Μετάβαση στο περιεχόμενο

TO GC ΨΗΦΙΖΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΜΙΚΣ ΤΟΥ 2016 Α [Ελληνικά άλμπουμ αυτοτελή ή όχι , Αυτοτελείς Μεταφρασμένες Εκδόσεις]


leonidio

ΤΟ GC ΨΗΦΙΖΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΜΙΚΣ ΤΟΥ 2016  

84 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41693
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5163 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έφτασε λοιπόν η ώρα να ψηφίσουμε και εμείς στο Greek Comics για τα καλύτερα ελληνικά κόμικς του 2016.
 
Επειδή η διαδικασία γίνεται για πρώτη φορά φέτος, δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο όσα κόμικς κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα μέσα στο 2016 και τους έχει γίνει παρουσίαση μέσα στο φόρουμ. Κατανοούμε ότι με αυτόν τον τρόπο, κάποιες εκδόσεις μένουν απέξω, αλλά δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά από τη στιγμή που δεν μας έχουν αποσταλεί επίσημες λίστες κυκλοφορίας από εκδοτικούς οίκους. :)
 
Η ψηφοφορία έχει διάφορες κατηγορίες και θα αναδειχθεί ο νικητής σε κάθε κατηγορία χωριστά. Επειδή όμως σε κάποιες κατηγορίες υπάρχουν πάρα πολλού υποψήφιοι, σε αυτές η ψηφοφορία θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις, μια προκριματική, για να αναδειχθούν οι επικρατέστεροι και μια τελική, όπου θα αναδειχθεί ο τελικός νικητής.
 
Εδώ βλέπετε τους υποψήφιους στις δύο πρώτες κατηγορίες. Θα προκριθούν στην τελική φάση οι τρεις πρώτοι από κάθε όμιλο και οι δύο καλύτεροι επιλαχόντες ανεξαρτήτως ομίλου, δηλαδή οι δύο εκδόσεις που θα συγκεντρώσουν τις περισσότερες ψήφους μετά τις 6 πρώτες. :)
 
Μπορείτε να ψηφίσετε σε αυτή τη φάση, όσους θέλετε. 
 
Μη βιαστείτε να ψηφίσετε, κάντε μια καλή επανάληψη, σκεφτείτε τι έχετε διαβάσει και τι σας άρεσε περισσότερο και μετά ρίξτε την ψήφο σας. :)
 
Η ψηφοφορία θα λήξει τα μεσάνυχτα της Κυριακής 12/02. Αμέσως μετά, θα ξεκινήσει η τελική φάση σε όλες τις κατηγορίες.

 

Εάν θέλετε να πλοηγηθείτε σε νέα καρτέλα σε κάποια έκδοση, κάντε δεξί κλικ στην εικόνα που επιθυμείτε και επιλέξτε "άνοιγμα σε νέα καρτέλα". :) 
 
 
Ελληνικά άλμπουμ αυτοτελή ή όχι Γκρουπ Α


tn_ABETTERSTORY_0001.jpg tn_COMEDICS_0001.jpg tn_DRACULAMGD_0003.jpg tn_FULLPHAT_0001.jpg tn_GRAMERSCOMIC_0001.jpg tn_HISTOIRESAVECTESTICULES_0001.jpg tn_HOMO_0005.jpg tn_MIGHTYMAN_0001.jpg tn_OMGZOMBIE_0003.jpg tn_THETELLTALEEART_0001.jpg tn_TRUESTORY_0001.jpg tn_URBANMYSTERIES_0002.jpg tn_ADESPOTASKITSA_0001.jpg tn_AMANITAMUSKARIA_0001.jpg tn_DESMOTIONEIROY_0001.jpg tn_EIKONESTASYNEFA_0001.jpg tn_EROTOKRITOS_0001.jpg tn_THEOISEKRISI_0001.jpg tn_KASKOL_0001.jpg


 
Ελληνικά άλμπουμ αυτοτελή ή όχι Γκρουπ Β


  tn_KEKAIAN_0001.jpg tn_KOULOURI_0007.jpg tn_KOURAFELKYTHRADIPLHSOPSIS_0001.jpg tn_MAIMOUDES_0002.jpg  tn_MALIMEMALI_0003.jpg tn_MABROFOS_0001.jpg tn_BABURESSTRTR_0001.jpg tn_MITHONAYTES_0001.jpg tn_NIKOLET_0001.jpg tn_PROTELEFTEOIXANA_0001.jpg tn_ROBOTKORITSITRILOGIA_0001.jpg tn_SLAP_0002.jpg tn_SPARTAKOS_0002.jpg  tn_MAXHTHERMOPYLON_0001.jpg tn_TETRAKOSARIS_0001.jpg tn_TRIGYRNOATHINA_0001.jpg tn_TSALAKOMENHOYRA_0001.jpg tn_OIKORESTOYPYRGOY_0001.jpg tn_XRONIKADRAKOFINIKANIFALIOSNANOS_0001.
 


 
 
Αυτοτελείς Μεταφρασμένες Εκδόσεις Γκρουπ Α


tn_ASSASINSCREEDTRILBYFIERE_0001.jpg tn_BATMANCITYOWLS_0001.jpg tn_BatmanWarCrime_0001.jpg tn_DAFYDUCKKALYTERESISTORIES_0001.jpg tn_DRSTRANGEOATH_0001.jpg tn_JUDGEDREDDS_0007.jpg tn_HARLEYQUINNATSS_0001.jpg tn_LOONEYTUNESPRESENTS_0001.jpg tn_MEZOLITH_0001.jpg tn_MILENIUM_0003.jpg tn_MRNOEIDEK_0001.jpg  tn_FrankMillerSinCity_0007.jpg tn_SLAMDUCK_0001.jpg tn_SPIDERMANKRAVEN_0001.jpg tn_STRANGEA_0001.jpg tn_SUICIDESQUAD_0001.jpg
 


 
 
Αυτοτελείς Μεταφρασμένες Εκδόσεις Γκρουπ Β
 


tn_TAZ_0001.jpg tn_AsterixMamouth_0036.jpg tn_GABO_0001.jpg tn_ZAGOREIDEKD_0001.jpg tn_ISTORIASFALISIS_0001.jpg tn_KARDIAONEIROU_0001.jpg tn_MAXHEIKONOGRAFIMENH_0001.jpg tn_Mploumperu_0011.jpg tn_BOXER_0001.jpg tn_OXENOS_0001.jpg tn_WHOKILLEDLL_0001.jpg tn_SAMKAIDAFY_0001.jpg tn_DARKNIGHTHRETURNSLASTCRUSADE_0001.jpg tn_PeripeteiesTentenMAMOUTH_0024.jpg tn_PSAXNODORY_0001.jpg tn_ORAMAXERION_0001.jpg
 

 

  • Like 32
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85720
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ωραία φάση και πολύ χρήσιμη !! :best:

 

Ολες (ή σχεδόν όλες) οι κυκλοφορίες του 2016 στην Ελλαδα μαζεμένες εδώ και εδώ.

 

Μπράβο Γιώργο και όλοι όσοι βοηθήσατε για να βγεί αυτή η δημοσκόπηση :respect: :respect: :clap2:

 

Μ αρέσει που υπάρχουν και τα εξώφυλλα κάθε έκδοσης !!!

 

Θα μελετήσω και θα ψηφίσω υπεύθυνα ! :)

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32937
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όντως καλή φάση να ψηφίσουμε το κόμικ της χρονιάς :)

Άσχετα αν τα περισσότερα απ´ αυτά δεν τα ξέρω.

 

Στην αρχή πάντως έφαγα ένα σκάλωμα γιατί βγάζει ημερομηνία καταχώρησης 14/1 και λέω που ήταν τόσο καιρό αυτή η δημοσκόπηση και δεν την πήρα χαμπάρι;

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

14/1 ξεκίνησε ο leonidio να τη στήνει. Μέχρι όμως να ολοκληρωθεί, να σουλουπωθεί, να τσεκαριστεί, τις πήρε τις 2+ εβδομάδες :)

 

και βασικά πριν τις 14 ξεκίνησε η φάση... διότι έπρεπε να ανακαλύψει και ποια ήταν τα πράγματα που βγήκαν το 2016, να τα χωρίσει σε κατηγορίες, να βρει σε τι κατηγορίες θα πρέπει να χωριστούν, να, να, να...... πρακτικά τη δουλεύει από τα πέρυσι :) κυριολεκτικά :):cool::best::respect:

 

:cheers5:

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το κακό με τα περσινά κόμικς είναι ότι τα περισσότερα δεν τα έχω διαβάσει, ακόμα και κάποια που έχω βάλει στο μάτι... Σε 2-3 χρόνια θα έχω καλύτερη άποψη. Μήπως να κάναμε δημοσκόπηση για τα κόμικς του 2014; :)

 

Γιώργο έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά! Πολλά μπράβο!

 

:cheers2:

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95053
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μία από τα ίδια κι εγώ...! 

 

Δυστυχώς για να έχω το δικαίωμα να επιλέξω κάποιο ως καλύτερο,θα πρέπει να έχω διαβάσει όλα τα κόμικς της λίστας,πράγμα που δεν το έχω κάνει (ακόμα)...! :(

 

Πιστεύω ότι μέχρι την λήξη της ψηφοφορίας να επανέλθω και να ψηφίσω,για να τιμήσω κι εγώ με την σειρά μου την τεράστια προσπάθεια που έχει συντελεστεί στην δημιουργία της δημοσκόπησης...! :best:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Στην αρχή θα ψήφιζα ένα μόνο, αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι θα προχωρήσει στην επόμενη φάση έριξα την ψήφο και σε άλλα. :)

 

Κάποιες από τις επιλογές και των δυο κατηγοριών ήταν: Το tell tale heart γιατί συμπαθώ τον Νίκο και απολαμβάνω το σχέδιο του. Το mezolith που δεν έχω διαβάσει ακόμα, αλλά παρόλα αυτά ξέρω ότι θα μου αρέσει για διάφορους λόγους. Το Θεοί σε κρίση γιατί γέλασα αρκετά, το Strange Αναγέννηση γιατί είναι από τα καλύτερα origin που έχω διαβάσει, το "Ποιος σκότωσε τον Λούκυ Λουκ" που εκτός από το κόμικ σαν κόμικ εκτίμησα πολύ την κίνηση της εκδοτικής να το βγάλει τόσο γρήγορα. :) Την ώρα των μαχαιριών παρόλο που δεν μου άρεσε, αλλά καθαρά λόγω προσωπικού γούστου, η έκδοση και το όλο εγχείρημα πολύ καινοτόμο και επαγγελματικό. Το τριγυρνώ μεσ'την Αθήνα γιατί το καφροχιούμορ του είναι στο στιλ μου, τον Ξένο του Καμύ, το αμανίτα μουσκάρια. Α και τους μυθοναύτες γιατί σε σχέση με τις αποτυχημένες απόπειρες συνέχειας των χρονικών του δρακοφοίνικα, αυτό ήταν η πιο αξιοπρεπής του δουλειά στο '16. 

 

Αλλά, και δεν μπορώ να το τονίσω αρκετά, ο Ερωτόκριτος αφήνει όλα τα υπόλοιπα στα Ελληνικά άλμπουμ αυτοτελή ή όχι πολλά χιλιόμετρα πίσω. Δεν έχει εκτιμηθεί ακόμα αρκετά, σε κάποια χρόνια θα γυρνάμε πίσω λέγοντας "τι βγήκε τότε ρε φίλε". :) Πάντα σε σχέση με την Ελληνική σκηνή όπως την έχουμε στο μυαλό μας το σωτήριο έτος 2016. Μακάρι στο μέλλον να βγουν κι άλλα πολλά διαμαντάκια σαν αυτό αλλά έχω αμφιβολίες. Ίδωμεν :)

 

Ομοίως και το Mezolith στις μεταφρασμένες εκδόσεις. Δεν εντοπίζω σοβαρό αντίπαλο. :D Αυτά τα δύο τα "βλέπω" χαλαρά νικητές στις κατηγορίες τους. Και αν το περάσει το Λούκυ Λουκ, είναι επειδή λέγεται Λούκυ Λουκ και μόνον. 

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον leonidio για την σύλληψη της ιδέας και την διεκπεραίωση της καθώς και στον germanicus για τα εξώφυλλα και τις διορθώσεις. Οι δυο τους έκαναν το 90%. :)

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τι ψήφισα:

Γκρουπ Α - Αμανίτα Μουσκάρια (μακράν το αγαπημένο απ' όσα κόμικς βγήκαν το '16, μακράν... :D )

Γκρουπ Β - Κουλούρι 7 (γιατί είναι το καλύτερο μιας θεότρελης σειράς), Μυθοναύτες (γιατί γιούρια) και Τριγυρνώ μες στην Αθήνα (γιατί imho ξεπέρασε και τον πολύ ωραίο πρώτο τόμο)

Γκρουπ Γ - Batman The City of Owl (δεν με ενθουσίασε όσο το πρώτο μέρος, αλλά ήταν μέχρι χθες το μόνο που είχα διαβάσει από αυτό το γκρουπ :P ). Το Mezolith δε με τρέλανε και είπα να μην το ψηφίσω, αφού όπως φαίνεται περνάει.

Γκρουπ Δ - Μπλούμπερυ και Ποιος Σκότωσε το Λούκυ Λουκ (δεν έχω να εξηγήσω κάτι γι' αυτά :) )

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βλέπω ότι πάνε καλά τα ΑΜΑΝΙΤΑ ΜΟΥΣΚΑΡΙΑ και το ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ ΤΟΥ ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΥ ΚΟΡΝΑΡΟΥ. Ειδικά για το δεύτερο πιστεύω ότι θα είναι αυτό που θα ξεχωρίσει, και σε άλλα σάιτ, σε εφημερίδες και περιοδικά, και ίσως και να βραβευτεί. Από την άλλη είναι τόσο απρόβλεπτα τα πάντα που κόμικς που ψήφισα γιατί πιστεύω σε αυτά προχωράνε πολύ χαλαρά, και το ανάποδο.

 

Εκείνο που μου κάνει όμως εντύπωση είναι ότι μιλάμε για διασκευές, ένα είδος δοκιμασμένου κειμένου που είναι και πιασάρικο και εκ του ασφαλούς. Συνήθως τέτοια δεν προωθούνται στο εξωτερικό. Εννοώ δεν έχουν τόσο καλλιτεχνική απήχηση, όσο εμπορική (που πάλι δε συμφωνώ 100% με αυτό που έγραψα), ή περισσότερο κράχτης να έρθει κόσμος στο χώρο των κόμικς. Μην το μπερδεύουμε με το ανάποδο, είναι κάτι τελείως διαφορετικό, αλλά λειτουργεί για τον ίδιο σκοπό. Από την άλλη έχει εξαιρέσεις όσες θές. Πχ το "Age of Bronze", αλλά ρετουσάρισε πάαααρα πολύ το πρωτότυπο υλικό. Εξαφάνησε τους Θεούς. Το πήρε όμως το Eisner του.

 

Μιλούσα με έναν σκιτσογράφο και μου είπε για κάποιο τέτοιο ελληνικο άλμπουμ "Δεν μπορώ να καταλάβω τι χρειάζεται ο συγγραφέας σε ένα τετοιο κόμικ που είναι διασκευή από παλιό ελληνικό λογοτεχνικό κείμενο". Στην αρχή το πήρα στραβά. Λέω μέσα μου "αμέσως να μειώσει τη θέση του συγγραφέα", αλλά μετά σκέφτηκα "μήπως έχει δίκιο σε ένα ποσοστό";

 

:sleep2:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν μου κάνει εντύπωση αυτή η νοοτροπία, δεδομένου πως πολλοί Έλληνες σχεδιαστές, ακόμα και σήμερα, νομίζουν πως είναι και καλοί ή έστω ικανοί σεναριογράφοι και δεν χρειάζεται να συνεργαστούν με άτομα που χειρίζονται καλύτερα τον λόγο, χωρίς να ισχύει. :)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95053
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κατάφερα κι εγώ,οριακά,να ψηφίσω στην δημοσκόπηση,αν και για να πω την αλήθεια δεν έχω διαβάσει όλα τα κόμικς που υπάρχουν στις λίστες...!Έτσι λοιπόν η ψήφος μου είναι με επιφύλαξη και με κίνδυνο να αδικήσω κάποιες άλλες δουλειές που δεν έχουν τύχει ακόμα να έρθουν στα χέρια μου...!

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν...!

 

Από τα "Ελληνικά άλμπουμ αυτοτελή ή όχι Γκρουπ Α" ψήφισα τα εξής : 

 

  • COMEDICS
  • FULL PHAT
  • OMG ZOMBIE 3
  • TRUE STORY
  • ΑΜΑΝΙΤΑ ΜΟΥΣΚΑΡΙΑ
  • ΔΕΣΜΩΤΗΣ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ
  • ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ ΤΟΥ ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΥ ΚΟΡΝΑΡΟΥ

 

Από τα "Ελληνικά άλμπουμ αυτοτελή ή όχι Γκρουπ Β" ψήφισα τα εξής : 

 

  • ΜΑΛΛΙ ΜΕ ΜΑΛΛΙ 3
  • ΤΡΙΓΥΡΝΩ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
  • ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΦΟΙΝΙΚΑ: ΑΔΑΜΑΣΤΟΣ - ΟΙ ΚΟΡΕΣ ΤΟΥ ΠΥΡΓΟΥ
  • ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΦΟΙΝΙΚΑ - ΝΗΦΑΛΙΟΣ ΝΑΝΟΣ

 

Από τις "Αυτοτελείς Μεταφρασμένες Εκδόσεις Γκρουπ Α" ψήφισα τα εξής :

 

  • MEZOLITH - ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΛΙΘΟΥ
  • SIN CITY 7: ΓΙΑ ΚΟΛΑΣΗ ΑΛΕΡΕΤΟΥΡ
  • STRANGE -ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ

 

Από τις "Αυτοτελείς Μεταφρασμένες Εκδόσεις Γκρουπ Β" ψήφισα τα εξής :

 

  • Ο ΑΣΤΕΡΙΞ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΑ
  • ΜΠΛΟΥΜΠΕΡΥ : ΤΟ ΟΡΥΧΕΙΟ ΤΟΥ ΧΑΜΕΝΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ

 

:beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.