Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΡΩΜΗ (ΙΤΑΛΙΑ)


dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τον Μάιο που επισκέφτηκα τη Ρώμη, πρόλαβα και πήγα μόνο σε ένα (ξέρω, ντροπή μου :pesta:), το Libreria L' Aventure. Βρίσκεται στην Via del Vantaggio 21, κοντά στην πλατεία Piazza Del Popolo.
 

libreria_l_aventure_roma.jpg 2.jpg


Είναι ένα σχετικά μικρό μαγαζάκι, το οποίο εκτός από ιταλικά έχει και πάρα πολλά γαλλικά άλμπουμ. Αλλά αυτό που σίγουρα το κάνει να ξεχωρίζει είναι η μεγάλη συλλογή από posters και original art, κυρίως Γάλλων και Ιταλών (λογικό :P) καλλιτεχνών. Τις τιμές τις βρήκα φυσιολογικές, όπως μπορείτε να τις δείτε και στο siteτους. Δυστυχώς όταν ρώτησα για υπογεγραμμένα έργα Ιταλών δημιουργών της Disney μου είπαν ότι βρίσκονται δύσκολα και με μεγάλο κόστος, οπότε "αρκέστηκα" σε ένα portfolio του Manara. :D ΕΚΛΕΙΣΕ
 

1.jpeg

 

Εκτός από το Libreria L' Aventure, ένα άλλο κομικσάδικο το οποίο ήθελα να επισκεφτώ αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα, ήταν το Casa del Fummeto. Αυτό βρίσκεται στην Via Gino Nais 19-29, κοντά στην πόλη του Βατικανού (από την πίσω πλευρά). Αυτό πρέπει να είναι και το μεγαλύτερο κατάστημα με κόμικς στην Ρώμη :thinking:.ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 2015

Και μία λίστα που βρήκα με διάφορα κομικσάδικα στην Ρώμη :

1 - Casa del Fumetto - Via Nais, 19/29 - 00136 Roma (RM) - Tel. 06/39749003 Fax 06/39749004 ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 2015

2 - Le nuvole Parlanti - Viale Ippocrate, 13 - 00161 Roma (RM) - Tel. 06/4402688 ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 2015

3 - Star Shop Roma - Via L. Mantegazza, 59 - 00152 Roma (RM) - Tel. 06/538985 Fax 06/535356 ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 2015
4 - Star Shop Roma 2 - Viale Caravaggio, 117 - 00147 Roma (RM) - Tel. 06/5133949 ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 2015
5 - Star Shop Roma 3 - Via degli Scipioni, 116 - 00192 Roma (RM) - Tel. 06/3614060 ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 2015

6 - Olimpo del Fumetto - Via Flavio Stilicone, 52/54 - 00175 Roma (RM) - Tel. 06/76965861 ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 2010

ROMA - l'Angolo del Collezionista - Via Giordano Bruno, 51 - 00100 Roma (RM) - Tel. 06/39737432
ROMA - (gli) Aristogames - Via Cassia,1742 - 00123 Roma (RM) - Tel. e Fax 06/30895440
ROMA - Armando alla Stazione - Piazza Esedra - 00185 Roma (RM) - Tel. 06/485591
ROMA - Book Service - Via dei Castagni angoli Viale Pioppi - 00172 Roma (RM)
ROMA - Demon Star - Via Gaspare Gozzi, 105/107 - 00145 Roma - Tel. 06/5404706 - Fax 06/5404706 - stardemon@ciaoweb.it
ROMA - Galactus - Via Malladra, 14/16 - 00157 Roma (RM) - Tel. 06/3372346
ROMA - Libreria Giolitti - Via Giolitti, 319 - 00185 Roma (RM) - Tel 06/4464916 Cell 0338/5465301 - immaginicinema@inwind.it
ROMA - Infinity Shop - Via Suor Maria Mazzarello - 00181 Roma (RM)
ROMA - Mondo Perduto - Via A. Busiri Vici, 30/32 - 00152 Roma (RM) - Tel. 06/5882117
ROMA - Forbidden Planet - Via Pinerolo 11/15 - 00182 - Tel. 06/70305702 - Fax 0670391806;
ROMA - Italycomics - Via Piave, 14 - 00187 Roma RM - Fax 06/42001723 - info@italycomics.it
ROMA - Japan World - Via Donna Olimpia, 11d - 00149 Roma (RM) Tel. 06/53272888 Fax 06/53272888 - samuelzago@yahoo.it
ROMA - il Papiro - Via Conca d'Oro, 342 - 00140 Roma (RM) - Tel. 06/88328074
ROMA - libreria Pocket 2000 - Via Famagosta, 39/41 - 00192 Roma (RM) - Tel. 06/37515700
ROMA - Sogni di Carta - Via Lucio Elio Seiano, 42/44 - 00174 Roma (RM) - Tel. 06/7615831
ROMA - Spazio Corto Maltese - Via Margutta - Roma
ROMA - il Trovalibri - Via Aurelio Cotta, 8 - 00175 Roma (RM) - Tel. 06/76964332
ROMA - le Terre di Avalon - Via Simone de Saint Bon, 47 - 00100 Roma (RM) - Tel. 06/37353738 Fax 06/373589960!
ROMA - libreria UFO - Via Ostiense, 54bis - 00154 Roma (RM) - Tel. 06/5759176
ROMA - Zona Manga - Via di Santa Costanza, 28 - 00198 Roma (RM) - Tel. 06/8414275

 

ROMA - Appia Comics - Via dei colli Albani, 7 - 00181 Roma (RM) - Tel. 06/7801269 ΕΚΛΕΙΣΕ

ROMA - libreria Olympo - Via delle Cave, 26 - 00181 Roma (RM) - Tel. 06/7803186 ΕΚΛΕΙΣΕ
ROMA - Libreria L' Aventure - Via del Vantaggio 21 ΕΚΛΕΙΣΕ

ROMA - Anbu Zone - Via Camilla, 13/a - 00181 Roma (RM) - Tel. 06/99706795 - noeru83@hotmail.com ΕΚΛΕΙΣΕ

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

OLIMPO DEL FUMETTO

 

Olimpo Del Fumetto.jpg

 

Στο δικό μου ταξίδι στη Ρώμη επισκέφτηκα το κατάστημα Olimpo Del Fumetto. Και μόνο που το όνομα παραπέμπει σε ελληνική μυθολογία, δε θα μπορούσε παρά να είναι αξιόλογο. Λειτουργεί από το 1977.

 

Το κατάστημα βρίσκεται στην Via Flavio Stilicone 52. Ο καλύτερος τρόπος για να πάει κανείς εκεί είναι με το Μετρό, αφού είναι αρκετά κοντά τόσο στη στάση Numidio Quadrato όσο και στη στάση Lucio Sestio της γραμμής Α (κόκκινη γραμμή) του Μετρό (μάλλον λίγο πιο κοντά στη Lucio Sestio).

 

Το μαγαζί έχει πάρα πολύ μεγάλη ποικιλία ιταλόφωνων κόμικς - αγγλόφωνα δεν πέτυχα καθόλου. Βέβαια το πόσο μεγάλη είναι η ποικιλία αυτή σε σχέση με άλλα καταστήματα της Ρώμης δεν το γνωρίζω αφού δεν κατάφερα να επισκεφτώ κάποιο άλλο ώστε να συγκρίνω. Σίγουρα πάντως για τους ιταλούς συλλέκτες πρέπει να είναι καλή επιλογή, αφού είδα πάρα πολλά παλιά κόμικς (παμπάλαια θα έλεγα καλύτερα) σε πάρα πολύ καλή τιμή (τα αντίστοιχα στην Ελλάδα θα κόστιζαν μια περιουσία). Μάλιστα κάποια τεύχη παλιών σειρών που ήταν με τη σειρά τα έδιναν όλα μαζί σε πακέτο (εκεί υπήρχαν και κάποια πιο τσιμπημένα, αλλά μιλάμε για πολύ παλιά τεύχη και μαζεμένα στη σειρά).

 

Από καινούρια επίσης υπήρχε μεγάλη ποικιλία, τόσο στα κλασικά fumetti, όσο και σε manga, Mίκυ Μάους και Graphic Novels. Oι τιμές στα καινούρια ήταν πιο ακριβές συνήθως από τα παλιά τεύχη, και μου δόθηκε η εντύπωση ότι τα τεύχη που μένουν στα αζήτητα προσφέρονται στη συνέχεια σε καλύτερες τιμές. Γενικά πάντως οι ιταλικές εκδόσεις ήταν αρκετά πιο φτηνές από τις αντίστοιχες ελληνικές.

 

Όσο για το τί αγόρασα εγώ από εκεί το έχω παρουσιάσει εδώ.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καταρχάς, πριν ξεκινήσω να αναφέρω κι εγώ τις σχετικές με κόμιξ εμπειρίες μου στη Ρώμη, ένα μεγάλο ευχαριστώ στους dionik και Ion13 για τις πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες, που έδωσαν άσχετα από το εάν εγώ δεν κατάφερα να τις αξιοποιήσω.

Εγώ βρέθηκα στην υπέροχη Ρώμη και στην ακόμα πιο υπέροχη Φλωρεντία για συνολικά 8 ημέρες από 27/7 ως 3/8 και συνιστώ σε όλους να πάτε ένα ταξίδι σε αυτές τις πόλεις.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να περάσω από κανένα από τα βιβλιοπωλεία κόμιξ, που αναφέρονται στο θέμα, αν και το είχα σκοπό. Δυστυχώς ή ευτυχώς η Ρώμη έχει τόσα πράγματα να δεις, που απλά δεν μου έφτασαν οι 4 ημέρες που έμεινα εκεί. Παρόλα αυτά πέρασα από κάποια βιβλιοπωλεία και περίπτερα και σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου, οι οποίες δεν είναι ακριβώς ευχάριστες (διαβάστε μέχρι τέλους και θα καταλάβετε!).

Καταρχάς να σημειώσω ότι μου έκανε εντύπωση το πόσα κόμικ κυκλοφορούν στην Ιταλία, τόσο σε τεύχη όσο και σε τόμους, και ιταλικής αλλά και άλλης προέλευσης.

Σε περίπτερα μπορεί κανείς να βρει πλήθος από fumetti σε τιμές πολύ λογικές και η σύγκριση με την Ελλάδα είναι ανησυχητική, αν μη τι άλλο. Για παράδειγμα Diabolik (γύρω στις 130 σελίδες) με 2 Ευρώ, Mister No (τομάκια των 210 σελίδων) με 5 Ευρώ, αλλά και Ντύλαν Ντογκ, Μάρτιν Μύστερ, Τεξ και Ντίσνεϊ σε ανάλογες τιμές (δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς ποιες). Υπάρχει και ποικιλία τευχών Marvel στα ιταλικά. Ενδεικτικά αναφέρω τα Dark Reign Thor e I Nuovi Vendicatori (τεύχος 80 σελίδων στα 3,30 Ευρώ!) ή X-MEN Deluxe, που περιέχει 4 αμερικάνικα τεύχη (X-MEN, X-Force, New Mutants, X-Factor) σέ ένα τεύχος 100 σελίδων και τιμή 3,80 Ευρώ (κάντε τις συγκρίσεις με Ελλάδα και κλάψτε!!!!).

Επίσης να σημειώσω ότι στην Piazza dei Cinquecento (νομίζω, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος), η οποία βρίσκεται απέναντι από το Stazione Termini(μην ανησυχείτε, θα το βρείτε πάρα πολύ εύκολα, ο σταθμός αυτός είναι το κεντρικό σημείο της Ρώμης) στήνουν πάγκους πολλοί παλαιοπώλες, που πουλάνε και πολλά παλιά τεύχη, αλλά και άλλα βιβλία, από εκδόσεις τέχνης μέχρι τσόντες! Δυστυχώς δεν πρόλαβα να δω τιμές και ποικιλία.

Στα βιβλιοπωλεία υπάρχουν πάρα πολλά ιταλικά κόμικ και μεταφράσεις αμερικάνικων σε πολύ λογικές τιμές, αλλά μου έκανε εντύπωση το ότι δεν υπήρχαν καθόλου κόμιξ στα αγγλικά. Γενικά πάντως, είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν ξενόγλωσσα βιβλία στην Ιταλία και σίγουρα η ποικιλία τους είναι πολύ περιορισμένη.

Λοιπόν, ας πάμε στα μεγάλα βιβλιοπωλεία. Εγώ επισκέφτηκα το La Feltrinelli (που βρίσκεται στη στοά Alberto Sordi - από το όνομα του μεγάλου Ιταλού ηθοποιού - στη διασταύρωση των Via del Tritone και Via del Corso, πολύ κοντά στη Fontana di Trevi), και το βιβλιοπωλείο Borri Books , που βρίσκεται μέσα στο Stazione Termini (τα κόμικ είναι στον όροφο -1). Σε αυτά τα βιβλιοπωλεία, αλλά υποθέτω και σε άλλα, που δεν επισκέφτηκα, μπορείτε να βρείτε για παράδειγμα τόμους Ζαγκόρ των 500 (!) σελίδων μόνο 13 Ευρώ (!), τόμους Διαβολίκ ανάλογου μεγέθους στα 12 Ευρώ, αλλά και Tex με λιγότερες σελίδες στα 10 Ευρώ, αλλά και πολλά άλλα κόμικ ιταλικά αλλά και αμερικάνικα μεταφρασμένα στα ιταλικά σε ανάλογες τιμές.

Κρατάω το πιο εντυπωσιακό και εξοργιστικό για το τέλος. Ανάμεσα στα μεταφρασμένα στα ιταλικά κόμιξ που υπήρχαν, βρήκα και το Logicomix σε τιμή μόνο 23 Ευρώ, τη στιγμή που σε πολύ γνωστό και "δημόσιο" βιβλιοπωλείο σε πολύ κεντρική πλατεία της Αθήνας (το πιάσατε το υποννοούμενο, έτσι;) πωλείται λίγο πάνω από 27 Ευρώ, ενώ σε άλλα βιβλιοπωλεία πωλείται λίγο παραπάνω από 24 Ευρώ με την έκπτωση. Και ρωτάω, αφελώς ίσως: πώς γίνεται η ιταλική έκδοση να κοστίζει λιγότερο από την ελληνική τη στιγμή που πληρώνουν δικαιώματα και μετάφραση; Μας δουλεύουν κάποιοι εδώ στην Ελλάδα ή υπάρχει κάτι άλλο που δεν το ξέρω;

Αν θέλετε επιπλέον πληροφορίες και μπορώ να τις δώσω, στη διάθεσή σας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Επισκέφτηκα λοιπόν και εγώ τις Ρώμη πριν μερικές μέρες και άφησα μια μέρα για τα κομικομάγαζα..... δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος...

 

Κατ' αρχάς πήγα να επισκεφτώ αυτό που πήγε ο dionik αλλά δυστυχώς έχει κλείσει, όπως και τα 3 επόμενα που τσέκαρα από την λίστα..... (τύχη και αυτή :) )

Μετά πήγα σε αυτό δίπλα στο Βατικανό (Casa de fumetto). 2 διάδρομοι γεμάτα ιταλόφωνα, λίγες φιγούρες, καθόλου πόστερ ή μπλούζες. Ιδιοκτήτης πλήρως αδιάφορος, με το ζόρι απάντησε που τον ρώτησα κάτι.

Στην βαθμολογία μου παίρνει 4/10 και λόγω εξυπηρέτησης και λόγω υλικού. Πάρτε και μια εξωτερική φωτογραφία DSC_0001.JPG

 

Αφού χάθηκε η μέρα ψάχνοντας κομικσάδικα που τελικά είχαν κλείσει, αποφάσισα να κάνω ένα κόπο για ένα μακρινότερο, το τελευταίο πρωινό.

Ήταν το Le nuvole Parlanti στην Viale Ippocrate, 13, κοντά στα Πανεπιστήμια (μακριά από το κέντρο) που ευτυχώς είχε λεωφορείο να πάω κατευθείαν από εκεί που έμενα (35 λεπτά διαδρομή)

Ωραίο μαγαζί, όχι ιδιαίτερα μεγάλο, πολλά ιταλόφωνα κόμικς παντός είδους, πολλές φιγούρες (όχι ιταλικές), πολλές μπλούζες και το βασικότερο : ιδιοκτήτης φιλικός και χαμογελαστός.

Πήρα 3 άλμπουμ του Louis Royo και ένα της Giovanna Casotto που με ενδιέφεραν και μου έκανε και ένα 10% έκπτωση που ζητησα (αν δεν ζητήσεις δεν σου κάνουν έκπτωση).

Δυστυχώς δεν διαβάζω ιταλικά αλλιώς θα έπαιρνα αρκετά άλλα που δεν έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά.

Μερικές φωτογραφίες μέσα και έξω από το μαγαζί : DSC_0004.JPG DSC_0002.JPG DSC_0003.JPG

 

Να αναφέρω επίσης ότι πέρασα και από τα 3 star comics καταστήματα που υπήρχαν στην λίστα και είχαν 99% manga μεταφρασμένα στα Ιταλικά (+κουκλάκια και οτιδήποτε σε μάνγκα).

 

Μια συμβουλή για όσους πάνε Ρώμη, τσεκάρετε πρώτα με τηλέφωνο αν υπάρχουν τα μαγαζιά στην λίστα......επίσης δοκιμάστε κάποια που δεν έχουμε πάει ώστε να εμπλουτιστούν οι γνώσεις για τους επόμενους.

 

Ευχαριστώ τον dio, Ion & Leonidio για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας παρείχαν.

 

Σχετικά με την εμπειρία :

Σαφώς πολύ μεγαλύτερη παραγωγή κόμικς από την Ελλάδα, πολύ υλικό και από Αμερική αλλά και από BD. Απογοήτευση τα μαγαζιά τους, περίμενα πιο πολύ γούστο και βασικά περισσότερο υλικό από Ιταλούς δημιουργούς. Πολύ manga και αμερικάνικα (φυσικά μεταφρασμένα). Καλό δείγμα το ότι τα κόμικς έχουν την θέση τους στα βιβλιοπωλεία. Με αυτή την επίσκεψη δεν έμεινα ικανοποιημένος ίσως να μην ήμουν τυχερός να βρω τα κατάλληλα μαγαζιά. Ευελπιστώ σε μελλοντική επίσκεψη να δω πλουσιότερο υλικό ειδικά από Ιταλούς δημιουργούς.

 

:cheers3:

 

ΥΓ. Η λίστα και οι πληροφορίες στο αρχικό πόστ ενημερώθηκαν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.