Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

λοιπόοον. 2 ταινιούλες είδα το ΣουΚου :)

 

(1).... Είδα *και* εγώ το In Time . Νομίζω ότι από τα χαρακτηριστικά αυτής της ταινίας είναι πως όλοι μας λένε ότι είναι κακή ταινία, αλλά εμείς καθόμαστε και τη βλέπουμε.... :) Τι έχω να πω? .... Πιθανολογώ ότι επειδή είχα τρομερά χαμηλές προσδοκίες, αυτό βοήθησω να περάσω καλά :) Η ταινία είναι *τίγκα* στο κλισέ. Ρε τίγκα λέμε.... Οι σκηνές και οι αλλαγές στη ψυχοσύνθεση των χαρακτήρων είναι το ένα κλισέ πίσω από το άλλο. Άπειρες φορές αισθάνθηκα ότι έχουν ανοίξει το βιβλίο των κλισέ, και με το που έκαναν το ένα, το τσέκαραν και προχώραγαν στο επόμενο χωρίς να χρειάζεται να υπάρχει λογική συνέχεια και συνέπεια :) Μολαταύτα όμως.... (α) δεν έχει filler. Πιο πολύ αισθάνεσαι ότι ήθελαν να πούνε 1000 πράγματα (ή μάλλον 1000 καταστάσεις/σκηνές) οπότε πετσοκόψανε άλλα, παρά ότι "δεν είχαμε τι να πούμε, κάτσε να βάλουμε μισή ώρα ξύλο ή μισή ώρα κυνηγητό ή μισή ώρα χαμούρεμα". (β) Είναι γοητευτικότατη/tandalizing η σκέψη του χρόνου ως αντικατάσταση του χρήματος. (και πιθανότατα γι'αυτό κάτσαμε και το είδαμε όσοι κάτσαμε :) ) και (γ) σε spoiler αυτό (μιλάω για το αναρχικό/αντιεξουσιαστικό υπόβαθρο της ταινίας (καλά... δεν είναι και Fight Club ;) ))

 

 

ο μπάτσος είναι κακός. Όλοι οι μπάτσοι είναι κακοί. Οι καπιτάλες είναι κακοί και αυτοί. Ρουφάνε το αίμα του κοσμάκη. Εκατομμύρια δούλοι στη φάμπρικα, μεροδούλι, μεροφάι, προκειμένου να επιβιώσουν οι λίγοι πλούσιοι. Οι οποίοι κι όλας βαριούνται τη ζωή τους (έστω... ορισμένοι :) (καλά... on second thought μόνο μια :) )).

 

 

αυτό ρε σεις θα έπρεπε να το είχε βγάλει η μαμά Ρωσία πριν 30 χρόνια :)

 

Στα θετικά (τώρα που το σκέφτομαι) και τα σκηνικά υπό το πρίσμα του ότι κατόρθωσαν να μην έχουν ούτε μισό ηλικιωμένο μέσα.... νταξ... δεν μοιάζουν και όλοι με 25άρηδες, αλλά it's there...

 

Συνολικά λοιπόν, δεν μου κάνει. Προφανώς δεν κάνει και σε κανέναν ενήλικα. Στην τελική ανάλυση "κλισέ" σημαίνει "κοινοτυπία". Και το βρίσκουμε κακό όχι επειδή είναι κάτι το ηλίθιο (δεν θα το χρησιμοποιούσαν όλοι άμα δεν ήταν καλό/έξυπνο/whatever), αλλά γιατί το έχουμε φάει στη μάπα τόσες φορές, που το έχουμε βαρεθεί και σιχαθεί από τα βάθη της ψυχής μας (κλισέ βάθος ;) ), και θεωρούμε ότι αυτός που μας το πασάρει, μας δουλεύει/προσπαθεί να μας πιάσει κορόιδα/εκμεταλλεύεται καταστάσεις/δεν το πιστεύει/κ.ο.κ. Ως εκ τούτου, για πιτσιρικάδες οι οποίοι δεν έχουν δει τόσα κλισέ (για να τα αναγνωρίσουν ως τέτοια) φαντάζομαι ότι είναι μια χαρά εργάκι. Δεν το αποκλείω δε, σε κάποια φάση στο μέλλον, η επόμενη γενιά να μιλάει για αυτή τη ταινία με όρους καλτ...

 

Συνολικά 3 στα 5 αστεράκια

 

(2) Source Code oh yeah! :) Σε κάποιες φάσεις πλησίασε το Dark City. ..... Δεν ξέρω τι μπορώ να γράψω εδώθε χωρίς να το τιγκάρω σε σπόιλερ :) Μου θύμισε συγκεκριμένα πράγματα του παρελθόντος, αλλά άμα πω τι, έχω καρφώσει την πλοκή :) .............. Η βαθμολογία στο rottentomatoes είναι πολύ τίμια. Θα έπαιρνε 4αράκι, αλλά κάπου προς το τέλος, κάτι πήγε στραβά....

 

 

Νομίζω πως έπρεπε κάπου στο 80% της ταινίας να επαναλάβουν την ύπαρξη πολλών πραγματικοτήτων, ώστε να γίνει ακόμα πιο σαφές ότι αυτό που βλέπουμε είναι καθαρά το αποτέλεσμα σε ένα από τα δισεκατομμύρια σύμπαντα που υπάρχουν. Είναι ξεκάθαρο ότι δεν είναι το "κεντρικό-αρχικό" σύμπαν, αλλά θα είχε ίσως τη γοητεία του? το ρόλο του? το να είχαμε εικόνα και από τα άλλα σύμπαντα.... Ίσως αυτό να είναι που του έλειπε... ίσως...

 

 

3,5 στα 5 με μικρή τάση για 4 στα 5 :) ... Είναι από τα 3,5άρια που θα θυμάμαι στο μέλλον..... Όπως ήταν και το Dark City.... Που ο χρόνος μου έδειξε ότι ειναι ταινία που είδα, ξαναείδα, ματαξαναείδα και απόλαυσα κάθε φορά :) (χωρίς όμως ποτέ να πω ότι είναι Fight Club ή Bladerunner κ.ο.κ.)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ ξαναείδα το Sunset Limited!Μιλάμε για καταπληκτική ταινία :yahoo: :yahoo: !

Σενάριο Cormac McCarthy(αυτός από το καμία πατρίδα για τους μελλοθάνατους ρε!γενικά είναι καταπληκτικός συγγραφέας),σκηνοθεσία Tommy Lee Jones,και παίζουν μόνο ο Tommy Lee Jones και ο Samuel Jackson!Όσο να πεις,σε προδιαθέτει πάρα πολύ θετικά και το καλύτερο είναι οτι σε επαληθευει!

Όλη η ταινία διαδραματίζεται σε ένα δωμάτιο.Ο μαύρος μόλις έχει σώσει τον λευκό(ονόματα δεν δίνονται),ο οποίος ήταν έτοιμος να αυτοκτονήσει πηδώντας στις ράγες του Sunset Limited.Τον φέρνει σπίτι του,και ξεκινάνε μια συζήτηση γύρω από την ζωή,τον θάνατο και τον Θεό.

Όσοι σκέφτεσται οτι πρόκητε για κουλτουριάρικη ταινία,κάνετε μεγάλο λάθος.Δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα για να μην κάνω spoiler,αλλά το κείμενο είναι από τα πιο ενδιαφέροντα και όχι δήθεν που έχω ακούσε/διαβάσει/δει!Σε αυτό οφείλετε σε μεγάλο βαθμό στο πόσο μάστορας είναι ο Cormac Mc Carty στους διαλόγους και σε αυτά που θέλει να περάσει :respect: .Πραγματικά θέλω να πάρω και το βιβλίο/θεατρικό που είναι και η αρχική του μορφή να δω αν έχει διαφορές,αν και απότι έχω ακούσει,δεν έχει.

Ακόμα και να έχετε αμφιβολίες,αξίζει να δέιτε την ταινία μόνο και μόνο για τις καταπληκτικές ερμηνίες του Jackson και του Jones!Πραγματικά ανατριχιαστικές :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν δεν είδα κάποια ταινία, εκτός από το Κορίτσι με το Τατουάζ, πρόσφατα αλλά είδα τα 16 επεισόδια των δυο κύκλων της βρετανικής σειράς Downton Abbey , την οποία προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους σας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είδα το Green Lantern..Ντάξει δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα, αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον να ασχοληθώ περισσότερο με τον ήρωα.. :bookclub:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα 4 alien (over & over again) , ναι φυσικά και βλέπονται σε απολαυστικό μαραθώνιο η μια μετά την άλλη ...

 

κάτι με έχει πιασει τώρα τελευταία και βλέπω μόνο ταινίες που έχω ματαδεί. Θα το ξεπεράσω φαντάζομαι...

 

:kabuki:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τα 4 alien (over & over again) , ναι φυσικά και βλέπονται σε απολαυστικό μαραθώνιο η μια μετά την άλλη ...

 

κάτι με έχει πιασει τώρα τελευταία και βλέπω μόνο ταινίες που έχω ματαδεί. Θα το ξεπεράσω φαντάζομαι...

 

 

 

:confuse: ακριβώς το ίδιο ποστ θα μπορούσα να κάνω κι εγω..

 

το θέμα με τα alien παίζει μάλλον επειδή έρχεται το prequel :yahoo:

 

(η τριλογία που τελείωσα: back to the future 201005021507CPV.gif)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα πάλι το "Δέντρο της ζωής" του Μάλικ, πέρα από κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες σκηνές που αφορούσαν τις ενδοοικογενειακές σχέσεις, μου φάνηκε βαρετή μεταφυσική φούσκα. Ιδίως εκεί που πέφταν όλες εκείνες οι αλά Νάσιοναλ Τζιογκράφικ φωτογραφίες - για να μην αναφέρω τα δεινοσαυράκια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εμένα πάλι το "Δέντρο της ζωής" του Μάλικ, πέρα από κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες σκηνές που αφορούσαν τις ενδοοικογενειακές σχέσεις, μου φάνηκε βαρετή μεταφυσική φούσκα. Ιδίως εκεί που πέφταν όλες εκείνες οι αλά Νάσιοναλ Τζιογκράφικ φωτογραφίες - για να μην αναφέρω τα δεινοσαυράκια...

Όταν λες μεταφυσική φούσκα,εννοείς πως είδες κάτι μεταφυσικό στην ταινία ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είδα χθες το Ghost Rider. Μέτρια ταινία, πολύ :down: o Cage, η Mendes :cool:, o Blackheart λίγο goofy, τα εφέ μ'άρεσαν, οι σκηνές δράσης άχαρες αλλά δεν με χάλασαν, έχει κάποιες πολύ :awesome: σκηνές!

 

Λιγότερο από 50 λέξεις! :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα χθες το Ghost Rider. Μέτρια ταινία, πολύ :down: o Cage, η Mendes :cool:, o Blackheart λίγο goofy, τα εφέ μ'άρεσαν, οι σκηνές δράσης άχαρες αλλά δεν με χάλασαν, έχει κάποιες πολύ :awesome: σκηνές!

 

Λιγότερο από 50 λέξεις! :dance:

 

Μέτρια ταινία; το θεωρώ κοπλιμέντο για το ghost rider... :D

Για μενα 1/10 (και είμαι επιεικής, απλά δεν υπάρχει αρνητική βαθμολογία για τις υπόλοιπες κακές ταινίες, γι αυτό.... :P )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μέτρια ταινία; το θεωρώ κοπλιμέντο για το ghost rider... :D

Για μενα 1/10 (και είμαι επιεικής, απλά δεν υπάρχει αρνητική βαθμολογία για τις υπόλοιπες κακές ταινίες, γι αυτό.... :P )

 

Μα είσαι πολύ (αξιολάτρευτα :P) κακή! :crying: Να πω την αλήθεια, οι σκηνές ως Rider ήταν καλές. Για τα γούστα μου τουλάχιστον. Βέβαια, όποτε την βλέπω, πηγαίνω με το σκεπτικό ότι θα είναι χάλια και για αυτό μάλλον δεν την βρίσκω τόσο κακή. Also, σαν χαρακτήρας δεν με ενδιαφέρει, οπότε όσο και να τον αλλάξουν..... στα παπάκια μου που λέει και ο mr-d. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  263
  • Reputation:   1129
  • Achievement Points:  263
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

@kabuki και για άλλη μια φορά βρισκόμαστε να συμφωνούμε απόλυτα...

 

Εγώ είδα το Tinker, Tailor, Soldier, Spy. Νταξ δεν περίμενα ο Gary Oldman να έπαιζε άσχημα αν και δε θεωρώ πως δίνει κανα recital.

Καλή ταινία αλλά να πω την αλήθεια μου μέχρι ένα σημείο δεν την πολυκαταλάβαινα... (μέχει φάει αυτή η διπλωματική...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Χθες είχε 30 πόντους χιόνι έξω απ το σπίτι μου (Γιάννενα FTW!) και αφού βγήκα έξω και έκανα κωλοτούμπες και χτύπησα αρκετά το κεφάλι μου και την μέση μου στο χιόνι αποφάσισα να δω μια ταινία. Βασικά η προηγούμενη πρόταση δεν χρειαζόταν.

 

Είδα λοιπόν το Nορβηγικό Kongen Av Bastoy ,που στα Ελληνικά μεταφράστηκε ως «ο Βασιλιάς του Bastoy» και αφορά ένα νησί όπου το 1915 εξυπηρετούσε το ρόλο του ορφανοτροφείου. Και δεν νομίζω ότι θέλετε να σας περιγράψω πως ήταν τα ορφανοτροφεία το 1915...

Παρόλο που η ιστορία που μισω΄περισσότερο από όλες είναι ο Όλιβερ Τουίστ (να πεθάνεις μαλ@*%&^% αγγλάκι) και αυτή η ιστορία είχε αρκετά στοιχεία από Όλιβερ Τουίστ -καταπιεσμένα παιδιά που τελικά τα καταφέρνουν κλπ κλπ- έχει ένα πολύ βασικό ατού. Δεν είναι γυρισμένη μελοδραματικά και δεν δίνει έμφαση στο δράμα. Κοινώς αντιμετωπίζει αρκετά αποστασιοποιήμενα το θέμα. Kαι γι αυτό εγώ την θεωρώ επιτυχημένη. Αντί να δίνει έμφαση στις κακουχίες και τις ταλαιπωρίες που υφίστανται τα παιδιά ,δείχνει κυρίως την αντίθετη πλευρά. Αυτή της αντίστασης, του τσαμπουκά και τελικά της αξιοπρέπειας μπροστά σε όλα αυτά. Την προτείνω για ένα παγωμένο βράδυ.

 

Την επόμενη φορά πάντως θέλω να δω μια πολύ ζόρικη στην παρακολούθησή της ταινία ,το Michael του Markus Schleinzer που αφορά την ζωή ενός παιδεραστή. Πάρα πολύ δύσκολο θέμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όταν λες μεταφυσική φούσκα,εννοείς πως είδες κάτι μεταφυσικό στην ταινία ?

Δεν ξέρω αν το είδες; Αν ναι, εσένα πώς σου φάνηκαν όλα αυτά περί "χάρης" (του Θεού, ποιου άλλου;), που υπερέχει της "φύσης", οι αναφορές στον Ιώβ, όλες αυτές οι εικόνες που στη σύγκρισή τους με το "αμερικάνικο όνειρο" μόνο στη "δημιουργία" μπορεί να παραπέμπουν; Έτσι μου φάνηκε εμένα. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν θυμάμαι. Πάνε και κάτι μήνες που το έχω δει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Markus Schleinzer ?Φετινή είναι?Έχω χρόνια να δω ταινία του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεν ξέρω αν το είδες; Αν ναι, εσένα πώς σου φάνηκαν όλα αυτά περί "χάρης" (του Θεού, ποιου άλλου ;), που υπερέχει της "φύσης", οι αναφορές στον Ιώβ, όλες αυτές οι εικόνες που στη σύγκρισή τους με το "αμερικάνικο όνειρο" μόνο στη "δημιουργία" μπορεί να παραπέμπουν; Έτσι μου φάνηκε εμένα. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν θυμάμαι. Πάνε και κάτι μήνες που το έχω δει.

*πιθανα σποιλερς*

έχω ακουσει πολλες ερμηνειες για το δεντρο της ζωης, κυριως θρησκευτικου περιεχομενου .μια ας πουμε ειναι πως στο πλαισιο της οικογενειας που μας δειχνει, ο πατερας ειναι ο θεος, η μητερα η παρθενος μαρια και ο γιος ο χριστος .αλλη που μου εκανε μαλιστα εντυπωση ,ειναι πως το δεντρο της ζωης αντιπροσωπευει το σινεμα ,γενικευμενα,και οτι ο σον πεν απλα φανταζεται ολο αυτο το πραγμα που βλεπουμε οντας στο βαρετο γραφειο του ,μονο για να επανερχεται σε καποιες στιγμες στην πραγματικοτητα.

εγω προσωπικα παρολες τις θρησκευτικες αναφορες, δεν πηρα θρησκευτικο μηνυμα.η χαρη που αναφερεται δε με παρεμεμψε στη χαρη του θεου, αλλα σε εναν τροπο ζωης στηριζομενο στην αγαπη(παρτο οτι αυτο θελει να διδαξει και η θρησκεια ,δεν ξερω,εγω τα αποστασιωποιησα) .δε μου φανηκε πως ''κερδιζει΄΄,πως υπερτερει η χαρη αυτη υπερ της φυσης ,οπως μας την παρουσιαζε ως τροπο ζωης και συμπεριφορας,αλλα οτι οι δυο αυτες εννοιες παντοτε μαχονται μεσα στον καθε ανθρωπο,ο οποιος τις εμπεριεχει και τις δυο στη ζωη του,αναποσπαστα.ειμαστε και σκληροι και ευγενικοι , και αγαπαμε και μισουμε, ειμαστε παιδια και 'μεγαλοι' την ιδια στιγμη.περισσοτερο μου φανηκε πως εστιαζε η ταινια στην επιγεια ζωη παρα σε θρησκευτικα και μεταφυσικα θεματα.ηταν για τις σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων, για τις σκεψεις και τις μνημες που μας κανουν αυτο που ειμαστε. ετσι εξαλλου ερμηνευσα και την τελευταια σκηνη, οπου ειχε ο μεγαλος γιος ενα οραμα που για εκεινον 'εκλεινε' ανοιχτες σχεσεις και θεματα με τους ανθρωπους και τις μνημες που τον επηρεασαν και τον σχηματισαν.

Επεξεργασία από supertramp
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

ξανα-είδα το ''the straight story'' ,του david lynch. απο τις λιγες ταινιες του χωρις σουρεαλ στοιχειο,με ξεκαθαρο γραμμικο σεναριο.ειναι η ιστορια ενος γεροντα ,αρκετα προχωρημενης ηλικιας ,και με προβληματα υγειας αλλα ιδιαιτερα πεισματαρη,ο οποιος ,οντας τσακωμενος και εχοντας χρονια να μιλησει με τον αδερφο του ,αποφασιζει να παει να τον βρει ,αφου μαθαινει πως επαθε ενα εγκεφαλικο.ο τροπος που επιλεγει να ταξιδεψει ειναι αξιοπεριεργος, αντισυμβατικος ,και ειδικα για καποιον της ηλικιας του.στο δρομο συναντα διαφορα προσωπα και ανταλασσουν αποψεις για πληθωρα θεματων,επηρεαζοντας και εχοντας αντικτυπο ο ενας τη ζωη του αλλου.ο richard farnsworth στο ρολο του alvin straight , του πρωταγωνιστη,ειναι απλα συγκλονιστικος.ηταν μαλιστα αυτη η τελευταια ταινια του, στα γυρισματα της οποιας επασχε απο πολυ σοβαρη ασθενεια.πολυ καλη ερμηνεια και απο την ηθοποιο που υποδυεται την κορη του.η φωτογραφια ειναι εκπληκτικη,με ληψεις απο διαφορες οπτικες γωνιες να συνοδευουν το ταξιδι του αλβιν,μαζι με ενα ιδιαιτερα προσεγμενο και ομορφο μουσικο φοντο.οι διαλογοι καλογραμμενοι, η σκηνοθεσια και το σεναριο επισης.συγκηνιτικη ταινια, χωρις το βιασμενο μελλοδραματικο στοιχειο.απλα ,γνησια συγκηνιτικη.

Επεξεργασία από supertramp
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ξανα-είδα το ''the straight story'' ,του david lynch. απο τις λιγες ταινιες του χωρις σουρεαλ στοιχειο,με ξεκαθαρο γραμμικο σεναριο.ειναι η ιστορια ενος γεροντα ,αρκετα προχωρημενης ηλικιας ,και με προβληματα υγειας αλλα ιδιαιτερα πεισματαρη,ο οποιος ,οντας τσακωμενος και εχοντας χρονια να μιλησει με τον αδερφο του ,αποφασιζει να παει να τον βρει ,αφου μαθαινει πως επαθε ενα εγκεφαλικο.ο τροπος που επιλεγει να ταξιδεψει ειναι αξιοπεριεργος, αντισυμβατικος ,και ειδικα για καποιον της ηλικιας του.στο δρομο συναντα διαφορα προσωπα και ανταλασσουν αποψεις για πληθωρα θεματων,επηρεαζοντας και εχοντας αντικτυπο ο ενας τη ζωη του αλλου.ο richard farnsworth στο ρολο του alvin straight , του πρωταγωνιστη,ειναι απλα συγκλονιστικος.ηταν μαλιστα αυτη η τελευταια ταινια του, στα γυρισματα της οποιας επασχε απο πολυ σοβαρη ασθενεια.πολυ καλη ερμηνεια και απο την ηθοποιο που υποδυεται την κορη του.η φωτογραφια ειναι εκπληκτικη,με ληψεις απο διαφορες οπτικες γωνιες να συνοδευουν το ταξιδι του αλβιν,μαζι με ενα ιδιαιτερα προσεγμενο και ομορφο μουσικο φοντο.οι διαλογοι καλογραμμενοι, η σκηνοθεσια και το σεναριο επισης.συγκηνιτικη ταινια, χωρις το βιασμενο μελλοδραματικο στοιχειο.απλα ,γνησια συγκηνιτικη.

 

αγαπώ Λύντς στα φορμαλιστικά/σουρρεαλιστικά του, αλλά αγαπώ πολύ κι αυτή την ταινία, στο τοπ 10 των πιο αυθεντικά ανθρώπινων συγκινητικών ιστοριών που έχω δει. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

και γω τον λατρευω τον λυντς στα ΄΄κανονικα΄΄ του . ομως το straight story με ειχε αγγιξει ισως οσο καμια ταινια αλλη.και τα σουρεαλ ομως ειναι το κατι αλλο,με κορυφη πιστευω το eraserhead και το lost highway.τωρα το εριξε στη μουσικη ο λυντς,εβγαλε ενα αλμπουμ ολοδικο του ! http://en.wikipedia.org/wiki/Crazy_Clown_Time δεν το εχω πολυακουσει,και απο πρωτη επαφη,δεν ειμαι σιγουρος αν και γιατι μου αρεσει,οπως και με τις ταινιες του ! χεχε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Super 8 και το remake του Fright Night ήταν τα τελευταία μου θύματα.

 

Το πρώτο, αν και γουστάρω Abrams, το βρήκα ανούσιο, με όλα τα χαζοαμερικάνικα κλισέ μιας ταινίας και μου θύμησε τις άσχημες ταινίες του Shyamalan.

 

Όσον αφορά τη δεύτερη, μπορώ να πω ότι την χάρηκα. Εντάξει, δεν είχε την ατμόσφαιρα του παλιού, αλλά ήταν ένα καθώς πρέπει remake και έπαιζε και ο David Tennant ( :div: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ρε γ@μώτο,ενώ ο Shyamalan έχει γενικά ωραίες ιδές,στην υλοποίηση τις περισσότερες φορές βγαίνουν χάλια αποτελέσματα!Ακόμα θυμάμαι την απογοήτευση του Lady in the Water!Ο τύπος απλά θα έπρεπε να πουλάει τις ιδέες του σε καλούς συγγραφείς και σκηνοθέτες!Τότε θα γινόταν πλούσιος και εμείς θα κερδίζαμε πολύ καλές ταινίες αντι για τις μετριότητες που δίνει συνήθως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χμμμμμμμμμ..... Sixth Sense, yes. Unbreakable, yes. Signs, hell yes! The Village, με τρόμαζαν οι κριτικές, αλλά τη βρήκα μια χαρά... Ομολογώ ότι το επόμενο βήμα είναι να ξεθαρρέψω και να δω και τις επόμενες 2. (το Airbender δεν υπάρχει περίπτωση......)

 

η πλάκα όμως είναι ότι βλέπω τα ratings στο imdb http://www.imdb.com/name/nm0796117/filmorate και πλάκα στη πλάκα ο τυπάς φαίνεται να είναι ένα κάθε πέρσι και καλύτερα.... και επειδή τα νούμερα φαίνονται αρκετά τίμια (αν και έχω δει άπειρες φορές το Signs, μόνο μια όμως το Unbreakable), και επειδή όντως το Village ήταν το υποδεέστερο από τα 4 που έχω δει, μπορεί και να αληθεύει ότι εκεί είναι το threshold και στο lady in the water θα φύγω τρέχωντας.... :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ρε γ*μώτο,ειδικά το lady in the water είναι κριμά γιατί ως ιδέα ήταν πολύ καλό!Επίσεις είχε τρομερή ατμόσφαιρα(και για όσους έχουν διαβάσει τρείς ντετέκτιβ,είχε ακριβώς την ατμόσφαιρα του αόρατου σκύλου!) αλλά στην τελική με απογοήτευσε πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Να δείτε το Devil. Πολύ ωραίο θρίλερ, κλειστοφοβικό, μέσα σ' ένα ασανσέρ. Ίσως φταίει ότι το έγραψε και δεν το σκηνοθέτησε και δεν έπαιζε, γι' αυτό ήταν καλό :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

α shyamalan μονο unbreakble,signs,και sixth sense μου αρεσαν,με αυτη τη σειρα μαλλον.το πρωτο το βρηκα ωραιο τα αλλα δυο καλα. οι υπολοιπες ταινιες του ειναι για κλωτσιες.ολες.το σκοτεινο χωριο ειχε ωραια ατμοσφαιρα αλλα μεχρι εκει. το happening απαισιο ,το devil χαζο εντελως.δεν ξαναβλεπω ταινια του.χειροτερο το lady in the water ..χαλια..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Να δείτε το Devil. Πολύ ωραίο θρίλερ, κλειστοφοβικό, μέσα σ' ένα ασανσέρ. Ίσως φταίει ότι το έγραψε και δεν το σκηνοθέτησε και δεν έπαιζε, γι' αυτό ήταν καλό :lol:

 

Μην την δείτε αυτή τη σαχλαμάρα. Βασικά είναι 6 άνθρωποι που κλείνονται στο ίδιο ασανσέρ με το διάβολο. Το μόνο χειρότερο που θα μπορούσε να τους συμβεί είναι να κλειστούν στο ίδιο ασανσέρ με τον DJO και μένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δεν θέλω να τρολάρω την όλη συζήτηση περί shyamalan, (αλλά θα το κάνω :P ) τον θεωρώ απίστευτα υπερτιμημένο σκηνοθέτη, αυτό όμως που μ' εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι ο παιδιάστικος τρόπος σκηνοθεσίας του από πολλούς θεωρείται ανατρεπτικός και πρωτοποριακός όταν στην ουσία είναι ένα κακέκτυπο του Hitchcock.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10962
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  218
  • Reputation:   1003
  • Achievement Points:  273
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Επίσεις είχε τρομερή ατμόσφαιρα(και για όσους έχουν διαβάσει τρείς ντετέκτιβ,είχε ακριβώς την ατμόσφαιρα του αόρατου σκύλου!)

 

από τις καλύτερες ιστορίες τους αν θυμάμαι καλά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

από τις καλύτερες ιστορίες τους αν θυμάμαι καλά

προσωπικά ήταν η αγαπημένη μου!Μιλάμε το είχα διαβάσει άπειρες φορές και πάντα γούσταρα τρελά!Πλέον δεν το θυμάμαι τόσο καλά αλλά μου έρχετε αμυδρά μια σκηνή σε εκκλησία που ήταν τόπ απο ατμόσφαιρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μην την δείτε αυτή τη σαχλαμάρα. Βασικά είναι 6 άνθρωποι που κλείνονται στο ίδιο ασανσέρ με το διάβολο. Το μόνο χειρότερο που θα μπορούσε να τους συμβεί είναι να κλειστούν στο ίδιο ασανσέρ με τον DJO και μένα.

 

Μήπως πρέπει να αφήσουμε τα παιδιά να τη δούνε και να κρίνουν, απ' το να τους παροτρύνεις να μην το δουν; Επειδή δεν άρεσε σ' εσένα δεν πάει να πει ότι δεν θα αρέσει σε κανένα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.