Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το παλιό Μίκυ Μάους λείπει... (Αναίτια?)


petross21

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το σκέφτομαι καιρό το θέμα, κανά χρόνο+ αλλά τελικά σήμερα αποφάσισα να εξωτερικεύσω τις σκέψεις μου, που μάλλον θα κάνω αρκετό καιρό να δω νέο παρασκευιάτικο Μίκυ...  :P  :P  :P Ας μπούμε λοιπόν κατευθείαν στο ψητό: 

 

Το νέο Μίκυ Μάους της Καθημερινής, αλλά και τα υπόλοιπα περιοδικά της Καθημερινής -με εξαίρεση το Φάντομ που έχει βελτιωθεί- μου φαίνονται λιγότερο ελκυστικά από αυτά του Τερζόπουλου... Κυρίως όμως το Μίκυ... Θυμάμαι ότι με το τερζοπουλικό Μίκυ, όποτε ήταν Παρασκευή έκανα τρελή χαρά που είχε βγει κ έτρεχα στο περίπτερο να το πάρω... Παρ' όλο που αυτό γινόταν καμιά 10αριά χρόνια ανελλιπώς. Με της Καθημερινής όμως για κάποιον λόγο δεν έχω ούτε στο ελάχιστο την ίδια αίσθηση προσμονής... Δε λέω, το ευχαριστιέμαι πάντα, και ειδικά όταν έχει και καμιά καλή ιστοριούλα, αλλά προσωπικά μου φαίνεται κάπως πιο... ψυχρό και άγευστο... Σαν όλα τα άλλα κόμικς, τίποτα το ιδιαίτερο όπως ένιωθα παλιότερα. Πραγματικά ανεξήγητο. 

 

Θα μου πείτε μεγάλωσα, ίσως να έχω βαρεθεί τις ιστορίες του Disney... Κι όμως αν βρω κανά τευχάκι του Τερζόπουλου είμαι μες την καλή χαρά και ανυπομονώ να το διαβάσω όπως έκανα όταν πρωτοπήρα κόμικ του είδους σε προσχολική ηλικία  :P Για να μη μιλήσουμε γι' αυτά που έχω από μικρός.  :P  :P  :P  Τα διαβάζω ξανά και ξανά και ξανά μέχρι αηδίας, χωρίς να βαριέμαι, μιλάμε για ανίατη περίπτωση  :)

Τι λείπει λοιπόν από τα Μίκυ της Καθημερινής ή τι έχουν που τα κάνουν έτσι ψυχρότερα;;; Εδώ και καιρό έχω σκεφτεί κάποιους λόγους που να με εξωθούν στο αίσθημα της ψυχρότητας:

 

  • Πολλές ιστορίες είναι πιο σύγχρονες και το σχέδιο τους είναι κάπως άσχημο στο μάτι, από τη εκφραστική ρεαλιστικότητα των 1990s μου φαίνεται ότι όλοι οι σχεδιαστές αρχίζουν να χαλάνε σιγά αλλά σταθερά κάνοντας το σχέδιο τους υπερβολικά αφηρημένο, και μάλλον πρόχειρο, τουλάχιστον για τα γούστα μου  :P Ειδικά από το 2011 - 2012 οι περισσότεροι Ιταλοί που φτιάχνουν τις 2ες - 3ες - 4ες ιστορίες για το Topolino πήραν την κατιούσα, ενώ κάποιοι από αυτούς είχαν πολύ ωραίο σχέδιο παλιότερα, στα πρότυπα του Cavazzano. Αντίθετα κάποιοι ελάχιστοι, αντί να κάνουν αυτό το ''ξεπέταγμα'' που αποκαλούν πλέον οι άλλοι σχέδιο, το βελτίωσαν κιόλας και το έφτασαν σε πολύ ωραία επίπεδα (π.χ. Casty, Celoni, Mottura, Gervasio, Faccini)... 
  • Προσωπικά μου άρεσαν τα αρθράκια για κάποιες ιστορίες που είχε, γιατί έδινε μια αίσθηση επαφής με τον αναγνώστη.
  • Δεν ξέρω γιατί αλλά μου έχει λείψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στο στήσιμο της παρουσιάσης βιντεοπαιχνιδιών - μονοσέλιδων - ανεκδότων - σταυρόλεξων κλπ κλπ μετά από την κεντρική ιστορία! Τα τελευταία χρόνια φυσικά δε στεκόμουν πολύ, αλλά μου άρεσε να τα ξεφυλλίζω και πότε - πότε να διαβάζω και κανά (κρύο) ανεκδοτάκι :papas: Όπως και να το κάνουμε μια αλλαγή μετά από χρόνια παραδόσεων ( :P ) σε πειράζει. 
  • Το μεγάλωμα του μεγέθους του (πιστεύω ότι για το όχι πολύ λεπτομερές σχέδιο των ιταλικών συνοδευτικών ιστοριών ΔΕΝ πάει, το ιταλικό σχέδιο στο μικρότερο Τερζοπουλικό Μίκυ ήταν πολύ πιο ταιριαστό, εκτός κι αν μιλήσουμε για τους παραπάνω σχεδιαστές που ανέφερα, δλδ Casty και λοιποί), και η αλλαγή της ποιότητας του εξωφύλλου και του χαρτιού. Αν το δούμε από πρακτικής άποψης είναι καλύτερο έτσι, αλλά οι συνήθειες βλέπετε...  :)  :)  :)  :minigun:
  • Η γενικότερη αλλαγή του consept για να μην μακρηγορώ με πείραξε
  • Και για να λέμε την αληθεια όποια αλλαγή και να έγινε, μου κακοφάνηκε γιατί το περιοδικό το έχω συνδυάσει με μια συγκεκριμένη μορφή, με την παιδική μου ηλικία και οποιαδήποτε διαφορά σε αυτήν την μορφή... με χαλάει ρε  αδερφέ  :mazoreta:

Εσείς αλήθεια, τι σκέφτεστε επ' αυτού; Έχετε την ίδια αίσθηση; Ανάλογα βέβαια με το πότε το αρχίσατε. Αν είστε βετεράνοι της δεκαετίας του '70 και του '80 τότε προφανώς σας είχε πειράξει το Μίκυ ήδη από τη νέα χιλιετία, για αν μην πω από τη δεκαετία του '90 και μετά με την αύξηση των σελίδων   :lol:  Με λίγα λόγια ο καθένας με τον πόνο του  :blob1:

Επεξεργασία από petross21
  • Like 29
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Όταν ξεκίνησα να παίρνω κόμικς (ΜΜ έπαιρνα) υπήρχαν τα "story arcs" :P. Εγώ ξεκίνησα με τους Προϊστορικούς, και ανυπομονούσα για την επόμενη ιστορία του ίδιου σύμπαντος. Μετά είχε το Φαινόμενο της Πεταλούδας και ήθελα να μάθω τη συνέχεια κλπ. Γενικότερα, κι εμένα πάντως πιο πολύ με παρακινούσαν τα τεύχη επί Τερζό να πάρω το επόμενο παρά της Καθημερινής. Και μου άρεσαν και τα αρθράκια για βιντεοπαιχνίδια και τα σχετικά. Συμφωνώ με αυτά που τονίζεις :)

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μικυ Μαους του Τερζόπουλου έπαιρνα παλιότερα μόνο όταν διάβαζα εδω μέσα ότι είχε κάποια πολύ καλή ιστορία. Το ίδιο κάνω και με το τωρινο :)

 

Νομίζω ότι το θέμα που περιγράφεις έχει να κάνει κυρίως με νοσταλγία για το κόμικ που σε "μυησε" στα κόμικς  - φυσικά παιζει ρόλο όμως κι η προτίμηση σε δημιουργους, σχεδιαστικο στυλ κλπ :)

 

τι να πω, μεγαλωσες και νοσταλγησες :P

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Εγώ το Μίκυ Μάους σταμάτησα να το ευχαριστιέμαι από τότε που απέκτησε ράχη. Από τότε που σταμάτησε να "δένεται" με συνδετήρες. Κάτι χάλασε μέσα μου.  :( 

Σαφώς και τα Μίκυ της Καθημερινής δεν τα ευχαριστιέμαι όσο εκείνα τα παλιά κλασικά Μίκυ. Αλλά εγώ δεν είμαι νέος αναγνώστης, μεγάλωσα με ιστορίες άλλης φιλοσοφίας, που μου έχουν λείψει. :(

Εδώ όμως σταματάω, γιατί το θέμα οδηγεί κατευθείαν στην γνωστή αντιπαράθεση Αμερικάνικες Vs Ιταλικές ιστορίες. :)

 

:valtnino:

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!

Ολα τα παλιά μου Μικυ τα φυλάω σαν κόρη οφθαλμού..οχι οτι τα επόμενα δεν, αλλα πως να το κανουμε..έχουν άλλη αξία για μένα.Μεγάλωσα με δαυτα.

Σταμάτησα εδώ και καιρό να παίρνω Μικυ , Ντοναλντ κλπ .. λίγες ήταν οι ιστορίες που αξιζαν για τα δικα μου γουστα παντα!

Παλιότερα ηταν , πως να το πω, πιο 'ζεστά', πιο γλυκά τα σχεδια και πιο ωραιες οι ιστοριες.. οχι τόσο χαιτεκ , ψυχρά και ασχημα οπως τώρα :P και λεω ασχημα γτ πραγματικα σε μερικές ιστοριες εχουν κατακρεουργησει τους χαρακτηρες σχεδιαστικα. προφανώς είναι θέμα σχεδιαστή , αλλα μήπως τους λείπει και το μεράκι μερικούς;

Ισως τελικα και εγώ να μεγάλωσα και να νοστάλγησα.. δε ξέρω. :magicadespel:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Όταν ξεκίνησα να παίρνω κόμικς (ΜΜ έπαιρνα) υπήρχαν τα "story arcs" :P. Εγώ ξεκίνησα με τους Προϊστορικούς, και ανυπομονούσα για την επόμενη ιστορία του ίδιου σύμπαντος. Μετά είχε το Φαινόμενο της Πεταλούδας και ήθελα να μάθω τη συνέχεια κλπ. Γενικότερα, κι εμένα πάντως πιο πολύ με παρακινούσαν τα τεύχη επί Τερζό να πάρω το επόμενο παρά της Καθημερινής. Και μου άρεσαν και τα αρθράκια για βιντεοπαιχνίδια και τα σχετικά. Συμφωνώ με αυτά που τονίζεις :)

Συμφωνώ η ιδέα με τα story arcs ήταν ΠΑΡΑ πολύ καλή και ήταν πραγματικά κρίμα που δεν το συνέχισε η Καθημερινή γιατί έδινε μια θεματική ενότητα σε κάθε τετράδα περιοδικών, κάνοντάς τα πιο ελκυστικά στον αναγνώστη, σαν μέρος μιας ''συλλογής''... Γενικά θεωρώ ότι από το '08 και μετά άρχισαν να προωθούνται πολύ όμορφα και ανέβηκε πολύ η ποιότητα του περιοδικού... Βέβαια για εμένα ήταν πολύ ωραία τα ''πρώτα τεύχη της δεύτερης χιλιάδας'' (#2000 - #2200) όπως τα ονομάζω (είχαν μια συνάφεια μεταξύ τους τα τεύχη της  διακοσάδας αυτής στη δομή), καθώς ήταν τα πρώτα που διάβασα 

 

Μικυ Μαους του Τερζόπουλου έπαιρνα παλιότερα μόνο όταν διάβαζα εδω μέσα ότι είχε κάποια πολύ καλή ιστορία. Το ίδιο κάνω και με το τωρινο :)

 

Νομίζω ότι το θέμα που περιγράφεις έχει να κάνει κυρίως με νοσταλγία για το κόμικ που σε "μυησε" στα κόμικς  - φυσικά παιζει ρόλο όμως κι η προτίμηση σε δημιουργους, σχεδιαστικο στυλ κλπ :)

 

τι να πω, μεγαλωσες και νοσταλγησες :P

Βασικά εκτός από τη νοσταλγία -που 100% παίζει ρόλο- νομίζω ότι το όλο consept ήταν πολύ πιο όμορφο...

 

 

Εγώ το Μίκυ Μάους σταμάτησα να το ευχαριστιέμαι από τότε που απέκτησε ράχη. Από τότε που σταμάτησε να "δένεται" με συνδετήρες. Κάτι χάλασε μέσα μου.  :(

Σαφώς και τα Μίκυ της Καθημερινής δεν τα ευχαριστιέμαι όσο εκείνα τα παλιά κλασικά Μίκυ. Αλλά εγώ δεν είμαι νέος αναγνώστης, μεγάλωσα με ιστορίες άλλης φιλοσοφίας, που μου έχουν λείψει. :(

Εδώ όμως σταματάω, γιατί το θέμα οδηγεί κατευθείαν στην γνωστή αντιπαράθεση Αμερικάνικες Vs Ιταλικές ιστορίες. :)

 

:valtnino:

Εντάξει, εντάξει και μένα μου άρεσαν μικρού οι ιστορίες του Στρομπλ (? δε θυμάμαι αν ήταν αυτός) με τον Φέθρυ, τον Ντόναλντ και τη Μίτσα που ήταν στο τέλος του περιοδικού. Είχαν την πλάκα τους  :sun:(σεναριακά τουλάχιστον  :P )

Επεξεργασία από petross21
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Γέρασες amigo! :) τόσο απλά :)

 

Από που να το πιάσω και που να το αφήσω δίνοντας παραδείγματα από τις δικές μου εμπειρίες?.... Όταν φτιάχναμε τα 2 πρώτα φανζινάκια (ίσως και μόνο στο πρώτο), εγώ που είχα μεγαλώσει και με κάτι Αγόρια, κάτι Μπλεκ και δεν συμμαζεύεται, ήθελα να έχει μέσα και κειμενάκια/χαζομαρούλες. O zoo που του ρίχνω καμιά 10αριά χρόνια, δεν ήθελε τέτοια μέσα :) (αυτό κολλάει με το σχόλιο που έκανες για τη απουσία τέτοιων πραγμάτων από το τωρινό :) ) Είχαμε διαφορετικά βιώματα :)

 

Στη παλιά Λέσχη, στη κουζίνα, είχαμε κολλήσει σελίδες μέσα από διάφορα διαλυμένα κόμικ. Μια από αυτές τις σελίδες, ήταν και στο ύψος του ματιού. Ήταν από ένα εβδομαδιαίο Μίκυ, σκιτσάκι Paul Murry αν δεν απατώμαι, που έδειχνε Μίκυ+Γκούφυ να δραπετεύουν και οι κακοί (Φούμφο και Παντοφλίνο άμα θυμάμαι καλά? ή ήταν ο Πητ και κάποιος άλλος?) να γλιστράνε σε κάτι μπανάνες και να τους βάζουν οι άλλοι 2 στη φυλακή. Αντικειμενικά? Καραάθλιο :) Κάτι τέτοια φαντάζομαι ότι βλέπει ο Rorschach που και αυτουνού του ρίχνω καμιά 10αριά χρόνια, και ακούει Paul Murry και τρέχει :lol: Υποκειμενικά? Ρε δεν μπιπιόμαστε? :D καραάθλιο-ξεκαραάθλιο εγώ αυτή την ιστορία θα την διάβαζα και θα ήμουν και χαρούμενος :D Σε αντίθεση με κάτι εκμοντερνισμούς που είχα δει από τη δεκαετία του 90 όπου στον Φράνκυ, στα ανίψια του ΜΜ και στους Qui, Quo, Qua πέταγαν μοντέρνα αθλητικά παπούτσια, καπελάκια ανάποδα και ότι τέλος πάντων ήταν χιπστεριά τότε προτού βγει ο όρος :)

 

κι άμα συνεχίσω και με άλλα παραδείγματα? αχαχούχα :)

 

αυτά. Και τραστ μη, θα μπορούσα να φτάσω άνετα τις 10.000 λέξεις γράφοντας για αυτό και μόνο το θέμα :) (πριν το σκεφτόμουν βλέποντας στο φβ πως κάποιοι αποτιμούσαν θετικότερα από εμένα κάποια υπερηρωικά των 90ς... σκεφτόμουν λοιπόν το πως πρέπει να έρχεσαι με ένα συγκεκριμένο παρελθόν και βιώματα για να μπορέσεις να γράψεις ιστορίες με τους υπερήρωες που στοχεύουν σε έφηβους (πλατιάζωωωωωωωωω :D το βουλώνω :) ))

 

:cheers5:

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επίσης να προσθέσω πως τα Μίκυ Μάους του Τερζόπουλου, έτρωγαν και το ανάλογο θάψιμο εδώ μέσα ουκ ολίγες φορές, αρκετές εκ των οποίων ήταν δικαιολογημένες. Από το 2010 και μετά είχε μία πολύ μεγάλη στροφή προς την ποιότητα, την οποίαν όμως παρατήρησαν μόνο οι ψαγμένοι, όπως αρκετοί από εδώ μέσα. Οι περισσότεροι όμως μάντεψε τι έλεγαν. Πως «οι καινούργιες ιστορίες είναι μάπα» και «καμία σχέση με τις παλιές» και «χάθηκαν οι αξίες με τις οποίες γαλουχηθήκαμε» και «οι νέοι δεν έχουν γούστα και ιδανικά όπως εμείς» και ένα σωρό τέτοιες γραφικότητες που ακούγονται εδώ και κάμποσες χιλιετίες στην ιστορία της ανθρωπότητας, όσο μεγαλώνει κάποιος και νοσταλγεί τα παλιά :D

 

Για εβδομαδιαίος τίτλος πάντως, το ΜΜ της Καθημερινής δεν πάει καθόλου άσχημα. Χωράει βελτιώσεις; Σαφέστατα. Όμως και στην παρούσα μορφή του, είναι καλύτερο από κάτι ανοσιουργήματα που βλέπαμε σποραδικά στις εκατοντάδες 1.700 - 1.900 του Τερζό. Και γενικά τώρα τι συγκρίνουμε; Την πορεία μίας διετίας με την πορεία μισού αιώνα της προηγούμενης εκδοτικής; Προφανώς μέσα στα προηγούμενα 50 χρόνια θα είχε και καλές φάσεις, θα είχε και πολύ άσχημες, λογικό είναι. Άσε που και αριστουργήματα να έβγαζε η Καθημερινή, και το κάθε τεύχος να ήταν 10/10, και πάλι δεν θα έπιανε μία μπροστά στα ~2.500 τεύχη του Τερζό. Καλά να είμαστε, να δούμε το περιοδικό να μακροημερεύει, και εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε ;)

 

Στο διά ταύτα, για περιοδικό που απευθύνεται σε πιτσιρίκια, μια χαρά είναι. Η μόνη άμεση κίνηση που θα έπρεπε κατ' εμέ να κάνει η Καθημερινή, είναι να ανακοινώνει το πλάνο του επόμενου μήνα. Αν θα υπάρχει κάποια θεματολογία δηλαδή ή αν θα είναι ξέμπαρκα τεύχη, και να το  ξέρουμε από τον προηγούμενο μήνα. Αυτό είναι κάτι που είχε πετύχει πολύ καλά ο Τερζό και λείπει από την Καθημερινή. Υπάρχουν πολλές ακόμα ελλείψεις σαφέστατα που θα μπορούσαν να διορθωθούν, όμως αφορούν την συνολική δομή του περιοδικού. Δεν μιλάω για τέτοια, αναφέρομαι σε εύκολες, άμεσες προσθήκες, μία σελίδα στο τέλος του τεύχους στην προκειμένη.

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

post-9911-0-17163600-1478112380_thumb.jpg

 

Υπ'οψιν οτι τα παραπάνω, δεν έχουν να κάνουν απαραίτητα με τις ιστορίες...

 

 

 

Εδώ όμως σταματάω, γιατί το θέμα οδηγεί κατευθείαν στην γνωστή αντιπαράθεση Αμερικάνικες Vs Ιταλικές ιστορίες.

 

Πολύ φοβάμαι οτι θα πέσει αντιπαράθεση για τη ρετρολαγνεία...  :fiou: 

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

attachicon.gifmm.jpg

 

Υπ'οψιν οτι τα παραπάνω, δεν έχουν να κάνουν απαραίτητα με τις ιστορίες...

 

 

 

 

Πολύ φοβάμαι οτι θα πέσει αντιπαράθεση για τη ρετρολαγνεία...  :fiou:

Η ποιότητα των ιστοριών πράγματι δεν παίζει ρόλο... Κι εμένα το Μίκυ της Καθημερινής μου φαίνεται υπερβολικά κυριλάτο και ταυτόχρονα χωρίς ψυχή. Θεωρώ ότι αν έβλεπα κάποιες ιστορίες του στο τερζοπουλικό θα ξετρελαινόμουν κυριολεκτικά! Nostalgy power! 

Επεξεργασία από petross21
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ είχα να διαβάσω τον συγκεκριμένο τίτλο τουλάχιστον είκοσι χρόνια.

 

Τα τεύχη της προηγούμενης δεκαετίας που πέφτανε στα χέρια μου μου φαινόταν πολύ παιδικά (λογικό) και το σχέδιο χάλια (μου άρεσε μόνο ο Μπαρκς).

 

Με την επανεκκίνηση που έγινε και για λόγους συλλεκτικούς άρχισα να παίρνω και το ΜΜ. 

 

Τελικά το διαβάζω πολύ ευχάριστα, οι ιστορίες κατά κανόνα μου φαίνονται ενδιαφέρουσες και διασκεδαστικές και τα σχέδια αξιοπρεπή και καλοφτιαγμένα. 

 

Εντάξει δεν θα γίνω μελετητής ή υπέρμαχος της σύγχρονης ιταλικής σχολής, αλλά ομολογώ ότι μπορώ να περάσω ευχάριστα την ώρα μου σε αντίθεση με τα τευχάκια της εποχής μου που δεν μπορώ να τα διαβάσω.

 

Επίσης η έκδοση αισθητικά (σχήμα, βάρος, υφή, στήσιμο) είναι πολύ δυνατή.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το σκέφτομαι καιρό το θέμα, κανά χρόνο+ αλλά τελικά σήμερα αποφάσισα να εξωτερικεύσω τις σκέψεις μου, που μάλλον θα κάνω αρκετό καιρό να δω νέο παρασκευιάτικο Μίκυ...  :P  :P  :P Ας μπούμε λοιπόν κατευθείαν στο ψητό: 

 

Το νέο Μίκυ Μάους της Καθημερινής, αλλά και τα υπόλοιπα περιοδικά της Καθημερινής -με εξαίρεση το Φάντομ που έχει βελτιωθεί- μου φαίνονται λιγότερο ελκυστικά από αυτά του Τερζόπουλου... Κυρίως όμως το Μίκυ... Θυμάμαι ότι με το τερζοπουλικό Μίκυ, όποτε ήταν Παρασκευή έκανα τρελή χαρά που είχε βγει κ έτρεχα στο περίπτερο να το πάρω... Παρ' όλο που αυτό γινόταν καμιά 10αριά χρόνια ανελλιπώς. Με της Καθημερινής όμως για κάποιον λόγο δεν έχω ούτε στο ελάχιστο την ίδια αίσθηση προσμονής... Δε λέω, το ευχαριστιέμαι πάντα, και ειδικά όταν έχει και καμιά καλή ιστοριούλα, αλλά προσωπικά μου φαίνεται κάπως πιο... ψυχρό και άγευστο... Σαν όλα τα άλλα κόμικς, τίποτα το ιδιαίτερο όπως ένιωθα παλιότερα. Πραγματικά ανεξήγητο. 

 

Θα μου πείτε μεγάλωσα, ίσως να έχω βαρεθεί τις ιστορίες του Disney... Κι όμως αν βρω κανά τευχάκι του Τερζόπουλου είμαι μες την καλή χαρά και ανυπομονώ να το διαβάσω όπως έκανα όταν πρωτοπήρα κόμικ του είδους σε προσχολική ηλικία  :P Για να μη μιλήσουμε γι' αυτά που έχω από μικρός.  :P  :P  :P  Τα διαβάζω ξανά και ξανά και ξανά μέχρι αηδίας, χωρίς να βαριέμαι, μιλάμε για ανίατη περίπτωση  :)

Τι λείπει λοιπόν από τα Μίκυ της Καθημερινής ή τι έχουν που τα κάνουν έτσι ψυχρότερα;;; Εδώ και καιρό έχω σκεφτεί κάποιους λόγους που να με εξωθούν στο αίσθημα της ψυχρότητας:

 

  • Πολλές ιστορίες είναι πιο σύγχρονες και το σχέδιο τους είναι κάπως άσχημο στο μάτι, από τη εκφραστική ρεαλιστικότητα των 1990s μου φαίνεται ότι όλοι οι σχεδιαστές αρχίζουν να χαλάνε σιγά αλλά σταθερά κάνοντας το σχέδιο τους υπερβολικά αφηρημένο, και μάλλον πρόχειρο, τουλάχιστον για τα γούστα μου  :P Ειδικά από το 2011 - 2012 οι περισσότεροι Ιταλοί που φτιάχνουν τις 2ες - 3ες - 4ες ιστορίες για το Topolino πήραν την κατιούσα, ενώ κάποιοι από αυτούς είχαν πολύ ωραίο σχέδιο παλιότερα, στα πρότυπα του Cavazzano. Αντίθετα κάποιοι ελάχιστοι, αντί να κάνουν αυτό το ''ξεπέταγμα'' που αποκαλούν πλέον οι άλλοι σχέδιο, το βελτίωσαν κιόλας και το έφτασαν σε πολύ ωραία επίπεδα (π.χ. Casty, Celoni, Mottura, Gervasio, Faccini)... 
  • Προσωπικά μου άρεσαν τα αρθράκια για κάποιες ιστορίες που είχε, γιατί έδινε μια αίσθηση επαφής με τον αναγνώστη.
  • Δεν ξέρω γιατί αλλά μου έχει λείψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στο στήσιμο της παρουσιάσης βιντεοπαιχνιδιών - μονοσέλιδων - ανεκδότων - σταυρόλεξων κλπ κλπ μετά από την κεντρική ιστορία! Τα τελευταία χρόνια φυσικά δε στεκόμουν πολύ, αλλά μου άρεσε να τα ξεφυλλίζω και πότε - πότε να διαβάζω και κανά (κρύο) ανεκδοτάκι :papas: Όπως και να το κάνουμε μια αλλαγή μετά από χρόνια παραδόσεων ( :P ) σε πειράζει. 
  • Το μεγάλωμα του μεγέθους του (πιστεύω ότι για το όχι πολύ λεπτομερές σχέδιο των ιταλικών συνοδευτικών ιστοριών ΔΕΝ πάει, το ιταλικό σχέδιο στο μικρότερο Τερζοπουλικό Μίκυ ήταν πολύ πιο ταιριαστό, εκτός κι αν μιλήσουμε για τους παραπάνω σχεδιαστές που ανέφερα, δλδ Casty και λοιποί), και η αλλαγή της ποιότητας του εξωφύλλου και του χαρτιού. Αν το δούμε από πρακτικής άποψης είναι καλύτερο έτσι, αλλά οι συνήθειες βλέπετε...  :)  :)  :)  :minigun:

Συμφωνώ γενικά :) Ειδικά σε αυτό που λες για τους σχεδιαστές. Υπάρχουν σχεδιαστές που ενώ τη δεκαετία του 90 είχαν ένα καλό σχέδιο που μπορεί να ήταν στα πρότυπα του Καβατσάνο έχουν ξεφύγει εντελώς τώρα. Είχαμε δει έναν τέτοιο παράδειγμα σε ένα ΜΜ της Καθημερινής. Ακόμα πιστεύω ότι το άλλο που φταίει σε αρκετά τεύχη της Καθημερινής είναι ότι δεν υπάρχει κάτι γερό που να σου τραβήξει την προσοχή ή ένα καλό εξώφυλλο ή μια δυνατή κεντρική. Μπαίνουν πολλές μέτριες ιστορίες σε διαδοχικά τεύχη κιόλας. Βέβαια, υπάρχει και αυτό που λέμε τα τελευταία χρόνια... Ότι οι Ιταλοί βγάζουν ιστορίες με το κιλό και αρκετές φορές η ποιότητα αυτών δεν είναι καλή. Η Καθημερινή κιόλας παίρνει και ιστορίες (του κιλού) από τα τεύχη του Τοπολίνο που έχουν βγει τα τελευταία χρόνια κατά βάση. Δεν είναι πάντα καλές. Ίσως θα έπρεπε να απλωθεί και σε πιο πολλές χρονολογίες όπως τα 90s και τις αρχές του 2000. Ο Τερζο ήταν  πιο ευλύγιστος όσον αφορά αυτό το ζήτημα. Με μια σούμα, πλέον δεν υπάρχει κάτι που να ελκύει να παίρνω κάθε τεύχος κάθε Παρασκευή αλλά σε αυτό οφείλονται και οικονομικοί λόγοι :)

 

Όταν ξεκίνησα να παίρνω κόμικς (ΜΜ έπαιρνα) υπήρχαν τα "story arcs" :P. Εγώ ξεκίνησα με τους Προϊστορικούς, και ανυπομονούσα για την επόμενη ιστορία του ίδιου σύμπαντος. Μετά είχε το Φαινόμενο της Πεταλούδας και ήθελα να μάθω τη συνέχεια κλπ. Γενικότερα, κι εμένα πάντως πιο πολύ με παρακινούσαν τα τεύχη επί Τερζό να πάρω το επόμενο παρά της Καθημερινής. Και μου άρεσαν και τα αρθράκια για βιντεοπαιχνίδια και τα σχετικά. Συμφωνώ με αυτά που τονίζεις :)

 

Συμφωνώ η ιδέα με τα story arcs ήταν ΠΑΡΑ πολύ καλή και ήταν πραγματικά κρίμα που δεν το συνέχισε η Καθημερινή γιατί έδινε μια θεματική ενότητα σε κάθε τετράδα περιοδικών, κάνοντάς τα πιο ελκυστικά στον αναγνώστη, σαν μέρος μιας ''συλλογής''... Γενικά θεωρώ ότι από το '08 και μετά άρχισαν να προωθούνται πολύ όμορφα και ανέβηκε πολύ η ποιότητα του περιοδικού... Βέβαια για εμένα ήταν πολύ ωραία τα ''πρώτα τεύχη της δεύτερης χιλιάδας'' (#2000 - #2200) όπως τα ονομάζω (είχαν μια συνάφεια μεταξύ τους τα τεύχη της  διακοσάδας αυτής στη δομή), καθώς ήταν τα πρώτα που διάβασα 

Συμφωνώ και με τους 2. Θα ήθελα και εγώ πίσω τα άρθρα κλπ Η Καθημερινή άρχισε πολύ δυναμικά με τα 4 πρώτα τεύχη που είχαν τα μέρη της ιστορίας Η Τελευταία Περιπέτεια του Σκρουτζ Μακ Ντακ την οποία συγκαταλέγω σε μια από τις πιο αγαπημένες μου ιστορίες. Να είχε και καλύτερο σχέδιο και θα ήταν τοπ. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι θα έχει και συνέχεια. ;) Το Μυστικό του Χρυσοκούκη την οποία αναμένω πάρα πολύ να δω :) Κλείνω την παρένθεση και ας ξαναγυρίσω στο ΜΜ γενικά. Πιστεύω ότι το 2010 με 2011 είδαμε σημαντική βελτίωση στα τεύχη του ΜΜ του Τερζό. Θυμάμαι τεύχη όπως αυτό με την Τελευταία Υπόθεση που αποτελούσε Φόρο τιμής στο Γκοτφρεντσον. Είχαν και ένα πολύ όμορφο άρθρο.

 

Επίσης να προσθέσω πως τα Μίκυ Μάους του Τερζόπουλου, έτρωγαν και το ανάλογο θάψιμο εδώ μέσα ουκ ολίγες φορές, αρκετές εκ των οποίων ήταν δικαιολογημένες. Από το 2010 και μετά είχε μία πολύ μεγάλη στροφή προς την ποιότητα, την οποίαν όμως παρατήρησαν μόνο οι ψαγμένοι, όπως αρκετοί από εδώ μέσα. Οι περισσότεροι όμως μάντεψε τι έλεγαν. Πως «οι καινούργιες ιστορίες είναι μάπα» και «καμία σχέση με τις παλιές» και «χάθηκαν οι αξίες με τις οποίες γαλουχηθήκαμε» και «οι νέοι δεν έχουν γούστα και ιδανικά όπως εμείς» και ένα σωρό τέτοιες γραφικότητες που ακούγονται εδώ και κάμποσες χιλιετίες στην ιστορία της ανθρωπότητας, όσο μεγαλώνει κάποιος και νοσταλγεί τα παλιά :D

 

Για εβδομαδιαίος τίτλος πάντως, το ΜΜ της Καθημερινής δεν πάει καθόλου άσχημα. Χωράει βελτιώσεις; Σαφέστατα. Όμως και στην παρούσα μορφή του, είναι καλύτερο από κάτι ανοσιουργήματα που βλέπαμε σποραδικά στις εκατοντάδες 1.700 - 1.900 του Τερζό. Και γενικά τώρα τι συγκρίνουμε; Την πορεία μίας διετίας με την πορεία μισού αιώνα της προηγούμενης εκδοτικής; Προφανώς μέσα στα προηγούμενα 50 χρόνια θα είχε και καλές φάσεις, θα είχε και πολύ άσχημες, λογικό είναι. Άσε που και αριστουργήματα να έβγαζε η Καθημερινή, και το κάθε τεύχος να ήταν 10/10, και πάλι δεν θα έπιανε μία μπροστά στα ~2.500 τεύχη του Τερζό. Καλά να είμαστε, να δούμε το περιοδικό να μακροημερεύει, και εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε ;)

 

Στο διά ταύτα, για περιοδικό που απευθύνεται σε πιτσιρίκια, μια χαρά είναι. Η μόνη άμεση κίνηση που θα έπρεπε κατ' εμέ να κάνει η Καθημερινή, είναι να ανακοινώνει το πλάνο του επόμενου μήνα. Αν θα υπάρχει κάποια θεματολογία δηλαδή ή αν θα είναι ξέμπαρκα τεύχη, και να το  ξέρουμε από τον προηγούμενο μήνα. Αυτό είναι κάτι που είχε πετύχει πολύ καλά ο Τερζό και λείπει από την Καθημερινή. Υπάρχουν πολλές ακόμα ελλείψεις σαφέστατα που θα μπορούσαν να διορθωθούν, όμως αφορούν την συνολική δομή του περιοδικού. Δεν μιλάω για τέτοια, αναφέρομαι σε εύκολες, άμεσες προσθήκες, μία σελίδα στο τέλος του τεύχους στην προκειμένη.

Άλλη μια άποψη με την οποία πάνω κάτω συμφωνώ. Εγώ πιστεύω ότι κάποιες επιλογές δεν είναι σωστές και ότι η Καθημερινή θα έπρεπε να κάνει κάποιες κινήσεις. Εντάξει δεν γίνεται βέβαια και κάθε τεύχος να είναι πάντα καλό. Πιστεύω ότι το ΜΜ (όσων αφορά τα τελευταία χρόνια ή δεκαετία) είχε φτάσει στο απόγειο του το 2010 με 2011/2012. Και φαινόταν τότε με διαφορά ότι είναι η καλύτερη έκδοση εκείνη την περίοδο.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

attachicon.gifmm.jpg

 

Υπ'οψιν οτι τα παραπάνω, δεν έχουν να κάνουν απαραίτητα με τις ιστορίες...

 

 

 

 

Πολύ φοβάμαι οτι θα πέσει αντιπαράθεση για τη ρετρολαγνεία...  :fiou: 

 

Θα συμφωνήσω Ντίνο! :) Ρίχνοντας μια ματιά στα παραπάνω εξώφυλλα, ποικίλα σκιρτήματα μου ήρθαν με το καθένα από τα λογότυπα που σηματοδοτούν τις διάφορες εποχές του Μίκυ Μάους! :spidey_yeah_that:  Λογικό είναι όσοι προλάβαμε να αγοράσουμε οι ίδιοι από το περίπτερο, κάποια παλιότερα τεύχη, να τα νοσταλγούμε...Με αυτά μεγαλώσαμε εξάλλου, οπότε, είτε είχαν καλύτερες ιστορίες από το νέο Μίκυ της Καθημερινής, είτε χειρότερες, είναι αναμενόμενο να τα προτιμάμε! Όπως για κάποιον νεότερο, που ξεκίνησε να παίρνει απευθείας το καινούργιο ΜΜ, τα παλιό περιοδικό του Τερζόπουλου ίσως να φαντάζει απείρως χειρότερο..!  :P

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Αν και έχω μερικά τεύχη Μίκυ Μάους από την προηγούμενη εκδοτική, ξεκίνησα την συλλογή από τα τεύχη της Καθημερινής. Πιστεύω ότι τα τεύχη της Καθημερινής είναι πολύ πιο ποιοτικά. Δεν θα συγκρίνω τις ιστορίες και το σχέδιο τους. Προφανώς και υπάρχουν καλές και κακές (για τις προτιμήσεις του καθενός) ιστορίες τόσο στο καινούργιο όσο και στο παλιό Μίκυ Μάους. Γενικά σαν εκδόσεις τα τεύχη της Καθημερινής μου αρέσουν αρκετά ώστε να αγνοώ το μικρό μέγεθος (του ΜΜ και του Ντόναλντ) και να τα αγοράζω. Το μόνο που με ενοχλεί λιγάκι είναι τα sudoku (που γενικά τα λατρεύω) και τα άλλα παιχνίδια που έχει μέσα. Όσο για την ράχη που αναφέρθηκε, και εγώ προτιμώ τα τευχάκια να είναι με συνδετήρες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα ταίριαζε σε τεύχη αυτού του μεγέθους και αυτών των σελίδων. Τουλάχιστον οι ράχες διαβάζονται από πάνω προς τα κάτω οπότε δεν είναι ανάποδα τα γράμματα όταν αφήνεις το τεύχος στο τραπέζι.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-23287-0-74863500-1478173749_thumb.jpg

 

Είμαστε προβλέψιμα παπιά, τελικά.  :p3:

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κ Λ Α Ι Ω 

 

:lol: :lol: :lol:

 

:cheers5:

 

ΥΓ ισχύει πάντως για απίστευτα πολλά πράγματα :) και για το 9, και για τη Μαμούθ, και και και. :) απλώς βγαίνουν πάρα πολλά disney κόμικ (σε σχέση με το τι άλλο κυκλοφορεί) οπότε ακούγονται περισσότερο οι φωνές των όσων βρίσκουν κάτι για να γκρινιάξουν :) 

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι λόγω ηλικίας κυρίως. Είχα πάθει κι εγώ κάτι παρόμοιο πριν 30 χρόνια στα 17 μου όταν νέος και αραχτός στη Θεσσαλονίκη έκανα τις βόλτες μου και έπινα τις πορτοκαλάδες μου, και πετυχαίνω ένα Μίκυ Μάους με τον Ντόναλντ πειρατή απ'έξω. Και ως πειρατής κι εγώ ο ίδιος δε μπορούσα να μην πάρω να το διαβάσω. Είχα να αγοράσω Μίκυ Μάους αρκετά χρόνια, μπορεί και από γυμνάσιο ή δημοτικό, συνήθως διάβαζα αυτά που είχα ήδη. Λέω πειρατές και Μίκυ Μάους θα είναι σίγουρη επιτυχία. Αλλά, τελικά, βαρέθηκα τη ζωή μου. 

 

Βέβαια, τώρα πια κατάφερα αντί να καταπιέσω τη βαρεμάρα μου να την αγκαλιάσω, οπότε παίρνω συστηματικά τεύχη της καθημερινής και τα απολαμβάνω όλα. Γιατί τα διαβάζω επειδή είναι καλύτερα από το να κοιτάω το ταβάνι. Και άμα τα προσέξεις πλάκα έχουν. 

 

Ένα πιο τρανταχτό παράδειγμα είναι η γαλέρα του οβελίξ. Όχι η ίδια η γαλέρα, η ιστορία με αυτόν τον τίτλο. Μικρός ήταν ένα από τα δυο αστερίξ που είχα και όταν το είχα διαβάσει είχα ξετρελαθεί. Ήταν το καλύτερο πράγμα που είχα διαβάσει. Τώρα μπακ ιν the future, το ξαναδιάβασα. Μεχ. 

 

Ακόμα και το One Piece παραλίγο να μην αποτελούσε εξαίρεση. Θεωρώ καλύτερα κεφάλαια τα πρώτα 50(κάτι για το οποίο πολλοί (θου κύριε)"φανς" θα με κρεμούσαν) και τα τελευταία 200 δεν τα απολαμβάνω όπως παλιότερα. Αλλά περνάει οριακά γιατί πάλι έβαλα τα κλάματα την πρηγούμενη βδομάδα. 

 

(edit: να διευκρινίσω ότι One Piece δε μου αρέσουν τα πρώτα λόγω νοσταλγίας αλλά γιατί ήταν καλύτερα τελεία και παύλα.)

 

Όλα αυτά είναι λογικά. Ακόμα και ο δημιουργός του One Piece όταν τον ρωτάνε τι ήθελε να κάνει με το One Piece, λέει ότι απλά ήθελε να σχεδιάσει κάτι που θα άρεσε στον 13χρονο εαυτό του. Οπότε δες το ως ένα σημάδι ότι από δω και πέρα θα είσαι πιο ξενέρωτος στα πάρτι.  :party3:

Επεξεργασία από Blackbeard
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάτι τέτοια φαντάζομαι ότι βλέπει ο Rorschach που και αυτουνού του ρίχνω καμιά 10αριά χρόνια, και ακούει Paul Murry και τρέχει :lol:

 

Member Paul Murry?

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αχ αυτη η νοσταλγια.... Σε ολους συμβαινει τελικα. Ολοι μας αγαπαμε πολυ περισσοτερο τα περιοδικα με τα οποια μεγαλωσαμε.

Ετσι κι εγω,αγαπω παρα πολυ  τα '80ς κυριως, περιοδικα μου τα οποια ειχαν οοοοοοοολα υπεροχες ιστοριες,ομορφο σχεδιο στην συντριπτικη πλειοψηφια,οι Λυκοι ηταν Λυκοι κι οχι Μουργολυκοι,(για καποια χρονια τουλαχιστον),κι ο Φαντομ Ντακ δεν κυνηγουσε Εβρονιανους  κ.τ.λ. :P

Καλα ειναι και τα τευχη που εχω της Καθημερινης,αν και συμφωνω για το σχεδιο οτι σε πολλες ιστοριες ειναι χαλια.,αλλα πως να το κανουμε αλλη αισθηση τωρα..Τοτε ημουν παιδακι,τωρα ειμαι παλι παιδακι με καμποσες δεκαετιες παραπανω. :xm: Αυτα τα τευχη δεν θα τα διαβασω 200 φορες οπως διαβαζα τα παιδικα μου τευχη.ουτε θα τα νοσταλγω το ιδιο πιστευω.

 

 

Φαιδωνα μας κουφανεις!!  :lol:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Η ποιότητα του νέου Μίκυ Μάους έχει πέσει, και ας έχει πολλές σελίδες και ωραίο δέσιμο. Δεν βρίσκεται εκεί η ομορφιά του περιοδικού αλλά στο περιεχόμενο και τη <<ζεστασιά>> που εκπέμπει.

Τα καλύτερα τεύχη ήταν της δεκαετίας του 70... Εκεί να δείτε. Όμορφες αναμνήσεις, ευτυχώς τα έχω όλα κρατημένα στη βιβλιοθήκη μου... Σιγά σιγά παρασύρθηκαν και οι ήρωες του Ντίσνεϋ και τα περιοδικά τους από την εποχή, το σχέδιο έγινε εντελώς βιομηχανοποιημένο και τα σενάρια γρήγορα και άψυχα...

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η κατρακύλα ξεκίνησε όταν άρχισαν να βάζουν χρώμα σε όλες τις σελίδες :)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η κατρακύλα ξεκίνησε ακόμα πιο νωρίς. Όταν σταμάτησαν να βάζουν χαρτάκια + σημαίες στο εβδομαδιαίο και χαρτοκοπτική στο μηνιαίο! :)

 

:cheers5:

 

υγ περιμένουμε τώρα τον Πονοδότη να υπερθεματίσει :D

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ το Μίκυ Μάους σταμάτησα να το ευχαριστιέμαι από τότε που απέκτησε ράχη. Από τότε που σταμάτησε να "δένεται" με συνδετήρες. Κάτι χάλασε μέσα μου.  :( [...]

 

 

[...] Τα καλύτερα τεύχη ήταν της δεκαετίας του 70... Εκεί να δείτε. Όμορφες αναμνήσεις, ευτυχώς τα έχω όλα κρατημένα στη βιβλιοθήκη μου... Σιγά σιγά παρασύρθηκαν και οι ήρωες του Ντίσνεϋ και τα περιοδικά τους από την εποχή, το σχέδιο έγινε εντελώς βιομηχανοποιημένο και τα σενάρια γρήγορα και άψυχα...

 

 

Η κατρακύλα ξεκίνησε όταν άρχισαν να βάζουν χρώμα σε όλες τις σελίδες :)

 

 

Η κατρακύλα ξεκίνησε ακόμα πιο νωρίς. Όταν σταμάτησαν να βάζουν χαρτάκια + σημαίες στο εβδομαδιαίο και χαρτοκοπτική στο μηνιαίο! :) [...]

 

Η κατρακύλα ξεκίνησε όταν άρχισαν να βγάζουν κι άλλα περιοδικά εκτός του Μίκυ Μάους. Δηλαδή, ποιοι νομίζουν πως είναι; Δεν ήξεραν πως θα πέσει η ποιότητα της ναυαρχίδας τους έτσι; Μοίραζαν τις ιστορίες τους μαζικά από εδώ κι από εκεί, βιομηχανοποιήθηκαν εντελώς και χάθηκε η μαγιά.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η κατρακύλα ξεκίνησε ακόμα πιο νωρίς. Όταν σταμάτησαν να βάζουν χαρτάκια + σημαίες στο εβδομαδιαίο

 

Υπέροχο εξώφυλλο στο τεύχος της (30 Μαΐου 1980). Σε έκανε να ονειρεύεσαι πως μπορείς άνετα και συ να γίνεις σχεδιαστής για τη Ντίσνεϋ.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3409
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Και εγώ πολλές φορές βαριέμαι αφόρητα και δεν τελειώνω καν ιστορίες που δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον, κάτι μοντερνισμούς ή και κάποιες πολύ απλοϊκές. Τα γούστα μου είναι κάπου στη μέση, και μου αρέσουν πολύ ιστορίες που έχουν λογοτεχνικές, κινηματογραφικές, μυθολογικές αναφορές.

 

Σχετικά με το θέμα περί νέου και παλιού Μίκυ Μάους, δεν νομίζω ότι υπάρχουν τραγικά μεγάλες διαφορές και μάλιστα μου αρέσει που τελευταία αναφέρουν και τους δημιουργούς στην πρώτη σελίδα κάθε ιστορίας. Πάντα μου άρεσε όταν το έκαναν αυτό και δεν γινόταν πάντα ούτε στο παλιό Μίκυ Μάους.

 

Τέλος, συνεχίζω να τα αγοράζω κάθε Παρασκευή, ακόμα και αν δεν τα διαβάζω πάντα, μάλλον από συνήθεια, αλλά πολλές φορές, όταν κάθομαι να τα διαβάσω τελικά, βλέπω ότι καλώς τα πήρα διότι έχουν ιστορίες αξιόλογες. Αυτό που κάνει η kabuki όμως και όσοι άλλοι πιο ψαγμένοι από εδώ μέσα πιθανόν κάνουν, μάλλον είναι το ιδανικότερο, δηλαδή να αγοράζουμε ένα τευχάκι συνειδητά επειδή ξέρουμε τις ιστορίες που περιέχει και θέλουμε πολύ να τις διαβάσουμε.

Περί της συλλογής, πάντα έλεγα στους γύρω μου και στον εαυτό μου για να μην περάσω στην άλλη πλευρά, ότι πρόκειται για μια άκακη συνήθεια, που απλώς δεν μπορώ να την κόψω. Πώς κάποιοι καπνίζουν πχ; Ε, εγώ παίρνω κάθε Παρασκευή το Μίκυ Μάους. Νε, τι; :P:spidey_yeah_that::PPP:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πάντως γενικά δεν είναι μόνο η νοσταλγία...! Το περιοδικό την περίοδο 2007 - 2013 είχε σταθερά μια ανοδική περίοδο... Ειδικά η τετραετία 2010 - 2013 νομίζω ήταν αξεπέραστη! Το περιοδικό είχε καταπληκτικό στήσιμο. Αφρόκρεμα ιταλικών ιστοριών, τρεις ιστορίες -λίγες και καλές- όμορφα επεξηγηματικά, ιδιαίτερα αναλυτικά με χρήσιμες πληροφορίες αρθράκια στις ιστορίες που άξιζαν, εύστοχα επιλεγμένα  και ποιοτικότατα story arcs, παρουσιάσεις βιντεοπαιχνιδιών, σταυρόλεξα, γενικά σου έδινε μια μεγαλύτερη αίσθηση επαφής με τον αναγνώστη και ήταν πιο ελκυστικό... ΕΠίσης, λόγω της αύξησης των σελίδων των ιστοριών νομίζω ότι δόθηκε από την Καθημερινή μεγαλύτερη βάση στην ποσότητα και όχι στην ποιότητα, με αποτέλεσμα να μπαίνει πολλή σαβούρα για να γεμίσει το τεύχος. Δε θα αναφερθώ σε χαρτί / ποιότητα εξωφύλλου / μέγεθος γιατί είναι θέμα συνήθειας.Τις ιστορίες νομίζω ότι το τερζόπουλικό τις αξιοποιούσε καλύτερα και τις αναδείκνυε, ενώ αντιθέτως έχω την εντύπωση ότι το Καθημερινιώτικο Μίκυ τις υποβαθμίζει κάπως γιατί μπαίνουν μαζί με πολλή σαβούρα και χάνονται...

 

Εάν ήταν απλά θέμα νοσταλγίας θα έλεγα ότι τα Μίκυ με τα οποία ξεκίνησα, γύρω στο #1950, ήταν τα καλύτερα... Αυτό σίγουρα ΔΕΝ ισχύει και ΔΕΝ το λέω... Το ότι τα τεύχη #2200 - 2460 ήταν πάρα πολύ ωραία, δε νομίζω να είναι μόνο θέμα νοσταλγίας και θα μάρεσε αν η Καθημερινή έκανε μια κίνηση προς αυτά τα πρότυπα!!!

Επεξεργασία από petross21
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραίο θέμα. Τόσο ωραίο που θέλω και εγω να πω την κουτουράδα μου.

 

Καταρχάς κάνω like (πόσο facebook Πιααα) όλες τις παραπάνω απαντήσεις. Πολύ επιφανειακά να πω και εγω οτι ο φίλος petross21 νοσταλγεί και έγραψε ένα ωραίο νοσταλγικό πόνημα. 

Και εγώ όπως έχετε καταλάβει από άλλα μου post μεγάλωσα με το Μίκυ μαους της δεκαετίας του 80 και αρχές του 90. Οπότε ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ διαβάζω με ένα τεράστιο χαμόγελο την ιστορία με το Φέθρυ και τον Φούμφο που γλυστράει στην μπανάνα. Και εμένα μου λένε πολλά οι ιστορίες του rorschach favorite - Paaaaaaauuuuuuuul Muuuryyyyyyyyyyy  :lol:  :lol:  :lol: ...Και εγω συντάσομαι με πολλά νοσταλγικά που διάβασα παραπάνω. Ναι το μισό άσπρο μισό έγχρωμο είχε και αυτό τη φάση του (κλινική περίπτωση νοσταλγείας μάλλον). 

Ομως εδώ λέω να παρεκλείνω λίγο.

 

Πιστεύω οτι ΔΕΝ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ.

 

Γιατί??? Αν θεωρήσουμε με βάση την δική μου αυθαίρετη νοσταλγική σταθερά οτι ένα παλιο Μίκυ Μάους είναι αυτό πριν από το 1500 (εκεί κάπου που άλλαξαν τα στρογγυλά γραμματάκια με τα πιο "μοντέρνα") τότε αγαπητοί φίλοι έχουμε 1500 (ΧΙΛΙΑ ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ ΟΛΟΓΡΑΦΩΣ) παλιά Μίκυ Μάους. Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Αν βάλεις και κάτι κλασικά, σούπερ Μίκυ και Μίκυ δε γίνονται περισσότερα. Εγω δυστυχώς έχω λίγα από αυτά. Όσα δεν μου πέταξε η μάνα μου. Αν όμως αποκτήσω τρελή νοσταλγική διάθεση, μπορώ εύκολα να βρω ΠΟΛΛΑ. Όσο Μούμφο, Παντοφλίνο, Σωτήρη (αυτόν με τα πολλά ονόματα), λυκόπουλο, τσιπ κ ντεηλ, Ντόναλντ με βεσπάκι, κακοζωγραφισμένα παπιά, γκρινιάρη και κακό Σκρουτζ, Μίκυ με πράσινο καπέλο, Φάντομ Ντακ (τον καλό αυτόν τον παλιό με τις αμνησιαζόλ) θέλω.

 

Ας αφήσουμε λοιπόν τα παααρα πολλά παλιά ΜΜ στην βιβλιοθήκη μας και ας δούμε τι εκπλήξεις μας επιφυλάσει το μέλλον. Και αν θέλουμε παλιά Μίκυ Μάους η βιβλιοθήκη είναι κοντά.

 

Μετά από όλα αυτά, πάω να διαβάσω το τεύχος 856 που τυχαίνει να έχω.

 

:xm:  :xm:  :xm:

Επεξεργασία από ChrisL
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως γενικά δεν είναι μόνο η νοσταλγία...! Το περιοδικό την περίοδο 2007 - 2013 είχε σταθερά μια ανοδική περίοδο... Ειδικά η τετραετία 2010 - 2013 νομίζω ήταν αξεπέραστη! Το περιοδικό είχε καταπληκτικό στήσιμο. Αφρόκρεμα ιταλικών ιστοριών, τρεις ιστορίες -λίγες και καλές- όμορφα επεξηγηματικά, ιδιαίτερα αναλυτικά με χρήσιμες πληροφορίες αρθράκια στις ιστορίες που άξιζαν, εύστοχα επιλεγμένα  και ποιοτικότατα story arcs, παρουσιάσεις βιντεοπαιχνιδιών, σταυρόλεξα, γενικά σου έδινε μια μεγαλύτερη αίσθηση επαφής με τον αναγνώστη και ήταν πιο ελκυστικό... ΕΠίσης, λόγω της αύξησης των σελίδων των ιστοριών νομίζω ότι δόθηκε από την Καθημερινή μεγαλύτερη βάση στην ποσότητα και όχι στην ποιότητα, με αποτέλεσμα να μπαίνει πολλή σαβούρα για να γεμίσει το τεύχος. Δε θα αναφερθώ σε χαρτί / ποιότητα εξωφύλλου / μέγεθος γιατί είναι θέμα συνήθειας.Τις ιστορίες νομίζω ότι το τερζόπουλικό τις αξιοποιούσε καλύτερα και τις αναδείκνυε, ενώ αντιθέτως έχω την εντύπωση ότι το Καθημερινιώτικο Μίκυ τις υποβαθμίζει κάπως γιατί μπαίνουν μαζί με πολλή σαβούρα και χάνονται...

 

Εάν ήταν απλά θέμα νοσταλγίας θα έλεγα ότι τα Μίκυ με τα οποία ξεκίνησα, γύρω στο #1950, ήταν τα καλύτερα... Αυτό σίγουρα ΔΕΝ ισχύει και ΔΕΝ το λέω... Το ότι τα τεύχη #2200 - 2460 ήταν πάρα πολύ ωραία, δε νομίζω να είναι μόνο θέμα νοσταλγίας και θα μάρεσε αν η Καθημερινή έκανε μια κίνηση προς αυτά τα πρότυπα!!!

 

15 άχρηστες σελίδες με διαφημίσεις-ανέκδοτα-βιντεοπαιχνίδια στη μέση κάθε τεύχους, συν μια επαναδημοσίευση στο τέλος και γέμιζε το τευχάκι ο Τερζόπουλος.

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Υπέροχο εξώφυλλο στο τεύχος της (30 Μαΐου 1980). Σε έκανε να ονειρεύεσαι πως μπορείς άνετα και συ να γίνεις σχεδιαστής για τη Ντίσνεϋ.

 

Κλασικός Giuseppe Perego. Απάλευτος τελείως. Θυμάμαι που ήμουν 7-8 χρονών, τότε που ξεκινούσα να διαβάζω Μίκυ Μάους και δεν διέκρινα ακόμα σχεδιαστές από το στυλ τους, όμως ο συγκεκριμένος ήταν πολύ άσχημος, ακόμα και για τα (ανύπαρκτα) στάνταρ μου. Έχει ενδιαφέρον πλέον μόνο από ιστορικής άποψης, κυρίως επειδή είχε αναλάβει να συρράφει αποσπασματικές ιστορίες για το Topolino, τις οποίες εν συνεχεία είδαμε στα πρώτα τεύχη των Κλασικών. Αλλά κατά τ' άλλα δεν μπορώ να τον διαβάσω με την καμία. Αυτός και άλλοι συνομήλικοί του που δημοσιεύονταν σε αντίστοιχα τεύχη της εποχής, έχουν και την τιμητική τους στο thread που τους κράζουμε :P

 

Και μιλώντας για παλιά threads, ρίξτε μια ματιά σε αυτό

Νέα VS παλιά Disney εν έτει 2014 :D

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ανάμεικτα είναι τα συναισθήματά μου όσον αφορά τις δύο περιόδους του Μίκυ Μάους...!

 

Σίγουρα μου λείπει η εποχή του Τερζόπουλου...!Τον λόγο δεν μπορώ να τον προσδιορίσω με ακρίβεια...!Πιστεύω,χωρίς να θέλω να το παραδεχτώ εύκολα,ότι μεγάλωσα κι έχει χαθεί η τόσο μεγάλη προσμονή της Παρασκευής...!Επίσης αυτό που μου λείπει (και μην με κοροϊδέψετε :P ) είναι το μέγεθος του παλιού Μίκυ Μάους...!Από την αρχή δεν μου γέμισε το μάτι το νέο,μακρόστενο φορμά του νέου τεύχους...!Προτιμούσα το "κοντόχοντρο" κόψιμο των περασμένων εποχών...!Και φυσικά μου λείπει η θρυλική γραμματοσειρά,με τις bold λέξεις στην πρόταση...! :lol:

 

Από την άλλη (off topic),το θετικό στην νέα περίοδο του Μίκυ Μάους είναι φυσικά οι νέες,αδημοσίευτες ιστορίες...!Όπως και να το κάνουμε καλό είναι να υπάρχει νέο αίμα...!Βέβαια,εννοείται ότι πρέπει να γίνεται και σωστή επιλογή των ιστοριών κι όχι να βάζουμε ό,τι βρούμε,μόνο και μόνο επειδή είναι καινούργιο...!

 

 

:beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.