Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2509
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  4
  • With Us For:  908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 9/10/2023 στο 1:37 ΠΜ, Otis είπε:

Χμ, anime. Κάπως υπερεκτιμημένα.

 

Ένα πρόβλημα που έχουν είναι οι δυνατότητες των ηθοποιών τους. Δεν έχουν σε καμιά περίπτωση τη γκάμα των ευρωπαίων. Η φυσική τους γλώσσα έχει γκάμα όπως έχουν όλες οι γλώσσς, και μάλιστα ιδιαίτερα ευαίσθητη, αλλά οι ερμηνείες περιέργως έχουν μόνο 3 επίπεδα. Υπερισχυρό επιβλητικό και άγριο, ουδέτερο, και παραιτημένο σε επίπεδο καρπαζοεισπράκτορα που κλαίγεται πεσμένος στα γόνατα. Όποια και να είναι η σχέση των χαρακτήρων και η κατάσταση, εκεί καταλήγει, και στις ταινίες και στα anime. Πολύ φτωχό για τα δυτικά πρότυπα. Δεν ξέρω αν φταίει το παρελθόν ή η εκπαίδευση, αλλά η διακύμανση της φυσικής γλώσσας έχει μεγεθυνθεί σε περίεργο επίπεδο ακόμα και σε πολύ καλές ταινίες και η ακρίβεια έχει χαθεί.

 

Δεύτερο είναι το marketing. Επειδή έπεσε πολύ χρήμα όταν τα είδαν οι αμερικάνοι ως καλή πηγή εσόδων, ιδίως κάποια στούντιο (μη λέμε ονόματα), οι κακές κριτικές μηδενίστηκαν στους επαγγελματίες κριτικούς, και όλα θεωρούνται αυτόματα αριστουργήματα. Το να γίνεται αυτό επειδή μια ταινία έχει μια προέλευση είναι απίστευτα ανόητο και ενοχλητικό.

 

Τρίτο είναι η μεταγλώττιση. Η μεταγλώττιση σπάνια είναι καλή στα συγκεκριμένα, κι αυτό ισχύει σε αρκετές γλώσσες. Η αγγλική είναι με διαφορά η καλύτερη μεταφορά κατά γενική ομολογία. Δεν είναι ανάγκη να ξέρεις τη γλώσσα για να το καταλάβεις. Ο σωστός δρόμος θα ήταν η μείωση της δυναμικής, μια και η κουλτούρα της υποκριτικής είναι διαφορετική εδώ, αλλά δεν τον ακολουθούν σχεδόν σε καμιά χώρα.

 

Τέταρτο πρόβλημα είναι ειδικά η ελληνική μεταγλώττιση. Γενικά, όσο λιγότερη μεταγλώττιση και περισσότερο υπότιτλο έχει μια χώρα τόσο χειρότερη είνα ιη μεταγλώττιση και καλύτερος ο υποτιτλισμός.

 

Ο υποτιτλισμός στην Ελλάδα είναι πρωταθλητισμός σε όλα τα επίπεδα, απ' το περιεχόμενο μέχρι το χρονισμό. Δεν τον ακουμπάει καμιά χώρα αν και γίνεται σε άθλιες συνθήκες πίεσης και για ελάχιστα χρήματα. Αυτά που ξέρει ο Έλληνας που υποτιτλίζει ένα χρόνο δεν τα ξέρει αυτός που υποτιτλίζει μεγάλες ταινίες για ακριβές εκδόσεις στις Ηνωμένες Πολιτείες και στις άλλες χώρες.

 

Η ελληνική μεταγλώττιση μπορεί να είναι και η χειρότερη στον κόσμο αν και δεν έχω ακούσει αρκετές γλώσσες ώστε να είμαι απολυτα σίγουρος. Οι ηθοποιοί της μεταγλώττισης έχουν ένα ή δύο άθλια υπερβολικά κλισέ ο καθένας που χρησιμοποιούν στα πάντα και ένα γενικό ψεύτικο χρωματισμό σε όλες τις δουλειές τους. Αυτός μπορεί να είναι κάτι εντελώς απίθανο, πχ μόνιμος επιθανάτιος ρόγχος, φωνήματα μετά από ορμονική θεραπεία ετών σε πειραματικό εργαστήριο, μόνιμη υστερία, ήχοι έμεσης με ομιλία από πάνω κλπ,

 

Πιο υπερεκτιμημένη κατηγορία απ' τους έλληνες της μεταγλώττισης δεν υπάρχει. Εξαιρετικά κακοί στην απόδοση του χαρακτήρα και πολύ κάτω ακόμα ακόμα κι απ το επαρκές της ανάγνωσης σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά ο κόσμος τούς θεωρεί σπουδαίους. Οι περισσότερο δεν καταφέρνουν ούτε την έμφαση να βρουν στο κείμενο. Είμαστε η μόνη χώρα ίσως στον κόσμο που πιπίλιζε το ονοματεπώνυμα των ηθοποιών της μεταγλώττισης ως διαφήμιση στα αυτιά μικρών παιδιών μετά τα επεισόδια, κι έτσι έφτιαξαν όνομα πολλοί, τη στιγμή που ικανότατοι ηθοποιοί είναι άγνωστοι. Στις άλλες χώρες βλέπουμε γραμμένο για λίγο το όνομα του ερμηνευτή σε σειρές που έφτιαξε την αυθεντική ερμηνεία του χαρακτήρα ο ηθοποιός. Αυτούς δεν τους ξέρουμε, ακόμα κι αν μιλάμε για διάσημους χαρακτήρες με 20 χρόνια στην τηλεόραση. Τον κάθε τυχαίο που έκανε την ελληνική έκδοση της φωνής άρπα κόλλα τον έχουμε κάνει σελέμπριτι.

 

Και το κύκλωμα της μεταγλώττισης έχει πρόβλημα. Λίγο πολύ μονοπωλιακό φαίνεται επειδή ή αγορά ήταν μικρή. Ακόμα και οι τεχνικοί που έκαναν όνομα στο χώρο μού ακούγονται άσχετοι με τον ήχο όταν μιλάνε για το θέμα. Ελληνικές καταστάσεις. Και η μυθολογία που καλλιεργούν στους αδαείς και τα ψεύδη και ανοησίες που λένε όσοι ανήκουν στο χώρο για τη μεταγλώττιση στις άλλες χώρες για να εξυψώσουν τον εαυτό τους και τη δουλειά, ξεπερνούν πολύ τα όρια του γελοίου.

 

Εδώ πάει το ήτανε στραβό το κλήμα. Καλύτερα στην αρχική γλώσσα με υπότιτλο πάντως.

Υπερεκτιμημενα; Ε όχι όχι και πάλι όχι !

Ίσα ίσα είναι έργα τέχνης .

Στέκεσαι στη μεταγλώτιση. Κρίνουμε κάτι στην αρχική του μορφή και όχι μεταγλωτισμενο. Γιατί με αυτή τη λογική θα έπρεπε να κρίνουμε κάθε ταινία που στη Γερμανία γίνεται μεταγλώτιση και να πούμε πως ο "Γερμανός " Σβαρτζενέγκερ δεν είναι καλός (εννοώντας σαφώς την μεταγλώτιση του και όχι το καταγωγή του ).

Δεύτερον έχουν πολύ μεγάλη γκάμα εκφρασεων οι Ιάπωνες που δίνουν τις φωνές τους και φυσικά και συναισθημα.

Τρίτον φυσικά και δεν μηδενιστηκαν οι κακές κριτικές και δεν θεωρούνται όλα αριστουργήματα . Μόνο πρόχειρα μπορώ να σκεφτώ 3 που έλαβαν κακές κριτικές και όντως ήταν κακα άνιμε . 

Τέταρτον οκ να μη σου αρέσει αλλά το να μη είναι καλά ε όχι εδώ. Και σε κάποιον δεν αρέσει ο Κουροσαβα αλλά δεν μπορεί να πει πως δεν είναι αριστουργήματα οι ταινιες του . Απλά ίσως να μην είναι του γούστου του .

Τέταρτον , μπλέκεις συνεχώς τη μεταγλώττιση. Τι σχέση έχει αυτό με το αν τα άνιμε δεν είναι καλα.

Και τέλος είναι πολύ καλη μορφή τέχνης και βγαίνουν κ;ι αριστουργήματα και είναι σεβαστό να μην αρέσουν σε όλους αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα !! 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

5 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Υπερεκτιμημενα; Ε όχι όχι και πάλι όχι !

Ίσα ίσα είναι έργα τέχνης .

Στέκεσαι στη μεταγλώτιση. Κρίνουμε κάτι στην αρχική του μορφή και όχι μεταγλωτισμενο. Γιατί με αυτή τη λογική θα έπρεπε να κρίνουμε κάθε ταινία που στη Γερμανία γίνεται μεταγλώτιση και να πούμε πως ο "Γερμανός " Σβαρτζενέγκερ δεν είναι καλός (εννοώντας σαφώς την μεταγλώτιση του και όχι το καταγωγή του ).

Δεύτερον έχουν πολύ μεγάλη γκάμα εκφρασεων οι Ιάπωνες που δίνουν τις φωνές τους και φυσικά και συναισθημα.

Τρίτον φυσικά και δεν μηδενιστηκαν οι κακές κριτικές και δεν θεωρούνται όλα αριστουργήματα . Μόνο πρόχειρα μπορώ να σκεφτώ 3 που έλαβαν κακές κριτικές και όντως ήταν κακα άνιμε . 

Τέταρτον οκ να μη σου αρέσει αλλά το να μη είναι καλά ε όχι εδώ. Και σε κάποιον δεν αρέσει ο Κουροσαβα αλλά δεν μπορεί να πει πως δεν είναι αριστουργήματα οι ταινιες του . Απλά ίσως να μην είναι του γούστου του .

Τέταρτον , μπλέκεις συνεχώς τη μεταγλώττιση. Τι σχέση έχει αυτό με το αν τα άνιμε δεν είναι καλα.

Και τέλος είναι πολύ καλη μορφή τέχνης και βγαίνουν κ;ι αριστουργήματα και είναι σεβαστό να μην αρέσουν σε όλους αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα !! 

 

 

Έργα τέχνης είναι όλα τα έργα της συγκεκριμένης τέχνης. Αν εννοείς εξαιρετικά, ίσως κάποια είναι.

 

Τη μεταγλώττιση την αναφέρω ως ένα πρόβλημα του είδους. Δε θεωρώ ότι μειώνει την ποιότητα του πρωτότυπου, απλά δε διευκολύνει την κατάσταση.

 

Ούτε ο Άρνολντ του πρωτότυπου είναι πολύ καλός:)

 

Το πρόβλημα είναι ότι θεωρείται από πολλούς μια παραγωγή καλή γενικά. Αυτό δε μπορεί να κάνει τα πράγματα πιο αντικειμενικά. Η παραγωγή έχει καλές και κακές στιγμές. Ο οπαδισμός δε βοηθάει την ποιότητα κανενός πράγματος. Η γερμανική κωμωδία πχ έχει το αντίθετο πρόβλημα. Θεωρείται άθλια γενικά, αλλά δεν είναι και τόσο κακή σε σχέση με την κωμωδία άλλων χωρών.

 

 

On 10/10/2023 στο 4:13 ΠΜ, sarkas είπε:

Υπερεκτιμημένα από ποιον; Τα άνιμε είναι κουλτούρα ετών, βαριά βιομηχανία με άπειρα κρυφά και μεινστριμ διαμάντια.

 


Δεν ξέρω πραγματικά τι να πρωτοσχολιάσω ... Με όλη την καλή διάθεση, για να δείξω ότι κινούμαι στα δυτικά πλαίσια, μεγάλωσα δεκαετίες με αμερικάνικα κ ευρωπαικά καρτούν. Τα άνιμε δεν είναι το φετίχ μου αλλά τετοιο τσουβάλιασμα; "δεν εχουν σε καμια περιπτωση την γκάμα των ευρωπαίων";
Πρέπει να μάθεις να διαχωρίζεις το ότι απλά δεν σου αρέσει, σου φαίνεται παράξενος ο ήχος της γλώσσας τους, δεν μπορείς να μπεις στο πετσί τους και πολλά ακόμη, αλλά σε τελική αναλυση είναι απλά θεμα προτίμησης.   Τσιτάτα τύπου δεν φτάνουν ευρωπαίους, καρπαζοεισπράκτορες κλπ νομίζω είναι υπερβολικά αν όχι άκυρα, ειδικά για όταν γίνεται γενίκευση ενός είδους που έχει βγάλει σειρές από το πως φτιάχνεται ένα ψωμί, από τουρνουα σκακι μεχρι Go , μέκα , slice of life , ερωτικά τρίγωνα, χόρορ χενται και παει λέγοντας....


Ποιά εκπαίδευση ακριβώς να φταίει; Τι σχέση έχει η εκπαίδευση με ένα προιόν που παράγεται κατα κόρον στην Ιαπωνία και διοχετεύεται σε όλο τον κόσμο;

 

Παραδειγματάκια;  Γιατί εγώ νομίζω πως δεν έχεις ρίξει πολύ διάβασμα. Πότε ακριβώς κλάφτηκαν οι Ιάπωνες για να παρακαλέσουν τους Αμερικάνους να πάρουν τα άνιμε κ μαλιστα να κλαφτουν για καλες κριτικες;  Καθοτι γέρος εγώ έχω μείνει σε κάτι κατάνα που έστειλε ενας τυπάκος δώρο με σημειωσουλα "no cuts" αν με νοεις.

 

Η αγγλική μακράν η καλύτερη, καλά τα λες. Ειδικά στα άνιμε...   Παιζει να μην έχω συναντήσει ούτε ένα σοβαρο άνθρωπο τα τελευταια 20 χρόνια που να μη βάλει ιαπωνικο νταμπ για να μην ακούει τις αγγλικές σαχλαμαρες... :lol: Σεβομαι απολυτα οσους δεν εχουν συνηθίσει, το καταναοω αφανταστα , αλλα οχι ότι το διπλόνταμπο τωρα είναι καλύτερο από τον αυθεντικό ήχο που γραφτηκε μια ιστορια... μην με τρελαινς σε περικαλω δηλαδη..

 

 

Εδώ έπεσες μέσα. Και πολύ σωστό το συγκριτικό υποτιτλος με μεταγλώττιση. Γιατι ειναι συγκρίσιμα μεγέθη ρε παιδι μου.  Οπως εγω που όταν έχω μονο κερματα ξενερωνουν οι ντελιβεραδες γιατι δε βλεπουν χαρτινα κ τους δυσκολευω την ζωή.
Μιας και οσο περισσοτερο χαρτινο μαρουλι εχω στην τσεπη νιωθω περισσοτερο φραγκάτος από το να χα μονο κερματα να κουδουνάω.

 

 

Το ότι υπάρχουν εθελοντες κ ομάδες που πράγματι τα τελευταια χρόνια είναι σβέλτοι κ καλοί δε σημαινει ότι γίνεται και σωστή δουλειά.  Έχω 2-3 φιλαράκια που αν τους γνωριζες θα τους έλεγες σκληροπυρηνικούς μιας και ριπαρουν 100Γιγα ενα μπλου ρει μονο κ μονο για να εξάγουν τον αυθεντικό υπότιτλο.
Φετιχ; Φετιχ! αλλά κατι ξερουν όταν βλεπεις καθε 5 γραμμες ροζ λεζαντες με links, απειρα ορθογραφικά και τεραστιο ποσοστο google translate.

Αυτό που θέλω να πω ειναι πως υπάρχει και ή άλλη όψη του νομίσματος.

 

 

 

Αντε παλι με τα κλισέ. Δεν ξέρω πραγματικά σε ποια δεκαετία μεγάλωσες, αλλά οι μεταγλωττίσεις οι παλιές -  ναι αυτές που θες να φτυσεις εσυ - για μας είναι ένας ναός που πάμε κ προσκηνάμε όταν προσπαθούμε να θυμηθούμε την παιδική μας ηλικία.   Ναι για αυτα τα dub λεω που είναι ασυγχρόνιστα, εκτός αυθεντικού σεναρίου που γινονται συνεχως αυτοσχεδιασμοί κ δεν βγαζεις νοημα, ο ήχος της παραγωγης ειναι απαίσιος, ενας ηθοποιος κανει γυρω στους 17.5 ρόλους ανα επεισόδιο κλπ κλπ κλπ κλπ

Και ηθοποιοί από θεατρικοί μέχρι μόνο μεταγλώττισης έχουν βγει διαμάντια και διαμάντια και εχουμε χαρει να τους ακουμε. Οπως φυσικά αντιστοιχα και χάλια μαύρα. Αλλα είπαμε, πολύ τσουβάλιασμα ρε παιδί μου. Δεν ειναι μονο άσπρο ή μονο μαυρο.
 


Ξερεις γιατι οι μεταγλωττίσεις τα σπανε; Γιατι με αυτές μεγαλώσαμε.

 

Λέω κάτι υπερεκτιμημένο και μου λες ότι είναι βιομηχανία. Όλα βιομηχανία είναι. Και οι κωμωδίες όπου ζώα ασχολούνται με δημοφιλή αμερικάνικα σπορ.

 

Το ενδιαφέρον είναι ότι αναφέρεις ότι είναι «κουλτούρα» και εννοείς ότι είναι για κάποιους γνώστες του είδους. Το κρατάω γιατί είναι σόφισμα που δείχνει πώς αμύνεται η υπερεκτίμηση.

 

Θεωρείς τσουβάλιασμα τα σχόλια για την υποκριτική των γιαπωνέζων στο anime. Να σημειώσω ότι τσουβαλιάζω την υποκριτική σε όλη την παραγωγή τους, και στον κινηματογράφο και στο θέατρο, και όχι ειδικά στο συγκεκριμένο είδος. Τη θεωρώ πολύ υποδεέστερη της Ευρωπαϊκής και μπορώ να το αιτιολογήσω με την ιστορία της αν σε ενδιαφέρει.

 

Mελετάω το δράμα από μικρό παιδί σε όλες τις μορφές του. Δε με μπερδεύει η γλώσσα και το ότι δεν είμαι Γιαπωνέζος με κατάνα όπως είστε οι γνώστες του είδους.

 

Μου λες ότι δε φταίει η εκπαίδευση στην υποκριτική επειδή παράγεται στην Ιαπωνία. Αν έχει γίνει και η εκπαίδευση σε ένα αντικείμενο άσχετη με το αποτέλεσμα, μαζί με το παρελθόν της χώρας στο αντικείμενο όπως ισχυρίστηκες πριν, δεν ξέρω τί μπορεί να έχει σχέση. Έχεις διαβάσει κανένα βιβλίο έστω για την υποκριτική, ξέρεις πώς διδάσκεται στον κόσμο, ή έχεις απλά άποψη;

 

Είσαι τόσο σχετικός  με τη διανομή που πιστεύεις ότι το anime ανακαλύφθηκε για την ποιότητά του; Δε δουλεύει έτσι η αγορά. Η αγορά αναζητά νέα παραγωγή και ψάχνει νέες αγορές να πουλήσει παραγωγή. Το κόστος και το κέρδος έχουν σημασία και μόνο. Τo anime παράγεται σε συνθήκες γαλέρας και είναι φτηνό. Είναι πολύ πιο φτηνό απ’ την παραγωγή άλλων χωρών. Μπορεί να γεμίσει ώρες προγράμματος και να παράγει κέρδος. Γι αυτό ανακαλύφθηκε. Έψαξες ποτέ πώς φτιάχνεται το anime; Όπως τα φτηνά ρούχα φτιάχνεται, στο Μπανγκλαντές του είδους. Οι δημοφιλείς "ελληνικές" κωμικές σειρές στην τηλεόραση προέρχονται από διάφορες χώρες του εξωτερικού, και όλες όσες είχαν διάρκεια πάνω από 3 έτη είναι σχεδόν αποκλειστικά απ’ το εξωτερικό. Δεν τις ψάχνουμε εκεί για την ποιότητά τους. Τις ψάχνουμε επειδή είναι μια φτηνή λύση για να παίξουμε κάτι να καλύψουμε τις ώρες.

 

Συγκρίνω αγγλική με ελληνική απόδοση και όχι αγγλική με πρωτότυπο, οπότε παραποιείς αυτό που γράφω με διάφορους τρόπους για να επιτεθείς σε κάτι που δε θα ισχυριζόταν κάποιος. Αν δεν αμύνεσαι με σοφίσματα από ένδεια όπως φαντάζομαι, να διαβάζεις πιο προσεκτικά. Δεν ισχυρίστηκα τα δύο κατασκευάσματα στα οποία επιτίθεσαι.

 

Η μεταγλώττιση συγκρίνεται με τον υποτιτλισμό, γιατί οι περισσότεροι έχουμε επιλογή από μια ηλικία και μετά. Συζητάμε το θέμα και μεγάλοι άνθρωποι, άρα υπάρχει θέμα. Οι επαγγελματίες της μεταγλώττισης στην Ελλάδα βλέπουν τον υποτιτλισμό ως ανταγωνιστή.

 

Νομίζω ότι δεν έχεις καμιά επαφή με τον επαγγελματικό υποτιτλισμό οπότε τί να πω γι αυτό.

 

Εξηγώ γιατί προσκυνάτε το ναό και τον αμφισβητώ. Το ότι τον προσκυνάτε δεν είναι επιχείρημα για την ποιότητα. Τα σφάλματα της μεταγλώττισης τα αναγνωρίζεις πάντως κι εσύ, απλά προσπαθείς να τα θεωρήσεις φυσιολογικά.

 

Τελευταίο επεισόδιο στο σήριαλ των ελλήνων της μεταγλώττισης ήταν ένα βίντεο πριν 1 χρόνο στο οποίο επιτίθενται στον υπότιτλο και στους μη επαγγελματίες ηθοποιούς που δουλεύουν και ζητάνε τη βοήθεια όσων προσκυνούν το ναό τους.

 

Το ότι μεγάλωσες με κάτι δε σημαίνει ότι είναι καλό. "Τα σπάνε" στο μυαλό σου, όπως μπορεί να τα σπάει και ένα έδεσμα που ίσως είχατε στην περιοχή που μεγάλωσες που άλλοι το βρίσκουν αηδιαστικό. Μας αρέσουν και πράγματα από συνήθεια και χαίρομαι που το δέχεσαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Ένα σχόλιο ακόμα. Όσοι παρακολουθούν τη γιαπωνέζικη παραγωγή στη λογοτεχνία, το θέατρο, τον κινηματογράφο, και την τηλεόραση, και βλέπουν έναν πρωτογονισμό και μια άγνοια όταν κοπάσει η επιρροή του ασυνήθιστου και διαφορετικού, που κοπάζει γρήγορα αν ξέρεις πέντε πράγματα, αρκεί να διαβάσουν για την ιστορία των ειδών στην Ιαπωνία και να διαπιστώσουν πόσο πρόσφατες είναι οι εξελίξεις που είναι αρχαίες στον δυτικό κόσμο. Στα μέρη μας δεν είχαμε μόνο έπη με περίπλοκη αφήγηση, με πρόσωπα στην αφήγηση και οπτικές τεχνικές, και τραγωδιες και κωμωδίες με όλα τα σύγχρονα στοιχεία, είχαμε μέχρι και θεωρία του δράματος και της κριτικής του δράματος απ τους αρχαίους χρόνους, αυτή που έγραψε ο Αριστοτέλης. Η υστέρηση της Ιαπωνίας δε μετριέται μόνο σε αιώνες, συνήθως μετριέται σε χιλιετίες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

1 ώρα πριν, Otis είπε:

 

Εξηγώ γιατί προσκυνάτε το ναό και τον αμφισβητώ. Το ότι τον προσκυνάτε δεν είναι επιχείρημα για την ποιότητα. Τα σφάλματα της μεταγλώττισης τα αναγνωρίζεις πάντως κι εσύ, απλά προσπαθείς να τα θεωρήσεις φυσιολογικά.

 

Τελευταίο επεισόδιο στο σήριαλ των ελλήνων της μεταγλώττισης ήταν ένα βίντεο πριν 1 χρόνο στο οποίο επιτίθενται στον υπότιτλο και στους μη επαγγελματίες ηθοποιούς που δουλεύουν και ζητάνε τη βοήθεια όσων προσκυνούν το ναό τους.

 

 

Επειδή ξέρω ακριβώς σε τι αναφέρεσαι, αν η ελληνική μεταγλώττιση είναι τόσο χάλια όσο λες, πού το πρόβλημα στο συγκεκριμένο βίντεο; Την θεωρείς που τη θεωρείς άθλια και χειρότερη από κάθε χώρα (δεν έχεις δει μάλλον Ρωσίες και άλλες χώρες που κάνουν ένα τύπου voice-over με μια μονότονη φωνή αντί για πραγματική μεταγλώττιση), είναι επίθεση να ζητάνε οι επαγγελματίες να μην τους παίρνει την δουλειά κάθε ανειδίκευτος, δυσχαιρένοντας το (ήδη κατ'εσένα χαμηλού επιπέδου) αποτέλεσμα, απλά επειδή κάποιοι δεν ήθελαν να τηρήσουν κάποια βασικά τους δικαιώματα και πλήρωσαν ψίχουλα μερικούς ερασιτέχνες; για τον υπότιτλο πάλι, οι άνθρωποι είπαν ότι κανάλια πρόβαλλαν υποτίτλους ακόμα και σε προσχολικά προγράμματα για να μην τους πληρώσουν τα δέοντα και εσύ το θεώρησες επίθεση στον υποτιτλισμό, οκ. Έχασες πλήρως το νόημα του βίντεο.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Otis Δε μπαινω στη διαδικασια να σου ξαναεξηγήσω πως αυτό που κάνεις (ειτε λεγεται ανιμε, ειτε οποιοδηποτε θεμα) που παιρνεις προσωπικες εμπειριες και το γενικευεις ως κανονα ειναι σφαλμα.
Αποψη σου να τα θεωρεις μπουρδες, δικαιωμα σου στο φιναλε. Αλλα να προσπαθεις να αποδειξεις οτι ετσι ειναι τα πραγματα  με ευφάνταστα αφήγηματα δε σημαινει πως πρεπει να σε παρει κ ο αλλος σοβαρα. Λογος άλογος αλλα βαθυς...

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

On 11/10/2023 στο 4:17 ΜΜ, Tsaklas είπε:

 

Επειδή ξέρω ακριβώς σε τι αναφέρεσαι, αν η ελληνική μεταγλώττιση είναι τόσο χάλια όσο λες, πού το πρόβλημα στο συγκεκριμένο βίντεο; Την θεωρείς που τη θεωρείς άθλια και χειρότερη από κάθε χώρα (δεν έχεις δει μάλλον Ρωσίες και άλλες χώρες που κάνουν ένα τύπου voice-over με μια μονότονη φωνή αντί για πραγματική μεταγλώττιση), είναι επίθεση να ζητάνε οι επαγγελματίες να μην τους παίρνει την δουλειά κάθε ανειδίκευτος, δυσχαιρένοντας το (ήδη κατ'εσένα χαμηλού επιπέδου) αποτέλεσμα, απλά επειδή κάποιοι δεν ήθελαν να τηρήσουν κάποια βασικά τους δικαιώματα και πλήρωσαν ψίχουλα μερικούς ερασιτέχνες; για τον υπότιτλο πάλι, οι άνθρωποι είπαν ότι κανάλια πρόβαλλαν υποτίτλους ακόμα και σε προσχολικά προγράμματα για να μην τους πληρώσουν τα δέοντα και εσύ το θεώρησες επίθεση στον υποτιτλισμό, οκ. Έχασες πλήρως το νόημα του βίντεο.

 

 

 

Στη Ρωσία μην τους κακολογείς, γιατί κάνουν κάτι πρωτότυπο, αφήνουν και τον πρωτότυπο διάλογο σε κάποιες. Ξεκίνησε από έλλειψη πηγής, πχ καναλιών ήχου χωρίς διάλογο, αλλά έγινε συνήθεια:)

 

Στην τέχνη δεν έχουν νόημα οι συντεχνίες. Αν είμαι συγγραφέας και φοβάμαι μη μου πάρει το ψωμί κάποιος τυχαίος, ντροπή μου είναι, μια και δείχνει ότι δεν είμαι καλλιτέχνης αλλά απλά εργάτης που μπορεί να με αντικαταστήσει άλλος. Τα επιχειρήματα των γιατρών, των μηχανικών, κλπ δεν υπάρχουν.

 

Το κανάλι θα κάνει ό,τι θέλει. Δεν πέφτει λόγος στη συντεχνία των μεταγλωττιστών. Αν υπάρχει νομοθεσία που το απαγορεύει ή κατορθώσει η συντεχνία να περάσει τέτοιος νόμος, τότε μιλάμε, αφού πρώτα τους ρίξουμε μερικά φάσκελα όμως για τον τρόπο σκέψης.

 

Το βίντεο πρέπει να ντρέπεται όποιος το σκέφτηκε. Αναρωτιέμαι αν έχουν πληρωθεί τα δικαιώματα των χαρακτήρων που εμφανίζονται στο βίντεο και αν πήραν άδεια απ' τον δημιουργό στο ηθικό κομμάτι. Εγώ δε θα έδινα άδεια γι αυτό το σκοπό.

 

 

 

On 11/10/2023 στο 4:17 ΜΜ, sarkas είπε:

@ Otis Δε μπαινω στη διαδικασια να σου ξαναεξηγήσω πως αυτό που κάνεις (ειτε λεγεται ανιμε, ειτε οποιοδηποτε θεμα) που παιρνεις προσωπικες εμπειριες και το γενικευεις ως κανονα ειναι σφαλμα.
Αποψη σου να τα θεωρεις μπουρδες, δικαιωμα σου στο φιναλε. Αλλα να προσπαθεις να αποδειξεις οτι ετσι ειναι τα πραγματα  με ευφάνταστα αφήγηματα δε σημαινει πως πρεπει να σε παρει κ ο αλλος σοβαρα. Λογος άλογος αλλα βαθυς...

 

Όλα τεκμηριώνονται εύκολα με παραδείγματα. Δε μπορώ όμως να εξηγήσω σε τυφλό το πρόβλημα μιας εικόνας.

 

Αν σου πω ότι οι Γιαπωνέζοι είναι πρωτόγονοι στην υποκριτική και ότι μπαστακώνονται μπροστά στην κάμερα όπως ακριβώς στο πρωτόγονο θέατρο τους, δε θα το δεχτείς, όσο και να βγάζει μάτι. Αν σου πω ότι η σκηνοθεσία τους ακόμα και στις καλές τους ταινίες δείχνει μεγάλο άγνοια για το κοντινό πλάνο, δε θα το δεχτείς γιατί δε θα καταλάβεις καν τί εννοώ. Ακόμα χειρότερα, μπορεί να νομίζεις ότι είναι επιλογή τους ή θέμα στυλ. Επλογή είναι κάτι αν το έχεις κάνει κάποιες φορές σωστά, όχι αν δεν έχει φανεί ποτέ το ποιότικο χαρακτηριστικό στη δουλειά σου.

 

Δεν είναι επιλογή πχ το ότι οι ηθοποιοί σε κάποιες ελληνικές σειρές πετάνε το κεφάλι μπροστά όταν μιλάνε ή το κουνάνε, ούτε ότι παγώνουν όταν μιλάει άλλος, είναι ασχετοσύνη με την υποκριτική της κάμερας και με την τέχνη του μοντάζ, και κακή θεατρική συνήθεια. Είναι άχρηστοι για κοντινό και ακόμα πιο άχρηστοι για τρικάμερο. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Όσες φορές και να μας πουν πόσο σπουδαίοι είναι στο θέατρο, στην κάμερα είναι μέτριοι προς κακοί, γι αυτό θα τη βγάλουν στην Ελλάδα και δε θα μας τους κλέψουν οι Αμερικάνοι.

 

Και οι σειρές μας δεν έχουν πρόβλημα γλώσσας, μια και όλες οι χώρες σχεδόν μεταγλώττιση βλέπουν, έχουν πρόβλημα κουλτούρας, οι κωμωδίες πχ χρησιμοποιούν τις τοπικές ευκολίες και όλα τα φθαρμένα κλισέ που πιάνουν στον Έλληνα, και δεν είναι αρκετά καλές στους χαρακτήρες, την πλοκή, και το περιεχόμενο για τη διεθνή αγορά. 

 

Δες λίγο μπαστάκωμα σε μια καλούτσικη σειρά που λέγεται Ο Νίτσε στο Ψιλικατζίδικο, συγγνώμη Nietzsche-sensei: Konbini ni, Satori Sedai no Shinjin ga Maiorita γιατί για κάποιο λόγο έχει σημασία το πώς ακούγεται κάτι σε μια γλώσσα που δεν ξέρουμε. Βρες μου ένα αμερικανικο βίντεο σε όλο το youtube με τέτοιο μπαστάκωμα αν μπορείς, κι ας μην είναι σειρά. Όχι με ζόμπι ή ανασκολοπισμό όμως, να είναι ζωντανοί ακόμα οι χαρακτήρες.

 

 

Επεξεργασία από Otis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

10 ώρες πριν, Otis είπε:

Στην τέχνη δεν έχουν νόημα οι συντεχνίες.

Δεν έχουν, αν μπορείς να ζήσεις από αυτό που κάνεις. Αν δεν υπάρχει ψωμί στο τραπέζι, δεν υπάρχει τέχνη. Μπορούμε να μιλάμε ώρες για το αν θα έπρεπε η τέχνη να είναι επαγγελματική ή όχι, αλλά στον (τωρινό) πλανήτη που ζούμε, αυτή για γίνει (σωστά) απαιτεί τόσες ώρες της μέρας που κάνει απαγορευτική την όποια άλλη εργασία για βιοπορισμό. Επομένως, θα πρέπει να ζήσουν από αυτή και αν το κανάλι που θα κάνει ό,τι θέλει όπως λες τους πετάξει έξω ή τους δίνει χαρτζιλίκι γιατί τι να κάνουμε αυτές είναι οι τιμές τώρα, από πού θα βιοποριστούν; Δε μιλάω για τους μεγάλους που έχουν και από αλλού (βλέπε Μπιμπίλας και σία), αλλά υπάρχουν μικρά ψάρια που κάνουν καλά τη δουλειά τους και έχουν τη μεταγλώττιση ως βασική πηγή εσόδων. Να τους πετάξουμε έξω; Να πάνε να βρουν αλλού αφού δεν άντεξαν τον ανταγωνισμό με τους ερασιτέχνες; Εκτός αν λες ότι οι άνθρωποι που κάνανε 5 μήνες απεργία στην Αμερική (και κουτσά στραβά κάτι κέρδισαν), την κάνανε τζάμπα και θα έπρεπε να δεχτούν τα πάντα όλα αφού δεν ήταν νόμος του Κράτους τους. FYI, οι νόμοι συνήθως πρώτα υπάρχουν στην κοινωνία (και επιβάλλονται από τη μία ή την άλλη πλευρά) και μετά γίνονται νόμοι στα χαρτιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δύο σχετικά/άσχετα σχόλια:

- Ναι όντως πιστεύω ότι το γιαπωνέζικο voice acting είτε σου αρέσει είτε όχι. Εγώ το βρίσκω υπερβολικό, αχρείαστα υπερβολικό. Μπορεί ο άλλος να έχει πετάξει φλέβα να νομίζεις ότι του έσφαξαν τη μάνα τον πατέρα και το μισό σόι και αυτός απλά να λέει ότι είχε ζητήσει να μην του βάλουν κέτσαπ στις πατάτες. Στο γιο μου αρέσει. 

- Στην Ελλάδα εκτός τον Βέγγο παλιά και από κάτι Οικονομίδηδες με το γνωστό στυλ δεν έχουμε κινηματογραφική παιδεία. Τα πάντα γυρίζονται με θεατρική νοοτροπία. Και άντε το 60 ήταν αναμενόμενο να γυρίζει ο Καραγιάννης σκηνές όπου όλοι ήταν όρθιοι πίσω από τον καναπέ για δέκα λεπτά και μιλούσαν και μπαινόβγαινε κόσμος από την πόρτα λες και ήταν μπερντές, αλλά πλέον το πράμα παραπάει. Η Ελληνική μυθοπλασία πάγωσε ξαφνικά το 2009 και τα κανάλια βρήκαν εναλλακτική στις τούρκικες σειρές. Και όταν ξανάρχισαν οι ελληνικές παραγωγές μείναμε στο τούρκικο πρότυπο. 90λεπτα επεισόδια, πλήρης απουσία στόχευσης και βασικής υπόθεσης, κλισέ μέχρι να μαυρίσει ο ήλιος, άπειρα side plots, δεκάδες χαρακτήρες, ακατάσχετη και ανούσια φλυαρία. Θα μου πεις ο Φώσκολος δεν τα έκανε αυτά; Ναι αλλά ο Φώσκολος ήταν τα 90ς και ήταν 45λεπτο μαζί με τις διαφημίσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

4 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Δεν έχουν, αν μπορείς να ζήσεις από αυτό που κάνεις. Αν δεν υπάρχει ψωμί στο τραπέζι, δεν υπάρχει τέχνη. Μπορούμε να μιλάμε ώρες για το αν θα έπρεπε η τέχνη να είναι επαγγελματική ή όχι, αλλά στον (τωρινό) πλανήτη που ζούμε, αυτή για γίνει (σωστά) απαιτεί τόσες ώρες της μέρας που κάνει απαγορευτική την όποια άλλη εργασία για βιοπορισμό. Επομένως, θα πρέπει να ζήσουν από αυτή και αν το κανάλι που θα κάνει ό,τι θέλει όπως λες τους πετάξει έξω ή τους δίνει χαρτζιλίκι γιατί τι να κάνουμε αυτές είναι οι τιμές τώρα, από πού θα βιοποριστούν; Δε μιλάω για τους μεγάλους που έχουν και από αλλού (βλέπε Μπιμπίλας και σία), αλλά υπάρχουν μικρά ψάρια που κάνουν καλά τη δουλειά τους και έχουν τη μεταγλώττιση ως βασική πηγή εσόδων. Να τους πετάξουμε έξω; Να πάνε να βρουν αλλού αφού δεν άντεξαν τον ανταγωνισμό με τους ερασιτέχνες; Εκτός αν λες ότι οι άνθρωποι που κάνανε 5 μήνες απεργία στην Αμερική (και κουτσά στραβά κάτι κέρδισαν), την κάνανε τζάμπα και θα έπρεπε να δεχτούν τα πάντα όλα αφού δεν ήταν νόμος του Κράτους τους. FYI, οι νόμοι συνήθως πρώτα υπάρχουν στην κοινωνία (και επιβάλλονται από τη μία ή την άλλη πλευρά) και μετά γίνονται νόμοι στα χαρτιά.

Αν κάποιος διαλέγει την τέχνη για το ψωμί, δεν κάνει καλή επιλογή. Την τέχνη πρέπει να τη διαλέγεις επειδή σου αρέσει να κάνεις κάτι ή επειδή θες να προσφέρεις. Στον ηθοποιό πχ μπορεί να αρέσει η διαδικασία της μελέτης του ρόλου επειδή τον ενδιαφέρει η ψυχολογία, ή να θεωρεί ότι βοηθάει τον συγγραφέα να δείξει ένα ήθος καλά στο κοινό και να το βοηθήσει ή να το διασκεδάσει.

 

Η συντριπτική πλειοψηφία όμως διαλέγει την τέχνη επειδή επιθυμεί να προβληθεί, η υποκριτική πχ γίνεται πεδίο δράσης του ναρκισσισμού. Αυτο οδηγεί σε πολλά προβλήματα. Η συνεργασία σε παράλληλο επίπεδο είναι κακή γιατί υπάρχει πρόβλημα στον χαρακτήρα,και η συνεργασία με τον ανώτερο στην παραγωγή και τον ικανότερο στην υποκριτική είναι ακόμα χειρότερη. Όσο ικανότερος είναι ένας ηθοποιός, τόσο λιγότερους φίλους έχει στο επάγγελμά του και τόσο καλύτερα συνεργάζεται προς τα πάνω. Αν πάλι είναι κακός ή μέτριος είναι συνήθως αξιαγάπητος στο χώρο της υποκριτικής. Έτσι είναι ο ναρκισσισμός. Δε δέχεται ούτε ανωτερότητα ούτε εξουσία.

 

Στην τέχνη μπορείς να είσαι καλύτερος απ' το μηχάνημα ή τον νέο ανταγωνιστή αν είσαι πραγματικά καλός σ' αυτό που κάνεις. Έχουμε πρόβλημα σε πιο μεγάλες αγορές. Υπάρχουν χώρες που βασίζουν την οικονομία τους σε μεγάλο βαθμό στο ένδυμα. Παλιότερα ήθελες 100 εργάτες για να φτιάξεις ένα ένδυμα σε μια ποσότητα, σήμερα θες 12 μηχανές που είναι φτηνότερες από 3 εργάτες και 10 εργάτες, και αύριο θα θέλεις ένα ρομπότ που θα είναι φτηνότερο από έναν εργάτη. Το κόστος του ρομπότ που μπορεί να χειριστεί ύφασμα πέφτει 15% το χρόνο και το κόστος του εργάτη μένει σταθερό. Είναι αναπόφευκτο να αντικατασταθούν όλοι. Τον αυτοματισμό και τα αποτελέσματά του τα είχαν προβλέψει ακόμα και οι αρχαίοι. Το ΑΙ απειλεί ήδη την εξυπηρέτηση πελατών και άλλα επαγγέλματα, μια και ήδη δίνει καλύτερες απαντήσεις απ' το μέσο εργαζόμενο και κάνει κάποια πράγματα καλύτερα. Το θέμα είναι ότι αν δουλεύεις σε εταιρία που παράγει συγκεκριμένες κόλλες για συγκεκριμένα υλικά, και το ΑΙ είναι καλύτερο από σένα στην υποστήριξη, μήπως πρέπει να γίνεις καλύτερος στη δουλειά σου;

 

Μιλάμε για ηθοποιό. Δεν είναι η μεταγλώττιση η βασική δουλειά του.

 

Αν δεν αντέχουν τον ανταγωνισμό από ερασιτέχνες, σαφώς και πρέπει να αλλάξουν δουλειά. Αυτό ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα. Αν το ότι κάνουν καλύτερη δουλειά δεν το βλέπει το κοινό και δεν το βλέπει και ο παραγωγός, πρέπει να τους υποστηρίξουμε με δεδομένο ότι είναι τόσο καλοί που δεν τους εκτιμούν αυτοί που τους πληρώνουν, κι αυτό είναι επικίνδυνο μονοπάτι στην τέχνη.

 

Την απεργία στην Αμερική τη βρήκα αστεία. Το ΑΙ ήταν στο χέρι τους να το ελέγξουν στο κομμάτι της χρήσης της εικόνας τους που είναι το σημαντικό ζήτημα. Την απαίτηση να δουλεύει συγκεκριμένος αριθμός σεναριογράφων σε μια εργασία τη βρίσκω απαράδεκτη. Αν μπορεί ένας να γράψει μια σειρά, ας τη γράψει. Σε αυτά πρέπει να υπάρχει μέγιστη ευελιξία για να μη μπαίνουν εμπόδια στις τέχνες. Στην απεργία είδα να αποκρύπτονται απ' το κοινό οι παραγματικές αμοιβές, που είναι καλές, και να αναφέρονται οι σχεδόν μηδενικές των δικαιωμάτων. Όταν αυτός που κάνει απεργία παραπλανεί για να πάρει την υποστήριξη του κόσμου, το πράγμα βρωμάει. Αν οι λεγόμενοι καλλιτέχνες που παίζουν και γράφουν θέλουν απλά μια δουλειά, ας το πάρουν απόφαση ότι είναι εργάτες όπως οι άλλοι, όπως είναι πχ οι ηχολήπτες, οι μακιγιέρ,  κι αυτοί που βάφουν σκηνικά, ας ορίσουν αμοιβές σε ανάλογα επίπεδα και ας παραιτηθούν από ολα τα δικαιώματα πέρα απ' την αρχική αμοιβή. Αν είναι καλλιτέχνες με πραγματική δημιουργική συνεισφορά, ας βελτιώσουν την ποιότητά τους και θα έχουν όσα αξίζουν.

 

Στην τέχνη δεν πρέπει να εξασφαλίζεται η απασχόληση. Αυτό εϊναι αντίθετο στις αρχές της. Διαφωνώ πχ με την εξσφάλιση συγκεκριμένων θέσεων εργασίας από κρατικά θέατρα, ιδίως όταν φτάνουμε στο σημείο να ορίζουμε την ηλικία αυτών που απασχοληθούν. Αν είσαι 60 ετών και περιμένεις δουλειά απ' το κράτος αντί να είναι οι πόρτες ανοιχτές για το επίπεδο της τέχνης σου και να σε πληρώνουν μαθητές να τους διδάξεις, ίσως δεν έκανες ποτέ τέχνη σε τελική ανάλυση. Το κόστος αυτών των θέσεων εργασίας είναι ασήμαντο, αλλά διαφωνώ στον τρόπο σκέψης. Καλύτερα να τους βγάλουν ένα επίδομα και να μείνουν στο σπίτι τους.

 

 

Πριν από 1 ώρα, Kurdy Malloy είπε:

Δύο σχετικά/άσχετα σχόλια:

- Ναι όντως πιστεύω ότι το γιαπωνέζικο voice acting είτε σου αρέσει είτε όχι. Εγώ το βρίσκω υπερβολικό, αχρείαστα υπερβολικό. Μπορεί ο άλλος να έχει πετάξει φλέβα να νομίζεις ότι του έσφαξαν τη μάνα τον πατέρα και το μισό σόι και αυτός απλά να λέει ότι είχε ζητήσει να μην του βάλουν κέτσαπ στις πατάτες. Στο γιο μου αρέσει. 

- Στην Ελλάδα εκτός τον Βέγγο παλιά και από κάτι Οικονομίδηδες με το γνωστό στυλ δεν έχουμε κινηματογραφική παιδεία. Τα πάντα γυρίζονται με θεατρική νοοτροπία. Και άντε το 60 ήταν αναμενόμενο να γυρίζει ο Καραγιάννης σκηνές όπου όλοι ήταν όρθιοι πίσω από τον καναπέ για δέκα λεπτά και μιλούσαν και μπαινόβγαινε κόσμος από την πόρτα λες και ήταν μπερντές, αλλά πλέον το πράμα παραπάει. Η Ελληνική μυθοπλασία πάγωσε ξαφνικά το 2009 και τα κανάλια βρήκαν εναλλακτική στις τούρκικες σειρές. Και όταν ξανάρχισαν οι ελληνικές παραγωγές μείναμε στο τούρκικο πρότυπο. 90λεπτα επεισόδια, πλήρης απουσία στόχευσης και βασικής υπόθεσης, κλισέ μέχρι να μαυρίσει ο ήλιος, άπειρα side plots, δεκάδες χαρακτήρες, ακατάσχετη και ανούσια φλυαρία. Θα μου πεις ο Φώσκολος δεν τα έκανε αυτά; Ναι αλλά ο Φώσκολος ήταν τα 90ς και ήταν 45λεπτο μαζί με τις διαφημίσεις.

Όταν ο ηθοποιός είναι καλός, το voice acting είναι μια χαρά, και ακόμα και συντηρητικό. Στο Batman The Dark Knight πχ, οι Γιαπωνέζοι ρίχνουν τον τόνο και το χρώμα και στον Batman και στον Joker. Αφαιρούν το καρτουνίστικο στοιχείο σε σημαντικό βαθμό.

 

Οι Ελληνικές παραγωγές πάνε απ' το κακό στο χειρότερο στο θέμα της ποιότητας σεναρίου, σκηνοθεσίας και υποκριτικής ενώ οι προϋπολογισμοί αυξάνονται. Όταν το κάνεις αυτό σε χώρα όπως οι Έλλαδα, καταλήγεις στην επιφανειακή πλοκή και το χαμηλό κόστος ανά λεπτό παραγωγής, δηλαδή στη σαπουνόπερα. Η μεγάλη ποσότητα καταστρέφει το σενάριο γιατί το μοιράζει, δουλεύουν πχ πολλοί σεναριογράφοι και διαλογίστες στη θέση του σεναριογράφου και χάνεται η συνοχή. Το πρόβλημα είναι η ποιότητα, και δε λύνεται με τα χρήματα. Πρέπει να μπει χαμηλό όριο στο ανώτατο κόστος επιδοτούμενης παραγωγής, πχ στο 1,000,000 ευρώ για ολόκληρη σεζόν, ώστε να πιεστεί η παραγωγή να ανταγωνιστεί σε ουσιαστικά σημεία.

 

Και διεθνώς υπάρχει μια τάση στην ποσότητα. Παλιότερα πχ το 98% των σειρών γινόντουσαν με πιλότο και αυτός δοκιμαζόταν στο κοινό με διάφορες τεχνικές. Σήμερα είναι κάτω από 60%. Ένα 40% δηλαδή πάει κατευθείαν στην παραγωγή χωρίς καμιά δοκιμή στο κοινό. Στην Ελλάδα πάει το 100%.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ooooooλη η συζήτηση συνοψίζεται σε αυτό 

7 λεπτά πριν, Otis είπε:

Παλιότερα ήθελες 100 εργάτες για να φτιάξεις ένα ένδυμα σε μια ποσότητα, σήμερα θες 12 μηχανές που είναι φτηνότερες από 3 εργάτες και 10 εργάτες, και αύριο θα θέλεις ένα ρομπότ που θα είναι φτηνότερο από έναν εργάτη. Το κόστος του ρομπότ που μπορεί να χειριστεί ύφασμα πέφτει 15% το χρόνο και το κόστος του εργάτη μένει σταθερό. Είναι αναπόφευκτο να αντικατασταθούν όλοι. Τον αυτοματισμό και τα αποτελέσματά του τα είχαν προβλέψει ακόμα και οι αρχαίοι. Το ΑΙ απειλεί ήδη την εξυπηρέτηση πελατών και άλλα επαγγέλματα, μια και ήδη δίνει καλύτερες απαντήσεις απ' το μέσο εργαζόμενο και κάνει κάποια πράγματα καλύτερα. Το θέμα είναι ότι αν δουλεύεις σε εταιρία που παράγει συγκεκριμένες κόλλες για συγκεκριμένα υλικά, και το ΑΙ είναι καλύτερο από σένα στην υποστήριξη, μήπως πρέπει να γίνεις καλύτερος στη δουλειά σου;

και σου απαντάω με αυτό νωρίτερα

4 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Μπορούμε να μιλάμε ώρες για το αν θα έπρεπε η τέχνη να είναι επαγγελματική ή όχι, αλλά στον (τωρινό) πλανήτη που ζούμε, αυτή για γίνει (σωστά) απαιτεί τόσες ώρες της μέρας που κάνει απαγορευτική την όποια άλλη εργασία για βιοπορισμό. Επομένως, θα πρέπει να ζήσουν από αυτή

Στον τωρινό λοιπόν πλανήτη, η είσοδος νέων τεχνολογιών στη δουλειά έχει ως αποτέλεσμα να πετιέται στην ανεργία κόσμος (αδιάφορο αν μετά θα βρει δουλειά ή όχι). Αυτό έχει ως συνέπεια η αναπόφευκτη όντως ανάγκη για αύξηση της παραγωγικότητας. Σε αυτόν τον κόσμο παρεμπιπτόντως η συντριπτική πλειοψηφία ΔΕΝ μπορεί να ασχοληθεί ερασιτεχνικά με την τέχνη (ερασιτεχνικά όχι ως προς την ποιότητα της παραγωγής και της υποκριτικής-αφού αυτή έφερες ως παράδειγμα, αλλά ως προς το γεγονός ότι δε προορίζεται για βιοπορισμό), διότι η πραγματική του δουλειά (αυτή που χρησιμοποιεί για να φάει) είτε θα τον έχει πετάξει έξω όπως στο προηγούμενο παράδειγμα είτε θα του τρώει ένα 10ωρο τη μέρα (άρα δε θα υπάρχει ο χρόνος να αφιερωθεί στην τέχνη). Σε άλλη κοινωνία που η αύξηση της παραγωγικότητας δε θα συνεπάγεται ταυτόχρονα ανεργία για τη μεγάλη μάζα (έστω και βραχυχρόνια), μπορούμε να κουβεντιάσουμε για τέχνη που θα παράγεται χωρίς οικονομικό καταναγκασμό (απόρροια του οποίου είναι και ο ναρκισσισμός αν θες τη γνώμη μου). Αυτή όμως δεν έρχεται πίσω από πληκτρολόγια (κι ας παραδέχομαι ότι αυτό χρησιμοποιώ τώρα κι εγώ).

 

Φιλικά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

5 λεπτά πριν, rolandofshire είπε:

Ooooooλη η συζήτηση συνοψίζεται σε αυτό 

και σου απαντάω με αυτό νωρίτερα

Στον τωρινό λοιπόν πλανήτη, η είσοδος νέων τεχνολογιών στη δουλειά έχει ως αποτέλεσμα να πετιέται στην ανεργία κόσμος (αδιάφορο αν μετά θα βρει δουλειά ή όχι). Αυτό έχει ως συνέπεια η αναπόφευκτη όντως ανάγκη για αύξηση της παραγωγικότητας. Σε αυτόν τον κόσμο παρεμπιπτόντως η συντριπτική πλειοψηφία ΔΕΝ μπορεί να ασχοληθεί ερασιτεχνικά με την τέχνη (ερασιτεχνικά όχι ως προς την ποιότητα της παραγωγής και της υποκριτικής-αφού αυτή έφερες ως παράδειγμα, αλλά ως προς το γεγονός ότι δε προορίζεται για βιοπορισμό), διότι η πραγματική του δουλειά (αυτή που χρησιμοποιεί για να φάει) είτε θα τον έχει πετάξει έξω όπως στο προηγούμενο παράδειγμα είτε θα του τρώει ένα 10ωρο τη μέρα (άρα δε θα υπάρχει ο χρόνος να αφιερωθεί στην τέχνη). Σε άλλη κοινωνία που η αύξηση της παραγωγικότητας δε θα συνεπάγεται ταυτόχρονα ανεργία για τη μεγάλη μάζα (έστω και βραχυχρόνια), μπορούμε να κουβεντιάσουμε για τέχνη που θα παράγεται χωρίς οικονομικό καταναγκασμό (απόρροια του οποίου είναι και ο ναρκισσισμός αν θες τη γνώμη μου). Αυτή όμως δεν έρχεται πίσω από πληκτρολόγια (κι ας παραδέχομαι ότι αυτό χρησιμοποιώ τώρα κι εγώ).

 

Φιλικά

 

Πιστεύω ότι ο ναρκισσιμός είναι υπεύθυνος για τα πιο πολλά κακά του συγκεκριμένου επαγγέλματος.

 

Όταν το ναρκωτικό σου είναι να φαίνεσαι, δέχεσαι πολλά, και σφαλιάρες με κάθε έννοια, και κακοποίηση κάθε ειδους, και εξευτελισμό, και να δουλεύεις κάτω απ' το όριο της επιβίωσης. Δεν έχεις τη βασική αξιοπρέπεια που πρέπει να έχει ένας εργαζόμενος, πόσο μάλλον ένας καλλιτέχνης που πρέπει να σκέφτεται περισσότερα.

 

Ο Στανισλάβσκι στο έργο του για την υποκριτική φτιάχνει κάποιους χαρακτήρες για να εκφράσει ο καθένας ένα πρόβλημα της τέχνης. Μια κοπέλα απ' την ομάδα που διδάσκει ο χαρακτήρας αναλαμβάνει τον ναρκισσισμό. Έχει καλές προθέσεις στο μυαλό της αλλά ο δάσκαλος βλέπει το πρόβλημα μετά τη δοκιμή και της το λέει. Και στη συνέχεια, επειδή ήταν μεγάλος δάσκαλος ο Στανισλάβσκι και έβλεπε το πρόβλημα, κάνει μια επίθεση που δεν την κάνει στο ίδιο βαθμό σε κανένα απ' τα άλλα προβλήματα.

 

Της λέει ότι εκμεταλλεύεται την τέχνη. Ότι δείχνει τα χεράκια της και τα ποδαράκια της και ανέβηκε στη σκηνή για τα τα επιδείξει, και ότι είναι όμορφα μεν, αλλά φλέρταρε με το κοινό αντί να παίξει τον χαρακτήρα. 

 

Καταλήγει:

 

"Λοιπόν, βάλτε καλά στο νου σας αυτό που θα σας πω τώρα: το θέατρο, με τη φήμη που μας εξασφαλίζει και με την εντύπωση που κάνει γενικά, τραβάει πολλούς που δεν ζητούν τίποτε άλλο, παρά να το εκμεταλλευτούν αξιοποιοώντας την ομορφιά τους ή κάνοντας μια καριέρα. Επωφελούνται απ' την αμάθεια του κοινού και το στρεβλωμένο του γούστο, απ' τις ψευτοεπιτυχίες τους, την ευνοιοκρατία, τις ραδιουργίες και πολλά άλλα μέσα που καμιά σχέση δεν έχουν με τη δημιουργική τέχνη. Αυτοί οι εκμεταλλευτές είναι θανάσιμοι εχθροί της τέχνης. Έχουμε καθήκον να πάρουμε τα πιο αυστηρά μέτρα εναντίον τους και, αν δε μπορούν να διορθωθούν, τότε πρέπει να τους διώξουμε απ' τη Σκηνή."

 

Εγώ θα προσθέσω δύ πράγματα:

 

1) Η μοίρα του εκμεταλλευτή είναι να τον εκμεταλλεύονται.

 

2),Το ελληνικό κοινό έχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης. Η νέα γενιά που έχει δει καλύτερα πράγματα επειδή εκτίθεται στην παγκόσμια κουλτούρα, έχει αρχίσει να απομυθοποιεί τους ηθοποιούς. Απ' την άλλη όμως τα social media δίνουν ένα φοβερό εργαλείο στους ναρκισσιστές τους επαγγέλματος που μεγαλώνουν το κοινό τους, συνεχίζουν δηλαδή την εκμετάλλευση της τέχνης σε βαθμό που δε μπορούσε να το κάνει ένας ηθοποιός του θεάτρου. Αν ο Στανισλάβσκι σε κάποιο σημειο αναφέρθηκε στην έκθεση του ηθοποιού και στη συμπεριφορά του στην καθημερινή ζωή και έδωσε συμβουλές γι αυτό, πόσα θα έγραφε αν έβλεπε τη σημερινή κατάσταση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάρα πολύ καλό. 8 επεισόδια έφυγαν νεράκι. Τρόμου, όσο τρόμου είναι ο Πόε. Τόσο ήπιο, που το είδα με τρομερή ευχαρίστηση καίτοι δεν γουστάρω τα θρίλερ :)  Που δεν ήταν θρίλερ. Απλώς είχε στοιχεία. Εμπνευσμένο από την εργογραφία του, αντλεί πράγματα από πάρα πολλά έργα του. Ονόματα, ιστορίες, καταστάσεις. Μια χαρά τώρα που άρχισε να συννεφιάζει :) 

 

 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Είδα το Impossible - Dead Reckoning Part One.

Τι να πω. Πλήρης απογοήτευση!... ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑΡΑ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ!

Όντας απογοητευμένος από την κατάντια του Τζέημς Μποντ, το έριξα στις Επικίνδυνες Αποστολές το καλοκαίρι.
Πολύ καλή η πρώτη ταινία, θα την έλεγα εκπληκτική, αλλά είχε απαράδεκτη ανατροπή σεναρίου. Η δεύτερη εστίαζε στο στυλ, η τρίτη (και τελευταία της σειράς που είχα δει στο σινεμά)καλή αλλά με το κλασικό ξεφούσκωμα των ταινιών του Άμπραμς στο τέλος... κι από εκεί και πέρα κάθε ταινία κι ένα κλικ παραπάνω από την προηγούμενη (τι έχανα τόσα χρόνια), για να φτάσουμε στην πιο πρόσφατη ΤΑΙΝΙΑΡΑ.

Παρόλο που ο υπερκακός ξεφεύγει σε υπερβολές, αυτό γίνεται βάσει σεναρίου, όπου οι παραγωγοί δείχνουν να ξέρουν πού το πάνε (σε αντίθεση με τον τελευταίο Μποντ που είδαμε έναν αχταρμά, όπου το σχέδιο του κακού δεν έβγαζε νόημα. Άλλα επεδίωκε στην αρχή, άλλα στη μέση, άλλα στο τέλος, χωρίς όμως να έχει προκύψει αλλαγη σχεδίου στο ενδιάμεσο. Μάλλον αλλαγή σεναριογράφου).
Σε όλα τα υπόλοιπα, η ΤΑΙΝΙΑΡΑ σκίζει.
Για την περιβόητη σκηνή της ελεύθερης πτώσης από το βουνό, θα μπορούσε να γυριστει και με ασφαλέστερο τρόπο, αλλά όταν ξερεις πως ό,τι βλέπεις είναι αληθινό η αδρεναλίνη ανεβαίνει στα ύψη.
Φανταστικές ερμηνείες από όλους.

Λυπάμαι που η ΤΑΙΝΙΑΡΑ δεν τα πήγε καλά στα ταμεία. Τη συνέχεια πάντως, θα την δω στη V-max στην αγαπημένη μου θέση (καθορισμένη με τεχνικές επιπέδου Σέλντον Κούπερ) και αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3255
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Για τους λάτρεις του μηχανοκινητου αθλητισμού, το Disney+ θα βγάλει στις 15 Νοεμβρίου μια σειρά που λέει την ιστορία του πως η ομάδα της f1 Brawn GP το 2009, εξελίχθηκε από την παρατημένη  εργοστασιακή ομάδα της Honda σε παγκόσμια πρωταθλήτρια με τον Jenson Button να παίρνει και το πρωτάθλημα των οδηγών. Η σειρά αυτή θα έχει 4 επεισόδια με τον Keanu Reeves σε ρόλο παρουσιαστή. Ομολογώ να πω πως ανυπομονώ να τη δω !

 

https://www.motorsport.com/f1/news/disney-to-release-four-part-f1-docu-series-on-brawn-gp/10533347/

 

:beer:

Επεξεργασία από natsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αποκλείω να δοθεί το φαινόμενο στη σωστή διάσταση. Δηλαδή ότι το μονοθέσιο είχε στηθεί με άφθονο χρήμα από τη Χόντα, εκμεταλλεύτηκε ένα παραθυράκι στους κανόνες που της έκαναν το χατήρι να απαγορευτεί από την επόμενη χρονιά και προτίμησε να μην εφαρμόσει κι άλλον έναν βασικό κανονισμό που άλλαξε εκείνη τη χρονιά (το KERS) που όλες οι ομάδες εφάρμοσαν με μεγάλη αποτυχία γιατί ήταν ακόμα πολύ λίγο εξελιγμένο.

 

Δηλαδή δεν ήταν σε καμία περίπτωση ιστορία Σταχτοπούτας, η παρατημένη ομάδα που πήρε τίτλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3255
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Πριν από 1 ώρα, Kurdy Malloy είπε:

Αποκλείω να δοθεί το φαινόμενο στη σωστή διάσταση. Δηλαδή ότι το μονοθέσιο είχε στηθεί με άφθονο χρήμα από τη Χόντα, εκμεταλλεύτηκε ένα παραθυράκι στους κανόνες που της έκαναν το χατήρι να απαγορευτεί από την επόμενη χρονιά και προτίμησε να μην εφαρμόσει κι άλλον έναν βασικό κανονισμό που άλλαξε εκείνη τη χρονιά (το KERS) που όλες οι ομάδες εφάρμοσαν με μεγάλη αποτυχία γιατί ήταν ακόμα πολύ λίγο εξελιγμένο.

 

Δηλαδή δεν ήταν σε καμία περίπτωση ιστορία Σταχτοπούτας, η παρατημένη ομάδα που πήρε τίτλο.

Ήταν και ο διπλός διάχυσης που την βοήθησε, κάτι που αντέγραψαν η Red Bull και άλλες ομάδες και τελικά νομίζω πως απαγορεύτηκε. @ Kurdy Malloy  συμφωνώ μαζί σου και μάλλον θα είναι κάτι σαν το drive to survive, υπερδραματοποιημένο δηλαδή. Αλλά και πάλι εγώ θα το δω αν και δεν έχω και τις πιο μεγάλες προσδοκίες. Θα δούμε! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 10/23/2023 at 2:44 AM, theforce said:

Είδα το Impossible - Dead Reckoning Part One.

Τι να πω. Πλήρης απογοήτευση!... ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑΡΑ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ!


Το ΙΙΙ είχε τον εξαιρετικότατο Philip Seymour Hoffman. Συμφωνώ μαζί σου ότι τα 4-6 ήταν ιδιαίτερα καλά. To Rogue Nation με είχε καραεντυπωσιάσει διότι το είδα αφού είχα δει το James Bond Spectre και ήταν αιώνες καλύτερο. 

Δυστυχώς το 7 δεν μου άρεσε όσο τα προηγούμενα. Τη σκηνή του γκρεμού την είχα δει τόσες φορές που είχα πλέον ανοσία :) Πιθανότατα να φταίει το ότι είναι το πρώτο μισό μιας ιστορίας και δεν έχει ολοκληρωθεί. Ίσως 7+8 μαζί, ως σετάκι, να δουλέψουν για εμένα το ίδιο καλά με τα 4-6.

Το πλέον αδύναμο είναι χαλαρά το 2ο :) Το 1ο ίσως να είναι πλέον και αυτό αδύναμο. Αλλά μάλλον φταίει το ότι είναι 27 ετών ταινία. (27!... και η σειρά συνεχίζεται...) Ως "κλασσική" περιπέτεια λειτουργεί μια χαρά.

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3255
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

41 λεπτά πριν, germanicus είπε:

To Rogue Nation με είχε καραεντυπωσιάσει

Παρομοίως, το Rogue Nation και εμένα είναι από τα αγαπημένα μου μαζί με το Ghost Protocol. 

 Τα μόνα που δεν έχω δει είναι τα δύο τελευταία, αλλά πιστεύω και αυτά πρέπει να είναι αρκετά καλά.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλύτερο από το πρώτο. Γοτθικός τρόμος και σκοτεινή φαντασία σε μια καλογυρισμένη ταινία. Το ευχαριστήθηκα.

 

Ναι, γυρίζονται ακόμα ταινίες τρόμου με έξυπνο σενάριο. Αυστραλιανή ταινία, από Έλληνα ομογενή. Εξαιρετικό!

Αυτό ήρθε από το πουθενά. Μια ταινία χωρίς διαλόγους ουσιαστικά, μία φανταστική ταινία εισβολής-τρόμου. Μπράβο και πάλι μπράβο.

Άλλη μια  φετινή ταινία τρόμου-έκπληξη με τον Homelander σε κεντρικό ρόλο. Σε κάποιους δεν άρεσε το τέλος, εγώ διαφωνώ μαζί τους. 

 

Τέσσερις από τις πιο πρόσφατες ταινίες που είδα και όπως καταλαβαίνετε ένα πρόβλημα να κοιμηθώ το βράδυ το έχω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35942
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  15
  • Reputation:   102
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1464 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδα το Mission Impossible-Dead Reckoning.Πολυ καλη,χορταστικη περιπετεια με καλες ερμηνειες,πολυ ωραιες σκηνες δρασης  αλλα το βρηκα κατωτερο σε σχεση με τις 3 προηγουμενες ταινιες του franchise

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Σας έχει φάει η ξενομανία. Δείτε και τις ελληνικές κωμικές σειρες που φτιάξαμε φέτος:

 

Μαίρη, Μαίρη, Μαίρη
Cuéntame cómo Pasó (Τα καλύτερά μας χρόνια).
Ivanovy-Ivanovy (Ποιος Παπαδόπουλος). 
Kud Puklo da Puklo (Χαιρέτα μου τον πλάτανο).
Escenas de Matrimonio (Μην αρχίζεις τη Μουρμούρα).
Somos Familia (H δική μας οικογένεια).
Dar Mar (Εκτός υπηρεσίας).
La Hipocondríaca (Κι όμως είμαι ακόμη εδώ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  211
  • Reputation:   1262
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  3
  • With Us For:  634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα χθες το Killers of the Flower Moon, στον τοπικό κινηματογράφο.

 

:clap2:Καταπληκτικό :clap2:!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το έχω κάπως παραμελήσει αυτό το θέμα, οπότε ας βάλω διάφορα που είδα τους τελευταίους μήνες. Αρχικά είδα το Insomnia του Nolan, το οποίο είναι ίσως ό,τι πιο διαφορετικό έχει κάνει ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης και σεναριακά και οπτικά. Υπέροχα τοπία, ενδιαφέρουσα υπόθεση, εξαιρετικό δίδυμο Pacino-Robin Williams αλλά δεν μπαίνει καν δεκάδα στα καλύτερα του Nolan.

 

Οριακά εκτός πεντάδας άφησα το Oppenheimer. Είμαι fanboy του και δεν το κρύβω και πραγματικά αυτή η ταινία με ενθουσίασε, υπέροχη δουλειά σε sound design και καταπληκτικός Cillian Murphy. Από μίνι σειρές τελείωσα το 1899 που δυστυχώς δε θα συνεχιστεί. Όχι τόσο πολύπλοκο όσο το Dark, είχε τις στιγμές του αλλά νομίζω ότι όσο προχωρούσε με έχανε. Από την άλλη πλευρά το Darkest Hour μου άρεσε πάρα πολύ, το είχα χρόνια στη λίστα και δε με απογοήτευσε, ο Gary Oldman ήταν αγνώριστος ως Τσώρτσιλ. 

 

To Wrestlers στο Netflix μου άρεσε πάρα πολύ. Μου αρέσει γενικά η πάλη αλλά εδώ βλέπεις τα προβλήματα και τις ζωές των παλαιστών ενός μικρού τοπικού promotion και πραγματικά ήταν υπέροχη παραγωγή, ελπίζω πολλοί εξ αυτών να βρουν συμβόλαια και σε μεγαλύτερες εταιρίες. Επίσης μετά από χρόνια που ήθελα να το δω, είδα επιτέλους το This is Spinal Tap και κατάλαβα γιατί είναι τόσο σημαντικό ως mockumentary και πόσο ανέπτυξε αυτό το είδος ταινίας. Πρωτοποριακό για την εποχή του και τρομακτικά αστείο ταυτόχρονα.

 

Είδα και το νέο κύκλο του Lupin που με τα καλά του και τα στραβά του όπως κάποια plot holes, με κράτησε σαν φαν της σειράς και με έκανε να θέλω να δω κι άλλες σεζόν. Σαν κωμωδία είδα το Old School και το προτείνω ανεπιφύλακτα να το δείτε αν είναι δυνατόν με παρέα γιατί εγώ πέθανα στο γέλιο μόνος μου και σκέφτηκα ότι έπρεπε να το δω με φίλους. Για το τέλος άφησα το Sicario και το Logan Lucky, αμφότερα ωραίες ταινίες, το μεν αρκετά διαφορετικό για Villeneuve με καταπληκτική κινηματογραφία, το δε Soderberghικό όσο δεν πάει με αρκετές δόσεις χιούμορ και ωραία αγωνία και δράση.

 

Αυτά για αυτό το ποστ, έχω κι άλλες πιο πρόσφατες που θα τις αναφέρω σε επόμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα καιρό να ευχαριστηθώ αμερικάνικη σειρά. Βασισμένη σε σειρά βιβλίων, καλύτερη από την ταινία με τον Κρουζ. Για τους φίλους του Punisher(των comics όχι της σειράς), προτείνεται ανεπιφύλακτα. Και νομίζω ότι ο πρωταγωνιστής είναι καλή επιλογή και για κινηματογραφική μεταφορά του Punisher. Στα bonus(για εμένα), οι αναφορές στην αμερικάνικη κουλτούρα από μουσική και κινηματογράφο μέχρι σοκολάτες. Το κάνει απίστευτα διασκεδαστικό μέσα στη σοβαρότητα της κάθε υπόθεσης. Δύο σαιζόν μέχρι τώρα,

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έχω μαζέψει κάμποσα που είδα τους τελευταίους μήνες, οπότε πάμε να τα δούμε σιγά σιγά. Έπιασα το Who Framed Roger Rabbit? και πραγματικά ενώ ήξερα ότι θα μου αρέσει, ήταν απλώς τέχνη ο τρόπος που animation και live action σκηνές παντρεύονται σε μια ταινία που βγήκε στα 80s. Πραγματικά εξαιρετική ταινία. Συνέχισα με το Big Vape, ένα ντοκιμαντέρ τεσσάρων επεισοδίων σχετικά με το άτμισμα και το προϊόν Juul που ανέβηκε πάρα πολύ γρήγορα κάνοντας τρελές πωλήσεις και τελικά τα λάθη της εταιρίας το οδήγησαν στην καταστροφή. Από τα ωραία ντοκιμαντέρ του Netflix σχετικά με εταιρίες.

 

Αγαπώ Fincher, αλλά από το να έκανε το The Killer, χίλιες φορές άλλη μία σεζόν Mindhunter. Η ταινία ήταν αρκετά flat, o Fassbender τίποτα το τρομερό και θεωρώ πως θα μπορούσαν να την έχουν χειριστεί καλύτερα. Αντιθέτως το Captain of the World, ένα αθλητικό ντοκιμαντέρ σχετικά με την πορεία διαφόρων εθνικών ομάδων στο Μουντιάλ μέσα από τα μάτια των αρχηγών τους το βρήκα φανταστικό. Μιλάνε τεράστια ονόματα του ποδοσφαίρου και ξαναζούμε πολύ συγκινητικές αθλητικές ιστορίες μέσα από τα μάτια των πρωταγωνιστών.

 

Ξαναείδα το Αυστηρώς Κατάλληλο και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα γιατί ήταν, είναι και θα είναι κωμωδιάρα. Τελείωσα τη νέα σεζόν Break Point που ακολουθεί την πορεία μεγάλων σταρ του τένις την περσινή σεζόν, αλλά σε αντίθεση με την πρώτη σεζόν του, θεωρώ ότι είχε πολύ λιγότερους σταρ, λιγότερες ιστορίες να πει και δεν κάλυψε αρκετά τα τουρνουά που θα ήθελα. Χρειάζεται περισσότερα επεισόδια. Μέσα σε όλα είδα και το Barbie που έγινε χαμός και μου άρεσε σε γενικές γραμμές, ενώ το Man vs Bee μου θύμισε κάτι λίγο από Mr Bean με έναν ξεκαρδιστικό Rowan Atkinson από την αρχή έως το τέλος κάθε επεισοδίου. 

 

Τέλος μετά από 4 μήνες τελείωσα το Succession και κατά τη γνώμη μου, είναι μια από τις καλύτερες σειρές που έχω δει ποτέ. Δεν κάνει ποτέ κοιλιά και έχει απίστευτους χαρακτήρες και συγκλονιστικές ερμηνείες. Η ιστορία αφορά έναν πατέρα που διευθύνει έναν τεράστιο όμιλο επιχειρήσεων και σιγά σιγά κάποιο από τα παιδιά του πρέπει να τον διαδεχθεί. Ακούγεται βαρετό, αλλά τέτοια σειρά θα κάνουμε χρόνια να ξαναδούμε. Για να μην πω ότι δε θα ξαναδούμε. Το Succession είναι άψογο και το character work του πρέπει να διδάσκεται. Αυτά για τώρα και ελπίζω να μην αργήσει το επόμενο ποστ με τα υπόλοιπα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

6 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Έχω μαζέψει κάμποσα που είδα τους τελευταίους μήνες, οπότε πάμε να τα δούμε σιγά σιγά. Έπιασα το Who Framed Roger Rabbit? και πραγματικά ενώ ήξερα ότι θα μου αρέσει, ήταν απλώς τέχνη ο τρόπος που animation και live action σκηνές παντρεύονται σε μια ταινία που βγήκε στα 80s. Πραγματικά εξαιρετική ταινία. Συνέχισα με το Big Vape, ένα ντοκιμαντέρ τεσσάρων επεισοδίων σχετικά με το άτμισμα και το προϊόν Juul που ανέβηκε πάρα πολύ γρήγορα κάνοντας τρελές πωλήσεις και τελικά τα λάθη της εταιρίας το οδήγησαν στην καταστροφή. Από τα ωραία ντοκιμαντέρ του Netflix σχετικά με εταιρίες.

 

Αγαπώ Fincher, αλλά από το να έκανε το The Killer, χίλιες φορές άλλη μία σεζόν Mindhunter. Η ταινία ήταν αρκετά flat, o Fassbender τίποτα το τρομερό και θεωρώ πως θα μπορούσαν να την έχουν χειριστεί καλύτερα. Αντιθέτως το Captain of the World, ένα αθλητικό ντοκιμαντέρ σχετικά με την πορεία διαφόρων εθνικών ομάδων στο Μουντιάλ μέσα από τα μάτια των αρχηγών τους το βρήκα φανταστικό. Μιλάνε τεράστια ονόματα του ποδοσφαίρου και ξαναζούμε πολύ συγκινητικές αθλητικές ιστορίες μέσα από τα μάτια των πρωταγωνιστών.

 

Ξαναείδα το Αυστηρώς Κατάλληλο και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα γιατί ήταν, είναι και θα είναι κωμωδιάρα. Τελείωσα τη νέα σεζόν Break Point που ακολουθεί την πορεία μεγάλων σταρ του τένις την περσινή σεζόν, αλλά σε αντίθεση με την πρώτη σεζόν του, θεωρώ ότι είχε πολύ λιγότερους σταρ, λιγότερες ιστορίες να πει και δεν κάλυψε αρκετά τα τουρνουά που θα ήθελα. Χρειάζεται περισσότερα επεισόδια. Μέσα σε όλα είδα και το Barbie που έγινε χαμός και μου άρεσε σε γενικές γραμμές, ενώ το Man vs Bee μου θύμισε κάτι λίγο από Mr Bean με έναν ξεκαρδιστικό Rowan Atkinson από την αρχή έως το τέλος κάθε επεισοδίου. 

 

Τέλος μετά από 4 μήνες τελείωσα το Succession και κατά τη γνώμη μου, είναι μια από τις καλύτερες σειρές που έχω δει ποτέ. Δεν κάνει ποτέ κοιλιά και έχει απίστευτους χαρακτήρες και συγκλονιστικές ερμηνείες. Η ιστορία αφορά έναν πατέρα που διευθύνει έναν τεράστιο όμιλο επιχειρήσεων και σιγά σιγά κάποιο από τα παιδιά του πρέπει να τον διαδεχθεί. Ακούγεται βαρετό, αλλά τέτοια σειρά θα κάνουμε χρόνια να ξαναδούμε. Για να μην πω ότι δε θα ξαναδούμε. Το Succession είναι άψογο και το character work του πρέπει να διδάσκεται. Αυτά για τώρα και ελπίζω να μην αργήσει το επόμενο ποστ με τα υπόλοιπα :lol:

@ nikolas12  Πραγματικά συμφωνώ και επαυξάνω για το Succession! Αν και βλέπω πάρα πολλές σειρές, το ανακάλυψα αργά, όταν έκανε πολύ ντόρο η 4η και τελευταία σεζόν! Γενικά ότι βγάζει το HBO είναι εγγύηση. Τρομερές ερμηνείες και απίστευτο story! Είναι η μοναδική σειρά που έχω δει που πραγματικά η κάθε επόμενη σεζον ήταν καλύτερη από την προηγούμενη, με αποκορύφωση στην τελευταία! Το επεισόδιο S04E03 που έχει την απίστευτη ανατροπή παίρνει δικαιολογημένα 9,9 και έκανε χαμό όταν προβλήθηκε στην Αμερική! Εάν σας άρεσε το House of Cards μην το χάσετε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.