Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ (ΓΑΛΛΙΑ)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσθέτω και το L'imagier (όχι καμία σχέση με τον imageira :P ) στα Καταστήματα Εξωτερικού, το οποίο το είχε πρωτοπαρουσιάσει πριν κανά δυο χρόνια ο :germ:εδώ.

 

post-556-0-16318700-1387582368_thumb.jpg

 

L'imagier

52 rue Louis Pasteur

67117 Ittenheim

FRANCE

 

post-556-0-41155000-1387582024_thumb.jpg

Πρόκειται για εκείνα τα καταστήματα που μπορούν να θεωρηθούν ως οι παράδεισοι των BD. Έχει και διαδικτυακό κατάστημα, το οποίο στέλνει και Ελλάδα. Όμως προετοιμαστείτε για πανάκριβα & σπάνια/limited κομμάτια... Μιλάμε για κόμικς, βιβλία, φιγούρες, αγάλματα, πόστερς και ό,τι άλλο παρελκόμενο μπορεί να βάλει ο νους σας...

 

post-556-0-96614300-1387582366_thumb.jpg

 

Επίσημη Ιστοσελίδα / Σελίδα στο Facebook

 

Για τα καταστήματα στο Παρίσι ici.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5959
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

To μαγαζί που αναφέρεται στο Στρασβούργο δεν το βρήκα γιατί μάλλον είναι εκτός πόλης...Αντίθετα βρήκα σε μια πρόσφατη επίσκεψή μου ένα άλλο εξαιρετικά ενδιαφέρον μαγαζί και νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα της χώρας εκτός Παρισιού...

Πρόκειται για τοLibrairie Farfafouilles

που εδρεύει στην 5 Place Saint-Etienne. Εύκολα προσβάσιμο αφού στην ουσία είναι δύο στενά μετά τον μεγάλο καθεδρικό ναό και πολύ κοντά στην καρδιά της πόλης. Τρία λεπτά με τα πόδια από τον σταθμό του μετρό Gallia. Η οδός Saint Ettiennne που καταλήγει στη μια πλευρά της στη σχετική πλατεία είναι ακριβώς μπροστά στη στάση του τραμ που είναι ο βασικός τρόπος μετακίνησης (μαζί με το ποδήλατο) στην πόλη.

Το μέρος προσωπικά με άφησε αδιάφορο αλλά για όσους ενδιαφέρονται για manga νομίζω ότι είναι ένας μικρός παράδεισος! Έχει σχεδόν τα πάντα από τις γαλλικές εκδόσεις και πολλές (πάρα πολλές για τη συγκεκριμένη χώρα θα έλεγα) ξενόφωνες. Από λοιπά κόμικς μόνο Γαλλικά και οι τρέχουσες εκδόσεις που μπορούν γενικά να βρεθούν σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία ή αλυσίδες. Αλλά για τους φίλους των μάνγκα αξίζει και με το παραπάνω μια επίσκεψη.

Οι υπάλληλοι του, εξαιρετικά ευγενικοί, μου σύστησαν ένα άλλο μαγαζί για πιο mainstream καταστάσεις και μου είπαν ότι είναι το μοναδικό κομιξάδικο μετά το δικό τους που υπάρχει στην πόλη. Πρόκειται για το Le Cyclops που εδρεύει δύο δρόμους πιο μακριά αλλά δυστυχώς ανοίγει μόνο Κυριακές και αυτή ήταν η μέρα που έφευγα από την πόλη οπότε δεν υπήρχε δυνατότητα επίσκεψης. Το αναφέρω πάντως για όποιον τύχει να περάσει από το Στρασβούργο. Βρίσκεται στην οδό 14 rue des Pucelles (τηλέφωνο 03 88 25 54 71). Εξωτερικά μοιάζει με ένα πολύ μεγάλο....περίπτερο που πουλάει μόνο κόμιξ αλλά αυτό είναι η εικόνα που είδα από την βιτρίνα του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.