Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπόιλερ μέσα σε σπόιλερ


DaDiRa

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 

 

test

 

 

διαγώνισμα :D

 

 

 

 

 

Edit1:

 

 

bold
 
Mr_poopy_butthole.png

 

συννημένο

κείμενο

 
Edit2:
copy paste από ελλατωματικό spoiler

βολδ
Mr_poopy_butthole.png
κείμενο

κείμενο

 
 
Edit5: Σπόιλερ και κανονικό κείμενο στην ίδια σειρά

Μr.:

SPOILERS

dot

 
Edit6: Spoiler σε spoiler με το εξωτερικό στην ίδια γραμμή

test

??

 

 
Edit7:

δοκιμή

 

 

Επεξεργασία από DaDiRa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μπορείς επίσης να πας στην "πλήρη επεξεργασία",να γράψεις ό,τι θέλεις και μετά να πατήσεις "Προεπισκόπηση Καταχώρησης",βλέποντας το αποτέλεσμα που θα εμφανιστεί...! ;) 

 

Μπορείς να κάνεις τις αλλαγές σου,μέχρι να βρεις το αποτέλεσμα που σε ικανοποιεί...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μπορείς επίσης να πατήσεις το κουμπάκι πάνω αριστερά από το πλαίσιο όπου πληκτρολογείς (αυτό αριστερά από τη γόμμα, και πάνω από το B για τα bold). Εάν το κάνεις, τότε αλλάζει όλο το κείμενο σε bbcode. 

 

Πολλές φορές γράφω/επεξεργάζομαι στο bbcode διότι μου δίνει μεγαλύτερο έλεγχο στο τι βάζω. Για παράδειγμα άμα κοπιάρω κάτι από κάπου αλλού, οπότε εάν το κάνω paste αφού έχω ενεργοποιήσει το bbcode, τότε μου το κολλάει "γυμνό" από μορφοποίηση (χρώματα + μέγεθος γραμμάτων, χρώμα background κ.ο.κ.) και μετά μου είναι πιο εύκολο να κάνω εγώ (αφού ξαναπατήσω εκείνο το κουμπάκι) τις αλλαγές που θέλω. Ή αντίστοιχα μπορώ να "παίξω" ευκολότερα με τα διάφορα spoilers, code κ.ο.κ. 

 

για παράδειγμα

 

εάν θέλω να έχω σπόιλερ γράφω
[spoiler]μπλαμπλαμπλα[/spoiler]
 
κ.ο.κ.
 
αυτό το κομμάτι δεν το εμφανίζει ως spoiler διότι το έγραψα βάζωντας code αντί για spoiler

 

:)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μπορείς επίσης να πας στην "πλήρη επεξεργασία",να γράψεις ό,τι θέλεις και μετά να πατήσεις "Προεπισκόπηση Καταχώρησης",βλέποντας το αποτέλεσμα που θα εμφανιστεί...! ;)

 

Μπορείς να κάνεις τις αλλαγές σου,μέχρι να βρεις το αποτέλεσμα που σε ικανοποιεί...!

Έχεις δίκιο, απλώς επειδή σκέφτηκα πως πρόκειται για bug αποφάσισα πως δεν αρκεί να το λύσω μόνο στο topic που θέλω γιατί μετά θα πρέπει να το αναφέρω και κάπου. Οπότε έκανα εδώ topic για να γράψω σαν απάντηση αφού καταλήξω τι είναι αυτό που προκαλεί το πρόβλημα του ανοιχτού spoiler.

Και αυτό κάνω, λοιπόν :) : Όταν γράφεις βάζεις spoiler μέσα σε spoiler και το εξωτερικό έχει κείμενο στην ίδια γραμμή που ανοίγει δημιουργείται αυτό το πρόβλημα (βλ. Edit5 και Edit6 - έσβησα τα ενδιάμεσα γιατί είχαν πραγματικά spoilers :P ), δηλαδή λειτουργεί ως spoiler μόνο η πρώτη γραμμή, ενώ το υπόλοιπο προβάλεται ανοιχτό, παρ' όλο που βρίσκεται μέσα στο spoiler.

Δεν ξέρω κατά πόσο περνά από το χέρι σας να φτιαχτεί, αλλά οφείλω να το επισημάνω. :D

 

 

μπορείς επίσης να πατήσεις το κουμπάκι πάνω αριστερά από το πλαίσιο όπου πληκτρολογείς (αυτό αριστερά από τη γόμμα, και πάνω από το B για τα bold). Εάν το κάνεις, τότε αλλάζει όλο το κείμενο σε bbcode. 

 

Πολλές φορές γράφω/επεξεργάζομαι στο bbcode διότι μου δίνει μεγαλύτερο έλεγχο στο τι βάζω. Για παράδειγμα άμα κοπιάρω κάτι από κάπου αλλού, οπότε εάν το κάνω paste αφού έχω ενεργοποιήσει το bbcode, τότε μου το κολλάει "γυμνό" από μορφοποίηση (χρώματα + μέγεθος γραμμάτων, χρώμα background κ.ο.κ.) και μετά μου είναι πιο εύκολο να κάνω εγώ (αφού ξαναπατήσω εκείνο το κουμπάκι) τις αλλαγές που θέλω. Ή αντίστοιχα μπορώ να "παίξω" ευκολότερα με τα διάφορα spoilers, code κ.ο.κ. 

 

για παράδειγμα

εάν θέλω να έχω σπόιλερ γράφω
[spoiler]μπλαμπλαμπλα[/spoiler]
 
κ.ο.κ.
 
αυτό το κομμάτι δεν το εμφανίζει ως spoiler διότι το έγραψα βάζωντας code αντί για spoiler

:)

 

:cheers5:

Δεν το ήξερα, και είναι όντως βολικό για τέτοιες περιπτώσεις. Θα το έχω υπόψη μου για τις επόμενες φορές. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

στο φ/κουτο έχει ένα κουμπί που λέει BBCode. Εάν το πατήσεις, σου ανοίγει σε ξεχωριστό παράθυρο αυτό εδώ. Εκεί έχει ένα κάρο παραδείγματα για το πως δουλεύει το bbcode :) (στο φ/κουτο μόνο χρησιμοποιώντας bbcode μπορείς να βάλεις σπόιλερ και να κάνεις άλλα κόλπα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι απάντηση για το πρόβλημα που αναφέρω ή γενική συμβουλή. :P   :thinking:

Πάντως το bb-code του σποίλερ το γράφω εγώ, για την ακρίβεια δεν ξέρω καν που βρίσκεται το κουμπάκι.

 

Edit: Μήπως εννοείς ότι με το κουμπάκι δεν θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα επιδή αφήνει πάντα ολόκληρη σειρά για το άνοιγμα και το κλείσιμο;

Επεξεργασία από DaDiRa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Γενική συμβουλή :)

 

Αυτό που ανάφερες, μου ακούγεται σαν πρόβλημα/θέμα του ίδιου του board και του ίδιου του php γενικώς :) Δε νομίζω ότι είναι κάτι που μπορεί να σουλουπώσει/αλλάξει ο ngramm :)

 

το κουμπάκι που δεν ξέρεις που είναι είναι αυτό ανάμεσα στη γόμμα και το font/γραμματοσειρά, πάνω από το U :) ποικιλία "κόλπων" από εκείνο εκεί ;)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.