Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμές ταχυδρομικών ΕΛΤΑ


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σκέφτομαι να πάρω κάποια HCs από amazon, δεν έχω ψωνίσει όμως ποτέ απο το Αμερικάνικο, μόνο από το Αγγλικό.

Να υπολογίζω και σε εξτρα χρέωση στο τελωνείο ή είναι θέμα τύχης αν θα φορολογηθεί επιπλέον??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κι εγώ λίγες φορές έχω ψωνίσει από το αμερικάνικο, το έκανα όμως πριν 2 μήνες περίπου και δεν μου ήρθε καμια χρέωση. Δεν νομίζω να πειράζουν το amazon

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Επειδή γίνεται πάλι σχετική κουβέντα για το τελωνείο στο θέμα του amazon, ήθελα να διευκρινίσουμε κάτι όσον αφορά το Global Shipping Program του Ebay.

Απ' ότι έχω καταλάβει, η συγκεκριμένη μέθοδος αποστολής περιλαμβάνει και τους δασμούς οπότε λογικά δεν θα έχουμε πρόβλημα με το τελωνείο. Δεν έχω αγοράσει κάτι με αυτή την επιλογή από τότε που σκλήρηναν τα πράγματα με τις αποστολές εκτός Ε.Ε. είχε κανείς θέμα τελευταία;

Εχω αγορά στο περίμενε... ;)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το εχω δοκιμασει δεν εχει δασμους ειναι απο ιδιοτικη εταιρια στο φερνουν στην πορτα σου συμφαιρει μονο για μεγαλη ποσοτητα κομικσ 30 και πανω εδωσα 50 δολλαρια για 60 κομικς σε ενα πακετο γλυτωσα 15 ευρο δασμους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έχω κόψει να παραγγέλνω εκτός Ευρώπης εδώ και πολλά χρόνια. Τελευταία φόρα ήταν, όταν έτρεχα στο αεροδρόμιο και έφαγα ένα ολόκληρο πρωινό τρέχοντας από τη μία υπηρεσία στην άλλη για να πάρω το πακέτο μου. Από τότε bookdepo, amazon.co.uk, awesomebooks κλπ.

 

Επειδή έχω καθημερινή επαφή με το ταχυδρομείο λόγω δουλειάς, θα σας πω αυτό που ξέρω σίγουρα. Δεν ξέρω τι παίζει συγκεκριμένα με το amazon.com, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι έχει πέσει γραμμή από το υπουργείο οικονομικών στα τελωνεία, να μην περνάει τίποτα εκτός Ευρώπης χωρίς έστω τους ελάχιστους δασμούς. Ακόμα και κάποιους κινέζους που έκαναν τη μαγκιά να έχουν μια ευρωπαϊκή αποθήκη και να στέλνουν -υποτίθεται- από εκεί τα προϊόντα τους, τους πιάνουν και αυτούς και χρεώνουν δασμούς. Πως γίνεται δεν ξέρω, συνέβη πάντως πριν ένα μήνα στον αδελφό μου, όπου πακέτο με tracking number που ξεκίναγε από NL (Ολλανδία δηλαδή) το πιάσανε και του χρεώσανε τελωνειακά.

 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να έρθει ένα πακέτο εκτός ΕΕ και να μην πληρώσει δασμούς. Οι έλεγχοι, ειδικά όσο περνάει ο καιρός από την αρχική εντολή, θα χαλαρώνουν. Πάντως, σύμφωνα πάντα με ότι μου λένε από το ταχυδρομείο, αυτή τη φορά φαίνεται να το έχουν πάρει σοβαρά από το υπουργείο. Έχουν στείλει, από το Δεκέμβριο και μετά, πάνω από 20 καινούρια άτομα στο τελωνείο αεροδρομίου, πράγμα που είχαν να κάνουν χρόνια.

 

Αυτά μου είπαν από το ταχυδρομείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είναι θέμα τιμής πιστεύω. Κάτι μόλις χτεσινό. Ο γιος μου παράγγειλε μια θήκη κινητού κινητού από Κινέζικο site, με αποθήκη στην Ολλανδία, απ΄όπου και ήρθε το πακέτο. Η αξία ήταν 5 ευρώ μαζί με τα ταχυδρομικά. Όχι μόνο δεν πλήρωσε δασμούς, αλλά ήρθε και σε χρόνο ρεκόρ (3 μέρες). :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Μην ψάχνετε για άκρες και λογικές.... Το θέμα είναι ξεκάθαρα οτι του φανεί του λωλοστεφανή...Στα τέσσερα πακέτα που πήρα από "Mycomicshop" σε διάστημα 2 μηνών, το ένα δασμολογήθηκε κοντά στο 50%, τα άλλα τρία αδασμολόγητα. Το ογκωδέστερο, πέρασε αδασμολόγητο. Η πρώτη χρονολογικά παραγγελία έφτασε τελευταία, με καθυστέρηση σχεδόν απωλείας.

Νομίζω οτι δασμολογούν και ανάλογα με τη δουλειά που τους πέφτει. Τα εισαγόμενα δεν φυλάγονται σε αποθήκες, οπότε πιθανόν να διεκπεραιώνουν γρηγορότερα κάποιες εισαγωγές για να αποφεύγουν την υπαίθρια συσσώρευση, άρα και τις καταστροφές από καιρικές συνθήκες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θα συμφωνήσω με τα 2 τελευταία σχόλια και ειδικά του ikarukani :)


Έχω κάνει 5 αγορές τελευταία απ΄το ebay.com(Αμερική) και σε καμία δεν πλήρωσα έξτρα για τελωνείο.
Μόνο ένα πρόβλημα καθυστέρησης είχα με μία(που έγινε με απλό ταχυδρομείο), η οποία τελικά κατέφτασε σήμερα(μετά από σχεδόν 2 μήνες).
Θα επιστραφεί βέβαια μιας και έγινε refund, αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό που ήθελα το πήρα απ΄αλλού φθηνότερα :)


Έχω διαβάσει αυτές τις μέρες άπειρα πράματα για το θέμα, όχι τόσο εδώ μέσα, από πραγματικούς γνώστες και άτομα που έχουν κάθε καλή διάθεση να ενημερώσουν, αλλά κι απ΄τους γνωστούς "ξερόλες" που νομίζουν τα κατέχουν όλα και είναι απόλυτοι.
Άλλοι λέγαν ότι για πάνω από 22€ σε πιάνει τελωνείο, άλλοι για πάνω από 45€, άλλοι ότι εξαρτάται απ΄το βάρος και γενικά ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του :blabla:
Η ακριβότερη παραγγελία μου ήταν 80$(περίπου 65€) και ούτε εκεί υπήρξε θέμα :)

 

Συμπέρασμα.
Πρακτικά δεν υπάρχει κανόνας για το πότε και αν σε πιάνει τελωνείο.
Θεωρώ πάντως από προσωπική εμπειρία πως για αγορά κόμικς δε χρειάζεται να φοβάστε.
Τουλάχιστον απ΄το ebay που παράγγειλα το τελευταίο 2μηνο έχω μόνο καλές εντυπώσεις :)

A ναι. Και προτιμήστε αποστολή με το Global Shipping Program αν θέλετε να σας έρθει μπαμ μπαμ και να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.
Αν πάλι σας αρέσει να εξασκείτε την υπομονή σας, τότε παραγγείλτε με απλό ταχυδρομείο(Standard International Shipping) :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχεις ένα τρόπο λέγειν ρε μπαγάσα :) μα ένα τρόπο λέγειν... :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ερώτηση επειδή η μόνη φορά που χρησιμοποίησα Global Shipping ήταν πέρυσι την άνοιξη που δεν είχε αρχίσει ακόμα η ιστορία με τα τελωνεία.

Απ' όσο θυμάμαι, υπήρχε στην περιγραφή του αντικειμένου ξεχωριστό πεδίο στο shipping για import taxes, κάτι που τώρα δεν βλέπω. Εχει μόνο ένα νούμερο. Αυτό είναι και το τελικό ή στο checkout θα μου πετάξει και τα import taxes χωρίς να ξέρω από πριν πόσα είναι;

 

Επίσης, ναι, κι εγώ εδώ και πολύ καιρό αγοράζω πλέον στο ebay σχεδόν αποκλειστικά από ευρωπαίους πωλητές, όμως όπως και να το κάνουμε η μεγαλύτερη ποικιλία για εμάς που ψάχνουμε αμερικάνικα τεύχη βρίσκεται στις ΗΠΑ... Οπότε υπάρχουν φορές που πρέπει να υποκύψουμε :P:)

 

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Kάτω απ΄το προϊόν έχει πληροφορίες.
Πας εκεί που λέει "Shipping and payments" και κοιτάς στο "Import charges (estimated)" να λέει $0.00.
Προσωπικά δεν μου έχει τύχει να λέει κάτι διαφορετικό.
Αλλά και να λέει φαντάζομαι θα στο υπολογίζει στην τιμή πριν κάνεις την αγορά :)


π.χ.
ddd.thumb.JPG.9d38a90e7d8dc44cf74d67943f2e7853.JPG

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αυτό είναι το θέμα, γράφει 0. Παλιότερα μου έβγαζε συχνά εκεί κάποιο νούμερο. Αρα να υποθέσω ότι έτσι είναι και δεν θα μου το πετάξει αργότερα σαν εξτραδάκι ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

@laz33 ξέρεις τι λες παραπάνω; Πήγα 3 φορές με 200 και δε με έγραψε κανένας, άρα πηγαίνετε άφοβα με 200 όπου βρείτε και όποιος λέει ότι θα σας γράψουν απλά αυτός :blabla:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Παιδιά τι παραπάνω να γράψω;
Έχω κάνει 4 αγορές (Δεκέμβριο η 1η, την προηγούμενη βδομάδα η τελευταία) με το Global Shipping Program του ebay και δεν υπήρξε θέμα.
Oύτε καθυστέρησης ούτε έξτρα χρέωσης.
Και σε μία που έκανα με απλό ταχυδρομείο, μόνο στο χρόνο παράδοσης υπήρξε θέμα.
Τώρα αν παρ΄όλα αυτά κάποιος φοβάται να αγοράσει από Αμερική ας μην το κάνει :)


Lord Makro η άποψή μου είναι ότι αν κάτι το θες πολύ και υπάρχει μόνο στην Αμερική, τόλμα το. Υπάρχει ρίσκο αλλά είναι πολύ μικρό.
Πάντα για κόμικς και βιβλία μιλάω και για τιμές μέχρι 100$.
Δεν ξέρω τι γίνεται για πάνω από 100 ή για άλλα προϊόντα :)

 

Kurdy, όχι και τόσο επιτυχημένο το παράδειγμά σου.
Αφενός δεν είναι το ίδιο επικίνδυνο να αγοράζεις από Αμερική με το να οδηγάς με 200, αφετέρου δεν ξέρω αν υπάρχει νόμος, τι ακριβώς λέει και αν εφαρμόζεται για την 1η περίπτωση.
Ενώ ο Κ.Ο.Κ. είναι κάτι παραπάνω από ξεκάθαρος και ξέρεις ότι εφαρμόζεται (σχεδόν) πάντα :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σαφώς και υπάρχει νομικό πλαίσιο :) http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/Πίνακας με την τελωνειακή μεταχείριση των ταχυδρομικών αντικειμένων.pdf

 

Εδώ θα βρεις κωδικοποιημένο τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό που μνημονεύεται και έχει τα όρια http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32009R1186&from=EN

 

Εδώ τα ΕΛΤΑ περιγράφουν γενικώς τη διαδικασία http://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

 

 

Σημεία κλειδί:

(1) "Σε περίπτωση που οι τελωνειακές Αρχές στο στάδιο του ελέγχου έχουν αμφιβολίες σχετικά με τη δηλωθείσα από τον αποστολέα επί της τελωνειακής δήλωση CN22 /CN23 αξία ή σε περίπτωση που η τελευταία απουσιάζει ή έχει ελλιπείς πληροφορίες ως προς το περιεχόμενο ή την αξία, μπορεί να αναζητήσουν τις πληροφορίες που λείπουν χρησιμοποιώντας κάθε πρόσφορο μέσο, όπως είναι οι διαδικτυακοί τιμοκατάλογοι ή να ζητήσουν την παροχή συμπληρωματικών πληροφοριών/επιπλέον δικαιολογητικών, όπως: τιμολόγιο, έμβασμα πληρωμής, paypal, απόδειξη πιστωτικής κάρτας κτλ."

 

(2) " Στη δασμολογητέα αξία εκτός από την τιμολογιακή αξία συνυπολογίζονται στοιχεία όπως έξοδα μεταφοράς, ασφάλιστρα κλπ."

 

Ομολογώ ότι τα βρίσκω τρομερά σαφή :)

 

Ως λογιστής, αυτό που έχω να επισημάνω για όλα τα σχόλια που προηγήθηκαν είναι το "άλλος ο ΦΠΑ και άλλος ο δασμός". Στα μάτια μου βλέπω αυτό το "με έβαλαν και πλήρωσα τόσα" χωρίς όμως να αποσαφηνίζεται εάν ήταν σκέτος ΦΠΑ ή συνδυασμός και των 2 ή και άμα το ποσό επιβλήθηκε στην τιμή που αναγραφόταν στο δέμα ή στην τιμή που "επέβαλε" ο τελωνειακός (όρα σημείο κλειδί (1) ) διότι δεν πείστηκε πως δεν υπήρχε υποτιμολόγηση.

 

:cheers5: 

 

 

υγ το σημείο του νόμου που δεν βρήκα με ένα πρώτο πρόχειρο ψάξιμο είναι το που στηρίζεται ο τελωνειακός όσον αφορά το σημείο κλειδί (1). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

@germanicus Η ασάφεια δεν έγκειται στη διατύπωση του νόμου αλλά ως προς τι "τσιμπάει" τελικά το τελωνείο. Επίσης παραμένει ασαφής η διαδικασία επί αμφιβολιών, όπου ναι μεν μπορούν να ζητηθούν παραστατικά, μπορεί όμως ο τελωνειακός να αποφασίσει με βάση τη "στατιστικά μέση τιμή" του προιόντος.

Συστήνω να ζητάτε στους πωλητές να αναγράφουν στη διασάφηση, books ή used books ή magazines καθότι το γενικόλογο printed matter παραπέμπει σε δασμολογικά ακριβότερη κλίμακα  - έτσι την πλήρωσα εγώ.

Τώρα το πόσο είναι δίκαιο  να φορολογείσαι για τα ταχυδρομικά, ενώ δεν είσαι έμπορος ή να τρώς την καμπάνα του τέλους εκτελωνισμού (fixed 15-16 ευρώ) είναι άλλη ιστορία.

Για μένα το σοβαρότερο πρόβλημα παραμένει η καθυστέρηση στο τελωνείο υπό τις συνθήκες φύλαξης-αποθήκευσης που συνεπάγεται αυτός ο όγκος εμπορευμάτων.

 

@Kurdy Malloy Εγώ την έφαγα σε πακέτο των 115 δολλαρίων με τα ταχυδρομικά και πλήρωσα 36 ευρώ.

Επεξεργασία από ikarukani
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ο,τι θέλουν κάνουν οι τελώνες :P

Φίλος μου έλεγε σήμερα που συζητούσαμε για σκηνικό πριν από χρόνια με τον πατέρα του που πηγαινοερχόταν συχνά στην Τσεχία λόγω καταγωγής της συζύγου. Τον σταμάτησαν μια φορά για έλεγχο, είχε μαζί του μια φωτογραφική μηχανή και ο τελωνειακός μύρισε το δέρμα της θήκης, συμπέρανε ότι είναι καινούρια και του έβαλε δασμούς! :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

@Lord Makro Δεν χρειαζόταν να κάνει ούτε αυτό... Κάποτε τα ακριβά αντικείμενα, όπως φωτογραφικές μηχανές, έπρεπε να δηλώνονται κατά την έξοδο από τη χώρα - διαφορετικά, στη διάθεση του τελωνείου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:lol: το είχα κάνει αυτό το 1990 όταν πρωτοβγήκα :D Σταμπαρισμένο στο διαβατήριο μου ότι ήμουν ο κάτοχος της τάδε φωτογραφικής μηχανής.

 

άντε τώρα εξήγα το αυτό στους νέοπες... :) άντε εξήγα πολλά γενικώς στους νέοπες που τα θεωρούν δεδομένα και αυτονόητα :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Την περιμένω την κεφαλιά σήμερα-αύριο. Υπολογίζω να είναι γύρω στα €45-50. Είναι για κάτι που ήθελα καιρό τώρα και σαφώς μου πάει το προβλεπόμενο budget στο Θεό... Εδώ που φτάσαμε, τουλάχιστον να φτάσει με ασφάλεια στα χέρια μου...

 

Λεπτομέρειες μόλις παραλάβω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Kαλή και η θεωρία περί νόμων, το θέμα είναι τι γίνεται στην πράξη.
Πρακτικά δεν εφαρμόζεται ο νόμος ή εφαρμόζεται επιλεκτικά :)

Αν και νομίζω τα κόμικς που βρίσκεις σε αγγελίες υπόκεινται στην κατηγορία συναλλαγών από ιδιώτη σε ιδιώτη μη εμπορικού χαρακτήρα, όπου ακόμα και βάση νόμου απαλλάσονται από ΦΠΑ και δασμούς για αγορές μέχρι 45€.


@Lord Makro για να σου φύγει εντελώς η απορία:
"The GSP(Global Shipping Program) makes things simple for buyers by automatically calculating import and shipping charges for international purchases upon checkout. Before purchasing, the buyer sees the item price plus all fees. That means no surprise charges and no additional fees upon delivery.
With the GSP, you'll know the total when you pay for your item. You'll see the item cost, the shipping total, and the import charges (including applicable customs duties, taxes, and third-party brokerage) at the time of shipping. There are no additional fees due upon delivery of your item."
(απ΄τη σελίδα του ebay)

Άρα με GSP δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα.
Αν παρ΄όλα αυτά κάποιος εξακολουθεί και φοβάται "να τρέχει με 200", ας αφήσει καλύτερα τις αγορές από Αμερική για να μη χαλάσει την ψυχική του ηρεμία :)
 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

13 hours ago, germanicus said:

άντε τώρα εξήγα το αυτό στους νέοπες... :) άντε εξήγα πολλά γενικώς στους νέοπες που τα θεωρούν δεδομένα και αυτονόητα :)

 

 

Αν ο "νέοπας" είμαι εγώ χαίρομαι για τον χαρακτηρισμό και ευχαριστώ ιδιαιτέρως :):) :party4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όλοι όσοι γεννήθηκαν μετά τις 20 Απριλίου του 1972 είναι βρέφη. Και όλοι όσοι γεννήθηκαν πριν τις 20 Απριλίου του 1972 είναι πουρά :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

 

50 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Όλοι όσοι γεννήθηκαν μετά τις 20 Απριλίου του 1972 είναι βρέφη. Και όλοι όσοι γεννήθηκαν πριν τις 20 Απριλίου του 1972 είναι πουρά :D 

 

:cheers5: 

Όσοι γεννήθηκαν στις 20?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

7 min ago , ikarukani said:

 

Όσοι γεννήθηκαν στις 20?

Αυτοί μπορούν να δουν το μάτριξ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εντάξει, δούλεψε μια χαρά το Global Shipping του ebay. Πέρασε το τέρας χωρίς έξτρα τελωνείο :D

P1270029.thumb.jpg.4e251a8903d1ac4152e75c6bb41455cd.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Επειδή η κατάσταση έχει ξεφύγει, και επειδή ο νέος εμπορικός πόλεμος βρίσκεται σε αχαρτογράφητα νερά, είπα να κινηθώ. Δε μιλάμε για μόνο χάλυβα, μιλάμε για εκατοντάδες προϊόντα. Η κάθε πλευρά κάνει τα δικά της, και η Ευρώπη να μην πω τι. Έρχεται η ώρα που θα την πληρώσουν οι μικρομεσαίοι έλληνες που κάνουν εξαγωγές.

 

Έκανα κάτι σπουδαίο; Όχι. Μπορώ να παρακινήσω και άλλους να λειτουργήσουν το ίδιο; Ίσως.

 

Έστειλα ένα μέηλ στο Συνήγορο του Πολίτη για τις νέες φορολογήσεις των εισαγώμενων πακέτων. Ακούγοντας ιστορίες στο Ταχυδρομείο (νάι έχω καλές σχέσεις μαζί τους, αφού με βλέπουν κάθε μέρα - όχι, δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι, είναι ιδιωτικού δικαίου εδώ και χρόνια, για όσους δε γνωρίζουν) φρίκαρα όταν μου λέγανε ότι και πακέτα ιδιωτών ανοίχτηκαν και εκτιμήθηκαν εμεπιρικά τα περιεχόμενά τους για φορολόγηση.

 

Μια εξήγηση. Γιατί φόροι ΚΑΙ δασμοί; Στην ουσία είναι δυο διαφορετικοί "φόροι". Το πρώτο είναι το % καπέλο που θα πληρώσετε, ενώ το δεύτερο είναι ένα πάγιο της διαδικασίας. Ελπίζω η εξήγηση να είναι απλή και κατανοητή.

 

Ορίστε το κείμενο που τους έστειλα μέσω της φόρμας της σελίδας:

 

Τον τελευταίο καιρό το Τελωνείο της Ελλάδος και τα ΕΛΤΑ μετά από απόφαση του Κράτους φορολογεί όλα τα πακέτα που έρχονται από χώρες εκτός Ευρώπης. Πακέτα από Αμερική φορολογούνται με δυσανάλογα ποσά που κάνουν ασύμφορη την αγορά τους.

Με ενημέρωσαν τηλεφωνικώς από το Τελωνείο (2103538104) για τα ποσά πακέτων που φορολόγησαν  μετά από γραπτή μου αίτηση επαναπροσδιορισμού τους. Οι συντελεστές είναι τρομερά μεγάλοι. 15 ευρώ τέλη ΕΛΤΑ για πακέτα των 22 ευρώ από εταιρίες και για πακέτα των 45 ευρώ από συγγενείς και φίλους.

Το περίεργο είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε πακέτα με μικρότερο ποσό από αυτό αφού τα ταχυδρομικά από Αμερική είναι πάνω από 20-30 ευρώ για ένα μικρό δέμα. Στην ουσία πληρώνουμε διπλά τα ταχυδρομικά. Η αξία του προϊόντος πρέπει να είναι κάτω από 5-10 ευρώ. Έχει νόημα να αγοράσω κάτι από ΗΠΑ που να κοστίζει 5-10 ευρώ ώστε να μην μπω στη διαδικασία φορολόγησης;

Εκτός από αυτό το ποσό αναγκαζόμαστε να πληρώσουμε δεύτερο φόρο, το λεγόμενο ΦΠΑ 23% ανάλογα με την αξία του προϊόντος. Μιλάμε για ακόμη 20 ευρώ σε ένα πακέτο των 50-60 ευρώ. Με αποτέλεσμα να πληρώνουμε τα διπλά χρήματα ακόμη και για βιβλία. Δε μιλάμε καν για ηλεκτρονικές συσκευές, αλλά απλά βιβλία. Που είναι και το προϊόν που με ενδιαφέρει για τη δουλειά μου. Το χειρότερο είναι ότι αν δεν υπάρχει απόδειξη, αν στο στέλνει ιδιώτης, φίλος ή συγγενείς, το πακέτο ανοίγεται στο τελωνείο και επί τόπου κάνουν μια αυθαίρετη κοστολόγηση με το μάτι. Αυτό το ονομάζουμε ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΞΙΑ, μια απαράδεκτη αποτίμηση των αντικειμένων που υπάρχουν μέσα σε αυτό. Καταλαβαίνετε ότι η εκτίμηση του πακέτου θα γίνει χωρίς κανένα νόμο απλά μόνο με το μάτι του τελωνειακού.

Βρήκα τη νομοθεσία της Κύπρου. Εκεί για να εκτελωνίσουν ένα πακέτο πληρώνουν ΠΑΓΙΟ 4 ευρώ και ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙ ΤΗΣ Δ.Α. 0,5%. Τα ποσά της Κύπρου είναι πάρα πολύ μικρά. Γιατί αφού είναι χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και υπακούει στους ίδιους νόμους έχει τέτοιες μεγάλες διαφορές στον τρόπο φορολόγησης από την Ελλάδα;

Σας παραθέτω και το λινκ με τα τρέχοντα ποσά στην Κύπρο.

http://www.mcw.gov.cy/mcw/dps/dps.nsf/page07_gr/page07_gr?OpenDocument&TableRow=1.2

Σας παρακαλώ ως Συνήγορος του Πολίτη να μας προστατέψετε από έναν τόσο άδικο, τιμωρητικό και απαράδεκτο νόμο φορολόγηση. Βοηθείστε μας ελέγχοντας τα όρια και τα δικαιώματα του Κράτους που μας αντιμετωπίζει ως εισπρακτικές μηχανές. Υπάρχουν νόμοι που θα μπορούσαν να μας προστατέψουν από έναν τόσο άδικο φόρο;

Εξάλλου η οικονομική απομόνωση μόνο εκδικητικά θα λειτουργήσει και οι χώρες όπως ΗΠΑ θα φορολογούνε και τα δικά μας πακέτα προς την εκεί χώρα. Το οποίο έχει ξεκινήσει από την ΗΠΑ με αποτέλεσμα να τιμωρούνε και αυτοί τα ελληνικά και ευρωπαϊκά προϊόντα.

 

 

Σας ευχαριστώ

Ακολουθούν τα στοιχεία μου.

 

Μου απάντησαν εγγράφως. Η επιστολή βρίσκεται παρακάτω. Χρεώθηκα 3 ευρώ για τη διαδικασία.

5ac484232da52_0001.thumb.jpg.3a0f2125902c290041fa3807cecdae2e.jpg5ac4842f49e78_0002.thumb.jpg.7edfa5bdc28288ceec1dc1ab46039894.jpg

Δεν έδωσαν και καμιά τρελή απάντηση. Ένα σχόλιο για θωράκιση της Ελληνικής οικονομίας δόθηκε, το οποίο θα πλήξει σε λίγο τους έλληνες εξαγωγείς. Νομίζω οι κινέζοι δεν πήραν ακόμη χαμπάρι. Το λέω γιατί, απαράδεκτα, τους δώσαμε τα λιμάνια μας (πόσο Βυζάντιο θυμίζει η κατάσταση) και κοιτάμε να εκμεταλλευτούμε αλλιώς τη φορολόγηση εισαγωγής προϊόντων.

Μπορεί να κοιτάω την πάρτι μου, να εισάγω φτηνά, αλλά πανοραμικά είμαστε εριστικοί. Πόλεμοι έχουν γίνει για μικρότερους λόγους.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Τι λέει ο νόμος, οι γραμματείς και οι φαρισαίοι:

>Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα:

για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,
τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 €, υπόκεινται σε κατ’ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους.(ΠΡΟΣΟΧΗ! πρέπει να είναι είναι δηλωμένο ΔΩΡΟ)
για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700 €, καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι.

 

>Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, ενώ τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α και τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 € απαλλάσσονται από το δασμό.

 

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι: ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις  αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή  (Εδώ κουμπώνει το Δώρο)και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

 

Πηγη, https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/faq?catid=10255981&faqid=10263281&&subcatid=10256061

 

Επεξεργασία από AndreasD
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Φίλε Θοδωρή, πιστεύεις οτι ο "συνήγορος" θα τσακωθεί με κάποιον για χάρη σου? Δημόσιοι Υπάλληλοι είναι και τους ενδιαφέρει το ΝΟΜΙΜΟ, όχι το ΔΙΚΑΙΟ. Η διαδικασία είναι νομικά κατοχυρωμένη και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Το μόνο που κατ' ουσίαν μας μένει, είναι κινηθούμε, μόνοι μας, στα κενά του συστήματος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

10 λεπτά πριν, ikarukani είπε:

Φίλε Θοδωρή, πιστεύεις οτι ο "συνήγορος" θα τσακωθεί με κάποιον για χάρη σου? Δημόσιοι Υπάλληλοι είναι και τους ενδιαφέρει το ΝΟΜΙΜΟ, όχι το ΔΙΚΑΙΟ. Η διαδικασία είναι νομικά κατοχυρωμένη και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Το μόνο που κατ' ουσίαν μας μένει, είναι κινηθούμε, μόνοι μας, στα κενά του συστήματος.

 

Υπήρχαν περιπτώσεις που ο συνήγορος λειτούργησε υπέρ του πολίτη. αν κινηθείτε και άλλοι με άλλες οδούς ίσως πετύχουμε κάτι. Δε λέω να μιλήσετε σε βουλευτές που ξέρετε ή μάλλον μιλήστε σε βουλευτές που ξέρετε.

 

Από την άλλη αν άκουγα όποιον προσπαθούσε να με αποθαρρύνει στη ζωή μου θα ήμουν λιγότερος απ' ότι ήμουν. Όπως είπε ένας φίλος μου "με εκνευρίζεις ότι κάνεις ό,τι θες. Πρέπει κάποιος να σε σταματήσει".

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.