Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα και Εξελίξεις της ΚΟΜΙΞ Wiki


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Manitou είπε:

Πολυ ωραία άρθρα και τα τρία. Μπράβο παιδιά πολύ καλή δουλειά. Νομίζω ότι στόχος της wiki πρέπει να είναι να παρουσιάζει τέτοιες ωραίες αδημοσίευτες ιστορίες στα ελληνικά αλλά και παλιές ιστορίες επίσης δυσεύρετες. Αν είχα χρόνο πολύ ευχαρίστως να βοηθούσα αλλά μου είναι απίθανα δύσκολο. Μπράβο πάντως

Ευχαριστούμε φίλε Χρήστο. Γενικά θα υπάρξουν αρκετές παρουσιάσεις με Ξένες Εκδόσεις στο μέλλον. Και τι καλύτερο από τις αδημοσίευτες ;) Και μόνο που λες ότι αν είχες χρόνο θα βοηθούσες είναι αρκετό.

 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους πάντες για τα σχόλια :) Για μας είναι πολύ σημαντικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94927
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ ΚΟΜΙΞ

 

Πολλά μπράβο φίλε Κώστα για την ανανέωση που επιχειρείς, σε μία ιστοσελίδα που έχει αποδειχθεί μία πλούσια πηγή πληροφοριών στα αγαπημένα μας Disney! :clap2:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

50 λεπτά πριν, Indian είπε:

@ ΚΟΜΙΞ

 

Πολλά μπράβο φίλε Κώστα για την ανανέωση που επιχειρείς, σε μία ιστοσελίδα που έχει αποδειχθεί μία πλούσια πηγή πληροφοριών στα αγαπημένα μας Disney! :clap2:

 

 

:beer:

Ευχαριστώ φίλε Γιάννη. Βάζω τα δυνατά μου και πιστεύω ότι θα δείτε και άλλα ωραία πραγματάκια στο μέλλον ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Όταν υπάρχει όρεξη και μεράκι, το αποτέλεσμα φαίνεται ξεκάθαρα. Έχετε κάνει εκπληκτική δουλειά παιδιά! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, DM64007 είπε:

Όταν υπάρχει όρεξη και μεράκι, το αποτέλεσμα φαίνεται ξεκάθαρα. Έχετε κάνει εκπληκτική δουλειά παιδιά! :beer:

Ευχαριστούμε πολύ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φτάσαμε Ιούλιο και δεν έχω πάλι γράψει κάτι εδώ :)

ΚΟΜΙΞ Wiki

DisneyComicsPress

Στο DisneyComicsPress είχαμε πιο τυπικά άρθρα αλλά θέλω σύντομα να επιστρέψω με reviews του Μίκυ Μάους και μιας ξένης Disney έκδοσης ;)

Αυτά προς το παρόν :beer:

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34602
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κώστα αυτό που πρέπει να κάνετε είναι αφιέρωμα στις ξένες εκδόσεις. Βλέπε εγκυκλοπαίδεια fantagraphics, don rosa library, don rosa delouxe edition κλπ. Ααααα και στα γαλλικά. Αυτά του keramidas. Nice job anyways

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Κώστα αυτό που πρέπει να κάνετε είναι αφιέρωμα στις ξένες εκδόσεις. Βλέπε εγκυκλοπαίδεια fantagraphics, don rosa library, don rosa delouxe edition κλπ. Ααααα και στα γαλλικά. Αυτά του keramidas. Nice job anyways

 

Don Rosa σχετικές εκδόσεις δεν το βλέπω σύντομα :lol:  Πάντως τα υπόλοιπα τα έχω στο νου μου ;) Ήδη έχω κάτι που θα σου αρέσει για review :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολυ καλη ιδεα το αφιερωμα για ξενες εκδοσεις. Δεν ξερω ποια εννοειτε οταν γραφετε "εγκυκλοπαιδεια φανταγκραφικς" αλλα για μενα το καλυτερο που υπαρχει τωρα ειναι οι τομοι Disney Masters που ευτυχως το καταγραφουν στο inducks. Οι τομοι που ειναι ιταλων και μερικων αλλων ευρωπαίων ειναι η πρωτη φορα που εμφανιζονται στα αγγλικα. 

Επειδη αυτοι ειναι εκδοτες που απευθυνονται σε ολο τον πλανητη εχουν μεγαλη γκαμα βιβλιων που οταν δεν ειναι ντισνευ θα μπορουσατε να κανετε μικρο αφιερωμα κατευθειαν στο φορουμ. 

Για τους ευρωπαϊκους εκδοτικους οικους ειτε ειναι απο γαλλια ειτε απο ιταλια ειτε αλλου, μπορει να γινει ενα ωραιο αφιερωμα και να δει ο ελληνας τι υπαρχει για να μην νιωθει τοσο μιζερα και να νομιζει οτι εχει μονο 2-3 επιλογες επειδη εδω στην Ελλαδα δεν κοιτανε τι αρεσει στον κοσμο συνολικα.

Υπαρχουν και μεμονωμενες παρουσιασεις στο φορουμ αλλα ενα συγκεντρωτικο θεμα βοηθαει αρκετα. 

 

:gpost:

Επεξεργασία από cypavlos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  587
  • Reputation:   4595
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  2
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

19 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

(ελπίζω να σου άρεσε ο τόμος ;) )

 

Όμορφος ήταν και με πολύ απολαυστικές ιστορίες. Σκέφτομαι μάλιστα να δημιουργήσω και άλλες σελίδες σχετικά με το σύμπαν αυτό όπως οι τοποθεσίες οι χαρακτήρες κλπ. 

Είμαι σε διακοπές τώρα και δεν έχω τον υπολογιστή μου αλλά όταν γυρίσω θα ασχοληθώ με αυτό, μαζί με κάποιες άλλες σελίδες που θέλω να φτιάξω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πέρα από το άβαταρ μου θα παρατηρήσατε ότι άλλαξε και το DisneyComicPress ονομασία σε KomixPress. :D

 

komixpress-mini.thumb.png.e1178c9f2ef49f014543c5ddc1fae83d.png

 

Αντιγράφω από τη σελίδα ανακοίνωσης του KomixPress:

 

Παράθεση

Αλλαγές & μια νέα αρχή!

Όπως θα παρατηρήσατε άλλαξε το όνομα της ιστοσελίδας μας και από DisneyComicsPress έγινε KomixPress! Η αλλαγή αυτή είναι σημαντική και έγινε για ποικίλους λόγους.

 

Η σελίδα μας το Φλεβάρη του 2023 κλείνει 6 χρόνια λειτουργίας οπότε πιστεύουμε ότι ήρθε η στιγμή για αλλαγές. Έπειτα από πολύ σκέψη αποφασίστηκε ότι το site θα εστιάσει πλέον σε όλων των ειδών τα κόμικς όπως τα

μάνγκα, τα υπερηρωικά, τα bd κλπ πέρα από τα Ντίσνεϋ.

DisneyComicsPress

Το τμήμα που θα αφορά τα Ντίσνεϋ κόμικς θα συνεχίζει να ονομάζεται DisneyComicsPress. Όπως γινόταν μέχρι τώρα έτσι και μελλοντικά θα συνεχίσουμε τις κριτικές, παρουσιάσεις και τα νέα! Αυτό δεν θα αλλάξει. Οπότε να αναμένετε περισσότερα  :)

 

dcp2_mini-300x71.png

Γιατί KomixPress;

Θα μου πείτε γιατί το συγκεκριμένο και η αλλαγή; Το συγκεκριμένο όνομα δόθηκε διότι η λέξη Κομιξ (πέρα από το ομώνυμο περιοδικό) χρησιμοποιείται πολύ συχνά στη χώρα μας αντί για το κόμικς. Οπότε στην ουσία με το νέο τίτλο εννοούμε όλων των ειδών τα κόμικς. Επίσης, θέλαμε το νέο όνομα να θυμίζει κάπως το παλιό και οπότε έγινε ο παραπάνω συνδυασμός. Ένας άλλος λόγος που έγινε η αλλαγή αυτή είναι διότι θέλουμε να μιλάμε και για άλλα είδη κόμικς που μας αρέσουν και να μην περιοριζόμαστε μόνο στα Ντίσνεϋ στα οποία έχουμε μια αδυναμία.

Πότε θα ολοκληρωθούν οι αλλαγές;

Οι αλλαγές και προσθήκες θα ολοκληρωθούν σταδιακά. Σιγά σιγά θα αλλάξει η αρχική μας σελίδα για να περιλαμβάνει τα νέα της τμήματα. Θα υπάρχει μια ειδική σελίδα που θα οδηγεί σε κάθε τμήμα. Για τα Ντίσνεϋ πχ αυτή η σελίδα θα είναι το DisneyComicsPress, ενώ για τα υπόλοιπα θα υπάρξει η αντίστοιχη ονομασία.

 

Ευχαριστούμε,
-Η Ομάδα του KomixPress

 

Θα πρέπει να δημιουργήσω και νέο θέμα διότι πλέον όπως είπα δεν θα έχουμε μόνο Ντίσνεϋ στο site :P

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα είναι 31 Ιανουαρίου 2023 που σημαίνει ότι η ΚΟΜΙΞ κλείνει 12 χρόνια από την δημιουργία της! Δεν θέλω να πω τόσα πολλά πράγματα όσα είπα όταν η σελίδα ξεπέρασε το ορόσημο των δέκα χρόνων.

 

1687316023_12yearskomixwiki.thumb.png.8be335f25c6ccee1ac2860c240cfe78c.png

 

Καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω για τα έργα τους αφιερωμένα στα γενέθλια της Wiki τους @ Duck (πάνω) & Δημήτρη Γεωργάκα (παρακάτω).

 

1160672763_12yearskomixwiki-2.thumb.jpg.876673cbc5c9e51e2f35a33e529128cb.jpg

 

Μέσα στο 2022

Αριθμός άρθρων

Η ΚΟΜΙΞ Wiki ξεπέρασε το 2300 άρθρα! Σε αυτό έπαιξα ρόλο και 2 υποσχόμενα καινούργια μέλη που δημιούργησαν αρκετές νέες σελίδες. Πρόκειται για τους Paperinick,Pikapa. Ευχαριστούμε παιδιά και ελπίζω να συνεχίσετε και να βελτιώστε. Βέβαια πέρα από την δημιουργία άρθρων πάντα στοχεύουμε στην βελτίωση των ήδη υπαρχόντων όπου έγιναν σε παλιότερα σημαντικά άρθρα προσθήκες και βελτιώσεις. Ήδη σε αυτό έχουν βοηθήσει και χρήστες όπως ο Orignal357 ο οποίος επίσης ξεχωρίζει για τη δουλειά του.

 

Discord

Πολύ σημαντική θεωρώ την αναδιαμόρφωση του Discord server της σελίδας από τον K.Orfan. Πολύ δυνατό και όμορφο αποτέλεσμα. Τον ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και σημαντική δουλειά του.

 

Για το 2023

Θα θέλαμε για το 2023:

  • Αναδιαμόρφωση της αρχικής σελίδας
  • Βελτιώσεις & διορθώσεις σε παλιότερα άρθρα. Πάντα υπάρχει το περιθώριο βελτίωσης.
  • Περισσότερα νέα σημαντικά άρθρα για ιστορίες και σειρές.

Ευχαριστίες

Θα ήθελα να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά όλα τα μέλη που έχουν βοηθήσει να εξελιχθεί τόσο πολύ η σελίδα. Τον καθένα ξεχωριστά:

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.