Jump to content
Dr Paingiver

ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΚΕΙΝ

Recommended Posts

Πολυ ωραια νεα! Θα το περιμενουμε!

• Like 5

Posted (edited)

Καλησπέρα σε όλους, 

Θέλω να σας ευχαριστήσω για όλα τα σχόλια σας και τις κριτικές σας όλα αυτά τα χρόνια, ήθελα αρκετές φορές να απαντήσω σε αρκετά post αλλά για χρόνια δεν δούλευα τον Κέιν και πιστεύα πως η καλύτερη απάντηση θα ηταν ένα 6 τεύχος, πριν λίγους μήνες που ανέβασα αυτό το σχέδιο, κατάλαβα πως είχα βρει την συνέχεια, πάντα ο μεγάλος μου φόβος από μικρός ήταν να ζήσω σε ένα δικτατορίκο καθεστώς που οι άνθρωποι και πόσο μάλλον οι καλλιτέχνες απαγορεύεται να εκφράζονται ελεύθερα, μπορεί η δημοκρατία μας να είναι κουτσή, πολλές φορές να μας τρώει η διαφθορά και οι ζημιές να μην έχουν τέλος, αλλά ακόμη δεν είμαστε ευτιχος στο 1984 του Orwell  ούτε στο Anthem της Ayn Rand. Το δυστιχες είναι ότι από το 2006 που άρχισα το σενάριο του πρώτου Κέιν μέχρι το 2008 που το έβγαλα στα περίπτερα (μικρός και απηρος έκανα 100 χρόνια να τελειώσω μια σελίδα ), είμαστε ίσως ποιο κοντά στο δυστοπικο, το κινητό στην τσέπη μας και η τεχνολογία είναι ουτοπία και δώρο από τους Θεούς σε σύγκριση με τότε, αλλά η ανυσιχια 

μου για μια δικτατορία που ερχετε μεγαλώνει, τα αντανακλαστικα μας δεν πρόλαβενουν να δώσουν την σωστή σημασία σε εξέλιξης και αλλαγές. Ίσως το αποφύγουμε ξυστά; ίσως τυποι σαν τον Κέιν τέλος να κυκλοφορισουν μια μέρα στα αλήθεια εκεί έξω και να μας βλέπουν σαν αριθμούς; δεν το λες και καλό, προφανος εύχομαι όχι σε αυτό ας μείνει για πάντα επίπεδος στης σελίδες του, αμήν. 

Τις 4 τελευταίες μέρες έγραψα το σενάριο για τις 10 πρώτες σελίδες, βρέθηκα να γράφω όπως στα 20κατι μου, μανιωδώς περπατώντας χωρίς να μπορώ να σταματήσω, την διαφορά την είπαμε; 2006 μπλοκάκι από το περίπτερο και στιλο, 2019 εεε.. κινητό.

Έχω τρομάξει η αλήθεια, ήμουν σίγουρος για χρόνια ότι ο Κέιν απλά ήταν το ξεκίνημα μου στα κόμικ και ότι πρέπει να τον ξεχάσω, το πρόβλημα είναι πως δεν έφυγε ποτέ απο κεφάλι μου, μέσα σε ελαχίστω βρέθηκα να γράφω τους διαλόγους του λες και τον δούλευα χθες, ενώ έχουν περάσει 10 χρόνια από το τελευταίο σενάριο. 

Έχω δουλεψει τα τελευταία 6 χρόνια με αρκετούς σεναριογράφους πάνω σε διάφορα κόμικς, έχω δει το storytelling από παραπάνω σκοπιές, περνοντας τα χρόνια είδα και την ζωή επίσης.

Είμαι 35 πια και ο Κέιν ξαναχτυπάει την πόρτα, μου λέει ότι μπορείς να με γράψεις και καλύτερα, ένας εφιάλτης μπορεί να σε διδάξει πολλά αρκεί να ξυπνήσεις στο τέλος, με φόβο και λογική να θυμηθείς τι είδες η και να το αλλάξει λίγο... να επιβιώσεις. 

Μεγάλα λόγια, αλλά δεν έχω γράψει καλύτερες 10 σελίδες ποτέ στην ζωή μου, καθόλου καλή συνταγή το να είσαι απόλυτος και να υπερβάλεις, αλλα σοβαρά δεν υπερβάλω και αν το έκανα, θα έλεγα τα εξής, θυμάστε το τέλος στο δεύτερο τεύχος, η σκηνή στο μαγαζί που η σερβιτόρα καταλαβαίνει ποιος είναι ο Κέιν; και ότι ακολουθεί, πρόζα κτλ. Βάλτε το στο repeat, έτσι θα είναι όλο το κόμικ και κάτι κάτι πολύ παραπάνω.

Ευχαριστώ πολύ. Ευχαριστώ για όλα. Cheers

Edited by selloscomics
  • Like 12

Εύχομαι καλή επιτυχία.

Θεωρώ ότι o Kέιν δυστυχώς υπάρχει, σαν άτομο δεν έχει πολιτικά πιστεύω, δεν έχει ηθικές αναστολές.

Είναι επαγγελματίας στρατιώτης και επιβάλει το "Σύστημα", το οποίο μπορεί να είναι δεξιάς, κεντρώας ή αριστερής ιδεολογίας.

Χρησιμοποιείται από το σύστημα και επωφελείται οικονομικά από αυτό, προωθούμενος σε ανώτερες θέσεις.

Παλιά ήταν ο αμετανόητος Γενίτσαρος, αργότερα ήταν ο συνεργάτης των Γερμανών και σήμερα είναι ο τυφλά υποστηρικτής της Παγκοσμιας Συμμορίας.

Εφόσον ο άνθρωπος του σήμερα έχει πειστεί ότι το ζητούμενο είναι να περνάει καλά ή ότι θα τον σώσουν οι Υπερήρωες, το μέλλον της ελευθερίας είναι αβέβαιο.

Σου εύχομαι καλή δουλειά και να το δούμε σύντομα.

Νίκος

• Like 4

1 hour ago, ΝΙΚΟΣ said:

Εύχομαι καλή επιτυχία.

Θεωρώ ότι o Kέιν δυστυχώς υπάρχει, σαν άτομο δεν έχει πολιτικά πιστεύω, δεν έχει ηθικές αναστολές.

Είναι επαγγελματίας στρατιώτης και επιβάλει το "Σύστημα", το οποίο μπορεί να είναι δεξιάς, κεντρώας ή αριστερής ιδεολογίας.

Χρησιμοποιείται από το σύστημα και επωφελείται οικονομικά από αυτό, προωθούμενος σε ανώτερες θέσεις.

Παλιά ήταν ο αμετανόητος Γενίτσαρος, αργότερα ήταν ο συνεργάτης των Γερμανών και σήμερα είναι ο τυφλά υποστηρικτής της Παγκοσμιας Συμμορίας.

Εφόσον ο άνθρωπος του σήμερα έχει πειστεί ότι το ζητούμενο είναι να περνάει καλά ή ότι θα τον σώσουν οι Υπερήρωες, το μέλλον της ελευθερίας είναι αβέβαιο.

Σου εύχομαι καλή δουλειά και να το δούμε σύντομα.

Νίκος

Νίκο συμφωνώ και ευχαριστώ πολύ! Ο αυταρχισμός μπορεί να έρθει πολιτικά από όλες τις μεριές. Γιαυτό ο διάλογος πρέπει να γιατρεύει τα άκρα, ο καθένας από εμάς έχει διαφορετικό τρόπο σκέψης και βιώματά, μόνο με ελευθερία έκφρασης και απόψεων και πολύ δουλειά, θα υποφέρουμε λιγότερο. 

• Like 4

νά'σαι καλά

• Like 4

Έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στην στολή και το κράνος, στο κόμικ θα είμαι κοντά σε μια τέτοια εκδοχή, με δυνατό θώρακα και προστατευτηκα στους ώμους, σύντομα σας στέλνω και προσχέδια της διαδικασίας, ευχαριστώ. 

KEIN 2.jpg

KEIN.jpg

• Like 6
  • Thanks 3

IMG_20190706_174439-01.jpeg

Πρώτο ποστ ολόκληρης σελίδας μετά από περίπου 11 χρόνια, θα ανέβαζα και άλλες, αλλά το spoiler previous θαναι με lettering και χρώμα, cheers

KEIN002.jpg

• Like 5
  • Respect 1
  • Thanks 1

2008 variant cover... 

Screen Shot 2019-07-09 at 22.24.55.png

• Like 6
  • Thanks 2