Μετάβαση στο περιεχόμενο

TO GC ΨΗΦΙΖΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΜΙΚΣ ΤΟΥ 2016 Ε [ Καλύτερη Επανέκδοση, Καλύτερο Λαϊκό Ανάγνωσμα (πρωτότυπο υλικό ή επανέκδοση), Καλύτερη Γελοιογραφία, Καλύτερο Βιβλίο σχετικά με τα Κόμικς]


leonidio

ΤO GC ΨΗΦΙΖΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΜΙΚΣ ΤΟΥ 2016  

66 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ΟΙ 4 τελευταίες κατηγορίες περιλαμβάνουν την Καλύτερη Επανέκδοση, το Καλύτερο Λαϊκό Ανάγνωσμα (πρωτότυπο υλικό ή επανέκδοση), την Καλύτερη Γελοιογραφία και το Καλύτερο Βιβλίο σχετικά με τα Κόμικς.

 

Θεωρήσαμε ότι το βιβλίο "Ήρωες του Στέλιου Ανεμοδουρά - ανθολογία ιστοριών"¨είναι βιβλίο αναφοράς σχετικά με τα κόμικς και το συμπεριλάβαμε στην τελευταία κατηγορία. :)

Υποψήφιες είναι μόνο όσες εκδόσεις έχουν παρουσιαστεί στο φόρουμ μας. Δυστυχώς, δεν έχουμε άλλο τρόπο να βρούμε ποιες εκδόσεις κυκλοφόρησαν μέσα στο 2016.

Σε κάθε μία από αυτές τις κατηγορίες, έχετε δικαίωμα μόνο για μια ψήφο. :)

 

Η δημοσκόπηση θα διαρκέσει έως τα μεσάνυχτα της Τρίτης 28/02. :) 

Οι υπόλοιπες κατηγορίες της δημοσκόπησης (όλες ανοιχτές πλέον):

 

Καλύτερο ελληνικό άλμπουμ αυτοτελές ή όχι

 

Καλύτερη αυτοτελής μεταφρασμένη έκδοση

 

Καλύτερη αυτοέκδοση

 

Καλύτερη Σειρά, Καλύτερη Limited Series, Καλύτερη Ανθολογία

 

Εάν θέλετε να πλοηγηθείτε σε νέα καρτέλα σε κάποια έκδοση, κάντε δεξί κλικ στην εικόνα που επιθυμείτε και επιλέξτε "άνοιγμα σε νέα καρτέλα" :) 

 

 

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ

 

 

tn_ELYSIUMONLINEGR_0001.jpg tn_INTRAMUROSFE_0001.jpg tn_ARKASETHNOS_0025.jpg tn_EPIGONOICBK_0001.jpg tn_KARAGIOZISYPOURGOS_0002.jpg

 

 

 

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΪΚΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ (ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΥΛΙΚΟ Ή ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ)

 

 

tn_AGRIADYSH_0001.jpg tn_MASJATKB_0001.jpg tn_MIKROSARXHGOSNEW_0839.jpg    tn_mikroshrosneasiera_0029.jpg tn_MIKROSIROSEIDEKD_0001.jpg

 

 

 

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΓΕΛΟΙΟΓΡΑΦΙΩΝ

 

 

tn_GKALAITZHSES_0001.jpg tn_GELIOGRAFOIKATHIMERINIS_0001.jpg tn_ANTIFASISTIKA_0001.jpg tn_DYOXILIADESDEKAEXIT_0001.jpg tn_ZEVGARIAPROBLIMATA_0001.jpg tn_OXIALLOSOSIMO_0001.jpg tn_TAPOLYMAYRA_0001.jpg tn_PROFITIS_0001.jpg tn_ROZMAYRA_0001.jpg tn_XRONIADISEKTA_0001.jpg

 

 

 

 

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ Ή ΜΕΛΕΤΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΑ ΚΟΜΙΚΣ

 

 

tn_COMICSEXIVIMATA_0001.jpg tn_AMFISBHTHSHKOMIK_0001.jpg tn_HROESANTHOLOGY_0001.jpg

 

 

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ δεν έχω καμία άποψη για το θέμα και ψήφισα σε όλα κανένα από αυτά.

 

(Ε και γιατί μας το λες; )

 

Γιατί εδώ θέλω να πω τα μπράβο μου στον Γιώργο για την ιδέα και την υλοποίηση του όλου εγχειρήματος.

 

Είναι μια καλή ευκαιρία να ξέρουμε τι ήταν καλό και τι ήταν σαβούρα (με την έγκριση του φόρουμ συνολικά).

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είναι μια καλή ευκαιρία να ξέρουμε τι ήταν καλό και τι ήταν σαβούρα (με την έγκριση του φόρουμ συνολικά).

 

 

Δεν ψηφίζει αυτό το φόρουμ, λάθος έχεις καταλάβει. Ψηφίζουμε το καλύτερο κατά την άποψη των μελών, από όσα κυκλοφόρησαν το 2016. :)

 

:valtnino:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ψηφίζει αυτό το φόρουμ, λάθος έχεις καταλάβει. Ψηφίζουμε το καλύτερο κατά την άποψη των μελών, από όσα κυκλογόρησαν το 2016. :)

 

:valtnino:

Μπορεί να έχω καταλάβει λάθος. Αλλά εφόσον δεν ψηφίζουμε το χειρότερο τότε ότι έρθει τελευταίο έχει σοβαρές πιθανότητες να είναι σαβουρα.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Οχι απαραίτητα ......

Ισχύει ως ένα βαθμό αυτό που λες .

Απο την άλλη υπάρχουν κομικς που έχουν μικρό αναγνωστικό κοινό και τα οποία λόγω αυτού θα πάρουν λίγες ψήφους .

Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι "σαβουρες".... :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μήπως έχουν μικρό αναγνωστικό κοινό επειδή είναι "σαβούρες" (με ή χωρίς εισαγωγικά);

 

Ξέρω πως η λέξη σαβούρα δεν ακούγεται ωραία (ο κουκούλας ας πούμε λέει τις λέξεις "ελεεινή θεματολογία" για τον τετ τεν στους σοβιετ). Πως θέλετε να τα λέω; Ελεεινά; Τρισάθλια; Όχι καλά; κακά; κάτω του μέτριου;

 

Άρα, ως το βαθμό που ισχύει, κόμικ που θα πατώσουν θα είναι όχι καλά κόμικ, και όχι απλά άτυχα.

 

 

Εδιτ:

άρα ως το βαθμό που ισχύει ψηφίζουμε το καλύτερο κόμικ με το μεγαλύτερο αναγνωστικό κοινό.

 

Οχι απαραίτητα ......

Ισχύει ως ένα βαθμό αυτό που λες .

Απο την άλλη υπάρχουν κομικς που έχουν μικρό αναγνωστικό κοινό και τα οποία λόγω αυτού θα πάρουν λίγες ψήφους .

Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι "σαβουρες".... :)

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επισης τα ιδια κι εδω.....μονο τους "Επιγονους" εχω, οποτε αναγκαστικα ψηφισα αυτο. :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καλυτερη επανεκδοση¨intra muros,εχει και εξτραζ

λαικο αναγνωσμα: δεν ακουω λαικα, επελεξα κανενα

γελοιγοραφιες: εβαλα αυτο του Καλαιτζη που μου αρεσε αν και το καλυτερο για μενα ηταν οι "αρνητικοι συσχετισμοι" του Πανου Ζαχαρη (εντος '16 κυκλοφορησε αν δεν κανω λαθος)

:beer:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σαν καλύτερη επανέκδοση ψήφισα τον Αρκά στο Έθνος της Κυριακής...!Περιείχε πολύ καλά άλμπουμ,όταν ο μεγάλος δημιουργός ήταν στο φόρτε του και με μερικά από αυτά έκλεισα τρύπες,καθώς δεν τα είχα σε παλαιότερες εκδόσεις και μερικά ήταν τα μόνα που μου έλειπαν...!Η σκληρόδετη έκδοση ήταν πολύ τίμια,πάντα σε σχέση ποιότητας-τιμής...!

 

Σαν καλύτερο λαϊκό ανάγνωσμα δεν ψήφισα κανένα...!Από αυτά αγόρασα μόνο τις δύο σειρές του Μικρού Ήρωα,την οποία δεν την έχω διαβάσει ακόμα και μάλλον ούτε στο άμεσο μέλλον...!Την αγόραζα καθαρά για να την έχουμε στην βάση δεδομένων του φόρουμ...! :) Με τις υπόλοιπες εκδόσεις δεν έχω ασχοληθεί...ακόμα...! ;)

 

Σαν καλύτερο άλμπουμ γελοιογραφιών ψήφισα τον Προφήτη...!Πιστεύω ότι ξεχωρίζει από την,όχι τόσο καλή Μικρή Σειρά του δημιουργού και με έκανε να γελάσω σε αρκετά σημεία της...!Οι γελοιογραφίες των εφημερίδων είναι πολύ πολιτικοποιημένες για τα γούστα μου...!Λένε αλήθειες και οι αλήθειες πονάνε,οπότε δεν θέλω να στενοχωριέμαι ακόμα και την ώρα που διαβάζω ένα κόμικ...!Προτιμώ να το κάνω όταν βλέπω ειδήσεις ή όταν πληρώνομαι κάθε τέλος του μήνα...! :P

 

Τέλος,σαν καλύτερο βιβλίο-μελέτη σχετικά με τα κόμικς έδωσα την ψήφο μου στου Ήρωες...!Πρόκειται γι'ακόμα μία καλαίσθητη έκδοση του Ανεμοδουρά,που κινείται στα ίδια πλαίσια με την περσινή...!Έχουν ανοιχτεί πολλά σκονισμένα βιβλία από τα τρίσβαθα της βιβλιοθήκης του για να βγει αυτό το τελικό αποτέλεσμα,το οποίο θα το χαρακτήριζα κόσμημα για τις βιβλιοθήκες μας...!Είναι ένα βιβλίο που αποτίει φόρο τιμής σε ένα από τα μεγαλύτερα κομμάτια της Ελληνικής ιστορίας των κόμικς...!

 

 

:beer:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.