όσκαρ,αλλά έχω την εντύπωση οτι το παρατραβάνε το σκοινί.Πιστεύω οτι αν δεν είχε πεθάνει,δεν θα ήταν υποψήφιος.Ολοι θα έλεγαν πάλι οτι είναι μεγάλη η ερμηνεία του,αλλά δεν θα έφταναν μέχρι εκεί.Οχι οτι τα όσκαρ σημαίνουν και τίποτα στην τελική.Οι συμπρωταγωνιστές του,ο Μπειλ και ο Ολντμαν που τους θεωρώ σε γενικό σύνολο καλύτερους ηθοποιούς, δεν έχουν προταθεί ποτέ.Ελεος!!!Πρέπει να πεθάνουν κι αυτοί;Επίσης πιστεύω οτι είναι μέγα λάθος να συγκρίνεται η δουλειά του Νικολσον με αυτήν του Λέτζερ κι εν συνεχεία να συγκρίνεται και ο Νίκολσον με τον Λέτζερ κατ'επέκταση.Ο Λέτζερ ήταν ένας νέος ελπιδοφόρος ηθοποιός που όμως δεν μπορώ να πω οτι οι επιλογές του σε ταινίες και ρόλους ήταν και η καλύτερη.Δεν μου είχε δείξει κάτι το εξαιρετικό και μέχρι αυτήν την ταινία,δεν με είχε εντυπωσιάσει.Αν ήταν ακόμα εν ζωή ίσως να ερμήνευε μεγάλους ρόλους σε καλές ταινίες και να γινόταν ένας μεγάλος ηθοποιός,με αφετηρία αυτήν την ταινία.Αλλά για την μέχρι τώρα καριέρα του,νομίζω οτι πρέπει να κοπάσουν οι διθύραμβοι και να αποφεύγονται οι συγκρίσεις με ηθοποιούς άλλης γενιάς και τόσο μεγάλης καριέρας όπως ο Νίκολσον.Φυσικά ο Τζόκερ του Νόλαν είναι πιο εδιαφέρον όπως και οι ταινίες του και η προσέγγισή του σε σχέση με αυτές του Μπάρτον.Τουλάχιστον για μένα.Αν ο Νίκολσον όμως ήταν στα σαράντα του τώρα,αμφιβάλλει κανείς οτι με σκηνοθέτη το Νόλαν θα ήταν εξαίρετος Τζόκερ κι όχι απλά ένας χαριτωμένος-τρελαμένος Τζακ,όπως στην ταινία του Μπάρτον;Θέλω να πω οτι ο κινηματογράφος είναι μια συλλογική δουλειά και η ερμηνεία του ηθοποιού βασίζεται πάρα πολύ και στην προσέγγιση του σκηνοθέτη-director(το λέει και η λέξη).Θυμάστε πόσο σκοτείνη και απειλητική ήταν η ερμηνεία του Νίκολσον στην Λάμψη του Κιούμπρικ;Γιατί αυτό ήθελε απάυτόν ο Κιούμπρικ και το γενικότερο feeling της ταινίας.Ο Γούντι Αλλεν είχε πει οτι δεν τον ενδιέφερε να πάρει συγκεκριμένους ηθοποιούς για συγκεκριμένους ρόλους,γιατί όλοι μπορούν να τα κάνουν όλα,φτάνει να μπορέσεις να τους το βγάλεις απο μέσα τους.Ισως να έχει και κάποιο δίκιο.Αλλωστε ποιός θα περίμενε λιγα χρόνια πριν οτι ο Τζιμ Κάρει θα έπαιζε έναν ντροπαλό,λιγομίλητο,ανασφαλή και σχεδόν καταθλιπτικό χαρακτήρα στην Αιώνια Λιακάδα και θα έκανε την καλύτερη ερμηνεία της ζωής του;Εφυγα απο το θέμα όμως.Για να ολοκληρώσω πάντως,να πω οτι αυτό που με πείραξε πιο πολύ στην ταινία είναι οτι μόλις τελειώνει ξέρεις οτι θα περάσουν 2-3 χρόνια μέχρι να βγει το τρίτο μέρος.Ποιός περιμένει τόσο πολύ;;;Και να φανταστεί κανείς οτι ποτέ δεν ήμουν φαν του Μπάτμαν σαν κόμικ.Όλοι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά όμως και παρότι έχει ξαναγυριστεί παλαιότερα με επιτυχία,αυτή την φορά ο κόσμος είναι πολύ πιο θερμός,αντίθετα με την περίπτωση του Χουλκ,που αν και ο αγαπημένος μου ήρωας,με εξαιρετικές ιστορίες στο κόμικ,στην μεταφορά του, κάτι έλειπε και είχε χλιαρή υποδοχή.

A!Kαι περαστικά στον Μόργκαν Φρίμαν.Μην μας πεθάνεις ακόμα.Εχεις ακόμα μερικά καλά χρόνια να μας δίνεις ωραίες ερμηνείες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5246
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  117
  • Reputation:   161
  • Achievement Points:  117
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5864 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

καλη ηταν η ταινια αλλα να πω την αμαρτια μου βαρεθηκα

 

 

 

εκει γυρω στο 115-120 αρχισα να ψαχνομαι

 

 

 

οκ ειναι πολυ κοντα στο κομικ αλλα με κουρασε

 

 

 

 

 

 

τι με κουρασε??

 

ειναι ενα σατανικο σχεδιο του Τζοκερ,το οποιο ομως ανατρεπει ο Μπατμαν αλλα τελικα αυτο ηθελε να κανει ο Τζοκερ που ομως το ειχε προβλεψει ο Μπατμαν ΑΛΛΑ το ειχε προβλεψει ο Τζοκερ οτι θα το προβλεψει ο Μπατμαν οποτε πιο πριν ειχε κανει ενα αλλο σχεδιο και τη πατησε ο Μπατμαν που χρησιμοποιησε μια εναλακτικη και τη εφερε στο Τζοκερ που ειχε κατι αλλο στο μυαλο του τελικα που καταφερε ΑΛΛΑ δε το καταφερε γιατι στο τελος.........ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ουφ!!!!!!!

 

 

 

ΕΛΕΟΣ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ειναι καλο για μια σειρα κομικ (δε ξερω ποσο τευχη ηταν) αλλα τα 145 λεπτα μου επεσαν βαρια

 

ο Λετζερ καλος αλλα nothing beats the original

 

 

 

gesar romero χαχαχαααχα :lol::lol::lol:

 

 

 

οχι πλακα κανω Τζακ Νικολσον παιδια αλλη φαση καλα το πηγε ο συγχωρεμενος αλλα ο Τζακ ηταν καλυτερος

 

 

 

πολυ καλυτερο απο το Batman Begins αλλα η κομικ ταινια της χρονιας ειναι ακομα το Iron Man

 

για να δουμε το Hellboy 2 τι θα μας πει

Επεξεργασία από overlord
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26959
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν θυμάμαι αν έχει υποθεί αλλά το ξέρατε, φαντάζομαι, ότι είχε ζητήσει να κάνει τον ρόλο ο Jack Nickolson και τον απορρίψανε, έτσι; Κι έπειτα εκνευρίστηκε πολύ! Θα ήθελα πολύ να το δω αυτό πάντως (δεν εννοώ τον εκνευρισμό φυσικά! :P)! :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120979
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α, γιατι αυτο ειναι ευκολο (τον εκνευρισμο)

 

 

 

 

The-Shining-Here-comes-Johnny.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εγώ είδα χθες την ταινία για 2η φορά και πραγματικά ειίναι εξαιρετική!!Πολλά μπράβο στους συντελεστές της αλλά και σε αυτούς που την προμοτάρισαν(τόσα εκκατομύρια εισπράξεις δε συμβαίνουν κάθε μέρα!)

Το μόνο που με φοβήζει είναι μήπως η τρομερά μεγάλη επιτυχία της ταινίας οδηγήσει στη δημιουργία ακόμα περισσότερων "ρεαλιστικών" ταινιών με θέμα τους ηπερήρωες τα επόμενα χρόνια...Στον batman μπορεί να πέτυχε και το αποτέλεσμα να ήταν επιτχημένο από όλες τις απόψεις αλλά αμφιβάλλω ότι αυτό θα πετύχει και με άλλους χαρακτήρες (εξάλλου ο ρόλος των υπερηρώων δεν είναι να είναι "ρεαλιστικοί",αλλά το αντίθετο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το θέμα του ρεαλισμού στους υπερήρωες σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Όταν λέμε να είναι ρεαλιστική μια ταινία δεν εννοούμε να είναι όλοι οι χαρακτήρες φυσιολογικοί άνθρωποι χωρίς υπερδυνάμεις που να νικάνε τους κακούς με το μυαλό τους. Εννοούμε να "κολλάνε" αυτά που κάνουν. Και εξηγώ:

 

Αν πας να δεις το Die Hard 25 και δεις τον Bruce Willis να πετάει θα φρίξεις γιατί είναι κάτι τελείως άσχετο με το χαρακτήρα και κατά συνέπεια μη ρεαλιστικό. Αν πας όμως να δεις τον Superman να πετάει θα το θεωρήσεις κάτι απόλυτα φυσιολογικό γιατί είναι in-character συμπεριφορά και κατά συνέπεια ρεαλιστικό. Το θέμα θα είναι η συμπεριφορά του και ο κόσμος στον οποίο εξελίσσεται η ταινία να απεικονίζεται όπως θα γινόταν στην πραγματικότητα αν εμφανιζόταν ξαφνικά ένας τύπος με το σώβρακο απ' έξω από τη στολή που πετούσε και είχε σούπερ δύναμη. Αν βλέπεις πράγματα που δε θα γινόταν in real-life circumstances τότε μιλάμε για μη ρεαλιστική ταινία.

 

Αυτό που μου άρεσε πχ στο Batman Begins ήταν που εξηγούσε το πως έφτιαξε τη στολή και που έδειχνε να παραγγέλνει 100άδες τα κομμάτια του κεφαλιού μόνο και μόνο για να μη κινήσει υποψίες. Ή που τον έδειχνε να φτιάχνει μόνος του κάποια άλλα εξαρτήματα. Φέρτο αυτό σε αντιδιαστολή με κάποιες παλιότερες ταινίες. Τρομερή η αισθητική των ταινιών του Burton αλλά αν κάτσεις και το καλοσκεφτείς το batmobile του ήταν ο ορισμός της δυσχρηστίας. Άντε να κυνηγήσεις κακό με αυτή τη λιμουζίνα μέσα σε σοκάκια. Η στο τρίτο της σειράς που βλέπεις τον Riddler λίγο αφότου γίνεται villain να φοράει κάτι περίεργα κουστούμια, να έχει ξαφνικά ένα τεράστιο κρησφύγετο με διακόσμηση γεμάτη με ερωτηματικά κλπ. Δεν είναι αυτό εντελώς μη-ρεαλιστικό; Αν κάποιος δηλαδή στην πραγματικότητα τρελαινόταν όπως στην ταινία και γινόταν εγκληματίας θα καθόταν να φτιάξει τέτοιες διακοσμήσεις και να ράψει τέτοια κουστούμια; (είμαι περίεργος να δω τη σκηνή που θα καθόταν μπροστά στο ράφτη). Άσε που και να το έκανε θα του έπαιρνε κάνα μήνα η κατασκευή στην καλύτερη, όχι 2-3 μέρες όπως στην ταινία.

 

Θα μου πεις, "ταινία-κόμικ είναι, τι περίμενες; Γιατί; Στα κόμικ δεν είναι έτσι;" Έχεις εν μέρη δίκιο, παρόλα αυτά προσωπικά με ικανοποιεί πολύ περισσότερο ο ρεαλισμός και προτιμώ να αρχίσουν να είναι έτσι κι άλλες ταινίες και να σταματήσουν να παίζουν με τη νοημοσύνη των τηλεθεατών...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26959
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα περισσότερα συμφωνώ αλλά μην μπερδεύεσαι. Τις δύο πρώτες, απ'τις παλιές ταινίες, τις σκηνοθέτησε ένας απ'τους "παραμυθάδες" του κινηματογράφου και γυρίστηκε άλλη εποχή. Επίσης δεν έχει να κάνει με τα τον "Σκοτεινό Ιππότη" του Frank Μiller! Είναι από άλλους σεναριογράφους/σχεδιαστές η ιδέα παρμένη με μπόλικη δόση Gothic αισθητικής (όπως μας έχει συνηθίσει όλα αυτά τα χρόνια). Οι δύο επόμενες δε μου άρεσαν επειδή είχαν πολύ χρώμα, κάτι που κατά τη γνώμη μου δεν ταιριάζει ΚΑΘΟΛΟΥ στον συγκεκριμένο ήρωα και στην πόλη όπου εδρεύει. Κακώς γίνονται συγκρίσεις βασικά αλλά δεν γίνεται διαφορετικά μιας και οι ιστορίες είναι ξαναπαιγμένες (εννοώ το origin του ήρωα, οι πρώτοι εχθροί-φίλοι κτλ.). Πλάκα πλάκα έχεις κάνει τον κόπο να δεις την ταινία "Η Νυχτερίδα" ("Batman: The Movie") του '66; Η μέρα με τη νύχτα... Ούτε μπορείς να φανταστείς... Είναι θέμα εποχής και σεναριογράφου λοιπόν. Σε έναν "παραμυθένιο" κόσμο, το αυτοκίνητο του Βatman αν έμοιαζε και με άμαξα μεταμορφωμένη από κολοκύθα (καλά, τώρα το "απαύτοσα". :) ) δε θα με ενοχλούσε και πάρα πολύ αν ήξερα αυτά που ξέρω σήμερα. Τότε δεν ήξερες τι έβλεπες ακριβώς. Τώρα πλέον, που γνωρίζες τον σκηνοθέτη και τι δουλειές έχει κάνει, καταννοείς πλήρως τα "κολπάκια" και τις ιδέες του οπότε δεν πρέπει να σου φαίνονται παράξενα ορισμένα πράγματα. Δεν σ'αρέσει ο σκηνοθέτης; Αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο! Αλλά οφείλεις να παραδεχτείς ότι με τον τρόπο που σκηνοθετεί, όλα αυτά τα χρόνια, έκανε κι εκείνες τις ταινίες και μάλιστα τις έφτιαξε ανέλπιστα καλά!! Σίγουρα, όμως, προτιμώ Christopher Nolan και ψηφίζω χαλαρά Christian Bale στο ρόλο του Batman! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Φίλε Sneaker συμφωνώ με όσα λες...Γενικά πιστεύω ότι μερικοί ήρωες όπως ο Μπάτμαν επιδέχονται πολλές καινούργιες ιδέες στη παρουσίαση του κόσμου και των εχθρών τους.Είναι μερικοί άλλοι όμως (βλέπε Superman,Fantastic Four,Hulk κλπ) που δεν είμαι σίγουρος εαν μπορούν να σταθούν σε έναν "ρεαλιστικό" κόσμο σαν αυτόν που έφτιαξε ο Νόλαν για τον Μπάτμαν.Εξάλλου δε πιστεύω ότι υπάρχουν εξίσου ταλαντούχοι σκηνοθέτες και συντελεστές γενικότερα για να πραγματοποιήσουν ρεαλιστικές μεταφορές τόσων ηρώων,κάτι που είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολο και χρονοβόρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35619
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Επιτέλους χθες κατάφερα και είδα κι εγώ την ταινία, πάλι καλά που δεν την μαζέψανε μετά από 2 μήνες προβολής. Καλή ήταν αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Είχα ακούσει τα απίστευτα σχόλια, υπήρχαν φίλοι μου που την είδαν μέχρι και 3 φορές, και όντως ήταν καλή αλλά όχι όπως την περίμενα. Το Batman Begins μου άρεσε πολύ περισσότερο, εκεί βλέπαμε την ιστορία του Batman απ' την αρχή, πώς έγινε αυτός που είναι και είχε τρομερό ενδιαφέρον. Ο μακαρίτης έπαιξε πράγματι εξαιρετικά, αλλά δεν ξέρω αν ξεπερνάει την ερμηνεία του Νίκολσον (τον οποίο μάλιστα δεν συμπαθώ ιδιαίτερα). Και ο ρόλος του Διπρόσωπου πολύ μικρός. Σε καμία περίπτωση δε λέω ότι μετάνιωσα που την είδα, απλά δεν με άγγιξε όπως τον περισσότερο κόσμο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εγω ειδα πριν λιγες μερες το φρεσκοτατο DVDScreener, και μπορω να πω οτι ηταν πολυ καλη ταινια. Αν εξαιρεσω βεβαια καποια σεναριακα κενα στην δραση του Τζοκερ. Δηλαδη 'νταξ' καποια πραγματα δεν γινονται τοσο ευκολα, ακομα και αν εισαι ο Τζοκερ! :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν ξέρω αν το έχει ποστάρει κανείς άλλος...Υποψηφιότητες για τον κακό στην νέα ταινία Batman...

 

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=253

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26959
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλά νέα αυτά!! :thanks: Δε με χάλασε ΚΑΘΟΛΟΥ αν μπουν αυτοί οι δύο. Πολύ καλοί ηθοποιοί αμφότεροι! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για την ώρα και οι δύο ηθοποιοί που έχουν αναφερθεί έχουν αρνηθεί οποιαδήποτε σχέση με το project. Ουσιαστικά το μόνο που έχουμε είναι φήμες. Από κάπου ξεκίνησαν και τώρα το αναφέρουν όλα τα site.

 

Είναι και οι δύο πολλοί αξιόλογοι ηθοποιοί και όντως θα κάναν πολύ καλή δουλειά στους αντίστοιχους ρόλους. Έχουμε καιρό όμως μέχρι να αποφασιστεί οριστικά ποιοι θα είναι οι κακοί και ποιοι θα τους ενσαρκώσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

thedarkknightbluray.jpg

 

Μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις οπότε είπα να ξεκινήσω με αυτήν. Για όσους δεν το κατάλαβαν, αυτή θα είναι η συλλεκτική έκδοση της ταινίας σε Blu-Ray που θα κυκλοφορήσει σε λίγα αντίτυπα και που όπως βλέπεται θα συνοδεύεται και από μία μινιατούρα της μηχανής του Batman. (btw, αυτό πίσω από τη μηχανή είναι η θήκη που έχει μέσα το δισκάκι!!! )

 

Η παραπάνω εικόνα είναι από το site dvdactive.com το οποίο έχει πολλές πληροφορίες (και πολλές εικόνες) σχετικά με την επερχόμενη έκδοση της ταινίας σε DVD (πατήστε το παραπάνω λινκ - αξίζει). Παραθέτω μερικές πληροφορίες:

 

First comes the standard 1-disc edition, for those buyers who just don't care about flashy extras or DVD art. There will be no bonus features on the one-disc, so buy carefully. True fans will be opting for the 2-disc set, which includes these delightful extras:

 

* Gotham Uncovered documentary

* Featurettes (Batman Tech: The Incredible Gadgets and Tools, Batman Unmasked: The Psychology of The Dark Knight)

* 6 episodes of Gotham Cable's Premier News Program

* Galleries (The Joker Cards, Concept Art, Poster Art, Production Stills)

* Trailers and TV spots

 

And if that wasn't enough, the 2-disc DVD art will feature alternate art under its cardboard sleeve -- it seems the Joker savaged each and every one of them with markers and crayons (see gallery below).

 

There's also a third edition the really hardcore among you will be standing in line for, and that's the limited edition pictured above. It doesn't come with additional features, but is secured in a steel DVD case and accompanied by a replica Batpod.

 

Α, ημερομηνία που θα βγει σε DVD: 9 Δεκεμβρίου (έχουμε καιρό ακόμα! )

 

πηγή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κρίστιαν Μπέιλ και ξερώ ψωμί. Εγώ μόνο αυτό έχω να πω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120979
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ, τελικά δεν είναι σίγουρο αν θα σκηνοθετήσει και την τρίτη ταινία ο Nolan...... :thinking:

 

 

Will Nolan Return for a Third Batman Movie?

 

 

 

υγ. Τώρα προς τα Χριστούγεννα κόβω να βγαίνουνε όλες μαζί οι ταινίες-μεταφορές από κόμικς σε dvd, βλ.Wanted, Dark Knight Returns, Iron-Man, ενώ ο Hulk έχει ήδη βγει (όπως και ο Speed Racer).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26959
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κακό νέο αυτό... :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104478
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Με αφορμή την προβολή της ταινίας στην Αθήνα, ένα πολύ ενδιαφέρον αφιέρωμα στον Batman του Χρήστου Χατζηγιαννάκη, στο Ε.Τ. Weekly της 13/07/2008, με συνέντευξη του Κρίστιαν Μπέιλ.

ETWeekly1.jpg

ETWeekly2.jpg ETWeekly3.jpgETWeekly4.jpg

ETWeekly5.jpg ETWeekly6.jpg ETWeekly7.jpg

ETWeekly8.jpg ETWeekly9.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104478
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Και ένα ακόμα άρθρο του Ηλία Κανέλλη, από το Ταχυδρόμο της 19/07/2008, με συνέντευξη του Κρίστοφερ Νόλαν.

 

BatmanTax1.jpg

BatmanTax3.jpg

BatmanTax4.jpg

BatmanTax2.jpg

BatmanTax5.jpg BatmanTax6.jpg

BatmanTax7.jpg BatmanTax8.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

To DVD έχει κυκλοφορήσει στην Αμερική. Να μια σελίδα που σχολιάζει το περιεχόμενο και τα διάφορα εξτρά που υπάρχουν. Δεν λέει και τα καλύτερα...

 

http://www.newsarama.com/tv/120810-Dark-Knight-DVD.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η φήμη, της φήμης, την φήμη, ω φήμη!

 

 

 

Κοινώς, αν δεν το καταλάβατε αυτό που θα πω αποτελεί απλά μια φήμη που βγήκε στο ίντερνετ:

 

 

 

Ήδη έχουν αρχίσει να ετοιμάζονται για το 3ο Batman του Nolan, στο οποίο ακούγεται ότι θα εμφανίζεται και η Catwoman. Ποια λοιπόν σκέφτονται να την ενσαρκώσει;

 

 

 

Έτοιμοι;

 

 

 

 

Rachel Weisz

 

 

 

 

Δεν είναι κακή επιλογή, δε νομίζω όμως ότι θα μπορέσει να φτάσει την Michelle στο Batman Returns.

 

 

 

Anyway, όπως είπαμε είναι απλά μια φήμη που κυκλοφόρησε. Μπορείτε να δείτε περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1365
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Χμ, λοιπόν χθές είδα την ταινία επιτέλους. :dance:

 

Το μόνο που θέλω να σχολιάσω εξαρχής επειδή γίνεται πολύ ντόρος είναι ότι η ερμηνεία του Χιθ Λέτζερ είναι απλώς μια καλή ερμηνεία και τπτ παραπάνω.Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι οσκαρική ερμηνεία.Ευχάριστη έκπληξη η ερμηνεία του Διπρόσωπου για μένα. :best:

 

Λίγο ψιλοβαρέθηκα στην αρχή μέχρι να ξεκινήσει η δράση. :thinking:

 

Το σκηνικό με τα 2 πλοία ήταν άκυρο.Πέταξε ο κρατούμενος τον πυροκροτητή...Και οι άλλοι το σκεφτόντουσαν....Πάτησε το , το τιμημένο, θα φώνάζανε όλοι υπό νορμάλ συνθήκες! :lol:

 

Απο εκεί και πέρα όπως είπε και η καλή μου: "Καλά ρε Γιάννη αυτή η στολή του Μπάτμαν,του αυξάνει τις δυνάμεις? Γιατί δεν βλέπω και κανά μπρατσαρά για να τους δέρνει όλους"..........Ο Μπάτμαν του Νόλαν είναι πιο ανθρώπινος από αυτόν του Μπάρτον. Με τούτον εδώ αναρωτιέσαι αν θα καταφέρει να βγάλει εκτός μάχη έναν απλό ληστή... :thinking:

 

Τώρα για το Μπατ-μόμπιλ και την Μπατ-μοτοσυκλέτα εξακολουθώ να τα βρίσκω ολίγον χοντροκομμένα για τα γούστα μου.Και όπως ανέφερα και με τον Μπάτμαν παραπάνω, ακόμα και το Μπατ-μόμπιλ είναι πιο ανθρώπινο....Με ένα βλήμα από μπαζούκα βγήκε off.... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4929
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  121
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  121
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Λεπόν και γω είδα επιτέλους αυτήν την ταινία...

 

Ο Christian Bale δε μου κάνει πολύ για Batman ειδικά στην προηγούμενη ταινία με το ξεκίνημα.

Ο Heath Ledger μ'άρεσε γιατί υποδύονταν επιτέλους έναν αξιέπαινο ρόλο και έκανε το μεγάλο μπαμ αλλά πέθανε πριν την ώρα του κι αυτός.Πάντως πιστεύω ότι αν ήταν χειρότερος ή 'βάζαν κάποιον άλλον δε θα πήγαινε και πολύ καλά η ταινία,αν και μου φάνηκε πολύ καλύτερη από την προηγούμενη.

Επίσης συμφωνώ ότι το σκοτεινό καρτούνισμα του Tim Burton ανέβαζε πολύ περισσότερο την αξία του ήρωα,τώρα φαίνεται σαν απλή ταινία δράσης με έναν υπερήρωα.Ξέρω ότι ο Batman δεν έχει κάτι ιδιαίτερα φανταστικό για να το αξιοποίησεις αλλά ο παλιός ήταν αλλιώς...

Επίσης στο 3ο Batman με τον Val Kilmer φαίνεται καθαρά πώς δημιουργήθηκε ο Διπρόσωπος όπως και ο Joker στο πρώτο,τώρα έχω χάσει τη σειρά μου και χω μπερδευτεί... :S

 

υ.γ:Άσχετο->Μάθατε για το Push της DC?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120979
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πέτυχα επιτέλους ξενοίκιαστο και το πήρα για να το δω απόψε!

 

 

...

 

 

 

 

:wow:

 

 

 

..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div:

 

 

Ο χαρακτηρισμός ανατριχιαστικό αριστούργημα είναι πολύυυυυ λίγος!!!! Επιτέλους μια ταινία από κόμικς που ξεφεύγει από το γνωστό μοτίβο \\\"καλός υπερήρωας κυνηγάει υπερκακό\\\"!!!!!!!!

 

Και παίζαν όλοι απίστευτα με πρώτο και καλύτερο τον Χιθ. Τρελό παίξιμο όμως, πολύ πιο psycho από τον Τζακ Νίκολσον που απλά έπαιζε τον εαυτό του μακράν...... Κρίμα που μας άφησε... :flower5:

 

Το μόνο που αρχικά μου κακοφάνηκε ήταν η υπερβολική βραχνάδα στη φωνή του Μπάτμαν, αλλά αν ήταν αυτό το μονάδικο ελάττωμα μιας τέτοιας ΤΑΙΝΙΑΡΑΣ χαλάλι...... :) 2.30 ώρες και δεν ήθελα να τελειώσα, χωρίς να με κουράσει λεπτό, εν αντιθέσει με το Iron Man.

 

11/10. Η καλύτερη μεταφορά κόμικ στη μεγάλη οθόνη. Βέβαια αυτό το είχαμε πει και παλιότερα για το V, μετά για το 300 και έχετε υπόψην ότι έρχονται και Watchmen..είναι να μην φτιάχνεσαι με κάτι τέτοια?

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για όσους δεν το έμαθαν ήδη, ο Heath Ledger κέρδισε μεταθανάτια τη Χρυσή Σφαίρα Β' Ανδρικού για την ερμηνεία του στην ταινία...

 

Άντε και το Oscar με το καλό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

And the Oscar nominations are out!

 

Και ναι, το Dark Knight έχει κάμποσες!

 

Και όχι, δυστυχώς δεν είναι υποψήφιο ούτε για καλύτερη ταινία, ούτε για σκηνοθεσία!

 

Αλλά ναι, ο Heath Ledger είναι υποψήφιος για Oscar Β Ανδρικού!

 

Δυστυχώς όμως όχι, δεν είναι υποψήφιο για το soundtrack.

 

Και ναι, σταματάω να σας πρήζω. Ορίστε οι κατηγορίες στις οποίες διεκδικεί το χρυσό αγαλματάκι:

 

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Heath Ledger for The Dark Knight

 

Best Achievement in Cinematography ("Φωτογραφία")

Wally Pfister The Dark Knight

 

Best Achievement in Editing (Μοντάζ)

Lee Smith The Dark Knight

 

Best Achievement in Art Direction (Σκηνικά)

Nathan Crowley, Peter Lando The Dark Knight

Best Achievement in Makeup

 

Best Achievement in Sound

Best Achievement in Sound Editing

 

Best Achievement in Visual Effects

 

8 στο σύνολο. Pas male...

 

:beer:

 

For the record: Η τελετή απονομής των βραβείων Oscar θα πραγματοποιηθεί στις 22 Φεβρουαρίου 2009

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.