Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΚΤΙΝΑΣ


lefteris677

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ΠΟΣΟ πιο όμορφη η νέα έκδοση...! :wow:

Εμ γι'αυτό θα την ξαναπάρ(ω)ουμε!!!

 

Πάντως εγώ, αν και φανατικός ντισνεϋκός, δεν θα το έκανα ποτέ. Είναι σαν να έχεις την πρώτη έκδοση τού "Μίκυ Μυστήριο" και να ξαναγοράζεις και την δεύτερη.

 

Προσωπικά, μόνο σε δύο (αν δεν κάνω λάθος) περιπτώσεις το έκανα αυτό: 

 

Στην "Ιστορία και Δόξα τής Δυναστείας τών Ντακ" γιατί αφενός η πρώτη έκδοση ήταν μισή έγχρωμη και μισή μαυρόασπρη ενώ η δεύτερη όλη έγχρωμη, αφετέρου η μετάφραση ήταν διαφορετική και εκ τρίτου αγόρασα την δεύτερη έκδοση πάμφθηνα.

 

Στο "Σπαθί τών Πάγων" για τους δεύτερο και τρίτο (την επανέκδοση την πήρα σε πολύ καλή τιμή από την ΛΕΦΙΚ) από τους παραπάνω λόγους και επί πλέον γιατί είχαν ξεκολλήσει πολλές από τις σελίδες τής πρώτης έκδοσης.

 

΄Οσο για την ανατύπωση τού Μίκυ Μάους #1, την πήρα γιατί δεν έχω την πρώτη έκδοση.

 

Φυσικά καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει, αλλά είναι κρίμα να δώσει κανείς ειδικά σήμερα 17 ευρώ για να ξαναπάρει ουσιαστικά τον ίδιο τόμο.

Αγαπητέ Τρύφωνα, δεν ξέρω αν έχεις και τις δυο εκδόσεις του Α΄κύκλου Μίκυ Μυστήριο, αλλά εγώ μόλις είδα την επανέκδοση, η οποία ήταν ίδια σε μέγεθος και ποιότητα, είπα: ε καλά ίδιο είναι δεν θα την ξαναπάρω! Αμ δε!!! Μόλις είδα τα εξώφυλλα της επανέκδοσης τρελάθηκα! Κάποια είναι διαφορετικά! Άρα, κατ' εμέ  αποτελεί νέα έκδοση. Τρέλα θα μου πεις...ε, την έχουμε μερικοί μερικοί....!!!

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 613
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εμ γι'αυτό θα την ξαναπάρ(ω)ουμε!!!

 

Αγαπητέ Τρύφωνα, δεν ξέρω αν έχεις και τις δυο εκδόσεις του Α΄κύκλου Μίκυ Μυστήριο, αλλά εγώ μόλις είδα την επανέκδοση, η οποία ήταν ίδια σε μέγεθος και ποιότητα, είπα: ε καλά ίδιο είναι δεν θα την ξαναπάρω! Αμ δε!!! Μόλις είδα τα εξώφυλλα της επανέκδοσης τρελάθηκα! Κάποια είναι διαφορετικά! Άρα, κατ' εμέ  αποτελεί νέα έκδοση. Τρέλα θα μου πεις...ε, την έχουμε μερικοί μερικοί....!!!

 

΄Οχι, φυσικά, δεν τις έχω, ούτε θα πάρω την επανέκδοση τών "Επιγόνων". ΄Οσο για τις συλλεκτικές ιδιορρυθμίες σου, δεν νομιμοποιούμαι να σε κρίνω γιατί έχω κάνει κι εγώ άφθονες "κουτουράδες" στα πλαίσια τής κοινής μας μανίας (όπως π.χ. τα 230 ευρώ που έδωσα, σε άλλες, είναι η αλήθεια, εποχές, για το "Γέλιο και Χαρά" #3).

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Λέτε να του περίσσεψαν ενα κάρο επίγονοι και να τους άλλαξε εξώφυλλο μπας και πουλήσει;;;

Και ναναι μούφα τα περί εξάντλησης...

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Λέτε να του περίσσεψαν ενα κάρο επίγονοι και να τους άλλαξε εξώφυλλο μπας και πουλήσει;;;

Και ναναι μούφα τα περί εξάντλησης...

Δεν βγαζει και πολύ νόημα αυτό... >.<

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Λέτε να του περίσσεψαν ενα κάρο επίγονοι και να τους άλλαξε εξώφυλλο μπας και πουλήσει;;;

Και ναναι μούφα τα περί εξάντλησης...

 

Κι εγώ μάλλον "χλομό το κόβω".

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ χαίρομαι που συνεχίζει κανονικά ο προγραμματισμός τους.Λίγο πριν τα Χριστούγεννα δυο τόμοι Μπαρκς και λίγο πριν το Πάσχα άλλοι δυο.Επίσης, συνεχίζουν οι αλλαγές στα εξώφυλλα των τόμων, βάζοντας άλλα σχετικά με την κύρια ιστορία του εκάστοτε τόμου.Ο χρωματισμός των ιστοριών λογικά θα παραμένει ο ίδιος, με αυτόν των τελευταίων τόμων και όχι όπως των πρώτων, που δεν είχε ζωντανά χρώματα.Οπότε πιστεύω όλα βαίνουν καλώς γι αυτήν την σειρά.

 

Για την σειρά του Γκότφρεντσον τα συζητούσαμε το προηγούμενο διάστημα, οπότε το μόνο που έχω να πω είναι να πάνε όλα καλά με την προώθηση της σειράς, που απ΄ότι φαίνεται την έχουν πάρει πολύ ζεστά και ελπίζω να ολοκληρωθεί κάποια στιγμή, ώστε να μπορούμε να απολαμβάνουμε στο μέλλον όλο το έργο του Γκότφρεντσον.Αν κυκλοφορεί ένας τόμος το 6μηνο, δηλαδή δυο τόμοι τον χρόνο θα είναι μια χαρά και για την τσέπη μας, αλλά και για την προώθηση των ιστοριών του Γκότφρεντσον μέσω του Κόμιξ.

 

Για την επανέκδοση των Επιγόνων, θα πω ναι μεν καλύτερα που βγήκε ο πλαίσιο απ΄το εξώφυλλο, αλλά δύσκολα θα ξαναγοραστεί.Γιατί και οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά και σαν έκδοση δεν ήταν και τόσο ενδιαφέρουσα.Άλλωστε οι περισσότερες από αυτές τις ιστορίες δημοσιεύτηκαν και στο Κόμιξ, οπότε ακόμη και όταν πρωτοκυκλοφόρησε, κάποιοι δεν την αγόρασαν γι αυτόν τον λόγο.Φυσικά, υπάρχουν και ορισμένοι συλλέκτες που θα το τιμήσουν, καθώς και αυτοί που δεν έχουν τις ιστορίες, ή την πρώτη έκδοση, όμως δύσκολο να ξαναγοραστεί από αυτούς που ήδη το έχουν.

 

:thinking:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ευτυχώς που επιβεβαιώθηκε ότι είναι επανέκδοση γιατί στο τσακ ήμουν να την αγοράσω πάλι. Έτσι γλιτώνουμε και λίγα ευρώπουλα. Οπότε, τί; Περιμένουμε ακόμη την Βιβλιοθήκη Κόμιξ ή στην θέση της βγήκε η επανέκδοση αυτή; Πάντως όμορφο το εξώφυλλο, εμένα δεν με χαλάει και το προηγούμενο καθώς μου άρεσε και ναι δεν νομίζω να το αγοράσω ξανά μόνο και μόνο για αυτό. Θεωρητικά ως εντελώς αυτόνομος τόμος και σε χαμηλότερη τιμή από τους υπόλοιπους, θα πούλησε ίσως καλύτερα και πιο εύκολα από τους υπόλοιπους που εντάσσονται σε μία εννιαία σειρά, είναι ελαφρώς πιο ακριβοί και σου δημιουργούν ένα κάποιο άγχος με αυτό το αριθμητικό στο πλάι (πρέπει να τους έχω όλους!!!). Ίσως για αυτό να πούλησε καλά, να πουλήσει ξανά καλά, γιατί το αξίζει είναι όμορφος τόμος με όμορφες ιστορίες. Κάνω λάθος;

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Yoshi, διάβασα τους επίγονους σκαναρισμένο, μιας και δεν το πήρα, επειδή είχα την πρώτη ιστορία του Ρόσα στη βιβλιοθήκη κόμιξ. Εντάξει, δεν τρελάθηκα.

Κάποιες ιστορίες μου άρεσαν και κάποιες όχι και τόσο. Σίγουρα θα πουλήσει και κάποια στιγμή θα εξαντληθεί και η 2η έκδοση και ίσως παν και σε 3η.Πάντως θα μπορούσαν με την αφορμή των 100 χρόνων να εκδώσουν νέες ιστορίες με επίγονους.

Επεξεργασία από Toutatis
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες οι αναλύσεις τών ΝΤΖΟΥ και Yoshi. Φίλε NTZOY/Quackmore (δεν μπορώ να ξεχάσω το τόσο ωραίο nickname σου και αναρωτιέμαι γιατί το άλλαξες) ελπίζω να πιάσει η ευχή σου για την εξέλιξη τής σειράς τού Floyd. 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Yoshi, διάβασα τους επίγονους σκαναρισμένο, μιας και δεν το πείρα, επειδή είχα την πρώτη ιστορία του Ρόσα στη βιβλιοθήκη κόμιξ. Εντάξει, δεν τρελάθηκα.

Κάποιες ιστορίες μου άρεσαν και κάποιες όχι και τόσο. Σίγουρα θα πουλήσει και κάποια στιγμή θα εξαντληθεί και η 2η έκδοση και ίσως παν και σε 3η.Πάντως θα μπορούσαν με την αφορμή των 100 χρόνων να εκδώσουν νέες ιστορίες με επίγονους.

 

Μα τα 100 χρόνια ήταν το 2001, φίλε Αντώνη, και γιαυτό όλες οι ιστορίες τής συλλογής έχουν πρωτοκυκλοφορήσει στο εξωτερικό το 2000-2001, άσχετα αν εδώ η πρώτη έκδοση βγήκε το 2008 και η επανέκδοση βγαίνει εφέτος.

http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FEKM+++1

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μας δουλεύουν πάλι δηλαδή; :sad1:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες οι αναλύσεις τών ΝΤΖΟΥ και Yoshi. Φίλε NTZOY/Quackmore (δεν μπορώ να ξεχάσω το τόσο ωραίο nickname σου και αναρωτιέμαι γιατί το άλλαξες) ελπίζω να πιάσει η ευχή σου για την εξέλιξη τής σειράς τού Floyd. 

Υπάρχει λόγος για την αλλαγή αυτή, αλλά σίγουρα δεν είναι μόνιμη.Τον λόγο θα τον εξηγήσω από κοντά, για να μην δεσμεύω το τόπικ με αναλύσεις περί nickname.Όσον αφορά την έκδοση του Γκότφρεντσον, εφόσον αποφάσισαν να προώθησουν σωστά την σειρά, ελπίζω οι κόποι τους να ανταμειφθούν.Όποιος θέλει να ρίξει μια ματιά στον πρώτο τόμο, μπορεί να το κάνει εδώ: http://terzopoulosbooks.com/index.php/comics/miky-maoys-sthn-koilada-tou-thanatou-detail πατώντας την επιλογή: Ξεφυλλίστε το βιβλίο που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το εξώφυλλο του τόμου.Η ίδια επιλογή υπάρχει και στους υπόλοιπους τόμους που έχει βγάλει η εκδοτική εώς τώρα.Όμως, στα άλμπουμ του Γκρου και στα τομάκια Kingdom Hearts δεν υπάρχει.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν νομίζω κι εγώ να πάρω τον "νέο" τόμο των επιγόνων,από την στιγμή που είναι ίδιες η ιστορίες κι απλά αλλάζει το εξώφυλλο...!

Ατυχής νομίζω αυτή η κίνηση της Ακτίνας να (επαν)εκδώσει κάτι τέτοιο και να το διαφημίζει σαν επετειακό για τα 100 χρόνια από την γέννηση του Κάρλ Μπάρκς που αν ζούσε σήμερα θα ήταν 112 ο άνθρωπος...!

Κρατάω βέβαια μία μικρή επιφύλλαξη μέχρι να δω τι συνοδευτικά άρθρα θα υπάρχουν μέσα κι εάν θα είναι τα ίδια με τον αρχικό τόμο...!

Εάν δεν είναι τα ίδια (που δεν το νομίζω) τότε θα τον πάρω τον τόμο,αλλά εάν είναι τότε...λυπάμαι...!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οι τύποι έβγαλαν απλά μία νέα έκδοση με ανανεωμένο εξώφυλλο, δεν έγινε τίποτα το τραγικό, ούτε είναι η πρώτη εκδοτική που το κάνει. Έτσι στοχεύουν και σε νέους αναγνώστες και σε άτομα που έχουν το σαράκι του συλλέκτη και δεν θέλουν να χάνουν τίποτα. Η δεύτερη ομάδα ατόμων είναι σαφώς μικρότερη, όμως υπάρχουν κι αυτοί. Κομπλέ, πολύ έξυπνη επιχειρηματική κίνηση μου φαίνεται, όσο παραμένει σε αυτοτελείς τόμους.

 

Όσο για την έκδοση, ε, αφού είναι επετειακή για τα 100 χρόνια του Barks, ως τέτοια τη διαφημίζουν :P

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Οι τύποι έβγαλαν απλά μία νέα έκδοση με ανανεωμένο εξώφυλλο, δεν έγινε τίποτα το τραγικό, ούτε είναι η πρώτη εκδοτική που το κάνει. Έτσι στοχεύουν και σε νέους αναγνώστες και σε άτομα που έχουν το σαράκι του συλλέκτη και δεν θέλουν να χάνουν τίποτα. Η δεύτερη ομάδα ατόμων είναι σαφώς μικρότερη, όμως υπάρχουν κι αυτοί. Κομπλέ, πολύ έξυπνη επιχειρηματική κίνηση μου φαίνεται, όσο παραμένει σε αυτοτελείς τόμους.

 

Όσο για την έκδοση, ε, αφού είναι επετειακή για τα 100 χρόνια του Barks, ως τέτοια τη διαφημίζουν :P

+1 Και για μένα είναι καλύτερα που άλλαξε το format του εξωφύλλου γιατί πέρα από το ότι δείχνει πολύ πιο όμορφο δείχνει και πιο περιποιημένη έκδοση. Δεν ξέρω αυτό το μπλε πλαίσιο και αυτή η γραμματοσειρά μου έβγαζαν μια προχειρήλα. Άντε τυχεράκιδες που δεν πήραν την πρώτη έκδοση θα πάρουν τη δεύτερη. :P Και ήμαρτον ρε παιδιά κανείς δεν σας κορόιδεψε επειδή άλλαξαν το εξώφυλλο. :P

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Οντως δεν μας κορόιδεψαν ευθέως. Δεν θα έπρεπε όμως κάπου στις ανακοινώσεις και στα ενημερωτικά mail που έστειλαν στα μέλη τών Εκδόσεων Τερζόπουλος αντί να λέει "Γίνετε οι πρώτοι που θα αποκτήσετε τους νέους τίτλους τής Νέας Ακτίνας" να αναφέρει κάπου ότι οι "Επίγονοι" είναι επανέκδοση τού παλιού τόμου (δεν λέω ανατύπωση γιατί διαφέρει το εξώφυλλο);

 

Γιατί εμείς έχουμε το φόρουμ, ανταλλάσουμε πληροφορίες, είμαστε ενημερωμένοι και παρόλα αυτά αν δεν μπούμε στις λεπτομέρειες (τίτλοι ιστοριών που περιέχονται στον τόμο κλπ.) δεν είμαστε 100% σίγουροι. Πολύ περισσότερο οι απλοί υποψήφιοι αγοραστές που μπορεί να αγοράσουν όλο χαρά τον "νέο τίτλο/τόμο" και να βρεθούν με έναν όμοιο με αυτόν που έχουν και που διαφέρει μόνο ως προς το εξώφυλλο.

 

Και  η συγκεκριμένη διαφορά, η οποία δεν είναι επαρκής λόγος για πολλούς από εμάς τους συλλέκτες για να ξαναγοράσουμε τον τόμο, θα είναι τελείως ανεπαρκής για κάποιον που απλά τού αρέσουν τα σκληρόδετα τού Ντίσνεϋ και θέλει να αποκτά τα καινούργια που κυκλοφορούν και που δεν τα έχει.

 

΄Οσο για την απορία τού φίλου μου του Ινδιάνου, είμαι 99% σίγουρος ότι, πλην τού εξωφύλλου, όλο το υπόλοιπο περιεχόμενο, περιλαμβανομένων και τών συνοδευτικών άρθρων, θα είναι πανομοιότυπο με εκείνο τού παλιού τόμου.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

΄Οσο για την απορία τού φίλου μου του Ινδιάνου, είμαι 99% σίγουρος ότι, πλην τού εξωφύλλου, όλο το υπόλοιπο περιεχόμενο, περιλαμβανομένων και τών συνοδευτικών άρθρων, θα είναι πανομοιότυπο με εκείνο τού παλιού τόμου.

 

Αυτό πιστεύω κι εγώ φίλε Τρύφωνα...!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Γιατί εμείς έχουμε το φόρουμ, ανταλλάσουμε πληροφορίες, είμαστε ενημερωμένοι και παρόλα αυτά αν δεν μπούμε στις λεπτομέρειες (τίτλοι ιστοριών που περιέχονται στον τόμο κλπ.) δεν είμαστε 100% σίγουροι. Πολύ περισσότερο οι απλοί υποψήφιοι αγοραστές που μπορεί να αγοράσουν όλο χαρά τον "νέο τίτλο/τόμο" και να βρεθούν με έναν όμοιο με αυτόν που έχουν και που διαφέρει μόνο ως προς το εξώφυλλο.

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι οι απλοί υποψήφιοι αγοραστές δεν θα πάρουν την επανέκδοση, γιατί όπως λες είναι απλοί αναγνώστες και μπορούν να καταλάβουν ότι θα πρόκειται για ίδιο περιεχόμενο. Ακόμη όμως και αν γνωρίζαμε ότι θα έχει καμιά ιστορία παραπάνω, ή κανένα άρθρο παραπάνω, πάλι λογικά δεν θα το έπαιρναν, γιατί δεν θα τους συνέφερε να δώσουν 18 ευρώ για μερικές σελίδες παραπάνω και ένα ομορφότερο εξώφυλλο. 

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εγώ πάλι πιστεύω ότι οι απλοί υποψήφιοι αγοραστές δεν θα πάρουν την επανέκδοση, γιατί όπως λες είναι απλοί αναγνώστες και μπορούν να καταλάβουν ότι θα πρόκειται για ίδιο περιεχόμενο. Ακόμη όμως και αν γνωρίζαμε ότι θα έχει καμιά ιστορία παραπάνω, ή κανένα άρθρο παραπάνω, πάλι λογικά δεν θα το έπαιρναν, γιατί δεν θα τους συνέφερε να δώσουν 18 ευρώ για μερικές σελίδες παραπάνω και ένα ομορφότερο εξώφυλλο. 

 

Στη δεύτερη κρίση σου (ότι δεν θα τον ξαναγόραζαν ακόμη κι αν είχε καμιά ιστορία παραπάνω) συμφωνώ απόλυτα, Χρήστο μου. ΄Ομως, φοβάμαι ότι μπορεί να παρασυρθούν πιο εύκολα από την αναγγελία τής έκδοσης ενός νέου τίτλου, να αγοράσουν τον τόμο χωρίς να θυμούνται ότι τον έχουν -καθώς δεν θα είναι ενημερωμένοι όπως εμείς- και να το πάρουν είδηση εκ των υστέρων. ΄Ισως όμως και να έχεις δίκιο και σ' αυτο.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Όσο και να μην είναι ενημερωμένος κάποιος, αν αγοράζει τέτοιους τόμους και σε αυτή τη τιμή, δε μπορεί, θα θυμάται ότι έχει ήδη ένα τόμο με παρόμοιο τίτλο. Οπότε λογικά θα μπει στη διαδικασία της σύγκρισης των περιεχομένων. 

 

Βέβαια όσο και να το θεωρώ δύσκολο να ξαναγοραστεί κατά λάθος, θα έπρεπε να διευκρινίζεται από την εκδοτική ότι πρόκειται για επανέκδοση. Αλλά είναι κλασική εμπορική πολιτική (δε λέω ψέμματα αλλά δε λέω και την αλήθεια). 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Όσο και να μην είναι ενημερωμένος κάποιος, αν αγοράζει τέτοιους τόμους και σε αυτή τη τιμή, δε μπορεί, θα θυμάται ότι έχει ήδη ένα τόμο με παρόμοιο τίτλο. Οπότε λογικά θα μπει στη διαδικασία της σύγκρισης των περιεχομένων. 

 

Βέβαια όσο και να το θεωρώ δύσκολο να ξαναγοραστεί κατά λάθος, θα έπρεπε να διευκρινίζεται από την εκδοτική ότι πρόκειται για επανέκδοση. Αλλά είναι κλασική εμπορική πολιτική (δε λέω ψέμματα αλλά δε λέω και την αλήθεια). 

 

Προσυπογράφω φίλε, ιδιαίτερα την δεύτερη παράγραφο τού ποστ σου, χωρίς να διαφωνώ και με την πρώτη.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Στον Βίο και Πολιτεία όταν έβγαλε επανέκδοση αν δε κάνω λάθος το έγραψε στην λίστα με τα Μπεστ Σελλερς, σωστά; Ε θα δούμε αν το γράφει εκεί τουλάχιστον οτι πρόκετε για επανέκδοση. :P

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Στον Βίο και Πολιτεία όταν έβγαλε επανέκδοση αν δε κάνω λάθος το έγραψε στην λίστα με τα Μπεστ Σελλερς, σωστά; Ε θα δούμε αν το γράφει εκεί τουλάχιστον οτι πρόκετε για επανέκδοση. :P

 

Να η απάντηση, φίλε (Facebook σελίδα τού περιοδικού ΚΟΜΙΞ, ανακοίνωση που αναρτήθηκε πριν 5 ώρες, όπως λέει):

 

 
Αγαπητοί αναγνώστες,

Επιτέλους έφτασε η ανατύπωση (η υπογράμμιση και το κοκκίνισμα made by tryfev) του βιβλίου "Οι Επίγονοι του Carl Barks". 

 

Στην πολυτελή έκδοση περιλαμβάνονται δέκα ιστορίες, καθεμία από τις οποίες φέρνει στο προσκήνιο έναν από τους ήρωες που δημιούργησε ο Μπαρκς. Τις ιστορίες αυτές έγραψαν και σχεδίασαν οι Ντον Ρόσα, Τζέφρυ Μπλουμ, Ντάνιελ Μπράνκα, Ντάαν Γίππες, Τζων Λάστιγκ, Βίκαρ, Σήζαρ Φεριόλι, Κάρι Κορχόνεν, Ουίλλιαμ Βαν Χορν, Πατ και Κάρολ Μακ Γκρηλ, Μάρκο Ρότα, Εστέμπαν και φυσικά Ρομάνο Σκάρπα για να τιμήσουν τα 100 χρόνια από την γέννηση του μεγάλου δασκάλου.

 

Μπορείτε να τον παραγγείλετε μέσω του terzopoulosbooks.com ή να τον βρείτε σε επιλεγμένα βιβλιοπωλεία.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Update :new::update: :update:

 

Αγαπητοί φίλοι,


Δυστυχώς θα γίνουν μερικές αλλαγές στις ημερομηνίες κυκλοφορίας των: ΚΟΜΙΞ #299, ΚΛΑΣΙΚΑ #238 και ΝΤΟΝΑΛΝΤ #186. Η αλλαγή οφείλεται σε δυσκολίες που αντιμετωπίζει το λιθογραφείο με το οποίο συνεργαζόμαστε. Σας ζητούμε συγγνώμη και ελπίζουμε να κατανοήσετε πως καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να βρίσκονται τα περιοδικά μας στα περίπτερα στην ώρα τους, και στην ποιότητα που τους αξίζει. 

Το ΚΟΜΙΞ #299 θα κυκλοφορήσει το Σάββατο 27/4


Το ΚΛΑΣΙΚΑ #238 θα κυκλοφορήσει το Σάββατο 27/4

 


Το ΝΤΟΝΑΛΝΤ #186 θα κυκλοφορήσει την Τρίτη 30/4

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ 2013!

 

 

Πολλοί αποτραβήχτηκα από την ενεργό μου δράση σε αυτό το τόπικ......... :P

 

Για αυτό λέω να επιστρέψω με νέα που θα κάνουν πάταγο..................ΝΑΙ!!!!!!!!!!!! :giati:

 

 

Ο Λοχαγός Μαρκ  ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo: 

 

 

 

Καταρχάς ένα μεγάλο :congrats:  στον Phantom Duck σχετικά με το τόπικ του για τα ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ,εκεί μπορείτε να μαθαίνετε τα πάντα σχετικά με τα Μεγάλα Σήριαλ του καλοκαιριού(αναλύσεις,σχόλια,κριτικές,ενημερώσεις κτλπ. κτλπ.........).  :sun:

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=28815

 

 

 

Λοιπόν..................................

 

 

Σας έχω καλά και άσχημα νέα (για κάποιους φανατικούς :respect: ) σχετικά με τα ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ του 2013 που πρόκειται να μας συντροφέψουν τους ζεστούς μήνες του καλοκαιριού είτε με επανεκδόσεις είτε με καινούργιες σειρές και περιπέτειες από Ιταλούς σχεδιαστές.Ας ξεκινήσουμε.............. :banana:

 

1)Δυστηχώς φέτος κανένα τομάκι από τα Μεγάλα Σήριαλ δεν θα είναι αφιερωμένο στον Μυστικό Πράκτωρ Ντόναλντ Ντακ. 

 

(Ποιος να ξέρει,μπορεί οι περσινές πωλήσεις να μην πήγαν όπως περίμενε η εκδοτική εταιρία Νέα Ακτίνα,για αυτό άλλωστε και οι τόσες πολλές επανακυκλοφορίες με τα τομάκια του συγκεκριμένου ήρωα.  :( )

 

 

 

2)Θα κυκλοφορήσουν 8 συνολικά τόμοι των φετινών Μεγάλων Σήριαλ,μέχρι τώρα ξέρουμε τους τρείς πρώτους,οι οποίοι είναι:

 

 

ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ / Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ

 

ΙΣΤΟΡΙΑ & ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ ΤΩΝ ΝΤΑΚ

 

ΜΙΚΥ ΣΤΡΙΠ / δια χειρός Ρομάνο Σκάρπα

 

 

και άλλοι δύο τίτλοι από εμένα:

 

ΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ ΤΟΥ ΜΙΚΥ

 

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

 

Οπότε μέχρι στιγμής,γνωρίζουμε τους 5 από τους 8 τόμους.  :valt:


 

 

Για περισσότερα νέα και εξελίξεις σχετικά με τις μελλοντικές εκδόσεις και τις εξελίξεις των ελληνικών Ντισνεικών εκδόσεων μείνετε συντονισμένοι...............

ΑΠΟ ΛΟΧΑΓΟΣ:  :soldier: 

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ε άμα έβαζαν πάλι Πράκτορα Ντακ θα ήταν για δέσιμο!Δε λέω,ωραία τα περσινά τομάκια,αλλά και πέρυσι και φέτος μπουχτήσαμε βρε αδερφέ όλο ΝΝ!!! :P

Λοχαγέ,αν μπορείς δώσε inducks για τους τίτλους που έδωσες ή όποιος άλλος μπορεί :)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

και άλλοι δύο τίτλοι από εμένα:

 

ΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ ΤΟΥ ΜΙΚΥ

 

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

 

Οπότε μέχρι στιγμής,γνωρίζουμε τους 5 από τους 8 τόμους.  :valt:

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. :best::)

 

Ελπίζω να αντέξει η αγορά και τους 8 τόμους. Τις 3 προηγούμενες χρονιές είχαν κυκλοφορήσει από 6...

 

Οι Φάκελοι του Μίκυ; Αν και δεν το έχω ξανακούσει, στο μυαλό μου σχηματίζονται εικόνες από ιστορίες μυστηρίου τύπου X-Files... :P

 

Αστυνομικές Ιστορίες... Σίγουρα δεν είναι υπότιτλος στο "Μίκυ Στριπ"; Κάνω αυτή την υπόθεση (μπορεί να είναι και εξωφρενική), γιατί στο Μίκυ Μυστήριο του '93 είχε σαν υπότιτλο "Ιστορίες Νουάρ".

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Λέτε οι Φάκελοι να είναι το X-Mickey; :p4: (παίζω με τον πόνο μας :D)

Επεξεργασία από Dark Chris
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2855
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Οι Φάκελοι μου θυμίζει I gialli... Ίσως είναι αυτό.. http://coa.inducks.org/issue.php?c=it%2FGTL+++1 Το'χα τσιμπήσει, είναι πολύ καλό. Έχει τις κλασικές αστυνομικές ιστορίες του Μίκυ συνήθως με Ο'Χάρα. Το πρώτο τεύχος που έχω τουλάχιστον είναι τούμπανο, Καβατσάνο, Σκάρπα, Κάρπι, Ντεβίτα, πολύ καλό είναι, μακάρι να είναι αυτό.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΝΕΑΣ ΑΚΤΙΝΑΣ!

 

 

 

 

<Το πρώτο τεύχος από τα φετινά Μεγάλα Σήριαλ, με τίτλο «Φάντομ Ντάκ - Η Αρχή του Μύθου» θα κυκλοφορήσει αύριο, Τρίτη 11/06/2013 πανελλαδικά.>

 

 

970861_584521078245003_1717140430_n.jpg

 

 

 

 

 

******Αυτήν η ανακοίνωση δεν έχει γίνει γνωστή ακόμα δημόσια.

 

 

 

 

 

 

 

 

Για περισσότερα νέα και εξελίξεις σχετικά με τις μελλοντικές εκδόσεις και τις εξελίξεις των ελληνικών Ντισνεικών εκδόσεων μείνετε συντονισμένοι...............


ΑΠΟ ΛΟΧΑΓΟΣ:  :soldier:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.