Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εγώ πάλι θεωρώ πως ο Brosnan είναι απο τους πιο βαρετούς Bond!Ενώ έχει το στιλ του κοσμοπολίτη,δεν με πείθει καθόλου για δολοφόνος!Βέβαια ισχύει και το οτι είχε τραγικά σενάρια στις περισσότερες ταινίες του!Γιαυτό για μένα ένας είναι ο Bond!Sean Connery!Ο τύπος είναι ακριβως αυτό που πρέπει!Και θα πιεί το ποτάκι του στο μπαράκι ψάχνωντας γυναίκες και θα εκτελέσει κάποιον αν χρειαστεί!Σίγουρα βοηθάνε τα πάρα πολυ καλά(τουλάχιστον κατα την γνώμη μου) σενάρια,αλλά αν δεν το έχεις και λίγο,δεν γίνεται τίποτα!Γιαυτό μου άρεσε ο Graig,μπαίνει στο ρόλο κανονικά!

άσχετο,έχει δει κανείς το Rum diary???Είναι βασισμένο σε βιβλίο του Hunter Thomson και παίζει ο Depp!Είδα κάτι trailer και με ψήσανε πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εγώ νομίζω όλοι οι James Bond είναι ένα μάτσο βαρετοί ατσαλάκωτοι. Δεν μπόρεσα να συμπαθήσω καμιά ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το άλογο του πολέμου και το J.Edgar Hoover...Διαφορετική θεματολογία,αλλά και τα δύο τα είδα ευχάριστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ νομίζω όλοι οι James Bond είναι ένα μάτσο βαρετοί ατσαλάκωτοι. Δεν μπόρεσα να συμπαθήσω καμιά ταινία.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Έχω αναγκαστει με φίλους βέβαια να δω διάφορες... Αντε να μου χουν μείνει μερικές καλές σκηνές :D

 

(Σε μια κιόλας κοιμήθηκα στο σινεμα :P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23838
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  118
  • Reputation:   572
  • Achievement Points:  118
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4522 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πρόσφατα είδα ένα έργο κορεάτικης παραγωγής, το Oldboy!! Απ' τα καλύτερα φιλμάκια που υπάρχουν εκεί έξω! Όσοι δεν το έχετε δει, το στερείτε απο τον εαυτό σας!! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πρόσφατα είδα ένα έργο κορεάτικης παραγωγής, το Oldboy!! Απ' τα καλύτερα φιλμάκια που υπάρχουν εκεί έξω! Όσοι δεν το έχετε δει, το στερείτε απο τον εαυτό σας!! :best:

 

Η γνωστή μεταφορά του κόμικ; :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Eίδα το Descendants του Payne που πάει για τα Όσκαρ.Καλό φιλμάκι «βγαλμένο απ τη ζωή» με τους δυνατούς διαλόγους του Πέην παρόντες και εδώ και μια πολύ καλή ερμηνεία από τον Clooney. Γενικά θα το πρότεινα. Κάθε χρονιά πάντως οι ταινίες που θέλω να δω είναι και οι 5 υποψήφιες για καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας. Βρίσκεις μέσα σε αυτές τις 5 όση προτωτυπία δεν βρίσκεις σε όλες τις ταινίες από όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες μαζί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23838
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  118
  • Reputation:   572
  • Achievement Points:  118
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4522 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν το ήξερα αυτό. Στη ταινία ο ήρωας είναι 15 χρόνια φυλακισμένος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

ολη η vengeance τριλογια ηταν ωραια(sympathy for mr. vengeance,oldboy,sympathy for lady vengeance)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είδα εντέλει ψες το Τινκερ Τέηλορ. Aπό τη μια καταλάβαινα την ένταση/σασπένς που προσπαθούσε να περάσει, αλλά έχοντας διαβάσει δις το βιβλίο και δει και την παλιά σειρά του BBC, δεν με εξίταρε γιατί ήξερα τα πάντα :) Υπό αυτό το πρίσμα δεν με μπέρδεψε κι όλας. Θα της δώσω όμως ρησπέκτ γιατί κράτησε όλους τους χαρακτήρες, έμεινε αρκετά πιστή στο βιβλίο (εξ'όσων θυμάμαι) και ήταν τίγκα στους υπαινιγμούς (όπως και το βιβλίο δεν σου λέει ξεκάθαρα διάφορα πράγματα, αλλά σε μπερδεύει με τον τρόπο που τα αφηγείται).

 

Σε σχέση με τη σειρά οι δευτερεύοντες χαρακτήρες είναι όλοι (νομίζω) καλύτεροι στη ταινία. Γουστάρισα που κρατήσαν για όλους αυτό το "ο καθημερινός άνθρωπος της διπλανής πόρτας" (πλήρης αμερικάνικη έκφραση :P ). Η κινηματογράφηση, τα χρώματα και οι χώροι ήταν όλοι ταμάμ... Τι δεν μου άρεσε?........... θα γελάσετε... ο Γκάρυ Όλντμαν.... Ήταν μεν καλός, αλλά θα προτιμήσω τον Alec Guinness της σειράς ο οποίος νομίζω ότι έμεινε πιο πιστός στο βιβλίο. Ναι μεν ο Smiley τρώει χοντρές συναισθηματικές κατραπακιές/φλασιές, αλλά δεν δείχνει τίποτα στους απ'έξω.... Αυτές οι 2-3 στιγμές λοιπόν που ο Όλντμαν έδειξε ότι κάποια πράγματα τον ενόχλησαν, έπρεπε να είναι "ακόμα" πιο υποτονικά... Συγκρίνετέ το για παράδειγμα με την πρώτη φλασιά που τρώει στην αρχή της ταινίας, όταν ο Control υπογράφει και απαντάει σε μια ερώτηση που του γίνεται (προσπαθώ να αποφύγω τα σπόιλερς όσο γίνεται :) ). Και αργότερα όταν συνειδητοποιεί κάποιες σκέψεις του Control για τον Smiley.... Πράγματα που ομολογώ ότι μερικές φορές τα πιάνεις σε 2η θέαση :) Εκεί τον γουστάρω κάργα. Δεν τον γουστάρω όταν κοιτάζει στον κήπο στο πάρτυ λχ... (και όταν κάνει αυτά ο Όλντμαν, ή όταν ο σκηνοθέτης επιλέγει να δείξει τόση ένταση ο Όλντμαν (γιατί είμαι σίγουρος ότι είναι συνειδητή επιλογή του σκηνοθέτη προκειμένου να κατανοήσει το κοινό καλύτερα ορισμένα πράγματα (που προσωπικά όπως είπα δεν μου άρεσε ως επιλογή :) ))) Αντίστοιχα η σκηνή που μιλάει για τον παλιό αναπτήρα είναι too much στην ταινία, μια χαρά στη σειρά :)

 

Συνολικά πάντως, ω ναι. Μια χαρά ταινία είναι ;) Και μπορείς να πεις ότι έχει αυτό το "κόλπο" ορισμένων εξαιρετικών έργων.... Είναι ένα ψυχολογικό δράμα χαρακτήρων, μασκαρεμένο/φορεμένο μέσα στη φόρμα της κατασκοπικής ταινίας (όπως λχ το Bladerunner είναι ένα νουάρ μασκαρεμένο σε επιστημονικής φαντασίας ή οι Νονοί είναι τραγωδίες μασκαρεμένες σε γκανγκστερικό) :)

 

7/10 άνετα και ίσως άμα δεν γνώριζα από πριν την πλοκή, οπότε έχασα όλο το σασπένς, να του κοπάναγα 8αράκι

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το Watchmen. Πάρα πολύ καλές εντυπώσεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Watchmen. Πάρα πολύ καλές εντυπώσεις!

 

γούστα είναι αυτα! αφού δεν έκλαψες το 5ευρο... :P

 

να τσεκάρεις πάντως οπωσδήποτε και το κόμικ! :beer6:

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

να τσεκάρεις πάντως οπωσδήποτε και το κόμικ! :beer6:

 

Yπάρχει στην λέσχη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εμένα πάντως αφού δεν με πήρε ο ύπνος στο Watchmen,είναι θαύμα!Μου την βάρεσε στα νεύρα όλο αυτό το slowmotion :wall: !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

H ταινία ήταν hit-or-miss γιατί η ατμόσφαιρα ήταν ίδια με το κόμικς. Σε κάποιους ίσως αρέσει, γιατί οι Watchmen δεν είναι Spider-man, X-Men, Batman κτλ. για να μπορέσεις να πάρεις τα καλύτερα στοιχεία από διάφορες περιόδους και να δημιουργήσεις ένα νέο κόσμο, ένα αμάλγαμα παλιών και νέων ιδεών. Οπότε καλύτερα να έμενε πιστό.

 

Κάποιους πάλι, προτιμούσαν η ταινία να είχε αλλαγμένη ατμόσφαιρα, γιατί ένιωθαν σαν να έβλεπαν το Watchmen επακριβώς στην οθόνη τους, χωρίς κάποια πρωτοτυπία. Αυτό κατάλαβα από διάφορα reviews. :)

 

Εμένα μου άρεσε πάντως! :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Κάποιους πάλι, προτιμούσαν η ταινία να είχε αλλαγμένη ατμόσφαιρα, γιατί ένιωθαν σαν να έβλεπαν το Watchmen επακριβώς στην οθόνη τους, χωρίς κάποια πρωτοτυπία.

 

Aν η ταινία είχε αλλαγμένη ατμόσφαιρα θα γινόταν χαμός από αντιδράσεις για το ότι άλλαξαν το κομικ και έχασε την ατμόσφαιρα του

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

-Η ταινία μπορεί να αντέγραψε το σενάριο του κόμικ, αλλά με κάποιο σατανικό τρόπο δεν κατάφερε να το αποδώσει σωστά

-Επίσης κάτι μου φάνηκε ότι πήγαινε πολύ στραβα στο ρυθμό της ταινίας. Τα slowmotion νομίζω ότι πρέπει να απαγορευτούν δια νόμου στις ταινίες, μετά τις φρικωδίες που έχω δει πρόσφατα, μέχρι να ξαναμάθουν οι σκηνοθέτες να τα χρησιμοποιούνε :D

 

 

 

- Nαι! :yahoo: Υπάρχει στη λέσχη Mouse!

 

 

:kabuki:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Προσωπικά διασκέδασα αφάνταστα το slow motion! :)

 

@Kabuki ελληνικά ή αγγλικά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23838
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  118
  • Reputation:   572
  • Achievement Points:  118
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4522 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ποιός απο εσάς έχει δεί ένα ή όλα απο τα πλέον αμφιλεγόμενα cartoons του σινεμά Felidae, Watership Down και The Plague Dogs ;;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά διασκέδασα αφάνταστα το slow motion! :)

 

@Kabuki ελληνικά ή αγγλικά;

 

ελληνικα, το πανάκριβο HC της Anubis! ;)

 

 

 

Ποιός απο εσάς έχει δεί ένα ή όλα απο τα πλέον αμφιλεγόμενα cartoons του σινεμά Felidae, Watership Down και The Plague Dogs ;;;;

 

δεν έχω δει κανένα τους, πές μας πεντε πράγματα παραπάνω αν τα χεις δει! :beer6:

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

ελληνικα, το πανάκριβο HC της Anubis! ;)

 

A ωραία! Και ήθελα να το πάρω αλλά 50 ευρώ είναι υπερβολικά πολλά κατα την γνώμη μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23838
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  118
  • Reputation:   572
  • Achievement Points:  118
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4522 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το Felidae είναι ένα γερμανικό animated φιλμ που βγήκε το 1994. Έχει φόνους, μυστήριο, ξεκοιλιάσματα, σεξ , ανατροπές και ..... γάτες! Οι πρωταγωνιστές είναι όλοι γάτες. Φέλινταε είναι ράτσα γάτας γύρω απο την οποία περιφέρεται έμμεσα το σενάριο. Κάθε πρόσθετη πληροφορία αποτελεί σπόιλερ γι'αυτο γκουγκλάρετέ το ή δείτε το κομμάτι-κομμάτι στο Youtube ( στα αγγλικά ).

 

Περνάμε στο δεύτερο, το The Plague Dogs. Βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του Ριτσαρντ Άνταμς ( 1977 ) είναι ένα βρετανικό animated δράμα. Το σενάριο περιστρέφεται γύρω απο δύο σκυλιά, τον Rowf και τον Snitter που αποδρούν απο ένα πειραματικό εργαστήριο και καταδιώκωνται σε γή και ουρανό λόγω το ότι θεωρούνται φορείς της βουβωνικής πανώλης. Κεντρικό θέμα είναι η επιβίωση σε έναν εχθρικό κόσμο, η απελπισία και η φιλία χωρίς κανένα κλισέ!

Απλά υπέροχο σε όλους τους τομείς!

 

Τέλος έχουμε το Watership Down, πνευματικό πρόγονο του Plague Dogs. Βασισμένο ( άντε πάλι ) στο ομώνυμο βιβλίο του Richard Adams σε αυτό το φίλμ του 1978 παίρνουν σειρά τα χωρίς-στον-ήλιο-μοίρα κουνέλια. Το σενάριο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί βιβλικό καθώς έχουμε κάτι κουνέλια που αναγκάζονται να μεταναστεύσουν επειδή ένα απο αυτά έχει ένα καταστροφικό όραμα και εξορμούν στη αναζήτηση για τη δικιά τους Γη της Επαγγελίας. Κουνέλια. δάσος, μαντεύετε τους κινδύνους.

 

Και τα τρία φιλμάκια έχουν πολλά κοινά όπως το ότι μπορείτε να τα δείτε στο Youtube. Αλλά το κυριότερο είναι πως καταρριπτουν την αντίληψη " τα καρτούν είναι για παιδιά " και έπειτα της δίνουν μια γερή σφαλιάρα!! Προσωπικό αγαπημένο, The plague dogs.

Επεξεργασία από ScroogeMcKostas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα το "Η πιο σκοτεινή ώρα- the darkest hour". Όχι απλά φαινόταν από την αρχή, αλλά ήταν και μούφα! Προς επιβεβαίωση απλά! :P

 

Καταευχαρηστήθηκα πάντως το "Κορίτσι με το τατουάζ".. Έχει αρκετές σκληρές σκηνές μέσα, για ενήλικο κοινό κατά προτίμηση και αφήνει λίγο μελαγχολική διάθεση..αλλά αξίζει!

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 

 

Καταευχαρηστήθηκα πάντως το "Κορίτσι με το τατουάζ".. Έχει αρκετές σκληρές σκηνές μέσα, για ενήλικο κοινό κατά προτίμηση και αφήνει λίγο μελαγχολική διάθεση..αλλά αξίζει!

 

:cheers3:

 

Μπορείς να κάνει μία σύγκριση με την σουηδική version; Την φτάνει σε ατμόσφαιρα και ερμηνείες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μπορείς να κάνει μία σύγκριση με την σουηδική version; Την φτάνει σε ατμόσφαιρα και ερμηνείες;

 

Τις θεωρώ ισάξιες! Και σε ατμόσφαιρα και σε ερμηνεία... Ίσως αν έχεις δει πρώτα την σουηδική να σου έχει μείνει η εντύπωση αυτής και να μην εντυπωσιαστείς από την αμερικάνικη, μόνο και μόνο επειδή ξέρεις την ιστορία ήδη! Από θέμα εικόνας πολύ καλύτερη η αμερικάνικη..

Επεξεργασία από imacmaria
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

υπαρχει και το ''the dragon with the girl tattoo'' (χαχαχα) με τη lizbreath salamander!http://arts.nationalpost.com/2011/01/12/the-dragon-with-the-girl-tattoo/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  62
  • Reputation:   935
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Χτες ειχε υπερθεαμα...

Λογω μιας μικρης ιωσης που με κρατησε στο κρεβατι ολη μερα,ειδα την τριλογια με τον Shrek!!!

Τι να κανω?Εγω φταιω που μου αρεσουν οι παιδικες ταινιες?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ειδα προχθες στο σινεμα το girl with the dragon tattoo και μου αρεσε παρα πολυ.Ειχα δει πριν απο κανα εναμιση χρονο το Σουηδικο και το ειχα γουσταρει πολυ.Ειναι λιγο δυσκολο να τα συγκρινω παντως,το Αμερικανικο δεν παρεκλινει καθολου σε σχεση με το original(απο οτι καταλαβα τουλαχιστον αμα κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος) και προφανως στον τεχνικο τομεα ειναι πολυ ανωτερο(επεσαν και πολλα λεφτα εξαλλου).Ειναι ευκολο παντως να προτιμησει κανεις το Αμερικανικο γιατι ειναι πιο οικειο οσον αφορα την γλωσσα κ τους γνωστους ηθοποιους αλλα ισως αυτο να ειναι καπως αδικο.Οπως και να χει οποιος ενδιαφερεται ας τσεκαρει πρωτα το Σουηδικο και μετα το remake(το βρισκω πιο σωστο).Ο Fincher παλι τα σπασε με τη σκηνοθεσια του και τελος η διασκευη στο Immigrant song απο Zeppelin ηταν κορυφη(οπως και ολο το intro της ταινιας το οποιο ηταν λες και ειχε βγει απο intro james bond αλλα σε πολυ dark/twisted φαση).Δειτε το αξιζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ειδα πριν λιγο το the tree of life,του terrence malick.τι να πω δεν ξερω.καταρχας δυσκολο να γραφει περιληψη σεναριου.ενα αντρογυνο χανει τον ενα γιο του,και μας παρουσιαζεται το πως μεγαλωσε αυτος και τα δυο αδερφια του,οι σχεσεις μεταξυ τους και η 'παλη' αναμεσα σε διαφορες δυναμεις,οπως η χαρη η ομορφια,και η φυση,η αυστηροτητα.εχει θανατο,αγαπη,αθωοτητα και το χασιμο αυτης,μεχρι και δεινοσαυρους(!). απο οτι εχω ακουσει και διαβασει αυτη η ταινια διχασε κοινο και κριτικους οσο λιγες το εχουν καταφερει.μερικοι το θεωρησαν αριστουργημα,αλλοι παλι το θεωρησαν ξιπασμενη χαζοποιηση με εικονες ασχετες μεταξυ τους και πολλες ασχετες και με το θεμα..καταρχας παιζει ο brad pitt και η jessica chastain,καθως και ο sean penn.δεν ειναι ομως η κλασσικη ταινια α-παιζει μπραντ σον-παμε να το δουμε.οπτικα ηταν απολαυστικοτατη,με τελειες εικονες και χρωματα(πολλα εκ των οποιων δημιουργημενα χωρις ηλεκτρονικο υπολογιστη,με παραδοσιακα μεσα),φορος τιμης στο 2001 :a space odyssey θα ελεγα σε πολλα μερη.υπεροχη μουσικη επισης.ερμηνειες ωραιες,με πολυ λιγο διαλογο και μια παραξενη εσωτερικη αφηγηση την οποια συνηθιζει ο σκηνοθετης.προσωπικα το αποτελεσμα μου αρεσε ,με αγγιξε σε αρκετα σημεια, με καποιες ενστασεις ισως στη διαρκεια .φανταζομαι αν κανεις ειναι μυημενος στη φιλμογραφια του σκηνοθετη θα ξερει τι να περιμενει,εγω δεν ειμαι και δεν ηξερα(εχω δει μονο μια ακομη,το λεπτη κοκκινη γραμμη,και μου αρεσε παρα πολυ).

Επεξεργασία από supertramp
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ξεκινώντας λοιπόν και φέτος αυτό που κάνω κάθε χρονιά ,είδα την πρώτη στη λίστα από τις προτεινόμενς για Όσκαρ ξενόγλωσσες ταινίες. Το βέλγικο rundskop στα Ελληνικά μεταφράστηκε ως Μοσχαροκεφαλή.

 

Στενάχωρη ταινία κατά βάση ,καταπινάνεται όμως με ορισμένα θέματα που άλλοτε είναι κλισέ και άλλοτε είναι πολύ μπροστά. Κυρίως όμως είναι μια ταινία κατάρρευσης. Ουσιαστικά παρακολουθούμε την κατάρρευση ενός ανθρώπου και τους λόγους που οδήγησαν σε αυτήν ενώ ταυτόχρονα από πίσω εξετάζονται η εμπορία ορμονών για το κρέας ,η κατάχρηση αναβολικών ουσιών και που οδηγούν το ανθρώπινο σώμα, ένας φόνος και διάφορα άλλα που κάνουν την ταινία άκρως ενδιαφέρουσα. Αυτό όμως που μου άρεσε περισσότερο είναι ότι παρόλο που κυλάει αργά ,δεν σε αφήνει να πάρεις τα μάτια σου απ την οθόνη ούτε στιγμή ,διότι μπορεί να χάσεις πολύ μεγάλο μέρος της πλοκής. Μπορεί 10 λεπτά να μην γίνεται τίποτα ,αλλά να υπάρξει ένας μικρός διάλογος των δύο προτάσεων που διαρκεί ορισμένα δευτερόλεπτα για να λύσει μια μεγάλη απορία που έχει δημιουργηθεί στο θεατή. Επίσης μου αρέσει ότι σου δίνει αρκετά στοιχεία για να βγάλεις άκρη μόνος σου χωρίς να σου εξηγήσει αργότερα τι ήταν αυτό που δεν κατάλαβες. Καμιά σχέση με Αμερικάνικες ταινίες που δεν τρέχει και τίποτα αν δεν κατάλαβες κάτι τώρα, όλα θα εξηγηθούν στην πορεία.

Το προτείνω να το δείτε και ας σας ξενίσει λίγο στην αρχή.

 

Μετά είδα και το Ιταλικό Τerraferma που εξετάζει ένα πασίγνωστο πρόβλημα ,αυτό της λαθρομετανάστευσης μαύρων στην Ευρώπη. Παρόμοια είναι η θεματολογία του με τον «Παράδεισο στη Δύση» του Γαβρά μόνο που ο "παράδεισος" είναι καλύτερος και λίγο πιο ισορροπημένος. Και πάλι όμως εξετάζει το θέμα αρκετά καλά και αξίζει να το δει κανείς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.