Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο ] part 2


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ίσως να μην το έκανα κατανοητό στην παρουσίαση, αλλά δεν είναι κλασικό/τυπικό νουάρ. Ας το πούμε κάτι σαν slice-of-life με λίγο αρκετό έγκλημα μέσα. Άρα λογικό είναι να μην είναι αυτό που περίμενες. ;) 

Όταν και αν διαβάσεις τα άλλα δύο, καλό είναι να γράψεις τη γνώμη σου στην παρουσίαση, ώστε να μη χαθεί εδώ μέσα. :) :beer:  

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

On 30/12/2017 στο 9:10 ΜΜ, GeoTrou είπε:

Ίσως να μην το έκανα κατανοητό στην παρουσίαση, αλλά δεν είναι κλασικό/τυπικό νουάρ. Ας το πούμε κάτι σαν slice-of-life με λίγο αρκετό έγκλημα μέσα. Άρα λογικό είναι να μην είναι αυτό που περίμενες. ;) 

Όταν και αν διαβάσεις τα άλλα δύο, καλό είναι να γράψεις τη γνώμη σου στην παρουσίαση, ώστε να μη χαθεί εδώ μέσα. :) :beer:  

 

Σκοπεύω να τα διαβάσω τις επόμενες μέρες, έτσι ώστε να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Διάβασα δύο τεύχη της Kabuki, εμπνευσμένος από την αγαπητή πόστερ. Ομολογώ ότι δεν το ήξερα καθόλου το κόμικ. Το "Fear The Reaper" και το πρώτο μέρος του "Circle of Blood" (που είναι ουσιαστικά η συνέχεια). Στην αρχή με ξένισε λίγο το πρώτο τεύχος, αλλά γρήγορα μπήκα στο κλίμα, και το δεύτερο τεύχος με ενθουσίασε. Θα διαβάσω και την συνέχεια του Κύκλου του Αίματος σήμερα (αν προλάβω). Θα εξαντλήσω όλα τα τεύχη.

 

Σκεφτόμουν ότι θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει ταινία όπως είδαμε ας πούμε πέρυσι το "Atomic Blonde" (με την Charlize Theron) και το "Ghost in the Shell" (με την Scarlett Johansson). :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4464 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Batman #38

Είχα διαβάσει πολλά και διάφορα για τη συγκεκριμένη stand-alone ιστορία και ως ένα βαθμό είχα θέσει ψηλά τον πήχη. Τελικά απογοητεύτηκα. Δε μπορώ να καταλάβω το λογικό συλλογισμό με τον οποίο ο Bruce έβγαλε το συμπέρασμα για το ποιός ήταν ο δολοφόνος.

Πάντως μου άρεσε ο διάλογος με τον οποίο έκλεισε η ιστορία.

 

Spoiler

- You are a sick kid with dead parents!

- Well, yes...but...But what else is Bruce Wayne?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ξεκίνησα τη χρονιά διαβάζοντας κάτι που δεν είχα προγραμματίσει.

 

Almanako_0192.thumb.jpg.b464e988a676d9dbbb1a692371b366db.jpg

 

Οι ιστορίες του Φάντομ Ντακ ήταν καλές. Ειδικά αυτή που αποδεικνύεται ότι δεν το έχει χωρίς τις τρελές εφευρέσεις του Γρανάζη. Οι ιστορίες του Ινδιάνα Γκούφη δε διαβάζονται. Στη μία δεν κατάλαβα πώς τελείωσε. Πρέπει να σώθηκαν οι σελίδες.

 

SERAFINIGPERIODOS_0649.thumb.jpg.768e2db467a2c58ae336e9eef6dd007c.jpg

 

Αυτό τώρα γιατί το διάβασα; Το παράτησα στη μέση. Η ιστορία του Πέπο και Κάρλο είχαν φάση, αλλά ειδικά εκείνος ο πιγκουίνος (Μάρκος και Γιάννης) δεν παλεύεται. Δεν είναι άξια απορίας η επιτυχία του περιοδικού, αλλά το ότι άντεξε 1000 τεύχη. Πώς έβρισκαν νέο κοινό; Δε νομίζω να άντεξε κάποιος να το αγοράζει 5-6 χρόνια. Χορταίνει και θέλει άλλα πράματα. Και απορώ πώς συναγωνιζόταν τις νέες εκδόσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@x for xepeta Πρέπει να είσαι από τους τελευταίους που θα περίμενα να διαβάσει Αλμανάκο. :wow: 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ό,τι να 'ναι είμαι. :sick2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Hou1.thumb.jpg.76e32badfdbf1f68b981dc0e1c605df9.jpg

 

Διάβασα τα δύο πρώτα τεύχη της Minky Woodcock: The Girl who Handcuffed Houdini που είναι γραμμένο και σχεδιασμένο από την ταλαντούχα Cynthia von Buhler. Ωραία ήταν αλλά έχω την εντύπωση ότι απευθύνεται σε ενήλικο κοινό αφού περιέχει αρκετές σκηνές σεξ. Θέλω να διαβάσω και την συνέχεια. :)

 

Hou2.thumb.jpg.1ccfa5ff55ad02d377af49449dd89fa7.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4464 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

@CaptainMarvel17 Από το Hard Case Crime imprint της Titan έχω διαβάσει μόνο το Peepland το οποίο το βρήκα κάπως ενδιαφέρον. Προσπάθησα να διαβάσω και το πρόσφατο Quarry's War αλλά με έχασε πριν καν ολοκληρώσω την ανάγνωση του πρώτου τεύχους.  Το The Girl who Handcuffed Houdini το έχω στη λίστα. Κάποια στιγμή θα διαβαστεί (ίσως όταν ολοκληρωθεί).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@CaptainMarvel17 Πολύ όμορφα εξώφυλλα. best.gif 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα το Who Is Jake Ellis, ενα κατασκοπικο κομικ οπου ο πρωταγωνιστης ειναι πρωην πρακτορας και νυν εγκληματιας που τον βοηθαει ο συνεργατης του για να την βγαζει παντα καθαρη. Μονο που ο συνεργατης του ειναι σε ολους τους υπολοιπους αορατος. Διασκεδαστικο κομικ, με ωραιο σχεδιο και χρωματισμο, που διαβαζεται γρηγορα. Περνας καλα την ωρα σου χωρις να ειναι κατι ξεχωριστο. kwtsoκλιμακα 7/10 :)

 

Επισης, διαβασα το The Strange Talent Of Luther Strode. Γιατι το εκανα αυτο στον εαυτο μου;  Γιατι εμπιστευτηκα το Readers Also Enjoyed του goodreads. Λαπας αποκτα υπερδυναμη διαβαζοντας ενα βιβλιο εκγυμνασης και απο κει περα τους αρχιζει ολους στις γρηγορες. Μεχρι που ξεπροβαλει ο "κακος" και πρεπει να τον αντιμετωπισει. Βλακειουλα απο τις λιγες. kwtsoκλιμακα 2/10. Δεν καταλαβαινω τις καλες κριτικες του goodreads.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διάβασα το Whore του Jeffrey Kaufman σε σχέδιο του Marco Turini. Ενας πρώην hitman και κατάσκοπος της CIA απολύεται λόγω αδυναμίας της κυβέρνησης να πληρώνει τον παχυλό μισθό του (εδώ γελάμε) και αρχίζει να δουλεύει ως freelance παίρνοντας και τις πιο άθλιες δουλειές για να βγάζει τα υπέρογκα χρέη που του άφησε το πλούσιο lifestyle του. 

 

Η απόλυτη αθλιότητα. Το σχέδιο είναι στην καλύτερη πεντάχρονου και το σενάριο με το ζόρι το αγοράζει κανένα φτηνιάρικο στούντιο στο χόλιγουντ για να το γυρίσει σε action b-movie με ξεπλυμμένο καστ. Είναι το IR$ και το Largo Winch αν τα έχεις σε ένα μπουντρούμι και τα δέρνεις 5-6 ώρες την μέρα μέχρι να πάρουν χρώμα. Αρπαχτή από τις λίγες. 

 

Ελεγα για το fogtown τις προάλλες αλλά και εκείνο είναι για eisner μπροστά στο whore. Ηταν που ήλπιζα να μην διαβάσω χειρότερο στο έτος. 

 

:shit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4464 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Κάποιος φούρνος θα γκρεμίστηκε! Ο @Θρηνωδός  διάβασε σειρά που εξέδωσε η Zenescope! :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ενα λάθος που δεν πρόκειται να ξανακάνω :lol: Πλάκα πλάκα είδα μετά ότι το είχε βγάλει η zenescope, αλλά θυμάμαι παλιότερα πρέπει να είχα τρακάρει με 1-2 κόμικς της :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Προσπαθώ να διαβάσω για 3η φορά το Batman Zero Year του Scott Snyder. Νομίζω ότι διαβάζω κείμενα ανθρώπου που έχει πάθει εγκεφαλικό. Με εκνευρίζουν προτάσεις όπως "Now, once in a while, someone will come along and bang their head against the futility of it, and that's always exciting". Στην αρχή της ιστορίας ο Bruce ζητάει από τον Alfred να του απευθύνεται με το μικρό όνομα, και στο τέλος της ιστορίας του κάνει παρατήρηση να του απευθύνεται με τη λέξη sir (και δεν ήταν μαλωμένοι όπως σε διάφορα άλλα σημεία). 'Ασε που δίνει μια περίεργη απάντηση στο γιατί κάνει ό,τι κάνει σαν Batman. "Dammit, Alfred, so no one has to go through what I did tha night". DID? σαν τι έκανε εκείνη τη νύχτα; Νόμιζα έπαθε και όχι έκανε. Και είχε και τρελή επιτυχία το κόμικ.

 

Διαβάζω και τα Extraordinary X-Men που είναι της οκάς αλλά τουλάχιστον διαβάζεται. Ο Jeff Lemire προσπαθεί να κάνει μια Storm αρχηγό μιας ομάδας X-Men μαζεύοντας τους Colosus, old Wolverine, Young Jean Grey, Old Ice Man, Forge, Nightcrawler, ώστε να βοηθήσουν μεταλλαγμένους που κινδυνεύουν και από το σύνεφο των Inhumans (αυτή η πρόταση είναι αληθινή και βλακωδέστατη). Τα φαντάσματα των πεθαμένων Xavier και Cyclops τη βοηθούν και την κατατρέχουν, χτίζει μια βάση στην καταραμένη διάσταση του Limbo, και έρχεται ένα event με τον Apocalypse χωρίς νόημα να κλέψει αναγνώστες από την ομώνυμη ταινία που προβλήθηκε τότε. Μετριότατες ιστορίες αλλά πολύ καλύτερες των τελευταίων μικρών σειρών. Κανένας τίτλος των X-Men δε λειτουργεί εδώ και χρόνια. Όχι ότι οι Avengers είναι καλύτεροι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

4 hours ago, x for xepeta said:

Ο Jeff Lemire προσπαθεί να κάνει μια Storm αρχηγό μιας ομάδας X-Men μαζεύοντας τους Colosus, old Wolverine, Young Jean Grey, Old Ice Man, Forge, Nightcrawler, ώστε να βοηθήσουν μεταλλαγμένους που κινδυνεύουν και από το σύνεφο των Inhumans (αυτή η πρόταση είναι αληθινή και βλακωδέστατη). Τα φαντάσματα των πεθαμένων Xavier και Cyclops τη βοηθούν και την κατατρέχουν,

 

:lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τι κοροϊδεύεις ρε! Εσύ καλύτερα περιοδικά αγοράζεις; :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

On 9/1/2018 στο 11:40 ΜΜ, kwtsos είπε:

 

 

Επισης, διαβασα το The Strange Talent Of Luther Strode. Γιατι το εκανα αυτο στον εαυτο μου;  Γιατι εμπιστευτηκα το Readers Also Enjoyed του goodreads. Λαπας αποκτα υπερδυναμη διαβαζοντας ενα βιβλιο εκγυμνασης και απο κει περα τους αρχιζει ολους στις γρηγορες. Μεχρι που ξεπροβαλει ο "κακος" και πρεπει να τον αντιμετωπισει. Βλακειουλα απο τις λιγες. kwtsoκλιμακα 2/10. Δεν καταλαβαινω τις καλες κριτικες του goodreads.

 

:beer:

 

Γιατί ταυτίζονται και θα ήθελαν να συμβεί και σε αυτούς. :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Spy Seal του Rich Tommaso. Τέσσερα τεύχη, από την Image που ξεκίνησε τον Αύγουστο. Πολύ ευχάριστο ανάγνωσμα, κλασσικό κατασκοπικό με ανθρωπόμορφα ζώα, απλό (θέλω να πω καρτουνίστικο, αλλά δεν ξέρω αν είναι δόκιμος όρος) σχέδιο και ζωντανά χρώματα.

MI-6 εναντίον τρομοκρατών, μυστηριώδες αντικείμενο, επιχειρήσεις διείσδυσης και διακίνηση πληροφοριών. Όπως είπα, διασκεδαστικό. Παρουσίαση δεν έχει γιατί δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Θα συνεχίσει "του χρόνου", οπότε ίσως να γίνει όταν ξανα-τελειώσει.

Το προτείνω για ένα γρήγορο διάβασμα αν σας τραβάει το setting και το σχέδιο. Αλλά είναι αυτό που γράφω, μην περιμένετε συγγραφικά θαύματα.

Spy Seal 004-004.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

16 hours ago, DaDiRa said:

Spy Seal του Rich Tommaso. Τέσσερα τεύχη, από την Image που ξεκίνησε τον Αύγουστο. Πολύ ευχάριστο ανάγνωσμα, κλασσικό κατασκοπικό με ανθρωπόμορφα ζώα, απλό (θέλω να πω καρτουνίστικο, αλλά δεν ξέρω αν είναι δόκιμος όρος) σχέδιο και ζωντανά χρώματα.

MI-6 εναντίον τρομοκρατών, μυστηριώδες αντικείμενο, επιχειρήσεις διείσδυσης και διακίνηση πληροφοριών. Όπως είπα, διασκεδαστικό. Παρουσίαση δεν έχει γιατί δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Θα συνεχίσει "του χρόνου", οπότε ίσως να γίνει όταν ξανα-τελειώσει.

Το προτείνω για ένα γρήγορο διάβασμα αν σας τραβάει το setting και το σχέδιο. Αλλά είναι αυτό που γράφω, μην περιμένετε συγγραφικά θαύματα.

 Spy Seal 004-004.jpg

 

Το διάβαζα κι εγώ γιατί μου έκανε πολύ κλικ το σχέδιο και το concept αλλά μου άφησε την αίσθηση ότι σταμάτησε να βγάζει νόημα η ιστορία στο 3ο τεύχος. Κρίμα γιατί είχε καλές προοπτικές. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Χμ, ναι, καταλαβαίνω τι εννοείς. Κάνει πολύ μεγάλα αφηγηματικά άλματα και σε αφήνει να υποθέτεις τις λεπτομέρειες.

Btw τον Μάρτη θα βγάλει το Dry County, crime αυτή τη φορά. Ε, λογικά μετά από αυτό θα συνεχίσει το Spy Seal.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Wonder Woman Rebirth  #1-14


 Τα τεύχη αυτά περιλαμβάνει ο πρώτος  deluxe τόμος (μαζί και με ένα one shot για να είμαστε ακριβείς) τον οποίο είχα πάρει τη Black Friday. Διαβάστηκε αν θυμάμαι καλά μέσα στα Χριστούγεννα. Να πω εδώ πως είναι το πρώτο μου comic με τη Wonder Woman. Η μοναδική επαφή που έχω με το χαρακτήρα είναι η περσινή ταινία  (που μου άρεσε πολύ btw) και οι διάφορες εμφανίσεις της σε άλλους "ομαδικούς" τίτλους.

 Το συγκεκριμένο με άφησε ικανοποιημένο. Ουσιαστικά είναι 2 ιστορίες,εναλλάξ, η μία αναφέρεται στο παρόν και η άλλη στο παρελθόν. Συγγραφέας είναι ο Greg Rucka (βλέπε Lazarus για όσους δεν τον ξέρουν), ενώ σχεδιαστές οι Nicola Scott (για τη "παρελθοντική"- Origin ιστορία) ενώ ο Liam Sharp σχεδιάζει τη ιστορία του παρόντος. ("The Lies")

 Το Lies αν και δε φαντάζει κάτι το ιδιαίτερο,  έχει μία έξυπνη ανατροπή στο τέλος που με κάνει να θέλω να δω τι θα γίνει στη συνέχεια. Μου άρεσε επιπλέον η απεικόνιση της σχέσης μεταξύ Νταϊάνα και Τρέβορ. (η "χημεία" τους αν θέλετε)

 Από την άλλη, το Origin το απόλαυσα περισσότερο. Σίγουρα για κάποιον που έχει διαβάσει πολλά origin της Wonder Woman δε θα του προσθέσει κάτι καινούργιο σε όλα αυτά που ήδη ξέρει, αλλά παρόλαυτα για μένα ήταν διασκεδαστικό και με ικανοποίησε το "γλυκό" σχέδιο της Nicola Scott. Είναι μια μοντέρνα εκδοχή της καταγωγής της ηρωίδας. Επίσης, εδώ ο Rucka παίζει πολύ με την Ελληνική μυθολογία, ενώ σε ένα τεύχος είχα εντοπίσει  μία ελληνική πρόταση ! (κάτι που συναντώ σπάνια σε ξενόγλωσσα τευχάκια χαχα) Εν ολίγοις, μάλλον θα το συνεχίσω (άλλο ένα σκληρόδετο είναι ούτως ή άλλως)  και θα ψάχτω σίγουρα  περισσότερο με το χαρακτήρα.

 

 

20180209_002745.thumb.jpg.2f8af9a428b5be4b9c8451d4dedc03ff.jpg20180209_003146.thumb.jpg.fb9233b0067c1ee35296e79114bc1edb.jpg20180209_003049.thumb.jpg.e6c96a097a60f4fbabcc8b2e1171a1d8.jpg

 

 

 

Μήπως έχει να προτείνει κάνεις κάποιο ?   Για το run του Azzarello (του New 52) έχω ακούσει θετικά σχόλια,  ξέρετε αν ισχύουν  ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 4/2/2018 στο 12:34 ΠΜ, DaDiRa είπε:

Spy Seal του Rich Tommaso. Τέσσερα τεύχη, από την Image που ξεκίνησε τον Αύγουστο. Πολύ ευχάριστο ανάγνωσμα, κλασσικό κατασκοπικό με ανθρωπόμορφα ζώα, απλό (θέλω να πω καρτουνίστικο, αλλά δεν ξέρω αν είναι δόκιμος όρος) σχέδιο και ζωντανά χρώματα.

MI-6 εναντίον τρομοκρατών, μυστηριώδες αντικείμενο, επιχειρήσεις διείσδυσης και διακίνηση πληροφοριών. Όπως είπα, διασκεδαστικό. Παρουσίαση δεν έχει γιατί δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Θα συνεχίσει "του χρόνου", οπότε ίσως να γίνει όταν ξανα-τελειώσει.

Το προτείνω για ένα γρήγορο διάβασμα αν σας τραβάει το setting και το σχέδιο. Αλλά είναι αυτό που γράφω, μην περιμένετε συγγραφικά θαύματα.

 Spy Seal 004-004.jpg

Δεν έχω διαβάσει το κόμικ αλλά η σελίδα που ανέβασες είναι εντελώς αντιγραφή από "ΤενΤεν - Το Μαύρο Νησί" :)
tin.thumb.PNG.8eb5826221441ac1b13c3842221ddb0c.PNG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

:wow: Ωραία παρατήρηση! Δεν θα το έλεγα αντιγραφή, βέβαια, αλλά φόρο τιμής. Με την έννοια ότι δεν το έκανε ύπουλα, δηλαδή.

Quote

One way that Rich describes his new series is by paying homage to Hergé’s Tintin, the globetrotting young investigator who always found himself immersed in adventure and intrigue.

http://comicspodcasts.com/tag/rich-tommaso/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ο Tommaso έχει πει πολλάκις ότι θαυμάζει τον Herge και τον «αντιγράφει». Βασικά είναι προφανές στο σχέδιό του. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Κάπου πρόσφατα εδώ διάβασα ότι ίσως παίζει ρόλο η προσδοκία που έχεις από ένα κόμικ στην τελική σου άποψη.

 

Μπορεί αυτός να ήταν ο λόγος που έμεινα χθες (ή προχθες δε θυμάμαι) εκθαμβος από την ανάγνωστη του Le journal d'un Ingenu.

Spirou et Fantasio (Une aventure de) / Le Spirou de... -4- Le journal d'un ingénu

Πρόκειται για ένα τεύχος της σειράς Une Andventure de Spirou et Fantasio (ή Le Spirou de... όπως λέγεται πλέον), όπου δημιουργοί δίνουν δικές τους ιστορίες Σπιρού, χωρίς να δεσμεύονται από τις εξελίξεις της σειράς ούτε εντελώς από το σχέδιο και την έκφραση που έχει η κυρίως σειρά. Εδώ βρίσκουμε έναν αφελή νεαρό βιοπαλαιστή γκρουμ. Δε γνωρίζει τον Φαντάζιο, ο Σπιπ είναι απλά ένα σκιουράκι και γενικά έχει μικρή σχέση με το τι συμβαίνει έξω από το ξενοδοχείο Μουστίκ όπου δουλεύει. Μέσα σε 60κάτι υπέροχες σελίδες, ο Σπιρού είναι αυτός που όλοι ξέρουμε πλέον και στο ενδιάμεσο έχει αρχίσει να καταλαβαίνει τι συμβαίνει στον κόσμο, έχει έναν νέο κολητό, ένα ζωάκι με συνείδηση και έχει περάσει την πρώτη του ερωτική περιπέτεια. 

 

Μακάρι να το βρείτε σε μία γλώσσα που μπορείτε να το απολαύσετε, ένα πάρα πολύ όμορφο origins φτιαγμένο με πάρα πολύ αγάπη από τον Εμίλ Μπράβο, στον οποίο λέω κι εγώ ένα Μπράβο με τη σειρά μου. Άξιο το 4,4 στο bedetheque και το 4,18 στο goodreads.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Iron Man "The Enemy Within"

 

Ο Tony Stark έχει πλέον καταντήσει αλκοολικός και τον αντικαθιστά ο Jim Rhodes. O συγγραφέας Denny O'Neil αντιμετώπισε και ο ίδιος πρόβλημα με το ποτό, και μετέφερε κάποιες από τις τραυματικές του εμπειρίες στο κόμικ. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

5a847595e2049_IronMan10a.thumb.jpg.275f44873c77a42592e036a703505c60.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Διαβάζω το Y The Last Man. Είμαι στη μέση του 3ου Deluxe. Πάει αρκετά καλά, σίγουρα όχι τόσο καλά όσο περίμενα βάσει διθυραμβικών σχολίων που είχα διαβάσει, αλλά αρκετά καλά.

Έξυπνο το σενάριο, οι διάλογοι γρήγοροι και άμεσοι. Το σχέδιο αρκετά basic, όχι κακό, αλλά σίγουρα τίποτα ιδιαίτερο. Πλήρης κριτική στο θέμα του όταν ολοκληρώσω.

 

Άσχετο, αλλά, όσο το διάβαζα, τόσο μου ερχόταν στο μυαλό το Preacher. Όχι τόσο στο σενάριο και σίγουρα όχι στις καφρίλες του Ennis, αλλά στο γενικότερο feeling της παρέας που

πηγαίνει κάπου και συναντάει διάφορα στο δρόμο. Ίσως επηρρέασε και το σχέδιο, το οποίο και αυτό ήταν αρκετά basic στο Preacher. Για πείτε καμιά άποψη όσοι έχετε διαβάσει και τα δύο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

2 λεπτά πριν, Dredd είπε:

Διαβάζω το Y The Last Man. Είμαι στη μέση του 3ου Deluxe. Πάει αρκετά καλά, σίγουρα όχι τόσο καλά όσο περίμενα βάσει διθυραμβικών σχολίων που είχα διαβάσει, αλλά αρκετά καλά.

Έξυπνο το σενάριο, οι διάλογοι γρήγοροι και άμεσοι. Το σχέδιο αρκετά basic, όχι κακό, αλλά σίγουρα τίποτα ιδιαίτερο. Πλήρης κριτική στο θέμα του όταν ολοκληρώσω.

 

Άσχετο, αλλά, όσο το διάβαζα, τόσο μου ερχόταν στο μυαλό το Preacher. Όχι τόσο στο σενάριο και σίγουρα όχι στις καφρίλες του Ennis, αλλά στο γενικότερο feeling της παρέας που

πηγαίνει κάπου και συναντάει διάφορα στο δρόμο. Ίσως επηρρέασε και το σχέδιο, το οποίο και αυτό ήταν αρκετά basic στο Preacher. Για πείτε καμιά άποψη όσοι έχετε διαβάσει και τα δύο.

Παει καιρος που εχω διαβασει το y the last man, και μαλιστα μονορουφι. Ξενυχτησα ενα βραδυ, και το ολοκληρωσα, απο εκει που ηθελα να το παω σιγα σιγα. Καπου στο σημειο που βρισκεσαι, μεταξυ 3ου και 4ου Deluxe αν δεν κανω λαθος

Spoiler

στο ταξιδι προς Αυστραλια? στην Ιαπωνια? γενικοτερα σε μια κατασταση εν πλώ, αν θυμαμαι καλα

ειχα βρει το πιο ανιαρό σημειο της ιστορίας. Ενιωσα δηλαδη εντονα να κανει κοιλιά το πράγμα. Εν τελει, το συγκεκριμενο κομικ για μενα ξεκινησε εντυπωσιακα, με μια πολυ ομορφη και εξυπνη ιδεα, αλλα σταδιακα ο αρχικος μου ενθουσιασμος, κάλμαρε καπως θα ελεγα. Το τελος του με αφησε αρκετα ικανοποιημενο παντως. Και τωρα που το σκεφτομαι , καλος ο παραλληλισμος με το παρεάκι του Preacher και με τη φαση του "πηγαινω εκει, συναντω τον ταδε" και παει λεγοντας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Συμφωνώ κι εγώ σε γενικές γραμμές. Η σειρά ξεκίνησε εντυπωσιακά, ήταν καθηλωτική, και κάθε μήνα το πρώτο τεύχος που διάβαζα με προσμονή ήταν το Υ.

Αργότερα όμως, όταν έφυγαν από τις ΗΠΑ άρχισε όντως να κάνει κοιλιά και χαλάρωσε αρκετά (χωρίς να είναι σε καμια περίπτωση κακό βέβαια)

 

 

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.