Μετάβαση στο περιεχόμενο

Do Androids Dream of Electric Sheep?


DoctorGalifrean

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12314
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  7
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-12314-1269804978,15_thumb.pngpost-12314-1269804941,05_thumb.jpgΠως σας φαινεται αυτη τη προσπαθεια της BOOM; Νομιζετε οτι θα μεινει στην ιστορια των κομικς;; Εγω πιστευω οτι ειναι απο τα πιο ωραια κομικς που διαβασα τα τελευταια χρονια! Εχω διαβασει και το βιβλιο και μαλιστα μια αγγλικη εκδοση (και στα ελληνικα) και φυσικα εχω ξεκοκκαλισει το Blade Runner, οπως οι περισσοτεροι αλλωστε:). Τρομερη διαχρονικη ιστορια και η μεταφορα της σε κομικ απο τις καλυτερες ιδεες, και ευτυχως αψογα εκτελεσμενη κατα τη γνωμη μου. Επεξεργασία από DoctorGalifrean
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο:-)

Πραγματικά, δε μπορώ να βρώ κάποιο λόγο που να δικαιολογεί αυτή τη μεταφορά: διασκευή δεν έχει γίνει καν: ξερά copy paste το original κείμενο (ναι, κομπλέ με φράσεις τύπου "είπε εκείνος συνοφρυωμένος"), πάνω σε εικόνες οι οποίες, με εμφανή την προσπάθειά τους να τηρήσουν μια συνάφεια με τις κινηματογραφικές, αποτυγχανουν διπλά λόγω μη κολακευτικής σύγκρισης μαζί τους.

Στον αντίποδα, όποιος έχει χρονο, υπομονή και διαδικτυακές γνώσεις, ας ψάξει να βρεί την υποδειγματική κόμικ μεταφορά του Blade Runner από τον Al Williamson.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χμ... Δεν έχω διαβάσει το κόμικ, αλλά έχω διαβάσει το βιβλίο και έχω δει μερικές... :D φορές την ταινία.. Μακάρι να πετύχει. Έτσι κι αλλιώς ο χρόνος αλλά και οι φάν θα δείξουν αν είναι κάτι που θα γίνει κόμικ αναφοράς.

 

Αυτό που θέλω να σχολιάσω με την ευκαιρία του πόστ σου, είναι η τακτική που ακολουθεί η Boom Studios. Η γκάμα των κόμικς που εκδίδει είναι φοβερά απλωμένη.... Απο το Farscape και τα Muppet μέχρι Cthulhu Tales, Zombies, Hero Squared και Disney.

 

Σε μια ανεπτυγμένη/όριμη αγορά αυτό δημιουργεί μάλλον σύγχιση στους φαν παρα λειτουργεί ως πολυσυλλεκτικό εργαλείο. Η εταιρεία μοιάζει να μην έχει ταυτότητα και προσανατολισμό. Και αυτό σε μικρές εταιρείες λειτουργεί αρνητικά ως προς τις πωλήσεις τους μιας και δεν δημιουργεί brand trust που είναι διαχρονικό αλλά μόνο ενδιαφέρον για συγκεκριμένους τίτλους... Anyway (που λεν και στο χωριό μου), θα δείξει...

 

ΥΓ. Το τόπικ αυτό κανονικά θα έπρεπε να μπεί στη γενική συζήτηση μιας και η ενότητα "Βιβλιοθήκη" είναι μόνο για παρουσιάσεις συγκεκριμένων τίτλων με κάποια συγκεκριμένη δομή, αλλά οκ, θα το κάνει ο αρμόδιος mod. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2295
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Επειδή είχα διαβάσει κι εγώ στο (μακρινό) παρελθόν τη νουβέλα, το κόμικ τι ακολουθεί; Το βιβλίο ή την ταινία; Γιατί τα 2 διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους.

 

(Λέτε ότι οι διάλογοι είναι παρμένοι από το βιβλίο αλλά οι εικόνες από την ταινία... Κάπου μπερδεύτηκα :confuse: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5714 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

H τανία είναι αυτό που λένε οι αμερικανοί «loosely based» στο βιβλίο.Το κόμικ από την άλλη ισχυρίζεται ότι πιστότατη μεταφορά. Τώρα τι νόημα έχει μια τέτοια μεταφορά δεν ξέρω.

Εγώ πάντως περιμένω αγωνιωδώς το επόμενο story arc του Deadpool ,με τον τίτλο «Do idiots dream of electric stupidity?» και τι μου λέτε τώρα για Philip.K.Dick...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Επειδή είχα διαβάσει κι εγώ στο (μακρινό) παρελθόν τη νουβέλα, το κόμικ τι ακολουθεί; Το βιβλίο ή την ταινία; Γιατί τα 2 διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους.

 

(Λέτε ότι οι διάλογοι είναι παρμένοι από το βιβλίο αλλά οι εικόνες από την ταινία... Κάπου μπερδεύτηκα :confuse: )

 

Είναι απλό: το κόμικ είναι μεταφορά του βιβλίου, αλλά με τις αισθητικές επιλογές της ταινίας (o Ρικ Ντέκαρντ είναι ο Χάρισον Φόρνt :-p)...μείον το όραμα και το ταλέντο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12314
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  7
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Kατ'αρχας με συγχωρειτε που εφτιαξα αυτο το thread σε λαθος σημειο.

Οσο για το κομικ νομιζω οτι ειστε λιγο σκληροι. Εξαρχης γνωριζαμε οτι δεν θα δουμε μια διασκευη και οι δημιουργοι ηταν ξεκαθαροι οτι στον αντιποδα του Blade Runner, μια ταινια που αλλαζε κατα πολυ το βιβλιο, ηθελαν να μεταφερουν στο χαρτι την γνησια ιστορια. Και ναι, δεν υπαρχει αλλος σεναριογραφος περα απο τον ιδιο τον Ντικ. Βασικα ειναι ο τροπος με τον οποιο θα εφτιαχνα εγω την ιστορια, επειδη οταν διαβασα το βιβλιο (ειχα ηδη δει τη ταινια και φυσικα μου αρεσε) ειπα οτι με το mood της ταινια θα ηθελα να δω την ιστορια οπως ακριβως την εγραψε ο Ντικ.

Οσο για το κομικ του Blade Runner το οποιο επεσε στα χερια μου απο συλλεκτη και ειχα την τιμη να το διαβασω, συμφωνω απολυτα!!! Εργο τεχνης!

Επεξεργασία από DoctorGalifrean
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Kατ'αρχας με συγχωρειτε που εφτιαξα αυτο το thread σε λαθος σημειο.

Οσο για το κομικ νομιζω οτι ειστε λιγο σκληροι. Εξαρχης γνωριζαμε οτι δεν θα δουμε μια διασκευη και οι δημιουργοι ηταν ξεκαθαροι οτι στον αντιποδα του Blade Runner, μια ταινια που αλλαζε κατα πολυ το βιβλιο, ηθελαν να μεταφερουν στο χαρτι την γνησια ιστορια. Και ναι, δεν υπαρχει αλλος σεναριογραφος περα απο τον ιδιο τον Ντικ. Βασικα ειναι ο τροπος με τον οποιο θα εφτιαχνα εγω την ιστορια, επειδη οταν διαβασα το βιβλιο (ειχα ηδη δει τη ταινια και φυσικα μου αρεσε) ειπα οτι με το mood της ταινια θα ηθελα να δω την ιστορια οπως ακριβως την εγραψε ο Ντικ.

Οσο για το κομικ του Blade Runner το οποιο επεσε στα χερια μου απο συλλεκτη και ειχα την τιμη να το διαβασω, συμφωνω απολυτα!!! Εργο τεχνης!

 

Doctor, το πρόβλημα δεν είναι στο σκεπτικό. Ναι, πολύ καλή ιδέα η μεταφορά του ορίτζιναλ "electric sheep" σε κόμικς. Το πρόβλημα είναι ότι...δεν έγινε μεταφορά. Πήραν αυτούσιο το κείμενο που γράφτηκε για τις ανάγκες ενος ΑΛΛΟΥ μέσου που βασίζεται μόνο στο γραπτό λόγο....και δεν αλλάξανε ΟΥΤΕ ΚΟΜΑ για να το προσαρμόσουνε στοιχειωδώς σε ένα μέσο που κάποιο (μη σου πω το περισσότερο) μέρος της πληροφορίας, αναλαμβάνει να το δώσει η εικόνα.Το αν αρέσουν σε καποιον οι εικόνες είναι θέμα γούστου ίσως, αλλά η πρακτική που ακολουθήθηκε στην καλύτερη περίπτωση δεν κάνει ένα καλό κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  24759
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  95
  • Reputation:   844
  • Achievement Points:  95
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

I am glad this effort seems to have been handled well! I agree though that sometimes books cannot be rendered fully in comic book form, and somthing inevitably gets lost in translation. On a side note I am very excited about the upcoming Bladerunner prequel, Ridley Scott is a amazing filmmaker.....

 

Enjoy your friday guys... :holidays3: I still have a full day of work ahead of me!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11316
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  66
  • Reputation:   531
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γουόου, δεν ήξερα ότι έχει κυκλοφορήσει και σε κόμικ η ορίτζιναλ ιστορία του Philip Dick. Πραγματικά σαν μεγάλος φαν του συγγραφέα θα ήθελα να το διαβάσω αλλά τα σχόλια των περισοτέρων (τα οποία γράφτηκαν περίπου σαν σήμερα πριν δύο χρόνια :P) με απογοήτευσαν λίγο. Πάντως από τις λίγες εικόνες που έχω δει δεν θα έλεγα πως το σύμπαν οπτικά θυμίζει το Blade Runner. Παρα είναι γυαλισμένα θα έλεγα, περισσότερο μου φέρνει κάτι σε iRobot (το οποίο, btw, δεν μου άρεσε)!

 

Τέσπα, θα του δόσω μία ευκαιρία πάντως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φοβερό σχέδιο πρέπει να είναι φοβερό και ως κόμικ που μπορώ να το βρώ; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αρχικά βγήκε σε 24 τευχάκια και μετά κυκλοφόρησε σε 6 τόμους σκληρόδετους και αρκετά πολυτελείς θα έλεγα. Έχω τους 2 πρώτους (τον πρώτο μάλιστα τον είχα πάρει από τα μεταχειρισμένα του φόρουμ).

 

Υπάρχει και μια συγκεντρωτική έκδοση (δηλαδή όλα μαζί, 640 σελίδες) με μαλακό εξώφυλλο και αρκετά πιο οικονομική. Στο book depository έχει 33 ευρώ.

 

 

Φοβερό σχέδιο πρέπει να είναι φοβερό και ως κόμικ που μπορώ να το βρώ; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30797
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  90
  • Reputation:   310
  • Achievement Points:  90
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν... οπως και ο Δρακουλας της Dynamite, οταν παραφορτωνεις το κομικ με κειμενο το αποτελεσμα δεν ειναι ωραιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   866
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

On 28/3/2010 στο 10:29 ΜΜ, DoctorGalifrean είπε:

post-12314-1269804978,15_thumb.pngpost-12314-1269804941,05_thumb.jpgΠως σας φαινεται αυτη τη προσπαθεια της BOOM; Νομιζετε οτι θα μεινει στην ιστορια των κομικς;; Εγω πιστευω οτι ειναι απο τα πιο ωραια κομικς που διαβασα τα τελευταια χρονια! Εχω διαβασει και το βιβλιο και μαλιστα μια αγγλικη εκδοση (και στα ελληνικα) και φυσικα εχω ξεκοκκαλισει το Blade Runner, οπως οι περισσοτεροι αλλωστε:). Τρομερη διαχρονικη ιστορια και η μεταφορα της σε κομικ απο τις καλυτερες ιδεες, και ευτυχως αψογα εκτελεσμενη κατα τη γνωμη μου.

 

Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας: Το σενάριο τoυ διηγήματος είναι ξεκάθαρα βασισμένο στο σενάριο του Robert Bloch για το επεισόδιο του Star Trek The Original Series "What Are Little Girls Made Of?" που προβλήθηκε October 20, 1966, δηλαδή πολύ πριν την έκδοση του διηγήματος. Η αντιγραφή συνεχίζεται και στο Blade Runner, όπου υπάρχουν πέρα απ' τις γενικές ομοιότητες και  σκηνές που υπάρχουν και στο Star Trek, πχ αυτή που ένα android τραβάει τον Captain Kirk απ' το γκρεμό, και το ρομάντζο του Kirk με άλλο android. Οι σκηνές είναι φυσικά καλύτερα αιτιολογημένες στο Star Trek παρά στο αντίγραφο. Ο Philip K. Dick πρόσθετε κάτι κουταμάρες και η ταινία δεν πρωτοτύπησε πολύ. O Dick πχ τα λέει android, η ταινία ισχυρίζεται ότι πρωτότυπησε και τα λέει replicants, αλλά στο Star Trek αντιγράφονται από άνθρωπο σε ένα μηχάνημα. Ξεδιάντροποι replicators. 

 

 

Ναι, αμέσως μετά τον σηκώνει απ' το χέρι, αλλά δεν αρχίσει να αυτοσχεδιάζει ποίηση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.