Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

Το είδα κι εγώ μαζί με την οικογένεια και επίσης μου άνοιξε την όρεξη να ξαναδώ το Blade Runner 2049 του Βιλνέβ, αφού πρέπει να περιμένουμε 2 χρόνια για τη συνέχεια.

 

Το καλύτερο που έχω να πω για την πλοκή είναι ότι αυτή τη φορά ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ !!! ενώ στο παλιό Dune δεν είχα καταλάβει τίποτα! :)

 

Θυμάμαι που ο Βιλνέβ σκεφτόταν αν θα κάνει τη συνέχεια 2 ταινίες ή μία. Εσείς που έχετε διαβάσει το βιβλίο τι λέτε ότι είναι καλύτερο;

:NoNo:Υπάρχει και παλιό dune; Ποιάς χρονολογίας είναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5174
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  5345
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Dune-poster-1.thumb.jpg.c265ad134b870d6d31d03b3a650805d9.jpg Dune-poster-2.thumb.jpg.465b4b5ca2fc659c34d0d6e623b08dae.jpg Dune-poster-3.thumb.jpg.02a7e546c27bd1245fe488c9a97d2836.jpg

 

Είναι του 1984 και καλύπτει όλο το βιβλίο. Και υποθέτω τώρα που αυτό εδώ μας έμαθε την πλοκή, μπορεί κάποιος να το δει για να μάθει το τέλος...

 

και πλέον θα καταλάβει και τι γίνεται!!! :)

 

Dune-2.thumb.jpg.d7572efd48f3a0704da8d096c7b0f67b.jpg

 

Στο παλιό Dune έπαιζε και ο Sting και ήταν το πρωτοπαλίκαρο τον κακών μαζί με ένα τύπο που μοιάζει με το... τωρινό πρωτοπαλίκαρο!

 

Dune-1.thumb.jpg.7ba207905b6fde2bb1fa21376d9eb1bd.jpg

 

Και επίσης έπαιζε και ο Patrick Stewart (ήταν ο Gurney!). 

 

DUNE_mix-1.thumb.jpg.6356dfb76cca4299d2a61532ce1c567e.jpg DUNE_mix-2.thumb.jpg.945d3af71c7866b42da5430a835b292b.jpg

 

Βλέπω στο ιντερνέτ ότι πολλοί συγκρίνουν τις 2 ταινίες και κάνουν και κολάζ ηρώων! :)

 

dune.thumb.jpg.aaf2cc4e33bf4a61d40f80f7e8f67e7f.jpg

 

Σε αυτό το κολάζ, πάνω αριστερά ο Βαρόνος, κάτω δεξιά ο πατέρας του Πωλ και κάτω αριστερά ο Αυτοκράτορας (που δεν χρειάστηκε να τον δείξουν ακόμη στην φετινή ταινία).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ θα προτιμούσα μία ταινία για το υπόλοιπο βιβλίο και αν έχει όρεξη ας ασχοληθεί με τα Παιδιά του Dune και το Dune Messiah

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

8 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Εγώ θα προτιμούσα μία ταινία για το υπόλοιπο βιβλίο και αν έχει όρεξη ας ασχοληθεί με τα Παιδιά του Dune και το Dune Messiah

Εγώ απ' ότι κατάλαβα αυτό είναι το σχέδιο του. Η δεύτερη ταινία θα καλύπτει το πρώτο βιβλίο μέχρι το τέλος και η τρίτη θα είναι το Dune Messiah.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

22 hours ago, constantinople said:

Το είδα κι εγώ μαζί με την οικογένεια και επίσης μου άνοιξε την όρεξη να ξαναδώ το Blade Runner 2049 του Βιλνέβ, αφού πρέπει να περιμένουμε 2 χρόνια για τη συνέχεια.

 

Το καλύτερο που έχω να πω για την πλοκή είναι ότι αυτή τη φορά ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ !!! ενώ στο παλιό Dune δεν είχα καταλάβει τίποτα! :)

 

Θυμάμαι που ο Βιλνέβ σκεφτόταν αν θα κάνει τη συνέχεια 2 ταινίες ή μία. Εσείς που έχετε διαβάσει το βιβλίο τι λέτε ότι είναι καλύτερο;


Στην αρχή, μετά την ταινία, ήμουν με την εντύπωση ότι το υλικό που απέμενε δεν ήταν αρκετό για μια ακόμα ταινία 2,5 ωρών, δεν ήταν όμως αρκετό ούτε για 2 ταινίες των 2,5 ωρών. Τώρα που το ξαναδιάβασα, διαπίστωσα ότι μέσες άκρες η ταινία καλύπτει όντως τις μισές σελίδες (ίσως και λίγο παραπάνω). Δεν ξέρω τι θα κόψει (διότι προφανώς έκοψε και κάποια πράγματα από το πρώτο μισό του βιβλίου), αλλά you know what? Έκανε τόσο καλή δουλειά, βρήκα επίσης κάποιες σκηνές της ταινίας πολύ καλύτερες από αυτές του βιβλίου, άρα ας κάνει ο,τι του καπνίσει. :) Το πάω εν μέρει και με ένα σκεπτικό "εγώ ρε φίλε, δεν θα σκεφτόμουν να κάνω *αυτό*" (λχ throat singing). Αυτός το σκέφτηκε και του βγήκε έπος. 

Έχω δει μια συζήτηση ότι μπορεί να βγάλει άλλες 2, αλλά χώνωντας υλικό και από το Dune Messiah μέσα. Ομολογώ ότι από τα όσα έχω διαβάσει γενικώς, ο Herbert είχε μια συγκεκριμένη σκέψη για τον ήρωα και διάφορα φιλοσοφικά θέματα. Τα οποία (α) προφανώς δεν τα κάλυψε το Dune του Lynch και (β) νομίζω πως ούτε ο Herbert ο ίδιος τα χειρίστηκε σωστά. (δεν το αναλύω πιο εκτενώς, διότι θεωρώ πως είναι spoiler) Στην τελική σε αντίθεση με άλλους συγγραφείς sci-fi, είναι γνωστός για ένα και μόνο του βιβλίο. Δεν έχει γράψει τίποτε άλλο "εξαιρετικό"/"εμβληματικό" (σε Asimov, Heinlein, Clarke κ.ο.κ., άνετα πετάς 3-4-5 διαφορετικούς εξαιρετικούς τίτλους). Και όπως έχω ξαναπεί, πέραν του Dune (που και αυτό πλέον το βρήκα κάπως παλιακό), τα επόμενα δεν μου άρεσαν καθόλου. Άρα ίσως να προτιμώ απλά να τελειώσει με το βιβλίο και να το αφήσει εκεί το θέμα :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5174
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  5345
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

40 min ago , germanicus said:

χω δει μια συζήτηση ότι μπορεί να βγάλει άλλες 2, αλλά χώνωντας υλικό και από το Dune Messiah μέσα. Ομολογώ ότι από τα όσα έχω διαβάσει γενικώς, ο Herbert είχε μια συγκεκριμένη σκέψη για τον ήρωα και διάφορα φιλοσοφικά θέματα. Τα οποία (α) προφανώς δεν τα κάλυψε το Dune του Lynch και (β) νομίζω πως ούτε ο Herbert ο ίδιος τα χειρίστηκε σωστά. (δεν το αναλύω πιο εκτενώς, διότι θεωρώ πως είναι spoiler)

 

Μπορείς να το αναλύσεις μέσα σε spoiler tag! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σωστό :) μιλάω ελεύθερα και νομίζω πως σποιλεριάζω τόσο το συγκεκριμένο βιβλίο όσο και τα επόμενα. Δεν είμαι και τόσο "ακριβής" στο τι θα συμβεί, αλλά προσωπικά τα όσα λέω, δεν θα ήθελα να μου τα είχαν πει προτού διαβάσω τα βιβλία ή προτού αποφασίσω ότι δεν με ενδιαφέρει να διαβάσω τα βιβλία και βολεύομαι με τις περιλήψεις στη wiki :) 

 

Spoiler

Απ'ότι καταλαβαίνω ο Herbert θέλει να δείξει πως υπάρχουν θέματα με τον ήρωα (τον όποιο ήρωα) ο οποίος ακολουθείται τυφλά και χωρίς κριτική από τους οπαδούς του. Καθ'αυτό τον τρόπο ο Πωλ φοβάται συνέχεια τα εγκλήματα που μπορεί να διαπραχθούν στο όνομά του, Και θα διαπραχθούν εγκλήματα και διαβλέποντας τους κινδύνους, θα αποφασίσει να αφανιστεί/εκπέσει αυτοβούλως. 

Άκρως ενδιαφέρουσα άποψη.

Ιστορικά έχω την αίσθηση ότι καραδικαιώνεται. :) 

 

Πέραν αυτής της τοποθέτησης, έχω την αίσθηση ότι κάποιες μακρόχρονες, άκρως πετυχημένες, απόλυτες μοναρχίες, οδήγησαν σε χοντρότερα προβλήματα σε βάθος χρόνου. Παραδείγματα? Βασίλειος ο Βουλγαροκτόνος. Από τους πλέον αγαπημένους μου Βυζαντινούς αυτοκράτορες. Δεν φρόντισε όμως για την διάδοχη κατάσταση, με αποτέλεσμα, μετά από μια άκρως πετυχημένη δυναστεία που είχε κρατήσει 150 χρόνια, να έχουμε μια σωρεία υπερφίαλων ανθρώπων που την ξεφτύλισαν εν ριπή οφθαλμού. (λχ πιθανότατα ο πλέον χρήσιμος Μακεδόνας αυτοκράτορας να ήταν ο Λεκαπηνός. Που διαβάζεις τον βίο του, χασμουριέσαι, αλλά μάλλον έθεσε εξαιρετικά διοικητικά θεμέλια για να κεντήσουν οι Φωκάδες και οι λοιποί). Σαρδανάπαλος. 68 χρόνια και οι ΝεοΑσσύριοι ήταν στο ζενίθ τους. Με το που πεθαίνει, ξεφτυλίζονται εν ριπή οφθαλμού και αυτοί. Λουδοβίκος ΙΔ. 72 χρόνια απόλυτος μονάρχης και από τους πλέον διάσημους. Πεθαίνει και κόβουν το κεφάλι του μεθεπόμενου. Ραμσής Β, ο Μέγας. Τον διαδέχονται μάλλον 2 εγγόνια του και κάποια "τριγύρω" πρόσωπα και τελειώνει η δυναστεία. Στην δε επόμενη δυναστεία οι 9 από τους 10 λέγονται Ραμσήδες και μαζί τους τελειώνει το Νέο Βασίλειο. 

Δεν είναι ακριβώς αυτό που έχει κατά νου ο Herbert (ίσως να έχει έντονα στο μυαλό του και το "εγώ ακολουθούσα εντολές" του ΒΠΠ) αλλά είναι παρεμφερές. Τα προβλήματα των απολύτων μοναρχιών αλλά και των "χαρισματικών ηγετών". Γενετικές ζαριές κ.ο.κ. 

 

Άρα. Τι έχουμε δομικά? Έχουμε τον ήρωα που περνάει μέσα από εξαιρετικές δυσκολίες, φτάνει στο ναδίρ λόγω των κακών. Εμείς είμαστε φόλα μαζί του και φτιαγμένοι για να πάει να απαυτώσει τους κακούς :)  Που θα το κάνει (κουλ), αλλά στο συγκεκριμένο λογοτεχνικό έργο, αυτή του η επιτυχία, εμπεριέχει τον σπόρο της καταστροφής του. Ρεαλιστικό μεν, αλλά δεν πάμε κινηματογράφο για να δούμε την μιζέρια μας :) Πάμε κινηματογράφο για να διασκεδάσουμε :) Εάν λοιπόν μας το αφήσει ο Βιλνεβ με ένα στυλ Όμηρου-Ιλιάδας, δλδ ο ήρωας κερδίζει, αλλά ξέρουμε ότι μετά, εκτός "σκηνής", θα έχει προβλήματα, οκκκκκ... Εάν όμως κάτσει και μας δείξει τα προβλήματα και μας δείξει το ήρωα να ξανα"εκπίπτει", εδώ μάλλον θα έχουμε θέμα. Σίγουρα είχε θέμα ο ίδιος ο Herbert που δε νομίζω ότι του δούλεψε σωστά (είναι και πολύ δύσκολο) και μπλέξαμε με κάτι αηδίες και με ένα σύμπαν δισεκατομμυρίων, ίσως και τρισεκατομμυρίων ψυχών, όπου οι κινήσεις κλειδί συμβαίνουν από άτομα που ανήκουν σε 2-3-4 οικογένειες και όπου κάποιοι ζούνε χιλιάδες χρόνια :lol: (ομολογώ ότι αυτές τις μέρες άκουγα σε ένα podcast και για τα τελευταία Star Wars που κατέληξαν να έχουν το ίδιο θέμα. Άμα δεν έχεις τα γονίδια του Skywalker ή του Palpatine, δεν μπορείς να έχει την "δύναμη". Οπότε ή είσαι απόγονος ενός Νορμανδού που βίασε, έσφαξε και έκλεψε (και 1000 χρόνια μετά είσαι αριστοκράτης στην Γηραιά Αλβιόνα με το καπελάκι στο Άστον) ή είσαι απόγονος κάποιου που δεν βίασε, έσφαξε και έκλεψε, δουλεύεις σε ανθρακορυχείο και πίνεις μπύρες στις παμπ :D )

 

 

γενικώς σκέψεις που ανακατεύουν τα όσα ξέρω για τα βιβλία, μαζί με τα διάφορα βιώματά μου :D
 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Συγνωμη, αλλα σαν το παλιο δεν ειναι. Με συγχωρειτε κιολας... :down:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το Dune σάρωσε τα τεχνικά βραβεία στα Όσκαρ κερδίζοντας συνολικά 6:

 

-Μουσικής

-Φωτογραφίας

-Μοντάζ

-Σκηνογραφίας

-Οπτικών Εφέ

-Ήχου

 

:clap2:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  39108
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  54
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  55
  • Days Won:  1
  • With Us For:  638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

 

:D

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

holy f*ck
 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όπως είχα πει πριν, holy f*ck

 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5174
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  5345
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Και ήδη μιλάνε για το τρίτο... (Messiah) :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Σημερα ειχα πηγμενο προγραμμα το πρωι αλλα ευτυχως απο τις 3,30 και μετα ξεμπερδεψα. Οποτε στις 4 μπηκε το 1ο μερος στο βιντεο. Το ειδαμε μεχρι τις 6,30, μετα σταση και μετα τσουπ σινεμα στην παρασταση των 8,20.  Με δυο λογια μου αρεσε παρα πολυ οσο και το 1ο μερος. Ερμηνειες, φωτογραφια, μουσικα πολυ καλα. Το σεναριο επισης αν και ειχε διαφορες απο το βιβλιο νομιζω το πηγε καλα ωστε να μας παρουσιασει και αναπτυξει τους "νεους" χαρακτηρες , που δεν ειχε δειξει στη 1η ταινια (αυτοκρατωρ, φειντ, ιρουλαν) και επισης να προσδωσει την καταλληλη δραματουργια και αγωνια σε οτι εδειξε.   

 

Δεν θα σχολιασω περαιτερω υπο τον φοβο σποιλερ και ελπιζω να το δειτε και αλλοι πολλοι και να κουβεντιασουμε ξανα. Παντως εντυπωση μου εκανε για 1η μερα οτι η αιθουσα ηταν γεματη στο 1/10 περιπου.  Ειχε και 4 παραστασεις βεβαια και ηταν και καθημερινη. Ισως ο πολυς κοσμος παει το σουκου ή περιμενει την Τεταρτη πχ για προσφορα στο εισητηριο.

 

Αυτο παντως που με εχει ενθουσιασει σημερα στα νεα απο το ιντερνετ ειναι οτι εχουν σιγουρο οτι θα βγει και 3ο μερος βασισμενο στο επομενο βιβλιο. Μακαρι να βγει και μακαρι να συνεχισει στον ιδιο ρυθμο.

 

Επισης σε αλλα κινηματογραφικα νεα που μου κανανε εντυπωση ειναι θα βγει remake του naked gun ή "τρελες σφαιρες" οπως το μαθαμε στα ελληνικα με πρωταγωνιστη τον Λιαμ Νισον. 

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

13 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

Επισης σε αλλα κινηματογραφικα νεα που μου κανανε εντυπωση ειναι θα βγει remake του naked gun ή "τρελες σφαιρες" οπως το μαθαμε στα ελληνικα με πρωταγωνιστη τον Λιαμ Νισον. 

 

Με τι να εκπλαγώ πρώτα! Με το ότι θα βγουν πάλι οι Τρελές Σφαίρες ή ότι θα παίζει ο Νίσον! :collapse:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5174
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  5345
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μάλλον εννοούσε ότι ο Νίσον πρωταγωνιστούσε στο παλιό, όχι ότι θα παίξει και στο καινούργιο! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, constantinople είπε:

Μάλλον εννοούσε ότι ο Νίσον πρωταγωνιστούσε στο παλιό, όχι ότι θα παίξει και στο καινούργιο! :) 

 

Πρωταγωνιστούσε ο Λίαμ Νίσον στις "Τρελές Σφαίρες" κι όχι ο Λέσλι Νίλσεν? :wow:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5174
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  5345
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τώρα που το λες... επλανήθην πλάνην οικτράν! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αλλος ο Λεσλι Νιλσεν (Leslie Nielsen) και αλλος ο Λιαμ Νισον (Liam Neeson).  Μην παθαινετε "αλεφαντο" με τα ξενα ονοματα! Και ναι ειναι και για μενα τοσο κουλο οσο ακουγεται.  Ο Λιαμ Νισσον ηθοποιαρα αλλα δεν τον θυμαμαι σε κωμωδιες. Βεβαια και ο Λεσλι Νιλσεν καπου στα 60 του ξεκινησε τις κωμωδιες και εκανε 2η καριερα οποτε ισως και ο Λιαμ Νισσον να θελει στα 71 του πια να γινει και κωμκος ηθοποιος! Θα δειξει το αποτελεσμα.

 

Παντως οντως τα ονοματα μοιαζουν και τα επωνυμα καi τα μικρα. Το μονο πιο μεγαλο μπερδεμα που μπoρω να σκεφτω ειναι με τους σουπερμαν.  George Reeves (σουπερμαν στην τιβι δεκαετια 1950) και Christopher Reeve (σουπερμαν στις ταινιες δεκαετιες 1970-80).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5174
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  5345
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το καλύτερο πάντως από αυτού του τύπου κωμωδίες είναι το TOP SECRET με τον Val Kilmer. Και 2ο το Airplane! :) 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 1/3/2024 στο 4:40 ΜΜ, albertus magnus είπε:

Ο Λιαμ Νισσον ηθοποιαρα αλλα δεν τον θυμαμαι σε κωμωδιες.

 

Η μόνη κωμωδία που μου έρχεται στο μυαλό είναι το "Χίλιοι τρόποι να πεθάνεις στην άγρια Δύση":)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

1 hour ago, Indian said:

Η μόνη κωμωδία που μου έρχεται στο μυαλό είναι το "Χίλιοι τρόποι να πεθάνεις στην άγρια Δύση":)

 

Και τώρα που το κοίταξα σε αυτό που λες πρωταγωνιστής και σκηνοθετηςειναι ο Seth McFarlane που στο νέο "τρελές σφαίρες" θα είναι παραγωγός. Οπότε κάποια σχέση υπάρχει στις επιλογές αυτές. 

 

 

Πολύ οφτοπικ βγήκαμε. Κανείς άλλος δεν είδε το Dune part 2 να σχολιάσει? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

To είδα και γω αλλά είπα να μη χαλάσω τον ειρμό :lol:

 

H καλύτερη ταινία των τελευταίων πολλών ετών

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

To είδα χθες και εγώ στο σινεμά.... και τι ΕΠΟΣ ήταν αυτό!!!! Τι ΤΑΙΝΙΑΡΑ (χωρίς υπερβολή)! Αξίζει μακράν το 8.9 στο IMDB, αν και προσωπικά θα του έβαζα 9.5! Το story, η πλοκή, η σκηνοθεσία, όλοι οι ηθοποιοί και ειδικά ο πρωταγωνιστής και η Zendaya ήταν το κάτι άλλο! Η μουσική (Hans Zimmer) πάει από μόνη της για πολλά βραβεία! Τα έφε ήταν τόσο όσο, αλλά απόλυτα ρεαλιστικά και χωρίς καμία υπερβολή! Δεν με κούρασε καθόλου και δεν έκανε καθόλου κοιλιά. Είχα πάρα πολύ καιρό να βγω τόσο γεμάτος και ευχαριστημένος από μια αίθουσα σινεμά (αφού μπήκα στο αμάξι και ένιωσα για λίγο σαν να πρόκειται να ξεκινούσα διστημόπλοιο :lol:)! Πραγματικά είμαστε πολύ τυχεροί που το ζούμε αυτό και κατά την ταπεινή μου άποψη είναι κάτι ανάλογο όπως όταν είδαν τα πρώτα Star Wars (χωρίς να κάνω σύγκριση). Απορώ γιατί δεν έχει κάνει ντόρο, θα έπρεπε να γίνεται χαμός στις αίθουσες. ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!:clap2::clap2::clap2:

ΥΓ. δεν έχω διαβάσει ούτε τα βιβλία, ούτα τα comics και δεν είμαι φανατικός του Dune!

Επεξεργασία από papous26
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5174
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  5345
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εμένα πάντως το πρώτο μου άρεσε περισσότερο.

 

Επί τη ευκαιρία να πω και ότι αυτό που δείχνουν τα σκουλίκια να πηγαίνουν με τούρμπο ολόισια είναι αδύνατον, εκτός εάν έχουν τουρμπίνα στα οπίσθια τους! Κανονικά θα έπρεπε να τα δείχνει να πηγαίνουν κυμματιστά, όπως τα φίδια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 15/3/2024 στο 2:31 ΜΜ, constantinople είπε:

Εμένα πάντως το πρώτο μου άρεσε περισσότερο.

 

Επί τη ευκαιρία να πω και ότι αυτό που δείχνουν τα σκουλίκια να πηγαίνουν με τούρμπο ολόισια είναι αδύνατον, εκτός εάν έχουν τουρμπίνα στα οπίσθια τους! Κανονικά θα έπρεπε να τα δείχνει να πηγαίνουν κυμματιστά, όπως τα φίδια.

Το πρώτο ωραίο μεν, αλλά αρκετά εισαγωγικό δεν. Το σκέλος της ιστορίας υπερτερούσε έναντι όλων των άλλων στοιχείων. Αυτό με τα σκουλήκια δεν με χάλασε καθόλου, αντιθέτως το βρήκα και λογικό για να μπορουν να κινούνται σε τόσο μεγάλες αποστάσεις, στην άλλη άκρη του πλανήτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα και εγώ το δεύτερο μέρος πριν απο μερικές μέρες. Εξαιρετικό και χορταστικό, ανταποκρίθηκε πλήρως στις ψηλές προσδοκίες που είχε αφήσει το πρώτο μέρος. Σίγουρα είναι must-see για όλους τους λάτρεις της επιστημονικής φαντασίας. Η μεταφορά του Messiah επιβάλλεται πλέον έτσι ώστε να ολοκληρωθεί η ιστορία του Πολ Ατρείδη, αν και ίσως υπάρξει κάποιο θέμα με το casting δεδομένου ότι διαδραματίζεται 12 χρόνια μετά.  

 

Βαθμολογία 9/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5174
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  5345
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 hours ago, Hayate said:

αν και ίσως υπάρξει κάποιο θέμα με το casting δεδομένου ότι διαδραματίζεται 12 χρόνια μετά.  

 

Μπα... θα φορέσει μια γκρίζα περούκα και καλός θα'ναι! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.