Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Wire (2002-2008)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

 

 The-Wire-1024x576.jpg

 

 

To "The Wire" είναι μια τηλεοπτική σειρά του αμερικάνικου δικτύου HBO. Το συγκεκριμένο δίκτυο είναι συνδρομητικό,και μερικές από τις σειρές που υπάρχουν στο πρόγραμμά του είναι τα Rome, Oz, Sopranos, Sex and the City, κ.α.

 

Η σειρά πραγματεύεται τη σύγκρουση ανάμεσα σε αστυνομία και εμπόρους ναρκωτικών,στα ghettos της Βαλτιμόρης...Προφανώς δεν έχω υπάρξει ούτε το ένα ούτε το άλλο,και ούτε έχω ζήσει εκεί,αλλά στα δικά μου μάτια,η σειρά είναι αρκετά έως πολύ ρεαλιστική...Επίσης,τα γεγονότα είναι ειδωμένα,τόσο από τη μεριά του "νόμου",όσο και από την πλευρά των κακοποιών...

Η σειρά περιγράφεται ως crime drama,και κατά την ταπεινή μου γνώμη,είναι από τις κορυφαίες του είδους...Συμφωνα με την Wikipedia,τα εξής περιοδικά/εφημερίδες την έχουν χαρακτηρίσει ως Best Show on Television:TIME,Entertainment Weekly,The Guardian,the Chicago Tribune,Slate,the San Francisco Chronicle and the Philadelphia Daily News...

 

Η πρώτη season,άρχισε να προβάλλεται καλοκαίρι του 2002,ενώ 10 Σεπτέμβρη θα προβληθεί το 1ο επεισόδιο της 4ης Περιόδου...

 

Αν σε αφήνει αδιάφορο η περιγραφή,σταμάτησε το διάβασμα εδώ...Αν πάλι θεωρείς ότι μπορεί και να την κατέβαζες σε κάποια slow day,συνέχισε... :beer:

 

Περιέργως,η σειρά δεν κυκλοφορεί στα γνωστά ελληνικά "στέκια"...Εγώ την γνώρισα κατά τύχη(to make a long story short,έχουμε "μουσαφίρη" από U.S.)...Την προτείνω ανεπιφύλακτα,αν σας αρέσει το συγκεκριμένο είδος...Ελληνικοί υπότιτλοι δεν υπάρχουν(τουλάχιστον δεν έχω βρεί εγώ).Αγγλικοί όμως υπάρχουν,και πιστέψτε με,θα σας χρειαστούν,αφού η γλώσσα είναι η slang των έγχρωμων αμερικάνων των γκέτο...Οπότε,να περιμένετε να ακούσετε και καμια χοντράδα ενίοτε... :D

 

 

 

 

 

 

 

More Info:

1.Wiki

2.Imdb

3.HBO

 

[imdb=tt0306414]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την έδειχνε πέρυσι το καλοκαίρι το Star γύρω στις 03:00 το βράδυ (κλασσικές ώρες που δείχνει καλές σειρές αυτό το κανάλι, μην τύχει και τις δει πολύς κόσμος). Παρ' όλο που είμαι φαν των Αμερικάνικων αστυνομικών σειρών, η συγκεκριμένη δυστυχώς δεν μου έκανε "κλικ"...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ, μετα απο τα φοβερα Cold Case & Closer (God bless STAR) εχω γινει αρκετα δυσκολος σε αυτο το ειδος (αν και δεν εχω ξεκινησει ακομα Shield :) ), αφου μεχρι και CSI εκοψα (το NY φυσικα, με του οποιου τον πρωτο κυκλο ειχα καταπορωθει) γιατι οι υποθεσεις ειχαν αρχισει να γινονται της πλακας στον δευτερο και τα υπολοιπα τους εκοψα την καλημερα απο πολυυυ νωρις, ιδωμεν, παντως, thanx for da tip, man!!!

 

υγ.Χοχο, μολις ειπες για τις χοντραδες των γκεταδων, θυμηθηκα τον Borat που παει σε ενα πανακριβο υπερλουξ ξενοδοχειο με ψιλοκατεβασμενο το παντελονι & τους αρχισει τα Urban slang....!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ξεκίνησα να κατεβάζω τον πρώτο κυκλο.Το ΗΒΟ δε με χει απογοητευσει ποτε σε τετοιες σειρές.ΟΖ και SVU τα 2 κορυφαία για μενα.

Νικο υπότιτλους για τις 2 πρώτες χρονιες στο http:// greektvsubs.com :beer: :beer:

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Παναγιώτη εγώ έχω δεί τις σεζόν 2 και 3 (γιατί αυτές έτυχε να βρώ πρώτα) και τώρα βλέπω και εγώ την πρώτη...Δεν θα σε απογοητεύσει πιστεύω,τουλάχιστον άποψή μου είναι ότι η σειρά είναι από τις κορυφαίες του είδους...Και γενικά μου αρέσει αυτό το στυλ με τα γκέτο κλπ...

 

Υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι?Δεν το ήξερα,και δε φανταζόμουν ότι θα είχε κάποιος τόση αυτοπεποίθηση για τα αγγλικά του που θα καθόταν να προσπαθήσει να μεταφράσει slang,και αστυνομική αργκό...Εδώ στα "νορμάλ" αγγλικά τα κάνουν μαντάρα...Σε κάθε περίπτωση σου προτείνω να δείς τα επεισόδια με αγγλικούς υπότιτλους...Στο subscene.com υπάρχουν...Κάποια πράγματα δεν μεταφράζονται,μόλις δείς τα επεισόδια θα καταλάβεις... :best:

Άσχετο,αλλά έχω την εντύπωση ότι παλαιότερα στη φιλοσοφική,υπήρχε μάθημα σχετικά με τη γλώσσα στα ghettos...Αν ξέρει κανείς φιλόλογος ας το επιβεβαιώσει...

Thanks for the heads-up,Louis... :thanks:

Άμα το δείς κάνε και μια κριτική please,να υπάρχει και μια δεύτερη γνώμη... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απ' ότι βλέπω στο site του Star, Σάββατο και Κυριακή ξημερώματα στις 04:00 (κλασσικά :) ) θα προβάλλει το Wire ξανά, και κατά πάσα πιθανότητα θα το κάνει κάθε Σαββατοκύριακο. Για όποιον λοιπόν ενδιαφέρεται, να η ευκαιρία να κάτσει να το δει (ή να προγραμματίσει το video)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγώ πάλι κόλλησα με τη σειρά.Πολύ έξυπνη σεναριακά με πολύ αργκο και ενδιαφέρον.Ξεφεύγει από τις τετριμμένες αστυνομικές ιστορίες και δείχνει πολλά απο την καθημερινότητα συμμοριών και αστυνομικών.Στον 2ο κύκλο ακούς συχνά ελληνικά αφού κυνηγάνε Έλληνες μαφιόζους.Θα σας κάνει εντύπωση πόση λεπτομέρεια έχουν δώσει στους Έλληνες.Πάω για τρίτο κύκλο τρέχοντας...Nick thanx again που μας τη σύστησες... :beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το ήξερα ότι θα σου αρέσει Παναγιώτη... :) Εγώ μετά το διάβασμα,έβλεπα και 1-2 επεισόδια,και κατάφερα να τους δώ και τους 4 κύκλους...Θεωρώ ότι δεν κάνει κοιλιά...Ίσα-ίσα...Ο πιο καλός για μένα είναι ο τέταρτος,ο οποίος όμως δεν ολοκληρώνεται,αλλά θα συνδυαστεί με τον πέμπτο,και μάλλον τελευταίο...

Άκουσες και το τραγούδι του Στέλιου?Εγώ όταν το έβλεπα,είχα μείνει κάγκελο...Νομίζω κάποιος από τους παραγωγούς είναι έλληνας...Τέλος πάντων...Όντως,πολύ αργκό,για αυτό και είπα ότι ελληνική μετάφραση στους υπότιτλους θα ήταν λίγο μάταιη...Αγγλικοί υπότιτλοι,και ας μην τα καταλάβαινα και όλα...

Και μια λεπτομέρεια...Το τραγούδι των τίτλων,παραμένει το ίδιο,και σε κάθε season απλά γίνεται μια διασκευή...Νομίζω στο δεύτερο κύκλο είναι πιο bluesy,πολύ όμορφο,αν και στη διασκευή του τέταρτου κύκλου έχει ένα ικανοποιητικότατο solo,και είμαι αναποφάστιστος ποιό από τα δύο μου αρέσει περισσότερο...

Χαίρομαι που βοήθησα να δείς κάτι που σου άρεσε τελικά...Cheers,mate... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μόλις ξεπάστρεψα την πρώτη σεζόν. πάρα μα πάρα πολύ δυνατή σειρά. πάρα μα πάρα πολύ δυνατή. συνεχίζω ακάθεκτος.

 

όπως τα είπαν και οι προλαλήσαντες. Ειδικά στο 11ο επεισόδιο της πρώτης σεζόν έχει την πειστικότερη χμ... επιτόπια έρευνα που έχω δει ποτέ. εντυπωσιακότατο....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξεκίνησα να κατεβάζω τον πρώτο κυκλο.Το ΗΒΟ δε με χει απογοητευσει ποτε σε τετοιες σειρές.ΟΖ και SVU τα 2 κορυφαία για μενα.

Νικο υπότιτλους για τις 2 πρώτες χρονιες στο http:// greektvsubs.com :beer: :beer:

Το "HBO" είναι φοβερό κανάλι, όντως! Στοχεύει κυρίως σε σειρές τελείως διαφορετικές μεταξύ τους και αξίζουν οι περισσότερες! Το "SVU" που λές τι ακριβώς είναι; Αν εννοείς την σειρά "Law & Order: Special Victims Unit" έχω δει ορισμένα επεισόδια σποραδικά στην τηλεόραση και όντως φαίνεται πολύ καλό! Βέβαια έχω κολήσει εδώ και καιρό με το "C.S.I.: Crime Scene Investigation" το οποίο είναι απ'τα καλύτερα για'μένα μέχρι στιγμής!! Περιμένω των 7ο κύκλο σε DVD πως και πως! Η σειρά που λέτε φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα!! Εν τω μεταξύ μου θυμίζει το "Η Ασπίδα Του Νόμου" ("The Shield") που είναι με γκέτο και συμμορίες (απλά σε άλλες περιοχές των Η.Π.Α.) και αξίζει!! Τώρα τελειώνω τον 4ο κύκλο που κατέβασα γιατί αν περιμένω από video club να'ρθουν... Θα την τσεκάρω κι αυτήν που λέτε πάντως! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το HBO θα προβαλλει ενα 7ωρο mini-series απο τον δημιουργο του The Wire με τιτλο Generation Kill, με τους Αμερικανους στον πολεμο του Ιρακ. Προσωπικα το κοβω τρελη αμερικανια, ενω αλλοι το περιμενουν πως και πως. Δειτε το trailer.

 

 

υγ.Ψιλοασχετο, αλλα μιας και το ανεφερα παραπανω, το Closer εχει ξεφουσκωσει επικινδυνα στον 2ο κυκλο να παρει! :oops: Ειναι το Σε Αποσταση Αναπνοης που δειχνει το Star ιδια ωρα με το Las Vegas του ΑΝΤ1 :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και για όποιον φανατικό εκεί έξω :) Πρόπερσι έκανε το HBO 3 μικρά prequels που μπορεί κανείς να τα δει τζάμπα στο amazon.

 

http://www.amazon.com/gp/mpd/permalink/m2UG070Q60466H

http://www.amazon.com/gp/mpd/permalink/mN71VEUB9QMD1

http://www.amazon.com/gp/mpd/permalink/mL6KQXV30XNIF

 

το συγκεκριμένο υλικό εκτιμώ ότι αφορά μόνο όσους έχουν δει τη σειρά :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 years later...

  • Member ID:  25794
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  35
  • Reputation:   139
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπέροχη σειρά το The Wire, αξίζει να το δεις πραγματικά. Η αγαπημένη μου σεζόν είναι η τέταρτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι δείχνει η εικόνα στο πρώτο post; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ότι το τόπικ θέλει διαγραφή :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to THE WIRE (2002-2008)
  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η σειρά αρχίζει να προβάλλεται από σήμερα στην ΕΡΤ2 από την αρχή, και καθημερινά Δευτέρα ως Πέμπτη. Κατόπιν τα επεισόδια θα είναι διαθέσιμα στο webtv της ΕΡΤ για μία εβδομάδα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Kαταπληκτική σειρά. Δεν ξέρω αν έχω δει κάποια καλύτερη αμερικάνικη. Όποιος βλέπει σειρές και δεν την έχει δει, να το διορθώσει άμεσα. Μακνάλτι ftw ή μάλλον Όμαρ ftw, εεεε όχι.... Μπαμπς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γυαλισα λιγο το αρχικο ποστ ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.