Μετάβαση στο περιεχόμενο

A.V.P.D: ANO VYZIKI POLICE DEPARTMENT


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
A.V.P.D: ANO VYZIKI POLICE DEPARTMENT
Σενάριο/Kείμενα:
Αντώνης Βαβαγιάννης
Σχέδιο:
Κωνσταντίνος Φουτσίδης
Hμερ. έκδοσης:
09-2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
64
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-6732-18-8
Ονομαστική τιμή:
8,50€

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ΠΡΩΤΟΣΕΡΒΙΡΙΣΤΗΚΕ: Σεπτέμβριος 2008

ΤΟ ΤΑΨΙ ΤΟ ΕΨΗΣΕ: JEMMA PRESS

ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ: Αυτοτελές

ΕΙΔΟΣ ΤΑΨΙΟΥ: Τόμος

ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΑΨΙΩΝ: 1

ΣΕ ΠΛΑΤΟΣ: 16,5

ΣΕ ΜΗΚΟΣ: 24

ΣΕ ΓΕΥΣΗ: Καρπούζι

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ: Έγχρωμη

ΕΚΔΟΤΗΣ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΩΝ: Ελληνικό

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΑΨΙΟΥ: Χιουμοριστικό

ΦΥΛΛΑ ΜΠΑΚΛΑΒΑ: 64 + το πάνω και το κάτω φύλλο

ΤΗ ΓΕΜΙΣΗ ΤΗ ΜΑΖΕΨΕ: Αντώνης Βαβαγιάννης

ΤΗ ΓΕΜΙΣΗ ΤΗΝ ΑΠΛΩΣΕ: Κωνσταντίνος Φουτσίδης

ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥ :devil: : 978-960-6732-18-8

ΚΑΡΕΚΛΑΤΟ/ΝΤΙΒΑΝΑΤΟ/ΠΟΛΥΕΛΑΙΑΤΟ ΓΙΑ: 8,50 €

 

AvpdAnoVyzikiPolice_0001.jpg  AvpdAnoVyzikiPolice_0001z.jpg

 

Καλομαγειρεμένο με αρώματα ποπ κουλτούρας και γαρυφαλλάκι πάνω σε κάθε κομμάτι. Συνοδεύεται υπέροχα με μαντηλαριά με γήινα χρώματα. Το οπισθόφυλλο τα λέει πιο μπερδεμένα. Εμπεριέχει και γαστρωροσκόπιο με έντονες μυθικές επιρροές από Νεμέα. :party2:

 

Δείγμα (χωρίς κρασί αλλά με μπισκοτάκια με κουμπουρελομαρμελάδα)

 

AVPD_07.jpg

 

Έξτρα παξιμαδάκια για το κονιάκ στην επίσημη ουζερί.

 

:germ: σεζ: "πάρτε το για να μη σκοτώσουν το μωρό φώκια" (προτιμώ να το σκοτώσω εγώ)

 

:cheers5:

 

Μπορείτε να βρείτε τον τίτλο διαθέσιμο για ανάγνωση στη βιβλιοθήκη της Λέσχης Φίλων Κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δηλαδή να μην το αγοράσουμε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραίο κόμικ με ωαίο σχέδιο, πολύ καλές ατάκες και ανατρεπτικό σενάριο ( :lol: )

 

:thanks: germ για την ωραία παρουσίαση..

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δηλαδή να μην το αγοράσουμε....

 

τρελλός είσαι? θα σκοτώσουν το μωρό φώκια αν δεν το αγοράσετε!!!

 

άσε δε που με στάμπα Jemma, είναι δυνατόν να μην είναι καλό???

 

:cheers5:

 

ΥΓ ασε με ρε φίλε να το σκοτώσω εγώ... :please:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

ΟΚ με έψησες! Αλλά να ξέρεις οτι το κάνω μόνω για σένα και το πάθος σου με το γδάρσιμο μωρων φώκιας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1660
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  39
  • Reputation:   263
  • Achievement Points:  39
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μόλις το διάβασα!

Πολυ καλό!!! :lol::clap2: :clap2: :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6696
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  11
  • Reputation:   38
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γουίιιιι! η πρώτη κριτική στο greekcomics!

 

Δε θα ξαναπλύνω την οθόνη μου για να κρατήσει το αποτύπωμα αυτής της υπέροχης στιγμής!

 

Μήπως θες να σχολιάσεις λίγο παραπάνω; πχ. αγαπημένη σκηνή-ατάκα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Πότε θα βγει δεύτερο τεύχος!!!!???? Θέλω και άλλο!!!Και τις συνταγές για τα 6 εναπομείνανατα ζώδια!!!Γέλασα πραγματικά απίστευτα πολύ!!!! Και έχει και κάτι αναφορές μέσα πολύ cult σε λύνουν από τα γέλια!!!

 

Άψογο το κόμικ!!!Έφυγε απολαυστικά και μονορούφι παρέα με λίγα φασόλια σοκλαμόν!!!!!:lol:

 

Εννοείται πως θα παρευρίσκομαι στο signing!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!!! :clap2:

 

Δώστε Ο'Μάλλευ στον λαό!!!!ΧΑΧΑ!!!

 

Αγαπημένες ατάκες πολλές!Δεν ξεχωρίζω μία!!!Π.χ σελίδα 7 τελευταίο καρέ!!Σελ 43 με τονΓαμο του καραγκιόζη!!!Σελ 15 με την παντομίμα αλλά και πολλές πολλές ακόμα!!! :beer:

Επεξεργασία από lunatic
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1660
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  39
  • Reputation:   263
  • Achievement Points:  39
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μήπως θες να σχολιάσεις λίγο παραπάνω; πχ. αγαπημένη σκηνή-ατάκα;

 

η σκηνη που καταλαβαινει η 'Εφη τι σημαινει Ιατροδικαστης, ο γαμος του Καραγκιόζη, η σκηνη με την δίκη, η ανακριση κι αλλες πολλες! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Θεσ/νίκη πότε θα βγεί;Για να δούμε κι εμείς τι παίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λεπόν, το πήρα με ενθουσιασμό, το διάβασα με λαχτάρα και έρχομαι να καταθέσω εντυπώσεις.

 

Η εισαγωγή των χαρακτήρων έγινε με πολύ ωραίο τρόπο, τα γκαγκς έσκαγαν εκπληκτικά το ένα μετά το άλλο. Εικόνες που σου σχηματίζονται στο μυαλό ακούγοντας/διαβάζοντας μια ατάκα εμφανίζονταν κατευθείαν στο χαρτί στο επόμενο καρέ - πολύ πετυχημένο :best:

Από αυτή την πλευρά το απόλαυσα. Το στόρι όμως... αυτό το 10σέλιδο της γραβιέρας... έκανε τρελή κοιλιά με έναν βασικό που θα έπρεπε να είναι στην καλύτερη sidekick. Πάνω που περίμενα την αλλαγή και την ανάκαμψη, έρχεται η δίκη στο καπάκι... ήταν λίγο απογοήτευση και ομολογώ ότι εκνευρίστηκα.

 

Στο τέλος μου άφησε μια κενή διάθεση, ένα "φτου, κρίμα" . Το 1ο 20σέλιδο κορυφαίο γέλιο, αλλά η συνέχεια πολύ βεβιασμένη :(

 

Καλή συνέχεια εύχομαι στα επόμενα, γιατί έχει καλή βάση για να μείνει εδώ ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το πήρα κι εγώ απο την έκθεση βιβλίου. H αλήθεια είναι ότι δεν εντυπωσιάστηκα. Σαν ποιότητα το κόμικ ήταν άψογο. Η έκδοση της Jemma όπως πάντα πολύ προσεγμένη, το σχέδιο ωραίο (και ταίριαζε απόλυτα με το ύφος της ιστορίας) απλά το σενάριο δε με πολυτράβηξε. Ίσως περίμενα να δω λιγότερο "τραβηγμένες" καταστάσεις από αυτές που είχε.

 

Παρόλα αυτά, αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν οι προσθήκες σκηνών στις οποίες αναφέρονταν οι χαρακτήρες, συνήθως με ασπρόμαυρο. Μου θύμισε πολύ την τηλεοπτική σειρά Scrubs και το Family Guy όπου κάνουν το ίδιο ακριβώς. Ειδικά η σκηνή με το γάμο του Καραγκιόζη ή με το συνέδριο της δικηγόρου ήταν κορυφαίες.

 

Κατά τ' άλλα μέτρια πράγματα (κατά τη γνώμη μου πάντα). Ένας χαρακτηρισμός που θα του έδινα είναι "ότι να'ναι", αναφερόμενος στο σενάριο πάντα και στα σκηνικά που εξελίσσονται. Τον χαρακτηρισμό αυτό δεν τον δίνω αρνητικά γιατί είναι πολλοί που τους αρέσουν τέτοιες ιστορίες (στην οποία περίπτωση θα το λατρέψουν το κόμικ). Απλά η συγκεκριμένη δεν ήταν τόσο του δικού μου γούστου.

 

Καλή επιτυχία στα παιδιά και καλή συνέχεια! Όπως είπα και στην αρχή είναι μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια που αξίζει να συνεχιστεί.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6696
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  11
  • Reputation:   38
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

thanks!

 

σαφώς και είναι ό,τι να'ναι, δεν το παίρνω αρνητικά.

 

Περίεργο που αναφέρεις τη δίκη σαν κοιλιά για 'μενα είναι το καλύτερο κομμάτι του κόμικ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

είμαι σίγουρος και για πολλούς ακόμα. :)

 

Απλά προσωπική άποψη - να έχεις και ποικιλία στο feedback ;):beer:

 

Θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά σε κάποια από τις επόμενες συναντήσεις με αληθινές από δαύτες :beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το πήρα αρκετά επιφυλακτική στην αρχή, αλλά μου άρεσε πολύ! σουρρεαλιστικό χιούμορ, τραβηγμένες καταστάσεις που είναι του γούστου μου!

 

συνεχίστε την καλή δουλειά!

 

:cheers5::kabuki:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μου άρεσε πάρα πολύ.Είχε πολύ γέλιο και το σκίτσο έδενε απόλυτα με το κάφρικο χιούμορ του κόμικ.Οι χαρακτήρες ήταν όλα τα λεφτά.Όντως ο γάμος του καραγκιώζη και η παντομίμα ήταν οι πιο αστείες σκηνές.

Το μόνο μείον ήταν οι σελίδες με τη δίκη.Η υπόθεση είχε τελειώσει με αποτέλεσμα να μου φανούν λίγο κουραστικές.Αν υπήρχε μια παρόμοια δίκη στην αρχή ή στη μέση του κόμικ δεν θα με πείραζε.

Τέσπα.Αυτές οι λίγες σελίδες δεν ήταν αρκετές για να μου χαλάσουν τη συνολική εικόνα.Είμαι άναγνώστης που βαριέμαι τα χιουμοριστικά κόμικς και όμως αυτό κατάφερε να με κρατήσει σχεδόν μέχρι το τέλος.Θεωρώ επίσης σημαντικό το οτι με έκανε να το κρίνω σαν κόμικ και όχι σαν "ελληνική προσπάθεια".Απο τα λίγα ελληνικά κόμικς που μου δημιούργησαν αυτή τη διάθεση.

Ενα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που το έκαναν και στη Jemma που έκανε αυτή την πολύ καλή έκδοση.Περιμένω συνέχεια.

 

ΥΓ Γέλασα πολύ και στα σημεία με το Χατζηγιάννη (πολύ πετυχημένο) και με το Σάββα Ξηρό.

Επεξεργασία από kKKK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Λοιπόν το αγόρασα. Είναι καλό. Να το αγοράσετε και οι άλλοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εκπληκτικό χιούμορ, όπως ακριβώς μ' αρέσει, από τις λίγες φορές που γέλασα δυνατά(και όχι από μέσα μου) με κόμικ!! συστήνεται ανεπιφύλακτα!

Επεξεργασία από Argail
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το διάβασα πρόσφατα και η αλήθεια είναι ότι παρότι μου άρεσε σε γενικές γραμμές, μάλλον περίμενα περισσότερα. Αλλά για αυτό δεν φταίνε απαραίτητα οι δημιουργοί όσο ο θείος που μου άφησε υψηλές προσδοκίες.

Δεν συζητάμε για την ποιότητα έκδοσης η οποία είναι υψηλή πάνω από τον μέσο όρο, ίσως για αυτό να είναι και λιγάκι "τσιμπημένη" η τιμή του (όσο 800 περίπου γραμμάρια γραβιέρας θα μου πεις). Το σχέδιο μου άρεσε πολύ και ήταν απόλυτα ταιριαστό με την όλη νοοτροπία που έχει, ενώ οι διάλογοι ήταν σε πολλές περιπτώσεις απλά ξεκαρδιστικοί. Λίγο προς το τέλος ένιωσα ολίγον τραβηγμένο αλλά δεν ξέρω αν φταίει η προσωπική μου κούραση την ώρα που το διάβαζα ή το ότι απεχθάνομαι τα δικαστικά δράματα. Πάντως το τυρί ήταν εύγευστο, ανατρεπτικά νόστιμο και σε σαγανάκι απλά σκοτώνει!!! Θα γούσταρα να δω την τύπισσα να κάνει τελικά μία νεκροψία, έτσι για τον χαβαλέ όπως και θα ήθελα μία topless σχεδιαστική παρέμβαση των δημιουργών, γιατί είναι πολλά υποσχόμενη και καλά έκανε ο fat tony και την έβαλε στο Δημόσιο (εγώ πάντως θα της έδινα θέση γραμματέα). Μην ξεχάσω να πω για τα - πως να τα πω - έμμεσες ή πλάγιες αναφορές σε άλλα γνωστά μας σήριαλ, κόμικ, κλπ τα οποία όχι απλά πρόσθεταν στον όλο χαβαλέ, αλλά "ζωγράφιζαν" κυριολεκτικά (ακούς εκεί να βαράει ο άσχετος στου καραγκιόζη τον γάμο). Τέλος πάντων, ελπίζω τουλάχιστον όσοι το διάβασαν να αντιλήφθηκαν ότι απαγορεύεται να χτίζετε κάστρα χωρίς άδεια στην άμμο.

Αυτά τα λίγα... :D

 

Y.Γ.1: τελικά το να ομολογείς φόνο δεν συμφέρει με αυτούς τους εκπροσώπους του νόμου.

Υ.Γ.2: βρε αλήτη, χασοδίκη... σπατάλησα την ώρα μου και τα λεφτά μου και το αγόρασα αυτό το κακομαγειρεμένο κόμικ που αντί για φέτα μου το σερβίρατε με γραβιέρα (ή μήπως κεφαλοτύρι), αλλά εάν σε βαστάει βγάλε και δεύτερο και θα τα πούμε πάλι, ή μήπως νομίζεις ότι σε φοβάμαι και δεν θα κάνω κριτική και σε αυτό; Μπαγλαμά... και σιγά τα βυζιά που έχει η κυβέρνηση δηλαδή...

Υ.Γ.3: χαλαρά, ειδικά τώρα με τον κλιματισμό αντέχεται η κατάσταση... τα αφεντικά και οι κυβερνήσεις να μας έλλειπαν και ένα γκομενάκι να είχαμε τώρα και να είμασταν παραλία θα ήταν τέλεια ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αδυνατώ να παραθέσω πάλι όλες τις ατάκες που πέταγα αυθόρμητα στο φωναχτόκουτο. Έπεσα από την καρέκλα της βάρδιας γελώντας. Ό,τι και να πω θα είναι σπόιλερ γι'αυτό πάμε για τα τυπικά:

 

post-556-0-96883200-1338984450_thumb.jpgpost-556-0-00151800-1338984570_thumb.jpg

 

Αυτό το θεόμουρλο κουαρτέτο λοιπόν, προσπαθεί να λύσει μια ανεξιχνίαστη υπόθεση στο γραφικά ήρεμο χωριουδάκι Άνω Βυζίκι, με τη βοήθεια του σκληρού Γραβιέρα

:giati: γιατί υποψιάζονται ανάμειξη των φοβερών και τρομερών Κακών Μαύρων Ρώσων Νίντζα! Και όχι των Κακών Ρώσων Μαύρων Νίντζα...

 

MUST HAVE & READ!!!!!!!! ΕΠΙΚΗ σουρεαλίτιδα, ΕΝΤΕΚΑΡΙ ΣΤΑ ΔΕΚΑ!!!!!!! Μακράν το πιο αστείο Ελληνικό κόμικ που έγινε ποτέ!

:giati:

 

post-556-0-25685400-1338985575_thumb.jpg

 

Bonus:

 

:hop: :hop: :hop: :hop: :hop: :hop: :hop: :hop: :hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

DJO , μεχρι και τοπικ ανασταινει... :p3:

Επεξεργασία από gotham-city
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Από εδώ είναι όλες οι αρλούμπες που πέταγες? :P

Ίσως το βάλω στη wishlist μετά από αυτή τη κριτική :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφω από mixtape.gr:
 

A.V.P.D.
 

Συντάκτης user61 στις 24 Νοε 2008


- Λούθερ, έχω προβλήματα…
- Τί έγινε αυτή τη φορά, κύριε Λαμπρόπουλε;
- Όσο κι αν έχω ψάξει, δεν μπορώ να βρω πουθενά λάιμ και αναγκάζομαι να πίνω το τζιν τόνικ με φέτα λεμόνι!

Ζώντας μια τέτοια τραγωδία, καταλαβαίνετε πως δεν είχα όρεξη να μιλήσω σε άνθρωπο. Ο Λούθερ μπορεί να είναι καλό παιδί, αλλά πραγματικά, ώρες-ώρες, η βλακεία του, ή για να το πω πιο σωστά, η "απλότητά" του, μπορεί να μεταμορφώσει τα νεύρα σου σε συρματόσχοινο. Στην προσπάθειά για ανάκτηση της πνευματικής μου γαλήνης, αλλά και στην αναζήτηση μιας σταθερής πηγής λάιμ, δεν έπρεπε να σταθεί κανείς, και για κανένα λόγο, εμπόδιο. Ήξερα ότι, αργά ή γρήγορα, όλο και κάποιος θα αποφάσιζε να μου κάνει μια επίσκεψη, η οποία, το δίχως άλλο, θα ήταν ενόχληση μεγάλη, γι’ αυτό και κατέστρωσα ένα σχέδιο, το οποίο θα μου εξασφάλιζε μερικές ημέρες ηρεμίας, ώστε να αφοσιωθώ στην λύση του προβλήματός μου.

Επικοινώνησα με όλους μου τους γνωστούς και τους ανακοίνωσα ότι αποφάσισα να πάρω ολιγοήμερες διακοπές και θα πήγαινα σε ένα μικρό χωριό της Γορτυνίας, το Βυζίκι. Εντύπωση μου έκανε το γεγονός, ότι πάρα πολλοί γνώριζαν αυτό το μέρος, ενώ εγώ πίστευα ότι θα είναι άγνωστο (μιλάμε πάντα για ένα μέρος με 300 μόνιμους κατοίκους). Μετά από ερώτησή μου, ένας φίλος μου απάντησε ότι το Βυζίκι έχει γίνει πλέον πολύ τρέντι προορισμός, εξαιτίας της μεγάλης δημοσιότητας που πήρε, όταν δυο τύποι, ένας Βαβαγιάννης κι ένας Φουτσίδης, έκαναν ένα comic σχετικά με αυτό. Όπως καταλαβαίνετε, αυτό ανέτρεψε όλα μου τα σχέδια. Άφησα το λάιμ στην άκρη, προς το παρόν, ενώ έσπευσα να προμηθευτώ αυτό το περίφημο comic, να δω κι εγώ περί τίνος πρόκειται…

avpdΗ ιστορία του AVPD (έχω παραλείψει τις τελείες σκόπιμα, γιατί λέω να τις βάλω, μαζί με μερικά μηδενικά που έχω μαζέψει, στο τέλος του μισθού μου, μπας και καταφέρω να βάλω και τέταρτο λάστιχο στο αυτοκίνητό μου) διαδραματίζεται, όπως λέει άλλωστε και ο υπότιτλος, στο Άνω Βυζίκι, όπου δυο μπάτσοι, ένας αστυνομικός, μια ιατροδικαστής απόφοιτος δημοτικού κι ένα κομμάτι γραβιέρας, αγωνίζονται για να διατηρήσουν την τάξη και την ηρεμία. Αυτό, κάθε άλλο παρά εύκολο θα είναι, καθώς οι εγκληματίες καραδοκούν σε κάθε γωνιά, χτίζοντας αυθαίρετα στην άμμο, κλέβοντας την παράσταση, ή κατέχοντας παράνομα συνάχι. Ευτυχώς, που οι ήρωές μας έχουν λάβει άρτια εκπαίδευση, παρακολουθώντας όλες τις αστυνομικές σειρές που έχουν κυκλοφορήσει και είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν οποιονδήποτε κίνδυνο, να κρατήσουν το Βυζίκι καθαρό και να φροντίσουν ώστε όλοι εμείς να αποκτήσουμε ολοκαίνουριο συκώτι.

Είμαι σίγουρος, ότι όσοι από εσάς παρακολουθείτε τα ΚΟΥΡΑΦΕΛΚΥΘΡΑ, έχετε ήδη αγοράσει και το A.V.P.D. , ή το έχετε ήδη προσθέσει στην λίστα σας. Οι υπόλοιποι, που θα έπρεπε να αισθάνεστε περήφανοι, καθώς μόνο και μόνο για σας κάθομαι και γράφω αυτή τη στιγμή, μπορείτε να κάνετε κλικ στο παραπάνω λινκ (syndesmo sta agglika) και να δείτε από πρώτο χέρι, το χιούμορ του Βαβαγιάννη. Εσείς, πάλι, που παρακολουθούσατε το A.V.P.D., τότε που έβγαινε online, δεν έχετε καμία δικαιολογία, τώρα που είναι εξοπλισμένο με τα σκίτσα του Φουτσίδη, να πάτε να το αγοράσετε και να το κάνετε και δώρο στους φίλους σας!

Αν ακούγομαι ενθουσιασμένος είναι γιατί είμαι και δεν σκοπεύω να το κρύψω. Θεωρώ ότι πρόκειται για μια πολύ επιτυχημένη συνεργασία -και με αυτό εννοώ καλό σενάριο, το οποίο αναδεικνύει το σκίτσο- την οποία θα ήθελα να δω να συνεχίζεται και στο μέλλον. Εντελώς μεταξύ μας, τώρα που ο Βαβαγιάννης δεν κοιτάει, κάνοντας μια βόλτα από το επίσημο site του AVPD, μπορείτε να δείτε μερικές από τις αρχικές σελίδες, από το 2004 και να συμφωνήσετε με τα όσα λέω πιο πάνω. Την ήδη πολύ καλή εικόνα, έρχεται να συμπληρώσει η ποιότητα της έκδοσης, με το εξώφυλλο πλαστικοποιημένο, αυτό για εσάς που σας αρέσει να διαβάζετε τα comics σας τρώγοντας πίτσα, βέβηλοι!

Ειλικρινά, δεν έχω απολύτως κανένα λόγο να μην το προτείνω, κι εσείς δεν έχετε κανένα λόγο να μην το αγοράσετε!

 

Σενάριο: Αντώνης Βαβαγιάννης
Σκίτσα: Κωνσταντίνος Φουτσίδης
Jemma Press

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το AVPD το θεωρώ σαν ένα πολυτελές fanzine που βγήκε απλά για την πλάκα...!Έχει κάφρικο χιούμορ που σε αρκετές περιπτώσεις μου θυμίζει "κουφά" ανέκδοτα...!Οι ατάκες του είναι πολύ έξυπνες,αλλά το σενάριο από την μέση και κάτω κρυώνει αρκετά...! :(

 

Το τυρί και οι μαύροι νίντζα είναι μέσα στον όλο χαβαλέ και η ασπρόμαυρη αναπαράσταση του προηγούμενου καρέ ήταν πολύ έξυπνη...!Η συνταγές μαγειρικής,από την άλλη και τα ζώδια στο τέλος νομίζω ότι εκτός από περιττές είναι κι άσχημο χιούμορ...!

 

Τέλος,το σχέδιο το βρήκα αρκετά πρωτότυπο με τους χαρακτήρες να είναι τετραγωνισμένοι και τα χρώματα πολύ έντονα...!  :best:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Well... μ' αρέσει πολύ ο Βαβαγιάννης, αλλά αυτό ήταν κακό κόμικ. Κρίμα κι είχα προετοιμαστεί για μεγάλα πράγματα.  :shit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Well... μ' αρέσει πολύ ο Βαβαγιάννης, αλλά αυτό ήταν κακό κόμικ. Κρίμα κι είχα προετοιμαστεί για μεγάλα πράγματα.  :shit:

Κακο κομικ το AVPD?? Κακο κομικ το AVPD????? Θα σε μπαναριζα αν μπορουσα  :prealmad:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:ballet:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αλλά δεν μπορείς, my dear.  :ballet: 

Εντάξει, ίσως όχι ακριβώς κακό, αλλά σίγουρα πολύ κατώτερο από το αναμενόμενο. Τα περισσότερα αστεία του με άφησαν αδιάφορο, όπως επίσης και η ίδια η ιστορία και, σε μικρότερο βαθμό, το σχέδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλλά δεν μπορείς, my dear. :ballet:

Εντάξει, ίσως όχι ακριβώς κακό, αλλά σίγουρα πολύ κατώτερο από το αναμενόμενο. Τα περισσότερα αστεία του με άφησαν αδιάφορο, όπως επίσης και η ίδια η ιστορία και, σε μικρότερο βαθμό, το σχέδιο.

Βλακεια ειναι το avpd... Περιμενω την μερα που θα το αποκυρηξει ο βαβαγιαννης και θα αγορασει ολα τα αντιτυπα και τα μεταχειριςμενα και θα τα καψει εξω απο την τζεμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βλακεια ειναι το avpd... Περιμενω την μερα που θα το αποκυρηξει ο βαβαγιαννης και θα αγορασει ολα τα αντιτυπα και τα μεταχειριςμενα και θα τα καψει εξω απο την τζεμα

Αει παρατα μας, παλιο προβοκατορα  :PPP:  :PPP:  :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to A.V.P.D: ANO VYZIKI POLICE DEPARTMENT

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.