Μετάβαση στο περιεχόμενο

ULTIMATES


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ULTIMATES
Σενάριο/Kείμενα:
Mark Millar
Σχέδιο:
Bryan Hitch
Hμερ. έκδοσης:
10-09-2008
Hμερ. τελευταίου τεύχους:
23-03-2009
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
160 (1), 192 (2)
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Κώστας Τζήκας
Επιμέλεια:
Γιάννης Ιωαννίδης
Πρωτότυπος τίτλος:
The Ultimates #1-13 (Marvel, 2002)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-693-4, 978-960-306-735-1

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ultimates_0001.jpg  Ultimates_0001z.jpg  Ultimates_0002.jpg  Ultimates_0002z.jpg

Πως θα έμοιαζαν οι Εκδικητές αν αντί για το μακρινό '60, συνασπίζονταν στις απαρχές του 21ου αιώνα; Μην ψάχνετε αλλού, η απάντηση βρίσκεται εδώ.

- Ένας θρύλος του β' παγκοσμίου πολέμου που αποψύχεται στην εποχή των σκουληκοφάγων reality.
- Ένας επιστήμονας που προσπαθεί να αναδημιουργήσει την φόρμουλα του υπερπατριώτη την οποία φέρει στο αίμα του ο προαναφερόμενος θρύλος του ΒΠΠ, με τραγικά αποτελέσματα.
- Ένας παντοδύναμος άντρας που έχει δυνατότητα να επηρεάζει τα καιρικά φαινόμενα με το τεράστιο σφυρί του, ο οποίος ισχυρίζεται πως είναι ο Θόρ, ο μυθολογικός θεός του κεραυνού. Το ότι ζει σε κοινόβιο με τους "ακόλουθους" του (διάφορων λογιών απόκληρους της κοινωνίας) και ασκεί δριμύτατη κριτική στη κυβέρνηση Μπούς, δεν βοηθάει την δημόσια εικόνα του...
- Ένας μπεκρής πλεϊμπόυ - μεγιστάνας της πολεμικής βιομηχανίας - ο οποίος φοράει μια υψηλής τεχνολογίας αρματωσιά η οποία χρειάζεται ολόκληρο επιτελείο για να δουλέψει, θυμίζοντας περισότερο...ποδοκίνητο τανκ.
- Ένας επιστήμονας παθιασμένος με την δουλειά του και με την νεαρή γυναίκα του, την οποία ζηλεύει παθολογικά. Ο δρ. Πυμ και η Τζάνετ Βαν Ντάν πιο γνωστή και ως Σφήκα. Κάποια πράγματα παραμένουν ίδια. Ή μήπως όχι;
- Ο Νίκ Φιούρι, φτυστός ο Σάμιουελ Τζάκσον, μονόφθαλμος, διευθυντής της Ασπίδα, του οργανισμού, που βλέποντας την ξαφνική εμφάνιση υπερανθρώπων σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης, αποφασίζει να δημιουργήσει μια ομάδα καταστολής και πρόληψης υποθέσεων που θα προκύψουν από αυτούς.
Τι ειρωνικό που είναι το γεγονός πως καλούνται να δικαιολογήσουν την αξία της ύπαρξης μιας τέτοιας ομάδας στους φορολογούμενους πολίτες, καταστέλλοντας ένα δικό τους μέλος...

Η κλασική πλέον μίνι σειρά 13 τευχών εκδίδεται σε 2 τόμους από την Anubis στην χώρα μας. Ο πρώτος τόμος, περιέχει και ένα τρισέλιδο πρόλογο αναφορικά με την έκδοση.

Στην Αμερική ο τίτλος ξεκίνησε στις αρχές του 2002 και ολοκληρώθηκε 2 χρόνια αργότερα, μετά από πολλές καθυστερήσεις και το επιπλέον προγραμματισμό ενός τεύχους και ενός Annual (αρχικά πήγαιναν για 12 τεύχη). Η καθυστέρηση οφείλονταν στον σχεδιαστή Bryan Hitch, ο οποίος αφιέρωσε ιδιαίτερα πολύ χρόνο σε κάθε σελίδα. Πιστεύω πως το αποτέλεσμα τον δικαιώνει...

Ακολουθούν τα εξώφυλλα και τα βιογραφικά των δημιουργών, όπως παραθέτονται στον πρώτο τόμο.
 

Biograpies.jpg Sintelestes.jpg

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους Pavlos & dimitris.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

To 2004 o Bryan Hitch ξόδεψε πολύ χρόνο στην παραγωγή του βρετανικού σήριαλ Doctor Who. Συμμετείχε στο Art Department. Κάποιες καθυστερήσεις οφείλονται εκεί (περισσότερο μπλόκαρε το Ultimates 2). Προσέξτε την πρωταγωνίστρια Billie Piper ντυμένη ως Jenny Sparks από το Authority σε κάποιο επεισόδειο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διάβασα χτες το αμερικάνικο. Δεν μπορώ να πω ότι έμεινα άφωνος. Δεν ήταν και κακό όμως.

 

Αξίζει όμως να αναφέρω ότι (α) πρώτη φορά απόλαυσα τόσο πολύ δύο χαρακτήρες που δεν με πολυενθουσιάζουν (Θωρ + Χουλκ) και (β) πέθανα στο γέλιο στην τελευταία σελίδα του 12ου τεύχους και στο 13ο πολύ απλά χτυπιόμουνα από τα γέλια (κυριολεκτικά). Ομολογώ ότι με ξάφνιασαν πολύ ευχάριστα. (Φυσικά δεν μπορώ να πω ότι θα το διασκεδάσουν εξ'ίσου όσοι δεν διαβάζουν Marvel γενικώς)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και μόλις ξεπάστρεψα το Ultimates v2.... Δεν ξέρω κατά πόσο θα τα εκτιμήσουν ανάλογα όσοι δεν έχουν σχέση με το κανονικό Marvel Universe. Δεν έριξα το γέλιο που έριξα με το τελευταίο τεύχος του Ultimates v1, αλλά χαλαρά η όλη σειρά ήταν καλύτερη από το v1. Άκρως διασκεδαστικό και γενικότερα όλο αυτό το revamp των χαρακτήρων είναι σαφώς καλύτερο από τις κανονικές. Είτε μιλάμε για τον Θωρ, είτε μιλάμε για το δίδυμο Quicksilver/Wanda, είτε ακόμα και για το χειρισμό του Black Knight.

 

Γενικότερα μετά την αποτυχία (κατ'εμέ ή μάλλον το γεγονός ότι δεν ήταν η σούπερ επιτυχία) του Civil War, με αυτά τα δύο ο Mark Millar ανέβηκε πάρα πολύ στην εκτίμησή μου. Επίσης μου άρεσε περισσότερο το σκίτσο του Hitch στο v2 απ'ότι στο v1...

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα ξαναδιάβασα χτες στη Λέσχη. Για 3η ή 4η φορά... Και νομίζω ότι εντέλει αυτό κολακεύει πάρα πολύ αυτή τη σειρά... Και μετά ξαναδιάβασα σπίτι μου και το Ultimate v2. ματαξαναπάλι.

 

εντέλει οι 2 τυπάδες έκαναν πάρα πολύ καλή δουλειά....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ΟΚ. Αναρωτήθηκα άμα είχε κυκλοφορήσει και v3 στην Αμερική. Αποδείχτηκε πως ναι. Αποδείχτηκε ότι το είχα κι όλας. Άλλοι οι δημιουργοί, αλλά είπα να το διαβάσω. Φτιαγμένος από τα άλλα 2.

 

ένα θα πω. Είναι αντάξιο του Ultimatum. Τιτλοφορείται εξ'άλλου και "march on ultimatum". μπορείτε να το κάψετε ελεύθερα. δεν θα σας κατηγορήσει κανείς. ίσως μόνο τίποτα οικολόγοι που δεν το στείλατε για ανακύκλωση. total waste of ink and paper.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, ως ο θεοανάποδος, διάβασα το volume 1 από το Marvel Graphic Novels Collection :xm: .

 

Καλό. Τα 3 πρώτα τεύχη τα σπάνε. Μετά ξεχειλίζει από κυνικότητα κι αν και έχει ένα θεϊκό καρέ με Horny Hulk & Wasp, δεν. Το 6ο τευχάκι μου έπεσε πολύ βαρύ. Γενικά τίμια δουλειά: έχει από όλα μέσα! Δεν είναι ένα ακόμα υπερηρωικό και η ταινία των Avengers έχει πάρει ΠΟΛΛΑ στοιχεία από Ultimates. Ευτυχώς μόνο τα καλά! :best: (άουτς για τη Wasp στο #6, αν κατάλαβα καλά! Καλά κατάλαβα???) Ο Καπ είναι εκσυγχρονισμένος, ο Θωρ είναι χίπης, ο Gi-ant Man είναι #@%$&^, η Wasp είναι μια ουάου ασιάτισσα :wow: , ο Χουλκ είναι ένας horny berserker που σκοτώνει αβέρτα και ο Iron Man όπως τον έχουμε δει στις ταινίες, με ατάκες. Και δυστυχώς όχι μόνο. :( O Fury είναι ο Samuel Jackson indeed. :lol:

 

Επισυνάπτω συγκεκριμένες σελίδες από το #4... :D :

 

post-556-0-59937800-1336414306_thumb.jpgpost-556-0-47814500-1336414318_thumb.jpgpost-556-0-61813800-1336414330_thumb.jpg

 

post-556-12861006088381.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είναι από τις ιστορίες του Millar που αξίζουν (μαζί με τα Ulti. X-Men και τo Red Son κυρίως). Μετά όμως την προβολή των Avengers (έχει βέβαια μήνες) και την ανάγνωση του Authority, βρήκα την ιστορία που ενώνει αυτά τα δύο μαζί.

Και μιας και η Anubis τα έβαλε σε προσφορά, είπα να επωφεληθώ, οπότε τσίμπησα και τους δύο τόμους.

Είναι η επιτομή των σύγχρονων Avengers. Οι περισσότερες νέες εκδοχές είναι πιστές στο original. O Cap διαθέτει το έντονο αίσθημα του πατριωτισμού, αλλά είναι πιο άγριος, ενιότε παίζει βρώμικα και δεν φοβάται να λερώσει τα χέρια του. Ο Tony μου είχε κάνει κακή εντύπωση όταν το είχα πρωτοδιαβάσει. Ουσιαστικά, η Marvel Studios πήρε σχεδόν αυτούσιο τον Ultimate Tony και τον έβαλε στις ταινίες. Μερικές ταινίες αργότερα, θεωρώ αυτήν την εκδοχή την καλύτερη. Ο Tony η ιδιοφυΐα, που την πέφτει σε όλες, είναι φιγουρατζής και πετάει θεϊκές ατάκες.

Ο Thor ήταν κάπως.... Ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα η Ultimate εκδοχή του. Είναι υπερβολικά αλλαγμένος (όχι εμφανισιακά, όσον αφορά το background του). Ο Giant-Man είναι όπως θα έπρεπε να είναι. Ο απόλυτος κόπανος. Και πανέξυπνος. Εκρηκτικός συνδυασμός. :D Η Janet καλούλα είναι, μ'αρέσει που (προσωρινά) είναι η μόνη γυναίκα στην ομάδα και υπάρχει η ιδιαίτερη σχέση με κάποια μέλη. Ο Banner παρουσιάζεται υπερβολικά αδύναμος, προτιμώ τον Banner του Incredible Hulk (της ταινίας). Αλλά ο Hulk του Millar είναι το κάτι άλλο. Θυμίζει το άμυαλο κτήνος του 616, αλλά είναι κομματάκι πιο έξυπνος και ταυτόχρονα κομματάκι πιο χαζός. :lol: Ειδικά στο τέλος, ο Cap τον κάνει ότι θέλει. :D Η Widow έτσι και έτσι, ο Millar και ο Hitch αφήνουν υπόνοιες για την σχέση του Pietro με την Wanda και ο Hawkeye :hawkeye: είναι ένας badass, που φοβάται όσο και ένας φυσιολογικός άνθρωπος και νοιάζεται για την οικογένεια του.

Τα πρώτα 6 τεύχη είναι η εισαγωγή, σου γνωρίζουν τα μέλη, την δυναμική μεταξύ τους και τα διάφορα προβλήματα που μπορούν να προκύψουν μεταξύ τους. Τα επόμενα 7 είναι φουλ δράση και εκεί ο Hitch τρελαίνει κόσμο με το σχέδιο του. Ειδικά στα τελευταία τεύχη, οι σκηνές δράσης είναι από τις καλύτερες που έχω δει σε υπερηρωικό κόμικς. Widescreen action και τα μυαλά στα κάγκελα. :spidey_yeah_that:

Το στοιχείο όμως που με κέρδισε δεν είναι ούτε οι σύγχρονες εκδοχές αγαπημένων χαρακτήρων, ούτε η εκπληκτικά σχεδιασμένη δράση από τον Hitch, ούτε οι απίθανες στιγμές που είναι διάσπαρτες στα 13 τεύχη. Είναι η ρεαλιστική απεικόνιση της δημιουργίας μιας τέτοιας ομάδας. Ο Fury συζητά για τα οικονομικά των Ultimates, οι άνθρωποι είναι δυσαρεστημένοι που η κυβέρνηση έδωσε τόσα χρήματα για την δημιουργία των Ultimates και για καιρό δεν έχουν να αντιμετωπίσουν καμία απειλή. Έχουν μια στρατιά από διαφημιστές για να μαζεύουν τα ασυμμάζευτα, να τους προβάλλουν ως ήρωες. Και ο όλος ρεαλισμός είναι που κάνει το Ultimate Universe διαφορετικό (και ξεχωριστό για μένα). Μην ξεχάσω να αναφέρω τον μιλιταριστικό χαρακτήρα της SHIELD και κατ'επέκταση των Ultimates.

Την έκδοση της Anubis δεν την λες deluxe. Έχει το συνηθισμένο (πολύ καλό) χαρτί που έχουν αρκετές εκδόσεις της Anubis, έχει αφτάκια με πληροφορίες για τους δημιουργούς και την Anubis, τα covers και commentary. Εμένα με ενδιαφέρει πάντα το commentary σε μια δουλειά που μου άρεσε, οπότε η Anubis κερδίζει εκεί.


9/10 για τους Υπερανθρώπους, 9,5/10 για την Εθνική Ασφάλεια. :hawkeye:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λόγω χρόνου δεν πρόλαβα να αφήσω σχόλια για το Ultimates, το οποίο μου άρεσε πολύ τελικά. Έχει χαβαλέ, έχει και σάτυρα τόσο στην πραγματική Αμερική, όσο και για τους υπερήρωες τους ίδιους. Έχει δράση αλλά έχει το θάρρος να αγγίξει και κάποια ευαίσθητα θέματα όπως την ενδοοικογενειακή βία και τις παράπλευρες απώλειες πολιτών. Εν ολίγης δεν ήταν αυτό το κλασικό στυλ που περίμενα, μέχρι και αναφορές είχε σε πολύ δύσκολα θέματα που δεν περίμενα να δω σε τέτοιο κόμικ (π.χ. την εξαγορά των πολιτικών και την αποσιώπηση ή διαστρεύλωση συμβάντων κλπ). Είχε και απίστευτο χαβαλέ, παρόλα αυτά κατάφερε να διατηρήσει αυτή την καθαρόαιμη υπερηρωική αξία μερικών χαρακτήρων. Ομολογώ ότι του αξίζει πολύ περισσότερα σχόλια και ανάλυση από μέρους μου, αλλά δεν δύναμαι να το πράξω αυτή την στιγμή όμως μη φοβάστε υπόσχομαι στο μέλλον (αν το θυμηθώ) να επανέλθω με ένα πλήρες και μακρύ άρθρο για το συγκεκριμένο κόμικ. Μέχρι τότε πάντως μπορείτε να διαβάσετε τι γράφουν οι παραπάνω φίλοι, το ξέρω δεν είναι το ίδιο με το να διαβάζετε εμένα, αλλά προσπάθησαν οι άνθρωποι να μην πάνε χαμένοι οι κόποι τους.

 

:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Mολις τελειωσα το #1 Υπερανθρωποι. Οκ , εδω ειμαστε καλα! :xm:

 

Mετα το μαλλον μετριο ξεκινημα μου στον κοσμο της Μαρβελ ψες βραδυ, η καθημερινη μαρβελοθεραπεια πηγε καλα για σημερα, με το εν λογω τομακι! Πολυ ωραιο απο ολες τις αποψεις: Μου αρεσε πολυ το σχεδιο, τελεία. Μου αρεσε η πλοκη, διοτι ηταν μια ευκαιρια για εναν ασχετο σαν εμενα  να γνωρισει πολλα πραγματα του καθε χαρακτηρα. Επισης, συμπεριλαμβανε και δραση, εστω και υπο τις συνθηκες που την ειδαμε.

 

Παμε στα αρνητικα. Οχι αρνητικα του εργου, οσο κυριως προσωπικες προτιμησεις. Σποιλερ αλερτ:

Α)

Δε μου αρεσαν ιδιαιτερα:
1. ο ρολος και η δυναμη του Καπτεν Αμερικα. Τον θελω λιγο πιο αμφιλεγομενο, οχι λες και βγηκε μια κασετα απο εναν recorder. Δε μπορω να βλεπω εναν υπερηρωα να ειναι Yes sir. Ελπιζω σε αλλαγες στο μελλον του. :P Επισης η δυναμη του. Βρε καλη χρυση η φορμουλα που φτιαξαν τοτε στο μακρινο 40+. Αλλα να ειναι τοσο δυνατος στη μαχη, στο επιπεδο πανω απ τους υπολοιπους? χμ.... Δε βαριεσαι.

 

Β)

2. Ο cancer του Τονυ. Χθες διαβασα τον Extremis και μου ηρθε καπως αλλοκοτο και "στεγνο" αυτο που πεταξε. Δε ξερω, δε μου αρεσε ως σκεψη το να βαλουν πιθανη ημερομηνια ληξης στον ironman. Αφηστε και το αλλο. Ακου εκει του δωσαν περιθωριο απο 6 μηνες ως 5 χρονια. Δεν υπαρχουν τετοια τοσο ευρεια περιθωρια σε διαγνωση καρκινου, αυτα δεν τα γραφεις εν ετει 2000+ :PPP: βγηκε η ιατρικη nerdila απο μεσα μου , παμε παρακατω

 

Γ)

3. και τελευταια γκρινια γι αποψε. Η μικρη πεταλουδιτσα. Ωραια και χρυση η διαθεση τους να παρουσιασουν μεσω του τελευταιου περιστατικου μηνυματα βιας κτλ κτλ, αλλα βρε παιδια, ποτε η γυναικα φιληθηκε καυτα με τον καπταιν?? Απλα δεν το εδειξαν? Λεω τοτε που την κατηγορησε. Να ελεγε για τοτε που εδειξε τα μεμε της στον Χαλκ, να λεγα νταξει. Αλλα εμενα ολο το σκηνικο, και η επιχειρηματολογια γι αυτη τη σκεψη, μου φανηκε καπως ξεκομμενη απ τα ως τοτε γραφομενα, κατι σαν να ψαχναν απλα μια συνδεση ωστε να παρουσιασουν μια τετοια σκηνη βιας. Α, και κατι τελευταιο, αυτος ο Χαλκ πολυ κακομοιρης παρουσιαστηκε. Μονο ο Θωρ ηταν τερμα true. :lol:

 

 

Πολυ ωραιο τομακι, ωραια ολα. Σουπερ και οι τελευταιες σελιδες με τη συζητηση των δημιουργων πανω στο εργο τους. Εκανε και 2 λαθακια η ανουμπις, 1 συννεφακι που μιλουσε ο χαλκ το βαλαν στον σταρκ, και 1 λεξη μπηκε διπλη, +το οτι δε μου αρεσε που μειναν εντελως αμεταφραστα τα γερμανικα, αλλα τελος παντων η συνολικη εικονα μετραει και ηταν σπουδαια.

 

Βαθμολογια chrisτσου: 8/10      Eυχαριστο, διαβαστε το. (Ναι , εσυ που με διαβαζεις αυτη τη στιγμη. Εκτος και αν ειχα μεινει τελευταιος. :P )

 

Ακολουθει λογικα αυριο αλλο ενα καμενο κειμενο, μετα το διαβασμα της Εθνικης Ασφαλειας με το καλο.

  Κατι μου λεει οτι θα παρει ακομη υψηλοτερη Βαθμολογια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπόψη πως οι Ultimates είναι από το εναλλακτικό σύμπαν που λέγαμε. Δεν έχει καμιά σχέση με το τι συνέβη στο Extremis που λαμβάνει χώρα στο κανονικό σύμπαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ένα λάθος που κάνεις είναι να προσπαθείς να εξηγήσεις τα πάντα με τη λογική.Υπερηρωικά είναι.Marvel διαβάζεις,μην περιμένεις να είναι όλα φυσιολογικά.. :)

Το Α δεν είναι καν σποιλερ :) Είναι απλά ένα γεγονός :) Και o Cap πάγωσε στον Ατλαντικό γιαυτό δεν γέρασε και δεν αλλοιώθηκαν οι δυνάμεις του.(εντελώς scifi :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Υπόψη πως οι Ultimates είναι από το εναλλακτικό σύμπαν που λέγαμε. Δεν έχει καμιά σχέση με το τι συνέβη στο Extremis που λαμβάνει χώρα στο κανονικό σύμπαν.

Πολυ πολυ σημαντικη αυτη η παρατηρηση. Ευχαριστω θερμα. Και το διαβασα στην εισαγωγη οτι βρισκομαι σε εναλλακτικο συμπαν. Απλα δεν γνωριζα αν σ αυτο το συμπαν ηταν και το Extremis. Xαιρομαι τοσο που με διορθωνετε και εχετε κουραγια να διαβαζετε τα καμενα κουραστικα κατεβατα μου.

 

Ένα λάθος που κάνεις είναι να προσπαθείς να εξηγήσεις τα πάντα με τη λογική.Υπερηρωικά είναι.Marvel διαβάζεις,μην περιμένεις να είναι όλα φυσιολογικά.. :)

Το Α δεν είναι καν σποιλερ :) Είναι απλά ένα γεγονός :) Και o Cap πάγωσε στον Ατλαντικό γιαυτό δεν γέρασε και δεν αλλοιώθηκαν οι δυνάμεις του.(εντελώς scifi :) )

1. Γιατι ειναι απαραιτητα κουσουρι? Γενικα στη ζωη μου μ αρεσει η εκλογικευμενη και τετραγωνη σκεψη, παιζει κ αυτο το ρολο του. Πιστευω ζητημα χρονου ειναι να εναρμονιστω με τον υπερηρωικο τροπο σκεψης, δωσε μου λιγο παραπανω χρονο, μολις τελειωσα τα πρωτα μου 2 τομακια :D

 

2. Mπορει καποιος να μη θελει να μαθει οτι ειναι συνεχεια Yes sir, ειδικα στον Μπους. :PPP:  Δεν τον κριτικαρα επειδη δε γερασε, και δεν αλλοιωθηκαν οι δυναμεις του, αυτο το δεχτηκα. Αυτο που με ξινισε ηταν οι τεραστιες δυναμεις του, ιδιες ή και μεγαλυτερες των αλλων συνμπολεμιστων του, δυναμεις δηλαδη που ανακαλυφθηκαν και φτιαχτηκαν πριν 60 χρονια, κατι που το θεωρω μη λογικο, μιας και ως γνωστον η επιστημη εξελισσεται παααρα πολυ γρηγορα. Θα πρεπε εκεινη η τεχνολογια να ηταν καπως ξεπερασμενη, δε νομιζεις? Αλλα θα μου πεις, υπερηρωικα διαβαζεις. :P

 

**edit** βεβαια τωρα που το σκεφτομαι, η στολη η πανοπλια η ασπιδα κτλ αν θυμαμαι καλα, φτιαχτηκαν τωρα και του τα δωσαν, αρα μπορει να παιζουν κ αυτα το ρολο τους και μ αυτο τον τροπο να μου βουλωνουν το στομα. :lol:

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ένα λάθος που κάνεις είναι να προσπαθείς να εξηγήσεις τα πάντα με τη λογική.Υπερηρωικά είναι.Marvel διαβάζεις,μην περιμένεις να είναι όλα φυσιολογικά.. :)

Το Α δεν είναι καν σποιλερ :) Είναι απλά ένα γεγονός :) Και o Cap πάγωσε στον Ατλαντικό γιαυτό δεν γέρασε και δεν αλλοιώθηκαν οι δυνάμεις του.(εντελώς scifi :) )

Τα πάντα μπορούν στα υπερηρωικά με κάποια λογική ή λογικοφανή εξήγηση, όμως. Απλά μπορεί να μην συμβαίνει στην ίδια ιστορία αλλά σε κάποια μεταγενέστερη. Μην ξεχνάτε πως μιλάμε για τίτλους και χαρακτήρες που τρέχουν για δεκαετίες σε μηνιαία τευχάκια. Και η επιστημονική φαντασία είναι στο DNA των υπερηρωικών κόμικς, οπότε δεν θα έλεγα πως εξέλαβα την παρατήρηση σου αρνητικά. :P

Ο Καπ για παράδειγμα συμπεριφέρεται έτσι μόνο στο Ultimate Universe. Γενικά ο Mark Millar φρόντισε να κάνει όλους τους κλασικούς χαρακτήρες αγνώριστους στο Ultimate Universe. Τα γουστάρει κάτι τέτοια αμφιλεγόμενα πράγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1.Ωραία η λογική σκέψη αλλά π.χ. αν βλέπεις road runner και λες ''μα πως πέρασε μέσα από τον τοίχο αφού είχε μπογιά;;;!!!''τότε χάνεις τη μαγεία :)

 

2.Ο Cap είναι στρατιώτης.Γιαυτό έχει τέτοια πειθαρχία.Αυτό με τα 60 χρόνια δεν το κατάλαβα :P Και για εμένα δεν έχει δύναμη ισάξια των άλλων..

 

GCF:Έχω χρόνια να το διαβάσω,ίσως μου ξεφεύγουν μερικά πράγματα πάντως λες ότι λέω εγώ απλά με περισσότερα λόγια :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

1.Ωραία η λογική σκέψη αλλά π.χ. αν βλέπεις road runner και λες ''μα πως πέρασε μέσα από τον τοίχο αφού είχε μπογιά;;;!!!''τότε χάνεις τη μαγεία :)

 

2.Ο Cap είναι στρατιώτης.Γιαυτό έχει τέτοια πειθαρχία.Αυτό με τα 60 χρόνια δεν το κατάλαβα :P Και για εμένα δεν έχει δύναμη ισάξια των άλλων..

 

GCF:Έχω χρόνια να το διαβάσω,ίσως μου ξεφεύγουν μερικά πράγματα πάντως λες ότι λέω εγώ απλά με περισσότερα λόγια :P

Εννοω οτι η τεχνολογια πανω στην οποια βασιστηκε η κατασκευη της δυναμης του, θα πρεπε να ναι χαμηλου επιπεδου και δυνατοτητων σε σχεση με τα τωρινα (που τον ξεθαψαν απ τους παγους) δεδομενα. Κατι ομως που δεν ισχυει, ειναι στο ιδιο ή ανωτερο επιπεδο. :)

 

Kρατηστε ομως δυναμεις, μου εχουν μεινει ακομα αλλοι 8 τομοι, αρα πολλα τοπικς να ξεθαψω/ξανα ζωντανεψω!!  :vampir: 

:minigun: :minigun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν φάνηκε πως λέγαμε τα ίδια πράγματα. Ίσως να εννοούσες τα ίδια πράγματα αλλά δεν φάνηκε έτσι. :)

 

@ christs: Η φόρμουλα του υπερπατριώτη που δημιούργησε τον Καπ, χάθηκε όταν σκοτώθηκε ο επιστήμονας που τον παρασκεύασε. Το εξηγεί καλύτερα και στον δεύτερο τόμο αν θυμάμαι καλά. Ουσιαστικά, προσπαθούν χωρίς επιτυχία να τον αναπαράγουν έκτοτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένα λάθος που κάνεις είναι να προσπαθείς να εξηγήσεις τα πάντα με τη λογική.Υπερηρωικά είναι.

Συγγνώμη, αλλά το επιχείρημα είναι ότι οι σεναριακές τρύπες καλύπτονται επειδή ο πρωταγωνιστής φοράει μανδύα και speedo πάνω απ'τα ρούχα του;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συγγνώμη, αλλά το επιχείρημα είναι ότι οι σεναριακές τρύπες καλύπτονται επειδή ο πρωταγωνιστής φοράει μανδύα και speedo πάνω απ'τα ρούχα του;

Στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει ''σεναριακή τρύπα'' απλά ο Χρήστος δεν έχει διαβάσει αρκετά υπερηρωικά και έχει λογικές απορίες :) 

 

Αν μιλάς για την επιστημονική φαντασία γενικότερα τότε είναι άλλη ιστορία.. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι, μιλάω για το συγκεκριμένο επιχείρημα. Επειδή είναι "υπερηρωικά" δεν είναι απαραίτητο να ακολουθούν την λογική;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ως ένα επίπεδο όλα τα πράγματα πρέπει να ακολουθούν λογική.Αλλά είναι επιστημονική φαντασία :) Από ένα σημείο και μετά δεν υπερισχύει η λογική :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, επειδή επαναλαμβάνετε το ίδιο επιχείρημα. Διαβάστε καλή επιστημονική φαντασία. Όλα πρέπει να βγάζουν νόημα, απλούστατα εισάγονται νέα κόνσεπτ για να προσδίδουν κανόνες κάπως διαφορετικούς απ'την πραγματικότητα. Αλλά η λογική είναι λογική. Επίσης, τίποτα απ'αυτά που αναφέρεται ο Χρήστος έχουν να κάνουν με φανταστικά στοιχεία.

 

Το Γ δεν το σχολιάζω, φαντάζομαι ότι είναι αναφορά σε άλλο τεύχος, γιατί θέλει προσπάθεια να κάνεις τέτοια πατάτα, αλλιώς. Το Β είναι για μπάτσες. Για να βάλει μέσα δραματική ένταση ο σεναριογράφος σε προειδοποιεί για το τέλος της ιστορίας μέσω timelock (έχουμε μόνο x μέρες για να προλάβουμε να τελειώσουμε το πρότζεκτ, αλλιώς θα καταστραφεί η Γη!!!) ή optionlock (Για να ξεφύγω τους κακούς, πρέπει να σκοτώσω τον τάδε αθώο, καθώς έχω εξαντλήσει όλες τις άλλες επιλογές!!!). Απλά έριξε ένα απλοικό timelock χωρίς να ενδιαφέρεται καν να κάνει λίγη έρευνα.

 

Επίσης, η διαφορά Road Runner με τη Μάρβελ (σύγκριση που κάνεις εσυ) είναι ότι το ένα θεωρεί τον εαυτό του φαρσοκωμωδία και το άλλο πιστεύει ότι είναι σοβαρό και gritty.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια χαρά τις βρίσκω τις απορίες του christs :)  Στην πρώτη (που είναι και λογικότατη) απάντησε περίφημα ο GCF :)

 

Πάντως σε γενικές γραμμές *μην* προσπαθείς να παρασυνδέσεις τους χαρακτήρες μεταξύ τους από κόμικ σε κόμικ. Μιλάμε τώρα για χαρακτήρες που δουλεύονται 30, 40, 70 χρόνια, που έχουν δεχτεί τα άπειρα retcon (wiki) προκειμένου να υπάρξει ένα σουλούπωμα ή ένα ξεκαθάρισμα, που έχουν δημιουργήσει ένα κάρο alternative Earths προκειμένου να χωρέσουν/εκλογικεύσουν όλα τα διαφορετικά versions... Αναλογίσου για παράδειγμα τις διαφορές ανάμεσα στους διάφορους James Bond. Αλλού κάνει σεξ μέχρι τελικής πτώσης με καμιά σαρανταριά διαφορετικές σε μια ταινία, αλλού είναι μονογαμικός όσο δεν πάει. Αλλού καπνίζει το ένα πίσω από το άλλο, αλλού πετάει ένα "filthy habit. it's gonna kill you". Και αυτό με μόλις 30 ιστορίες. Ποσώς τώρα όταν στους 20 μηνιαίους τίτλους της Marvel (ή πόσοι διάολο είναι), στους 10, *κάθε* μήνα έχει μέσα και τον Wolverine... Και αυτό να συμβαίνει σταθερά εδώ και 30 περίπου χρόνια :) 

 

για παράδειγμα κάποτε ο Superman είχε *και* την υπερδύναμη του υπερεγγαστρίμυθου :) http://superman.wikia.com/wiki/Super_Ventriloquism (προ του 1986 (έγινε τότε ένα major event, στο οποίο ένωσαν όλες τις alternative Earths και έσβησαν όλο το παρελθόν (και μετά από 10πόσα χρόνια τις ξαναέφεραν... :) ))). Να μη σου μιλήσω τώρα για τη Supergirl που κάποτε ήταν η ξαδέρφη του, μετά έγινε ένα δημιούργημα του Luthor, και πλέον είναι κάτι τελείως διαφορετικό (that I don't give a bleep to find out what). 

 

Θυμήσου πόσες είχε τσιβικώσει ο Δίας στη μυθολογία.... speaking of which, άμα τσιμπήσεις ποτέ τη Μυθολογία του Robert Graves, θα δεις πόσες διαφορετικές εκδοχές υπάρχουν σε κάθε μύθο, σε κάθε χαρακτήρα και δεν συμμαζεύεται.... 

 

χαίρομαι πάντως που σου αρέσει το συγκεκριμένο :)

 

:cheers5:

 

υγ τα περιθώρια και τα ποσοστά για τον καρκίνο άστα για όταν θα χρειαστεί να πεις σε κάποιον ή στην οικογένειά του το πόσο ακόμα και το ποιες οι πιθανότητες... :) δεν χρειάζεται να μου πεις τι πιστεύεις και τι φαντάζεσαι :) άστο για όταν θα το κάνεις για 100στη φορά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θυμήθηκα εκείνη την ιστορία του Σούπερμαν στα Aglohelenic που ο S είχε μια λανθάνουσα τηλεπαθητική δύναμη και ζάλιζε τον περίγυρό του για να μην προσέχουν πόσο μοιάζει με τον Κλάρκ Κεντ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τέτοια υστερόγραφα ποστάρεις, και ακόμα να επιλέξει ειδικότητα.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

αχ καταραμένο κινητό, το τοπικ πήρε φωτιά (μεγάλη μου τιμή) κ εγω κάθομαι ανήμπορος πίσω από μια οθόνη 3.7 ιντσών να φλυαρησω!! αύριο το πρωί θα μπω από υπολογιστή να γράψω σαν άνθρωπος, έχω να απαντήσω σ'αυτά που είπατε κ στο ωραίο ποστ του germ!! θα του στείλω κ ενα pm για τον καπτεν γιατί αλλα μου είχε πει να περιμένω :'(

 

επίσης σήμερα διάβασα κ το δεύτερο, νεότερα αύριο κ γι'αυτό!!

 

μόνο κάτι τελευταίο!! μισώ την ανουμπις!! προσέχω τα κόμιξ μου σαν τα μάτια μου, τα διαβάζω μισόανοίγοντας τα, κ μόλις πρόσεξα οτι ξεκολλήσε το εξώφυλλο/οπισθόφυλλο , η κόλλα που εχει, από το υπόλοιπο τεύχος. έπεσα σε ελαττωματικό. κρίμα..

 

Aυτα ειχα γραψει χθες. Λοιπον, ολοκληρωσα το mini story των 2 τομων. Εμεινα ικανοποιημενος. Σχεδιο στα γουστα μου, ανεκτο (γιατι μερικα σχεδια των υπερηρωικων πραγματικα δε μου καθονται καλα τοσο "ψηφιακα" που ειναι φτιαγμενα) , και κατι παραπανω, το σεναριο οκ τα ειπαμε και τις προαλλες, πολυ καλο, με τον 1ο τομο κυριως να κυμαινεται στο να γνωρισεις και να μπεις βαθυτερα στην υπαρξη του καθε ηρωα. Ο 2ος τομος περισσοτερο μαχιμος, με νεους ηρωες μαλιστα να προστιθενται, αρκετη μαχη, μερικες σουπερ σελιδες σχεδιαστικα (ειδικα εκεινες στις οποιες πρωταγωνιστει ή παρισταται ο Θεουλης Θωρ που λατρεψα με τα εφε του και την εμφανιση του) . Επισης μου αρεσε που δεν υπαρχει καποιος unbalanced. Στεναχωρηθηκα λιγακι με το τελος, μιας και

οτι η κυρια Πυμ θα συνεχιζε να ειναι "θυμα", οχι για κανενα κακο λογο αλλα διοτι ετσι ενιωσα οτι ηθελε να μας την παρουσιασει ο συγγραφεας ειδικα στον 1ο τομο, και να τα ξανα βρισκε με τον Giant man. Οποτε κατι μου λεει οτι στη συνεχεια ο Giant man οντας φευγατος πια απ την ομαδα, θα θελησει να παρει εκδικηση και να γινει αντιπαλος. Αλλα δυστυχως απ οτι διαβασα δεν υπαρχει στα ελληνικα το vol.3 , ή ειναι πολυ κακο ? :P παντως, του κυριου Πυμ ξυνο το βγηκε ολο το αστειο με τον κακομοιρο τον Χαλκ

 

 

Germ χρωσταω ενα pm για το θεμα του amerika. Τον ηθελα πιο independent. ;)

 

Bαθμολογια 2oυ τομου chris ts: 8.5/10

Συνολικη και των 2 μαζι: 8.25/10

 

Ωραια ηταν, ευχαριστα περασα. Next υπερηρωικο στη λιστα, το Road to Civil War. Μαλλον θα το βαρεθω γιατι εχει πολυ μπλα μπλα, αλλα επιφυλλασομαι. :P

 

Και κατι τελευταιο. Εχω ξενερωσει αφανταστα με το ξεκολλημα εξωφυλλου/οπισθοφυλλου απο το υπολοιπο σωμα. Θα χρειαστει να το ξανα κολλησω προφανως, με κολλα. Μπορειτε να μου προτεινετε καποια, ή να χρησιμοποιησω κλασικα μια υγρη UHU? Πραγματικα ειναι πολυ σπαστικο, να σου ανοιγει τοσο πολυ, μεσα σε 1 ωρα προσεκτικου διαβασματος.... Να τις βρασω τις πολυτελεις εκδοσεις, αν ειναι να μην τα κολλανε καλα.

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μου φαινεται πως αυτα τα edit σε καποιο ποστ, δεν τα βλεπει μετα κανεις, γιατι φαινονται σαν διαβασμενα, κ εχουν την αρχικη ημερομηνια ποσταρισματος, και ας ειναι επεξεργασμενα. Τελος παντων απο πανω εκανα ενα μικρο σχολιασμο και του 2ου τομου, ο οποιος επισης ηταν πολυ καλος!

Κυριως επανερχομαι, για να σας ρωτησω, αν ετυχε και σε κανεναν αλλον αυτο το χαλι με το πληρες ξεκολλημα, ή ημουν ο μοναδικος.

 

Ιδου και η φωτογραφια.

 

post-23613-0-75456400-1375439248_thumb.jpg

 

Ευτυχως το κυριως τομακι ειναι δεμενο αυτονομα, και δεν κινδυνευει κ αυτο ν ανοιξει.

 

Και κατι τελευταιο: Αν και δεν ειμαι στο σωστο τοπικ περι συντηρησης κτλ, δειξτε την επειίκεια σας. Μπορειτε να μου πειτε, τι ειναι καλυτερο, να καθησω να το κολλησω μονος σπιτι με UhU ή γινεται να μου το κολλησουν σε καποιο βιβλιοπωλειο?? Ευχαριστω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχουμε κάμποσα θέματα με συντήρηση τευχών στην γενική βοήθεια, αλλά δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί το συγκεκριμένο θέμα. Δεν πιστεύω να σου έρθει φθηνά αν πας στο βιβλιοπωλείο πάντως, αλλά ούτε το να τα κολλήσεις με uhu δεν μου φαίνεται σώφρων.

 

Σε εμένα δεν μου έχει τύχει σε καμιά έκδοση της Anubis πρόβλημα, αλλά είναι η αλήθεια πως οι πρώτες τους εκδόσεις δεν είχαν και την καλύτερη δουλειά που θα μπορούσε να γίνει. Έκαναν λάθη αρχάριου που δεν δικαιολογούνταν για μια εταιρία όπως αυτή.

 

Υ.Γ. Και ναι, δεν υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος να φαίνεται πως κάποιο ποστ έχει δεχθεί επεξεργασία και να γίνεται bump, αλλά γενικά καλό είναι να αποφεύγεις να κάνεις edit μετά από μισή ώρα, ή αν είναι καταρτισμένο το ποστ έτσι που να επιδέχεται προσθηκών με επιπλέον πληροφορίες (όπως π.χ σε μια παρουσίαση), να κάνεις και ένα ποστ (όπως έκανες τώρα) για να το διευκρινήσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ευχαριστω για τη γνωμη και το ψαξιμο στο θεμα του τομου.

Πως να μη θυμωνει κανεις οταν εχεις στην κατοχη σου κατι τοσο λιγες μερες, και εχει ηδη γινει τετοιο ξεκολλημα.

Οποτε, δεν υπαρχει καποια προταση. Μαλλον θα δοκιμασω αυτο με την κολλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δες αν κάποιο από τα βίντεο στο μπλογκ του mycomics.gr καλύπτουν το θέμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.