Μετάβαση στο περιεχόμενο

Le Petit Nicolas (2009)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 le-petit-nicolas-movie-poster-2009-1020689325.jpg

 

Από ότι καταλαβάτε (και σωστά καταλάβατε), το βιβλίο του Goscinny σε εικονογράφηση Jean-Jacques Sempe "Ο Μικρός Νικόλας" έχει γυριστεί σε ταινία κανονική με ηθοποιούς. Έχει βγει από τις 30 Σεπτεμβρίου στη Γαλλία ενώ στους Ελληνικούς κινηματογράφους θα βγει στις 24 Δεκεμβρίου. Μέχρι στιγμής έχει πάρει καλούτσικες κριτικές και θεωρείται μια καλή ταινία για μικρούς και μεγάλους.

 

index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=20482 index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=20479

 

post-556-1260803359,25_thumb.jpg

 

Official Site

 

 

[imdb=tt1264904]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

http://www.youtube.com/watch?v=l0MJbsWCvkI

 

Ένα σωρό βιντεάκια στο youtube, τώρα τί λένε... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Βγηκε και καινουριο βιβλιο... με εγχρωμα σκιτσα και δωρο ενα μπαλονι.

για να δουμε πως θα ειναι... τοσο οι 10 νεες ιστοριες, οσο και η ταινια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άρθρο του Μανώλη Πιμπλή στα Νέα της 15/12/2009.

 

 

 

 

"Πόσων χρονών είναι ο Μικρός Νικόλας; «Στις ιστορίες εμφανίζεται άλλοτε πιο μικρός και άλλοτε πιο μεγάλος», έλεγε ο δημιουργός του, Ρενέ Γκοσινί. «Είναι μεταξύ έξι και δέκα, αλλά έχω παρατηρήσει πως στο σχολείο εμφανίζεται λίγο πιο μεγάλος από ό,τι στο σπίτι». Στην πραγματικότητα έγινε 50 χρόνων, αφού για πρώτη φορά εμφανίστηκε στο πασχαλιάτικο φύλλο της εφημερίδας «Sud-Οuest Dimanche», στις 29 Μαρτίου του 1959. Γεγονός είναι πως, ανεξαρτήτως ηλικίας, παραμένει εξαιρετικά δημοφιλής. Μόνο στην Ελλάδα, και μόνο το 2009, τα επτά βιβλία του Μικρού Νικόλα πούλησαν περίπου 75.000 αντίτυπα και κάποιες χρονιές, όπως το 2007, ξεπέρασαν και τις 100.000 πωλήσεις. Η ταινία του Μικρού Νικόλα, που στην Ελλάδα θα βγει στις αίθουσες στις 24 Δεκεμβρίου, έκοψε στη Γαλλία 5 εκατομμύρια εισιτήρια.

 

 

post-2298-1261027451,62_thumb.jpg

Ο Μικρός Νικόλας, ο ήρωας που δημιούργησε ο Ρενέ Γκοσινί (δημιουργός επίσης του Αστερίξ και του Λούκι Λουκ) και σχεδίασε ο Ζαν Ζακ Σενπέ,

ζωντανεύει για πρώτη φορά στη μεγάλη οθόνη στο πρόσωπο του μικρού Μαξίμ Γκοντάρ, με σκηνοθέτη τον Λοράν Τιράρ

 

 

Πέραν όμως της ταινίας, τα πενήντα του ο Μικρός Νικόλας τα γιορτάζει με τη δημοσίευση ανέκδοτων ιστοριών που αυτές τις μέρες κυκλοφορούν και στα ελληνικά. Το βιβλίο λέγεται «Το κόκκινο μπαλόνι και άλλες ανέκδοτες ιστορίες» και έχει την πρωτοτυπία ότι για πρώτη φορά ο σκιτσογράφος του Μικρού Νικόλα, Ζαν Ζακ Σενπέ, έφτιαξε έγχρωμα σκίτσα. Η κόρη του Ρενέ Γκοσινί, Άννα, περιγράφει το πώς γεννήθηκαν:

 

«Ένα ατελιέ στο Μονπαρνάς, στον τελευταίο όροφο μιας πολυκατοικίας της δεκαετίας του ΄30. Μπροστά μου, το σχεδιαστήριό του. Και πάνω στο σχεδιαστήριο, κάτι ακαθόριστα σχήματα. Τα χρώματα σχηματίζουν μικρά κουκλίστικα συννεφάκια. Μου εξηγεί: “Εδώ, σκουπίζω τα πινέλα μου”.

 

- Ζαν Ζακ, πρέπει να σου μιλήσω. Είναι περίπλοκο. Τέλος πάντων, θέλω να πω, όχι απλό.

 

- Σ΄ ακούω.

 

- Να, μου έχουν μείνει δέκα ιστορίες του Μικρού Νικόλα. Αλλά παρ΄ ότι η ουσία βρίσκεται εκεί (οι λέξεις), πώς να σ΄ το πω, λείπει η ουσία (τα σκίτσα). Έφυγα από το ατελιέ, πήρα το ασανσέρ και χάθηκα μες στην πόλη. Φαντάστηκα το Ζαν Ζακ να με κοιτάζει καθώς απομακρυνόμουν στο πεζοδρόμιο του Μπουλβάρ ντι Μονπαρνάς. Ένα τόσο δα μικρούτσικο ανθρωπάκι στεφανωμένο με ένα σύννεφο ακουαρέλας. Ένα ανθρωπάκι του Σενπέ.

 

Αρκετούς μήνες αργότερα, ο Ζαν Ζακ μού ζήτησε να πάω να τον δω. “Θέλω να σου γνωρίσω κάποιον”, μου είπε.

 

Φοβισμένη σαν κοπελίτσα στο πρώτο της ραντεβού, φτιάχνω τα μαλλιά μου στο ασανσέρ. Με περιμένει ένα αγοράκι. Ντυμένο με ένα παράξενο πουλόβερ, μελαγχολικό γιατί δεν το καταλαβαίνουν οι μεγάλοι, ήταν εκεί. Μάλιστα, εκεί. Ο Μικρός Νικό λας, με το πενάκι του Σενπέ, τριάντα χρόνια μετά τον θάνατο του πατέρα μου (και του δικού του), ξανάπαιρνε ζωή, εκεί, μπροστά στα μάτια μου. Από την αλάνα ώς το καινούργιο παντοπωλείο, από μια βιτρίνα γεμάτη μπιμπελό ώς το φανταστικό τσίρκο, από ένα κόκκινο μπαλόνι ώς το θεωρείο ενός θεάτρου, ο Νικόλας περιφέρει την παιδική του ηλικία πενήντα χρόνια μετά τη γέννησή του. Η τρυφερότητα που πηγάζει από τούτα τα σκίτσα κάνει τα μάτια μου να λαμποκοπάνε και ο Νικόλας, τσατισμένος ή κουρασμένος, σκανταλιάρης και καβγατζής, χαμογελάει μ΄ αυτές τις ιστορίες που δεν ήξερε».

 

 

 

ΙΝFΟ

 

Ρενέ Γκοσινί, Ζαν Ζακ Σενπέ, «Ο Μικρός Νικόλας. Το κόκκινο μπαλόνι και άλλες ανέκδοτες ιστορίες», Εκδ. Σύγχρονοι Ορίζοντες, σελ. 168, τιμή: 22 ευρώ.

Από 24/12 και στους κινηματογράφους. Από τις ίδιες εκδόσεις κυκλοφόρησαν τα ημερολόγια:

«365 ημέρες με τον Μικρό Νικόλα, 2010» (16,50 ευρώ) και «Το ημερολόγιο του Μικρού Νικόλα, 2010» (15,50 ευρώ). "

 

 

 

 

Και το σχετικό link.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 years later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το 2014 βγηκε η δευτερη live-action ταινια με το Μικρο Νικολα. Ο τιτλος της ''Ο Μικρος Νικολας παει διακοπες''.   

 

διακοπες.jpg

 

Στο ρολο του Μικρου Νικολα εμφανιζεται αλλος ηθοποιος (Mathéo Boisselier)  

 

wl_cODzE.jpeg

 

 

[imdb=tt3019796]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Le Petit Nicolas (2009) [ Live-Action ]

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Η πρώτη ταινία που είδα τη νέα χρονιά. Πολύ ευχάριστη ταινία για όλη την οικογένεια, με μπόλικο χιούμορ. Τα βιβλία τα είχα διαβάσει μικρός, οπότε δεν μπαίνω στη διαδικασία να κάνω συγκρίσεις. Σίγουρα κάποια στιγμή θα δω και τη δεύτερη ταινία.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Le Petit Nicolas (2009)
  • 3 years later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

23.jpg

 

Πέρυσι βγήκε και τρίτη ταινία με το Μικρό Νικόλα με τίτλο ''Little Nicholas' Treasure'' :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.