Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΝΕΜΟΔΟΥΡΑΣ ΣΤΕΛΙΟΣ [ (1917-2000) ]


dpsiho

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
ΑΝΕΜΟΔΟΥΡΑΣ ΣΤΕΛΙΟΣ
Επίσημη Ιστοσελίδα:
Ημερ. γέννησης:
22/05/1917
Τόπος γέννησης:
Αθήνα
Ημερ. θανάτου:
06/05/2000
Εργογραφία:

  • Member ID:  823
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  13
  • Reputation:   27
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

post-556-12958409499151_thumb.jpg

 

Ο δημιουργός του Μικρού Ήρωα, Στέλιος Ανεμοδουράς γεννήθηκε στην Αθήνα στις 22 Μαΐου του 1917. Η καταγωγή των γονιών του ήταν από τη Μάνη και αγαπούσε πολύ τα μανιάτικα μοιρολόγια. «Έχουν μεγάλη λογοτεχνική αξία», έλεγε. Μεγάλωσε στον Πειραιά, έναν τόπο που αποτέλεσε πηγή έμπνευσης γι' αυτόν. Εξάλλου οι ιστορίες του ξεκινάνε με χρονική αφετηρία τον βομβαρδισμό του Πειραιά. Τέλειωσε τη Νομική Σχολή του πανεπιστημίου Αθηνών, ενώ παράλληλα εξέδιδε το λογοτεχνικό περιοδικό «Αργώ». Τα πρώτα του διαβάσματα ήταν η «Διάπλαση των Παίδων» και ο Διονύσιος Σολωμός. «Είχα μια έφεση στο γράψιμο και ήθελα να γράψω ευγενή πράγματα».

 

Μετά την απελευθέρωση θα εργαστεί ως δημοσιογράφος στις εφημερίδες «Ελεύθερη Ελλάδα», «Δημοκρατική Αλλαγή», «Αθηναϊκή», «Νέα», στον «Θησαυρό», κάνοντας μεταφράσεις (ήξερε καλά ξένες γλώσσες) γράφοντας ιστορικά αναγνώσματα (από το «Έτσι ξεκίνησε ο Χίτλερ» έως τη «Βρουγχίλδη», που αναφερόταν στο Βασίλειο της Γαλλίας το 1400 με βασιλιάδες και ιππότες). Το «φροντιστήριό» του για τη γέννηση του «Μικρού Ήρωα» ήταν το περιοδικό «Μάσκα», που έβγαζε ο εξπέρ του είδους Απόστολος Μαγγανάρης και τον οποίο ο Ανεμοδουράς θεωρούσε δάσκαλό του. Μεταφράζοντας αρχικά τις περιπέτειες του Ζορό, με παρότρυνση του Μαγγανάρη θ' αρχίσει να γράφει δικές του ιστορίες με τον ίδιο ήρωα, που θα έχουν μάλιστα μεγαλύτερη απήχηση στους αναγνώστες!

 

Το πρώτο προσωπικό άνοιγμά του θα το κάνει με τον «Υπεράνθρωπο», ένα περιοδικό μικρού σχήματος, που θα κρατήσει δύο χρόνια. Ένας ήρωας στα πρότυπα του αμερικανικού Σούπερμαν, με ελληνική φινέτσα και φαντασία. Πολλοί θα θυμούνται τους αγώνες του κατά του Κακού, με συμπαραστάτες τον Κεραυνό και την Αστραπή, τον Ελ-Γκρέκο και τον κωμικό της παρέας, τον φοβιτσιάρη Κοντοστούπη.

 

Με τίτλο «Μικρός Ήρωας» εκδίδει το πρώτο τεύχος το 1952 σε ηλικία 35 ετών. Η θρυλική παρέα των Μικρών Ηρώων γίνεται αγαπημένο ανάγνωσμα της νεολαίας δύο δεκαετιών, του '50 και του '60.

 

Tο θρυλικό Παιδί-Φάντασμα - ο Mικρός Ήρωας Γιώργος Θαλάσσης - και οι βασικοί σύντροφοί του στις περιπέτειες, η γλυκιά Kατερίνα και ο διαρκώς αβυσσαλέα πεινασμένος Σπίθας. Ένα τρίπτυχο-φωτιά που γαλούχησε γενιές και γενιές, δρώντας μέσα από τις σελίδες του μακροβιότερου ελληνικού παιδικού περιοδικού. Xρόνος δράσης, η γερμανική Kατοχή. Kυκλοφορούσε σε εβδομαδιαία βάση, σε δύο εκδόσεις. H μία κανονική και η άλλη εικονογραφημένη. H πρώτη ήταν και η πιο επιτυχημένη και μακροβιότερη. Tα επεισόδια δεν ήταν αυτοτελή, η δράση κορυφωνόταν προς το τέλος, και καθώς μέσα σ’ ένα κρεσέντο αγωνίας κάποιος θανάσιμος κίνδυνος απειλούσε τους ήρωες, συνεχιζόταν στο επόμενο τεύχος.

 

Kατά καιρούς, στη συντροφιά των τριών ηρώων προστίθεντο και κάποιοι άλλοι «περαστικοί» ήρωες, που η «ζωή» τους κρατούσε για μερικά τεύχη. Στο τέλος έβρισκαν έναν ηρωικό θάνατο. Aπό αυτούς, οι πιο χαρακτηριστικοί ήταν ο Διαβολάκος και η σφεντόνα του, το Zουζούνι με το φυσοκάλαμό του και ο λιλιπούτειος Mπόμπιρας.

 

Το τελευταίο τεύχος κυκλοφόρησε το 1967, οπότε απαγορεύτηκε η έκδοσή του από τη δικτατορία. Συνολικά 788 τεύχη, 788 ιστορίες έθρεψαν τη φαντασία πολλών παιδιών και εφήβων.

 

Την Παρασκευή 5 Μαΐου 2000 υπέστη οξύ καρδιακό επεισόδιο και ώσπου να μεταφερθεί στο Ιατρικό Κέντρο εξέπνευσε σε ηλικία 83 ετών και κηδεύτηκε στο Α' Νεκροταφείο με δημοσία δαπάνη. Ο Μικρός Ήρωας Γιώργος Θαλάσσης, που σώπασε το 1967, δάκρυσε τελευταία φορά το 2000...

http://www.mani.org.gr/pnevma/anemodouras/anem.htm

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  823
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  13
  • Reputation:   27
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

«Τι να σου πω, τι να σου πω, τι να σου πω

που να μην το έχει πει κανένας για κανέναν

εγώ μονάχα ένα πράγμα θα σου πω

μου φτάνει πως μεγάλωσα με σένα.

Πού είσαι τώρα και σ' έχω χάσει

παλιέ μου φίλε Γιώργο Θαλάσση

πού είσαι τώρα και σ' έχω χάσει

Μικρέ μου Ήρωα Γιώργο Θαλάσση».

 

Λουκιανος Κηλαηδονης - Το τραμ το τελευταιο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολυ καλη η παρουσιαση φιλε dpsiho!!! :clap: :clap: :clap:

Ειμαι πολυ μεγαλος και εζησα απο κοντα τον Μικρο Ηρωα. :respect:

Σ ευχαριστω για τον κοπο σου να μας θυμησεις τα παλια... :thanks:

Στην υγεια σου! :beer::beer::beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το περιοδικό Ο Τύπος (μηνιαία δημοσιογραφική επιθεώρηση: Αθήνα, 1984-σήμερα;) στο τεύχος 120 (Β΄ περίοδος), τον Μάιο του 2000 είχε αφιέρωμα στο Στελιο Ανεμοδουρά: ένα άρθρο του Γρηγόρη Μιχαλόπουλου και μια νεκρολογία από τη Μαρίκα Δ. Αρβανιτοπούλου. Δικά σας, επιεδή είστε καλά παιδιά :)

 

post-4271-1202200401_thumb.jpg

 

post-4271-1202200455_thumb.jpg post-4271-1202200611_thumb.jpg

 

post-4271-1202200719_thumb.jpg post-4271-1202200841_thumb.jpg

 

post-4271-1202201030_thumb.jpg post-4271-1202201205_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ανακαλυψα στην Κατερίνα ( άκουσα σχόλια; ) :cool: τη νεκρολογία του αγαπημένου μας δημιουργού. Το άρθρο δημοσιεύθηκε στις 30 Μάΐου 2000 και το υπογράφει η Γιάννα Αγγέλου.

 

post-4271-1202289193_thumb.jpg post-4271-1202289307_thumb.jpg

 

Κι άλλη μια νεκρολογία (υπό Αντώνη Δελώνη) στο περιοδικό ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ στο χώρο της λογοτεχνίας... (τ. 58, καλοκαίρι 2000):

 

post-4271-1249545393_thumb.jpg post-4271-1249545419_thumb.jpg

Επεξεργασία από rotagiatipino
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Χμμμ. Μάλλον εδώ ταιριάζει. Το έβαλα και εδώ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=5864 αλλά λέω να το ποστάρω κι εδω, τι λέτε?

 

Σας αναρτώ εδώ το ιστορικό του εκδοτικού οίκου Περιοδικός Τύπος ΑΕ (ιδρυτής ο Στέλιος Ανεμοδουράς) όπως διενεμήθη στα πλαίσια της παρουσίασης του βιβλίου Το λεξικό του Μικρού Ήρωα (βλ. εδώ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=5827 ).

 

 

post-4271-1205398055_thumb.jpg post-4271-1205398068_thumb.jpg post-4271-1205398078_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Άρθρο του Νίκου Ζωιόπουλου για τον Ανεμοδουρά από την Εγκυκλοπαίδεια του Ελληνικού Τύπου 1784-1974 των Λουκίας Δρούλια και Γιούλας Κουτσοπανάγου (επιμ.) (Αθήνα: Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, 2008):

 

post-4271-1273058424,73_thumb.jpg post-4271-1273058434,51_thumb.jpg

 

(και μιας και το έχουμε σε εκκρεμότητα)

 

Άρθρο του Νίκου Ζωιόπουλου για τον Γκρέκο (ο ήρως των γηπέδων) από την Εγκυκλοπαίδεια του Ελληνικού Τύπου 1784-1974 των Λουκίας Δρούλια και Γιούλας Κουτσοπανάγου (επιμ.) (Αθήνα: Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, 2008):

 

post-4271-1273059222,87_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφω από το mantri.gr:

 

post-556-0-22957300-1374205980_thumb.jpg

 

Ο πατέρας του Μικρού Ήρωα, Στέλιος Ανεμοδουράς γεννήθηκε στην Αθήνα στις 22 Μαΐου του 1917. Οι γονείς του ήταν Μανιάτες. Ο Στέλιος Ανεμοδουράς, λάτρευε τα μανιάτικα μοιρολόγια, λέγοντας χαρακτηριστικά πως «έχουν μεγάλη λογοτεχνική αξία». Πηγή έμπνευσής του ο Πειραιάς που μεγάλωσε. Οι ιστορίες του ξεκινάνε με αφετηρία τον βομβαρδισμό του Πειραιά. Τέλειωσε τη Νομική Σχολή του πανεπιστημίου Αθηνών, ενώ παράλληλα εξέδιδε το λογοτεχνικό περιοδικό «Αργώ». Τα πρώτα του διαβάσματα ήταν η «Διάπλαση των Παίδων» και ο Διονύσιος Σολωμός.

Μετά την απελευθέρωση εργάσθηκε ως δημοσιογράφος στις εφημερίδες «Ελεύθερη Ελλάδα», «Δημοκρατική Αλλαγή», «Αθηναϊκή», «Νέα», στον «Θησαυρό», κάνοντας μεταφράσεις και γράφοντας ιστορικά αναγνώσματα. Μεταφράζοντας αρχικά τις περιπέτειες του Ζορό, θ’ αρχίσει να γράφει δικές του ιστορίες με τον ίδιο ήρωα, που θα έχουν μάλιστα μεγάλη απήχηση στους αναγνώστες!

Εκδίδει τον «Μικρό Ήρωα» το 1952 σε ηλικία 35 ετών. Η ηρωϊκή παρέα των Μικρών Ηρώων γίνεται αγαπημένο ανάγνωσμα της νεολαίας δύο δεκαετιών, του ‘50 και του ‘60. Tο θρυλικό Παιδί-Φάντασμα – ο Mικρός Ήρωας Γιώργος Θαλάσσης – και οι βασικοί σύντροφοί του στις περιπέτειες, η γλυκιά Kατερίνα και ο διαρκώς πεινασμένος Σπίθας. Ένα τρίπτυχο-φωτιά που γαλούχησε γενιές και γενιές, δρώντας μέσα από τις σελίδες του μακροβιότερου ελληνικού παιδικού περιοδικού. Xρόνος δράσης, η γερμανική Kατοχή. Tα επεισόδια δεν ήταν αυτοτελή, η δράση κορυφωνόταν προς το τέλος, και καθώς μέσα σ’ ένα κρεσέντο αγωνίας κάποιος θανάσιμος κίνδυνος απειλούσε τους ήρωες, συνεχιζόταν στο επόμενο τεύχος.

 

Kατά καιρούς, στη συντροφιά των τριών ηρώων προστίθεντο και κάποιοι άλλοι «περαστικοί» ήρωες, που η «ζωή» τους κρατούσε για μερικά τεύχη. Στο τέλος έβρισκαν έναν ηρωικό θάνατο. Aπό αυτούς, οι πιο χαρακτηριστικοί ήταν ο Διαβολάκος και η σφεντόνα του, το Zουζούνι με το φυσοκάλαμό του και ο λιλιπούτειος Mπόμπιρας. Το τελευταίο τεύχος κυκλοφόρησε το 1967, οπότε απαγορεύτηκε η έκδοσή του από τη δικτατορία. Συνολικά 788 τεύχη, 788 ιστορίες έθρεψαν τη φαντασία πολλών παιδιών και εφήβων.

Πιστός στις αρχές του, ευγενικός, εργατικός και αεικίνητος έως το τέλος έβγαζε τα περιοδικά «Κατερίνα, Σούπερ-Kατερίνα» και «Μπλεκ», γραφιάς αλλοτινών εποχών. Την Παρασκευή 5 Μαΐου 2000 υπέστη οξύ καρδιακό επεισόδιο και ώσπου να μεταφερθεί στο Ιατρικό Κέντρο εξέπνευσε σε ηλικία 83 ετών και κηδεύτηκε στο Α’ Νεκροταφείο με δημοσία δαπάνη. Ο Μικρός Ήρωας Γιώργος Θαλάσσης, που σώπασε το 1967, δάκρυσε τελευταία φορά το 2000…

 

Κι έρχεται ο Λεονταρίτης στην Καθημερινή να μας αποτελειώσει:

 

Με το θάνατο του αλησμόνητου συναδέλφου Στέλιου Ανεμοδουρά, έσβησε και το όνειρο που γοήτευσε τρείς γενιές παιδιών. Ιδιαίτερα όμως για τη γενιά της δεκαετίας του '50 η συγκίνηση είναι ακόμη πιο έντονη, γιατί αυτά τα «παιδιά» που σήμερα έχουν γκρίζα ή αραιά μαλλιά, παρακολούθησαν από το ξεκίνημα του το θρυλικό «Μικρό Ηρωα».

Όταν εκδόθηκε ο «Μικρός Ηρως», ήταν η εποχή που γυρίζονταν ταινίες όπως «Η αγνή του λιμανιού» του Γιώργου Τζαβέλλα με την Χατζηαργύρη και τον Γ. Γληνό, «Ο Γρουσούζης» με τον Ορέστη Μακρή, τον Φωτόπουλο, την Βασιλειάδου και τον Ηλιόπουλο ή το «Σωφεράκι» του Τζαβέλλα με τον Φωτόπουλο, την Σμαρούλα Γιούλη και τον Νίκο Ρίζο. Η Αθήνα είχε άλλη εικόνα. Υπήρχαν μονοκατοικίες και αυλές. Πρωθυπουργός ήταν ο Αλεξ. Παπάγος, στη Ρωσία ζούσε ο Στάλιν και πρόεδρος των ΗΠΑ είχε εκλεγεί ο Αϊζενχάουερ.

Στη χώρα μας, ο Μαρκεζίνης μόλις αποφάσιζε τη συγχώνευση των τραπεζών, η Μελίνα Μερκούρη εντυπωσίαζε το γαλλικό κοινό με το έργο του Ασάρ «Οι σύντροφοι της Μαρζολέν» ενώ στην Αθήνα οι δρόμοι μόλις είχαν αρχίσει να γίνονται αδιάβατοι. Οι πιάτσες των ταξί γέμιζαν με πολυτελέστατες και τελευταίου τύπου αεροδυναμικές λιμουζίνες, και οι πιο αριστοκρατικοί σταθμοί αυτοκινήτων, βρίσκονταν στην οδό Γιαν Σματς, όπως λεγόταν τότε η Βουκουρεστίου.

Εκείνο τον καιρό είχε αποφασιστεί η επέκταση του Ηλεκτρικού μέχρι την Κηφισιά, ενώ το Μάμπο ήταν ο καινούργιος χορός που ξετρέλαινε τη νεολαία! Τα πρώτα καλλιστεία ήσαν στις δόξες τους με την Νταίζη Μαυράκη και τη Βιργινία Πετιμεζάκη, βασιλιάς της αθηναϊκής νύχτας ήταν πάντα ο μοναδικός Γιώργος Οικονομίδης, ενώ η ανδρική μόδα όριζε καπέλο, φαρδείς ώμους, πέτα φαρδιά, τιράντες και... καλτσοδέτες! Τα τραμ αποτελούσαν το μέσον συγκοινωνίας, κι οι Αθηναίοι τα καλοκαίρια με τις μεγάλες ζέστες κοιμόντουσαν στις ταράτσες και στα μπαλκόνια, χωρίς να φοβούνται κακοποιούς, που ήσαν ελάχιστοι.

 

Με το δίφραγκο

 

Τότε λοιπόν, κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στα περίπτερα, ένα μικροσκοπικό περιοδικάκι, «Ο Μικρός Ηρως» που ως διά μαγείας ξετρέλανε όλους τους πιτσιρικάδες. Ο Γιώργος Θαλάσσης, «το θρυλικό Παιδί-Φάντασμα», η Κατερίνα, ο Σπίθας, το «αδιάκοπα πεινασμένο παιδί», έγιναν οι απαραίτητοι σύντροφοι της νεολαίας, με αποτέλεσμα το περιοδικό να γνωρίσει πρωτοφανή κυκλοφοριακή επιτυχία, αφού κάθε Τρίτη πρωί, αγόρια και κορίτσια έτρεχαν με το δίφραγκο στο χέρι να αγοράσουν το καινούργιο τεύχος για να παρακολουθήσουν τους ηρωικούς αγώνες των τριών ηρώων κατά των Γερμανών κατακτητών μέσα στην κατεχόμενη Αθήνα...

Ο Θάνος Αστρίτης - όπως ήταν το ψευδώνυμο του Ανεμοδουρά- έγινε ο αγαπημένος συγγραφέας των παιδιών, που πίστευαν ότι οι «μικροί ήρωες» ήταν αληθινοί και τους έστελναν γράμματα στα γραφεία του περιοδικού, στην οδό Λέκκα 22.

 

Σ' αυτά τα γραφεία -στο μαγικό χώρο- με πήγε μικρό μαθητή η μητέρα μου, ύστερα από πολλά παρακάλια, διακοπές των Χριστουγέννων, για να αγοράσω μερικά παλιά τεύχη. Θυμάμαι ότι κατεβήκαμε σε ένα υπόγειο και η καρδιά μου χτυπούσε με γοργούς ρυθμούς, επειδή δεν θεωρούσα απίθανο, να βρίσκεται εκεί ο Γιώργος Θαλάσσης ή ο Σπίθας!

— Παρακαλώ, τα γραφεία του «Μικρού Ηρωα»;

— Μάλιστα, εδώ είναι.

 

Η συνάντηση

 

Θεέ μου, τι καρδιοχτύπι, τι συγκίνηση ήταν αυτή! Επιτέλους βρισκόμουν στο χώρο, εκεί όπου ο Θάνος Αστρίτης έγραφε τις περιπέτειες που μας ταξίδευαν στον κόσμο του ονείρου! Και ο συγγραφέας στεκόταν μπροστά μου και με κοιτούσε χαμογελαστός, αντιλαμβανόμενος προφανώς την ταραχή μου Τον θυμάμαι, τότε νέο, λεπτό, με κάπως σγουρά μαλλιά και χοντρά μυωπικά γυαλιά.

Πολλά χρόνια αργότερα θα σκεπτόμουν, ότι τη συγκίνηση που ένιωθαν οι παλαιότεροι όταν παιδιά ανέβαιναν την Ευριπίδου για να δουν από κοντά τον Ξενόπουλο στα γραφεία της «Διαπλάσεως», την ίδια συγκίνηση αισθανόμασταν κι εμείς όταν κατεβαίναμε τα μαρμάρινα σκαλιά για το υπόγειο της οδού Λέκκα 22, προκείμενου να συναντήσουμε τον Αστρίτη…

 

Στη μνήμη μου έχει μείνε χαραγμένη η εικόνα από κ μικρό δωμάτιο με βιβλιοθήκες φορτωμένες με τεύχη και τόμους μέχρι την οροφή, και ένα ξύλινο γραφείο σκεπασμένο με κάθε είδους χαρτιά, φρεσκοτυπωμένα δοκίμια και ένα πλήθος εντύπων. Είπα με τρεμάμενη φωνή ότι ήθελα κάποια παλιά τεύχη.

 

— Ποια θέλεις μικρέ; Άρχισα λοιπόν να απαριθμώ τους τίτλους των τευχών:

— «Αδούλωτοι σκλάβοι», «Θα τουφεκιστείς την αυγή», «Όλα για την Ελλάδα»...

Φαίνεται όμως, ότι είχα πάρει φόρα και δεν σταματούσα, οπότε η μητέρα μου ανησύχησε:

— Τι θα γίνει; Θα σηκώσεις όλο το μαγαζί;

 

Υπάρχει;

 

Φρενάρησα λοιπόν τις επιθυμίες μου, αλλά έθεσα δειλά το ερώτημα που μ' έκαιγε:

— Κύριε Αστρίτη, υπάρχει πραγματικά το «Παιδί-Φάντασμα»;

Τον είδα που έκρυψε ένα χαμόγελο και άρχισε να λέει:

— Υπήρχαν στην Κατοχή παιδιά, που...

Εκείνη τη στιγμή τον διέκοψε η μητέρα μου, που τον ρώτησε για μια άλλη δική του έκδοση,

«Το Παιδικό Πανεπιστήμιο» κι έτσι η απορία μου έμεινε αναπάντητη! Ο έτερος συντελεστής της μαγείας που σκορπούσε ο «Μικρός Ήρωας» ήταν ο καλλιτέχνης Βύρωνας Απτόσογλου που τον εικονογραφούσε. Ένας θαυμάσιος σκιτσογράφος που κατόρθωνε να δίνει την όλη ατμόσφαιρα και τα πρόσωπα με τρόπο μοναδικό, ενώ συγχρόνως εικονογραφούσε μυθιστορήματα σε δεκάδες περιοδικά.

Κι ήταν χαρακτηριστικό το γεγονός, πως όταν κάποτε για μικρό διάστημα ο Ανεμοδουράς ανέθεσε σ' έναν άλλο - επίσης εκλεκτό- καλλιτέχνη την εικονογράφηση, στον Θέμο Ανδρεόπουλο, ξεσηκωθήκαμε όλα τα παιδιά και με επιστολές ζητούσαμε επιτακτικά την επιστροφή του Απτόσογλου, που πράγματι επανήλθε και τον εικονογραφούσε μέχρι το τέλος...

Ο Στέλιος Ανεμοδουράς έβγαλε κι άλλα παιδικά περιοδικά που ξετρέλαιναν τους μικρούς αναγνώστες του. Τον «Υπεράνθρωπο», τον «Μικρό Ιππότη», τον «Ταγκόρ» που αφηγείτο τις περιπέτειες ενός Ελληνόπουλου στην Ινδία κατά των Αγγλων αποικιοκρατών, ώστε το μυαλό όλων πήγαινε στους αγώνες των Κυπρίων κατά της Αγγλοκρατίας και πολλά άλλα. Η επιτυχία όμως του «Μικρού Ήρωα» ήταν μοναδική. Μέσα όμως από τις περιπέτειες των ηρώων του, δίδαξε ήθος, πατριωτισμό, ευγενικά αισθήματα.

Με θλίψη διαπιστώνουμε σήμερα, σε αντίθεση με τα ωραία πρότυπα που μας γοήτευσαν τότε, ότι τα σημερινά παιδιά μεγαλώνουν με τα κακόγουστα, αμερικανόπνευστα κατασκευάσματα που προβάλλει η τηλεόραση και τη σκληρή βία. Έπειτα, τα περιοδικά εκείνα είχαν σωστή γλώσσα και τα παιδιά μάθαιναν να τη χειρίζονται σωστά και αποκτούσαν έναν εκφραστικό πλούτο που τους βοηθούσε να γράφουν καλές εκθέσεις. Η γενιά του '50 μεγάλωσε με τη «Μάσκα» του Μαγγανάρη και με τον «Μικρό Ηρωα». Έτσι αγαπήσαμε το διάβασμα κι έτσι προχωρήσαμε, και διαβάζαμε Αλέξανδρο Δουμά, Ρόμπερτ Λούις Στίβενσον, Ιούλιο Βερν, Ουόλτερ Σκοτ και πολλούς άλλους Το μυθιστόρημα σ' έκανε να φαντάζεσαι και η απλή καθαρεύουσα στην οποία ήταν γραμμένα τα μεγάλα μυθιστορήματα των ξένων συγγραφέων, μας ήταν πολύ οικεία κι αυτό μας βοήθησε στη σωστή δημοτική.

Ο Ανεμοδουράς, διακεκριμένος δημοσιογράφος, πολύ μορφωμένος και γλωσσομαθής, δούλεψε σε διάφορες εφημερίδες, παράλληλα με την προσφορά του στον περιοδικό Τύπο. Τον συνάντησα πολλά χρόνια αργότερα, όταν ήμουν νεαρός συντάκτης στη «Δημοκρατική Αλλαγή». Έγραφε ιστορικά αναγνώσματα κι εκείνη την εποχή δημοσίευε σε συνέχειες μια σειρά με τον τίτλο: «Έτσι ξεκίνησε ο Χίτλερ», που είχε σημειώσει μεγάλη επιτυχία. Ένα βράδυ που ήρθε στα γραφεία ν' αφήσει τα χειρόγραφα του, μου τον έδειξε ο συνάδελφος Δημήτρης Γκιώνης:

— Ξέρεις ποιος είναι αυτός;

Τον κοίταξα με απορία και μου εξήγησε:

— Ο «Μικρός Ήρωας»!

 

«Σας ευχαριστώ»

 

Πριν από λίγα χρόνια, ήμουν γενικός γραμματέας της ΕΣΗΕΑ και κάποιο πρωί είδα τον Ανεμοδουρά που είχε έλθει κάτι να ρωτήσει, δεν θυμάμαι τι ακριβώς. Βγήκα από το γραφείο μου, έτρεξα, τον κάλεσα να έλθει για ένα καφέ και του εξέφρασα την αγάπη μου:

 

— Είμαι κι εγώ ένα από τα παιδιά σας, που μεγαλώσαμε μαζί με το Παιδί - Φάντασμα, τον Σπίθα και την Κατερίνα...

 

Συγκινήθηκε και όπως ήταν εξαιρετικά σεμνός άνθρωπος, όπως οι πραγματικά μεγάλοι, είπε απλά με λίγο σπασμένη φωνή:

 

— Σας ευχαριστώ πάρα πολύ...

 

Απέφευγε να μιλάει για τον εαυτό του και δεν επεδίωξε ποτέ τη δημοσιότητα γύρω από το πρόσωπο του.

 

Όταν το πρωί της περασμένης Κυριακής διάβασα την είδηση του θανάτου του, αιφνιδιάστηκα και δεν μπόρεσα να συγκρατήσω τα δάκρυα μου.

 

 

Για να θυμηθούμε και δυό αποσπάσματα:

 

Ο Σπίθας συμμετέχει σε σαμποτάζ καταστροφής κτιρίων που χρησιμοποιούν οι Γερμανοί. Αναλαμβάνει να ανατινάξει μια αποθήκη, που πολύ αργότερα μαθαίνει ότι ήταν αποθήκη τροφίμων. Θεωρεί την πράξη του ως έγκλημα καθοσίωσης.

 

1"..Είμαι ένας εγκληματίας !, τραυλίζει ο Σπίθας μέσα από τους λυγμούς του. Είμαι ένας κακούργος! Μανούλα μου! Πώς θα συγχωρέσω ποτέ τον εαυτό μου για το φριχτό έγκλημα που έκανα; Κατάστρεψα χιλιάδες τόνους τρόφιμα! χιλιάδες τόνους! Είμαι ένας δολοφόνος! Τις καημένες τις κονσερβούλες! Τα φουκαριάρικα τα φασόλια και τα ρεβίθια και τις φακές και τα τυριά! Μου αξίζει η κρεμάλα! Να πεθαίνω από την πείνα και να καταστρέψω τόσα τρόφιμα, όσα θα μου έφταναν να τρώω από το πρωί έως το βράδυ κάθε μέρα χωρίς να σταματάω ποτέ, έστω κι αν επρόκειτο να ζήσω χίλια χρόνια!..

Πέφτει στα γόνατα και αρχίζει να χτυπάει χάμω το κεφάλι του μουγκρίζοντας με απόγνωση: -Το έγκλημά μου είναι μεγάλο!.. Πολύ μεγάλο!"

 

2.Για την Γερμανίδα κατάσκοπο Φροϊλάιν Χ, όλα είναι μπερδεμένα μέσα της. Δεν ξέρει αν μισεί το Παιδί-Φάντασμα και πρέπει να το εξοντώσει, δεν ξέρει , αν το θαυμάζει, δεν ξέρει αν είναι ερωτευμένη μαζί του. Πάντως το τελευταίο αναγκάζεται να το ομολογήσει, όταν βρίσκοντας τις πιο απίθανες δικαιολογίες, εμποδίζει τον Σεϊτάν Αλαμάν να σκοτώσει το Γιώργο, που βρισκόταν μπροστά τους ανήμπορος να αντιδράσει.

 

"Το πρόσωπο του Σεϊτάν Αλαμάν γεμίζει μανία.

-Φροϋλάιν Χ, ουρλιάζει. Τώρα καταλαβαίνω γιατί τόσες φορές δεν πυροβόλησες εναντίον του Παιδιού-Φάντασμα, ενώ μπορούσες να τον σκοτώσεις! Αγαπάς τον Γιώργο Θαλάσση!..

 

-Ναι απαντάει με διαπεραστική φωνή η Φροϋλάιν Χ. Τον αγαπάω και τον θαυμάζω! Γιατί είναι ανδρείος, ριψοκίνδυνος, ιπποτικός, δυνατός, επιδέξιος, ηρωικός! Γιατί είναι πολύ ανώτερος από μας! Δεν θα σε αφήσω να τον σκοτώσεις Σεϊτάν Αλαμάν! Και τραβάει το πιστόλι της!".

 

Ο Σεϊτάν Αλαμάν κατάφερε να την αφοπλίσει και να την απειλήσει αυτός με το δικό του πιστόλι. "Φύγε..", της λέει. "Αν μείνεις εδώ δεν θα διστάσω να τραβήξω τη σκανδάλη!.. -Θα φύγω, Σεϊτάν Αλαμάν" του αποκρίνεται με αργή συρτή φωνή γεμάτη φαρμάκι. "Αν, όμως σκοτώσεις το Γιώργο, ορκίζομαι ότι θα σε σκοτώσω! Το ορκίζομαι στο όνομα του μικρού μου αδελφού που τόσο μοιάζει στα χαρακτηριστικά με το Παιδί-Φάντασμα"

 

Κοιτάζει το Γιώργο με ένα βλέμμα, όπου η εχθρότητα σμίγει με μια παράξενη στοργή. -Σε μισώ Παιδί-Φάντασμα, λέει, γιατί είσαι εχθρός της πατρίδας μου. Δεν θέλω όμως να πεθάνεις. Αν πεθάνεις θα εκδικηθώ!..

Ο Σεϊτάν ξεραίνεται στα γέλια: "Χα, χα, χα! Η Φροϋλάιν Χ είναι ερωτευμένη !."

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 years later...

  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

 

mikros-iros_blek_anemodouras_aptsoglou_ebook-1080x1500.jpg

 

Οι αείμνηστοι Στέλιος Ανεμοδουράς και Βύρων Απτόσογλου είχαν δημιουργήσει και μερικές πολύ επιτυχημένες ιστορίες με τον Μπλέκ. 

Σύμφωνα με τα στοιχεία της εκδοτικής Μικρός Ήρως που συνεχίζει να λειτουργεί ο εγγονός Λεοκράτης Ανεμοδουράς:

 

"Η πρώτη εμφάνιση του Μπλεκ στην Ελλάδα έγινε την Τετάρτη 25 Ιουνίου του 1969.

Οι Στέλιος Ανεμοδουράς [1917- 2000] και ο Βύρωνας Απτόσογλου [1924-1990] δημιούργησαν 8 αριστουργηματικές ιστορίες του Μπλεκ που επαναφέρουν τον χαρακτήρα στις ρίζες του μύθου. Οι ιστορίες είναι:

- Το Κατόρθωμα Δύο Παιδιών [«Μεγάλος Μπλεκ» #67, 1976]

- Μια Επικίνδυνη Αποστολή [«Μεγάλος Μπλεκ» #70, 1976]

- Δυναμική Δράση [«Μεγάλος Μπλεκ» #71, 1976] 

- Ο Μικρός Όμηρος [«Μεγάλος Μπλεκ» #47, 1974]

- Το Άστρο Των Πατριωτών [«Μεγάλος Μπλεκ» #68, 1976]

- Άτιμη Πλεκτάνη [«Μεγάλος Μπλεκ» #69, 1976]

- Ο Ήλιος Του Θανάτου [«Μπλεκ Νέος Δυναμικός» #28-34, 1978]

- Τα Γαλάζια Βέλη [«Μεγάλος Μπλεκ» #73, 1976]

 

Η ψηφιακή έκδοση περιλαμβάνει και τις 8 ιστορίες διανθισμένες με άρθρα γύρω από την ιστορία του χαρακτήρα!"

 

ΠΗΓΗ (ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ)

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.