Μετάβαση στο περιεχόμενο

Deathville 365M [ Ένα υπερβολικά φιλόδοξο project... ]


Nix

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Για το οποίο ψάχνω σκιτσογράφους....δεν μπορώ, και δεν θέλω να το κάνω μόνος μου...ξέρω ότι το σκίτσο μου δεν θα μπορούσε να ανταποκριθεί στις ανάγκες του, τουλάχιστον όχι για ολόκληρο. Βλέπετε, μιλάμε για 12 τεύχη, απο 20 περίπου σελίδες το κάθε ένα, στα οποία θα μου άρεσε να δουλέψουν 12 διαφορετικοί καλλιτέχνες. Θα δημοσιεύσω εδώ την περίληψη του, με την παράκληση αν ξέρετε κάποιον καλό σκιτσογράφο που ενδιαφέρεται, σας παρακαλώ να τον φέρετε σε επαφή μαζί μου.

 

 

Η ιστορία εκτυλίσεται στην σημερινή Καλιφόρνια, σε ένα κόσμο που θα μπορούσε να είναι ο δικός μας. Κάποτε υπήρχαν ήρωες, έστω και ελάχιστοι, απο αυτούς που φορούσαν κολλάν και καρπάζωναν κακούς.

 

Αλλά αυτό ήταν κάποτε. Σε μια τιτάνια μάχη με τον ισχυρότερο "κακό" της εποχής, τον Shade, πριν απο μερικές δεκαετίες, οι ήρωες και ο ίδιος σκοτώθηκαν, το τελευταίο κερί της αθωότητας του κόσμου έσβησε και ο κόσμος βυθίστηκε στον κυνισμό, όπως ο δικός μας. Κανείς δεν θυμάται πια τους ήρωες...δεν είναι παρά ένας ξεχασμένος θρύλος.

 

Αυτό ήταν το παρελθόν.

 

 

Καλώς ήλθατε στο παρόν.

 

 

Ο Kurt είναι ένας νέος, γύρω στα τριάντα του, όταν ο γιατρός του του ανακοινώνει τα άσχημα νέα. Έχει καρκίνο, και μόλις έναν χρόνο ζωής. Η είδηση αυτή φέρνει τα πάνω κάτω στον κόσμο του Kurt. Για ποιό λόγο, όμως, ο Kurt δείχνει τέτοια μετάνοια; Τι είχε κάνει στη ζωή του, τόσο φοβερό, ώστε να αποφασίσει να ταξιδεύει ένα μίλι κάθε μέρα όσο ζει ακόμα και να επανορθώσει, όσο μπορεί, για τα λάθη του; Γιατί περιφέρεται στη Δυτική Ακτή, ψάχνοντας συγκεκριμμένα άτομα; Είναι ο σκοπός του η εκδίκηση, ή κάτι άλλο; Και, τέλος, τι συμβαίνει μεταξύ αυτού και της Swan, της κοπέλας που γνώρισε σε μια άθλια κωμόπολη και τον ακολουθεί κατά πόδας;

 

 

 

 

 

SPOILERS AHEAD

 

 

 

 

 

 

 

Όσο και αν τον πονάει να το θυμάται, ο Kurt είναι ο Shade, και ήταν η ικανότητα του να απορροφά τη ζωή των άλλων που τον έκανε ικανό να σκοτώσει τους τελευταίους ήρωες, αλλά και να ζήσει όλα αυτά τα χρόνια χωρίς να γεράσει. Αλλά αργά ή γρήγορα ο θάνατος σε προλαβαίνει, και τώρα, ο Kurt, γερασμένος στην ψυχή, κουρασμένος και μετανοημένος, δεν θέλει να χρησιμοποιήσει τις δυνάμεις του για να παρατείνει την ζωή του. Θέλει να πεθάνει, γιατί ξέρει ότι έχει έρθει η ώρα. Τελευταία του επιθυμία, να βρεί τους συγγενείς των ηρώων, και να εξιλεωθεί...

 

 

 

 

EVEN MORE SPOILERS AHEAD

 

 

Το μόνο που δεν υπολογίζει ο Kurt είναι ο Τρολ, ένας απο τους ήρωες ο οποίος όχι μόνο δεν πέθανε τελικά σε εκείνη τη μάχη, αλλά έχει περάσει τα τελευταία χρόνια αναζητώντας τον Shade, αλλά και εκδίκηση...

 

 

Η συνέχεια επί των καρέ...:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ούτε ένα σχόλιο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

προσωπικά μου είναι δύσκολο να εκτιμήσω κάτι από την περιγραφή της υπόθεσης. Χρειάζομαι να δω το ίδιο το κόμικ προκειμένου να κρίνω αν μου αρέσει, τι μου αρέσει, που σηκώνει βελτίωση, που όχι κλπ. Λχ αν μου έλεγες πλάκωσε κάτι, ιός? επιδημία? κανείς δεν ξέρει και πεθάναν όλοι οι αρσενικοί του κόσμου, πλην ενός και του πιθήκου του, θα σου έλεγα "άσε ρε". Και όμως το Y The Last Man μου έχει κρατήσει πολύ καλή παρέα ;)

 

Γενικότερα δεν μου έχει τύχει ακόμα να κάνω αφαιρετικές-θεωρητικές συζητήσεις πάνω σε κόμικ για να αποκτήσω την δυνατότητα να κρίνω κάτι σε επίπεδο υπόθεσης.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ben Urich εγω σχεδιαζω κ μου φαινεται ψιλοενδιαφερον και βατο.Ισως να μπορουσα να συνεισφερω μα ενα 20σελιδο...γενικα ψαχνω και σεναριογραφο,οποτε με ψηνει,δες τα σχεδια μου αν θες στο θεμα σχεδιο κ ξαναμιλαμε αν σ αρεσουν... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φίλε μου το σενάριό σου είναι ΑΠΑΙΚΤΟ- :clap2: και 20 σελίδες να είναι, το αξίζει. Έτσι, είναι τα ωραία σενάρια- Τα καλά σενάρια- Τα πετυχημένα σενάρια.Αν δεν υπάρχουν στοιχεία οπως η άρτια δομή ως γλώσσα και ως αντικείμενο, το ανάλογο σασπένς για να τραβά το ενδιαφέρον των αναγνωστών, οι σωστές αναφορές των σκηνών και των χαρακτήρων τότε, πως θα το σχεδιάσει ο Comic Artist; Όχι είναι πολύ ωραίο :up: και θα ήθελα να το διαβάσω ολόκληρο. :up: Και αν είχα και την πένα θα το σχεδίαζα. Και πάλι Μπράβο και Συγχαρητήρια. :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.