Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτάσεις στησίματος της νέας λέσχης


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλορίζικη η νέα μας λέσχη. :)

 

Τώρα που φτιάχτηκε, αναρωτιέμαι, αν το κρίνουν και οι υπόλοιποι σκόπιμο, αν θέλετε να μεταφερθούν τα ποστς της ενότητας PC/CONSOLES εδώ για να αναπτυχθούν καλύτερα. Π.χ., εγώ σκεφτόμουν εδώ  και χρόνια να ξεκινήσω θέμα αποδελτίωσης όλων των Ελληνικών reviews βιντεοπαιχνιδιών βασισμένων σε κόμικς, αλλά δεν μου καθόταν καλά με το τρόπο που είναι στημένη εκείνη η ενότητα αλλά και την μικρή δυνατότητα ανάπτυξης που θα μπορούσε να πάρει, ενώ τώρα μπορεί να γίνει καλύτερα πιστεύω.

 

Εσείς τι άλλο πιστεύετε πως μπορεί να έχει η λέσχη; :)

 

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταρχάς να πω πως δεν φαντάζομαι πως ήμουν ο μόνος ή ο πρώτος που είχα την ιδέα για να γίνει ένα κλαμπ για games. Απλά νομίζω πως ήταν καλή η στιγμή και υπάρχει ο κόσμος. Το ότι λέει leader δεν λέει τίποτ αλλό από το πως θα πρέπει να ασχολούμαι ενεργά. 

 

Η δική μου ιδέα είναι να μιλάμε για  τα games που μας αρέσουν χωρίς να ενοχλούμε τους άλλους. Εάν δεν υπήρχε αυτή η ιστορία με τα clubs θα ήμουν αρνητικός (εξαιρούνται τα σχετικά με κόμικ παιχνίδια). Βλέπω όμως πως μπορούν και μας διαβάζουν και εκτός.

 

Δεν ξέρω εάν μπορεί να υπάρχει δομή μέσα στην ενότητα. Με θεματικές κτλ. Εάν μπορεί να υπάρξει αυτό θα έκανε τα πράγματα καλύτερα και ευκολότερα.

 

Για την αποδελτίωση που λέει ο Κώστας δεν έχω άποψη. Έχω μερικά τεύχη και μπορώ να προσφέρω. Το πρόβλημα είναι πως τα ελληνικά review είναι συνήθως απλές παρουσιάσεις που λένε τετριμμένα πράγματα. Καταλαβαίνω όμως το "ιστορικό" του πράγματος σχετικά με την αποδελτίωση. 

 

 

Επεξεργασία από λιλιπούτειος_καρναβαλιστής
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

παρουσιάσεις video games με φώτο από τα κουτιά/κασέτες/cds ή και σκαναρίσματα;; πχ ένα τοπικ για τον τάδε τίτλο, αλλά με πληροφορίες για ποιες κονσόλες κυκλοφόρησε, φώτο η σκαν  απο την καθε εκδοση πχ απο το cd του playstation αλλά και από την κασέτα του snes :P 

 

;;;;;

 

τοπικ παρουσίαση κονσολών ;;;;; 

 

ιδέες ρίχνω.. γιατί απέχω χρόνια από το άθλημα.. η τελευταία κονσόλα που είχα αγοράσει ηταν το game gear χαχαχα :lmao:

 

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν το πείτε γενικώς games θα μαζευτούν εδώ και τα επιτραπέζια που έχουν σχέση με κόμικς και παρουσιάζω σιγάααααααα-σιγάααααααααα

  • Like 4
  • Ουδέτερο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30757
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  123
  • Reputation:   918
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καλησπέρα και από μένα, ωραία ιδέα να γίνει αυτό το club για video games αλλά και σαν 2η κατηγορία θα συμφωνήσω με τον πρωλαλήσαντα για τα επιτραπέζια παιχνίδια, χωρίς έτσι το ένα να μπαίνει στην ενότητα του άλλου. Ένα δείγμα (clopy paste) σας παραθέτω από https://boardgamegeek.com/ το οποίο ασχολείται μόνο με τις κατηγορίες επιτραπέζια/ RPG/ VIDEO GAMES.

Primary Name
 
StarCraft
 
Alternate Names
 
StarCraft 64
 
Platform
 
Genre
 
Theme
 
Series
 
Mode
 
Minimum Players
 
1
Maximum Players
 
8
Release Date
 
1998-03-31
Developer
 
Publisher
 
Honors
 
Expansion
 
Contained in
 
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Οι παρουσιάσεις των περιοδικών θα γίνεται κανονικά στις ενότητες που υπάρχουν στο φόρουμ (όπου γίνεται και η αποδελτίωση των εκδόσεων). :)

Εδώ μπορείτε να αναλύετε για τα παιχνίδια (είτε είναι comic-related είτε όχι). Στα Clubs δεν γίνονται ενότητες, αλλά καρτέλες που μπορούν να έχουν τις κατηγορίες που θέλετε. Φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνονται αναλύσεις/παρουσιάσεις από ξένες πηγές (εκτός Ελλάδας)

Σχετικά με τα θέματα των ενοτήτων "Επιτραπέζια" & "PC/Consoles" , μπορούν να μεταφερθούν εδώ σε δικές τους καρτέλες αν το αποφασίσετε. (Αν μεταφερθούν τα Επιτραπέζια, ο τίτλος του club πρέπει να αλλάξει)

Σχετικά με αυτό που αναφέρει ο @nick777, για να μπουν όλα αυτά τα στοιχεία θα πρέπει να δημιουργηθεί βάση δεδομένων για τα παιχνίδια, κάτι που είναι έξω από τους στόχους του GreekComics.

 

Μην σας στεναχωρεί ότι φαίνονται τα θέματα, όποιος δεν θέλει μπορεί να τα αποκλείσει από την ροή των αδιάβαστων, αλλά όποιος θέλει, θα μπορεί να γραφτεί και να συμμετάσχει.

 

:cheers3:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εγώ προτείνω να ξεκινήσουμε χαλαρά, χωρίς εκδόσεις, αποδελτιώσεις κλπ. Μόνο video games και γενικά θέματα τύπου : 

 

1. Τι παίζουμε τώρα

2. Τι έχετε παίξει πιο πολύ 

3. Αγαπημένο RPG/RTS/MMO κλπ

 

Στην πορεία, και αν μαζευτούμε άτομα, μπορούμε να κάνουμε και θέματα για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Δεν το βλέπω πάντως, με τα άτομα που πιθανολογώ να μαζέψουμε. Δεν έχει νόημα να κάνω ένα θέμα π.χ. NBA2K18 και να συμμετέχουν σε αυτό 3 άτομα.

 

Συνοπτικά, ας ξεκινήσουμε ήρεμα και χαβαλετζίδικα και αφού περάσουν κάποιοι μήνες, βλέπουμε και κάνουμε.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30757
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  123
  • Reputation:   918
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να μην κάνουμε δύο φακελάκια έστω Video games και Boardgames?

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εγώ θα πρότεινα για αρχή να μεταφερθούν οι παρουσιάσεις παιχνιδιών που δεν είναι κομικσικά - έχουμε τουλάχιστον δύο τέτοιες (μια δική μου και μια του Άγγελου - από άγνοια για τους κανόνες της ενότητας) που είχατε την καλοσύνη να μην σβήσετε.

 

 

Επίσης, θέλετε τόπικ για παιχνίδια που δίνονται δωρεάν για περιορισμένο διάστημα ή είναι παρωχημένο - με την έννοια ότι είστε όλοι αρκετά δικτυωμένοι ώστε να ξέρετε τι δίνεται δωρεάν και πότε; Π.χ. αυτή τη στιγμή δίνεται δωρεάν το Dead Space στο origin (έχει ξαναδωθεί) και τα Revenge of Shinobi και Streets of Rage 2 (σαν DLCs στο SEGA Mega Drive & Genesis Classics του steam).

 

Α, και μια εικόνα για το club, δεν μπορώ να το βλέπω έτσι! :P

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.