Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με αυτή τη Λέσχη

Οποιαδήποτε συζήτηση για τον κόσμο των Ντίσνευ εδώ. Ανοιχτό Club για όποιον θέλει να γίνει μέλος.
  1. What's new in this club
  2. Δεν ισχύει αυτό διότι ο δεύτερος τόμος της Ιταλικής σειράς λέει για αυτή την ιστορία
  3. Η οποία βλεπω εχει 192 σελιδες ανα τόμο. Το μόνο θετικό από όλο αυτό αν γίνει διότι με 68 σελίδες ολες και ολες δεν το βλέπω είναι μήπως μπουν παλιές αδημοσίευτες ιστορίες όπως αυτή.
  4. Καινούρια σειρά της Πανίνι είναι με ιστορίες με θέμα την ελληνική μυθολογία
  5. Παιδιά κοιτάξτε τι βρήκα πριν από λίγο στα isbn της Κ: Τι ειναι αυτά; Τι είναι άραγε η μεγάλη των Παπιών Μυθολογία; Φαίνεται να είναι στο μέγεθος των περσινών Editor's Choice. Φαίνεται επίσης πως θα είναι 5 τεύχη. Το ίδιο ισχύει και γαι τις σελίδες. Πάντως εδώ στο θέμα αυτό μπορούμε να μοιραζόμαστε τις προβλέψεις μας: Το κακό της υπόθεσης είναι πως μάλλον τα Άπαντα του Σκάρπα δεν θα ολοκληρωθούν ποτέ .
  6. Δε χάνεται για μένα το τευχάκι, ολοκληρωμένη μεγάλη ιστορία, μάλλον αξιόλογη κιόλας... μια χαρά.
  7. Έχουμε ένα Θεματικό τεύχος έπειτα από πολύ καιρό. Έχουμε τουλάχιστον μια καλή ιστορία, οπότε δεν θα μας πειράξει ο χαμηλός αριθμός των υπολοίπων ιστοριών. Τα εσωπαπάκια: ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ: ΦΑΝΤΟΜΛΑΝΤ ΠΡΟΛΟΓΟΣ (λογικά θα είναι μέσα) ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ: ΦΑΝΤΟΜΛΑΝΤ Α΄μέρος ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ: ΦΑΝΤΟΜΛΑΝΤ Β΄μέρος ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ: ΦΑΝΤΟΜΛΑΝΤ Γ΄μέρος ΜΙΚΡΟΣ ΙΝΔΙΑΝΑ: ΤΟ ΚΡΥΦΟ ΠΟΥΕΜΠΛΟ
  8. Δεν θέλω να σχολιάσω για όλο το τεύχος το οποίο είχε μία πολύ ωραία αποκριάτικη πρώτη ιστορία και μερικές ακόμα πολύ καλές και διασκεδαστικές αλλά θέλω να σταθώ στην δεύτερη ιστορία του τεύχους " Η Επέλαση Των Μασκοφόρων" η οποία θα μπορούσε να είναι μια "παρωδία" και ένα δυνατό σχόλιο για τα υπερηρωικά κόμικς. Η ιστορία με πολύ κωμικό και διασκεδαστικό τρόπο μας λέει κάτι που σίγουρα έχουμε αναρωτηθεί όλοι και που σε πολλές ταινίες του είδος έχει αναφερθεί αλλά και πολλές ιστορίες έχουν καταπιαστεί με αυτό δίνοντας πολλές φορές ιστοριάρες. Τι γίνεται όταν οι σούπερ ήρωες μερικές φορές είναι υπεράνω του νόμου και τον καταπατούν για το κοινό καλό και πως ορίζεται η γραμμή ανάμεσα στους ήρωες και τους κακούς. Η ιστορία δείχνει με τόσο αστείο τρόπο πως ο κόσμος και κυρίως πως οι νόμιμες υπηρεσίες τήρησης του νόμου βλέπουν τους σούπερ ήρωες και στο που καταφεύγουν πολλές φορές προκειμένου να σώσουν την πόλη, την χώρα τον πλανήτη τους. Για εμένα παρόλο που η ιστορία ήταν ξεκάθαρα χιουμουριστική έκανε μια απίθανη και πολύ εύστοχη σάτιρα στο όλο είδος του υπερηρωικού που προσωπικά λατρεύω και με έβαλε όντως σε σκέψη για το ζήτημα υπερ ήρωες και νόμος. Πάρα πολύ καλή ιστορία με απίστευτα τέλειο τέλος και "δίκαιο' ΥΓ. Θέλω να δω τον Άρχιδικηγόρο σταδιακά να μετατρέπεται σε έναν από τους μεγαλύτερους εχθρούς του Φάντομ χρησιμοποιώντας τα παραθυράκια των νόμων για να αντιμετωπίζει τον Φάντομ ( στην αρχή της ιστορίας ο Αρχιδικηγόρος και οι απανωτές του ατυχίες μου θύμισε λίγο την αρχή του θρυλικού επεισοδίου του BTAS όπου ο clock king μετά από μία παρόμοια άτυχη μέρα αρχίζει την κάθοδο του στον δρόμο της παρανομίας)
  9. Δε περίμενα να βάλουν όλα τα μέρη της ιστορίας στο ίδιο τεύχος, αλλά μου αρέσει. Σημαίνει πως δε πρέπει να πάρω τρία διαφορετικά τεύχη για να διαβάσω την ιστορία. Επίσης αυτό πρέπει να είναι το τεύχος του ΜΜ με τις λιγότερες ιστορίες. Τεχνικά μιλώντας έχει μόνο δύο. Νομίζω θα είναι σε αυτό το τεύχος. Η κεντρική ιστορία είναι 60 σελίδες και αυτή με τον Ινδιάνα είναι 25, άρα μένουν ακόμα περίπου 15 σελίδες. Ακόμα και με τις διαφημίσεις για τα άλλα περιοδικά μένει αρκετός χώρος για να βάλουν τον πρόλογο, ο οποίος είναι μόνο 6 σελίδες. Βέβαια μπορεί να βάλουνε και ένα σωρό μονοσέλιδες, αλλά ελπίζω όχι.
  10. τελικά την εισαγωγή την πήρε το Εύρηκα παιδιά;
  11. Γι αυτόν ακριβώς το λόγο λάτρεψα το plot twist μέχρι ένα σημείο ήμουν και εγώ σίγουρος και πράγματι όπως είπες δεν θα υπήρχε άλλος παρά μόνο εκείνος αλλά έλα λίγο η φωτογραφία έλα λίγο το όνομα που ήθελαν να φαίνεται πως είναι άλλος και έπεσα στην "παγίδα" σαν πρωτάρης γι'αυτό την λάτρεψα.
  12. Η περιπέτεια και το γέλιο συνεχίζονται στις νέες ιστορίες του Μίκυ Μάους που κυκλοφορούν στα περίπτερα. ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ: ΦΑΝΤΟΜΛΑΝΤ Α΄μέρος ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ: ΦΑΝΤΟΜΛΑΝΤ Β΄μέρος ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ: ΦΑΝΤΟΜΛΑΝΤ Γ΄μέρος ΜΙΚΡΟΣ ΙΝΔΙΑΝΑ: ΤΟ ΚΡΥΦΟ ΠΟΥΕΜΠΛΟ Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 19/4 (Νο. 514)
  13. Για τους φίλους του Μίκυ το νέο πλούσιο τεύχος με 9 απολαυστικές ιστορίες στα περίπτερα. ΜΙΚΥ: ΤΙΓΡΗΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ ΝΤΟΝΑΛΝΤ: Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΑΤΖΙΚΑ: ΤΑ ΓΙΓΑΝΤΙΑ ΤΕΡΑΤΑ ΤΟΥ ΤΕΡΑΤΟΠΟΙΗΤΗ ΝΤΟΝΑΛΝΤ: ΤΟ ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΥΡΟΣ: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΙ ΠΕΡΙΣΠΑΣΜΟΙ ΝΤΟΝΑΛΝΤ: ΣΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΤΖΟΥΝΙΟΡ: ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΟ ΚΟΡΙΤΣΙ… ΜΑΥΡΟΣ ΠΗΤ: Η ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΚΥΛΟ ΝΤΟΝΑΛΝΤ: Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΠΙΝΕΛΟΥ Από την Παρασκευή 19/4, αναζητήστε το 104ο τεύχος στα περίπτερα.
  14. Χμ. ναι, αλλά κρίνοντας από την πρώτη σελίδα, το σχέδιο φαίνεται να ακολουθεί την ιταλική σχολή και όχι την κλασική δανέζικη.
  15. Εγώ από την πρώτη στιγμή κατάλαβα ποιος ήταν ο συγγραφέας, καθώς ήταν ο μόνος με τα προσόντα, που είχαν απαριθμηθεί.
  16. Συνήθως δεν γράφω για τα εβδομαδιαία τεύχη και δεν σχολιάζω-βαθμολογώ τις ιστορίες είτε λόγω χρόνου είτε ότι επειδή δεν μου αρέσει και πολύ να δίνω βαθμολογίες ωστόσο όμως θέλω να πω δύο λογάκια γι'αυτο το τεύχος. Ένα πάρα πολύ ωραίο τεύχος που με εξέπληξε ευχάριστα μετά από πολύ καιρό. "Συνέντευξη Ζωής" Μια αρκετά διασκεδαστική ιστοριούλα που και η ίδια αλλά και το εξώφυλλο μου έβγαλαν μερικές νότες της ιστοριάρας "Αφιερωμένο Εξαιρετικά" ένα πολύ ωραίο κυνηγητό με ένα φοβερά ξεκαρδιστικό και "κλασσικό" θα έλεγα τέλος. "Μικροί Εξερευνητές: Ο Ανώνυμος Συγγραφέας" Πάμε τώρα στην ιστορία έκπληξη για εμένα καθώς ήταν από τις λίγες φορές που με εξέπληξε τόσο μια ιστορία. Ως μεγάλος ΝτονΡοσικος που είμαι η "Κυνηγοί Της Χαμένης Βιβλιοθήκης" έχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδία μου και αυτή η ιστορία έρχεται για να συνεχίσει τον μύθο του πιο διάσημου βιβλίου στο Μικυ Μαους universe. Μια φοβερή ιστορία που μας ταξιδεύει ξανά στην εποχή του Κορνήλιου Κουτ έως και στις λαμπρές μέρες του Σκρουτζ. Να πω την αλήθεια ο τρόπος που οι τρείς μικροί εξερευνητές έλυναν το "μυστήριο" ήταν ένα κλασσικό πάζλ που έχουμε δει σε πολλές ιστορίες και επίσης με πάρα πολύ μεγάλη δόση τύχης αλλά εντάξει αυτά τα ξεπερνάς εύκολα διότι η ιστορία ήταν απολαυστικότατη και διασκεδαστική και σου δίνει και ένα αναπάντεχο plot twist που κάνει την ιστορία μέχρι το τέλος έντονη (no spoiler δεν θα υπήρχε καλύτερος και σωστότερος συγγραφές για το βιβλίο). Τέλος να πω δύο λογάκια για το σχέδιο το οποίο μου θύμισε έντονα παπιοπεριπέτειες και το βρήκα πολύ ζωντανό και ότι έπρεπε για μια τέτοια ιστορία. "Όσο Υπάρχει Όρεξη..." Λατρεύω κάθε ιστορία που εξελίσσεται στο Παπιοχώρι και έχει μέσα την Γιαγιά Ντακ όπως επίσης λατρεύω κάθε ιστορία με ενοχλητικούς πλανόδιους πωλητές. Μια αρκετά διασκεδαστική ιστορία με πολύ διασκεδαστικό και "κλασσικό" τέλος όταν μιλάμε για Παπιοχώρι. "Σκουπίστε, Κλέψτε, Τελειώσατε!" Για εμένα η ιστορία με το καλύτερο σχέδιο σε αυτό το τεύχος. Δεν ξέρω γιατί αλλά το λάτρεψα και μου έφερε vibes παλιών ιστοριών τύπου του 90. Άλλη μια τυπική ιστορία για ένα ακόμα "φοβερό" σχέδιο του Μαύρου Πητ που θα του φέρει πολλά κέρδη αλλά αυτή την φορά την πατάει από την καθαριότητα. Μια ωραία συμπαθητική μικρή ιστοριούλα με ένα ακόμα σχέδιο του Πητ να πηγαίνει στράφει. Παρένθεση: Λατρεύω τα καρέ όπως το τελευταίο της ιστορίας αλλά και πολλά ακόμα μέσα σε αυτήν που βρισκόμαστε σε ένα δωμάτιο αχούρι το οποίο είναι ασφυχτικά γεμάτο με άκυρα πράγματα. "Ταμπυ Βελανίδια & Κροκέτες" Δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη του Ταμπυ αλλά μόλις είδα Τσιπ και Ντεηλ έκατσα αναπαυτικά και διασκέδασα με αυτή την μικρή ιστοριούλα. "Μικρός Ινδιάνα Γκούφυ: Το Μαγικό Φυλαχτό" Δεν ήξερα καθόλου για τον μικρό Ινδιάνα Γκούφυ και να πω την αλήθεια έχω διαβάσει πολύ λίγες ιστορίες με εκείνων αν και θα ήθελα στο μέλλον να διαβάσω περισσότερες. Αρκετά συμπαθητική ιστορία αν και εξελίσσεται πολύ γρήγορα και πρόχειρα (για εμένα πάντα) και τελειώνει κάπως βιαστικά ίσως μάλλον επειδή δεν ξέρω και τόσα για τον Ινδιάνα (όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω γι'αυτον και τον Χλαπάτσα θα εκτιμούσα μια ενημέρωση). Για μένα ήταν ένα πολύ καλό τεύχος με την πιο "δυνατή" να είναι η δεύτερη ιστορία του αλλά απόλαυσα το ίδιο και όλες τις υπόλοιπες καθώς η κάθε μία είχε να δώσει κάτι. Έχω πολύ καιρό να διαβάσω Μικυ παρόλο που κάθε Παρασκευή παίρνω το τεύχος μου αλλά τα αφήνω στην βιβλιοθήκη να σκονίζονται. Έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από το τεύχος και θα ξεκινήσω να διαβάζω και τα υπόλοιπα πιστεύοντας ότι θα έχουν εξίσου διασκεδαστικές ιστορίες.
  17. Τα χριστούγεννα που μας πέρασαν στο τοπολίνο νο. 3552 δημοσιεύθηκε η ιστορία "Paperinik e la minaccia del doppio natale" σε σενάριο Francesco Artibani και σχέδιο του Arild Midhun , το όλο εγχείρημα συνοδεύτηκε και με πολυσέλιδη συνέντευξη του Νορβηγού σχεδιαστή.
  18. Mειωση περιεχομενου, ιστοριες διχως καποια να ξεχωριζει. Ευκαιρια να απεχω απο Μικυ Μαους.
  19. Αύξηση τιμής ή μείωση σελίδων ; Πρίν από σχεδόν μισό αιώνα και όταν το ΜΜ ήταν και λίγο νεώτερο από το ΜΜ της Καθημερινής σήμερα κατά αναλογία , είχαν το ίδιο δίλημμα.
  20. Βρήκα και εγώ το πακέτο στην περιοχή μου (Κιλκίς) όμως με τελείως διαφορετικά τεύχη:
  21. Καλή η πρώτη ιστορία με το άγαλμα του Κορνήλιου... δε λέω. Αλλά, για ποιο λόγο έχει ο Ντόναλντ στο σπίτι του τη φωτογραφία της Μίννι????
  22.  

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.