Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΡΚΑΣ


andrew

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Σημειωτέον ότι ο Αρκάς κυκλοφορούσε κανονικότατα στο φεστιβάλ της Βαβέλ που είχε οργανώσει έκθεση/αφιέρωμα στο έργου του.

 

Α, και επειδή τώρα ειδα ένα προηγούμενο σχόλιο για τον πολιτικό Αντώναρο, ο πατέρας του δεν είναι (φυσικά) ο Αρκάς, αλλά ο γνωστός γελοιογράφος Αρχέλαος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κριτική του Ηρακλή Παπαλέξη στο ΔΙΑΒΑΖΩ τ. 303, 20/1/1993 για το άλμπουμ Μπαμπά, πετάω!:

 

post-4271-1246537542_thumb.jpg

 

Κριτική για το Με τον κηδεμόνα σου υπάρχει στην εφημερίδα Ελευθεροτυπία 26/10/1997 (Δ. Αναστασόπουλος).

Κριτική του Δ. Αναστασόπουλου για το Όσο πατάει η γάτα στην Ελευθεροτυπία 12/4/1998.

Επεξεργασία από rotagiatipino
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο Αρκάς είναι ο καλύτερος έλληνας σκιτσογράφος (για μένα)! Μου αρέσει πολύ το χιούμορ του και θα ήθελα πάρα πολύ να τον γνωρίσω...

 

Από τεύχη έχω τα:

 

"Ο Καλός Λύκος"

"Ο Παντελής και το Λιοντάρι"

"Μετά την Καταστροφή"

"Αταίριαστοι Έρωτες"

"Ο Χειρότερος Φίλος του Ανθρώπου" από την σειρά "Συνομίληκοι"

όλα τα τεύχη της σειράς "Η Ζωή Μετά" (που είναι η πιο αστεία απ' όλα τα έργα του που έχω διαβάσει)

 

και είμαι σε αναμονή για την αγορά των επίτομων. 'Ισως όταν πληρωθώ :dance: (ξανά) :dance: από Σεπτέμβρη να πάρω τίποτα Αρκαδίστικο. Αυτό το καλοκαίρι τα λεφτά μας τα έφαγε ο Τερζόπουλος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ο Αρκάς και το περιοδικό ΕΝΕΝΗΝΤΑ ΕΠΤΑ

 

Υπήρξε συνεργάτης του περιοδικού που κυκλοφόρησε την περίοδο 1996-1997, όσο ήταν δηλαδή η Θεσσαλονίκη Πολιτισιτκή Πρωτεούσα της Ευρώπης. Βινιέτες του κσομούσαν τις σελίδες του περιοδικού και τα θέματά του ήταν παρωδίες από την εικονογράφηση της Αναγέννησης (Ντα Βίντσι, Ραφαέλο κλπ.). Αν και το όνομά του αναφερόταν σε όλα τα τεύχη μόνο σε δύο τεύχη (7, Δεκέμβρης 1996 και 8, Γενάρης-Φλεβάρης 1997) είδα εικονογραφήσεις του.

 

post-4271-1249971261_thumb.jpg post-4271-1249971314_thumb.jpg

 

post-4271-1249971348_thumb.jpg post-4271-1249971382_thumb.jpg

 

post-4271-1249971460_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σύμφωνα με το Λεξικό Ελλήνων καλλιτεχνών (Μέλισσα, 1997) (λήμμα του Δημήτρη Παυλόπουλου, ιστορικού Τέχνης):

Γεννήθκε στην Τρίπολη το 1953 (Αντώνης Ευδαίμων το πραγματικό του όνομα). Σπούδασε αρχιτεκτονική και Ιστορία της Τέχνης στο Αριστοτέλειο Θεσσαλονίκης. Εμφανίστηκε το 1977 ως σκηνογράφος και υπεύθυνος κοστουμιών για το θεατρικό έργο "Φώντας" του Μ. Ευθυμιάδη (θέατρο Στοά) και η συνεργασία του αυτή συνεχίστηκε έως το 1981 (κάποιος θα κάνει χαρές που αναρτησε τις μακέτες σε αυτό το θέμα). Πραγματοποίησε ατομική έκθεση στην ΩΡΑ το 1980. Έγραψε επίσης το λιμπρέτο της όπερας Το ταγκό των σκουπιδιών (μουσική Δ. Μαραγκόπουλου, Μέγαρο Μουσικής Αθηνών 1996).

 

Κι άλλη ΕΡΓΟΓΡΑΦΙΑ του άσχετη με τα γνωστά αλμπουμάκια του:

- σκίτσα του στην εφημερίδα ΠΡΩΤΗ.

- εικονογράφηση του διηγήματος "Ένα παιδί και ο σκύλος του", του Harlan Ellison, στο πρώτο τεύχος του περιοδικού επιστημονικής φαντασίας Επόμενη Μέρα το 1985 (αναφέρθηκε στην 1η σελίδα του παρόντος θέματος).

 

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ:

Δ. Τσούχλου-Α. Μπαχαριάν: Η σκηνογραφία στο νεοελληνικό θέατρο (Αθήνα: χ.ό. 1985-σ. 274, 325 & εικ. 54).

Διονύση Φωτόπουλου: Σκηνογραφία στο ελληνικό θέατρο (Αθήνα: χ.ό., 1987-σ. 410).

Κ. Βίδος: "Ο ντροπαλός κύριος Αρκάς" (ΤΟ ΒΗΜΑ 28/1/1996).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σας ευχαριστώ όλους πολυ΄για αυτό το καταπληκτικό τόπικ ακι τα επακόλουθα επίσης καταπληκτικά σχόλια. Επιτέλους έμαθα δυο πράγμματα παραπάνω γιαυτόν τον καλλιτέχνη, που, εκτός από απλώς καλός, είανι και κάτι άλλο, πιο σημαντικό: είναι ένας καλλιτέχνης που εξελίσσεται! Κατα τη γνώμη μου, οι παλιές σειρές όπως το ''σοου μπιζνες'' δεν αξίζουν μία μπροστά στις πιο καινούριες όπως τα πειραματόζωα. Η εξέλιξη στη δουλειά ενός καλλιτέχνη δε συμβαίνει με όλους τους καλούς κομίστες (παράδειγμα: ντον ρόσα)

Ποιά είναι όμως η καλύτερη σειρά του; Θα εκφέρω την άποψή μου ως γενικότερος κομιξοφανατικός αλλά και ώς κάτοχος των ολοκληρωμένων σειρών των χαμηλών πτήσεων, του ισοβίτη, του ''η ζωή μετά'' και των πειραματόζωων. Δεν είναι τυχαίο όμως ότι μόνο μία σειρά έχω σε 8 διαφορετικά άλμπουμ. Τι σημαινει αυτό; οτι τον ισοβίτη, τις χαμηλές πτήσεις και τα πειραματόζωα τα πήρα στις συγκεντρωτικές εκδόσεις, μετά το τέλος της σειράς. Τα άλμπουμ του ''η ζωή μετά'' όμως τα πήρα το καθένα ξεχωριστά, ανυπόμονος και ενθουσιασμένος κάθε φορά για αυτό που μολις πήρα. Πράγματι, πιστεύω πως η συγκεκριμένη σειρά έχει κάτι το διαφορετικό. Πιο ώριμη, πιο κομιξική, με αριστοτεχνικό χρωματισμό και σχέδιο, η ζωή μετά έχει όλα τα συστατικά της επιτυχίας, σύν ένα άλλο, μυστικό συστατικο, που κατα τη γνώμη μου παίζει τον κυριότερο ρόλο. Η ζωή μετά δεν είναι μια αράδα πετυχημένων λογοπαιγνιων όπως οι χαμηλές πτήσεις. Ούτε είναι μια σειρά γεματη πρόστυχα αστεία όπως ο καστράτο. Δεν κάνει μαύρο χιούμορ γύρω από ένα κοινώς αποδεκτό πρόβλημα όπως τα πειραματόζωα ούτε αναλύει απλώς την ψυχοσυνθεση μιας ομάδας ανθρωπων όπως ο ισοβίτης. Σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ τις αλλες σειρες αλλα πιστεύω πως το ''η ζωή μετά'' έχει όλα αυτά, συν κάτι παραπάνω.Έχει άποψη, ισχυρή άποψη πάνω σε ένα εξαιρετικά λεπτό κοινωνικό θέμα. Τη θρησκεία και το θάνατο. κάνοντας διαπιστώσεις, ο σχεδόν άθεος σκεπτόμενος πεθαμένος της σειρας, εκφράζει τις απόψεις του φέρνοντας στην επιφάνεια μαύρες τρύπες στην τέλεια εικόνα της θρησκείας. τρύπες που εν τέλει δεν επιδέχονται αμφιβολίας. ο αρκάς δεν έγραψε ένα μονότονο εχειρίδιο φιλοσοφιμένης αντίστασης στη θρησκεια. Με τη σειρά αυτή αντιμετωπίζει και σαρκάζει δεκάδες κοινωνικά προβλήματα, κάνει λογοπαίγνια, κάνει χυδαία αστεία, αναλύει ψυχοσυνθέσεις και άλλα πολλά χωρίς, φυσικά, να χάνει το χιούμορ του! πράγματι, αυτή η σειρά ίσως να είναι η πιο σπαρταριστική του.

Τώρα, η ''ζωή μετά'' έχει τερματιστεί. όπως όλες οι σειρες του αρκά, περιμένουμε να βγει σε συγκεντρωτικό τόμο. όταν γίνει αυτό, το βιβλίο θα αποτελεί ένα από τα καλύτερα, κατα την γνωμη μου κομιστικά αριστουργήματα, και θα αξίζει μια τιμητική θέση δίπλα σε άλλα φοβερά, όπως ο βίος και η πολιτεία του σκρουτζ μακ ντακ και το v for vendetta.

 

 

 

απόσπασμα από ένα αφιέρωμα που είχα γράψει παλιότερα στο μπλογκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Η παρέμβαση σου φίλε παπί είναι πολύ ενδιαφέρουσα γιατί δείχνει πως κάθε γενια προσλαμβάνει διαφορετικά ένα καλλιτεχνικό έργο.

Νόμιζω πως όταν πρωτοεμφανίστηκε ο Αρκάς και για την πρώτη του τουλάχιστον δεκαετία η επιτυχία του οφείλονταν στο ότι πρόσφερε ένα εξαιρετικό καθρέφτη της ελληνικής κοινωνίας και μιας κυρίαρχης αντίθεσης που την χαρακτήριζε εκείνη την εποχή. Αυτό βέβαια δεν είναι φανερό για την γενιά σου, απλά γιατί αυτή η αντίθεση κρύφτηκε με την επικράτηση ενός απο τους "αντιμαχόμενους".

Για μας που ζήσαμε εκείνη την εποχή ήταν φανερό σε τι αναφέρονταν. Προσπάθησε να ξαναδιαβάσεις τις πρώτες του δουλειές υπό το πρίσμα μιας εποχής όπου οι κυριάρχες κοινωνικά και πολιτικά δυνάμεις ήταν από την μία μια εν πολλοις αφελής διανόηση με μεγάλα όνειρα, πολλή και επίσημη - κρατική αναγνώριση, αλλά ελάχιστη σχέση με τον πραγματικό "λάο" και το τι συνέβαινε εκεί. Στην απέναντι όχθη ήταν τα νέα δυναμικά στρώματα, θυμίσου ότι η πραγματική μεταπολίτευση έγινε το 1981 όταν αποδείχτηκε στην πράξη ότι οι καταδιωγμένοι των 30 προηγούμενων χρόνων μπορούσαν να εκλέξουν κυβέρνηση χωρίς να επακολουθήσει χούντα - πραξικόπημα - συνταγματική εκτροπή. Είχε έρθει λοιπόν ο καιρός για καθαρές μπίζνες χωρίς τα εμπόδια των ιδεολογίων, της πολιτικής ένταξης ή των ηθικών αναστολών. Η μάχη ήταν άνιση, ο κόκκορας, ο ισοβίτης, η αρκούδα και ο Παντελής, ο μπαμπάς σπουργίτι θα έχαναν από χέρι και φυσικά έτσι έγινε. Εσείς το ζείτε ως αυτονόητο: το γουρούνι, ο ποντικός, η Θέκλα και το μικρό σπουργίτι είναι οι επιτυχυμένοι του σήμερα όπως μπορούν να σε διαβεβαίωσουν κάθε δελτίο ειδήσεων και κάθε εφημερίδα. Για μένα όμως κάθε φορά που διαβάζω τον πρώιμο Αρκά, και φυσικά γελάω μέχρι δακρύων κάθε φορά, η τελική γεύση που μου απομένει είναι γλυκόπικρη, όχι σαν μοδάτο κινέζικο φαΐ, αλλά σαν κονιακάκι και σκέτος καφές από το μνημόσυνο ενός φίλου όπου θα πάω στεναχωρημένος και φύγω γελώντας καθώς αναπόλησα τις ωραίες στιγμές που περάσαμε μαζί.

Αυτά ώς οπτική μιας άλλης γενιάς. Στην πραγματικότητα δεν παίζουν και πολύ ρόλο, παρά μόνο ίσως για περίεργους αυριανούς μελετητές στους οποίους ελάχιστοι θα δώσουν σημασία. Το μέλλον ανήκει σε σένα και την γενιά σου και μπορείτε να το κάνετε ότι θέλετε. Συγγνώμη αν δεν μπορέσαμε να σας αφήσουμε μια καλύτερη κληρονομιά. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η αλήθεια είναι φίλε πράσινε μήτσο οτι δεν κατάλαβα και πολλα από το κείμενό σου, μάλλον λόγω έλλειψης εμπειρίας για τη συγκικριμένη εποχή, αλλα η καταχώρησή σου με συγκίνησε κιευχαριστώ. Σου υπόσχομαι οτι θα το διαβασω ξανά και ξανά μέχρι να το κατανοήσω καλύτερα.

Αυτό που σίγουρα κατάλαβα, (μαλλον επιβεβαιωσα) είναι οτι ο αρκάς ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ.

Eνας οποιοσδήποτε καλλιτέχνης θα μπορούσε να παραμείνει στο θέμα που ήξερε οτι ηταν καλός να σατιριζει, δηλαδή την κοινωνική κατάσταση που περιγράφεις και να εξακολουθεί να συγκινεί την δική σου γενιά, αλλα σε παιδιά σαν εμένα, να φαίνεται κενός.

Αλλα όχι. Ο Αρκάς αποφάσισε να ακολουθησει τους ρυθμούς της εποχής του και να ανιχνεύσει τις ανυσυχίες της νέας (δικής μου) γενιάς, που είναι, μεταξύ άλλων, το περιβάλλον και η θρησκεία, ετσι ώστε να γράψει τις καινούριες σειρές του.

Μπράβο του!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Συμφωνώ και διαφωνώ σε πολλά με τις δύο αναγνώσεις του έργου του Αρκά (για παράδειγμα, συμφωνώ ότι οι παλιές δουλειές του κερδίζουν έξτρα πόντους απόλαυσης από τη γνώση της εποχής τους (κουίζ για τους παλιότερους: δύο τουλάχιστο Θεκλοκεντρικά επεισόδεια απο τη "Show Business" είχαν (στα δικά μου μάτια τουλάχιστο) καθρεφτίσει γεγονότα της "καλλιτεχνικής επικαιρότητας" της εποχής. Ποιός θα τα βρεί; ), αλλά διαφωνώ ότι χωρίς αυτά δε "στέκονται" καλύτερα σε σχέση με τις νεότερες δουλειές του. Η ζωντάνια και η ευρηματικότητα (σε επίπεδο ροής του χιούμορ) του "Κόκκορα" δε συναντάται σε κανένα άλλο στρίπ του Αρκά-όχι σε τόσο εύρος.
Επίσης διαφωνώ οτι το "η Ζωή Μετά" αποτελεί απόδειξη "σφυγμού της εποχής" και συντονισμού με τον παλμό της νεολαίας (ή κάτι τέτοιο).Μια ματιά στη σειρά που την ακολούθησε, μας δείχνει (ελέω θεματολογίας) ότι μάλλον προς τις επόμενες ηλικίες έχει στραμμένο το εσωτερικό βλέμμα του ο δημιουργός.Το ότι καταφέρνει να συναντάει μέσω αυτού και τις προηγούμενες, είναι απλά άλλη μια απόδειξη της καλλιτεχνικής αξίας του.
 

Επεξεργασία από Dr. Paingiver
Διαγράφτηκε ληγμένο link φωτογραφίας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εγώ έχω βγει Κόκκορας με 25,68%.Τελος πάντων έχω τη "Ζωή μετά" και τον "Ισοβίτη".Ένα :efxaristo: στον Αρκά γιατί είναι πολύ :cool: .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Άρθρο από την στήλη "ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΚΟΜΙΞ", του περιοδικού "ΚΟΜΙΞ" (#220, 2006).

 

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ

Ο Αρκάς στην Αμερική

 

Ο Αρκάς είναι αναμφισβήτητα ο Έλληνας δημιουργός κόμικς με την μεγαλύτερη διεθνή απήχηση, καθώς οι δουλειές του έχουν μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες. Σύμφωνα με το Previews, τον κατάλογο με τις νέες κυκλοφορίες στον χώρο των αμερικάνικων κόμικς, δύο κλασικά πλέον άλμπουμ του Αρκά επανακυκλοφορούν και βρίσκονται πάλι στα υπερατλαντικά εξειδικευμένα βιβλιοπωλεία. Πρόκειται για τον πρώτο τόμο από τις Χαμηλές Πτήσεις και για τις περιπέτειες του Ισοβήτη, του συμπαθούς και διοπτροφόρου κατάδικου που εκτίει ποινή κάθειρξη μόλις 622 χρόνων, παρέα με τον ανεκδιήγητο ποντικό Μοντεχρήστο. Οι επανεκδόσεις θα ολοκληρωθούν σε τέσσερις συνέχειες για τις Χαμηλές Πτήσεις και τρεις για τον Ισοβίτη. "Εξαιρετικά πνευματώδες μαύρο χιούμορ! Ο Αρκάς σε μεγάλη φόρμα", διαβάζουμε στις σελίδες του Previews και ευχόμαστε καλή ανάγνωση στους αγγλόφωνους φίλους των κόμικς.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ο Αρκάς είναι κορυφαίος γελοιογράφος, τα σκίτσα του έχουν ταυτότητα και προσωπικότητα, οι χαρακτήρες του είναι "επαναστάτες", οι διάλογοί του ευφάνταστοι...Γελάω ασταμάτητα! Έχω σχεδόν όλες τις δουλειές του...Αγαπημένες μου είναι ο ΚΑΣΤΡΑΤΟ, η ΖΩΗ ΜΕΤΑ, ο ΚΑΛΟΣ ΛΥΚΟΣ και τα ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ!!!!! Μας κάνει περήφανους και στο εξωτερικό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Οι ήρωες είναι περισσότερο αντι-ήρωες παρά ήρωες,είναι καυστικός,κάνει σάτιρα και έχει ένα ιδιαίτερο σχεδιαστικό και συγγραφικό στυλ.Ένα από τα αγαπημένα μου είναι Η Ζωή Μετά,Χαμηλές Πτήσεις κ.ά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12716
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  15
  • Reputation:   66
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Φίλε willow νομίζω πως είναι μεγάλη υπερβολή να πει κανείς ότι ο Αρκάς έγινε πολύ γνωστός τα τελευταία 1-2 χρόνια. Ακόμα και τον καιρό που δημοσίευε στον Ριζοσπάστη ήταν γνωστός. Βασικά δεν νομίζω να υπήρχε Έλληνας μεταξύ 15 και 25 που να μην τον ξέρει ακόμα και πριν μια 10ετία.

 

Έγραφε ο Αρκάς στο Ριζοσπάστη???? :wow::NoNo:

Πότε? Ποιά σειρά??? Είσαι βέβαιος staxtob?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγω λεω ο Αρκάς δεν υπαρχει! :ego:

Ειναι συνομωσία! Προκειται για μια ομάδα δημιουργών που συνεργάζονται και βγαζουν τα κομικς. Πως αλλιώς εξηγειται το ποσο αστειρευτος ειναι και το γεγονος οτι τόσα χρόνια μετά παραμένει αστειος; Ειναι υπεράνθρωπο! Πρωτη φορα βλεπω καλλιτεχνη να μην ''γερνάει'' (με την καλλιτεχνική έννοια) ποτέ! Παντα καποια στιγμη τα έργα όλων χάνουν την αίγλη τους! Αυτος ακόμη πάει! Δεν μπορει καθε στριπ που εχει γραψει ποτε να ειναι τοσο αστειο! Και σχεδιάζει και χρωματίζει κιόλας! Και γραφει και σε δυο περιοδικά ταυτόχρονα! Πως τα προλαβαινει;

Ειναι ομαδα σχεδιαστων σας λεω, γιαυτό δεν τον εχει δει κανεις. Ή ειναι ρομπότ. Τι; Γιατι σας φαινεται απίστευτο; Δεν διαβαζετε κόμικς εσεις; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ναι, είναι σαν τον Νονό από την Οδύσσεια του Διαστήματος και τρώει μόνο βίδες! Αλλά αυτός ονομάζεται ΝονόΣ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5005
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   157
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έγραφε ο Αρκάς στο Ριζοσπάστη???? :wow::NoNo:

Πότε? Ποιά σειρά??? Είσαι βέβαιος staxtob?

Οχι,ποτέ. Εγραφε στην εφημερίδα Η ΠΡΩΤΗ τον Ισοβίτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12716
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  15
  • Reputation:   66
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Οχι,ποτέ. Εγραφε στην εφημερίδα Η ΠΡΩΤΗ τον Ισοβίτη.

Έτσι ξέρω κι εγώ, αλλά είπα μήπως υπήρχε κάτι που μου είχε ξεφύγει... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν θυμάμαι αν υπάρχει και αλλού αφιέρωμα για τον Αρκά οπότε ας το ρίξω τώρα εδώ και βλέπουμε.

Ο Αρκάς είχε κάνει πρόσφατα την εμφάνιση του στην δωρεάν εβδομαδιαία έκδοση της Ελευθεροτυπίας η οποία μετά το φετινό καλοκαίρι δεν συνέχισε την έκδοση της, πλην όμως επανήλθε πριν από μία εβδομάδα με μία νέα πάλι δωρεάν εβδομαδιαία προσπάθεια την οποία την ονομάζει Plus. Τί μας ενδιαφέρει αυτό θα μου πεις. Λοιπόν από ότι γίνεται άμεσα αντιληπτό, συνοδοιπόρος στο νέο αυτό ταξίδι θα είναι και ο Αρκάς με τα γνωστά παλιά μονοσέλιδα στριπάκια του, τα οποία θα συνεχίσουν να εμφανίζονται και σε αυτό το έντυπο. Ξεκινάει από το πρώτο τεύχος με (μάλλον) την συνέχεια των ιστοριών από τις Χαμηλές Πτήσεις. Σκανάρω την πρώτη εμφάνιση όπου στο κάτω μέρος φαίνεται η ημερομηνία έκδοσης του τεύχους και η σελίδα 16 όπου εμφανίζεται ο Αρκάς. Στο δεύτερο τεύχος που βγήκε σήμερα ο Αρκάς μεταφέρθηκε στην σελίδα 30.

 

post-5-12852234280355_thumb.jpg post-5-12852224382428_thumb.jpg

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  14056
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   70
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αλλος ενας φαν του Αρκα εδω :D αυτο που θελω να μαθω ειναι αν γραφει ακομα αυτος ο αγνωστος σκιτσογραφος η επανακυκλοφορουν τα παλια συνεχεια?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   687
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

Αλλος ενας φαν του Αρκα εδω :D αυτο που θελω να μαθω ειναι αν γραφει ακομα αυτος ο αγνωστος σκιτσογραφος η επανακυκλοφορουν τα παλια συνεχεια?

Στα Επίκαιρα καθε βδομάδα έχει την τελευταία σελίδα με τα "Βαθειά Νερά" (ο καρχαρίας και το συνοδό ψαράκι), μπορεί να σκιτσάρει και αλλού...δεν ξέρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνεχίζει κανονικά και στο Ε της Ελευθεροτυπίας τους Συνομήλικους.

 

Πρώτο ποστ, κλικάρετε εκεί που λέει Εργογραφία. Είναι με σειρά ολοκλήρωσης σειράς. Όλα τα επιχρωματισμένα επίτομα είναι ολοκληρωμένες σειρές. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ξέρει κανείς πότε θα βγεί νέο άλμπουμ Επικύνδινα νερά ή Συνομίληκοι? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Με ολες αυτες τις ιστοριες για το ονομα και τις σπουδες του αρκα,θα μπορουσε να βγει ενα νουαρ κομικ μυστηριου με την ιστορια ενος ανωνυμου καλλιτεχνη που στελνει τα σχεδια του χωρις κανεις να τον εχει δει,κτλ και καποιος ντετεκτιβ να προσπαθει να εντοπισει την ταυτοτητα του για να ερξιχνιασει μια σειρα απο δολοφονιες οπου στα πτωματα υπαρχει υπογραφη με αιμα,με το ψευδωνυμο του καλλιτεχνη αυτου.Ο ντετεκτιβ θα πρεπει να βρει αν οντως τα εγκληματα τα εκανε ο γνωστος καλλιτεχνης αλλα αυτο ειναι δυσκολο εφοσον ξερει να καλυπτει εντεχνως τα ιχνη της ταυτοτητας του.

:yahoo:

 

Νομιζω το ιδιο ειχε γινει και με τον Σαιξπηρ!αυτη η τακτικη με την μυστηριωδη ταυτοτητα ιντρικαρει περισσοτερο τους φανς και μεγαλωνει ακομη περισσοτερο τη φημη του δημιουργου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Με ολες αυτες τις ιστοριες για το ονομα και τις σπουδες του αρκα,θα μπορουσε να βγει ενα νουαρ κομικ μυστηριου με την ιστορια ενος ανωνυμου καλλιτεχνη που στελνει τα σχεδια του χωρις κανεις να τον εχει δει,κτλ και καποιος ντετεκτιβ να προσπαθει να εντοπισει την ταυτοτητα του για να ερξιχνιασει μια σειρα απο δολοφονιες οπου στα πτωματα υπαρχει υπογραφη με αιμα,με το ψευδωνυμο του καλλιτεχνη αυτου.Ο ντετεκτιβ θα πρεπει να βρει αν οντως τα εγκληματα τα εκανε ο γνωστος καλλιτεχνης αλλα αυτο ειναι δυσκολο εφοσον ξερει να καλυπτει εντεχνως τα ιχνη της ταυτοτητας του.

:yahoo:

 

Νομιζω το ιδιο ειχε γινει και με τον Σαιξπηρ!αυτη η τακτικη με την μυστηριωδη ταυτοτητα ιντρικαρει περισσοτερο τους φανς και μεγαλωνει ακομη περισσοτερο τη φημη του δημιουργου!

 

Με αναγκάζεις να προβώ σε αποκαλύψεις! Ο ΑΡΚΑΣ δεν υπάρχει. Πίσω από αυτό το ψευδώνυμο κρύβεται ομάδα πρακτόρων από τον Σείριο με μυστική αποστολή να εξαφανίσουν το ελληνικό χιούμορ. Σε λίγες μέρες θα ενεργοποιηθεί η ακτίνα που θα εξαφανίσει όσους έχουν ποτέ γελάσει με ένα σκίτσο του. Στην Ελλάδα προφανώς ο πληθυσμός θα μειωθεί σε 1 (ένα), τον Μητσ...κη, ελπίζω να δουλεύει ακόμα ο σερβερ, ο οποίος ως γνωστόν δεν παθαίνει ποτέ τίποτα! :confuse:

 

Ηλιοκαμμένος, έως καρβουνιάσματος, Mits! :holidays2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο Αρκάς είναι από τους αγαπημένους μου. Έχω οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει. Ξεχωρίζω τον Ισοβίτη και Καστράτο! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τις τελευταίες βδομάδες ο Αρκάς λείπει από τις σελίδες του Εψιλον της Ελευθεροτυπίας. Ακόμη και όταν βρισκόταν σε διακοπές υπήρχαν οι επαναδημοσιεύσεις του. Ελπίζω να μας ετοιμάζει νέα δουλειά, και όχι να υποθέτουμε την σιωπηλή αποχώρησή του από ένα έντυπο που βουλιάζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πόσο καιρό είχε να γίνει κάτι τέτοιο; 1.000 εβδομάδες και κάτι ψιλά; Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά αν σταμάτησε τώρα ύστερα από τόσον καιρό, δεν νομίζω να είναι επειδή θέλει να αφοσιωθεί σε νέα του δουλειά :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με αναγκάζεις να προβώ σε αποκαλύψεις! Ο ΑΡΚΑΣ δεν υπάρχει. Πίσω από αυτό το ψευδώνυμο κρύβεται ομάδα πρακτόρων από τον Σείριο με μυστική αποστολή να εξαφανίσουν το ελληνικό χιούμορ. Σε λίγες μέρες θα ενεργοποιηθεί η ακτίνα που θα εξαφανίσει όσους έχουν ποτέ γελάσει με ένα σκίτσο του. Στην Ελλάδα προφανώς ο πληθυσμός θα μειωθεί σε 1 (ένα), τον Μητσ...κη, ελπίζω να δουλεύει ακόμα ο σερβερ, ο οποίος ως γνωστόν δεν παθαίνει ποτέ τίποτα! :confuse:

 

Ηλιοκαμμένος, έως καρβουνιάσματος, Mits! :holidays2:

 

Έγραψες...! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

παιδια οπως ειπα ακι στο θεμα "τι διαβασα χτες" εχω να πω οτι διαβασα το νεο εργο του αρκα βιολογικος μεταναστης και ακομα δε μπορω να αντιληφθω την υπερμεγιστοτητα αυτου του εργου!δλδ τι να πω,κορυφαιο,μ αρεσε παρα πολυ!ανυπομονω να βαλω καποια λεφτα στην ακρη (aka να παρω καποια κομικς που θελω και να μαζεψω μετα ξανα) να το αγορασω,ειναι πραγματικα πολυ ωραιο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.