Μετάβαση στο περιεχόμενο

Sherlock (2010-2017)


Jim®

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Spoilers για το τελευταίο επεισόδιο και γενικά το τέλος της 4ης σειράς.

 

 

 

Τα είδα κι εγώ τα επεισόδια. Ωραία ήταν, μου άρεσαν σε γενικές γραμμές, όμως μου άρεσαν κυρίως λόγω του όλου στησίματος της σειράς και της όλης ερμηνείας των ηθοποιών, όχι λόγω υπόθεσης.

 

Πιστεύω πως η όλη κατρακύλα συνέβη επειδή πήγανε να κυνηγήσουν το φάντασμα του μόρτη του Μοριάρτη (μεταφορικά και κυριολεκτικά). Οι πρώτες δύο σεζόν ήταν από άλλον πλανήτη, όμως καλώς ή κακώς, τελείωσαν με τον τύπο. Είχαμε απίστευτα γεγονότα, απίστευτη ερμηνεία, αρχή, μέση και τέλος. Από εκεί και πέρα, ψόφησε ο τύπος. Πάει, πάπαλα, γιοκ, καπούτ, ζωή σε μας, να ζήσουμε να τον θυμόμαστε, καλά κόλυβα, πάμε για άλλα τώρα. Τι τον εμφανίζεις άμα δεν ξέρεις πώς να τον διαχειριστείς; Από την στιγμή που τον εμφάνισαν με το «did you miss me» κλπ, άρχισε να μπερδεύεται η όλη υπόθεση και δεν ήξερες τι να υποθέσεις. Μακάρι να τον είχαν αφήσει να βλέπει τα ραδίκια ανάποδα και να συνέχιζαν σε ξεχωριστή σειρά, εντελώς διαφορετική από τις προηγούμενες σεζόν.

 

Δεν λέω, με το τελευταίο επεισόδιο κλείνουν όλα τα σημαντικά κενά. Ναι, τώρα βγάζει νόημα, είχε αφήσει μηνύματα πριν πεθάνει σε έναν άλλον, κλπ κλπ. Δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι πως έφτιαξαν τον κορυφαίο κακό που θα μπορούσαν να φτιάξουν, αλλά χάριν τηλεθεάσεως, τον έριξαν στα μάτια του κόσμου. Δούλευε λέει και καλά για κάποιον ακόμα εξυπνότερο, τον οποίον εξυπνότερο βλέπουμε σε ένα μόνο επεισόδιο, δηλαδή οκ, φως φανάρι πως δημιούργησαν μία κατάσταση την οποίαν δεν ήξεραν πώς να αντιμετωπίσουν. Και μόνο που του βάζουν «αφεντικό», πάει, το έχασαν το παιχνίδι.

 

Η αδερφή Σέρλοκ, η... Εύρος, αν δεν είχε το επώνυμο των πρωταγωνιστών πιστεύω θα ήταν μία αρκετά αξιόλογη προσθήκη για ένα επεισόδιο (έχουμε δει και χειρότερους), όμως στην προκειμένη, το βάρος που έπρεπε να σηκώσει ήταν τεράστιο. Και χαμένο αδελφάκι Σέρλοκ, και αφεντικό του Μοριάρτι. Όποιος και αν ήταν, πάλι θα ξενέρωνε πιστεύω ο κόσμος. Πάλι καλά να λέμε που η ερμηνεία της ήταν εξαιρετική και κατόρθωσε τουλάχιστον να κρατήσει κάποια υψηλά στάνταρ ποιότητας στην σειρά.

 

Δεν βλέπω trailers για σειρές / επεισόδια που ξέρω πως θα παρακολουθήσω, επειδή θέλω να αποφεύγω τα πάντα. Τώρα με το που τελείωσα έκατσα και είδα κάποια διαφημιστικά της σεζόν, και είδα πως ανέφεραν και τον Μοριάρτι μέσα. Αν τα είχα δει πριν τα επεισόδια, θα είχα ξενερώσει πιστεύω πάρα πολύ. Διαφημίζουν την επιστροφή του και περιμένεις να τον δεις σε δράση, και στο επεισόδιο στον πετάνε μέσα για 2-3 λεπτά. Εγώ που δεν ήξερα τι να περιμένω, δεν με χάλασε που τον είδα μέσα, όμως αν τον περίμενα και έβλεπα πως όλο κι όλο έχει 15 γραμμές, θα αισθανόμουν πολύ άσχημα. 

 

Γενικά πάντως για να μην τα λέμε και όλα αρνητικά, ακόμα και το τελευταίο επεισόδιο, μπορεί να μην μου άφησε και τόσο καλές εντυπώσεις εν τέλει, όμως όσο το έβλεπα με είχε αφήσει με ανοιχτό το στόμα και με κομμένη την ανάσα. Διασκέδασα πάρα πολύ κατά την διάρκειά του, απλά όταν τα βάζεις κάτω και κατακαθίζει το πράγμα, το κρίνεις πιο αντικειμενικά και βάζεις τα πράγματα στην θέση τους. Τα υπόλοιπα επεισόδια επίσης μου άρεσαν πολύ, ειδικά ο κατά συρροήν ψυχοπαθής δολοφόνος (S04E02). Γενικά, όοοοολα μα όοοολα τα επεισόδια (και τα 12 :P) μου άρεσαν υπερβολικά, δεν ένιωσα πως βαριέμαι δευτερόλεπτο και γενικά είναι από τα καλύτερα θεάματα που έχω δει. Απλά τα τελευταία βασίστηκαν πολύ στα πρώτα επειδή προσπάθησαν να πιάσουν ένα άπιαστο σενάριο.

 

Μια χαρά πιστεύω πως κλείνει έτσι η σειρά, όμως θα έλεγα ψέμματα αν έλεγα πως δεν θέλω κι άλλο. Το ιδανικό σενάριο για εμένα θα ήταν να βάλουν τα μυαλά τους κάτω και να φτιάξουν κάτι παντελώς ανεξάρτητο από όσα έχουμε δει. Και ας είναι και τελείως αυτόνομα επεισόδια χωρίς κάποια σύνδεση μεταξύ τους, διόλου δεν με χαλάει. Αν δεν μπορούν, ας το τελειώσουν εδώ και τώρα, τουλάχιστον να παραμείνει στα ύψη στην συνείδηση του κόσμου.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Όπως είπες, αν κάτσεις και το σκεφτείς βλέπεις ένα κάρο σαχλαμάρες όπως

 

 

γιατί η Εύρος πήγε να σκοτώσει τον Χολμς με το drone από τη στιγμή που τον ήθελε στο νησί για το παιχνίδι της; Γιατί έκανε ολόκληρη πλεκτάνη ο Σερλοκ με τον Γουάτσον και τον Μάικροφτ να πάνε στο νησί από τη στιγμή που αφού έφτασαν, όλοι έκαναν σαν να μη συμβαίνει τίποτα; Γιατί κανείς δεν σκέφτηκε να κοιτάξει στο πηγάδι για το παιδάκι; Σοβαρά τώρα, υπάρχει πηγάδι στη περιοχή που εξαφανίστηκε ο πιτσιρικάς και κανείς δεν σκέφτηκε να κοιτάξει μέσα; Γενικά όσο τα σκέφτομαι γίνεται ακόμα πιο γελοίο το τελευταίο επεισόδιο :lol:

 

Επεξεργασία από Jim®
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Υπέροχο τελευταίο επεισόδιο, χωρίς να υπολείπεται και το προτελευταίο... Δεν έχω παρακολουθήσει εδώ και πολύ καιρό, επεισόδιο με τέτοια προσήλωση και συναισθηματισμο. Οι δε δύο σκηνές (η μία με τη Μολυ και το I love you Και η άλλη στο τέλος με την αδελφική σχέση) με γονατισαν. Τίποτα άλλο, άπειρα respect γι αυτή τη σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όπως είπες, αν κάτσεις και το σκεφτείς βλέπεις ένα κάρο σαχλαμάρες όπως

 

 

γιατί η Εύρος πήγε να σκοτώσει τον Χολμς με το drone από τη στιγμή που τον ήθελε στο νησί για το παιχνίδι της; Γιατί έκανε ολόκληρη πλεκτάνη ο Σερλοκ με τον Γουάτσον και τον Μάικροφτ να πάνε στο νησί από τη στιγμή που αφού έφτασαν, όλοι έκαναν σαν να μη συμβαίνει τίποτα; Γιατί κανείς δεν σκέφτηκε να κοιτάξει στο πηγάδι για το παιδάκι; Σοβαρά τώρα, υπάρχει πηγάδι στη περιοχή που εξαφανίστηκε ο πιτσιρικάς και κανείς δεν σκέφτηκε να κοιτάξει μέσα; Γενικά όσο τα σκέφτομαι γίνεται ακόμα πιο γελοίο το τελευταίο επεισόδιο :lol:

 

 

Για το τριτο δεν ξερω γιατι αφηνει αλλες λεπτομερειες επιτηδες απ εξω που λογικα θα μπορουσαν να το εξηγησουν ή να εδραιωσουν την τρυπα στη λογικη.

 

 

Οσον αφορα γιατι ΔΕΝ ηθελε να τους σκοτωσει με το drone, το οτι οι ιδιοι νομιζαν οτι ηθελε να τους σκοτωσει την βολευε γιατι δεν σκεφτηκαν οτι μπορει να εχει στησει ολη την πλεκτανη στο νησι, τους πιανει απροετοιμαστους οταν φτανουν εκει ενω νομιζουν οτι αυτοι εχουν τον ελεγχο, αυτος ηταν ο σκοπος του drone

 

Το προβλημα αρα γινεται το οτι γραψαν ενα χαρακτηρα τοσο δυνατο που κανει το επεισοδιο να φαινεται λιγο ασκοπο. Για μενα αν και ασκοπο, μου φανηκε διασκεδαστικο

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Sherlock (2010- )
  • 11 months later...

  • Member ID:  33895
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

δεν ξέρω τι να πω γιαυτην την σειρά δεν ήθελα να την δω κιόλας με το που την δεις αμέσως τραβάει το ενδιαφέρον σου που κατέληξα να βλέπω έναν κύκλο κάθε φορά.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.