Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Dark Knight (2008)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Η ταινία είναι ένα υπόδειγμα ψυχαγωγικής ταινίας.

 

Στις 2,30 ώρες που διαρκεί δεν κόβεται ο ρυθμός της ταινίας δευτερόλεπτο.

Το ενδιαφέρον παραμένει από την στιγμή της έναρξης μέχρι να πέσουν οι τίτλοι τέλους.

Την είδα με τον γιό μου (14 ετών) και την στιγμή που μαυρίζει η οθόνηκαι γράφει στο πανί ...

Directed by Christopher Nolan , γυρίζει και απογοητευμένος μου λέει …

τελείωσε; γεμάτος απογοήτευση. Το ίδιο ένιωθα και εγώ.

 

Για τον Heath Ledger συμφωνώ με τα διθυραμβικά σχόλια των συμπρωταγωνιστών του,

δεν έχουν δοθεί για εκμετάλλευση της υστεροφημίας του ή για προώθηση της ταινίας.

Είναι πράγματι ένας υπέροχος κακός. Αν ο χαρακτήρας του jocker ξαναχρησιμοποιηθεί σε επόμενο batman

ο ηθοποιός που θα τον υποδυθεί είναι χαμένος από την διανομή των ρόλων.

Το cast βεβαίως είναι υπεράνω κριτικής και όλοι οι πρωταγωνιστές είναι καταξιωμένοι και δίνουν τον καλό τους εαυτό.

Ο αγαπημένος μου Gary Oldman απορώ πως υποδύεται με τόση αληθοφάνεια τόσο διαφορετικούς χαρακτήρες.

Ένας τρομακτικός δράκουλας και ένας παράφρων μπάτσος στο Leon γίνεται ένας μετριοπαθής Gordon εδώ,

με την απαιτούμενη ενεργητικότητα όταν χρειαστεί. Οι υπόλοιποι ηθοποιοί ήταν αρκετά καλοί,

με μια ένσταση στον Eric Roberts, που πιστεύω πως μόνο στο runaway train ήταν καλός

και στην Maggie Gyllenhaal που δεν μου άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις.

 

Στην πρώτη ταινία, ο Nolan που έδειχνε στοιχεία του χαρακτήρα και το πώς έφθασε να γίνει ο batman

που ξέρουμε υπήρχαν σκηνές που μπορεί να μην ενθουσίαζαν με την δράση τους αλλά ήταν απαραίτητες,

τώρα αφού έχει απαλλαγεί από αυτό δεν σε αφήνει δευτερόλεπτο σε ησυχία.

Υπάρχουν και εδώ σκηνές με ανάπτυξη των χαρακτήρων αλλά είναι δοσμένες με τόση μαεστριά

που σε κρατούν καθηλωμένο με αμείωτο ενδιαφέρον.

 

Στο τεχνικό κομμάτι τώρα. Αυτό που πραγματικά με ενθουσίασε ήταν το μαύρο που κυριαρχεί στην ταινία,

μια πραγματικά σκοτεινή ταινία με μια ακόμα ποιο σκοτεινή στολή batman. Υποδειγματικό μαύρο.

Οι χαμηλές συχνότητες του ήχου βάζουν σε σκληρή δοκιμασία τα subs του κινηματογράφου.

Η πρώτη θέαση της ταινίας επιβάλλεται να γίνει σε ένα καλό χειμερινό κινηματογράφο.

Η μουσική μένει ασχολίαστη, αναφέρω μόνο τους δημιουργούς

James Newton Howard

Hans Zimmer

 

Ταινία για σεμινάρια του πως μπορείς να κάνεις ένα blockbuster με νόημα και ουσία.

 

Τρεχάτε να την δείτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5246
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  117
  • Reputation:   161
  • Achievement Points:  117
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

παιζει ο Eric Roberts????

 

τι ρολο???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

παιζει ο Eric Roberts????

 

τι ρολο???

 

Salvatore Maroni

ένας από τους... κακούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήγα την Παρασκευή και είδα κι εγώ το "The Dark Knight" και συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον φίλο dim!! Η ταινία πολύ υψηλών προδιαγραφών από έναν πολλά υποσχόμενο σκηνοθέτη που έχει κάνει ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ τα τελευταία χρόνια (και όχι μόνο)!! Μπορώ να πω ότι μου άρεσε ΚΑΛΥΤΕΡΑ απ΄τον προκάτοχό του και πλέον, όσον αφορά τα "Batman", έχω τον Christopher Nolan στην ίδια εκτίμηση που έχω και τον Tim Burton! Είναι και οι δύο τους κορυφαίοι! Συμφωνώ επίσης πως η ταινία ήταν σκοτεινή! Μάταια να πείσω έναν φίλο που την είδαμε ότι ήταν σκοτεινή... Ισχυριζόταν ότι δεν είχε την "μαυρίλα" του Tim Burton και δεν ήταν τόσο gothic όσο οι δύο πρώτες. Μα..του εξήγησα πως ο Batman δεν είναι gothic αισθητικής ακόμη κι όταν "ντύνεται" Σκοτεινός Ιππότης. Απλά ο παραμυθάς Tim Barton έφτιαξε έτσι τον κόσμο του τότε, όπως συνηθίζει να κάνει.Όσο για μία κάποια extra "σκοτεινότητα" που ίσως δεν είχε ο Christopher Nolan ήταν επειδή η ταινία είχε μεγαλύτερη διάρκεια απ'τις ταινίες του Tim Burton κι επειδή

 

 

 

 

ουσιαστικά οι ήρωες ήταν δύο εκ των οποίων ο ένας λειτουργεί την ημέρα! Έπρεπε να καλύψει και τους δύο!

 

 

 

 

 

 

Στις ταινίες του, ο Tim Burton, έκανε την μέρα νύχτα για να πετύχει την gothic αισθητική του. Δεν έβλεπες μέρα! Ο Christopher Nolan, όμως, ίσως τα κατάφερε καλύτερα! Καλά για τα "Batman Forever" ('95) και "Batman & Robin" ('97) του Joel Schumacher (ΣΟΥΜΑΧΕΕΕΡ! ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΩ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ!!) δεν θα ήθελα να σχολιάσω... Αλλά πολύ "χρώμα" ρε παιδί μου... Ο Heath Ledger ήταν παλικάρι!! Έδωσε τα πάντα στην ταινία και το αποτέλεσμα ήταν φοβερό! Δεν θα πω αν ήταν καλύτερος απ'τον (απίστευτο!!) Jack Nickolson ή όχι. Απλά ήταν διαφορετικός αλλά εξίσου κακώς και τρελός! Τουλάχιστον εμένα και την παρέα μου μας έπεισε σίγουρα ότι είναι για ζουρλομανδύα!

 

 

 

Ο Christian Bale είναι ένας σύγχρονος "χαμαιλέοντας"! Είμαι πεπεισμένος πλέον ότι μπορεί να αναλλάβει ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ρόλο του δωθεί εξίσου καλά!! Δίνεται ολοκληρωτικά στους χαρακτήρες του, τόσο που μερικές φορές με τρομάζει! Αν διαφωνεί κάποιος ας δει πρώτα τι έχει παίξει σε κάτι "El Maquinista" (2004), "American Psycho" (2000), "Velvet Goldmine" ('98) και "The Prestige" (2006) και τα ξαναλέμε! Ο Gary Oldman ("Bring me everyone. E V E R Y O N E.") επίσης καταπληκτικός και οι Morgan Freeman και Michael Caine (αν και τα χρόνια δεν κρύβονται) απολαυστικοί όπως πάντα!! Τέλος πάντων η ταινία είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, χορταστική (152 λεπτά!!) και προτείνω να την δει κάθε σινεφίλ που σέβεται τον εαυτό του! Μην την αμελήσετε ακόμη κι αν δεν είστε φαν του ήρωα. Πιστεύω πως θα σας "κερδίσει"! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Στην Αμερική η ταινία κάνει θραύση.Βέβαια αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα.Γιατί;Γιατί οι Αμερικάνοι έχουν εκλέξει 2 φορές τον Μπους Τζούνιορ,γιατί λοιπόν να υιοθετήσουμε την κρίση τους :lol: :lol: .Έχω διαβάσει πολλές καλές κριτικές για τον μακαρίτη Χιθ Λέτζερ

 

 

 

 

 

 

Συγκέντρωσε 155 εκατ. δολάρια

Σπάει όλα τα ρεκόρ στις ΗΠΑ ο «Σκοτεινός Ιππότης»

Newsroom ΔΟΛ

Associated Press

Ο Χιθ Λέτζερ ερμηνεύει τον Τζόκερ με έναν παρανοϊκά κωμικό τρόπο

Λος Αντζελες

 

Η νέα ταινία με ήρωα τον Μπάτμαν και τίτλο Σκοτεινός Ιππότης έσπασε ρεκόρ εισπράξεων στο αμερικανικό box office, συγκεντρώνοντας το πρώτο Σαββατοκύριακο προβολής του 155 εκατομμύρια δολάρια, ξεπερνώντας το Spider-Man 3 που κατείχε το ρεκόρ από πέρυσι.

 

Ο Σκοτεινός Ιππότης συγκέντρωσε σε μία μόνο ημέρα 66,4 εκατομμύρια δολάρια, σπάζοντας ένα ακόμα ρεκόρ.

 

Σύμφωνα με την εταιρεία παραγωγής Warner Bros η ταινία ξεπέρασε σε εισπράξεις (για την πρώτη ημέρα προβολής) το τρίτο Spider-Man που κατείχε το ρεκόρ από πέρυσι.

 

Η ταινία, η οποία έκανε το ντεμπούτο της στις ΗΠΑ την Παρασκευή, κόστισε 185 εκατομμύρια δολάρια και απέσπασε αρκετά καλές κριτικές, οι οποίες έκαναν ιδιαίτερη μνεία στον αδικοχαμένο ηθοποιό Χιθ Λέτζερ. Πολλοί είναι μάλιστα αυτοί που έχουν ήδη αρχίσει να κάνουν λόγο για μια πιθανή μεταθανάτια υποψηφιότητα του Αυστραλού ηθοποιού.

 

«Είμαστε ενθουσιασμένοι με την ανταπόκριση στο Σκοτεινό Ιππότη, πρώτα από τους κριτικούς και τώρα από το κοινό» δήλωσε ο Νταν Φέλμαν, επικεφαλής της διανομής της Warner Bros.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η ταινία είναι μνημειώδης. Όχι απλά σαν ταινία Batman ή ταινία από κόμικ. Είναι απίστευτη σαν ταινία.

Αστυνομικό μυστήριο, δράση, σκοτείνή ατμόσφαιρα, α-πι-στευ-τος villain, πολύ όμορφες ανατροπές, gadgets, πολύ σωστές χορογραφίες μαχών, ...

 

Η ταινία τα σπάει!

 

Σήμερα έχει χτυπήσει 9,7 σττο imdb φτάνοντας στην πρώτη θέση και αφήνοντας πίσω Νονό και Τελευταία Έξοδο. Λίγο υπερβολικό και δεν θα κρατήσει για πολύ, αλλά παίρνετε μια εικόνα για το πόσο καλό είναι!

 

Ο Λέτζερ είναι πραγματικά το αστέρι της ταινίας, με έναν απίστευτο Τζόκερ - λες και τον έβλεπα μέσα από τη ματιά του Frank Miller.

 

Απλά, αν είναι να πάτε σινεμά μια φορά το χρόνο πηγαίνετε να δείτε το Dark Knight!!!

SLaughter :joker:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5955
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  18
  • Reputation:   35
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5759 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Παιδιά, απλά τρέξτε να το δείτε. Φοβερές ερμηνείες, ειδικά ο Joker είναι εντελώς παρανοϊκός και άκρως τρομακτικός. Και ο Batman ακόμη πιο σκοτεινός από την πρώτη ταινία. Χωρίς υπερβολή, από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς. Ελπίζω και στο Wolverine:Origins που το περιμένουμε πώς και πώς να γίνει μια τέτοια δουλειά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το imdb μέχρι πριν 3 μέρες είχε 15.000 ψήφους και ένα 9.4 στην βαθμολογία. Προχθές είχε ανέβει στους 23.000 ψήφους και 9.5. Κατείχε την τρίτη θέση στο top #250 (κατέβασε το "Godfather II" μια θέση μετά από τόσα χρόνια!!). Πλέον σήμερα έχει φτάσει στην πρώτη θέση με βαθμολογία 9.7 από 46.915 ψήφους! Μιας και υπόθηκε περί Αμερικανών να πούμε ότι οι Non-US users που ψήφισαν ανέρχονται μέχρι στιγμής στους 15.269 με μέσο όρο βαθμολογίας 9.6! Όπως καταλαβαίνετε γίνεται χαμός παντού! Αυτό που με στενοχωρεί είναι κάποιοι μικρόψυχοι (για να μην πάω σε πιο βαριά κοσμητικά επίθετα) που ψήφισαν 1. Μιλάμε για 740 άτομα.

 

Όταν βλέπω κάτι τέτοια τρελένομαι. Και είναι κι ένας λόγος που χρησιμοποιώντας το imdb τόσα χρόνια δεν έχω ψηφίσει ποτέ μου. Αυτοί τώρα πραγματικά το αξιολογούν για άσσο ή υπάρχουν συμφέροντα από πίσω; Μήπως προπαγανδίζουν για κάποιους λόγους; Δηλαδή αναρρωτιέμαι πια πόσο κρετίνος μπορεί να είναι κανείς για να προσπαθήσει ηθελημένα να μειώσει την αξία ενός έργου δίνοντας την μικρόψυχη αυτή ψήφο του. Παρόλο που γενικά δεν ψηφίζω, την χειρότερη ταινία που έχω δει ποτέ στη ζωή μου δε θα μπορούσα με ΤΙΠΟΤΑ να της προσδώσω έναν άσσο ή μηδέν. Σε τελική ανάλυση κάποιοι "δούλεψαν" πάνω σ'αυτό. Αναγνωρίζω έναν "κόπο" στον ορίζοντα. Κι ας μην τους βγήκε καλό. Κι ας περίμεναν χαμηλή ανταπόκριση. Ε ΤΟΣΟ χαμηλή πια; Αυτοί οι 740 και οι ΚΑΘΕ 740 απο'μένα μια φορά τρώνε ένα μεγάλο Χ. Δεν αξίζουν.

 

Σημ. Κι εγώ πιστεύω πως οι "Νονοί" θα ανακάμψουν. Αυτά είναι προσωρινά. Κάποια πράγματα μένουν αναλλοίωτα! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Γεια και χαρά σε όλους και από μένα.

Έχω γραφτεί περίπου 10 μήνες στο φόρουμ και δεν έχω ξαναποστάρει, αλλά καλύτερη αφορμή από αυτή δε νομίζω να βρω...

Θεωρώ ότι οι ταινίες από κόμικς, και ειδικά με υπερήρωες, έχουν μερικές πάρα πολύ καλές στιγμές (X2, Batman Begins, Superman the movie, Iron-Man) και μερικές άθλιες (FF, FF2, X-Men 3).

Ειδκά την φετινή χρονιά είδαμε μια ταινία με όλα τα θετικά (μιλώ για τον Iron-Man): Καλό στόρι, ηθοποιούς άψογους, εφέ, σασπένς, ηρωικά στοιχεία. Η αλήθεια είναι ότι θεώρησα αυτή την κορυφαία στιγμή της φετινής κόμικς κινηματογραφικής σοδειάς, όταν βγήκα από το σινεμά. Δεν περίμενα με τίποτε οι υπόλοιπες (Hulk, Dark Knight, Hancock, Wanted) μου έμοιαζαν αδύνατο να το ξεπεράσουν. Δεν ήμουν και ο μεγαλύτερος φαν της πρώτης ταινίας του Νόλαν...

Πού να' ξερα!!!

 

Θεωρώ ότι η ταινία αυτή ξεπέρασε κάθε προηγούμενο. Ξεπέρασε ακόμη και το είδος της, καθώς δεν είναι απλά μια ταινία κόμικς. Είναι ένα αστυνομικό θρίλερ, ένα crime movie, ένα έπος.

Το σενάριο εξαιρετικά μεστό και απέριττο, σε κρατάει από την αρχή μέχρι την τελευταία σκηνή. Κάθε σκηνή έχει τη σημασία της και προωθεί την ιστορία προς το αναπόφευκτο αποτέλεσμα.

Τι να πω για τους χαρακτήρες και τους ηθοποιούς που τους υποδύονται; Τι να πω για τον Τζόκερ, αυτή τη δύναμη της φύσεως; Το απόλυτο χάος, η καταστροφή, ο κοινωνικός καρκίνος. Μεθοδικά και με σχέδιο προσπαθεί να τινάξει ολόκληρη την κοινωνία στον αέρα, προκαλώντας ηθικό αναβρασμό πολύ πιο επικίνδυνο από οποιαδήποτε έκρηξη. Ο Λέτζερ είναι χάρμα ιδέσθαι, κάνοντας το κρίμα της απώλειάς του ακόμη μεγαλύτερο. Ο Μπέιλ είναι ακόμη μια φορά ο Μπατμαν και ο Μπρους Γουέιν, ξεπερνώντας άνετα όλους τους προκατόχους του. Ο χαρακτήρας του Μπάτμαν δε, επιτέλους ένας ΗΡΩΑΣ με τα όλα του. Με ανιδιοτέλεια, με κώδικα κατά του να σκοτώνει, με αρχές, με αστυνομικό δαιμόνιο, με γκάτζετς, με συνείδηση... Μου έχουν λείψει οι θετικοί χαρακτήρες από το πανί. Επιτέλους βρήκαμε ένα.

Και οι λοιποί όλοι άψογοι (Μάικλ Κέιν, Μάγκι Γκύλενχααλ, Μόργκαν Φρίμαν, Έρικ Ρόμπερτς, Άαρον Έκχαρτ, Σίλλιαν Μέρφι, ακόμη και Γουίλιαμ Φίκτνερ -Άλεξ Μαχόν από το Prison Break!- και Νέστρο Κάρμπονελ -ο Ρίτσαρντ από το Lost!- υποκλίνομαι στη λάμψη σας), με κορυφαίο τον ατελείωτο Γκάρι Όλντμαν, που δεν παριστάνει τον Γκόρντον, αλλά είναι ο Γκόρντον.

Και από δράση, περιπέτεια, γκάτζετς, δυνατές σκηνές, εφέ, ήχο κτλ η ταινία ήταν επίσης top.

 

Τρέξτε αμέσως!

 

Υ.Γ. Χωρίς ίχνος διάθεσης αντιπαράθεσης, θα ήθελα να επισημάνω ότι ένα από τα θετικότερα στοιχεία της ταινίας για μένα ήταν ότι αγνόησε χαρακτηριστικά (να πω προκλητικά; ) το εντελώς ξόφαλτσο -και φάλτσο- Killing Joke (αυτό που ο Τζόκερ έχει origin κι ο Μπάτμαν γελάει με τα ανέκδοτα του εχθρού του). Το αναφέρω γιατί κάποιος παραπάνω είπε ότι είχε η ταινία επιρροές από αυτό και ειλικρινά απόρρησα μήπως κι έβλεπα άλλη ταινία!

Επεξεργασία από tkollias
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Report: 'Batman' accused of assaulting mom, sister

 

By Associated Press

 

 

LONDON - Batman star Christian Bale was arrested Tuesday over allegations of assaulting his mother and sister, police and British media said.

 

British media had reported that Bale's mother and sister complained they were assaulted by the 34-year-old actor at the Dorchester Hotel in London on Sunday night, a day before the European premiere of his latest film, "The Dark Knight."

 

The women made the allegation at a local police station in southern England on Monday, Britain's Press Association news agency said.

 

Asked whether Bale had been arrested, a police spokesman did not refer to him by name but said: "A 34-year-old man attended a central London police station this morning by appointment and was arrested in connection with an allegation of assault." He said the man was still in custody but gave no further details.

 

The spokesman spoke on condition of anonymity because force policy did not authorize him to be identified. British police do not name suspects before they are formally charged.

 

U.S.-based representatives for Bale didn't immediately return messages seeking comment. Repeated phone calls to Bale's London representative went unanswered.

 

The Sun newspaper said police didn't question the actor Monday because they didn't want to interfere with the premiere of the movie.

 

Wales-born Bale first made a splash as the child star of Steven Spielberg's "Empire of the Sun" in 1987. His screen credits also include "American Psycho," "The Machinist" and "Batman Begins."

 

In "The Dark Knight," Bale reprises the role of wealthy playboy Bruce Wayne and his crime-fighting alter-ego Batman, a brooding vigilante superhero still scarred by the murder of his parents.

 

The film, which stars the late Heath Ledger as Batman's nemesis The Joker, took in a record $158.4 million at the box office in its opening weekend in the U.S. last week.

 

http://omg.yahoo.com/news/report-batman-ac...sister/11062?nc

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε!? :confuse:

 

 

Την πεθερα του να το καταλαβω, αλλα αυτες? Γιατι???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λεπόν. Την είδα ψες. pas mal. 3 με 3.5 αστεράκια στα 5 εκ μέρους μου.

 

 

 

Στα διάφορα θετικά έχουν αναφερθεί κόσμος και κοσμάκης. Στα αρνητικά ο απίστευτα cheesy διάλογος του τέλους, ο οποίος δεν με έπεισε καθόλου (οπότε στα δικά μου τα μάτια δεν "έδεσε" η ταινία) και ορισμένα σημεία τα οποία μου φανήκαν αναληθοφανή (σπόιλερ 2)

 

 

 

 

 

 

τι white knight και -ακίες? από που προέκυπτε ότι ο Dent ήταν κάτι το τόσο εξαιρετικό, το τόσο φοβερό για την Gotham? Επειδή το είπαν μια-δυο φορές στην ταινία? Δεν πείστηκα σε κανένα σημείο ότι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας αποτελούσε κάτι το τόσο φοβερό και τρομερό... Όπως αντίστοιχα δεν πείστηκα ότι έχουμε μια τόσο διεφθαρμένη πόλη. Σαν την ένσταση που έχω για τον Άρχοντα τον 3ο (εκεί σε τεράστιο βαθμό) όπου όλοι λένε τι φοβεροί και τρομεροί που είναι οι αρχικακοί (αυτές οι σκιές-καβαλάρηδες) αλλά όλοι τους κόβουν τον κ*λο... Σε αντιπαραβολή ο Darth Vader που στον δείχνει τη μια να καταστρέφει έναν πλανήτη, την άλλη να σκοτώνει για την πλάκα του έναν αξιωματικό του επειδή δεν ήταν αρκετά καλός... Εκεί ναι. Εκεί πείθεσαι ότι είναι κακός με -ίδια και όχι -ίδια κακός :D

 

 

 

 

 

δεν είναι και κανένα μεγάλο και τρανό σπόιλερ, αλλά anyhow... κρατάω ειδικά το σημείο που λένε ότι θα πάνε για rico act. Η φρασεολογία, ο διάλογος είναι τελείως αφύσικα και πλασματικά και υπάρχουν αποκλειστικά και μόνο (α) για να εξηγήσουν σε όποιον από το κοινό (και ειδικά στους μη Αμερικανούς) δεν ξέρει τι εστί rico act και (β) και καλά για να δείξουν ότι σκέφτηκε ο Dent κάτι το φοβερό και τρομερό την στιγμή που μιλάμε για έναν από τους κλασσικότερους τρόπους για να χώσεις μέσα μαφιόζους και οργανώσεις.... Αυτό μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση, αν και υπήρχαν και άλλα μικρά χαζοσημεία που δεν πολυκολλάγανε, αλλά τώρα μου διαφεύγουν.

 

 

 

 

 

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να απαντήσω κι εγώ λέγοντας τα εξής:

 

 

Βλέπουμε μία αρκετά μεγάλη εγκληματικότητα απ'το ξεκίνημα όπου Ρωσική μαφία και ο Scarecrow που έχει αποδράσει να κάνουν νταλαβέρια για ναρκωτικά. Μας δείχνει μία Gotham City όπου όλα είναι ανεξέλεγκτα και "ξεπηδάν" σωσίες του Batman μπας και προλάβουν το κακό μιας και τα πράγματα έχουν φτάσει στο απροχώρητο. Οι "αρχηγοί" της κάθε Μαφίας, όπως είδαμε, πάρα πολλοί και τα ποσά που διακυβεύονται τεράστια! Ένας Joker (από το "Batman Begins" κι όλας) να κάνει ότι πιο αποτρόπαιο χωρίς καθόλου μπέσα και να μη μπορεί να ελεγχθεί από πουθενά! Ουτέ καν απ'τους υπόλοιπους "αρχηγούς". Η διαφθορά της πόλης επίσης φαίνεται απ'τους αστυνομικούς που είναι "χωμένοι" και αναφέρουν στους μαφιόζους με αποτέλεσμα να μην αντέξει ούτε ο Ντεντ και να διαφθαρεί με τη σειρά του. Βέβαια κάποια απ'αυτά προκύπτουν ως συμπεράσματα (σύμφωνα με το σενάριο) και δεν φαίνονται στο πανί. Εκεί συμφωνώ μαζί σου. Και πάλι νομίζω όμως πως είναι το κλασσικό πρόβλημα με την διάρκεια της ταινίας... Στις παλιότερες ταινίες, άλλωστε, επίσης δεν φαινόταν κάτι παρόμοιο. Παρά μόνο όταν ο Joker ή ο Penguin δημιουργούσαν παντού χάος με τα τσιράκια τους. Ά κι επίσης φαίνεται διαφθορά κι όταν ο ίδιος ο Δήμαρχος συμμαχεί με τον Πιγκουϊνο! Άλλωστε το ξέρουμε ότι η Gotham City είναι "βόθρος"...

 

 

 

Επίσης το τέλος μου άρεσε κι επειδή δείχνει πλέον ότι ο Σκοτεινός Ιππότης είναι καταζητούμενος απ'τις αρχές και την πολιτεία. Εκεί έρχεται και η μελλοντική ιστορία με τον Superman που καλείται απ'την Metropolis να έρθει τον βρει και να τον συλλάβει! Θα μπορούσαν να το συμπεριλάβουν και σε μελλοντική ταινία!

 

 

 

Με ξενέρωσε το ότι τον Two-Face τον "έφαγαν" τόσο γρήγορα. Θα μπορούσε να κρατήσει πολύ περισσότερο η ταινία ή τουλάχιστον να τον συμπεριλάβουν στην επόμενη. Επίσης δεν ανέφεραν το κλασσικό στιχάκι του Joker "Ever dance with the devil by the pale moon light"!

 

 

 

Όσο για τα "rico act" που λες, αν εννοείς το να τους πιάσουν όπως έκαναν με τον Al Capone μέσω του λογιστή του, ναι, δεν είναι καινούργια ιδέα. Το έχουμε δει (και μου την θύμισε κι όλας!) για παράδειγμα στο "Οι Αδιάφθοροι" ("The Untouchables") ('87)! Αλλά δε νομίζω να ενδιέφερε τους δημιουργούς τόσο να πρωτοτυπήσει εκεί όσο του να δείξει το πόσο αδιάφθορος, με τη σειρά του, είναι ο Harvey Dent κι ότι δεν "κόλωνε" να τα βάλει με όλη τη μαφία. Μην ξεχνάς το story ark που εξέδωσε η "Anubis Comics" όπου ο Batman έβαλε στην θέση του τον Harvey Dent να κάνει τον Λευκό Ιππότη όταν απείχε για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Και απ'ότι φαίνεται τα κατάφερε μια χαρά!

 

 

 

 

 

 

:beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σήμερα κατάφερα να δω κι εγώ την ταινία και ναι, ήταν πάρα πολύ καλή.

 

 

 

Δεν ήταν μια ταινία δράσης, αλλά μια ταινία που σκιαγραφούσε χαρακτήρες και που έθετε προβληματισμούς για την κοινωνία και τους ρόλους των πολιτών. Πραγματικά χορταστική (δυομιση+ ώρες) και με έναν Joker να δίνει ρέστα. Από τους πιο psycho (αν όχι ο πιο psycho) χαρακτήρες που έχω δει ποτέ σε ταινία.

 

 

 

Μια και λέμε τη γνώμη μας θα αναφέρω και κάποια αρνητικά τα οποία όμως δεν τα θεωρώ τραγικά, απλά πέσαν στην αντίληψη μου:

 

 

 

 

1. Μου φάνηκε πολύ απότομη η αλλαγή του Harvey Dent σε two-face. Κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογούνταν τέτοια αλλαγή στη συμπεριφορά του. Επιπλέον, περίμενα κι εγώ να δείξουν εδώ το origin του και να τον έχουν ως βασικό κακό στο 3.

 

 

 

2. Κάποιες σκηνές σαν να κόβονταν πολύ απότομα. Πχ, εκεί που σκάει ο Joker στο πάρτυ, πηδάει ο Batman και σώζει την άλλη και μετά ξεκινάει η επόμενη σκηνή και δείχνει την άλλη μέρα το πρωί. Πολύ απότομο κόψιμο - ένιωσα ότι μας άφησε λίγο ξεκρέμαστους.

 

 

 

3. Πότε πρόλαβαν και άδειασαν όλο το νοσοκομείο ρε παιδιά; Και όχι μόνο αυτό, δεν υπήρχε και ψυχή έξω από αυτό όταν βγήκε ο Joker... Αν και όλοι σε αυτή την πόλη πρέπει να δουλεύουν γρήγορα. Οι άλλοι στο καράβι μέτρησαν 500 ψήφους μέσα σε 2-3 λεπτά...

 

 

 

4.Εκεί με τους πυροκροτητές, έλεος ρε παιδιά. Αν γινόταν στην πραγματικότητα και τους κρατούσαν έτσι μπροστά τους... άντε γεια! Οι μισοί πάνω στο φόβο και τον πανικό τους θα είχαν χυμήξει να τους αρπάξουν και να ανατινάξουν το άλλο πλοίο! Αφήστε που δεν κατάλαβα το λόγο γιατί να ρωτήσουν τον κόσμο που ήταν μέσα. Σε κάθε πλοίο υπήρχαν authorities. Αυτοί αποφασίζαν - για να μην πω ότι δεν ετίθετο καν θέμα τι απόφαση να πάρουν. Αν πάταγε κανείς το κουμπί είχε κλειστέι στο πολύ χαλαρό 5.000 φορές ισόβια... Η απειλή του άλλου δε δικαιολογεί την πράξη.

 

 

 

 

Αυτά! Μακάρι να αρχίσουν να βγαίνουν κι άλλες ταινίες τόσο καλές όσο και αυτή...

 

 

 

(158 εκατομμύρια σε 3 μέρες... wow freaking wow... )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προσωπικά διαφωνώ με μερικά πράγματα που λέτε:

 

 

 

 

 

 

1. Ο Ντεντ ήταν πολύ καλός συνέχεια και από την αχή. Είχε δίκιο σχεδόν σε όλα, έβαλε στη φυλακή τους πάντες και κυρίως, δεν αποφάσιζε ποτέ στην τύχη. Όλες οι αποφάσεις ήταν δικές του. Πάντα έκανε το καλό.

 

2. Η στροφή του προς το κακό έγινε γιατί αφενός άκουγε την κοπέλα του να ουρλιάζει στο τηλέφωνο και να πεθαίνει αβοήθητη και γιατί κάηκε ο μισός και πέθανε από τους πόνους. Αυτά στα σίγουρα αρκούν για να του στρίψει κάποιου...

 

3. Οι άνθρωποι στα πλοία κανονικά θα έπαιρναν τις "αρχές" και θα τους πέταγαν στη θάλασσα σε μια τέτοια περίπτωση. Σίγουρα κάποιος θα βρισκόταν να μη σκεφτεί όλες τις συνέπειες με τη σπάθη του θανάτου πάνω από το κεφάλι του. Το θετικό όμως μήνυμα της ταινίας ευτυχώς μας έδειξε μια άλλη τροπή. Η όλη σκηνή έγιεν για να δείξει πόσο λάθος έκανε ο Τζόκερ και το ότι όλοι έχουν ελπίδα να σωθούν.

 

4. Δεν έχω ιδέα τι είναι το rico act και νομίζω ότι ούτε καν θα έπρεπε! Καλά κάνανε και το εξήγησαν. Είναι σα να λες ότι δεν πρέπει να εξηγούν κάποιο γκάτζετ σε μια ταινία γιατί κάποιος έχει δει δέκα φορές το Mission Impossible και το ξέρει καλά. Με την πλειοψηφία τι γίνεται που είναι απλοί άνθρωποι που περνάνε την ώρα τους;

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και ένα site που μου έδειξαν πριν λίγο:

 

http://thedarkknightsucks.com/

 

Έτσι, για να υπάρχει ποικιλία απόψεων στο thread :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

το Rico act (Racketeer influenced and corrupt organizations act) είναι ένας πάρα πολύ γνωστός νόμος της ΟΥΖΑ. Δεν έχει σχέση με Καπόνε. Είναι νομοθεσία που υπάρχει από τις αρχές του 70. Δεν διαφωνώ με την ανάγκη να εξηγήσουν οι δημιουργοί τι ακριβώς εστί Rico Act σε μη Αμερικάνους, οι οποίοι κατά πάσα πιθανότητα αγνοούν το νόμο. Διαφωνώ όμως κάθετα με την αναληθοφάνια του διαλόγου μεταξύ του Dent και της τύπισσας. Μου χτύπησε τρομερά άσχημα στο μάτι. Είναι σα να βλέπεις σε μια ταινία δύο Έλληνες να μιλάνε για την χούντα και ο ένας από τους δύο ξαφνικά να μπαίνει σε έναν μονόλογο που να λέει "τον Απρίλη του 1967, κάτι συνταγματάρχες με επικεφαλής τον Γ.Παπαδόπουλο καταλύσαν την κυβέρνηση". Δεν πρόκειται ποτέ μας να εκφραστούμε έτσι. Μόνο όταν εξηγούμε σε πιτσιρίκια ή σε αλλοδαπούς (ή ίσως αν λες πως θα ξεκίναγες ένα βιβλίο ή ένα άρθρο). Μεταξύ μας, πετάμε ένα "χούντα του 67" και ξέρουμε για τι μιλάμε :) Εκεί είναι η ένστασή μου. Στο πως στήθηκε ο διάλογος. Για παράδειγμα, ένας "ελληνικός" διάλογος θα μπορούσε να πάει "εάν είναι δυνατόν κάτι στρατιωτικοί και δη συνταγματάρχες να πάνε το 67 και να καταλύσουν το κράτος έτσι εύκολα". Εμμέσως, κάνοντας το "έκπληξη/απορία" του χαρακτήρα, εξηγείς στον θεατή τι ήταν η χούντα του 67 με έναν αληθοφανή τρόπο.

 

 

 

ένας άνθρωπος δεν είναι νορμάλ τώρα και πέντε λεπτά μετά του την έχει βιδώσει. όποιος θέλει να δει psychological manipulation ας δει μερικά επεισόδια του Lost με τον Ben να κεντάει και τα μάτια και οι σιωπές να δίνουν και να πέρνουν (ή μιλώντας για σιωπές ας δει Sopranos όπου μια σιωπή λέει χιλιάδες περισσότερα από έναν 10λεπτο μονόλογο ;) ) Όντως η μεταστροφή του Dent στο κρεββάτι είναι και αυτή μη αληθοφανής με τον τρόπο που έγινε (μέσα σε πέντε λεπτά επειδή του λέει ο άλλος 5 κουβέντες) Και καλά... τους βγάλαν όλους και ξεχάσαν ΑΥΤΟΝ? :D

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

Μερικές φορές η αληθοφάνεια πάει περίπατο για να κατανοήσει ο θεατής τ γίνεται, ειδικά για ένα ευρύ, διεθνές κοινό. Δε νομίζω να είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο, ούτες το θεωρώ ολίσθημα. Είναι μια πάγια τακτική. Στην τελική, δεν είναι και πρωτεύον ζήτημα για μια ταινία 2,5 ωρών, νομίζω...

 

Σχετικά με τον Ντεντ, η αλλαγή είχε ξεκινήσει πιο πριν, από τότε που έπαθε τα εγκαύματα κα πέθανε η Ρέιτσελ. Αυτό το βλέπουμε στη σκηνή που ζητάει από τον Γκόρντον να του θυμίσει το παρατσούκλι καιθώς κι όταν βρίσκει το χαλασμένο νόμισμα. Δεν έγινε σε πέντε λεπτά η αλλαγή, μην τρελαθούμε κιόλας. Τον Ντεντ δεν το ξέχασαν, αν θυμάμαι καλά, αλλά στήθηκε ολόκληρη παγίδα για να μείνει εκεί και να τον ξεμοναχιάσει ο Τζόκερ.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και όσον αφορά τις επιρροές από Killing Joke

 

 

 

 

Θυμίζω ότι κεντρικό σημείο της πλοκής είναι ότι ο Joker απαγάγει τον Gordon και προσπαθεί να τον αποτρελλάνει :)

 

 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  162
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το είδα κι εγώ προχθές.

 

Πιστεύω οτι η ερμηνεία του Ledger θα είναι σίγουρα υποψήφια για Όσκαρ. Πραγματικά απίστευτος! :clap2:

I guess he went down with a bang...

 

Και είμαι και φανατικός του Nicholson. ;)

 

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ότι και να πω θα είναι πολύ λίγο αν δεν πάτε να το δείτε.Όταν λέμε ταινία δράσης,εννοούμε ακριβώς αυτή την ταινία.Πολύ ένταση,ένας χαμός,επιπλοκές,ανατροπές και δεν ξέρω τι άλλο.

 

 

Κάτι μου λέει ότι θα έχει και συνέχεια....

 

 

Πάντως ότι και να λένε για τον Χιθ Λέτζερ και για τον Τζόκερ θα προτιμώ πάντα τον Τζακ Νίκολσον.Αυτό το τρελό ύφος ο Νίκολσον το έχει από μόνος του.... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πάντως ότι και να λένε για τον Χιθ Λέτζερ και για τον Τζόκερ θα προτιμώ πάντα τον Τζακ Νίκολσον.Αυτό το τρελό ύφος ο Νίκολσον το έχει από μόνος του.... :lol:

:best:

Αν και είχε καλή ερμηνεία ο Χιθ ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ναι ήταν πολύ καλά η ερμηνεία του...'Εδωσε κάτι διαφορετικό...Αν και νομίζω ότι υποψηφιότητα για όσκαρ έβαλε λόγω του θανάτου του.... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2866
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  134
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το είδε και η αφεντομουτσουνάρα μου τις προάλλες. Το είδα δηλαδή πριν εξελιχθώ σε DD και χάσω το φως μου ο καψερός. :lol:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσους εκφράστηκαν θετικά για την ταινία. Θα προσθέσω μόνο οτι

α) Την είδα στην προβολή των 00.00 και όταν τελείωσε σκεφτόμουνα μετά απο χρόνια, σα μικρό παιδί οτι ο joker μπορεί να μπει στην κρεβατοκάμαρά μου για να μου κάνει "χαμόγελο"

β) Λόγω της εξαίρετης ερμηνείας του Λέτζερ, ξεχνάμε να αναφέρουμε το μεγαλείο του Μπέιλ που όπως είπε και ένα προηγούμενος είναι πολύ μεγάλος ηθοποιός και για άλλη μια φορά δίνει ρέστα.

γ) Για την μεταστροφή του Ντεντ, νομίζω οτι θα μπορούσε να είναι πιο γεμάτη αλλά και πάλι ήταν πειστική. Ίσως αυτό που μπορεί να μπέρδευε, ειδικά αυτούς που δεν έχουν σχέση με τα κόμιξ, είναι οτι σε ένα σημείο της ταινίας αναφέρεται οτι αρνείται να πάρει τα χάπια του παρά τον πόνο. Σημαντικό στοιχείο για την παράνοιά του. Συν το οτι αρνείται να του γίνει πλαστική προσώπου.

δ) Θα διαφωνήσω επίσης στο οτι δε φαίνεται στην ταινία οτι ο Ντεντ ήταν σύμβολο καλοσύνης. Αυτό που πραγματικά τον ξεχώριζε ήταν οτι ορμούσε στα δύσκολα με την ίδια ευκολία με τον μπάτμαν, με τη διαφορά οτι πήγαινε χωρίς στολή, υποστήριξη και στερούνταν εκπαίδευσης. Ένας κοινός άνθρωπος που αποφάσισε να τα βάλει με τους μεγαλύτερους εγκληματίες της πόλης.

 

Θα ήθελα να την ξαναδώ αλλά φοβάμαι τον Joker. Θα μου δημιουργήσει και μένα εφιάλτες και δε θέλω να έχω την ίδια κατάληξη με τον Λέτζερ :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και όσον αφορά τις επιρροές από Killing Joke

 

 

 

 

Θυμίζω ότι κεντρικό σημείο της πλοκής είναι ότι ο Joker απαγάγει τον Gordon και προσπαθεί να τον αποτρελλάνει :)

 

 

 

 

:cheers5:

 

 

 

Αν πεις και τι σχέση, έστω κατά διάνοια, έχει αυτό με την ταινία, θα καταλάβω ίσως και τι εννοείς...

 

Γιατί κατά τ' άλλα, δεν υπάρχει καμία σχέση.

 

 

 

Την ξανάδα χθες βράδυ και μπορώ να πω ότι μου άρεσε όσο και την πρώτη φορά. Η ερμηνεία του Λέτζερ έχει ένα βάθος. Είναι σαν κι αυτό που έγραψε ο Τιμογιαννάκης, έδωσε διάσταση κι εμβάθυνε σε μια καρικατούρα. Ο Νίκολσον ήταν ο Νίκολσον με ένα τρελό μέικ-απ. Ο Λέτζερ ΗΤΑΝ ο Τζόκερ. Πράγμα αναμενόμενο γι' αυτήν την ταινία, καθώς ο Μπέιλ ήταν ο Μπάτμαν, ο Όλντμαν ήταν ο Γκόρντον κτλ, δημιουργώντας εντελώς μοναδικές ερμηνείες και πλάθωντας χαρακτήρες...

 

 

 

Νομίζω δικαίως αυτή τη στιγμή θεωρείται ως μία από τις δημοφιλέστερες/καλύτερες ταινία όλων των εποχών από τους επισκέπτες των IMDB & Rotten Tomatoes.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σε όλο το Killing Joke o Joker προσπαθεί να τρελάνει τον Gordon για να τον φέρει στην απέναντι όχθη. Ο Gordon από την μεριά του προσπαθεί να συλάβει τον Joker by the book. E το ίδιο κάνει ο Joker στην ταινία. Προσπαθεί να τρελάνει Gordon και Dent, και o Gordon από την μεριά του να τον συλάβει με την νόμιμη διαδικασία. Τον Dent καταφέρνει να του κουνήσει τα μυαλά του. Όπως είπα θυμίζει λίγο από Long Hallowin & Killing Joke. Δεν είπα είναι μεταφορά τους.

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ο Τζόκερ προσπαθεί να τρελάνει όνο τον Ντεντ και τον Μπάτμαν (φυσικά!) στην ταινία. Με τον Γκόρτνον δεν ασχολείται καθόλου! Ούτε βασανίζει κανένα ο Τζόκερ, όπως τον Γκόρντον, ούτε πυροβολεί κι αφήνει ανάπηρη κάποια όπως την κόρη του Γκόρντον, και φυσικά, σε καμιά περίπτωση δε λέει αστεία με τα οποία να γελάει ο Μπάτμαν.

Ευτυχώς η τανία δεν έχει καμία σχέση με το αίσχος που έγραψε ο Μουρ (καλοσχεδιασμένο αίσχος, βέβαια!).

Το Long Halloween δεν το έχω διαβάσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Συνέντευξη του Κρίστοφερ Νόλαν στον Νίνο Φένεκ Μικελίδη για λογαριασμό του περιοδικού 9 (Τ416, 30-07-2008).

 

Dark_Knight_Interview_01.JPG Dark_Knight_Interview_02.JPG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

http://comicbookresources.com/?page=article&id=17509

 

Από την προσωπική στήλη του Steven Grant. Υπάρχουν οι σκέψεις του για την ταινία. Κάντε τον κόπο και διαβάστε τις. Αρκετά ενδιαφέρουσες απόψεις από έναν ενδιαφέρον άνθρωπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να ενημερώσω στο σάιτ ότι ο Μόργκαν Φρίμαν νοσηλεύεται πολύ βαριά λόγο τραυματισμού του από αυτοκινητιστικό δυστύχημα.

 

http://www.mania.com/morgan-freeman-injure...icle_86643.html

 

Όχι ό,τι καλύτερο νέο μπορώ να μεταφέρω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.