Μετάβαση στο περιεχόμενο

SCI-FI [ Movies and TV series ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αφού δείτε όλα τα παραπάνω, αν θέλετε να καθαρίσει το μυαλό σας από τα διαστημικά και τα υπερηρωικά, μπορείτε να δείτε και το seaQuest που είχε προβληθεί πριν από χρόνια στο Star. Έτσι, για να αλλάξετε παραστάσεις :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είχα πορωθεί τόσο πολύ με το seaQuest, που όταν συμπλήρωσα το μηχανογραφικό για τις Πανελλήνιες, είχα βάλει στις πρώτες επιλογές Τμήμα Επιστημών της Θάλασσας και σχολές με παρόμοια κατεύθυνση (πχ Γεωλογία). :pool: Τελικά το που πέρασα είναι άλλη ιστορία... :P

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ παίδες!! :thanks: Θα δω την σειρά πρώτη, τότε! :beer: Το "Seaquest" επίσης πολύ καλό αλλά δεν είχα δει και πάρα πολλά επεισόδια. Ίσως το πρόγραμμά μου με τις ώρες που παιζόταν δε συμβάδισε ποτέ... :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν κολλάει και πολύ να το γράψω εδώ, απλά μια και έχει γίνει αναφορά στο Prisoner και είμαστε αρκετοί που το ξέρουμε σ' αυτό το thread είπα να το αναφέρω εδώ:

 

Ίσως κάποιοι να το ξέρετε ήδη αλλά ετοιμάζεται remake της παλιάς σειράς. Το καινούριο δε θα είναι κανονική σειρά αλλά μίνι-σειρά, σύνολο 6 επεισόδια. Θα πρωταγωνιστεί ο Jim Cavaziel στο ρόλο του Number 6 και ο Ian McKellan στο ρόλο του Number 2. Μπορείτε να δείτε ένα βίντεο από τα γυρίσματα στο παρακάτω λινκ:

http://www.tvsquad.com/2009/02/02/behind-t...niseries-video/

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και τώρα μια απορία προς τους hardcore fans του Joss Whedon (βασικά κι εγώ τον πάω, απλά δεν είμαι τρελαμένος φαν): τι λέει το Dollhouse? Αληθεύει ότι το πιλοτικό ήταν αργό αλά Firefly και μετά τα επεισόδια ήταν ένα καλό ένα μέτριο? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6924
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  32
  • Reputation:   62
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Γενικά καλά ήταν όλα τα επεισόδια, αλλά μέχρι εκεί για την ώρα.

Έχει ενδιαφέρον, και σίγουρα υπάρχει ένα υπόβαθρο που ξετυλίγεται και έχει (μεγάλες) προοπτικές.

Το επεισόδιο που είναι κάτι παραπάνω από καλό ήταν το 2ο (και ίσως το 4ο).

 

Είναι νωρίς πάντως και όπως θα έλεγαν και οι hardcore fans, in Whedon we trust.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μια και μιλάτε για το Prisoner να το ανεβάσω σε mediafire, αν το θέλει κανεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια και μιλάτε για το Prisoner να το ανεβάσω σε mediafire, αν το θέλει κανεις;

 

Και το ρωτάς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια και μιλάτε για το Prisoner να το ανεβάσω σε mediafire, αν το θέλει κανεις;

Με τη μία!!! :respect: Παίζουν Ελληνικοί υπότιτλοι πουθενά; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είχα ξεκινήσει πρίν κανένα χρόνο σιγά σιγά να κάνω μετάφραση κάτι αγγλικούς υπότιτλους που είχα βρεί (οι οποίοι όμως δεν συγχρονίζονταν για τα αρχεία που βρήκα στο internet).

Έκανα τα πρώτα 5 επεισόδια (αλλά στα 2 το τελευταίο πεντάλεπτο δεν υπήρχε στα αγγλικά srt και δεν ήξερα πως να το προσθέσω σε γραμμές στα ελληνικά).

Μετά έκλεισαν οι υπότιτλοι στο gtvsubs και ξενέρωσα με την όλη κατάσταση και σταμάτησα.Τώρα που άνοιξε το xsubs σκέφτομαι αν βρώ χρόνο (γιατί τρέχω με την πτυχιακή μου και κάτι άλλες εργασίες) και αν ενδιαφέρεται κανεις να βοηθήσει (και στη μετάφραση αλλά κυρίως στο συγχρονισμό-γιατί αλλιώς δεν θα χρησιμεύουν έτσι κι αλλιώς) να ξαναρχίσω τη μετάφραση και να τα ανεβάσω στο xsubs όταν την τελειώσω όλη τη σειρά.

Όποιος θέλει να βοηθήσει ας μου στείλει πμ (ή ακόμη κι αν θέλει να το μεταφράσει ο ίδιος για να του στείλω τους subs μου για τα πρώτα επεισόδια)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Λοιπόν το Dollhouse ξεκίνησε!

 

Αυτήν την στιγμή είναι σε εξέλιξη η πρώτη σεζόν 12 επεισοδίων σε μια ιδέα του Joss Whedon. Μετά το αποτυχημένο-υποτιμημένο Firefly δοκιμάζει μια νέα σειρά που θυμίζει λίγο Nikita, λίγο Αιώνια Λιακάδα Ενός Καθαρού Μυαλού. Dollhouse ονομάζεται μια επιχειρηση που στόχος της είναι να δημιουργεί κατά παραγγελία προσωπικότητες. Έχει λοιπόν μια ομάδα Dummy dolls που τους εμφυτεύει μνήμες και έτσι δημιουργεί τον τέλειο εραστή/δολοφόνο/διασκεδαστή... η φαντασία σας είναι το όριο. Όταν τελειώσουν την αποστολή τους, τους σβήνουν την μνήμη αφήνοντας τους στη συντήρηση. Οι πελάτες είναι σχεδόν πάντα πλούσιοι με αλμυρά γούστα και φουσκωτό πορτοφόλι. Η πρωταγωνίστια Eliza Dushku είναι ένα ανδρείκελο που οι μνήμες δεν σβήνουν τόσο εύκολα, και γεγονότα από προηγούμενες περιπέτειές της εμφανίζονται στις χειρότερες στιγμές. Υπάρχουν άνθρωποι που την γνωρίζουν από την προηγούμενη πραγματική ζωή της και ψάχνουν να την βρούν μέσω ενός αστυνομικού.

 

Ο Whedon μάζεψε πολλούς φίλους από προηγούμενα σίριάλ του και θα δείτε πολλές γνωστές φάτσες εδώ. Δεν έχει τρομερά εφέ, το κλοτσομπουνίδι είναι περισσότερο steetfighter και λιγότερο Buffy/Xena.

Η σειρα έχει το γούστο της. Αν είστε από αυτούς που τους άρεσε το Byffy και το Angel (προσωπικά το δεύτερο πολύ) σίγουρα θα σας αρέσει.

 

http://www.imdb.com/title/tt1135300/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αν και τα έχω κατεβάσει όλα μέχρι στιγμής, έχω δει το πρώτο μόνο το οποίο δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε κιόλας...

 

Κάποια στιγμή βέβαια ελπίζω να δω και τα υπόλοιπα και να έχω πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Θέλω να πιστεύω ότι ο Whedon δε θα μας απογοητεύσει, το θέμα πάντως δε μου κάνει σχεδόν καθόλου κλικ.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τώρα που τελείωσε το Galactica βρίσκομαι σε αναζήτηση νέας αξιόλογης σειράς, επιστημονικής φαντασίας κυρίως ανάλογου περιεχόμενου και ποιότητας. Υπάρχει τίποτα καλό στην περιοχή, ή να αρχίσω να ξεσκονίζω τα παλιά DVDs με σειρές κλασικές όπως babylon 5 / Startrek / etc... Έχω κατεβάσει και τις 5 σεζόν του Earth Final Conflict (Gene Roddenberry), αλλά δεν έχω αξιωθεί να δω ούτε ένα λεπτό... το έχει δει κανείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτές τις μέρες έχω κολήσει με το Star Trek Voyager, αν και στην αρχή είχα κάποιες επιφυλάξεις έχει αποδειχθεί αρκετά ενδιαφέρον, και σίγουρα είναι σειρά που δεν θα απογοητεύσει τους λάτρεις των SCI-FI σειρών.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάνε και τα "Battlestar Galactica"... Θα πιάσω τις παλιές σειρές κάποια στιγμή! Εγώ έπιασα ταυτόχρονα να τελειώσω επιτέλους τα "Star Trek: The Next Generation" και "Star Trek: Deep Space Nine" επιτέλους! Μόλις τα βγάλω πάμε και για το "Star Trek: Voyager"! Βλέπω βέβαια και τα καινούργια "Doctor Who" γιατί έχω μείνει πίσω και μόλις τα τελειώσω (πάνε πολλές μαζί με άλλες 5-6 που παρακολουθώ...) με βλέπω για κανένα "Terminator: The Sarah Connor Chronicles" (έρχεται και η καινούργια ταινία τον Μάϊο-Ιούνιο!). Το "Dollhouse" δεν έχω χρόνο να το παρακολουθήσω ΚΑΙ αυτό αν και δε μου κίνησε πολύ το ενδιαφέρον σαν υπόθεση. Το αφήνω για αργότερα. Υπάρχει μπόλικο υλικό μέχρι στιγμής! :)

 

Νεκτάριε προτείνω να ξεσκονίσεις τα παλιά DVDs. Η ταινία ήταν κάπως χάλι και η σειρά δεν φτάνει τις άλλες που αναφέρεις με την καμία! Άποψή μου πάντα. Θα την δω κι εγώ κάποια στιγμή όλη αλλά βάζω άλλα ως προτεραιότητα. Αν πάλι θέλεις κάτι πιο "φρέσκο" σε μακρινό μέλλον, μπορείς να τσεκάρεις το "Farscape"! Μετράει! Όσον αφορά τα "Battlestar Galactica" δεν ξέρω αν έχεις δει οτιδήποτε γιατί υπάρχουν και κάποια spin-off ενώ υπάρχουν και δύο ταινίες! Τα αναφέρω επειδή έχει μπερδευτεί κόσμος και δεν τα έχει δει με την σωστή σειρά. Για παράδειγμα έκανα κι εγώ το λάθος και ξεκίνησα την σειρά (γι'αυτό δεν καταλάβαινα τίποτα στο 1ο επεισόδιο, ήταν όλα πολύ απότομα!) υπάρχει η τρίωρη τηλεταινία "Battlestar Galactica" του 2003 που δίνει πραγματικά το ξεκίνημα! Μετά τους δύο πρώτους κύκλους υπάρχει η μίνι σειρά spin-off των 10 επεισοδίων "Battlestar Galactica: The Resistance" (2006). Ακολουθεί ο 3ος κύκλος και βγαίνει βγαίνει η μίνι σειρά spin-off των 7 επεισοδίων "Battlestar Galactica: Razor Flashbacks" (2007) που είναι συμπληρωματική της τηλεταινίας (ουσιαστικά είναι special episode) "Battlestar Galactica: Razor" (2007)! Αξίζει να το δείτε! Αργότερα έχουμε τον 4ο κύκλο και στα μέσα του (συγκεκριμένα στο επεισόδιο 4.10 που κάνουν και το "διάλειμα") βγαίνει πάλι ένα spin-off. Πρόκειται για τη μίνι σειρά των 10 επεισοδίων "Battlestar Galactica: The Face Of The Enemy" (2008) (αναφέρθηκα και σε προηγούμενο post) όπου και τελειώνοντάς την συνεχίζετε και ολοκληρώνετε την 4η σαιζόν. Κάποια δεν τα είδα με την σωστή σειρά (στο επεισόδιο 4.16 έμαθα, βρήκα, κατέβασα και είδα μετά την τηλεταινία του 2003...) και καλό θα ήταν να τα δει κανείς έτσι αλλά τα συγκεκριμένα και γενικά τα spin-off σε οποιαδήποτε σειρά ή ταινία αξίζει να τα βλέπει κανείς μιας και προσθέτουν κάτι παραπάνω (μέχρι και σημαντικές πληροφορίες!) στο "σύμπαν" της! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είδα λοιπόν όλη τη 2η σεζόν στο TERMINATOR: THE SARAH CONNOR CHRONICLES.

 

Αρκετά καλό. Η υπόθεση διαδραματίζεται ανάμεσα στη 2η και 3η ταινία, παίρνει όμως το δικό της δρόμο, αφού αλλάζουν πολλά γεγονότα και οδηγούμαστε σε εναλλακτικό παρόν/μέλλον. Αρκετά καλή δράση, ενδιαφέρον σεράριο, σχετικά υποτονικό μερικές φορές. Οι πρωταγωνιστές, άνθρωποι και ρομπότ, είναι γεμάτοι ψυχολογικά προβλήματα (τι πρωτότυπο!), όχι όμως σαν τα εκτρωματικά μπάχαλα των Lost & Galactica. Λίγο μαύρο χιούμορ (η γνωστή τραγουδίστρια Sirley Manson των Garbage "κατηγορειται" από την κόρη της ότι δεν ξέρει να τραγουδάει) κρατάει καλά το σασπένς, και θεωρώ ότι δε χάνεις (τουλάχιστον) την ώρα σου με το να το δεις.

 

Πέρυσι στην περίοδο των απεργιών των σεναριογράφων παρουσίαστηκε η πρώτη σεζόν των 8 επεισοδείων και έκανε πολύ καλό ξεκίνημα. Φαντάζομαι θα δούμε σίγουρα και άλλη/ες σεζόν, εκτός αν οι παραγωγοί αποφασίσουν κάτι διαφορετικό λόγω των νέων ταινιών.

 

Υπάρχει και το Ugly Betty για τους δύσκολους. :p3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   187
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα σε απογοητεύσω αλλά δυστυχώς το terminator απ'ότι φαίνεται κόβεται. Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να το επαναφέρουν αν πάει καλά η καινούργια ταινία που θα βγει στους κινηματογράφους όπου νά'ναι.. Επειδή αναφέρθηκε και το Galactica, είδα το πιλοτικό επεισόδιο του Caprica σήμερα και ήθελα να το σχολιάσω.. Ηταν καλύτερο απ'ότι περίμενα αλλά και πάλι όχι τίποτα το ιδιαίτερο.. Στο εξωτερικό να φανταστείτε το αποκαλούν Crapica.. :P

 

Η υπόθεση διαδραματίζεται 50 χρόνια πριν το Galactica και δείχνει πως ξεκίνησαν όλα και οι άνθρωποι δημιούργησαν τους cylons, τι προεκτάσεις και τι επιπτώσεις είχε αυτό πολιτικά, κοινωνικά, θρησκευτικά κλπ. κλπ. κλπ. Περισσότερα από Σεπτέμβρη..

 

 

Μιχάλης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καινούργιες σειρές εμφανίστηκαν στον τομέα της Επιστημονικής Φαντασίας και δύο απ'αυτές είναι το "Warehouse 13" και το "Defying Gravity"! :dance:

 

Το "Warehouse 13" (2009-20??) έχει ως θέμα μία αποθήκη που έχει η Αμερικανική (για φαντάσου..!) κυβέρνηση εδώ και πολλά χρόνια όπου συγκεντρώνει artifacts, τα καταγράφει και τα αρχειοθετεί. Αντικείμενα από διάφορες εποχές του παρελθόντος (από μερικές δεκαετίες μέχρι χιλιάδες χρόνια πίσω!) που έχουν διάφορες ιδιότητες οι οποίες δεν έχουν, ακόμη, εξηγηθεί. Άλλα φαίνονται επιστημονικά να είναι επιστημονικά κατασκευασμένα και άλλα μοιάζουν να είναι μαγικής προέλευσης. Σημασία έχει πως σε λάθος χέρια είναι επικίνδυνα και γι'αυτό το συγκεκριμένο τμήμα των Μυστικών Υπηρεσιών (Secret Service) των Η.Π.Α. τα κρατάει μέχρι να μάθει πως λειτουργούν για να μπορέσει κανείς να τα χρησιμοποιήσει. Μεταφράζεται από μια ομάδα και στα Ελληνικά οπότε, όποιος θέλει μπορεί να την αναζητήσει! Μέχρι προχθές έκλεισε ο 1ος κύκλος με 12 επεισόδια. Δεν έχω δει ανακοίνωση για το πότε ξεκινάει ο 2ος. Προς το παρόν είμαι στο επεισόδιο 9. :beer:

 

Για το "Defying Gravity" (2009-20??) δεν ξέρω πολλά. Δεν την έχω παρακολουθήσει. Πρόκειται για οκτώ αστροναύτες που είναι επιβιβασμένοι σε ένα διαστημικό σκάφος και έχουν ως αποστολή να εξερευνήσουν το ηλιακό μας σύστημα. Απ'ότι διαβάζω έχει πάρα πολύ καλά εφέ και προτείνεται σε φαν του είδους! Μέχρι στιγμής έχουν προβληθεί στο εξωτερικό τα 10 πρώτα επεισόδια και θα ακολουθήσουν άλλα 3 γι'αυτή την σαιζόν. Δεν γνωρίζω αν συνεχίζεται σε επόμενη ή σταματάει εδώ! Δυστυχώς δεν έχει μεταφραστεί ακόμη οπότε, προσωπικά, θα περιμένω. Έχω να δω άλλωστε ακόμα πολύ πράμα! ;)

 

Ακόμη να πούμε πως τα "Smallville" (Season 9), "Fringe" (Season 2) και "Heroes" (Season 4) ξεκινήσαν!! Το "Lost", δυστυχώς, μας πάει για Γενάρη πλέον... :/

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για το Warehouse 13 μου είχαν πει ότι έχει φάση και κατέβασα να δω τον πιλότο. Δυστυχώς δε μου άρεσε καθόλου. Μου φάνηκε πολύ χαζοχαρούμενο και τελείως ψεύτικο. Δε με κράτησε καθόλου και δεν έχω την παραμικρή όρεξη να δω άλλο επεισόδιο.

 

Το Defying Gravity απ' την άλλη, το έχω δει όλο μέχρι στιγμής (9 έχουν βγει, όχι 10). Εδώ τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα...

 

Κατ' αρχήν οι τύποι που είναι υπεύθυνοι για το marketing στο abc είχαν τη φαεινή ιδέα να προμοτάρουν το show και να το παρουσίαζουν ως "Grey's Anatomy in Space". Αυτό και μόνο κατά τη γνώμη μου ήταν ικανό για να ξενίσει αρκετούς sci-fi fans. Ξεκινάει λοιπόν η σειρά και αυτό που βλέπεις δεν είναι sci-fi, απλά εξελίσσεται στο μέλλον (2050 περίπου) και σου δείχνει μία πολύ φιλόδοξη διαστημική αποστολή. Εξερεύνηση ολόκληρου του ηλιακού συστήματος σε διάρκεια 6 χρόνων. Παράλληλα αρχίζει να σου δείχνει και flash-backs από τους χαρακτήρες ώστε να δούμε τι πέρασε ο καθένας πριν καταλήξει στην αποστολή αυτή.

 

Κάπως έτσι συνεχίζουν όλα τα επεισόδια και αρχίζεις να συνειδητοποιείς κάτι. Πόσες ενδιαφέροντες (και ενδεχομένως επικίνδυνες) καταστάσεις μπορούν να συμβούν σε ένα διαστημόπλοιο που υποτίθεται ότι ξεκινάει μια τέτοια αποστολή; Προφανώς λίγες (αφού όλα έχουν χιλιοελεγχθεί πριν την εκτόξευση), κάτι όμως πρέπει να βρουν οι σεναριογράφοι για να έχει ενδιαφέρον το κάθε επεισόδιο. Βρίσκουν λοιπόν διάφορες εντελώς κουλές καταστάσεις στις οποίες μπλέκουν οι ήρωες και τις συνδέεουν με flash-backs που σχετίζονται. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο κάθε χαρακτήρας να έχει διάφορα "μυστικά" και διάφορα προβλήματα που προκύπτουν πάντα την πιο ακατάλληλη στιγμή και δυσχεραίνουν την αποστολή (σε βαθμό να ρωτάς: Μα ποιος ηλίθιος επέλεξε αυτά τα άτομα για αυτή την αποστολή;;; ). Παράλληλα πετάνε και σπόντες για ένα μεγάλο μυστικό που το κρατάνε κρυφό από το πλήρωμα και που είναι τρελά καθοριστικό για το μέλλον.

 

Όλο αυτό το διάστημα τώρα (στα πρώτα 8 επεισόδια) τα ratings όσο πάνε και πέφτουν. Η σειρά όσο πάει γίνεται όλο και πιο "κοινωνική" με πολύ μελόδραμα μεταξύ των πρωταγωνιστών (σε βαθμό σαπουνόπερας) και δράση ή αγωνία μηδαμινή. Ο κόσμος όπως είναι λογικό απλά δε συγκινείται. Αποφασίζει λοιπόν το κανάλι, το 8ο να είναι το τελευταίο επεισόδιο που θα δείξει για την ώρα (το οποίο έχει και τρελλό cliffhanger όταν κλείνει), και τα υπόλοιπα 4 (που έχουν γυριστεί κανονικά) να τα βάλει στην άκρη για την ώρα, μέχρι να αποφασίσει τι θα κάνει. Αυτό στην Αμερική. Το κανάλι που το προβάλει στον Καναδά όμως δεν έχει κολλήματα και δείχνει κανονικά το 9ο. Το κατεβάζω λοιπόν εγώ και εκεί είναι που αλλάζουν τα πάντα!

 

Το επεισόδιο 9 στην ουσία ανατρέπει ότι έχεις δει, σου εξηγεί τι ακριβώς είχε συμβεί μέχρι εκείνο το σημείο (μαθαίνουμε αναλυτικότατα το μεγάλο μυστικό) και σου δείχνει τι θα είναι η σειρά από εδώ και πέρα. Πλέον ξέρεις ότι αυτό που θα ακολουθήσει δε θα είναι ένα χαζό μελόδραμα αλλά κάτι με πολύ μεγάλο potential που αξίζει να το δεις.

 

Τι να το κάνεις όμως; ΟΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΙ ΕΚΟΨΑΝ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΤΗΣ!!!!!!! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!! ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ;

 

Ουφ! (Τα είπα και ξεθύμανα) Ας ελπίσουμε τα υπόλοιπα 3 επεισόδια που μένουν να αξίζουν και να καταλάβουν οι τύπο στο abc ότι το προμοτάραν εντελώς μα εντελώς λάθος... Δε λέω ότι η σειρά είναι κάτι το φοβερό, αλλά τουλάχιστον έχει πλέον κάποιο ενδιαφέρον να την παρακολουθήσεις. Με αυτά που κάναν όμως... πάει κι αυτή στον κουβά!

 

Btw, ο τρόπος με τον οποίο "δικαιολογούν" τη βαρύτητα στο διαστημόπλοιο μέσα είναι για γέλια.. Τελείως μη ρεαλιστικό και είναι να απορείς και μ' αυτό... Τόσο πολύ θα τους χάλαγε μια φυγόκεντρος σε ένα περιστρεφόμενο διαστημόπλοιο; Μια χαρά εξήγηση θα ήταν και λογικότατη θ' ακουγόταν. Το τι όμως λένε αντ' αυτού σας το αφήνω να το δείτε μόνοι σας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον και θα το τσεκάρω σίγουρα!! Ένα πράγμα σου λέω μόνο. Δώσε ευκαιρία στο "Warehouse 13"! ;) Μην μείνεις στο πιλοτικό που ούτε κι εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα... :beer: Για το "FlashForward" δεν βλέπω τον frequently_attitudes να μας μιλάει, όμως! :beer: Περιμένουμε και την καινούργια κινηματογραφική ταινία του Peter Jackson, το "District 9" (2009)! Μην ξεχνιόμαστε! :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μωρέ εκεί το διάβασα (γι'αυτό και η "πάσα" συγκεκριμένα! ;) ). Αλλά όχι εδώ μέσα (εντυπώσεις and so...)! Δεν το είδα και επειδή είπες πως θα το'βλεπες ας μας πεις τη γνώμη σου να πάρουμε μια ιδέα. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είδα το Battlestar Galactica: The Plan. Την τηλεταινία. Καταπληκτικό άνοιγμα, τρελά εφέ. Και μετά τα ξεχνάνε. Τα ρομπό μιλάνε μιλάνε μιλάνε... και δε λένε κάτι. Απλά δείχνουν ότι είναι και αυτά κομπλεξικα σαν το ανθρώπινο κάστ. Το ΣΧΕΔΙΟ δεν υπάρχει. Ή τουλάχιστον δεν είναι κάτι καθαρό. Τα ρομπότ είναι σε 2 ομάδες. Σε αυτά που πιστεύουν ότι ο μόνος τρόπος να στεριώσει η ύπαρξή τους είναι να αφανίσουν τους ανθρώπους (τι να πω, τρομερή αποκάλυψη), και σε αυτά που ζητάν την αποδοχή των ανθρώπων και θέλουν να αφομοιωθούν με αυτούς (5 χρόνια αυτό βλέπαμε).

 

Στα μέσα του σήριαλ είχα την εντύπωση ότι τα ρομπότ ήθελαν να μάθουν στους ανθρώπους να πιστεύουν σε ΕΝΑ θεό. Μάλλον έκανα λάθος ή απλά οι παραγωγοί παράτησαν την ιδέα. Ο παραλληλισμός με τα γεγονότα της εξόδου των εβραίων από την Αίγυπτο και η αναζήτηση της γης της Επαγγελίας δεν αναφέρεται καθόλου στην τηλεταινία. Καλά, εδώ ξεχάστηκε και στην κανονική σειρά στα μέσα της προβολής. Ακόμη και η "θα πεθάνω σύντομα" πρόεδρος-Μωυσής πεθαίνει σε κάθε σεζόν και σώζεται στην επομένη. Μέχρι και στο τελευταίο επισόδειο είναι ζωντανή!! Η καημένη Στάρμπακ δήλωσε "Δε μπορώ να καταλάβω τι θέλετε από τον χαρακτήρα μου!!". Της απάντησαν ότι έτσι θέλουν να παίζει. Οι προθέσεις υπάρχουν αλλά το αποτέλεσμα άθλιο.

 

Εκ του ασφαλούς πια μπλέκουν σκηνές από τη σειρά στην τηλεταινία και φαίνεται ότι σε κάποιους χαρακτήρες είναι λογικές οι εξελίξεις τους. Την εποχή όπως που προβαλόταν η σειρά ήταν για γέλια. Οι παραγωγοί παραδέχτηκαν ότι το ποιοι είναι sleeper agent ρομπότ το αποφάσιζαν τελευταία στιγμή. Ακόμη και το σούπερ ντούπερ ρομπότ Νο 12 ήταν μια anticlimatic εξέλιξη. Ξενέρωμα...

 

Και η κάμερα κινείται... πάλλεται... σαν το Σκοπελίτη που σε πάει Αμοργό. Και ξερνάς στο κατάστρωμα γιατί φοβάσαι μη λερώσεις τη θάλασσα. Και χάνεις το τοπίο γιατί το κούνημα δε σ'αφήνει να το απολαύσεις. Ελπίζω το MTVίστικο κούμηνα της κάμερας να μη το ξαναδώ!

 

Προσωπικά θεωρώ τη σειρά μια χαμένη ευκαιρία. Τρομερά εφέ, όχι όμως πολλά. Και δε τα χαίρεσαι με το παρκινσισμικό κούνημα της κάμερας. Δεν κερδίζεις τίποτα αν έχεις δει τη σειρά. Δε μαθαίνεις κάτι συνταρακτικό, εκτός ένα μάθημα εκτίμισης του χρόνου σου.

 

Μια άχρηστη πληροφορία. Την πρώτη σειρά GALACTICA την είχε μηνύσει ο George Lucas γιατί το ντουέτο των πρωταγωνιστών θύμιζαν πολύ τους πρωταγωνιστές του STAR WARS. Αρκετά καλή μήνυση για να γονατίσουν οι παραγωγοί του BG οικονομικά. Τα φάγανε οι δικηγόροι. Πληροφορίες από το περιοδικό TOYFAIR, που δε θυμάμαι το τεύχος που το διάβασα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολυ καλο ηταν το DISTRICT 9 που ειδα προσφατα και το ΜΟΟΝ.Γενικοτερα η δεκαετια που φευγει δεν μπορω να πω οτι ηταν και πολυ πλουσια σε sci fi κινηματογραφικες ταινιες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εχμ...

 

(βέβαια έχει μέσα και τηλεοπτικές σειρές, τηλεταινίες και υπερηρωικά, but still.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ πάλι πιστεύω πως μια χαρά αναβίωση γίνεται! Και μην ξεχνάμε, όπως πολύ σωστά είπε κι ο Ορέστης, και τις σειρές!! Μόνο τα "Stargate: SG-1", "Stargate: Atlantis" και το καινούργιο "Stargate: Universe" να πιάσεις έχεις αμέσως αμέσως 16 σαιζόν (=12 περίπου, χρόνια)! Αλήθεια..επειδή τώρα τις έπιασα κι αυτές τις σειρές. Ήθελα να ρωτήσω κάτι μπας και γνωρίζει κανείς. Τελειώνω τον 1ο κύκλο του "Stargate: SG-1". Μπορώ να πιάσω ταυτόχρονα το "Stargate: Atlantis" ή το "Stargate: Universe"; Στο τελευταίο έμαθα πως παίζει ο Robert Carlyle :respect: και ψήνομαι να την πιάσω! Πείτε μόνο με σιγουριά αν γνωρίζετε για να μην φάω καμιά κατραπακιά... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εγώ πάλι πιστεύω πως μια χαρά αναβίωση γίνεται! Και μην ξεχνάμε, όπως πολύ σωστά είπε κι ο Ορέστης, και τις σειρές!! Μόνο τα "Stargate: SG-1", "Stargate: Atlantis" και το καινούργιο "Stargate: Universe" να πιάσεις έχεις αμέσως αμέσως 16 σαιζόν (=12 περίπου, χρόνια)! Αλήθεια..επειδή τώρα τις έπιασα κι αυτές τις σειρές. Ήθελα να ρωτήσω κάτι μπας και γνωρίζει κανείς. Τελειώνω τον 1ο κύκλο του "Stargate: SG-1". Μπορώ να πιάσω ταυτόχρονα το "Stargate: Atlantis" ή το "Stargate: Universe"; Στο τελευταίο έμαθα πως παίζει ο Robert Carlyle :respect: και ψήνομαι να την πιάσω! Πείτε μόνο με σιγουριά αν γνωρίζετε για να μην φάω καμιά κατραπακιά... :beer:

 

To SG1 στην τρίτη σεζόν γίνεται αρκετά καλύτερο.

 

Το Atlantis ξεκινά μαζί με την 8η σεζόν του SG1. Καλύτερα δες την τότε. Έχει γεγονότα που αξίζει να τα δεις με την κανονική ροή τους. Βέβαια δε θα πάθεις και τίποτα αν τα δεις όπως να 'ναι! Δεν αξίζουν και πολύ οι πρώτες 3 σεζόν του Atlantis, γιατί προτιμούν να δίνουν τα καλά σενάρια στο SG1. Όταν πια σταματάει το SG1 έχουμε καλά επεισόδια στο Atlantis.

 

Το SGUniverse περιμένω να μαζευτούν κάμποσα και μετά να τα δω. Δε γνωρίζω τίποτα παρά το όνομα του Robert Carlyle που με ψήνει και μένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Θοδωρή!! :thanks: Απλά ξεκίνησε μωρέ ένας φίλος το "Stargate: Universe" και επειδή είναι spin-off του είπα πως έκανε βλακεία και μου'πε πως είναι κορυφή, παίζει και ο Carlyle και μ'έψησε. Ζητάω λοιπόν απάντηση του στυλ "ναι το βλέπεις, δεν έχει καμία σχέση" ή "μην το δεις καλύτερα" για να δω αν το ξεκινήσω. Μέχρι τότε δεν θα το πιάσω, λοιπόν, αλλά ούτε και πρόκειται να διαβάσω τι παίζει. Το "Stargate: SG-1" και τώρα όπως είναι δε με χαλάει! Θα τα βγάλω σύντομα μου φαίνεται! :beer: Για το "Stargate: Atlantis" τα λεγόμενά σου συμπίπτουν με τις ημερομηνίες κυκλοφορίας του ή μου φαίνεται; Ευχαριστώ και πάλι! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

http://www.youtube.com/watch#!v=GYPo6_ft_qM&feature=related

Άκουγα παντού στο νετ για το firefly οποτε ειπα να το δω. Δεν μπορώ να καταλάβω τη σκεφτόντουσαν όταν το ακύρωσαν. Δεν είναι δυνατό να έχει τέτοιο fanbase και να μην έκανε καλά νούμερα. Είναι η χειρότερη κίνηση που έχει κάνει εταιρία μετά από την ακύρωση του tabula rasa από την ncsoft, αλλά αυτό είναι ιστορία για άλλη φορά :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

To Firefly ήταν καλοφτιαγμένο με αξιοπρεπή εφέ και καλό σενάριο αλλά...

 

...δεν είχε λόγο ύπαρξης! Δεν πήγαινε πουθενά! Δεν είχε νόημα γιατί οι χαρακτήρες έγιναν ομάδα. Κρίμα, το είχε ο συγγραφέας, αλλά δε το δούλεψε σωστά. Μας έδωσε όμως και το BYFFY!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.