Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΕΦΙΚ Comics Bazaar


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ξεκίνησε σήμερα το bazzar στη Λέσχη .

Πολύ καλή κίνηση ,με καλό κλίμα ,αρκετά καλή προσελευση (πάνω από 80 άτομα πέρασαν απο τοπρωί ως τη λήξη) και πολλά και ενδιαφέροντα κομικς για όλα τα γούστα .

Να μερικές (πολύ) πρωινές φωτο για να πάρετε μια μικρή γεύση :

 

20170624_121422.jpg 20170624_121502.jpg 20170624_121517.jpg

 

20170624_121619.jpg 20170624_121637.jpg 20170624_121645.jpg

 

Σας περιμένουμε και αύριο από τις 10:00 το πρωί :)

  • Like 30
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63252
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ζηλεύω τρελά και τρώω τα νύχια μου (μαλλιά δεν έχω για να τραβήξω)! ragerouge.gif

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η πρώτη μέρα πήγε καλά τόσο από προσέλευση κόσμο όσο και από το πόσο καλά περάσαμε μεταξύ μας χαζεύοντας και συζητώντας!!! Να ευχαριστήσω τον μέγιστο σκυλορεπόρτερ Φλοκ πού αποτύπωσε την τέλεια ομορφιά μου!!! Ευελπιστώ σήμερα ελέω Κυριακής να έχουμε περισσότερο κόσμο και πωλήσεις!!!

:hop:

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Να ευχαριστήσω τον μέγιστο σκυλορεπόρτερ Φλοκ πού αποτύπωσε την τέλεια ομορφιά μου!!!

Κουκλάκια ζωγραφιστά και οι 3!! :ballet:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεδομένων των συνθηκών και για πρώτη φορά νομίζω πως η εκδήλωση πήγε ικανοποιητικά. Το ότι ήταν κατά κύριο λόγο φίλοι οι "πωλητές" είναι μεγάλο πλεονέκτημα γιατί μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως οι επισήμανσεις τους θα είναι προς τη σωστή κατεύθυνση.

Ας ελπίσουμε πως ξεκίνησε κάτι που θα έχει διάρκεια και ανάπτυξη.

Προσωπικά έφυγα με 13 αλμπουμακια και ένα κλασικό τερζο χαμηλό νουμερακι. Εάν είχα και άλλα χρήματα μαζι μου θα είχα φύγει με περισσότερα.

 

Περα από αυτά, καλή παρέα για άλλη μια φορά στη λέσχη και σίγουρα ανεκτίμητη στιγμή η διήγηση του Σταυριανού από τον καιρό που ο Γαβριήλ Τομπαλιδης ήταν υπάλληλος στην Τζέμα.

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αυτό που επισημαίνει ο Μάκης αποπάνω ,για το φιλικό κλίμα και την πραγματικά καλή παρέα που υπήρξε αυτό το διήμερο στη Λέσχη ,νομίζω οτι ήταν και το πιο σημαντικό ,ακόμα κι από αυτό καθεαυτό το παζάρι .

Πραγματικά το απόλαυσα αυτό το διήμερο ,όλοι οι συμμετέχοντες ήταν εξαιρετικοί και δημιούργησαν μια πολύ καλή ατμόσφαιρα.

Μακάρι αυτό που ξεκίνησε δειλά φέτος να καθιερωθεί σαν θεσμός .

Θα μπορούσε πιστεύω να γίνει κατι τέτοιο και θα ήταν χρήσιμο για τη Λέσχη και πολύ όμορφο ταυτόχρονα.

Ας καθήσουμε να δούμε που παίρνει να βελτιώσουμε κάποια  πράγματα που σίγουρα μπορουν να γίνουν καλύτερα και ας επανέλθουμε του χρόνου ακόμα πιο δυνατά.

 

Ενα μικρό παράπονο μόνο αν μου επιτρέπεται....

Υπήρξε πολύ μικρή προσέλευση μελών (για το μέγεθος του φορουμ και της Λέσχης ) κάτι που προσωπικά μου έκανε εντύπωση .Υπάρχουν προφανώς λόγοι που μπορούμε να επικαλεστούμε κυρίως η τρομερή ζέστη του διημέρου ή η οικονομική στενότητα των περισσοτέρων .Αλλα όταν λεω για παρουσία μελών (για να μην παρεξηγηθώ) δεν εννοώ την παρουσία τους σαν αγοραστές αλλά τη συμμετοχή τους ως μέλη που στηρίζουν μια εκδήλωση της Λέσχης.

Σε κάθε περίπτωση ήταν ένα απολαυστικό διημερο  και να είμαστε καλά να το επαναλάβουμε και του χρόνου . :)

  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είχα σκοπό το Σάββατο πρωί να κάτσω για αρκετή ώρα, αλλά κάποιες «αναποδιές» δε με άφησαν. Όπως και να 'χει, ήταν ωραία φάση, ωραία ατμόσφαιρα. Τσίμπησα και το κατιτίς μου. Έχω δε την εντύπωση ότι ήρθε και κόσμος που δεν έχει ξανάρθει στη Λέσχη, τουλάχιστον στη νέα έδρα. :)

Επεξεργασία από GeoTrou
  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πολύ καλή κίνηση και έξυπνος τρόπος να ζωντανέψει κι άλλο η λέσχη! Συγχαρητήρια και ελπίζω την επόμενη φορά που θα διεξαχθεί (αν ξαναδιεξαχθεί) να έχει ακόμη περισσότερη επιτυχία και να καταφέρω να έρθω κι εγώ στας Αθήναις!

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έκανα και εγώ την βόλτα μου από το μπαζάρ το σάββατο. Ο νέος χώρος δείχνει πολύ όμορφα με τα τραπεζάκια το ένα δίπλα στο άλλο αφού υπάρχει αρκετός χώρος στο εσωτερικό για κόσμο που θέλει να δει πράγματα με την ησυχία του. Ειδικά την άλλη εβδομάδα που δυστυχώς δεν θα είμαι, αυτό θα βοηθήσει με τους φανζινάδες που θα μπορούν οι αναγνώστες να πουν δυο κουβέντες και να πάρουν τις υπογραφές ή ότι άλλο θέλουν. 

 

Βέβαια και αυτό το σαββατοκύριακο αλλά και εκείνο του ρετρό φέστιβαλ μας έκανε ζημιά ο καιρός, μιας και την μία έβρεχε συνεχώς και την δεύτερη είχε τόση ζέστη που δεν άδικω όποιον προτίμησε να πάει στην θάλασσα από το κέντρο της Αθήνας. Και πάλι, για όσο έκατσα και με βάση ότι ήταν η πρώτη φορά που έγινε, ερχόταν κόσμος. Ο κύριος χώρος της λέσχης παρόλο τα ανοικτά παράθυρα και τα κλειστά κλιματιστικά μια χαρά ήταν, είχε και το αεράκι του. Πολύ καλό. 

 

Πήρα το βαβελ #2, τζιουζέπι μπέργκμαν και Τόλμπιακ. Στοχευμένες αγορές που έψαχνα καιρό και το μανάρα τυχαία επειδή το άκουγα ξανά και ξανά. :) 

 

Άντε και του χρόνου και περισσότερες φωτογραφίες την άλλη εβδομάδα :D

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41684
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5158 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου, αφού ήμουν εκεί ως πωλητής σχεδόν όλο το διήμερο.

 

Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία, αν και εξαντλητική. Ο χώρος είναι πολύ καλός, η ζέστη μέσα στην αίθουσα δεν ήταν τόσο ενοχλητική, αφού ο όροφος είναι ψηλά και το κτήριο σε ανοιχτό σημείο με αποτέλεσμα να φυσά ένα αναζωογονητικό αεράκι με αποτέλεσμα να μη χρεαστεί να ανάψουμε καν τον κλιματισμό. :) 

Υπήρχε πραγματικά πάρα πολύ μεγάλη ποικιλία από κόμικς για όλα τα γούστα και για όλα τα πορτοφόλια. Επίσης, η παρέα ήταν πολύ ευχάριστη και όντως, όπως γράφει ο Μάκης στο ποστ #35 τα αστεία του Σταυριανού ήταν όλα τα λεφτά (πραγματικά δεν περιγράφονται!)  :lol:  :lol:  :lol:

 

Γενικά, για πρώτη φορά νομίζω ότι η εκδήλωση πρέπει να χαρακτηριστεί ως ικανοποιητική, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να εφησυχαστούμε. 

 

Το ένα αρνητικό ήταν η χαμηλή ή ολιγόωρη - για μια ακόμα φορά προσέλευση των μελών της Λέσχης. Ξεκαθαρίζω ότι δεν κάνω συστάσεις και δεν κουνάω κανένα δάχτυλο σε κανέναν (δεν θα τολμούσα, δεν με παίρνει κιόλας), αλλά επισημαίνω το προφανές: το μεγάλο κεφάλαιο της Λέσχης είμαστε εμείς, τα μέλη της και αν δεν παρουσιαζόμαστε όσο πιο συχνά μπορούμε στις εκδηλώσεις, δεν θα μπορέσουμε να αξιοποιήσουμε την τεράστια δυναμική που έχουμε. Και στην οποιαδήποτε εκδήλωση έχει μεγάλη σημασία η προσέλευση, γιατί και εδώ οι πωλητές θέλουν να μιλήσουν με κόσμο, να γνωριστούν, να γίνουν γνωστοί, αλλά και σε μια απλή παρουσίαση μιας έκδοσης, πάλι οι δημιουργεί επιθυμούν τα ίδια.

 

Κατανοώ ότι το Σ/Κ ήταν δύσκολο, αλλά το επόμενο θα είναι ακόμα πιο δύσκολο, εάν επαληθευθούν οι προγνώσεις. Αλλά, επειδή έχουμε μια πάρα πολύ σημαντική εκδήλωση (τα φανζίν) ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε εκεί όσο το δυνατόν περισσότεροι και για όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο και να αγοράσουμε και κάτι, εάν είναι δυνατόν και αν δεν είναι, δεν πειράζει, ας πιάσουμε λίγο κουβέντα με τους δημιουργούς, έστω και για λίγο, έστω και με ελάχιστους από αυτούς.

 

Είναι πολύ σημαντικό οι φιλοξενούμενοί μας να αισθάνονται άνετα στις εκδηλώσεις που κάνουμε, γιατί αυτό είναι το σημαντικότερο κριτήριο για το εάν θα ξαναέρθουν.

 

Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω δημοσίως ένα δυσάρεστο περιστατικό, επειδή εάν δεν αναφερθεί από κάποιον, ίσως αρχίσει το ράδιο αρβύλα. Δεχτήκαμε και τις δυο μέρες την επίσκεψη ενός εκ των διαχειριστών γνωστής ομάδας του facebook, που ασχολείται με αγοραπωλησίες κόμικς. Την Κυριακή, το εν λόγω άτομο ήρθε με αποκλειστικό σκοπό να μειώσει και να ειρωνευτεί την εκδήλωσή μας και να μειώσει και να προσβάλλει κάποιους από τους πωλητές. Δεν θέλω να γράψω ονόματα, ούτε να υπεισέλθω σε λεπτομέρειες, υπήρξα όμως αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυρας συμπεριφοράς, η οποία αν δεν είχε ξεπεράσει τα όρια, θα ήταν απλά τρολιά, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε, μόνο ως ανάρμοστη μπορεί να χαρακτηριστεί και αυτό λίαν επιεικώς. 

  • Like 30
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω δημοσίως ένα δυσάρεστο περιστατικό, επειδή εάν δεν αναφερθεί από κάποιον, ίσως αρχίσει το ράδιο αρβύλα. Δεχτήκαμε και τις δυο μέρες την επίσκεψη ενός εκ των διαχειριστών γνωστής ομάδας του facebook, που ασχολείται με αγοραπωλησίες κόμικς. Την Κυριακή, το εν λόγω άτομο ήρθε με αποκλειστικό σκοπό να μειώσει και να ειρωνευτεί την εκδήλωσή μας και να μειώσει και να προσβάλλει κάποιους από τους πωλητές. Δεν θέλω να γράψω ονόματα, ούτε να υπεισέλθω σε λεπτομέρειες, υπήρξα όμως αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυρας συμπεριφοράς, η οποία αν δεν είχε ξεπεράσει τα όρια, θα ήταν απλά τρολιά, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε, μόνο ως ανάρμοστη μπορεί να χαρακτηριστεί και αυτό λίαν επιεικώς. 

 

Παρότι αγόρασε κι αυτός κάτι το Σάββατο; Αν λέμε τον ίδιο...

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   691
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6097 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να γράψω κι εγώ τις σκέψεις μου για το διήμερο, όπως το έζησα από τον "μισό" πάγκο μου. :) 

- Ο κύριος χώρος της λέσχης ήταν ακριβώς όσος χρειαζόταν για 7 φουλ πάγκους και 2 μισούς, όσοι ακριβώς είμασταν. Αν προκύψει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από πωλητες, θα πρέπει να ανοίξουν και άλλοι χώροι/δωμάτια της λέσχης.

 

- Η θερμοκρασία ήταν καλή, παρά την κόλαση που υπήρχε έξω.

 

- Καλό και το "ντιλιβερυ-κέτερινγκ", δεν είδα κανέναν να το μνημονεύει παρά το ότι όλοι το τιμήσαμε... :)

- Ο Σταυριανός είναι γεννημένος storyteller, πρέπει να κόψει χρόνο από τις εκδόσεις και να αφιερωθεί στη συγγραφή. Αλλά η "ψυχή του πάρτυ" ήταν ο Τομπαλίδης, χωρίς αυτόν θα είχαμε κόψει φλέβες. 

- Ρισπεκτ στον Κώστα τον GreekComicFan. Από τα πιο φιλότιμα/πρόθυμα/καλοπροαίρετα άτομα που έχω συναναστραφεί. Για τον πρόεδρο δεν χρειάζονται έπαινοι, απλά κάνει το καθήκον του. :) 

- Το early bird (είσοδος μόνο για μέλη της λέσχης μία ώρα νωρίτερα) πρέπει να το ξανασκεφτεί η οργάνωση, γιατί δεν ήρθε ούτε ένα μέλος, ούτε το Σάββατο, ούτε την Κυριακή. 

- Τα "δωράκια" στο τέλος πολύ καλή ιδέα. 

 

- Όσον αφορά στο "περιστατικό", ο τύπος ήταν άτυχος γιατί πήγε να κάνει το σκηνικό του σε πολύ δυνατό πωλητή, που έτυχε εκείνη την ώρα να έχει και tag team partner άτομο που δεν μασάει τα λόγια του, οπότε η αντιμετώπισή του ήταν υποδειγματική. Δεν αξίζει περισσότερη ανάλυση το θέμα, haters gonna hate.

- Τελικός απολογισμός: θετικός, κρίνοντας με την επιείκεια της "πρώτης φοράς". Επειδή ξέρω τα άτομα που εμπλέκονται, είμαι σίγουρος ότι την επόμενη φορά όλα (οργάνωση, διαφήμιση, προσέλευση) θα είναι καλύτερα.

  • Like 32
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για πρώτη φορά η εκδήλωση πήγε καλά,με γνώμονα την ζέστη,αρκετα καλά.Ηταν η πρώτη ζέστη του καλοκαιριού και ως γνωστο οι Ελληνες βιαζόμαστε να ξεχυθούμε στις παραλίες ,και ανυπομονούμε από αρχες Μαρτιου ,ώστε μολίς γίνουν οι πρωτες ζεστές ημέρες την κάνουμε.

  Πισεύω ότι ισως δεν το εμαθε αρκετος κοσμος που θα ενδιαφερότανε για τέτοιες εκδηλώσεις ,παροτι το κοινοποιησαμε σχεδόν ολοι στο φ.β.

 Ελπιζω η δευτερη προσπάθεια ,γιατι πρέπει να γίνει 2η προσπάθεια να μάθουμε από τα τυχον λάθη μας και να διορθωθούμε και να μην περιμένουμε έναν  χρόνο  αλλα μερικούς μηνες,κατα τον Νοεμβρη νομίζω θα ηταν καλή περίοδος.

 Το περιβαλον ανα μεταξυ μας φιλικό και ευχάριστο ώστε να αρέσει στους πωλητές και να τους αφήσει ευχάριστες και θετικές εντυπώσεις,για να ξαναέρθουν στο επόμενο.

3 τευχάκια πήρα (στην πρωτη δεκάδα  νουμεράκια του Σινεάκ) μου φύγανε ότι λεφτα ειχα επάνω μου(60 ε),παρά  4 ημερες και θα ειχα κάποια χρήματα και θα έπαιρνα περισσότερα.Αυτό με κάνει να σκέφτομαι ότι την άλλη φορά δεν θα πρέπει η εκδήλωση να μην γίνει την τελευταία εβδομάδα του μήνα που τελειώνουν τα χρήματα καθενός αλλα την πρώτη που μόλις πληρώθηκαν.        

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το γεγονός της απουσίας πολλών μελών πάντως με απασχόλησε και μένα, κάτι που γίνεται σχεδόν σε κάθε εκδήλωση.

 

Μα που είναι όλοι όσοι χτυπιόντουσαν να μην κλείσει η λέσχη και ότι θα την στηρίζουν όσο και όπως μπορούν; οι γνωστοί άγνωστοι που πηγαίνουν πάντα κάποια στιγμή θα κουραστούν. Είπαμε όλοι έχουμε υποχρεώσεις αλλά κάποιοι θέλουν και την πίτα και τον σκύλο.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.