Μετάβαση στο περιεχόμενο

Renaissance [ Παρίσι 2054: Η Αναγέννηση ] (2006)


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Γαλλική ταινία του 2006. Αγγλογαλλολουξεμβουργιανή συμπαραγωγή που χρηματοδοτήθηκε εν μέρει και από τη Disney μέσω της Miramax.

                                                                                         renaissance1_large.gif

Για την δημιουργία της χρησιμοποιήθηκε η μέθοδος του motion capture, όπου υπολογιστές καταγράφουν τις κινήσεις των ηθοποιών και εν συνεχεία γίνεται ψηφιακή επεξεργασία. Συνήθως αυτό συμβαίνει με 3D animation, εδώ όμως είχαμε 2D. Επιπρόσθετα η εικαστική πρόταση δεν σταμάτησε εκεί. Το όλο έργο είναι καθαρά ασπρόμαυρο. Θυμίζει κάπως Sin City αλλά στο πιο ψυχρό, στο πιο γραμμικό, στο πιο μηχανικό.

Μελλοντολογικό noir όπου ένας αστυνομικός αναλαμβάνει να εξιχνιάσει την απαγωγή μιας κορυφαίας επιστήμονας (αυτή η γενική ακούγεται κάπως :lol: ).

Εικαστικά το λάτρεψα. Το σενάριο έχει κάποια ελαττώματα. Σαφέστατα και έχει επιρροές από Blade Runner. Χωρίς να είμαι ειδικός, εκτιμώ ότι υπάρχουν επιρροές σε επίπεδο ρυθμού και από ιαπωνέζικα ανιμέ. Τουλάχιστον η "δυσαρέσκεια" που μου προκαλέστηκε είχε ένα παρόμοιο "άρωμα"/"αίσθηση".

Στην αγγλική βερσιόν ο Daniel Craig (νυν James Bond) δανείζει την φωνή του στον κεντρικό χαρακτήρα, ενώ ένας άλλος έχει τη φωνή του Sir Ian Holm.

Σε γενικές γραμμές δεν είναι αριστούργημα, δεν είναι μάπα, προσωπικά πέρασα 2 ευχάριστες ωρίτσες :)

imdb 6.8  6.8 το 2008, 6.7 το 2017 :)

wikipedia

 

 



:cheers5:

 

[imdb=tt0386741]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Την έχω δει την ταινία και πράγματι είναι ακριβώς όπως τα λες.

 

Ενδιαφέρουσα απόπειρα, απλά το σενάριο σου αφήνει ένα μικρό κενό στο τέλος, το περίμενες καλύτερο. Το σχέδιο πάντως και η ατμόσφαιρα της ταινίας είναι πολύ καλά. Btw, το είδες με αγγλικό audio ή γαλλικό;

 

Επίσης να αναφέρω ότι την ίδια περίοδο περίπου που κυκλοφόρησε, βγήκε κι άλλη μια ταινία που ήταν γυρισμένη ακριβώς με την ίδια μέθοδο, το Scanner Darkly.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σχεδόν 10 χρόνια μετά την ξαναείδα :) Δεν άλλαξε η άποψή μου. Εικαστικά εξαιρετική, σεναριακά όμως προβληματική. Αυτή τη φορά όμως νομίζω πως μπορώ να προσδιορίσω καλύτερα το τι πάει στραβά με το σενάριο. Πάρα πολλά κλισέ και οι χαρακτήρες αλλάζουν απόψεις ή δρουν χωρίς να υπάρχει κάποιος πειστικός λόγος, αλλά περισσότερο ένα πρόσχημα για να προχωρήσει το σενάριο :)

 

:cheers5:

 

υγ αναρωτιόμουν κι όλας άμα είχε παρουσιαστεί στο φόρουμ :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.