Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΑΛΜΑ ΝΤΕ ΜΑΓΙΟΡΚΑ (ΙΣΠΑΝΙΑ)


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35615
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μαδρίτη

Βαρκελώνη

Σεβίλη

Λας Πάλμας (ντε Γκραν Κανάρια)

 

και τώρα...

 

ΠΑΛΜΑ (ΝΤΕ ΜΑΓΙΟΡΚΑ)

 

 

Δύο είναι τα κομιξομάγαζα της πόλης (ή τουλάχιστον δύο εντόπισα εγώ με τη βοήθεια του google maps αλλά και του ασταμάτητου περιπάτου μου στα σοκάκια της). Κανένα απ' τα δύο δυστυχώς δεν είχε αγγλόφωνες εκδόσεις. Βρίσκονται αρκετά κοντά στην Placa D' Espanya.

 

1) Norma Comics

Carrer de Nuredduna 7, 07006 Palma (Tel: 0034 971771325)

DSC_8339.jpgDSC_8338.jpg

 

normacomics.blog

Εμένα αυτό το μαγαζί μου άρεσε λίγο περισσότερο, χωρίς όμως να μπορώ να διευκρινίσω το γιατί. Ειδικεύεται φυσικά στα καινούρια, όμως υπήρχαν και κάποια πακέτα παλιών μεταχειρισμένων τευχών σε τιμές μάλλον τσιμπημένες, όμως μιας και δεν γνωρίζω περί συλλεκτικότητας στην Ισπανία, ίσως για τους κυνηγούς των κόμικς οι τιμές να μην είναι τόσο απαγορευτικές όσο φάνηκαν σε μένα τον αδαή. Όμορφος χώρος με πολλές βιβλιοθήκες.

DSC_8336.jpgDSC_8337.jpg

 

 

2) Gotham Comics

Carrer de Sant Miquel 75, 07002 Palma (Tel: 0034 971495004)

DSC_8321.jpg

 

gothamcomics.blog

Αν και όπως είπα εγώ προτιμώ το προηγούμενο, και το συγκεκριμένο κατάστημα δεν το λες καθόλου άσχημο. Ίσως έχει να κάνει με το όνομα ή γενικά ότι δίνει αρκετή έμφαση στα υπερηρωικά που εμένα αφήνουν αδιάφορο, αλλά φυσικά οι λάτρεις του είδους μάλλον εδώ θα πρέπει να έρθουν. Είχε και μεγάλη ποικιλία σε manga, που με αφήνουν ακόμα πιο αδιάφορο. Πέραν όμως αυτών, έχει πολλές ακόμα ωραίες εκδόσεις που ήταν στα μέτρα μου. Υπήρχε και ένας πάγκος σχεδόν μόνο με εκδόσεις που αφορούν τον Τεντέν (κόμικς και βιβλία).

DSC_8322.jpgDSC_8323.jpg

 

 

3) El Corte Ingles

DSC_8333.jpg

 

Και επειδή πάντα ρίχνω και μια ματιά στο βιβλιοπωλείο του πολυκαταστήματος El Corte Ingles, ομολογώ ότι δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος από την ποικιλία (καμία σχέση πχ με της πόλης Λας Πάλμας). Πέρασα μάλιστα από δύο πολυκαταστήματα της πόλης. Στο μεν πρώτο στην Avinguda Rei Jaume III, όλη η βιβλιοθήκη με τα κόμικς ήταν αυτή:

DSC_8308.jpg

 

Στο δεύτερο, πολύ κοντά στο Norma Comics, και συγκεκριμένα στην Avinguda Alexandre Rossello, τα πράγματα ήταν ελαφρώς καλύτερα:

DSC_8329.jpgDSC_8331.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.