Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΛΑΝΟ (ΙΤΑΛΙΑ)


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41683
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Στη δεύτερη επίσκεψή μου στην Ιταλία κατάφερα να επισκεφτώ ένα μαγαζί με κόμικς στο Μιλάνο. Πρόκειται για το La Borsa del Fumetto,που βρίσκεται στη Via Lecco 16, η οποία είναι κάθετος στη Viale Tunisia και παράλληλος στην Corso Buenos Aires, τον μεγαλύτερο εμπορικό δρόμο του Μιλάνου. Είναι σχετικά κοντά στους σταθμούς του μετρό Porta Venezia και Repubblica, οπότε δεν είναι δύσκολο να το βρει κάποιος.

P7270095.JPG

P7270099.JPG

Το μαγαζί είναι περίπου στο μέγεθος του Solaris, αν και έχει πολύ περισσότερο υλικό από κόμικς. Έχει πολλά αμερικάνικα τεύχη (δεν ξέρω αν είναι και back issues, αλλά υποθέτω πως ναι, κρίνοντας από τον όγκο), άπειρα τεύχη και τόμους στα Ιταλικά, λίγα στα Αγγλικά και κάποια και στα Γαλλικά, καθώς και φιγούρες και διάφορα άλλα κομικσομπιχλιμπίδια.

Εγώ επειδή δεν ξέρω Ιταλικά, αρκέσθηκα σε δύο Marvel Graphic Novels (The Sensational She-Hulk και The Incredible Hulk and The Thing) τα οποία τα πήρα 17 Ευρώ και τα δύο.

Σε γενικές γραμμές σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα γιατί πιστεύω ότι αξίζει να το επισκεφτεί κάποιος, ειδικά αν ξέρει Ιταλικά ή αν θέλει να αγοράσει κάποιο κομικσουβενίρ από την Ιταλία ή απλά να χαζέψει την ποικιλία από κόμικς, ακόμα κι αν δεν ξέρει Ιταλικά.

 

P7270096.JPG P7270097.JPG P7270098.JPG

 

 

Έτσι, πληροφοριακά, για να ξέρετε και να τραβήξετε τα μαλλιά σας, το Zagor έχει φτάσει στην Ιταλία τα 550 τεύχη, το Tex ξεπέρασε τα 600, όπως και το Diabolik, το Dylan Dog κλείνει τα 300, το Dampyr έφτασε αισίως στα 138, το Martin Mystere τα 300 κάτι κτλ. κτλ. κτλ. Σε κανά-δύο αιώνες θα τα δούμε κι αυτά στην Ελλάδα…

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οκέυ. :wow: !!!!!!!!! :respect:

 

Ο ορισμός του γλυκού χάους! Χώρια που στη βιτρίνα έχει έναν που μοιάζει με το Μέλος Του Μήνα... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ανέφερες εύστοχα το Σολάρις, του οποίου οι βιτρίνες στα μέσα του '90 μοιάζαν κάπως έτσι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41683
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ανέφερες εύστοχα το Σολάρις, του οποίου οι βιτρίνες στα μέσα του '90 μοιάζαν κάπως έτσι. :)

 

Πολύ σωστή η παρατήρηση, αλλά η αναφορά μου στο Σολάρις είχε και έναν άλλο σκοπό, αυτόν που επεσήμανε ο Ορέστης στην παρατήρησή του περί "γλυκού χάους". Οι τύποι έχουν αξιοποιήσει σχεδόν κάθε ελεύθερη γωνία του μαγαζιού και το έχουν γεμίσει με πράγματα, σε αντίθεση με το Σολάρις, που έχει πολλούς κενούς χώρους. Και αυτό έχει γίνει χωρίς να δυσκολεύεσαι να κινηθείς μέσα στο μαγαζί. Γενικά υπάρχει μια αίσθηση μεγαλύτερης ζεστασιάς και μιας "επιμελούς αταξίας", πράγματα πολύτιμα για όποιον αρέσκεται στο να ψάχνει σε βιλιοπωλεία, πάλι σε αντίθεση με το σαφώς πιο "αποστειρωμένο" Σολάρις (αλλά και άλλα βιβλιοπωλεία στην Αθήνα). Σπεύδω βέβαια να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω τίποτα εναντίον του Σολάρις, απλά αυτό στο Μιλάνο μου φάνηκε περισσότερο βιβλιοπωλείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13242
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4959 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντα τέτοια George...

(Σου χρωστάω comics από το Siam Paragon στη Bangkok - στο επομενο ταξίδι θα επανορθώσω!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τώρα μου θύμισες που, πριν εφτά οκτώ χρόνια περίπου, είχα πάει κι εγώ Μιλάνο (Παβία έχω τον αδερφό μου...) και είχα δει στα σταντ στο σιδηροδρομικό σταθμό, manga! Θα πρέπει να ήταν και τα πρώτα manga κόμικς που αγόρασα και φυσικά στα Ιταλικά. Μου είχαν κάνει φοβερή εντύπωση και ειδικά η ποικιλλία των κόμικς. Καλά δε, το τι Ντίσνεϊ έφερα πίσω, δε λέγεται! Ό,τι έβρισκα στα edicola το έπαιρνα! Δεν είχα άλλα λεφτά πια για να τα πάρω όλα! Πρόκειται να ξαναπάω σε κανά δυο μήνες, για τη συναυλία των Red Hot Chili Peppers στο Μιλάνο, και θα επισκεφτώ το μαγαζάκι που προτείνεις οπωσδήποτε! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

Τα manga που πήρα τότε: post-12892-1317720600049_thumb.jpg post-12892-13177206100052_thumb.jpg

Επεξεργασία από Marvel Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41683
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε ζηλεύω αφάνταστα και για το ότι θα πας Μιλάνο και για τον λόγο για τον οποίο πηγαίνεις. Και φυσικά και έχεις δίκιο: η ποικιλία στα κόμικς είναι τρελή - υπό έναν όρο: να ξέρεις Ιταλικά!

Περιμένω κι εγώ και όλοι μας και τις δικές σου κομικσοεντυπώσεις.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ουφ, έφτασε επιτέλους ο καιρός για τη συναυλία και το ταξιδάκι! Πώς περνάει έτσι ο καιρός; Σημειώνω τη διεύθυνση πάραυτα και ελπίζω να το βρω εύκολα! :yahoo::blob3:

 

Φυσικά θα επιστρέψω με εντυπώσεις και μπόλικο φωτογραφικό υλικό! :hawkeye:

 

Υ.Γ. Ωραίο το νέο φόρουμ! Μπράβο στους υπεύθυνους!

Επεξεργασία από Marvel Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Στη δεύτερη επίσκεψή μου στην Ιταλία κατάφερα να επισκεφτώ ένα μαγαζί με κόμικς στο Μιλάνο. Πρόκειται για το La Borsa del Fumetto,που βρίσκεται στη Via Lecco 16, η οποία είναι κάθετος στη Viale Tunisia και παράλληλος στην Corso Buenos Aires, τον μεγαλύτερο εμπορικό δρόμο του Μιλάνου. Είναι σχετικά κοντά στους σταθμούς του μετρό Porta Venezia και Repubblica, οπότε δεν είναι δύσκολο να το βρει κάποιος.

 

 

post-12189-13123720429621_thumb.jpg

 

post-12189-13123723471735_thumb.jpg

Το μαγαζί είναι περίπου στο μέγεθος του Solaris, αν και έχει πολύ περισσότερο υλικό από κόμικς. Έχει πολλά αμερικάνικα τεύχη (δεν ξέρω αν είναι και back issues, αλλά υποθέτω πως ναι, κρίνοντας από τον όγκο), άπειρα τεύχη και τόμους στα Ιταλικά, λίγα στα Αγγλικά και κάποια και στα Γαλλικά, καθώς και φιγούρες και διάφορα άλλα κομικσομπιχλιμπίδια.

Εγώ επειδή δεν ξέρω Ιταλικά, αρκέσθηκα σε δύο Marvel Graphic Novels (The Sensational She-Hulk και The Incredible Hulk and The Thing) τα οποία τα πήρα 17 Ευρώ και τα δύο.

Σε γενικές γραμμές σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα γιατί πιστεύω ότι αξίζει να το επισκεφτεί κάποιος, ειδικά αν ξέρει Ιταλικά ή αν θέλει να αγοράσει κάποιο κομικσουβενίρ από την Ιταλία ή απλά να χαζέψει την ποικιλία από κόμικς, ακόμα κι αν δεν ξέρει Ιταλικά.

 

 

post-12189-1312372161796_thumb.jpg post-12189-13123722194101_thumb.jpg post-12189-13123722752008_thumb.jpg

 

 

Έτσι, πληροφοριακά, για να ξέρετε και να τραβήξετε τα μαλλιά σας, το Zagor έχει φτάσει στην Ιταλία τα 550 τεύχη, το Tex ξεπέρασε τα 600, όπως και το Diabolik, το Dylan Dog κλείνει τα 300, το Dampyr έφτασε αισίως στα 138, το Martin Mystere τα 300 κάτι κτλ. κτλ. κτλ. Σε κανά-δύο αιώνες θα τα δούμε κι αυτά στην Ελλάδα…

 

Σε μια πρόσφατη επίσκεψη μου στο Μιλάνο πέρασα μια βόλτα από το συγκεκριμένο μαγαζί... Συμφωνώ απόλυτα και με την περιγραφή και με το μέρος που είναι κομικσοπαράδεισος για όλα τα γούστα. .

Το...ατύχημα είναι ότι έχει εκατοντάδες πράγματα να αγοράσει κάποιος αρκεί να ξέρει καλά ιταλικά. Τα αγγλόφωνα είναι δύο μεγάλα ράφια στην είσοδο του μαγαζιού κυρίως με back issues και τη λογική στη τιμή 1 δολάριο=1 ευρώ για όσους ενδιαφέρονται. Λογικά θα έφευγα με άδεια χέρια αλλά η κυρία που είναι στο ταμείο αφού τη ρώτησα τι διαθέτει το μαγαζί από αγγλόφωνα έκανε μια μικρή βόλτα στην αποθήκη που υπάρχει πίσω της και μου έφερε δύο σκληρόδετους τόμους που όπως μου είπε ''είχαν ξεμείνει''. Οι τόμοι ήταν δύο Marvel masterworks και το ένα ήταν το νούμερο 1 της σειρας. Για όσους δεν ξέρουν τι επριλαμβάνει να πω ότι έχει σε ανατύπωση τα 10 πρώτα τεύχη του amazing Spider Man με τα ορίτζιναλ εξώφυλλα και όλα τα σχετικά συν προλόγους από Λι και Ρομίτα. Το δεύτερο ήταν το νούμερο 22 της ίδιας σειράς με τα amazing spider man 41-50 και το annual spider Man 3 του 1967. Για τον πρώτο τόμο ζήταγε 45 ευρώ για τον δεύτερο 30 τελικά τα πήρα και τα δύο με 70. Δεν ξέρω αν η τιμή είναι τσιμπημένη και ακριβή αλλά έχω την αίσθηση ότι ειδικά το volume 1 μάλλον φτηνό είναι. Δεν έχω ιδέα πάντως από τις τιμές στα αγγλόφωνα ή πόσο μπορεί να τα βρει κάποιος τα ίδια στο ιντερνετ.Ο πειρασμός ήταν μεγάλος και ενέδωσα!

Tip 1 Για όποιον επσικεφτεί το μαγαζί στην πρώτη σειρά αριστερά όπως μπαίνουμε καταχωνιασμένα στα κάτω ράφια έχει τόμους από Φάντομ, Μαντρέικ και Ριπ Κίρμπι με όλες τις ορίτζιναλ επανεκδόσεις των ιστοριών τους από τη δεκαετία του '70. Στα Ιταλικά βεβαίως...

Tip 2 Οποιος κατέβει στο σταθμό Venezia και πιάσει από την αρχή τη via Leco μπορεί να μπερδευτεί διότι στο μέσο της οδού συμβαίνει ένα παράδοξο... Μεσολαβεί μια μικρή πλατεία με εκκλησία και μια άλλη οδός με διαφορετικη΄ονομασία. Ευθεία και αφού μεσολαβεί η viale Tunisia συνεχίζεται η via leco και είναι το συγκεκριμένο μαγαζί στο νούμερο 16.

tip 3 Παντού υπάρχει ένας παπούς που πουλάει κόμιξ. Ακριβώς στην έξοδο του σταθμού venezia υπάρχουν δύο κιόσκια γεμάτα από fumetti. Τα έχει ένας ηλικιωμένος. Δεν ρώτησα τιμές και τέτοια γιατί δεν με ενδιέφεραν...

tip 4 Τα Marvel masterworks κυκλοφοορούν και στα ιταλικά από την Panini. Την εταιρεία που εμείς ξέρουμε από τα άλμπουμ και τα χαρτάκια αλλά στην ιταλική αγορά είναι ότι περίπου στην Ελλάδα η Anubis.

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Να προσθέσω και δύο ακόμη μέρη στο Μικλάνο όπου κάποιος μπορεί να προμηθευτεί κυρίως καινούργια κόμιξ. Βρίσκονται σε διαφορετική πλευρά της πόλης και κοντά στο Duomo αμφότερα...

1. Το αχανές βιβλιοπωλείο/δισκάδικο Ricordi + Fetrinelli που βρίσκεται στο υπόγειο της σειράς εστιατορίων Autogrill ακριβώς δίπλα στο Duomo. Το μέρος είναι απλά....τεράστιο ίσως και πάνω από 500-600 τετραγωνικά. Όποιος ενδιαφέρεται για βιβλία βρίσκει σχεδόν τα πάντα και ένα ικανοποιητικό αριθμό αγγλόφωνων. Απ0ό κόμιξ έχει μόνο ιταλικά αλλά αρκετά ενδιαφέροντα ''καλούδια'' όπως τις πρόσφατες εκδόσεις-μινιατούρες περιοδικών της Bonelli. Η εταιρεία κυκλοφόρησε ένα σετ με όλα τα ''μυθικά νούμερο 1'' (ο χαρακτηρισμός δικός της) των Zagor, Dylan Dog, Dampyr, Joe Never κλπ. και άλλο ένα σετ με τα επτά πρώτα τεύχη του Tex. Ολα σε σχήμα μινιόν που είναι όσο περίπου μια παλάμη. Τιμή για το κάθε σετ 20 ευρώ. Αντίθετα, για τους μουσικόφιλους το μέρος που πουλάει δίσκους και cd δεν προτείνεται. Είναι πανάκριβο. Προφανώς οι Ιταλοί δεν έχουν αντιληφθεί ότι ζούμε στην εποχή του download. Στα συν του μαγαζιού ότι έχει οκτώ διαοφρετικά info points όπου μπορείς να ρωτήσεις τους υπαλλήλους (μιλάνε όλοι άψογα αγγλικά) που υπάρχει κάτι που σε ενδιαφέρει.

2. Λίγα μέτρα πιο πέρα πίσω από το Duomo στη γωνία της Galeria del corso με την Emanuelle II υπάρχει το Montadori. Ανάλογων διαστάσεων με το προηγούμενο που έχει ότι περίπου και το Fetrinelli. ελάχιστα πιο ακριβό και με λιγότερο εξυπηρετικούς πωλητές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σ\Οι τόμοι ήταν δύο Marvel masterworks και το ένα ήταν το νούμερο 1 της σειρας. Για όσους δεν ξέρουν τι επριλαμβάνει να πω ότι έχει σε ανατύπωση τα 10 πρώτα τεύχη του amazing Spider Man με τα ορίτζιναλ εξώφυλλα και όλα τα σχετικά συν προλόγους από Λι και Ρομίτα. Το δεύτερο ήταν το νούμερο 22 της ίδιας σειράς με τα amazing spider man 41-50 και το annual spider Man 3 του 1967. Για τον πρώτο τόμο ζήταγε 45 ευρώ για τον δεύτερο 30 τελικά τα πήρα και τα δύο με 70. Δεν ξέρω αν η τιμή είναι τσιμπημένη και ακριβή αλλά έχω την αίσθηση ότι ειδικά το volume 1 μάλλον φτηνό είναι.

 

το έχω πάρει απο αγγελία εδώ μέσα 25ε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41683
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Φίλε luckystrike, σε ζηλεύω αφάνταστα που πήγες στο Μιλάνο και με έκανες να νοσταλγήσω τη μαγευτική Ιταλία!

Επιβεβαιώνω δύο πράγματα: όντως τα Fetrinelli και τα Montadori είναι τεράστια βιβλιοπωλεία και υπάρχουν και στη Ρώμη και στη Φλωρεντία (τουλάχιστον το πρώτο). Και η έκδοση με τα "Μυθικά νούμερο ένα" είναι όντως πολύ καλαίσθητη και αξίζει να τα αγοράσει κανείς. Ποστάρω το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του Ζαγκόρ #1 από τη συγκεκριμένη έκδοση.

 

Zagor front.jpg Zagor back.jpg

 

(Ο τίτλος σημαίνει "Το δάσος με τις ενέδρες - δεν ξέρω Ιταλικά, δυστυχώς, σε λεξικό το έψαξα. Και δεν ξέρω εάν έχει δημοσιευθεί σε κάποια από τα πρώτα ελληνικά Ζαγκόρ)

Προσθέτω δε, ότι σε ανάλογη έκδοση και φυσικά ανάλογες διαστάσεις κυκλοφορούν και τα πρώτα τεύχη του Διαβολίκ. Και μια μικρή διόρθωση: μια από τις σειρές που αναφέρονται, ονομάζεται Nathan Never, αν δεν κάνω λάθος.

Σε ευχαριστώ για τις ωραίες πληροφορίες και ελπίζω να μας επιτρέψει η τρόικα να ξαναπάμε στην Ιταλία σύντομα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Φίλε luckystrike, σε ζηλεύω αφάνταστα που πήγες στο Μιλάνο και με έκανες να νοσταλγήσω τη μαγευτική Ιταλία!

Επιβεβαιώνω δύο πράγματα: όντως τα Fetrinelli και τα Montadori είναι τεράστια βιβλιοπωλεία και υπάρχουν και στη Ρώμη και στη Φλωρεντία (τουλάχιστον το πρώτο). Και η έκδοση με τα "Μυθικά νούμερο ένα" είναι όντως πολύ καλαίσθητη και αξίζει να τα αγοράσει κανείς. Ποστάρω το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του Ζαγκόρ #1 από τη συγκεκριμένη έκδοση.

 

post-12189-0-04038700-1327095843_thumb.jpg post-12189-0-69318600-1327095907_thumb.jpg

 

(Ο τίτλος σημαίνει "Το δάσος με τις ενέδρες - δεν ξέρω Ιταλικά, δυστυχώς, σε λεξικό το έψαξα. Και δεν ξέρω εάν έχει δημοσιευθεί σε κάποια από τα πρώτα ελληνικά Ζαγκόρ)

Προσθέτω δε, ότι σε ανάλογη έκδοση και φυσικά ανάλογες διαστάσεις κυκλοφορούν και τα πρώτα τεύχη του Διαβολίκ. Και μια μικρή διόρθωση: μια από τις σειρές που αναφέρονται, ονομάζεται Nathan Never, αν δεν κάνω λάθος.

Σε ευχαριστώ για τις ωραίες πληροφορίες και ελπίζω να μας επιτρέψει η τρόικα να ξαναπάμε στην Ιταλία σύντομα!

Σωστό... Nathan Never, δικό μου λάθος από κεκτημένη ταχύτητα. Στο ίδιο σετάκι δεν υπάρχει Diavolik αλλά Tex, Martin Myster, Dampyr (το νούμερο 1 έχει βγει και στα ελληνικά σχετικά πρόσφατα), Dylan Dog, Julia... Το Diavolik δεν το είδα και υπάρχει και ένα αντίστοιχο σετάκι με τα 7 πρώτα Tex όπως έγραψα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41683
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σωστό... Nathan Never, δικό μου λάθος από κεκτημένη ταχύτητα. Στο ίδιο σετάκι δεν υπάρχει Diavolik αλλά Tex, Martin Myster, Dampyr (το νούμερο 1 έχει βγει και στα ελληνικά σχετικά πρόσφατα), Dylan Dog, Julia... Το Diavolik δεν το είδα και υπάρχει και ένα αντίστοιχο σετάκι με τα 7 πρώτα Tex όπως έγραψα...

 

Πολύ σωστά. Για τα Διαβολίκ, εγώ δεν το διευκρίνησα. Δεν είναι στο ίδιο σετάκι, αλλά διαφορετικό σετ. Είδα κάποιες από αυτές τις μινιατούρες στο Μουσείο των Κόμικς και σε κάποια άλλα βιβλιοπωλεία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

επειδή επισκέφθηκα πρόσφατα το Μιλάνο επισκέφθηκα και πάλι το Borsa del Fummeto. Είναι πάντοτε στη θέση του αλλά δυστυχώς από αγγλόφωνα λίγα πράγματα. Κάποια back issues (όλα του 2012) και καινούργια τεύχη που μπορούν να βρεθούν φαντάζομαι και στην Αθήνα. Παρόλα αυτά βγαίνοντας το μάτι μου έπεσε στη βιβλιοθήκη που υπάρχει δίπλα στην είσοδο. Είχε λιγοστά αγγλόφωνα αλλά τουλάχιστον ένα που πήρα άξιζε την επίσκεψη και με το παραπάνω.

Υπήρχε ξεχασμένο το τρισδιάστατο Batman του 1990. Και μάλιστα μαζί με τα σχετικά γυαλιά και σε καλή κατάσταση. τιμή συμπαθητική: 11,5 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Ολόκληρο Μιλάνο δεν μπορεί να μην βρισκόταν ένα ακόμη μαγαζί με κόμιξ...Και μάλιστα στην καρδιά μιας εκ των πλέον τουριστικών περιοχών. Το μαγαζί λέγεται Super Goulp και βρίσκεται στην περιοχή με το κανάλι (Navigli) που τα τελευταία χρόνια έχει γεμίσει από εστιατόρια και μπαρ και ειδικά τα βράδια μαζεύει πολύ κόσμο. Φτάνει κάποιος εκεί με το μετρό πολύ εύκολα. Στάση pta Genova, βγαίνοντας από τον σταθμό, περπάτημα 100 μέτρων στον δρόμο με τα εστιατόρια. Στο τέλος του δρόμου είναι η μικρή γέφυρα που διασχίζει το κανάλι και στην απέναντι όχθη αριστερά μετά από 150 μέτρα είναι το μαγαζί. Μεγάλο με τεράστια πραμάτια από ιταλικά κόμιξ και ένα δεύτερο συνεχόμενο μαγαζί στο βάθος αποκλειστικά με manga. Από αγγλόφωνα ακολουθώντας την παράδοση της Ιταλίας υπάρχει μόνο ένα μικρό ράφι κυρίως με HC και σε τιμές πιο ακριβές από την Αθήνα. Αλλά για όποιον ψάχνει ιταλικά κόμιξ ή fummeti είναι μια χαρά μέρος. Αρκέστηκα να αγοράσω το καινούργιο τεύχος του Dylan Dog για τον φίλο μου τον Γιώργο αλλά το μέρος αξίζει μια επίσκεψη... Ιδού και η πρόσοψη.

post-11236-0-61333200-1401171746_thumb.jpg

 

 

Και επειδή έχουμε κάνει πολύ κουβέντα στο φόρουμ για τα περιοδικά περιπτέρου που εξαφανίζονται στην Ελλάδα βάζω και δύο φωτογραφίες από ένα τυχαίο Ιταλικό περίπτερο για να δείτε πόσοι τίτλοι κυκλοφορούν στη γειτονιά μας. Και εκεί έχουν κρίση, και εκεί οι νέοι έχουν ίντερνετ αλλά μάλλον έχουν διαφορετική κουλτούρα ανάγνωσης. Σίγουρα μέσα στο μετρό τους υπάρχουν πολύ περισσότεροι άνθρωποι που διαβάζουν ένα βιβλίο από ότι στο δικό μας. 

 

post-11236-0-29611500-1401171950_thumb.jpg

post-11236-0-37481200-1401172030_thumb.jpg

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Δηλαδή οι 2 τελευταίες φωτο είναι από ενα τυχαίο( !!!!!!!!)  Ιταλικό περίπτερο  ???????!!!!! :NoNo::shit2::collapse:

 

Θέλεις να προσθέσεις με τα γραφόμενά σου άλλον ένα λόγο -στον μακρύ κατάλογο μου με λόγους - για μετανάστευση ?????????? :obelix:

 

Και βλέπω και πανω πανω Ζαγκορ και Μιστερ Νο και Τεξ και μου ρχετε να ορμήσω μέσα στην οθόνη και να τα βουτήξω........  :wall:

 

Την ατυχία μου μέσα .......... :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Τυχαίο με την έννοια ότι όλα τα περίπτερα έτσι είναι...Δεν χρειάστηκε να το ψάξω. Στο πρώτο που θυμήθηκα να βγάλω φωτογραφία στάθηκα και το έκανα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.